Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward KWATT^^ ton SmiiUr No. 61 >5ste Jaargang H. L. STRAAT, weer aanwezig. Woensdag 4 Augustus 1926 65ste Jaargang Derde Blad van Zaterdag 31 Juli 1926 Raadsverslag der Gemeente Bolsward. ;jne pijptabak is gaat cent per flesch, oor esn' kwartje. an bèvéj Ad, UN, Bólsward TEL. 112. ze, onze irinesrils liansiy 3LAD vösI De Raad voornoemd. W. tot het aanschaffen eener teersproei- fo. 1 fo. 2 Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel „Hennaarderadeel Makkumer- en Workumer Courant. 8-8-8-4-8-8-6-8 58. 4-0-0-8-2-4-8-4 30. De Bildt en Kooistra, de zilveren dito voor partuur 7 .bestaande uit de kaatsers Roukema, Helfrich en Wijnands. Er was veel publiek. v i van B. den Bond van Hotel- kennisgeving aan te nemen van Ged. Staten, waarbij wordt toegezonden een het Kon. Besluit tot goedkeuring der begroeting voor o. 1 'ransche* t 28 35 55 40 van de begrootings- Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 en Wethouders dier ge- I„ verband mét t b<| U ingediende voorstel tot aankoop eener teersproeimachine meenen wij U in overweging te moeten geven dit adres voor kennisgeving aan te nemen en ons te machtigen adressanten te berichten ,dat dit gedeelte Bolwerk binnen afzien- baren tijd met teer of een ander soort bitumen zal worden be sproeid. 40-jarig jubileum van de kaatsclub ter plaatse. Toen het bestuur van genoemde club zich tot de P. C. wendde, was het eerste wat de heer P. zeide „Jullie moe ten solidair gaan met de P. C. om met elkaar een groot feest te organiseeren.” Dit gezegde had dan ook den stoot ge geven tot de organisatie van deze 3 da gen. In alles is het de commissies meege- loopen. Een terrein werd gratis afge- met elk uur nog levendiger werd, terwijl tegen den middag drommen menschen door de straten trokken met als doel het kaatsterrein. Dit veld, welwillend afgestaan door den heer Sietze Kooistra, en tegen den wind beschut door het hooge geboomte van „De Hertekamp” wordt bereikt door een sintelweg en verder door een geïm proviseerde dennenlaan. Menig bezoe ker zal zich de oogen wel uit het hoofd Pi xkfeyfeypja xxxux_ixx.il Pxii rlzxn ootiKliV iron z4xx ,2de soort'28 indijvje CHIRURG, Spanjaardslaan 131, Leeuwarden, is Advertenties 10 ct. per regel. Bij meerdere glhat- sing^n eener zelfde adver tentie reductie-. Bijccntract aanmerfeelijke kórtin^J Ongeveer half twee (O. T.) stonden de ruim 300 turnsters en turners klein en groot op den „Boalserterdyk” om hun rondgang door Witmarsum te ma ken. Twee muziekcorpsen „Frisia” en het corps van de „Hoilandia-fabriek” uit Bolsward zorgden ervoor, dat de marsch niet alleen uit gymnastisch oogpunt een succs werd, maar tevens, dat Witmar sum een geheel feestelijk karakter droeg. Onder de opwekkende tonen van de muziek marscheerden de kwieke leden der gymn. vereenigingen met veerkrach- tigen pas door het dorp, om daarna op het terrein hun oefeningen uit te voeren. Het geheel stond onder leiding van den heer C. Kan uit Sneek. Om van alle oefeningen een gedetail leerd verslag te geven, zou ondoenlijk zijn, doch we willen toch de goed uit gevoerde ensemble stokoefeningen van de turners vermelden. Ook het haasje-over van de jongens- adspiranten oogstte menig applausje. De kleine meisjes deden niet voor de jongens onder. Hun oefeningen met zang werden correct uitgevoerd. Veel kijkers lokte ook het polsstokhoogsprin gen der heeren. De prestaties waren dan ook zeer goed en werden met een dank baar applaus beloond. Na afloop van den wedstrijd werden 100 schoolkinderen opgesteld achter het Witmarsumercorps „Frisia”, dat den aanwezigen, evenals de jazz-band in de consumptietent, zijn mooie, vroolijke wijsjes heeft doen hooren. HEEFT BESLOTEN Burgemeester en Wethouders te machtigen om ter voorziening in het gebrek aan kasgeld, te leenen bij bedragen en op tijdstippen als zij noodig achten een som van ten hoogste vijf en twintig dui zend gulden 25000.naar een rente van ten hoogste 6 's jaars, de opgenomen bedragen af te lossen in den loop van het jaar 1926, rente en aflossing te betalen uit de gewone middelen, dienst 1926. BOLSWARD. 27 Juli 1926. 45 50 100 80 60 Ikke» grg fels”, en i Spercieboonen, le soort 32 ct. i Spercieboonen, ue groore leesten neuoen een aauvang genomen en succesvolle aanvang is het zeker! Kan het ook anders? Neen, immers, een feest, door toch bij uitstek geschikte en volijverige commissies ge organiseerd, moet wel slagen... als het weer meehelpt. Ja, daar hangt het voor een groot gedeelte wel mede vanaf, want mooi weer geeft veel publiek en dus een goede recette, maar toch de opzet van een feest als dit moet voorzeker goed zijn, wil men eenige kans van slagen hebben. Den organisatoren van dezen dag en de komende feestdagen dus eerst een woord van hulde voor den toch zoo zwa- ren en tijdroovenden arbeid, welken ze zoo geheel belangeloos tot heil van de sport en Witmarsum hebben gepresteerd op een wijze, welke aller bewondering afdwingt. Dagen, ja weken zullen de Witmarsu- mers wel reeds naar hun feest verlangd hebben en den dag voor den eersten Augustus zal wel menig inwoner „ins Blaue hinein” hebben gestaard om het weer van den komenden dag vooraf te kunnen bepalen. Dit zoo noodige mooie veer heeft meegeholpen om den eersten lag, den kaatsdag, te doen slagen. Reeds vroeg in den morgen, gaf het lorp al een levendig aspect, het welk eenig verschil, waardoor het eindcijfer hooger wordt dan van heb, bij het bouwen maakt, die later openbaar werd teur aansprakelijk is gesteld. In dit bestek M. de V. heb ik nergens kunnen vinden, wie bij eene eventueele fout van den gashouder daarvoor aansprakelijk Op 6-6 bracht een fijne 4-slag het eerst aan no. 2. Op 6-4 gaf een bovenslag van De Bildt het spel. Op 6-0 neemt no. 2 de kaats en heeft 3 eersten, ’n Buiten slag van Knol brengt dan den stand op 2 spel. De meerderheid van no. 2 blijkt reeds voldoende. Toch brengt een kwaadslag van K. Kooistra het tot 1-4. Als op 6-2 de kaats niet genomen wordt door 2, is het 1 om 2 spel. Er komt dus! eenige kentering, doch op 6-2 doet Kooi stra een herculesslag en is het 2-5. Nog laat no. 1 niet af en maakt de drie eer sten vol. Op 3-5 en 6-4 wint no. 2, na een goed gespeelde partij aan weers kanten. Ook Hoitsma was zeer goed. No. 3 en 4 zijn nu direct klaar voor den kamp, ’t Liep dus in cijfers: No. 3: 8-6-8-8-8-8-8 54. No. 4: 4-8-2-6-6-2-2 30. Mooie bovenslagen tikt Jousma al da delijk over alles heen. Beurtelings neemt men een eerst. Laverman slaat best op, doch levert den bal kwaad op 6-2, zoo- dat het 1 om 2 is. Op 6-6 slaat hij weer buiten, zoodat het 1 om 3 wordt. Op 1-3 en 6-6 neemt 3, als bij geluk de kaats, en is het 1-4. Fortuna begun stigt no. 4 inderdaad ook wel wat stief moederlijk. Op 6-2 wordt het 1-5. Jou sma weert zich uitmuntend en levert 5 Burgemeester en Wethouders van Bolsward. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt over eenkomstig dit advies besloten. 4. Voorstel van B. en W. tot het bouwen van een gashouder. Het voorstel luidt Reeds meerdere malen is er in het verslag der gemeentelijke gasfabriek op gewezen dat het in verband- met de voortdurende stijging der gasafgifte en den minder goeden toestand, waarin de grootste gashouder verkeert, gewenscht is een nieuwen gashouder te bouwen. Deze twee omstandigheden hebben de bedrijfscommis- sie plannen tot den bouw van een nieuwen gashouder ernstig doen overwegen. In verband met die plannen stelden wij Uwe vergadering ten vorigen jare reeds voor een stuk land aan te koopen gelegen aan het Stadsstreng, achter de voormalige pottenbakkerij, welk land in eigendom behoorde bij de Ned. Hervormde gemeente al hier. Ten vorigen jare werden door ons College over den bouw van een gashouder reeds besprekingen gevoerd met de bedrijfscom- missie en den toenmaligen directeur der fabriek. Door diens vertrek ondervonden de voorbereidingen eenige vertraging. De bedrijfscommissie en ons college achten het n.l. gewenscht, dat de tegenwoordige directeur zich eenigszins zou kunnen inwerken en de plannen in studie nemen, alvorens met nadere voorstellen tot Uwe vergadering te komen. Den 21 Juni j.l. heeft de Heer Theunissen zijn oordeel omtrent het bouwen van een nieuwen gashouder in het U hierbij overge legd schrijven ter kennis van de bedrijfscommissie gebracht. Zoo wel in dit schrijven als in het hierbij aangeboden rapport der be drijfscommissie d.d. 18 Juni 1925, wordt in overweging gegeven om over te gaan tot het bouwen van een eenmaal getelescopeerden plaatijzeren gashouder met 3000 kub. M. inhoud en vlakken bas sinbodem. In beide rapporten wordt eene begrooting van kosten gegeven, terwijl tevens de wijze van dekking wordt voorgesteld. Ons College kan zich met den inhoud der rapporten vereen, gen en stelt Uwe vergadering voor de voorstellen daarin vervat, te aanvaarden. Te zijner tijd zullen de financieele voorstellen hieruit voort vlo ende nader onder oogen kunnen worden gezien en aan Uwe go keuring worden onderworpen. Burgemeester en Wethouders van Bolsward. De heer PANNEKOEK LOOIS. M. de V. Met belangstelling heb ik kennis genomen van het rapport der commsisie en van het schrijven van den tegenwoordigen directeur. En nu zou ik dien aangaande wel een paar vragen willen stellen. Het schijnt n.l. dat de commissie en de directeur het over t bedrag der kosten niet ééns zijn, tenminste, in de onderdeelen der begrootingen is nogal van den directeur 4300. de commissie. Nu is er, naar ik gehoord van den vorigen gashouder een fout ge en waarvoor de toenmalige direc- Achter den wagen liepen de leden van de Permanente Commissie waarna >Je kinderstoet volgde. Heel Witmarsums blijde jeugd was voor dezen heuglijken dag op zijn mooist uitgedost. Wat mooie bogen en guirlan des en wat een glundere gezichten of die kinderen hadden! We merkten ook een versierde fiets op en ja, ook de beroemde Fokker F VII. Den vervaardigers van dit kunstige toe stel een woord van hulde!! Het Michelin- mannetje met de banden om hoofd, romp en beenen was er zoowaar ook bij. Na een rondgang door Witmarsum werd halt gehouden voor de woning van den Burgemeester ,die werd afgehaald door de stoere stuwkracht van de P. C., den heer A. Piekema. Den burge meester, die met den ambtsketen om hangen voor zijn huis zich met den heer P. onderhield, werd door „Frisia” een aubade gebracht. Hierna ging de stoet naar het terrein. Hier werd de officieele openings rede gehouden door den voorzitter van de P. C., den heer A. Piekema. Spr. schetste in welgekozen woorden, wat de aanleiding geweest was om zoo’n groot feest te vieren. Dit was dan het ding is weer aan 6. Bij 3-4 en 6-6 re tourneert Roukema den bal tot in het perk: 4-4. De spanning onder het pu bliek is groot. Zijlstra neemt nu het ach- terperk voor De Jong. Op 2 spellen ge lijk en 4-4 krijgt no. 7 de twee kaatsen en is het 4-5. Het staat 4-5 en 6-0, ge heel in het voordeel van 7 en ook de laatste slag valt in het voordeel van Hel frich c.s. v We hebben dus het drietal: 102 en 7. Parturen 10 en 2 aanvaarden onmid dellijk den strijd, met dezen uitslag: No. 2: 8-8-8-8-8-8 48. No. 10: 2-0-0-4-2-4 12. Om prijs en premie moeten dus nog spelen 7 en 2. No. 2:-- No. 7: In een rep maakt 2 het spel, geholpen door buitenslag van de tegenpartij. Na 3-0 wordt het dan door terugslag van Helfrich 3 om 1. Wijnands gaat dan vóór en Helfrich achter in het perk, ’t Helpt weinig en dra is het 1-5. De overmacht van Kuiken c.s. blijkt voldoende. Hun spel in op, uit en tusschenwerk is prima. Bij 1-5 en 6-6 slaat Wijnands boven, en is het 2-5. Bij 2-5 en 6-4 slaat 2 voorbij en zijn de gouden horloges voor Kuiken, 25, /K? els” en „de Faam Spercieboonen, le soort 50 ct. Spercieboonen, 2e soort .ndijvje ikon deze^tereeiit opmcAi eter den völgejiden da^- k nul at er geen enkel K’am 2. Voorstel van B. en machine. Het voorstel luidt: Door Uwe vergadering is reeds een en ander maal een bedra: beschikbaar gesteld, waaruit de kosten van het teeren van een gedeelte weg betaald zijn geworden. De proeven zijn genomen met den weg voor de Hollandiafabriek en de resultaten zoowel met betrekking tot het stofvrij maken van den weg als ten aanzien van het verkrijgen van een goed profiel zijn zeer bevredigend. Voor de bedoelde proeven huurden wij een sproeimachine eener naburige gemeente, maar, waar het bitumineeren der wegen sne toeneemt, heeft iedere gemeente hare machine voortdurend noo dig en is ’t ons in dit jaar nog niet mogen gelukken er een in huur te krijgen. Zooals Uwe vergadering als antwoord op een vraag van een Uwer leden bij de behandeling der begrootingen 1925 en 1926 reeds is medegedeeld, zou eerst het resultaat der proeven word afgewacht, alvorens al onze wegen deze bewerking te doen on dergaan. De conclusie, dat met het bitumineeren der wegen een dubbel voordeel wordt verkregen, gevoegd bij de omstandigheid, dat sproeimachines moeilijk in huur kunnen worden bekomen, heeft ons er toe geleid om U voor te stellen tot aanschaffing eener teersproeimachine te besluiten. Waar zooals in nevengaand rapport van den architect is ge meld, behalve teer nog andere soorten bitumen worden gebruikt, achten wij het met den architect raadzaam U in overweging te geven een machine aan te koopen, als door dezen wordt aange geven en waarvan de kosten 1620.— bedragen. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat, in verband met t be trekkelijk kleine wegennet onzer gemeente, onze machine eventu eel aan derden zal kunnen worden verhuurd, waardoor de exploi tatie daarvan goedkooper en meer loonend zou worden. Burgemeester en Wethouders van Bolsward. Zonder discussie wordt met algemeene stemmen overeenkom stig dit voorstel besloten. 3. Adres van Tj. Radelaar e a. om bestrating van een gedeelte van het Laag Bolwerk met advies van B. en W. Dit advies luidt In het LI hierbij aangeboden adres van diverse bewoners van het Laag Bolwerk, verzoeken zij Uwen Raad het gedeelte van het Laag Bolwerk gelegen tusschen Schildwijk en Bargefenne te wil len bestraten. Zij klagen er over, dat ze s zomers last ondervinden van het stof, terwijl in ’t natte jaargetijde het looppad vuil is. Het is overbodig Uwe vergadering te zeggen, dat de gevraagde bestrating met belangrijke kosten gepaard zou gaan, daar men eventueel met bestrating van dit gedeelte niet zou kunnen vol staan. bovenslagen. Bij 1-5 en 6-2 is deze par tij, van welke zooveel verwachting was, reeds afgeloopen. De beurt is nu aan 5 en 6. ’t Gaat al dus in cijfers: No. 5: 8-8-0-4-6-8-0-0-4 38. No. 6: 2-2-8-8-8-4-8-8-8 56. Deze partij kenmerkte zich door veel buitenslag, en was weinig interessant. De nummers 7 en 8 volgen. Cijfers: No. 7: 8-8-0-8-8-6-8-8 54. Voorzitter de heer S, J. Praamsma, burgemeester. Secretaris de heer H. Haitsma. Aanwezig 12 leden, t.w. de h.h. P. Th. van der Wal, de Haan, D. B. Eerdmans, J. Haima, L. Mol, T. van der Zee, P. D^ van der Klei, T. H. de Boer, Boekema, S. E. Lunter, A. C. H.| Pannekoek Loois en G. C. Eisma. Afwezig de heer Y. Ykema. De notulen der vergadering van 22 Juni 1926 worden onveran derd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen navolgende stukken, die hij voorstelt a. voor Resolutie afcchrift van 1925. Resolutie van Ged. Staten tot goedkeuring wijzigingen, dienst 1925. b. te stellen in handen van B. en W. om advies Adres van den Bond van Hotel- en Caféhouders alhier waarin wordt verzocht de Algemeene Politieverordening te wijzigen in dien zin, dat het sluitingsuur in den zomertijd bepaald wordt naar den zonnetijd, alsmede terugbetaling der reeds gestorte leges voor de uitgereikte vergunningen. Bij acclamatie aldus besloten. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener kasgeldleening Het voorstel luidt In verband met de belangrijke bedragen, die aan het eind der vorige maand wegens verschuldigde renten en aflossingen van ieeningen zijn betaald, is er, nu de voorloopige uitkeeringen der inkomstenbelasting nog niet worden ontvangen, behoefte aan kas geld ontstaan. Alhoewel in het begin der volgende maand de eerste uitkeering is te wachten, is het bedrag daarvan niet voldoende om het tekort aan kasgeld op te heffen en is t zeer waarschijnlijk, dat geduren de enkele maanden versterking der geldmiddelen noodzakelijk zal zijn. Deze zal gedeeltelijk kunnen worden verkregen door met het gasbedrijf een rekening-courant aan te gaan waartoe wij U eene wijziging der gemeentebegrooting ter vaststelling aanbieden. Teneinde echter gevrijwaard te zijn opnieuw voor een tekort te staan, achten wij het gewenscht dat Uwe vergadering ons mach tigt gelden naar behoefte op te nemen, voorshands tot een maxi mum van 25000.tegen .eene rente naar ten hoogste 6 s jaars. Een ontwerp-besluit bieden wij U hierbij ter vaststelling aan. Burgemeester en Wethouders van Bolsward. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dit voorstel be sloten en vastgesteld navolgend besluit De Raad der gemeente Bolsward Gezien het voorstel van Burgemeester meente, d.d. 22 Juli 1926; I Bolswardsche Courant 3 Van oentetw I T-: i i Mn onn rAnHcruncr.nm hxxf förrpin \xzprr1 1NU. 0-0-0-U-U-4.-0—UV. UtlV LUI V IVVI1V11VH. 1 ld Cl 11 HLl V1O.11 Vp or. uzv. IV1- Mn e-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1