Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Dr. EECEN, Oor-, Neus-, Keelarts, LEEUWARDEN, IS AFWEZIG ZATERDAG 29 MEI tot en met ZONDAG 6 JUNI. WOUDA's S. J. FABER WOUDA’s I Onze electrische „ROGO" HOOFD' EAU DE COLOGNE VERDELGT ALLE HOOFDONREIN, enBEVORDERT DE HAARGROEI. ,,’tBLOMKE” ,,’t BLOMKE” MANNA --- ------- Radikaal KWATTA5 fel INMAAKGLAS Ry No. 42 >5ste’ Ja;argangx 1. W. DE 10NG, Opliciëo, Workom Matalots ff. til TANDARTS NiJK BOLSWARD SPREEKUREN 10—i MAANDAGS en VRIJDAGS 4-B A.s. Maandagmiddag geen spreekuur P. B. VAN HAM ft Slappe Stroohoeden Witte Petten VOLLEjM ELK-REEP Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN Beter dan Goed: DE BESTE Zaterdag 29 Mei 1926 65ste Jaargang Nieuwmarkt BOLSWARD Officieele Advertentiën. h felllfg Dijkstraat - Bolsward A 33 Insectendoodendestraal voor muggen en ongedierte in groote en kleine bussen. ;aat ze, onze rinesrds hari :ent per üesch, >or een kwartje. nbêvcl emd, R, Bolsward Iel. ns. Oplaag Qnnfi exem~ méér dan Jvvv plaren <4 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Laagste prijzen Laagste prijzen Buitenlandsch overzicht. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. fne pijptabak is Uit Wonseradeel. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. Uit Bolsward. Uit Hennaarderadeel. 60 ns ndijvje DE KIJK-UIT. e 2'1 Advertenties: 8 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. ijks- 1 bij irec- heer ligd. Bij een regelprijs van 8 ct. wordt voor twee achtereen volgende plaatsingen derzelfde adver tentie, l*/a maal den prijs berekend. ;rg. Hen no- irin nte ge len 2en De Burgemeester der gemeente Bols ward brengt, op verzoek van den com mandant van het Indeelingsdistrict Leeu warden, ter kennis van de groot-verlof- gangers der lichtingen 1914 en 1917, dat zij op 8 Juni a.s. met hunne rijksschoe- nen, paarsgewijze gebonden, ter inspec tie moeten verschijnen. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 25 Mei 1926. s n P abij an- een iar- aad iote >t 't op da len, eur lie- m Tandarts, SNEEK, houdt eiken DONDERDAG ZITTING te Bolswaud in *t Hótel WIEBES (Hmttuma) Merkt^leia Wackt- en Spreekkamer boven. et n- ip il- ie >o as f. de tjes het ie i- m in ik 3t Zuiver Boekweitmeel Verkrijgbaar bij: Magazijn van Huish. Artikelen, k al n Blanke Boekweitgort werkbank, stelt ons in staat, alle reparation spoedig en net uit te voeren. RUIME SORTEERINO: WOMMELS, 27 Maeije. De moaije tiid komt wer oan. Wierne heal Maeije de klokken op ’e sinnetiid set, dat wier ek it iennichste, dat op simmer wiisde. Mar nou bigjint it der hwet op to lykjen: by ’t waeksen fen ’e moanne hat it moaije waer syn yntré dien en al mear en mear sjugge wy forskynsels, dy 't der op wize, det de winter en it ünlijige foarjier etter de rêch binne. It waer is nou al wer sa myld, det it mooglik is by joun büten- doar to forkearen. Jisterjoun wier tomin- sten in hiele smite folk opkommen om nei it bütendoar konsert yn ’e muzyktinte op ’e terp to harkjen. It Chr. Fanfarecorps „Euphonia” iepene it „seizoen” troch it halden fen in optocht troch de bürren en it bringen fen in serenade oan ’e boarge- master. Do waerd noch in flinke wirklist öfwirke yn ’e tinte en it hie al tsien ure west, do ’t de léste toanen weiwaerden yn ’e stille simmerjounsloft. Mei de meas- te oandacht waerden alle nummers oan- heard. En mei it waer hie min it noait moaijer treffe kinnen. In goed bigjin dos. f idijvje leven zoo zeer noodig hebben. Ik weet wel, dat zulke lessen over het algemeen maar weinig geven. De mensch leert ten slotte alleen, wat hij zelf leeren wil en gaat de lessen voorbij, die niet in zijn kraam te pas komen. Maar een enkele wellicht ,een mensch of een volk luistert en kijkt onderzoekend terzijde, naar an- derer leven, wanneer hij geen weg meer weet of het raadsel van het leven hem benauwt. De menschheid weet ook niet goed weg meer den laatsten tijd. De waanzin van den grooten oorlog heeft de moeilijk heden bergen hoog opgestapeld en zij kan er niet meer tusschendoor. Nu kijkt het eene volk naar het andere om te zien, hoe die het maakt en te begrijpen, waar de weg loopt, die tusschen de bergen- hooge moeilijkheden doorvoert. En wan neer er een met zijn neus tegen de moei lijkheden aanloopt met een zuur-zoet ge zicht dat lichaamsdeel staat te wrijven, dan komen ze allemaal toeloopen, om te kijken, hoe dat wel gekomen is. De Burgemeester van Bolsward brengt ter kennis van den groot-verlofganger JOUKE DE HAAN, lichting 1917, dat hij verplicht is om op Dinsdag 8 Juni 1926, des namiddags 2y2 uur te verschijnen in de muziekschool, Kerkstraat no. 30 al hier, tot deelneming aan het onderzoek van verlofgangers. Bij niet verschijning kan een streng of licht arrest worden opgelegd van ten hoogste zes dagen. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 26 Mei 1926. Gymnastiek. Tijdens de gymnastiek wedstrijden te Drachten van het Gewest Friesland en het Noordergewest, wisten de heeren van „Lycurgus” een derden prijs te behalen in de driekamp voor heeren en de dames van „Yilhelmina” in de driekamp voor dames eveneens een derden prijs. Gezien het feit, dat van de dames zoowel als van de heeren, verschillende turners(sters) verhinderd waren om mee naar Drachten te trekken, heeft onze oude vereeriiging z^h kranig gehouden. Snelverkeer. Wij merkten Donderdagmorgen op, dat onze politie ook maatregelen neemt ten opzichte van het moderne verkeer. Zoo was o.a. op de hoek van het Grootzand en „Hotel Wiebes” een ver keersagent geplaatst, die zeer goede diensten op dit drukke kruispunt bewees. Wegens de betrekkelijk geringe passage- ruimte tusschen tramrails en genoemd hotel werd in overleg met belanghebben- Vrijzinnig kerkkoor. Alhier is opgericht een vrijzinnig kerk koor, voorloopig met ruim 40 leden, on der leiding van den heer J. Faber. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren: S. Mollema, F. v. d. Spoel en H. Huisman en de dames E. Statema-Mug en A. Blauw-Stastra. den besloten, geene rijwielen meer op de straat vóór en tegen den gevel van „de Wijnberg” te plaatsen. De heer Hettema, hotelier der zaak, komt in deze de beursbezoekers tege moet, door gelegenheid te geven tot gra tis stalling der rijwielen van vaste beurs bezoekers in zijne garage. Voor het verkeer is deze maatregel zeer practisch en zijn politie en bezoe kers van den marktdag er mede gebaat. Rampen in Japan. De uitbarstingen van den vulkaan Tokachi hebben ontzettende verwoestin gen aangericht. J)e aardbevingen houden aan met tusschenpoozen van een half uur, terwijl vele aardstortingen hebben plaats gehad. Er worden ongeveer 1200 menschen vermist. Tot-nog-toe zijn 114 lijken en 200 gewonden uit de lava gehaald. Duizenden lieden, wier huizen ver woest werden, zijn dakloos. Door de geweldige uitbarstingen is een groot gedeelte van den bergwand weg geslagen. Uit Tokio wordt tevens gemeld, dat ’t waterreservoir van Mayana in Noord-Ja- pan is ingestort. Het water stroomde met kracht het stadje Kitaura binnen. De helft van dit plaatsje, dat 7000 inwoners telt is verwoest. Officieel wordt gemeld, dat er 114 huizen vernield zijn. Er zijn 18 lijken gevonden. Vermoed wordt, dat het aantal slachtoffers betrekkelijk ge ring is daar de ramp overdag gebeurde. Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht. Daar klinkt ongetwijfeld iets wreeds door in dit spreekwoord. Is het niet, of men er den raad in hoort, zich aan anderer leed goed te doen, uit anderer ongeluk en tegenslagen zelf zoo veel mogelijk profijt te trekken? Maar er ligt toch ook de wijze les in verscholen uit anderer leven als uit het eigene de leering te trekken, die wij allemaal in het Nu Engeland zijn algemeene werksta king heeft gehad, en waar het zoo merk waardig goed zich heeft doorgeslagen, komen de buren en anderen van ver weg toeloopen. Ze willen weten, hoe de sta king overwonnen is en schrijven er daar na ellenlange vertoogen over in hun kranten en trekken conclusies voor het geval ook bij hen een dergelijke ramp het land mocht treffen. Maar er zijn er ook, die vragen, hoe het gekomen is. En dat zijn misschien nog de verstandigste Want het is veel meer waard een ramp te voorkomen dan er een te overwinnen. En wie dat vragen, stuiten toch veelal ten slotte ook op den oorlog als ’eind oorzaak, waar toch de oeconomische crisis, die de wereld doormaakt, voor een groot deel het gevolg van dien oorlog is en deze crisis de staking geschapen heeft, die een oogneblik Engeland’s leven be dreigde en die aan de mijnen nog voort duurt. Er is nog een ander en blijvend ge volg van deze crisis, dat wij allen in Eu ropa voortdurend aan den lijve gewaar worden en dat ook in Engeland zich ge ducht laat gelden en er ongetwijfeld zoo wel het ontstaan als het beëindigen van de algemeene staking mede beïnvloed heeft. De werkeloosheid is altijd een kwaal geweest, waarmee ons modern maatschappelijk leven te worstelen heeft. Maar de oorlog heeft haar ongetwijfeld, tengevolge van de oeconomische crisis, die zij verwekte, enorm in omvang en beteekenis doen toenemen. In alle lan den is dat verschijnsel merkbaar. En ook hier kijkt ieder volk naar zijn buurman om te zien, hoe die het maakt. Is het dan wonder, dat de vereeniging tegen de werkeloosheid in ons land haar bijzon dere aandacht aan de werkloosheidsbe strijding in Engeland wijdde en een ver gadering wijdde aan het onderzoek naar de maatregelen tot bestrijding en voor koming der werkloosheid in Engeland genomen en aan de vraag, welke leering daaruit voor ons land te trekken was. Wij hebben gelukkig niet meegedaan aan Advertenties 10 ct4 per regel. Bij meerdere, gföat- sing^p eener zelfde ad ver ten tie reductie*. Bij-ccntract aanmerkelijke 3LAÓ^V- den oorlog. Maar wij hebben er niette min de gevolgen mee van te dragen ge kregen. Van Oostenrijk hebben we nog 16 millioen te vorderen, van Frankrijk 25 millioen, van Duitschland 112 millioen, van Polen 10 millioen, van België 2 milli oen te zamen 166 millioen. Maar zullen we ze ooit los krijgen? Al die staten zijn uiterst slecht bij kas. En waar niet is ver liest de keizer zijn recht. Misschien zou het daarom verstandig zijn om daar wat te gaan afschrijven. Dat is dan het finan- tiëele gevolg van den oorlog, waarin we mochten deelen. Maar ook de maatschappelijke gevol gen doen gelden. En daaronder is de heerschende werkeloosheid niet een der minste. Het is niet aangenaam, wanneer men zoo van anderer dwaasheid de gevolgen mee te dragen krijgt. Maar laten we dat voor de goede zaak over hebben. Want een goede zaak is het niettemin, dat de ze gevolgen zich zoo algemeen en op zoo drukkende wijze laten gevoelen. Harde lessen helpen over het algemeen het best. En de menschheid heeft daarom harde lessen noodig om den waanzin van den oorlog af te leeren. Een volgend geslacht kan zich aan het onze spiegelen. En die spiegeling zal zachter zijn dan wanneer ze aan eigen bittere ervaring geschiedt. Zal het zoo verstandig zijn? Nog eens de mensch leert alleen, wat hij leeren wil en de lessen, die hem niet aanstaan, gaat hij voorbij, alsof ze hem niet aan gingen. Maar ook dit kan anders wor den. We groeien toch ook in zelfbewust zijn. En onze tijd tracht meer dan eenige andere wellicht zich rekenschap te geven van het leven. Is dat ook niet de weg, dien we met de ontwikkeling op moeten? Dezer dagen zijn de prae-adviezen gepubliceerd, die op het dezer dagen te houden nationale congres voor ontwikkeling van volwas senen zullen behandeld worden. Daar is heel wat wijsheid in opgestapeld en er zijn heel wat goede wenken in gegeven. Maar onwillekeurig denkt men, wanneer men zoo over deze ontwikkeling van volwassenen en het bijbrengen van meer dere kennis leest, toch onwillekeurig, wat we allereerst noodig hebben om ons le ven beter en gelukkiger te maken, dat is deze zelfbezinning, die zich rekenschap geeft en zich spiegelt aan anderer en eigen leven. „Hemelgave.” Naar wij vernemen is de eerste uit voering van „Hemelgave” te Nijmegen schitterend geslaagd. De groote zaal van het concertgebouw, plaats biedende aan pl.m. 1600 bezoekers was bijna geheel bezet. Muziek, declamatie, tableaux, alles was uitstekend verzorgd, iets wat ook te verwachten was, daar deze uitvoering stond onder de leiding van den compo nist, den heer Kerper. Er was een dankbaar en enthousiast publiek. Zoo mogelijk zullen we in een volgend nummer trachten een meer uit gebreid verslag dezer uitvoering te ge ven. Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 J. 1 x 2 BURGWERD. ’t Kaatsseizoen werd hier geopend met het houden van een ledenwedstrijd. In tegenstelling met an dere jaren werd deze partij op avond gehouden. Het gevolg was, dat de partij in één avond niet gespeeld kon worden, maar dat er drie avonden voor gebruikt moesten worden. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. De le prijs werd gewonnen door T. de Jong en A. Brouwer. De 2e door L. de Boer en J. Reitsma. BURGWERD. Op het op Pinkster maandag gehouden concours behaalde onze muziekvereeniging „Excelsior” den 2den prijs in de 4e afdeeling. De le prijs in deze afdeeling werd niet toegekend. De volgende keer een le prijs Excelsior. PARREGA, 27 Mei. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat Jacob Jorritsma op dezelfde boerderij als vaste arbeider in dienst was geweest. Eerst bij de familie Wiersma en nu bij de familie Plantinga. Ter eere van den jubilaris werd door den werkgever op de versierde bovenzaal van café Harmonie gisteravond receptie gegeven. De zaal was bijna gevuld met vrienden en belangstellenden. Vele felicitaties en cadeaux bewezen, dat niet alleen de mammon vrienden maakt, maar dat men door zijn gedrag ook vrienden en waar- deering kan vewerven. ’t Is èn voor den jubilaris èn voor den werkgever in dezen tijd van „eisch en dwang” een feit, wat ieders waardeering moet wegdragen. Een eere-saluutu voor beiden. PARREGA, 26 Mei. Bij de j.l. Pink stermaandag gehouden verhoring der zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier en te Hieslum, bleek weinig animo te be staan. In het geheel brachten de zitplaat sen 660 gulden minder op dan het vorige jaar. i :anlsche f kon deze’?tereeht opmefki 2 ter den vtólgejiden. dag le ml 11 ci .(-eh mkel K.i Abd el Krim geeft zich over. Eindelijk dan nemen de gevechten in Noord-Afrika een einde. Krim heeft Woensdag j.l. alle Fransche, Spaansche en inlandsche krijgsgevangenen de vrij heid gegeven en daarna zich met zijn fa milie en zijn bezittingen onder protectie van Frankrijk gesteld. Naar gemeld wordt zal hij naar Taza worden overge bracht. Pilsoedski reorganiseert het leger. Maarschalk Pilsoedski, de veroveraar van Warschau, wil het Poolsche leger re- organiseeren. De veldheer doet al het mogelijke om den militairen diensttijd te verkorten, door den man meer praktisch te oefenen, in het terrein, welke oefening zal worden voorafgegaan door een kort verblijf in de kazerne. Bedoeling zou daarbij zijn de legerbe- grooting aanzienlijk te verminderen natuurlijk zonder de gevechtswaarde van het leger aan te tasten, hetgeen trouwens van een Pilsoedski niet verwacht kan worden. Dat de rust in Polen nog niet geheel is teruggekeerd, blijkt wel hieruit, dat tus schen arbeiders, aanhangers van Pilsoed ski, en fascistische studenten een botsing heeft plaats gehad. Uit ’n groep studen ten werd ’n schot gelost, waarop de ar beiders de studenten afrosten. Twaalf personen werden ernstig gewond. Overstroomingen in Rusland. Het hooge water van de rivier de Wol- ga heeft zeer ernstige toestanden veroor zaakt. De overstroomingen breiden zich nog steeds uit. Reeds heeft het water Astrakan en Stalingrad in de Duitsche Wolga-republiek bereikt. De stand van het water bij Baratof is 14 M. boven normaal. Te Sysran zijn 9000, te Pokrofsk 12.000 personen dak loos. Zij zijn in openbare gebouwen on dergebracht. Vele huizen en bruggen zijn vernield. De schade is zeer groot. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. Wolkbreuken in Bessarabië en Joegoslavië. In het Zuidelijk gedeelte van Bessara bië hebben in de laatste dagen wolkbreu ken plaats gehad. Duizenden hectaren bouwland zijn overstroomd. De gewas sen zijn verloren gegaan. Tusschen Ga- latz en Barlad is de spoordijk over een K.M. weggeslagen. De spoorwegverbin dingen zijn op vele plaatsen gestoord. Naar uit Belgrado wordt gemeld, heeft boven Neusatz en omstreken een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met wolkbreuken. Volgens tot nog toe inge komen berichten zijn 9 personen omge komen. Het aantal vernielde huizen is le gio. 7 25; 22’ 2.0 kkèn groter als” en „de Faam”. Spercieboonen, le soort 50 ct. Spercieboonen, 2e soort 45 50 100 Ol le soort 32 ct. Spercieboonen, 2de soort' 28 28 35 e 55 40 n Bolswardsche Courant F. LANGEDIJK 1 in ’O 1- !T EISCHT DB BLAUWSTBEEP ZAK! tuAuiamu’rt.A’ui. GEPEROREERD W I FABRIEKSMERK HtTBESTE TER WERELD 9entéW in biisgrofintq pbr pond 30. k'ke.n grg. els” en 7,dö F Spercieboonen,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1