Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward WOUDA’s 'J •4 KWATTAW 41 en iJiisgroentR pb?pond 30 ■kken graaötëS eis” en „de Faam I ikkeii gro EERSTE LEEUWARDER HYPOTHEEK' EN CREDIETRANK verstrekt I VOLlt-MELK-REEP foeter dan öped; DE BESTE No. 63 Woensdag 11 Augustus 1926 65ste Jaargang jwe pijptabak, is E. C. D. NIERSTRASZ, >5ste Jaargang NT' I 3LAD WEEK-AGENDA. uur y s I Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in' „Wonseradeel „Hennaarderadeel Makkumer- en Workumer Courant. Kantongerecht Bolsward. Zitting Augustus. it- rfe aij it di iet en n. es A Parel-Tarwebloen» DINSDAG 10 AUGUSTUS: Jeugd-Tempelieren. Vergadering des avonds V Kantonrechter tot verdachte: „Liep u rechtstreeks van het bruggetje naar den reed?” „Natuurlijk. Dat doet men toch altijd.” 28 35 35 - 55 40 f, o. 1 'ransche CHIRURG - LEEUWARDEN, vanaf 9 Augustus UIT DE STAD. Praktijk waargenomen door Dr. STRAAT, Chirurg, Spanjaardslaan. V fo. 1 lo. 2 /4 uur in „De Doele”, voor J- F- BOLSWARD. Naar we vernemen, zal op a.s. Zaterdagmiddag om 3 uur het af- stand-zwemmen voor dames plaats heb ben. De af te leggen baan is 1000 M? lang. Start en finish bij de zweminrich ting. Om 5 uur ’s middags kunnen de heeren hun zwemkunst toonen. Ook zij moeten denzelfden afstand afleggen. Gemeente Bolsward. Vertrokken personen over Juli. Gettje Schuurmans van Harlingerstraat 55 naar Schettens. Japkjen Walstra van KL Dijlakker 10 naar Jelsum. Jan Swart en echtgen. van Jongemastraat 14 naar Bergum. Johannes Brouwers van Wip- straat 5 naar Leeuwarden. Jantje Bouw knecht van Wipstraat 5 naar Leeuwarden. 4 houdt in de ballotage voor leden, die zich hebben aange- Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az„ Bolsward, Tel. No. 4 .2de soort' 28 indijvje 3 VOORSCHOTTEN met maandelijksche aflossing op billijke voorwaarden, EERSTE HYPOTHEKEN, zeer billijk. Neemt gelden a DEPOSITO voor een jaar vast, rente 5 Voor korter of langer termijn, rente naar overeenkomst. Inlichtingen ten kantore, Van Swietenstraat 12, Leeuwarden, of bij den heer D. J. BANGMA, Taxateur Adviseur te Wolsum. Voorts op de zitdagen DINSDAGS van 911 uur in Hotel PISO te SN EEK. DONDERDAGS van 10—12 uur Hotel HARMONIE te BOLSWARD. OVERAL APARTE SPREEKKAMER AANWEZIG. Friesche Maatschappij van Landbouw afd. Bolsward. BOLSWARD, 9 Augustus. Hedenmor gen vergaderde de afd. Bolsward en om streken van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Des morgens 10 uur waren 27 leden in het café Boermans aanwezig om de uit gebreide agenda te behandelen. De nieuwe voorzitter, die nu voor het eerst de vergadering presideert, heet na mens het bestuur alle aanwezigen wel kom en zegt dan, dat deze keer geen in leiding zal worden gehouden, daar de tijd hiertoe ontbreekt. Hierna leest de secretaris de notulen voor, welke onver anderd worden goedgekeurd Punt 3 van de agenda, de mededeelin- gen en ingekomen stukken, nemen nogal eenigen tijd in beslag. Voorzitter deelt den leden mede, dat voor de Landbouw-tentoonstelling, wel ke binnenkort te Drachten zal worden gehouden, een verguld zilveren medaille door het bestuur is beschikbaar gesteld. De aanvraag voor subsidie voor het houden van een of meer melkerscursussen is toegestaan. Een cursus wordt nu al door de afdeeling gehouden en wel onder leiding van den heer Noordenbos op diens terrein te Bolsward. Verder is een schrijven binnen geko men van den controledienst betreffende het veevoeder. Deze dienst nu verzoekt aansluiting van de afdeeling Bolsward. Het inleggeld voor de afd. bedraagt 10 en de jaarlijksche contributie evenveel. Over het algemeen voélen de leden wel voor zoo’n controledienst, maar het komt- hun vreemd voor, dat de kosten ad 10 per jaar plus 10 ineens zoo gering zijn. De vraag rijst nu, hoeveel proeven er tij dens eèn jaar zullen worden genomen. Ook gaat er een enkele stem op, die zegt, dat aansluiting niet een bepaalde noodzaak is, want het veevoeder, dat hier gebruikt wordt, is misschien door den controledienst op een andere plaats gekeurd. De secretaris is van meening, dat ongeveer 40 monsters in een winter zullen worden genomen. Definitief valt niet te zeggen, hoeveel het aantal mon sters zal bedragen. Dit punt wordt aan gehouden, daar het bestuur de zaak in studie zal nemen en dan op de volgende vergadering met nadere gegevens kan komen. De verbindend-verklaring van de col lectieve arbeidscontracten heeft ook nogal wat voeten in de aarde. Voorzitter en secretaris lezen een schrijven voor, waarin door de heeren Hiemstra te Utrecht en Smid te Voorburg respectie velijk het pro en het contra wordt be handeld. Breedvoerige en interessante gesprek ken volgen, waarna discussie wordt ge sloten. Punt nieuwe meld. Toegelaten worden als gewoon lid G. de Jong te Tjerkwerd, J. Hellinga te Burgwerd terwijl als buitengewone le den zullen worden ingeschreven F. Wou ters, Firma van Wieren, S. Dijkstra, F. van der Meer en A. Leen, allen te Bols ward. Punt 5. Uitvoerige en nauwkeu rige verslagen worden door de afge vaardigden uitgebracht van de gehouden vergaderingen van de Fr. Mij. van Land bouw in Maart en Mei j.l. Punt 6. Zal er dit jaar een veekeu- ring worden gehouden ja of neen? De vergadering spreekt zich omtrent deze vraag bevestigend uit. Het bestuur deelt mede, dat de kosten van deze keuring dit jaar aanmerkelijk zullen dalen in ver gelijking bij de vorige keuring. Na eenige bespreking wordt besloten, dat de keuring plaats zal vinden op een terrein van den heer Noordenbos te Bols ward, indien hem verlof daartoe wordt gegeven door Heeren Kerkvoogden, daar de boerderij eigen is aan de Ned. Herv. Kerk te Bolsward. Men had de keuze uit 3 terreinen: het marktterrein te Bolsward, dat echter niet geheel beschikbaar zal zijn in verband met de winkelfeesten, het terrein, aangeboden door den heer Damstra, het sportterrein en het genoem de land van den heer Noordenbos. Dit laatste wordt geprefereerd. Langdurige discussie lokt nu de indee- ling van de keuring van fokvee in rubrie ken uit. Na behandeling van dit voor de a.s. keuring belangrijke punt is aan de orde, punt 7, hetwelk luidt: Bespreking excursie. Voorgesteld worden: een tocht naar Wieringen om de Zuiderzeewerken te bezichtigen, een bezoek aan de model boerderij Huis ter Aar bij Arnhem en een reis naar Drachten, waar in den herfst ’n groote landbouw- en veetentoonstelling wordt gehouden. Een groote meerderheid spreekt zich uit voor een reis naar Wie ringen. De zaak zal nader worden gere geld door de heeren De Wit, Bloemhof en Popma. Hoogstwaarschijnlijk mogen de dames ook mee. Wat punt 8 betreft, bespreking ten toonstelling 1927 te Leeuwarden, daar voor moet eerst het garantiefonds ad 100.009 volteekend zijn. Aandeelen kun nen worden genomen van 100. Bij een nadeelig saldo wordt dit fonds aange sproken, terwijl bij een batig saldo 50% van het overgebleven geld in de kas van de Fr. Mij. van Landbouw wordt gestort en de rest ten voordeele is van de aan deelhouders. Ook komt nu ter tafel het voorstel van de afdeeling Sneek, dat oud-boeren ge- woon-lid mogen zijn van de Fr. Mij. van Landbouw. Dit voorstel heeft volgens de leden z’n voor en tegen. Enkelen achten het geen goede maatregel, want indien deze oud- boeren gewone leden zijn, hebben ze stemrecht en dan is de Fr. Mij. van Land bouw geen zuivere vakvereenigig meer, terwijl het gevaar niet denkbeeldig is, dat bij een groot ledental van deze oud- boeren, besluiten zouden kunnen worden genomen tegen den zin in van de vak- menschen, de boeren van nu. Andere sprekers echter zijn van meening, dat (Vervolg). Weer een aangehouden zaak. Dirk v d. M. uit Spannum werd voor eenige maanden verbaliseerd wegens het loopen op verboden grond. V. d. M. echter is het er niet mee eens en verscheen reeds op de vorige zitting met zijn vrouw om het geval op te helderen. Volgens dezen liep verdachte op een voetpad, dat op den legger staat aangegeven, doch dit pad is als zoodanig in het voorjaar, als het gras opgroeit, niet goed herkenbaai. Wachtmeester M. A. Bergonje uit Fra- neker vertelt, dat hij in dienst zijnde op een Zondagmorgen verdachte in het be wuste land tusschen Spannum en Wels- rjjp aantrof. V. d. M. liep dwars over het weiland, waar geen pad te bekennen was, echter een 80 meter verder wel. Vanaf een houten brugje tot genoemd pad was geen voetpaadje te herkennen, nergens was het gras platgetreden. Kantonrechter: „Eigenaardig dat .van het brugje af tot het weggetje, dat U bedoelt, geen voetpad loopt.” De wachtmeester is van meening, dat dit komt, doordat niet veel menschen zich door dit land van Spannum naar Welsrijp of omgekeerd begeven. Verbalisant sprak met den eigenaar, die beweerde, dat passeerenden dikwijls misbruik maken van dezen weg tusschen genoemde plaatsen. Maar al te dikwijls loopen de menschen dwars door het land en vertrappen zoodoende het gras. Kantonrechter: „Het ligt toch voor de hand, dat men regelrecht van het brug je naar den weg, die naar een molen leidt aanloopt.” gaat ze, onze irineerd^ cent per ifjesch, 'oor een kwartje. anbévéj e4nj, IJN, Bolsward TEL. 112. werd het Schoonbeek toch wat al te bar en hij brulde den fietser toe: „Wil je nou afstappen of niet!!” Pier de H. zag nu den ernst van den toestand in en gaf aan het bevel gehoor, waarna proces verbaal werd opgemaakt. Pier de H heeft nog wel wat te vertellen. Volgens hem was het toen nog lang niet donker, immers het was 11 u. 40 nieuwe tijd, of tewel 10 u. 40 zonnetijd en dan was het volgens hem op 3 Juni j.l. nog niet noo- dig de lantaarns op te steken. O. M.„Dit heeft niets te maken met het niet willen afstappen op bevel van den agent.” Eisch 4 boete of 4 dagen hechtenis wegens het wielrijden zonder licht en 15 boete of 15 dagen hechtenis wegens niet afstappen op het eerste bevel. Zeer duidelijk is onwil bij beklaagde geble ken. De Kantonrechter vindt het zeer on aannemelijk, dat beklaagde de bevelen van den agent niet heeft gehoord en veroordeelt hem tot 3 boete of 2 dagen hechtenis wegens zonder licht rijden, terwijl hij 7.50 boete krijgt, te vervan gen door 5 dagen hechtenis wegens niet dadelijk afstappen <^p bevel. UIT EIGEN KRING jkofl deze‘vtere<ht opmerk^ •eter den volgepden daléj-’k mdrft .er geen ewlrtl fcim \^|s1 Advertenties 10 ctTper regel. Bij meerdere graat- singqneener zélfde adver tentie reductie* Bijccntract aanmerkelijke korting?* -g-v «"■■u 8 uur in café „Voorwaarts.8 WOENSDAG 11 AUGUSTUS: Jeugd N.V. Vergadering des avonds 8 in café „Voorwaarts”. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Geen repe titie. Repetitie van het openluchtspel „Hemelgave”, des avonds 8', dames en heeren. DONDERDAG 12 AUGUSTUS: Concert in het Julianapark, door het mu ziekkorps „Hollandia”, des avonds V/2 uur. Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, café Slippens. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, des avonds 8 uur in de school aan de Hid Herostraat. Tevens gelegen heid voor nieuwe leden om zich aan te melden. VRIJDAG 13 AUGUSTUS: Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie 's avonds 8 uur inde Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward”. Geen re petitie. ZATERDAG 14 AUGUSTUS: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, ’s avonds 7 tot 8 uur. Lokaal Politiebureau. MAANDAG 16 AUGUSTUS: Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7'/2 uur in de Muziekschool. Volgens wachtmeester B. begaf ver dachte zich in schuine richting door het weiland. Er was anders geen procesver baal opgemaakt als de eigenaar niet had gezegd, dat van het land dikwijls mis bruik werd gemaakt. „Verdachte liep dus niet in de kortste richting naar den molen?” „Neen mijnheer.” O. M.: „Waar bereikte verdachte het voetpad, in het midden of in het begin?” Verbalisant verklaart, dat verdachte in het weiland liep ter hoogte van het voet pad. Kantonrechter tot Dirk v. d. M. „Hebt u iets op te merken?” Verdachte laat zich deze vraag geen tweemaal zeggen. „Niet waar”, is zijn antwoord. „Ik liep van Spannum naar Welsrijp over het bruggetje en verder over het voetpad, dat naar den reed loopt, die naar den molen loopt.” Wachtmeester B. heeft nooit een voet pad kunnen ontdekken. Ook liep ver dachte niet op den reed naar den molen. Een ander marechaussée komt nu even eens als getuige optreden. Deze ver klaart ook, dat verdachte niet op het ie herkennen pad liep, doch in het land. Kantonrechter: „Waarom zou ver dachte door het land geloopen hebben?” Getuige merkt op, dat v. d. M. het waarschijnlijk deed om zijn weg te ver korten. „Weet u ook of op den legger het voetpad staat aangegeven dat v. d. M. bedoelt?” Getuige weet dit niet. oud-boeren wel het stemrecht toekomt want zij zijn toch ook degenen, die een voorbeeld voor de jongeren kunnen zijn en tevens geheel met den boerenstand meeleven. Verder zou het ledental der Fr. Mij. v. L. grooter worden, als de oud-vaklui ge woon lid zijn. Men loopt dan niet zoo gauw de kans, dat een boer, die met zijn bedrijf ophoudt, zich als lid laat schrap pen. Met overgroote meerderheid word+ het voorstel-Sneek aangenomen. Tijdens de rondvraag wordt besloten om op de komende vergadering de Wis- selprijs voor de keuringen in bespreking te nemen..Deze prijs ad 100 wordt uit gereikt aan dengene, die haar 3 maal achtereen of 5 maal in het geheel weet te winnen. Deze 100 moet bij elkaar gebracht worden, hetgeen heel wat hoofdbrekens zal kosten. Wil men deze prijs van de baan hebben, dan is het er nu de tijd voor, is de meening van ver schillende aanwezigen. Volgens anderen echter moet deze prijs blijven bestaan om aan de keuringen meer spanning en strijd te geven. Het is ongeve&r half drie (N.T.) als de voorzitter de vergadering sluit, daarbij dank zeggende aan de heeren, die hun land beschikbaar stelden voor de te houden keuring en aan allé aanwezigen voor hun opkomst. Orgelbespeling. Maandag j.l. had de 6e Orgelbespeling van dit seizoen plaats. Zooals gewoon lijk was er veel belangstelling. Het con cert werd ingezet met het koraal: „Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot”, (Ps. 84) ge volgd door een koraalbewerking op de zelfde melodie van J. P. Sweelinck. Deze bewerking op de woorden van vers 2 (Zelfs vindt de musch een huis, o Heer), bewees wel dat het realisme in de kunst niet van vandaag of gisteren dateert. Of schoon ongetwijfeld kunstig aange bracht kon ons de nabootsing van het vogelgetjilp dat de koraalmelodie om speelde niet bekoren. O.i. bewees deze compositie weer eens te meer dat in na bootsing van natuurgeluiden de muziek haar kracht niet kan vinden. Als oor spronkelijke orgelnummers kwamen ver der op het programma voor no. 2, Fan tasie van César Franck, no. 5 Allegro van Guilmant en no. 7 Sonate no. 5 van Guilmant. Dit laatste stuk hebben we reeds meerdere malen van den heer Alt gehoord. Toch pakt het ons steeds weer. Deel I, Allegro appassionato sleept ons in zijn hartstochtelijke beweging reeds dadelijk mee, ontroerend schoon is de melodie van het Adagio, sprankelend van geest en vernuft het Scherzo, grootsch van opzet het Finale. Ja, waarlijk, dit is een stuk dat verdient af en toe weer eens op het programma te worden ge plaatst. Als het gespeeld wordt zooals de heer Alt het doet, zal het steeds weer boeien en ontroeren. Ook het andere op het programma voorkomende stuk van Guilmant (no. 5, Allegro) sloeg wel in. Het frissche, moe dige thema maakte een opwekkenden en versterkenden indruk. Het was muziek om iemand op te monteren en moed te geven. Geheel anders no. 2, Fantasie van Cé sar Franck. Er is een vrome stemming in deze liefelijke muziek, zij is als een me ditatie over hoog-heerlijke dingen, wij voelen ons opgeheven in een hoogere sfeer, een sfeer van stillen vrede en vol komen gemoedsrust, de vrede en de zrust van een innig geloof. Het is bekend dat Franck bij zijn leven veel tegenwerking, of in elk geval gebrek aan waardeering heeft ondervonden, des te meer treft ons zulk een stemming, die we toch in vele zijner werken aantreffen. Hiermede hebben we de voornaamste nummers van het programma bespro ken. Wat de overige nummers betreft, van deze beviel ons het beste no. 4 „Mothers Song” van Anton Dvorak, een eenvoudige, innige melodie die ontroe ring wist te wekken. Ook „Melancholie” van Rubinstein maakte wel indruk, doch hadden wij ons de uitvoering van de hoofdmelodie met een donkerder ge kleurd register gedacht, de fluit wou ons hier niet recht bevallen. Het Adagio van Beethoven (uit Septet Op. 20) klonk wel mooi, doch het Menuett leek ons voor orgel minder geschikt. .T Wachtmeester Begonje teekent nu een schetskaartje, om de situatie uit te leg gen. Na bespreking van dit kaartje eischt het O. M. 2 gulden boete. „Hebt u iets op te merken?” „Ik ben er lang niet tevreden mee en ik betaal het toch niet. Er loopen daar wel honderden langs.” „Dan moet u maar beter opletten, waar of u precies loopt.” „Ik liep van het bruggetje recht op den reed aan. Ik loop toch niet voor niets in het land te zweven.” „Neen, maar u moet er voor zorgen, dat u zoo weinig mogelijk schade aan het land toebrengt.” „Ik ben me geen schuld bewust”, zijn de laatste woorden, welke Dirk v. d. M. aan de discussie wijdt. Op grond van de omstandigheden wh de Kantonrechter geen straf toepassen. Dirk v. d. M. komt er dus goedkoop af. trouwens hij heeft gezegd, dat hij zich geen schuld bewust is. Pier de H. een 31-jarige Bolswarder treedt naar voren. De ambtenaar van het O. M. draagt de zaak voor, waar uit we komen te weten, dat op 3 Juni 1926 des avonds 11 u. 40 genoemde Pier zich per rijwiel zonder licht in de Dijk- straat bevond. Agent Schoonbeek betrapte hem op dit euvel en gelastte hem van zijn karre tje af te stijgen, waarin Pier echter niet veel zin bleek te hebben, althans hij is hem gesmeerd. Schoonbeek, ook lang niet mis, zette hem achterna, waarop zich een ware wedstrijd ontwikkelde, welke menig Bolswarder met spanning •zou hebben gevolgd, als niet deze tita nenstrijd plaats vond tegen het midder nachtelijk uur, wanneer men zich meest al pleegt in bed te bevinden. Kantonrechter tot verdachte: „Is het zoo, dat u zonder licht reed?” „Jawel.” „U is toch niet dadelijk afgestapt op het eerste bevel van den agent.” „Dat heb ik niet gehoord, trouwens ik kon niet zoo gauw van de fiets afkomen. Later ben ik afgestapt.” „Reed u dan van de hoogte naar de laagte?” „Ja, mijnheer.” Volgens het verbaal van den agent, hetwelk we boven hebben vermeld, heeft de agent meermalen bevólen af te stappen, maar Pier de H. was Oostin- disch doof, waarna „de spannende rit” in het holst van den nacht volgde. „Niks van waar, mijnheer, ik was wel 50 M. voor, en dan zou Schoonbeek mij nooit ingehaald hebben, als we om ’t hardst reden.” „Enfin dat hangt er van af, wie het vlugste fietsen kan.” Getuige Schoonbeek zal de situatie nu eens uitleggen. Hij bevond zich n.l. in den bewusten nacht bij den Blauwpoortsbrug vlak bij de brievenbus bij slager Wouters. Plot seling reed een fietser hem rakelings voorbij in de richting van genoemde brug. Schoonbeek sprong op zijn rijwiel en ging hem achterna. De overtreder was al een knap eind voor, maar de agent toonde zijn rennerskwaliteiten, door hem, ongeveer bij café Boermans in te halen. „Halt afstappen!!” weerklonk nu door de nachtelijke stilte. Dit was voor de H. een aansporing om nog harder te trap pen en in suizende vaart ging het in de richting Witmarsum. „Al gaat ons Piertje nog zoo snel, De Diender achterhaalt hem wel!” Schoonbeek zette er ook de sokken in en wist hem na een spannenden emotio- neelen rit een 125 M. voorbij de Marne- zijlbrug in te halen. „Afstappen die fietser!!” sommeerde Schoonbeek met luider stemme. „Ja,” was het antwoord, maar de fiet ser reed onverstoorbaar verder. Nog maals: „Afstappen die fietser!!!” Weer klonk een bevestigend antwoord, maar de overtreder, tot nog toe onbe kend, want hij had de pet diep in de oogen getrokken fietste dapper door. Nu i' 25 Spercieboonen, le soort 50 ct. Spercieboonen, 2e soort 45 45 so 100 - 80 ,,.z '60 Iels” en „da Faam”-’ i Spercieboorien, le soort 32 ct'. i Spercieboonen, 11 L' M Onze instelling werkt alleen in de provincie Friesland. Door oordeelkundige en controleerbare belegging der gelden wordt de meest mogelijke zekerheid verkregen voor hen, die hunne gelden bij de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank beleggen. Bolswardsche Courant i I 3 in o- o. eti i 'K' !I1, undijvie Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten, reglementen, diploma's, pro gramma's. tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. j >P' 26 i I '41 1 oentetuir- 20

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1