Officieel Orgaan der Gemeente Boisward EXTRA! -,J| WOUDA’s - - MEEL i 30 biisgroente pbr pond. i 15% KORTING KWATTAS,V F. LANGEDIJK, .rineerds hapityi cent per flesch, oor een kwartje. an b èv él Ad, UN, Ból sward TEL. 112. Door Zon Verbrande Huid i EERSTE LEEUWARDER HYPOTHEEK- EN CHEDIETBaNK verstrekt )5ste Jaargang --+--- y e/ No. 59 Woensdag 28 Juli 1926 65ste Jaargang ;jne pijptabak is onze H. M. NIJK, Tandarts BOLSWARD Woensdag 28 Juli 1926 geen spreekuur Speciaal Petten magazijn DE NIEUWSTE DESSINS VOILE-MEIK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE ze, ’aal F1 WEEK-AGENDA. V gebracht. uur in „De Doele”, voor Buitenlandsch overzicht. Uit Boisward. G. V. B I ',V4JS‘ t I Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. o. 1 o. 2 ‘il'rj Doorzitten, Stukloopen, Schrijnen en Smetten der Huid, verzacht en geneest men metPUROL I Volgens het Hbl. wordt verwacht, dat de mijnwerkersleiders bijzondere pogin gen zullen doen om de werkhervatting in deze gebieden te beletten. Bij vorige sta kingen is gebleken, dat een dergelijke hervatting de neiging heeft snel toe te ne men. De secretaris van de mijnwerkersfede- ratie Cook heeft in een vergadering in Warwickshire zijn leedwezen uitgespro ken over het feit, dat de mijnwerkers in dit gebied gehandeld hebben zonder de federatie te raadplegen. Zijn bezoek heeft zorgen, dat zij nu zakken van schapen vachten maken. Ten slotte zijn er ook geen graanschuren. Het graan wordt dus buiten opgestapeld en aan de uitwerking van de felle zon en de slagregens bloot gesteld. De „Ekonomitsjeskaja Zjinzj” schrijft aan het slot van zijn beschouwing het volgende. „Dat alles is geen nieuws meer en het was toch niet moeilijk zich voor de campagne voor te bereiden. Er werd ook verleden jaar hierover veel ge sproken en geschreven. Niets heeft echter geholpen. Concert van het Sted. Muziekkorps op 29 Juli s avonds 8 uur in het Juliana- park. Programma: 1. Under the Allied Banners, marsch, J. Ollerenshaw. 2. La perle du nord, Ouverture Ch. de Carmont. 3. Framjailles, Valse, E. Wesly. 4. Czaar und Zimmermann, Fantasie, T. Lorzing. Th. Bidgood F. Rousseau. in your eyes, Foxtrotlied, Joh. H. Santly. G. Allier. Het mijnconflict in Engeland. De uit de kolengebieden in de Midlands ontvangen berichten toonen een nieuwe toeneming van het aantal arbeiders, die in de mijnen zijn teruggekeerd. De verte genwoordigers der mijneigenaars in War wickshire verklaren, dat er thans 7700 ar beiders werken op een normaal aantal van 20.000. In het gebied van Cannock hebben weer 100 man den arbeid hervat. Ver wacht wordt dat er in beide districten een aanmerkelijke toeneming zal zijn van het aantal dergenen, die den arbeid her vatten. Dit geleidelijk hervatten van het werk bepaalt zich zoo goed als geheel tot de Midlands, waar de eigenaars de beste voorwaarden hebben aangeboden op grond van den achturendag. o. 1 ransche t al de opneming van Herriot verwekt on rust onder zijn vijanden, terwijl men ook over de keuze van Painlevé als minister teleurgesteld is. De eerste daad van de nieuwe regee ring is, dat Painlevé een manifest heeft gericht tot de belastingbetalers, waarin hij een beroep op hen doet om zooveel mogelijk van de belastingen over 1926 te willen betalen, zonder te wachten op de officieele aanmaningen. Verder zal de regeering alle pogingen in het werk stellen, om de gevluchte ka pitalen te doen terugkeeren. De minister van Openbare Werken, Tardieu, heeft verklaard, dat de kabinets raad zich met de kwestie der intergealli- eerde schulden niet heeft bezig gehouden, doch dat deze aangelegenheid later zal worden behandeld. Voorspellingen ten aanzien van de houding der regeering in deze delicate kwestie kunnen moeilijk worden gegeven. Reeds heeft Poincaré een onderhoud gehad met den financeielen attaché aan het Fransche gezantschap te Londen, die een groot aandeel heeft gehad in de on- derhandelingen, die tot de jongste Fransch-Engelsche schuldenovereenkomst hebben geleid. Een B.T.A.-telegram aan het Hbl. meldt dat de regeering uit de indire,cte belas tingen 4 milliard meer per jaar wil ha len. De belasting op den omzet, die van 1.30 tot 2.50 loopt al naar gelang van de producten zou uniform op 2 worden gesteld. Heden zou de kabinetsraad de quaestie der directe belastingen bespreken, waar van er sommige zulen worden verhoogd andere daarentegen herzien. Vleeschkeuringswet. Blijkens verslag van den Keuringsvee- arts, hoofd van dienst, werden over het tweede kwartaal 1926 afgekeurd 1 een hoevig dier, 2 schapen en 3 kalveren. Het aantal gevallen van echonococcose bedroeg 63, t.w. 49 runderen, 9 eenhoe vige dieren en 5 schapen, terwijl 70 ge vallen van tuberculose werden geconsta teerd, n.l. 60 runderen en 10 varkens. Het aantal aangiften bedroeg voor a. vee- en vleeschkeuring 587 (t.w. 167 runderen boven I jaar, 8 stieren, 12 vette kalveren, 247 nuchtere kalveren, 109 varkens, 15 paarden, 3 veulens jonger dan 1 jaar, 26 schapen). DINSDAG 27 Juli: Jeugd-Tempelieien. Vergadering des avonds Voor korter of langer termijn, rente naar overeenkomst. Inlichtingen ten kantore, Van Swietenstraat 12, Leeuwarden, of bij de H.H. D. J. BANGMA, Taxateur Adviseur te Wolsum, JOH. TICHELAAR, Corres pondent te Parrega. 8 uur in café „Voorwaarts.” WOENSDAG 28 JULI: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Geen repe titie. Repetitie van het openluchtspel „Hemelgave”, des avonds 8‘/4 uur in „De Doele”, voor dames en heeren. V.CJ.B., afd. Boisward. Bijeenkomst des avonds 8 uur in het Convent. Jeugd N.V. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts.” DONDERDAG 29 JULI: Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, café Slippens. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, des avonds 8 uur in de school aan de Hid Herostraat. Tevens gelegen heid voor nieuwe leden om zich aan te melden. Concert in het Julianapark door het stede lijk Muziekkorps. Aanvang 8 uur. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie’savonds 8 uur, in café „Voorwaarts”. Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur inde Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Boisward”. Repetitie in het Wilhelminagebouw, ’s avonds 8 uur. ZATERDAG 31 JULI: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht 's avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ‘t inbrengen van gelden, ’s'avonds 7 tot 8 uur. Lokaal Politiebureau. MAANDAG 2 AUGUSTUS: Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7l/2 uur in de Muziekschool. Het Ministerie-Poincaré. Vrijdagmiddag j.l. om half twee heeft Poincaré aan den president van Frankrijk, Doumergue, mededeeling gedaan van de vorming van het kabinet. De portefeuilles zijn nu definitief als volgt bezet Premier, Financiën en Herstelde Gebie den Poincaré. Justitie en ^Izas-Lotharingen Barthou. Buitenlandsche Zaken Briand. Binnenlandsche Zaken Sarraut. Koloniën Perrier. Landbouw Bokanowsky. Handel en Openbare Werken dieu. Pensioenen Marin. Oorlog Painlevé. Onderwijs Herriot. Marine Leygïies. De premier verklaarde, dat hij een zeer breed kabinet had willen vormen van na tionale eenheid, waarin alle partijen ver tegenwoordigd waren zonder rekening te houden met de sterkteverhouding der fracties. Hij zeide, dat hij geen moeilijk heden had ontmoet omdat hij er naar ge streefd had een kabinet te vormen zonder rekening te houden met persoonlijke voor keur. Dinsdag zou het ministerie, als het zich aan de Kamers voorstelt, dadelijk zijn fi- nancieele ontwerpen indienen. Poincaré werd, toen hij het Elysée ver liet, door de menigte toegejuicht. Wat de Fransche pers betreft, deze is over het algemeen het nieuwe mininsterie wel goed gezind, hoewel er op gewezen wordt, dat tusschen de leden onderling meeningsverschillen bestaan. Men kan natuurlijk evenmin verwach ten, dat alle partijen volkomen tevreden gesteld zijn, daar zij uiteraard alle be zwaren hebben tegen het opnemen van haar tegenstanders in het kabinet. Voor- ten doel het aan den arbeid gaan op de nieuwe voorwaarden door de mijneige naren van Warwickshire aangeboden, te gen te gaan. Naar gemeld wordt, zijn ge durende de laatste dagen ongeveer 1600 personen aan het werk gegaan. Naar de correspondent van het „Ber liner Tageblatt” uit Bochem meldt, heb ben de stakende Engelsche mijnwerkers tot dusver 887.000 p.st. van hun buiten landsche kameraden ontvangen, waarvan 421.000 pond uit Sovjet-Rusland. Een bolsjewistische janboel. Elk jaar, zoo schrijft het Hbl., herhaalt zich in Sovjet-Rusland dezelfde geschie denis de autoriteiten, die alles voorzien, alles stelselmatig organiseeren, voor alles plannen uitwerken, zijn nier in staat de meest eenvoudige dingen te voorzien. Elk jaar, zoodra de nieuwe oogst naar binnen gehaald wordt ontstaat er een nijpend ge brek aan zakken, blijkt het, dat de regee- rnig niet gezorgd heeft voor touwtjes om de zakken vast te binden enz. Ook dit jaar herhaalt zich deze geschiedenis. De „Eko nomitsjeskaja Zjiznj” vertelt, dat de oogst nauwelijks was begonnen of uit verschil lende gedeelten des lands begonnen tele grammen binnen te komen, waarin om toezending van zakken en van touw wordt gesmeekt. De „Ekonomitsjeskaja Zjiznj” schrijft naar aanleiding daarvan dat het toch tijd was om te weten, dat bij het binnenhalen van den oogst zakken en touwen noodig zijn, dat het toch heusch niet zoo een heksentoer was er bijtijds voor te zorgen. In den Kaukasus, waar nu reeds geoogst wordt, zijn de boeren zoo overtuigd van de onmacht der regee ring om zelfs voor zulke kleinigheden te VOORSCHOTTEN met maandelijksche aflossing op billijke voorwaarden, EERSTE HYPOTHEKEN, zeer billijk. Neemt gelden a DEPOSITO voor een jaar vast, rente 5 °/0. 5. Rubinstein, Marsch, 6. Antigone, Ouverture, 7. There’s yes! yes! 8. Brises d’Amour Valse, 9. Finale. De heer G Keikes is door de Com missaris der Koningin in onze provincie herbenoemd als secretaris van de Ge zondheidscommissie voor de Vereeniging van Gemeenten, waarvan de zetel geves tigd is in de gemeente Boisward. koopt U thans voor bespottelijk lagen prijs. Doet uw voordeel. Aanbevelend, b. Keuring in nood gedoode dieren 8 (t.w. 4 runderen boven 1 jaar, 1 nuchter kalf, 1 paard en 2 schapen). c. Keuring gestorven dieren 8 (t.w. 2 nuchtere kalveren, 1 varken, 2 paarden en 3 schapen). Verder bedroeg het aantal dieren, waar van het vleesch is bruikbaar gemaakt voor voedsel door verkoop in ’t klein on der toezicht 10, n.l. 4 runderen boven 1 jaar, 1 varken, 2 paarden en 3 schapen. Bacteriologisch vleeschonderzoek Orgelbespeling A. Alt. Maandag 26 Juli. Vol was het weer. Heel vol. Een verblijdend verschijnsel en zeer vereerend voor dengene, die al zoo vele concerten heeft gegeven, en toch steeds weer zich mag verheugen in zoo groote belangstelling. Forsch en krachtig klonk de koraal: Zingt vroolijk heft de stem naar boven”, vulde, als het ware, het geheele kerkge bouw in aller harten drongen de mach tige tonen. De bewerking droeg deze maal een heel eigenaardig karakter maar als men de woorden leest „Het brieschend paard moet eindlijk sneven”, begreep men deze muziek volkomen. Dat zooiets werkelijk op geniale wijze door het orgel vertolkt zou kunnen worden, leek haast ondenk baar, het briesen van een paard notabene en toch... 't was indrukwekkend en mooi. No. 2. Prélude de Déluge van Saint- Saëns volgde. Treurklanken, klaagtonen kwamen tot ons. Geen wonder, de com ponist wilde weergeven, deze bekende woorden „En God zag de aarde en zie, ze was verdorven”. Nadat de klachten lang hadden aangehouden, trokken meer bemoedigende geluiden onze aandacht. Nu was er sprake van Gods plannen met Noach en de zijnen. Maar met u zal ik mijn verbond oprichten.” Waarlijk ver- herfende muziek heeft Saint-Saëns hier voor gedicht. Jammer dat de fluit aan ’t eind niet zuiver klonk. Zeker door de warmte der laatste dagen, die nog in de kerk was blijven hangen. 3. „Moments de Herodiade” van Mus senet. Ook een waardevol kunstwerk. De gruwelijke geschiedenis is bekend. Reeds in de „Prélude” klinken sombere tonen, als om ons vóór te bereiden, op wat moet volgen. Echter... daar klinken toch ook vroolijke klanken. Een feest ging immers den gruwel vooraf. „Marche Sainte” een heilige optocht, een optocht van priesters, behoort tot de feestviering. Wij zien ze voortschrijden, plechtig 1 vele, vele pries ters achter elkander. Gedempt is het ge luid van hunne voetstappen. Later vangt het gebed aan, eerst bidt een priester dan herhalen de geloovigen de woorden. Hoe karakteristiek werd dit weergegeven. Daarna „Danse babylonienne.” De dans van Salomé. De instrumenten zetten in. Na hunne inleiding zweeft Salomé met wonder-luchtige bewegingen voor de be wonderende oogen van de gasten van Ko- ning Herodes. Zie ze trippelen, zwenken, buigen, alles hoort men duidelijk. Schoon heid en genot ademt deze muziek. Maar daarna Ze heeft haar vreeselijke beloo- ning ontvangen. Een afschuw grijpt haar aan bij het zien er van. En die afschuw groeit steeds aan bij het herdenken en is in hare eenzaamheid onverdragelijk. Ze kan er zich niet van losmaken, onophou delijk vervolgt en verschrikt haar deze vreeselijke herinnering .Bij het hooren van deze muziek kan men zich dit indenken. Heel iets anders was het „Lacrymosa” uit het requiem van Mozart, dat hierop volgde. De doodenmis, die de componist voor zich zelf schreef Begon ten minste. Hij kon de muziek niet voltooien. Vol weemoed, tranen en klachten is ze. Maar toch ook klinkt weer wat lieflijks. Ook Mozart kon zich zeker den dood van het lichaam niet voorstellen als het bittere einde van alle bestaan. No. 5 was een mooie Elegie van Tschaïkowsky. Weer anders was deze klacht, dan de voorgaande. Vreemder, moderner, maar toch schoon. Het slotnummer van Alex Guilmant ving aan met een marsch. Dat was een ganSch andere, dan die van de priesters. Opgewekt, pittig, militairement. Ja... hoor pang... pang 1 zelfs de bekkens la ten zich hooren. Schetterend schallen de trompetten. b. Een droom vol poëzie. Teer en zacht komen de melodieën aanzweven, soms fluisteringen, meer niet. c. Maakte nu juist niet den indruk van een zegekoor. Alleen het slot maakte een zegevierenden indruk, d „Cantabile” zeer zangrijk. Al le stemmen zongen een schoonen zang nu alleen, dan weer te zamen. De „Finale” was naar een Spaansche passendans, (ook „hanetred” genoemd) gecomponeerd, naar het eigenaardige rythme, dat het geheele stuk doorgaat. Iets parmantigs voelde men erin. Ook van deze dans was een stuk schoone muziek gemaakt. Voorts op de zitdagen DINSDAGS van 9-11 uur in Hotel PISO te SN EEK. DONDERDAGS van 10-12 uur Hotel HARMONIE te BOLSWARD. OVERAL APARTE SPREEKKAMER AANWEZIG. Bacteriologisch werd verricht bij 3 runderen (boven 1 jaar), 1 varken, 2 paarden en 2 schapen. Dit vleesch kon in consumptie worden gebracht. Bijtijds gered. Het was Zondagmiddag jl. ongeveer 3 uur, toen de heer Klaas Stienstra be merkte, dat een jongetje in het kanaal bij de Blauwpoortsbrug was geraakt. Het ventje bevond zich reeds midden in het vaarwater en was op het punt om te ver drinken Zonder aarzelen sprong de heer S. gekleed te- water en wist den 5-jari- gen Johannes van der Hoek van een an ders wissen dood te redden. Het jonge tje was te water geraakt door dat hij aan den kant van het water speelde. Advertenties 10 cté per regel. Bij meerdere, glhar- sing^n eener zelfde adver ten tie Leductief^ij^cnjifect aanmerkelijke korting? 3LAD Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Boisward, Tel. No. 4 ,2dè soort’ 28 .ndijvie 28 35 3Ó 55 40 r, tkofl deze'Ttcreeiit opmen; i 'eter den vtólgepden da’g-k mdrft .er geen.enkel Ram - 1 -.J. WITMARSUM, 27 Juli 1926. De laat ste week voor onze feesten op 1, 2 en 3 Aug. as. is aangebroken, en vele voorbe reidingen in verband daarvan staan ons te wachten, reeds is er al een begin ge maakt op het feestterrein; het tooneel voor de revue is bijna klaar en staat op groote rollen om het te verplaatsen waar men het hebben wil. Een zestal groote palen voor de electrische verlichting zijn reeds geplaatst, welke ieder voorzien worden.van lampen met een lichtsterkte van 3000 kaarsen, tevens kunnen vele in richtingen op het terrein gebruik maken van da electrische stroom. De weg naar het feestterrein is deze week veranderd in een sintelweg, wat al een groote verbete ring bleek te zijn. De versierings-commis- sie zal het deze week zeer druk krijgen en het plaatsen van een 20 tenten groote en kleine zal vele handen werk geven De feestcommissie hield hedenavond nog eene vergadering in het Logement van H. Bruinsma waar nog vele zaken naar vo ren werden gebracht en besproken. De repetitiën en al wat daaraan verbonden is zijn begonnen. De feestgids is reeds ter perse en komt deze week uit en bevat n.l. 38 bladzijden druk, een heel boekje dus, waarin het geheele program van de drie- daagsche feesten is opgenomen. Tot nog toe hebben we altijd nog verzwegen de schenkers van de medailles van de Kaatspartij, dezen zijn aangeboden door de heeren Dr. A. J. Kroon, Dr. J. S. Nau- ta, R. Ypeij, C. Werkhoven en K. Tj. Westra, allen alhier. Voor de Gym- nastiek-uitvoering op Maandag 2 Aug., door den Eere-Voorzitter Mr. L. K. Ok- ma e„/; de heeren G. v. d. Weide en P. Straatsma van hier, Mevr G. v. d. Vegt- Visser te Franeker, den heer J. Mulder, uitgever Bolswarder Courant te Boisward Turnkring Sneek te Sneek en de Feest commissie alhier. Als het hondsche weer der laatste da gen een beetje gaat luwen, dan hopen we drie mooie dagen te zullen krijgen. De prijzen en premiën van alle wedstrijden zullen in het laatst dezer week geëtaleerd worden voor de winkelramen van den heer C. Werkhoven. Ingezetenen van ons dorp, helpt ons mede ter eere van het 40- jarig jubileum der K. V. door de vlag uit te steken. KIMSWERD. Onder leiding van het personeel maakten de leerlingen der hoogste klasse onzer school met enkele oud-leerlingen hun jaarlijksch schoolreis je. Het doel was ditmaal Vlieland. Al stond er een stevige wind, toch werd de tocht vol moed ondernomen en gelukkig heeft de zeeziekte slechts weinigen ge plaagd. Op het eiland werd de vuurtoren beklommen en verder genoten allen van duin en strand. Veel te gauw was de dag om en ’s avonds keerden de jeugdige rei zigers hoogst voldaan terug, opgewacht door een groote menigte belangstellen den. Een hevige onweersbui, vergezeld van enorm dikke hagelsteenen heeft hier Zaterdagmiddag vrij wat schade aange richt aan de te velde staande gewassen. Door de stukken ijs die er vielen werden bij den landbouwer H. B. 22 ruiten ver nield. Na gehouden examen zijn aan de R. H. B. S. te Harlingen bevorderd de dames N. Postma en T. Kamstra alhier, respectievelijk naar de derde en vijfde klasse dier school Onze instelling werkt alleen in de provincie Friesland. Door, oordeelkundige en controleerbare belegging der gelden wordt de meest mogelijke zekerheid verkregen voor hen, die hunne gelden bij de Eerste Leeuwarder HypoHieek- en Credietbank beleggen. 30 25/ le soort 50 ct. Spercieboonen, 4 t 2e soort 45 .ndijvje 45 50 100 80 60 :e!s” en „de Faam” Spercieboonen, le soort 32 Ct. Spercieboonen, Bolswardsche Courant in 3 - Tar- PETTEN Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan. terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten. reglementen, diploma’s, pro gramma’s. tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. VRIJDAG 30 JULI: kkea graeiHéc eis” en „de Faam Spercieboonen,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1