Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Firma H C. DE HAAS L- met Cadeau KVVA.TTAs5cts- Reepen. kksa graseter als” en „de Faam ;tSpercieboonen, BOLSWARD I M. ROZENBERG KINDERARTS, II >5ste Jaargang Woensdag 23 Juni 1926 No. 49 65ste Jaargang ‘fj?e pijptabak is THEEHANDEL i Officieele Advertentie. WEEK-AGENDA. I I ets. per ons ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Uit Bolsward. EL. 112. Oplaag Zaterdagsno. meer dan 9000 exemplaren. Advertenties: 8 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, „Hennaarderadeel”, Makkumer-en Workumer Courant. Nauw 18 hoek Groentemarkt, LEEUWARDEN, heeft voortaan spreekuren van 11—2 WOENSDAGS en VRIJDAGS van 10—2 KWATTA cent per fle§ch, Jor een' kwa i-n b êvélc^ij. 28 35 35 55 40- medewerking van de handhavers der bo- terwet, tot kleine proporties terugge bracht, maar dat dit succes niet mag lei den tot verslapping van de toepassing van de middelen om de Nederlandsche Zuivelindustrie te beschermen tegen on eerlijke concurrentie van buitenstaan ders, blijkt wel zeer duidelijk uit de val- sche reclame waarmee de firma P. de Gruyter en Zn. zich niet ontziet te trach ten den verkoop van margarine te be vorderen. Het misbruik dat in de uitstal ling van dezen kruidenier gemaakt wordt van den haam Boter, getuigt al even wei nig voor zijn goeden smaak als de twee reepen chocolade, die zoogenaamd gra tis worden afgegeven aan ieder die een pond van zijn spijsvetten koopt, pleiten voor den goeden smaak van deze boter- surrogaten. 2.0” onze riheenis liaöt^ Inzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de achterzijde der 5 CtS. Kwatta Reep-etiketten ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise”. Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f3. DEZE RECLAME LOOPT TOT 1 AUGUSTUS 1926 KWATTA SOLDAATJES BLIJVEN ALTIJD GELDIG. 19 pbr’ pond Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 De heer J. Mesdag, directeur van het botercontrolestation schrijft in het „Fr. Lb.bl.” een artikel, getiteld „Oneerlijke concurrentie”: Het is nu 25"jaar geleden sedert de Friesche Maatschappij van Landbouw ’n botercontrolestation heeft opgericht als middel van verweer van onze zeer be langrijke Friesche Zuivelindustrie tegen de groote nadeelen die werden ondervon den van de knoeierijen met margarine, een kunstproduct gemaakt van plant aardige en dierlijke vetten en oliën, dat uiterlijk veel overeenkomst heeft met bo ter. Deze uiterlijke overeenkomst had 'n oneerlijke concurrentie doen ontstaan, hierin bestaande, dat met behulp van tal- looze bedriegelijke handelingen enorme hoeveelheden margarine en mengsels van margarine met boter, onder den valschen naam van boter en tegen boterprijzen werden verkocht. Het heeft veel inspanning gekost,jOm op de buitenlandsche markten den goe den naam van de Nederlandsche boter, die door knoeierijen zeer veel had gele den, te herstellen, maar het is gelukt. Ook in den binnenlandschen kleinhandel is het bedrog, vooal door de krachtige Advertenties 10 cto per regel. Bij meerdere gfóat- sing^n eener zelfde adver tentie reductie* Bijccntract aanme rkelyke korting* - r1-"1 3LAD te, ta ’n teiken, det er jouns in konsert jown wirde seoe. Do ’t de middeis in ton- gerbui opsetten kaem, bitritsen de ge- sichten ek al hwet. Mar tsjin ’e joun klearre de loft (en dos de gesichten ek) wer op. Earst song it Bernekoar fen ’e hear S. Renzema in pear nümers en nei de pauze kaem it sjongkoar „Helje Op”, under lie- ding fen e’ hear L. Hannema oan it wird. Ut ’e greate stilte under it sjongen fen ’e lytsen .sawol as fen ’e greaten, die wol bliken, det it publyk mei tige oandacht nei alles harke. En der wier hiel hwet folk om en om ’e terp. WOMMELS. By it ynhieren fen boere- feinten en -fammen om Maeije hinne wirdt tsjinwirdich jamk in extra-dofke oer it lean bean, as de feint ef faem in meikersdiploma o.erlizze kin. Der blykt wol fit, det de boeren it wol op priis stel le, as hjar folk goed en fakkindich melke kin. De öfd. Henn, fen ’e Fr.. M. van L. wier fen’t jier ek fen doel om in meikers cursus to halden. Spitichernoch wierne der mar trije jongeljue, dy ’t dizze cur sus folgje woenen. Mei sa’n lytse diel- nimming koe der fenseis neat fen komme. Ho sell det. Sjugge al dy boerefeinten en -fammen, dy ’t hjir hjar wirk fine, net it algemien en persoaniik (heger lean) bi lang yn fen goed, fakkindich, hygiénisk melke to kinnen? WOMMELS, 18 Juni. De firma Feit- sma-Zandstra hat in pear wike lyn yn pleats hjar aide boat in nijen oanskaft. Om’t dit nije fartüch oars ynrjucht is as it aide (sa is b.g. de stjürstoel net efter oan board, mar flak by de machine) moat it personeel earst hwet oan dan nije biwenne, hwent as min der noch net rjucht mei thus is, krijt min maklik in On gemak. Sa rekke jistermiddei de machi nist KI. v. d. Wai mei syn tomrne by ’t roer biknypt. It kaem sa goed oan, det him it béste tocht, der mei nei dokter to gean, ek al mei ’t each op in mooglikd bloedforgiftiging (hy hie op det stuit smoarge hannen). Dit foei llykwols hwet mei: nei t’ waskjen en forbinen fen ’e tomme wier de pasj-int wer klear, al moat er dy han de earste dagen hwet rêst jaen. WOMMELS, 21 Juni. It frijsinnige tsjerkkoar „Helje Op” (dir. de hear L. Hannema to Ljouwert) hat jister to Grou for’t earst oan in sjongconcours meidien. It hie dos einliks yn ’e 4de öfd. sjonge moatten, mar it hat it mar weage yn ’e 3e öfd. mei to dwaen. En mei fortuten: it koar bihelle yn dy öfd. in 3de priis mei 92/2 punt. R. K. Drankbestrijding. Wij vernamen, dat het in het voorne men ligt, om op een nader te bepalen datum in de volgende maand weer eens een St. Annafeest te organiseeren ,een feest voor die Kath. kinderen, welker ouders als plicht op zich namen, hun kin deren tot het 12e jaar in geheelonthou ding op te voeden. Als we ons nog her inneren de feesten van weleer op het Sportterrein en in het Vincentiusgebouw, dan twijfelen we niet, of ook deze opzet zal weer schitterend slagen. Te water geraakt. Vrijdagmiddag j.l. geraakte, naar ons is verteld, het 6-jarige knaapje Jan de G. in de gracht langs de Rijkstraat. Gelukkig was de 16-jarige Harry B. daar ter plaatse, die het ventje behouden op het droge wist te brengen. Repetitie Gemengd Koor. Wegens ongesteldheid van den direc teur, den heer Faber, heeft het bestuur van bovengenoemd koor besloten ,de zo- rnervacantie te doen ingaan, en alzoo niet weder te repeteeren vóór den Isten Dinsdag na de a.s. Kermis. CONCERT, te geven door het Sted. Muziekkorps op Donderdag 24 Juni, ’s avonds 8 uur in het Julianapark. PROGRAMMA: 1. Princess Marsch, F. Andrien. 2. La Coupe d’Or, Ouverture, E. Deneufbourg. 3. Miralda Valse, August Bosc. 4. La Reine de la Campine, Fantasie, A. v. d. Berghe. 5. Vers la Lumière, Marsche, H. L. Blankenburg. 6. Nuits de Chine, Fox-trot, F. L. Benech. 7. Ombre Bleue, Valse, Wittmann. 8. Cleopatre Divertis sement, L. Montagne. 9. Finale. 1 30 ’’ti’ I--’ rarrsche Burgemeester en Wethouders van Bolsward maken bekend dat het kantoor van den ontvanger dier gemeente op 28, 29 en 30 Juni a.s. gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd: S. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. Bolsward, 21 Juni 1926. EEN UUR VAN ONBEDACHTZAAM HEID Eén uur van onbedachtzaamheid Kan maken, dat men jaren schreit Dat dit een zeer waar woord is, weQt ook een ieder, die van nabij met de be handeling van bedrijfsongevallen in aan raking komt. Al zijn Uwe machines van alle denk bare beveiligingen voorzien, al verkee- ren uw wagens en uw tuigen in den bes sten staat, al is ook verder in uw bedrijf al het mogelijke gedaan om de kans op OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonseradeel op Zaterdag 26 Juni 1926, des voorin. 10>/2 uur (N.T.) ten gemeente- huize te Witmarsum. AGENDA: 1. Installatie van den heer O. Kooijen- ga, als lid van den Raad. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Installatie van den heer J. Schurink, hoofdcommies ter secretarie, als plaats vervangend secretaris. 6. Benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. Aanbevolen wordt: J. Schurink, hoofdcommies ter secretarie. 7. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders op het schrijven van de Di rectie der Ned. Tramweg Mij., betreffen de opheffing der paarden tramlijn Mak- kumHarkezijL 8. Prae-advies van Bur gemeester en Wethouders op het adres van de schippersvereeniging „Eensge zindheid”, betreffende baggering der Pingjumervaart. 9. Comptabiliteitsbeslui- ten. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verorde ning regelende de jaarwedden der ge- meente-veldwachters. 11. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur der bijz. school te Pingjum om beschikbaarstelling van gelden voor de vernieuwing van een brandstoffenbergplaats bij zijn school. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van een woning te Arum aan J. Faber. 13. Idem aan H. Wijnants, veldwachter te Burgwerd. 14. Idem tot vaststelling van den aftrek, welke zal worden toegepast op de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris voor de beschikbaar stelling van ambtswoningen. 15. Belas- tingreclames. WOENSDAG 23 JUNI: Coöp. „Ons Belang”. Vergadering van de vrouwen der leden ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jeugd N.V. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Qeref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in’t Wilhelminagebouw. Repetitie van het openluchtspel „Hemelgave”, des avonds 8'/4 uur in „De Doele”, voor dames en heeren. DONDERDAG 24 JUNI: Concert in het Julianapark door het Stedelijk Muziekkorps. Aanvang 8 uur. Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, café Slippens. Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Géref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. ZATERDAG 26 JUNI: Schildersgezellenvergadering ’s avonds 7 uur in café „Voorwaarts”. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht 's avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, ’s avonds 7 tot 8 uur. Lokaal Politiebureau. MAANDAG 28 JUNI: Orgelconcert in de Groote Kerk. Aanvang ’s avonds l'/2 uur. Qeref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie ’s avonds8'/z uur in het Wilhelminagebouw. Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds l'l2 uur in de Muziekschool. DINSDAG 29 JUNI: Jeugd-Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. f’ V' Lentedag Vrijz. Christ. Jong. Bond. ’t Was een schare van ruim 400 jonge ren, die Zondag van de kerk door Sneek trok en zich begaf naar de booten, die vroolijk, met klein en groot vlaggewap- per gereed lagen. Vooraan de stoet maakte een forschen indruk de vlag met haar blauw-wit-blauw waarop het sym bool van den strijdenden christen: ’t zwaard met de er boven stralende zon! In .opgewekten gang, hier en daar zin gende groepjes, was het hen wel aan te zien, dat levensliefde en levenslust hen samenbracht tot het gemeenschappelijk streven naar de hooge idealen, die de Bond in zijn vaandel geschreven heeft. Reeds vroeg kwamen ze uit 19 afdeelin- gen van Friesland in Sneek; het Wilhel- minapark weet er van hoe reeds vóór 9 uur gewijde muziek van zangkoor en quintet opklonk en de ware stemming bracht van saamhoorigheid en om te luisteren naar Ds. Banning’s preek over Levensliefde. De tocht met de drie boo ten was de inleiding tot den middag op de Polle; nadat de voorzitter van het ge- west-bestuur, Roosma uit Leeuwarden, de bijeenkomst geopend had en het Bondslied krachtig had geklonken, sprak mej. ds. Eelman van Makkum over „God en de natuur”. Er is verschil tusschen ’t verband van God met ons en van God met de natuur. God spreekt tot ons het diepst met de stem der zedelijke gebo den en der liefde. In de natuur vinden wij wel reeds veel liefde en een geestelijk- stuwende en vereenigende Kracht, maar haar geheel predikt ons meer door schoonheid en geweldigheid dan door ’n woord voor onzen strijd met leed en zon de. In de natuur zien wij teveel zelfbe houd en wreedheid. Doch „als de ziele luistert” ontvangen wij in haar gelijkenis met ons leven en in hare stilte hetzelfde antwoord, dat God ons in de binnenka mer geven wil. In de pauze lieten leden der afd. Leeuwarden een Zwitsersche en Zweed- sche volksdans zien; ze droegen kleurige volksdracht, zelf gemaakt. Het dansen was eenvoudig maar frisch, wekte een zuivere verheuging in allen, die in wij den kring om heen stonden. Hierna nam ds. Eikema van Witmar sum het woord over: „Natuur en cul tuur.” Men zegge „cultuur” in plaats van „beschaving”, want het woord komt van het Latijnsche „bebouwen”; daar, waar de mensch zijn arbeid in het natuurleven is gaan verrichten, is steeds meer ge- WOMMELS, 18 Juni. Jistermiddei moast E. B. efkes nei de folkstüntsjes, om op ’e bou in karweike op to knappen. Hy scoe der mar op ’e fyts hinne gean; der siet wol in skoerke yn ’t frame, mar t’ wier noch wol to weagjen tocht er. Hy kaem lykwols net oan it doel fen ’e reis ta. Healwei brits de fyts yn twaën en foei de fytser frij ünsêft mei de noas op ’e groun. Lokkich hie ’t üngefal net slimme re gefolgen as in bisearde noas, dy ’t frij- hwet blette; en in kapotte fyts fensels. WOMMELS, 18 Juni. Do ’t „Eupho- nia” in skofke lyn de rige konserten yn ’e muzyktinte iepene, hie it publyk der al gau de smaek fen to pakken. Min seach mei langstme nei ’t twadde konsert üt. F’ral as it jouns moai waer wier, waerd der al gau sein: „nou ha wy in tinte en nou wirdt der noait yn spile ef sjongen.” Mar jister stie de flagge wer op ’e tin- 3. 1 3. 2 'aat ze, WITMARSUM, 19 Juni. Begrootings- werk, regeling der kinder- en volksspe len waren de onderwerpen, die de Per manente Commissie hedenavond in het Hotel Meijer had te verwerkén, in het be lang van de a.s. feestelijkheden op 1, 2 en 3 Augustus. Door ongesteldheid van den secretaris en door drukke werkzaamheden waren enkele leden van buiten verhinderd. Er waren er nog 13 leden aanwezig, die in een paar uur tijd veel werk hadden te verwerken, daarom werd direct na de opening de begrooting, die het bestuur had opgemaakt, punt voor punt bespro ken, en zooveel mogelijk nader toege licht. De kinder- en volksspelen kwamen ook op papier, maar deze kunnen nog wel gewijzigd worden voor den tijd van uitvoering, want het is een heele toer al tijd voor deze zaken iets nieuws te vin den en dat wil men toch liefst. Het waarborgfonds groeit nog steeds en een lid vergastte de vergadering met de blijde mededeeling dat medailles en de horloges reeds door enkele heeren waren toegezegd. De feestcommissie is dan ook tot nog toe zeer dankbaar voor de groote medewerking van de burgerij. Bij de rondvraag kwamen nog vele vragen naar voren, die zooveel mogelijk werden beantwoord. Door de vele werk zaamheden, die aan deze festiviteiten zijn verbonden, worden natuurlijk ook wel eens fouten begaan, die men later betreurt, maar zij worden ook ridderlijk erkend en dit geeft dan wel eens dubbel werk. Met een hartelijk woord werd deze drukke vergadering gesloten. ARUM. Zondagavond werd de alge- meene vergadering van de Begrafenisver. „De Laatste Eer” gehouden. Na de ope ning en voorlezing der notulen las de secretaris het jaarverslag over het dienst jaar 1925-’26. In het bestuur kwam ge- durendet het afgeloopen jaar geen veran dering, ook niet in het personeel. Vier maal werd dienst gedaan voor een lid der vereeniging, eenmaal voor een niet- lid. Het aantal leden was 123, welk aan tal nog voor vermeerdering vatbaar is. Dat velen alsnog toetreden en het be staansrecht der vereeniging verzekeren! De rekening van den penningmeester wees aan: ontvangen ƒ265.27 en uitge geven ƒ267.41, nadeelig saldo ƒ2.14. Bo ven de bezittingen heeft de vereeniging nog een reservefonds van 200 en een schuld van 104. Het aftredend bestuurslid A. Rauwerda werd met op één na algemeene stemmen herkozen. In de plaats van den heer D. Schaap ,die eerlang ons dorp metter woon gaat verlaten, werd gekozen de heer J. S. Buwalda, die de benoeming aannam. Bij de rondvraag werden nog enkele zaken besproken, minder voor publiciteit geschikt. Aan het eind der vergadering bracht de heer T. Kamminga den schei denden voorzitter namens de leden een woord van dank voor hetgeen hij voor de vereeniging had gedaan. WONSERADEEL. Nu de keuringen voor de Fr. Maatschappij van Landbouw en de K. 1. Z. weer zijn begonnen, spe ciaal wat de aardappelen betreft, blijkt, dat er nog al wat velden door de aard appelziekte zijn aangetast. Daarom kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat het besproeien, mits niet tot één keer be paald, van belang is, omdat daardoor de kwaal kan worden bestreden. Het brengt wel kosten mede, maar daartegenover is de opbrengst zooveel grooter, dat er toch nog voordeel opzit. WONSERADEEL. Het is opmerkelijk, dat in onze buurt aan de teelt van fijne zaden heel weinig gedaan wordt. Toch zagen we dezer dagen een perceel met mosterd beteeld en elders een stuk land men blauwmaanzaad of te wel paparen bezaaid. Wanneer dit laatste in bloei staat levert het een fraai gezicht op en, wanneer het zaad goed gewonnen wordt en de prijzen zich kunnen handhaven, kan de opbrengst niet onvoordeelig zijn. Maar er is wat risico aan verbonden. Doch is het landbouwbedrijf dat niet al tijd? ,2de soort 28 ndijvie --Y 32 34 36 40 42 44 KRACHTIG EN GEURIG. ongevallen zoo gering mogelijk te ma ken, vóór alles blijft noodig, dat uw werk met bedachtzaamheid wordt gedaan. Bedachtzaamheid. In sommige ooren heeft dat woord een onaangenamen klank. Het doet hun denken aan bedaard overleg, voetje voor voetje, aan „haast je vooral niet”, „kom ik er vandaag niet, dan kom ik er morgen.” Voor bedachtzaam handelen is even wel geen vereischte dat men telkens zou stil staan, de hand aan het hoofd bren gen en langen tijd nadenken. Bedachtzaamte zijn wil niet anders zeggen, dan zich op ieder oogenblik re kenschap te geven van de mogelijke ge volgen van zijn handelingen. Ook de man, die van aanpakken weet, kan zijn werk met bedachtzaamheid doen. Zelfs gelooven we, dat de meeste bedacht zaamheid, het beste overleg worden ge vonden bij de harde werkers. Wie bedachtzaam handelt in zijn werk, schept zich geen onnoodige kansen op ongevallen. Hoeveel leed en zorg, gevolg van ongevallen, zouden niet voorkomen zijn, indien men op het juiste oogenblik maar heel even zijn gezond verstand had gebruikt C. L. O. soort 45 15 50 100 i 80 '60 Italjrü éls” en .de Faa;Ti”:^ Speftieboorien, le soort 32 ct. Sperciebooneru kon deze'vtereciit opmgrVj eter den volgenden da)t 1c nciat er geen enkel Kam; was! a..' ---i KANTOOR GEMEENTE-ONTVANGER. le soort 50 ct. Spercieboonen, ndijvje Bolswardsche Courant N i ^26, 99 H 99 99 t 1 HMK9 UITKNIPPEN EN BEWAREN! WAARBORGT KWALITEITi Inzendingen met opgaaf van juist adres aan KWATTA - BREDA. Afdeeling RECLAME. oentoir, ir-— In biisjroentq Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan. terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten, reglementen, diploma's, pro gramma's. tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. VRIJDAG 25 JUNI:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1