Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward I WOUDA’s I I KWA’iTA^' II Wed. F. Hoekstra Zn. Wed. F. Hoekstra Zn. it fr4 VOLLE-.MELK-REEP Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN Beter dan Goed; DE BESTE iSste Jaargang No. 43 Woensdag 2 Juni 1926 65ste Jaargang ine pijptabak is BADMUTSEN EN BADSCHOENEN Buitenlandsch overzicht. 7 i bp „H E M E L G A V E.” WEEK-AGENDA. des D. G. FEL Advertenties: 8 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. Bij een regelprijs van 8 ct wordt voor twee achtereen volgende plaatsingen derzelfde adver tentie, l‘/2 maal den prijs berekend. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Groote sorteering Hoogachtend, LEO HETTEMA. Drogisterij „DE GAPER” Dijkstraat 37 - Bolsward Malaria-tabletten Malaria-pillen Kinadruppels Dr. de Vrij Kinadruppels Dr. Nanning Koortspoeders Drogisterij „DE GAPER” Dijkstraat 37 - Bolsward 1 y .'ansche D. k 3. 2 ;aat ze i Zuiver Boekweitmeel ■7 <41 2de soort 28 ndijvjé 28 35 >35 55 40 I 2 kon deze'vtereeht- ópmerki eter den volgepden da’è'k* nddf .er geen.'enkel Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 Opiaag Zaterdagsno. meer dan 9000 exemplaren. Pilsoedski aanvaardt zijn benoeming tot president van Polen niet. De presidents-verkiezingen in Polen hebben een rustig verloop gehad. De re-, geering, beducht voor wanordelijkheden, had alie openbare vergaderingen verbo den, terwijl de parken voor het publiek gesloten werden en maatregelen werden genomen, om samenscholingen te voor komen. Een gesloten politie-cordon omgaf het Vermeld ik daarom alleen nog (zonder ook maar in het minst aan de andere ge deelten iets te kort te willen doen) het lied der smeden „komt kameraden, aan den arbeid met kracht”. Ja, dat was man nenzang. Forsch, krachtig, zonder ruw te wezen. Het vonkte en spetterde, dat het een lust was te hooren. Als ha merslagen klonk hier het Ring-king, in gezet door den bassolist en overgenomen door het mannenkoor. Heeren medewer kers van Bolsward, dat is ook wat voor ons. Bij het werk hoort een liedje, correct in de maat, Hoe leuker het liedje, hoe harder je slaat. Dan wil ik nog even memoreeren het slotkoor „Juicht nu, juicht nu Cherubij nen.” Overweldigend grootsch was hier de inzet. Hier voelde je de bezieling uit gaande van den componist. We waren stil geworden vergaten tijd en plaats; geheel oor en oog voor al dat moois., tot we plots werden opgeschrikt door een geweldig applaus, een spontane uiting van het hoogstaand publiek, bij deze uit voering aanwezig. Bloemstukken werden aangeboden en aan het applaus scheen haast geen einde te kunnen komen. Was onze Auteur niet incognito geweest, ik geloof zeker, dat onze loge een kleine bestorming had ondergaan. Alles bijelkaar genomen een pracht- uitvoering en artistieke uitbeelding der tableaux. Auteur en componist kunnen met genoegen op deze première terug zien. Laat ik thans nog een paar trekjes^ weergeven uit recenties der verschillende bladen. De „Gelderlander” van 27 Mei schrijft o.a.: Het gedicht „Hemelgave” van den heer P. A. Bruinsma, door Willem Ker- per bewerkt tot een volksoratorium, be hoort tot het nog altijd zeer geliefd gen re der huiselijke poëzie. Het schenkt ons „ernst en luim”, een lach en een traan, is beurtelings eenvoudig, liefelijk, pathe tisch, maar houdt, welke de stemming ook zij, steeds en pnveranderlijk het oog gericht op „leering-stichting-verheffing” drie dingen, die men niet zoo maar mag uitvlakken en die nauw verband houden met de oud-Hollandsche degelijkheid, die van eeuwen her onze trots uitmaakte. Op werkelijk ingenieuze wijze heeft de dich ter het gekozen onderwerp doen beant woorden aan de eischen, door het genre gesteld en daarbij den musicus en den beeldenden kunstenaar tevens een schoo- ne gelegenheid verschaft om in dezelfde richting te getuigen, en dit wel al naar de mate van hun begaving en talent. De Nieuwe Arnhemsche Courant schrijft o.a.: Kerper kon het allerbest met den tekst vinden. Alles behandelde hij heel knap en blijkbaar volkomen gemakkelijk. Hij toonde zich veelzijdig, trof den toon voor sombere bedruktheid en voor ideaal ver wachting, voor moedergeluk en kinder pret, een venster-liedeken met diredom- dom-koorrefrein, ’n duo der minnenden, die ’t op hun gouden bruiloft hervatten, ’n stoeren rinking-zang in de smidse, ker kelijke feestelijkheid, oorlogsgruwel en avond-weemoed op het slagveld waar de gewonden worden geholpen en gen ver trornpetsein door de stilte boort, voor familievreugd en voor geloof, dat een dood heiligt. Zijn muziek is niet sterk in dividueel maar telkens bij het onderwerp passend, met bescheiden middelen zeer illustratief en dikwijls warm melodieus en hartelijk. De librettist en de compo nist boden iets aan dat in onze littera tuur geen pendant heeft, in niet groote plaatsen uitvoerbaar is en een sfeer van genoeglijkheid en humanitaire stichting vermag te scheppen. Zij zullen, naar men moet hopen van hun goede daad veel voldoening genieten. B. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. De Burgemeester van Bolsward brengt ter kennis van den groot-verlofganger JOUKE DE HAAN, lichting 1917, dat hij verplicht is om op Dinsdag 8 Juni 1926, des namiddags 2y2 uur te verschijnen in de muziekschool, Kerkstraat no. 30 al hier, tot deelneming aan het onderzoek van verlofgangers. Bij niet verschijning kan een streng of lickt arrest worden opgelegd van ten hoogste zes dagen. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 26 Mei 1926. Ingevolge onze belofte aan de Redac tie wil ik nog met enkele woorden terug komen op de uitvoering van „Hemelgave” te Nijmegen. Waar ook in Bolsward dit jaar in September ditzelfde stuk zal wor den opgevoerd ,was het zeer begrijpelijk, dat van onzen kant met meer dan ge wone belangstelling deze uitvoering werd tegemoet gezien. Het welwillende aanbod van den voorzitter van het Per manent Comité ons deze reis per auto mogelijk te maken, werd dan ook ten zeerste gewaardeerd. Op zich zelf is een dergelijke tocht (150 K.M.) door het mooiste gedeelte van Nederland reeds ’n genoegen, vooral wanneer men begun stigd wordt door het mooist denkbare zomerweer. Wij, stijve Friezen (zooals men ons noemt) kunnen ook nog wel eens bij een mooi natuurtafereel uitroe pen „wat is dat mooi” en laat ik gerust zeggen, het is me meermalen opgevallen, wanneer we weer een brok natuurschoon voorbij tuften, we spontaan elkander toeriepen: „Kijk eens wat mooi.” De lage Friesche landen, de bosschen bij Heerenveen, de mooie omstreken van Zwolle, het heuvelig landschap met zijn beboschte toppen en zandgroeven in de omgeving van Apeldoorn, de mooie la nen en villa’s in de omstreken van Arn hem, de riviergezichten bij Nijmegen, het schilderachtige panorama vanaf den IJseldijk, ’t zijn allemaal punten ’n afzon derlijke bespreking waard. Maar dit ligt niet tot mijn taak en zou ook te veel tijd en plaatsruimte vragen. Bepalen we ons daarom voor dezen keer tot een bespre king van de uitvoering van het oratorium „Hemelgave.” Deze uitvoering, staande onder leiding van den componist, den heer W. Kerper, uit Nijmegen, werd gehouden in de groote zaal van het Concertgebouw der vereeniging. Om U een denkbeeld te kun nen geven van de grootte dezer zaal, plaats biedende aan ruim 1600 personen, moet U berekenen 2 maal de breedte der Doelezaal en 2'/2 maal de lengte, op on geveer 4 meter hoogte de eerste galerij, op 8 meter de tweede. Aan beide zijkan ten om de zaal heen corridors of gangen, van ongeveer 3 meter breed, aan den voorkant een kleine zaal waarvoor een groot terras; het tooneel, over geheel de breedte gebouwd met een enorme diep te, is voor concerten afgeschut met een koepel of nis, geheel gemaakt van ceder hout. Dit is voor de klank van koor en orkest. De acoustiek van deze zaal is dan ook uitstekend. Denkt U dan nog in dat een koor van 100 medewerkenden plus orkest van ongeveer 20 personen, alles staande onder leiding van den componist dit oratorium vertolkte, dan was te ver wachten, dat deze uitvoering moest sla gen. En inderdaad, ’t Is een avond ge weest van heerlijk kunstgenot. Hoe innig mooi, die inzet midden eerste koor: „O God, oneindig, eeuwig wonder” allengs aanzwellend op de woorden -- - lend in „groot.” Hoe mooi klonk dat Vrouwenkoor no. 4, met altsolo het Wiegelied. Wat ver der in koor no. 6 het walstempo „Hop heisa”. Hoe pittig vertolkt. In koor no. 8 „de Serenade” was het koor subliem. Het „don-don-don” klonk als tokkelend snarenspel. Ik zou door kunnen gaan en bijna aan elk koor ’n bijzondere bespreking wijden, evenwel dit zou me te veel tijd en de re dactie misschien te veel papier kosten. graag zoo lang en zooveel mogelijk tap pen, doch zulke uitwassen zijn in alle bedrijven te vinden en deze behooren niet tot de bona fide bedrijfsgenooten. Maar schifting is moeilijk!!! Dikwijls heb ik opgemerkt, dat men onze inrichtingen, vooral als het er eens wat luidruchtig toegaat, dadelijk ge neigd is ongunstig te beoordeelen, doch die buitenstaande beoordeelaars kennen meestal het interne niet. Natuurlijk zijn er wel eens minder gewenschte toe standen, maar komen die niet overal voor? Men moet de dingen ook ééns door een andere bril zien. De heer Roode schijnt te denken dat hij mij uit mijn humeur heeft gebracht. Neen, waarde heer, zelfs met een zeker genoegen las ik uw relaas en in hoofd zaak is vorenstaand antwoord ook voor U bestemd. Uwe propaganda-spreuken zijn ons wel bekend, maar uw kroegenbegrip... neen, dat dit zoo rekbaar bij U is, dat had ik niet gedacht. U heeft zich zeker nog dien spreker herinnerd van het vori ge jaar in de Blauwe Week, die in het Park uitbulderde, dat hij niet bij geest verwanten, maar in een kroeg moest lo- geeren. Welnu die kroeg was van mij en schijnt hem dan toch goed bevallen te zijn, ten minste anders was hij er niet langer dan noodig gebleven. Och wij zijn heusch wel aan dergelijke malsche beje geningen van onze bestrijders gewend, maar blijven nogal goed gemutst daar onder. Wat uw literair- en paedagogisch be toog over behoefte en begeerte betreft, op dit gebied begeef ik mij niet gaarne in dispuut als zijnde daarin geen speci aliteit. Het doelt op de hoofdzaak niet. Bij mij stond voor, het belang der ge meentenaren, die ook door vreemdelin- genbezoek hun zaken vooruit trachten te brengen en dit behoort niet door buiten staanders tegengewerkt te worden. Wij zullen over deze kwestie wel ver schillend blijven denken, evenals er ook wel menschen zullen zijn, die b.v. het Ju- lianapark niet de aangewezen plaats achten voor filmvertooningen tot het middernachtelijk uur. Maar enfin, ieder zijn idee. En hiermede, M. de Redacteur, neem ik afscheid van dit onderwerp. Met dank voor de verleende gastvrij heid, o Jï onze rineerila haFihg 1 :ent per flesch, >or een kwartje. nbêvélAd, - 5|/i| gebouw, waar het Parlement vergaderde. Voor het presidentschap waren 2 can didates Verschillende partijen hebben zich van de stemming onthouden. Pils oedski kon rekenen op de stemmen van de linker zijde en die van de Joodsche groep. Hij verwierf 292, Bninski, de candidaat van de Chr. democraten en de nationaal democraten, kreeg er 193, ter wijl 61 stemmen ongeldig waren. Maarschalk Jozef Pilsoedski nam ech ter de benoeming niet aan, omdat het Parlement de door hem noodzakelijk ge achte bevoegdheden niet wil verleenen. Hij wil de functie n.l. niet aanvaarden, omdat hem de macht ontbreekt om het Parlement in geval van dringende nood zakelijkheid te ontbinden. Kantoor en Stationhouders bij den Post en Telegraafdienst, Dezer dagen kwamen de Kantoor- en Stationhouders bij den Post- en Tele graafdienst te Hoorn, Goes, Zwolle, As sen, Leeuwarden en Rotterdam in verga- derigen bijeen, uitgeschreven door den Centralen Bond van Nederl. Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.). Op deze vergaderingen werden afge vaardigden aangewezen voor een te houden landelijke bijeenkomst te Utrecht, waar de salariswenschen zullen worden besproken. Een herclassificatie der hulpkantoren werd dringend noodzakelijk geacht, mits de grondslagen van de waardeeringsfac- toren op een eenigszins billijker basis worden gesteld. Door de opheffing van vele hulpkantoren en de instelling van stations voor den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst is het ressort van de niet- opgeheven kantoren in vele gevalen uit gebreid. Tot dusverre werd voor deze meerdere werkzaamheden geen beloo- ning gegeven en een herclassificatie bleef eveneens achterwege. Aangedron gen werd op eene voorziening ten deze. Een aantal andere wenschen zal op de landelijke vergadering te Utrecht worden besproken om daarna na te gaan welke verdere stappen kunnen worden genomen. In Noord-Holland en Overijssel wer den nieuwe Vakgroepen der Kantoor- en Stationhouders, aangesloten bij den C. B. P. T. T., gesticht. 20 als" tSpercieboonen, Ie soort 50 ct. Sperciebóonen, I I 2e soort 45 ndijvje 45.,, 50 100 t 80 6p kéren,guró- 3LAÓ O DINSDAG 1 JUNI: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Der Messias van G. F. Handel, des avonds 8 uur in „den Hof van Holland”. Jeugd-Tempelieren. Vergadering ’s avonds Geachte Redactie. Als het niet te veel gevergd is van uwe gastvrijheid, wensch ik den heer Sijbran- da nog even te beantwoorden. Dat de onthouders en vergunninghou ders niet gelijk denken over sluit- en tapverboden, behoeft geen nader betoog, bijgevolg is zoo’n dispuut vruchteloos. Ook het begrip „vreemdelingenver keer” en wat daarmede annex is, wordt verschillend opgevat. Wel is mij bekend, dat velen, wanneer ze eens zoogenaamd „uit” zijn, daar heel anders over denken dan wanneer ze thuis zijn, en of nu werkelijk vreemdelin genverkeer en alcoholisme zoo aan el kaar verwant zijn als de heer S. voor stelt, dan dient ook de strijd daartegen opgenomen te worden door U. Er zullen wel café-houders zijn, die Na de overgave van Abd el Krim. In de grootste orde en in allen eenvoud is Abd el Krim en zijn familie in de Fran- sche linies aangekomen. Een correspondent van de „Matin” heeft een onderhoud gehad met Abd el Krim, wien hij allereerst heeft gevraagd, waarom hij destijds de vredesvoorwaar den van Oedjda niet heeft aanvaard. „Ik kon mij niet overgeven,,’ antwoordde hij, „zonder eerst nog te hebben gestreden. Ik wist dat ik zou worden verslagen, maar ik had vooral vertrouwen in de edelmoedigheid van Frankrijk en ik heb mij thans onvoorwaardelijk ter beschik king van den resident-generaal gesteld.” Op de vraag wie zijn opvolger is, zeide Abd el Krim: „Dien heb ik niet.” Óp een andere vraag wat hij dacht te doen, ver klaarde Krim: „Ik sta onder bescher ming van Frankrijk, welks gevoelens voor de Mohammedaansche bevolking ik ken.” Wat nu het lot van den Riffijnschen leider zal zijn, is nog niet met zekerheid bekend. De Fransche militaire autoritei ten willen hem beschouwen als een ge wonen krijgsgevangenen rebel, een rooverhoofdman. Het Spaansche voorstel is echter, om Abd el Krim te behandelen als een gewonen gevangen genomen re bel, doch integendeel zullen zij hem be schouwen als een krijgsgevangene van hoogen rang. De Riffijnsche leider zal in Marokkó gehouden worden totdat de politieke quaesties geregeld zijn. Daarna wordt verwacht, dat hij naar het Nabu rige Oosten gestuurd zal worden. Ge meld wordt dat Krim zelf er de voorkeur aan geeft naar Duitschland of Italië te vertrekken, doch in dit geval zal hij geen financieelen steun ontvangen van Spanje of Frankrijk. Aangezien de meeste be zittingen van Krim geconfisqueerd zijn, gelooft men dat hij zonder middelen van bestaan is. j Het Fransche ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat de verliezen der Franschen sinds den eersten aanval van Abd el Krim in April 1925 tot Mei 1926 bedragen: gedood 1306, vermist 294, aan ziekte overleden 562; totaal 2162 man. els” en „da Spcfcieboorlen, le soort 32 ct. Spercieboonert Advertenties 10 c‘L per tegel. Bij meerderegfeat- singy eener zelfde adver tentie reductie. Bifccntract aanmerkelijke en „de Faam |l Het mijnconflict in Engeland. Een gift van den kroonprins. Pogingen om de geschillen in het mijnbedrijf op te lossen, hebben nog steeds niet tot resultaten geleid. De na tionale noodtoestand”, die’ op 30 April voor den tijd van een maand werd afge- kondigd, is verlengd. Het „Hbl.” bevat het bericht-, dat de prins van Wales, die mijneigenaar is in Somerset, uit het kantoor van het hertogdom van Cornwallis aan ’t „nood fonds” der mijnwerkers tien guineas, of in Hollandsch geld 126 heeft gezonden. In ’n begeleidenden brief wordt gezegd: „Zijn Koninklijke Hoogheid kan natuur lijk geen partij kiezen in een geschil, doch wij hebben allen in het verleden schuld aan de mijnwerkers en iedereen gevoelt sympathie voor hun vrouwen en kinderen in hun noodtoestand. Het zou verder een onwenschelijk einde zijn van een geschil, wanneer de eene partij zou moeten toegeven tengevolge van de el lende van hen, die van haar afhankelijk zijn. Zijn Koninklijke Hoogheid vertrouwt er op, dat er met goeden wil aan beide zijden een gelukkige oplossing van de bestaande ijioeilijkheden zal worden gevonden. Een vloekverbod in Italië. Naar de „Tel.” verneemt, heeft de katholieke Italiaansche afgevaardigde Macarini den Minister van Justitie ver zocht in het strafwetboek een bepaling op te nemen, die het vloeken verbiedt en er straf op stelt. Vloeken, zei hij, is een zware zonde ,een teeken van slechte opvoeding, een beleediging van het ge voel van den geloovige en een aanslag op de schoonheid der Italiaansche taal. Vrijdag nu heeft de regeering schriftelijk op dit verzoek geantwoord en de nood zakelijkheid erkend om met het oog op haar program van verheffing van het zedelijk peil des volks, het vloeken te verbieden. In de nieuwe strafwet zal dus het vloeken als strafbaar feit worden be schouwd. Het Vaticaan is met dezen maatregel uiteraard zeer ingenomen. Ook overigens heeft het steeds meer aanleiding, tevre den te zijn met Mussolini’s optreden, vooral ook waar deze ernst wil gaan ma ken met de bestrijding van den zelf moord. - U i k I --- i 8 uur in café „Voorwaarts”. WOENSDAG 2 JUNI: „Hoop der Toekomst”. Vergadering avonds half zes in „Ons Gebouw”. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in ’t Wilhelminagebouw. Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, zaal Boermans. Repetitie van het openluchtspel „Hemelgave”, des avonds 8'/4 uur in „De Doele”, voor dames en heeren. V.C.J.B., afd. Bolsward. Bijeenkomst’s avonds 8 uur in het Convent. S.D.A.P. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. DONDERDAG 3 JUNI: Concert in het Julianapark van het Muziek korps „Hollandia”, ’s avonds 8 uur. VRIJDAG 4 JUNI: Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie *s avonds 8 uur in café Slippens. ZATERDAG 5 JUNI: Burgerwacht. Oefening in het gymnastiek1- lokaal. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, ’s avonds 7 tot 8 uur. Locaal Politiebureau. MAANDAG 7 JUNI: Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7'li uur in de Muziekschool. DINSDAG 8 JUNI: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Der Messias”, van G. F. Handel, des avonds 8 uur in „den Hof van Holland". allengs aanzwellend „Koning-Troonend”, uitjube- ff op de woorden,, hoog” en MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten ,60ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tablettan 90 ct. Maag Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Bolswardsche Courant f in I i 0 i EISCHT DE BLAUWSTREEP ZAK! I M Mft 1:i ia biisjjroente phi‘pond 301 Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan. terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, pro gramma’s, tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. Parol bij Huiduitslag en Huidverwonding i’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1