Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward WOUDA’s 01 1 KWATTA^ èn biisgroente pbr'pond 30 25 22 grtunier els” en „de Faam fri No. 65 Beter dan Goed; DE BESTE EERSTE LEEUWARDER HYPOTHEEK- EN CRED1ETRANK verstrekt iklKD >5ste Jaargang 4, h Woensdag 18 Augustus 1926 65ste Jaargang Officieele Advertentiën. d gaat cent per flesch, roor een kwartje. anbèvé] Ad, UN, Bolsward TEL. 112. ze, onze irinesnts harihu I GOEDKOOPE UITSTAPJES N. T. M. 3LAÖ IS verloer tegen Franeker, Maandagavond hield de WEEK-AGENDA. nea, my Mildt in UIT EIGEN KRING o. Zelfrijzend Bakmeel Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. lo. I lo. 2 andijvie fol êste dten aem ear- arre. fen heid, oer- tien- lêst,! tinne n de ioar- han- op- jods itten. :s, en 'k to re op iwust oan wiif hie;' i det wyn hjar heit nea i mei BEKENDMAKING. Sluitingsuur. De Burgemeester van Bolsward maakt bekend, dat gedurende de Kermis open bare vermakelijkheden en café’s geopend mogen zijn tot ’s nachts 1 uur. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA» BOLSWARD, Augustus 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. BOLSWARD, Augustus 1926. i- >n KERMIS - BOLSWARD. Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend, dat de Jaarmarkt aanvangt op Maandag 30 Augustus ede. en eindigt Zaterdag 4 September e.k. tel kens des morgens 8 uur; dat voor staanplaats van tenten, kra men en disschen, men zich móet aan melden bij den Inspecteur van Politie, onder opgaaf van de afmetingen der in richtingen enz.; dat voorts draaiorgels, waarzegtënten en straatkunstenaars zullen worden ge weerd. "•''At Zwemtijd Als hij 2 is leert hij loopen Aan het handje van zijn Ma, Als hij 4 of 5 of 6 is, Fietst hij Pa al achterna. Als hij 8 is speelt hij voetbal, Hij is nummer één op ’t ijs. En ziet, op zijn tienden jaardag Zeurt hij om een rijbewijs. In zijn twaalfde jaar gekomen, Is géén sport hem onbekend Roeien, zeilen, dansen, tennis, 13 jaar! engagement. In ons wat’rig waterlandje Is het de voornaamste sport, Die nog steeds door o zoo velen Hevig verontachtzaamd wordt. Hoe vaak staat in onze kranten ’t Zelfde oude droeve lied? „Na lang dreggen pas gevonden, Zwemmen kon de drenk’ling niet.” Zwemmen moet verplichtend wezen. Meisjes, jongens, groot en klein, Iedereen moet kunnen zwemmen, Zwemmen moest een schoolvak zijn: Wanneer Dirk de Derde dood ging, Is wel heel erg int’ressant, Int’ressanter kan de vraag zijn; Hoe kom ik weer aan den kant’ Ouders! Leert Uw kinders zwemmen! ’t Is niet enkel „aardigheid”, ’t Is geen luxe, ’t is geen gijntjes, ’t Is vóór alles, veiligheid! „Tel.” CLINGE DORENBOS. 'eter den wlgcpden dat* 1? hidif er 28 35 36 55 40 DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. De Burgemeester van Bolsward brengt ter kennis van hen, die voor de lichting 1927 zijn ingeschreven en hun wensch omtrent de inlijving in geval van bestem ming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet recht streeks aan den Districtscommandant hebben opgegeven, of wel een bijzonde re reden hebben waarom hun wensch veranderd is, dat zij voor 5 September a.s. hun verlangen kunnen opgeven ter secretarie der gemeente voor welke zij geloot hebben. Voor nadere bijzonder heden (o.a. opleiding tot ziekenverple ger of tot ziekendrager en indeeling, bij den motordienst) wordt verwezen naar de ten gemeentehuize aangehechte open bare kennisgeving. De Burgemeester voornoemd, (get.) S. J. PRAAMSMA. BOLSWARD, 16 Augustus 1926. Advertenties 10 ct.. per regel. Bij meerdere, graat- sing^n eener zelfde adver tentie reductie-. Bijccntract aanmerkelijke korting’. Zondag j.l. heeft de Nederl. Tramweg Mij. een goedkoop uitstapje georgani seerd naar de eilanden Vlieland en Ter schelling. De reis ging vanaf Heerenveen naar Harlingen per tram en daarna met een boot naar het doel van den tocht. Ongeveer negen tuur was Harlingen be reikt, waar eenige tijd moest worden ge wacht op de raderboot „Minister Kraus”, die den dienst naar genoemde eilanden onderhoudt. In dien tijd werden door velen de mooie havenwerken bezichtigd, vooral de stoomer „Professor Buijs” werd bewonderd. Het is dan ook voor die genen, die nog niet of slechts zelden zeebooten hebben gezien, een mooi ge zicht, zoo’n groot stoomschip te bekij ken, al is het ook slechts van buiten. Het zeetochtje met de „Minister Kraus” werd door allen ten zeerste geappreci eerd. Het zonnige weer werkte ook mee, om de reis in het begin althans uitstekend te doen slagen. Een muziekkorpsje ver hoogde de gezelligheid aan boord, zoo- dat het een waar pleziertochtje is ge worden. Vanuit zee had men een mooi vergezicht op de Friesche kust, waar het geboomte en de torenspitsen zich scherp tegen de heldere lucht afteekenden. Aan den anderen kant waren de eilanden eerst slechts vaag zichtbaar, langzamerhand echter kon men den vuurtoren „Branda- ris” op Terschelling en de door de zon beschenen duinen met hun witte zand plekken beter onderscheiden. Tegen half twaalf kwam de motorboot „Vlieland” langs zij en werd aan de stoomboot vastgemeerd. De deelnemers aan het uitstapje, die een tochtje naar Vlieland boven een reisje naar Terschel ling prefereerden, moesten nu „over stappen.” Wij zijn met dit bootje verder gevaren en hebben genoten van de flin ke deining, welke door de hoogere gol ven van het-Vlie werd veroorzaakt. Na Als de aarde te klein wordt, ligt onze toekomst in de maag van den neger. Er zijn altijd zwartkijkers en onge luksprofeten geweest. Een tijdlang voor zag men een catastrofe, doordat na idem zooveel jaren de kolenvoorraad op aarde opgebruikt zou zijn en de menschheid dan jammerlijk te gronde zou moeten gaan. Tegenwoordig is het bevolkings probleem meer actueel geworden. Schil ler’s woord: „Raum für Alle hat die Er- de” wordt door de moderne bcvolkings- theoretici te schande gemaakt. Neen zeggen zij, het zal niet lang meer duren, of de aarde i*s voor de menschheid te staan op het programma. Zoo zal, bij ge noegzame deelname, een allegorische op tocht worden gehouden. Verder ringfiet- sen en de-noodige volksspelen. Algemeen was men echter van gevoe- len, dat een kinderfeest niet ontbreken mag. En hoewel de tijd kort is, zal nog worden getracht dit feest voor elkaar te krijgen en zal bij ouders van school gaande kinderen een lijst ter teekening worden aangeboden. Te ongeveer 10 uur sloot de voorz., de heer J. P. Tichelaar, de vergadering. UGOCLOOSTER. Bij gelegenheid van de op 6 Augustus gehouden keuring voor het Friesch Paarden-Stamboek is aan den heer M. J. de Boer alhier, eigenaar van de drie-jarige stamboekmerrie „Betsy No. 68 H. F.”, een j)ijdrage van 40 toe gekend. WITMARSUM, 16 Aug. Heden Maan dagmiddag arriveerde alhier eene nieuwe Auto-Brandspuit uit de fabriek van Ge broeders Van Bergen uit Heiligerlee en aangekocht door het Gemeentebestuur van Wonseradeel. Burgemeester mr. L. K. Okma en Wethouder R. Ypeij waren evenals andere Autoriteiten spoedig aan wezig, want deze nieuwe spuit moest direct eens wat laten zien en als voor waarden waren bij de proef gesteld een 26 Meter hoog te spuiten. Het oordeel van onze brandmeesters was zeer gun stig en de proef is uitstekend geslaagd, in een minimum van tijd kan men met 3. slangen werken en ’n massa water geven Voor de jeugd die vacantie heeft, was dit eene mooie afleiding en had dan ook veel pret. WOMMELS, 13 Aug. It Chr. fanfare corps „Euphonia” (dir. de heer S. Zand- stra to Wommels) woun jiSter op it mu- zykconcours to Dokkum in 2e priis mei 132 pnt. It spile yn ’e 4e ófdieling fan fare. WOMMELS, 14 Aug. Jisterjoun waerd by de kastelein Johs. Struiksma in lede- gearkomste holden fen ’e „Vereeniging voor Volksvermaken”, dy ’t fen ’t jier tsien jier bestien hat. De gearkomste stie under lieding fen ’e foarsitter, de hear O Hiemstra. Ut it forslach fen ’e skathalder bliek, det dar ynbard wier 631.65 en üt- WOENSDAG 18 AUGUSTUS: „Patrimonium” Vergadering des avonds 8 uur, Consistorie Witheerenstraat. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in ’t Wilhelminagebouw. Repetitie van het openluchtspel „Hemelgave”, des avonds 8'/4 uur in „De Doele”, voor dames en heeren. DONDERDAG 19 AUGUSTUS: Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, café Slippens. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, des avonds 8 uur in de school aan de Hid Herostraat. Tevens gelegen heid voor nieuwe leden om zich aan te melden. VRIJDAG 20 AUGUSTUS: Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward". Geen re petitie. ZATERDAG 21 AUGUSTUS: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, ’s avonds 7 tot 8 uur. Lokaal Politiebureau. MAANDAG 23 AUGUSTUS: Strijkorkest „Andante". Repetitie des avonds 7>/2 uur in de Muziekschool. Orgelconcert in de Groote Kerk. Aan vang ’s avonds 7‘/2 uur. DINSDAG 24 AUGUSTUS: Jeugd-Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts.” Mond- en klauwzeerbestrijding. De heer A. J. Bos te Barneveld heeft op het landgoed „De Biesen” zijn ge- heelen veestapel beschikbaar gesteld voor het nemen van proeven met het hoogimmuum-serum van de Rijksserum- inrichting te Rotterdam. In de laatste da gen is dr. A. J. Winkel bezig met het ne men van proeven op het genoemde vee. Volgens „De Boerderij” schijnen de re sultaten voorloopig bevredigend te zijn. De heer Bos steunde destijds ook fi nancieel de proeven van prof. Pfeiler uit Jena, terwijl hij ook toenmaals zijn ge- heelen kostbaren veestapel voor een proefneming met Pfeiler’s entstof in handen wilde geven. Ook personen, die meenen dat een geheimmiddel de oplos sing van het mond- en klauwzeer-vraag- stuk zal geven, worden door den heer Bos in de gelegenheid gesteld, proeven op zijn vee te doen. de aarde fc voor de menschheid te klein. Er zal geen vierkante kilometer meer over zijn. En dan moet met onver biddelijke noodwendigheid een verdel- gingsstrijd van allen tegen allen begin nen. Thans is het weer de Fransche statisti cus prof. Jaques-Barty, die, volgens de „Tel.” de wereld met zijn sombere pro fetieën schrik wil aanjagen. Barty heeft als volgt gerekend: Daar er dagelijks 50.000 kinderen worden geboren, zullen in 750 jaar 14 milliard menschen de aar de bevolken. Daarvoor biedt zij echter geen plaats. De strijd om het bestaan zal natuurlijk al veel vroeger beginnen, en in dien strijd zullen dat is Barty’s groote voorspelling de zwarten de uitsluitende overwinnaars zijn. Barty zegt dat de zwarte bevolking zich in 40 jaar verdubbelt, de gele in 60 en de blan ke pas in 80 jaar. De zwarten zullen dus wanneer de aarde de menschenmenigte niet meer voeden kan en de hongerca- tastrofe uitbreekt, vanzelf tot het kanni balisme terugkeeren en dan natuurlijk al lereerst de blanken opvreten. Onze toe komst ligt dus in de maag van den ne ger. Daarvoor behoeven we zelfs niet naar Afrika te gaan; de zwarten komen hun eten wel halen: door den honger gedreven, zegt Barty. Prettig is het vooruitzicht zeker niet. Maar logischerwijs moeten de zwarten, nadat de laatste blanke plechtiglijk is verorberd, ten slotte elkaar verslinden, hetgeen ons armen blankhuiden mis schien weer tot troost kan strekken, ein digt de „Tel.” nie. De duinen zijn bijna overal begroeid met gras, helm en heide, terwijl in som mige duinpannen en langs de kust op weilanden veeteelt wordt beoefend. Na enkele uren op het eiland te hebben vertoefd, keerden we terug naar het strand, waar een vijftigtal Duitsche meis jes onder leiding van een dame gym nastiek beoefenden. Een talrijk publiek woonde de oefeningen bij. Het was ook een aardig gezicht, al die kinderen zich zoo lenig zien bewegen op de maat van hun gezang. Om vier uur vertrok de boot en werd dus de terugreis aanvaard. Jammer, dat het weer zich niet goed had gehouden, want tegen den middag was de zon schuilgegaan achter donkere regenwol ken, welke nu hun invloed deden gelden. We kunnen besluiten te zeggen, dat alle deelnemers den geheelen dag volop hebben kunnen genieten. Vries te St. Jacob. „3e prijs: T. Zijlstra, J. A. Reitsma, H. Boschma te Franeker. 2e prijs: K. Kuiken, D. de Bildt, W. de Afstandzwemmen. BOLSWARD, 14 Aug. Hedenmiddag hebben de leden van de Zweminrichting hun zwemcapaciteiten kunnen toonen bij het „afstandzwemmen.” Ruim drie uur verschenen 16 dames aan de start, welke allen de lange baan aflegden en zoodoen de voor een diploma in aanraking kwa men. Er werd gezwommen over 3 af standen. De uitslagen voor de dames zijn als volgt; 500 Meter: H. van der Meer, Bijlsma, H. Hageman, M. Bangma. 1000 Meter: B. Bruinsma, G. Statema, J. Terhenne, H. Visser, A. van der Werf, P. Middendorp. 1500 Meter: G. Mulder, J. Boermans, Y. Wouters, O. van Dalen, G. Eisinga, Couperus. De heeren kwamen hierna aan Je beurt. Van de 15 deelnemers hebben er 12 de afstanden geheel afgelegd. Dit maal bedroeg de lengte van de kortste baan 1000 M. VOORSCHOTTEN met maandelijksche aflossing op billijke voorwaarden, EERSTE HYPOTHEKEN, zeer billijk. Neemt gelden a DEPOSITO voor een jaar vast, rente 5 °/0. Voor korter of langer termijn, rente naar overeenkomst. Inlichtingen ten kantore, Van Swietenstraat 12, Leeuwarden, of bij den heer D. J. BANGMA, Taxateur Adviseur te Wolsum. Voorts op de zitdagen DINSDAGS van 9—11 uur in Hotel PISO te SN EEK. DONDERDAGS van 10—12 uur Hotel HARMONIE te BOLSWARD. OVERAL APARTE SPREEKKAMER AANWEZIG. Spercieboonen, le soort 50 ct. Spercieboonen, 2e soort 45 50 100 80 '6Q een uurtje meerde de boot aan den stei ger van Vlieland, waar de plezierreizi- gers aan wal gingen. Het dorpje Oost-Vlieland bestaat uit een lange straat, beschaduwd door ge boomte aan weerszijden. We merkten een kruiskerk op met het jaartal 1647. Van buiten af waren de zeer mooie licht kronen van dit gebouw te zien. Tegen over deze kerk bevindt zich een Armen huis, waar in den gevel een steen is ge metseld, waarin is gebeiteld: In dit gestigt worden behoeftigen be deeld, man en vrouwen, met liefdadigheid den armen aanschouwen. De wees die ook zijn woning heeft in dit gestigt, Betoon gij weldadigheid het getuig’nis aller pligt. Zij allen bidden u vriendelijk wanneer zij zijn in nood, Om eenen milden gift, en God om dagelijks brood. Anno 1732. Midden in het dorp stond het gemeen tehuis met in den gevel „Het wapen van Oost-Vlieland”, ’n schip met volle zeilen. Oost-Vlieland treedt in de laatste ja ren meer en meer als badplaats en rust oord naar voren. Geen wonder, dat vele inwoners dan ook hunne beschikbare kamers aan pensiongasten verhuren. Dit jaar is evenals op de meeste badplaat sen het vreemdelingenbezoek aanmerke lijk minder dan in de vorige jaren. Naar men ons vertelde, is dit mede te wijten aan de lage valuta in België en Frankrijk, welke landen nu door vreemdelingen als ’t ware worden overstroomd. Het keurige badpaviljoen had dezen dag nog al veel bezoekers. Het dorp telt ongeveer 450 inwoners tegen voor eenige tientallen jaren 700. Voor Oost-Vlieland was het een achter- teruitgang, dat de Zeevaartschool en het Loodswezen van dit eiland werden op geheven. Op het hoogste duin verheft zich een vuurtoren, terwijl dicht bij de aanplan tingen van het Staatsboschbeheer het gebouw staat van een gezondheidskolo- Uitslag: 1000 Meter: A. Wiersma, J. Postuma, F. Popma, A. Vonk, H. van Santen, E. Erends, M. Hengst, K. Brandenburgh, H. van den Oever, J. de Boér, A. Hageman. 1500 Meter: D. Jorritsma, K. Statema, K. Andela, H. Elzinga. Dr. Beekhuis complimenteerde den kranigen volbrengers der voorgeschre ven afstanden voor hunne uitmuntende prestaties. Lycurgus-Wilhelmina. BOLSWARD, 16 Aug. Door de hee- renleden van „Lycurgus-Wilhelmina” is gisteren weer de onderlinge 12-kamp gehouden om de wisselmedaille, inder tijd door den heer G. H. Suhterland- Rooyaarts aan de vereeniging geschon ken. Was het gymnastiek-gedeelte reeds dit voorjaar gehouden, thans is ook het athletiek-gedeelte afgelegd. De heer J. Steensma wist het hoogst aantal punten te behalen, waardoor hij voor een jaar houder is geworden van de mooie me daille. De heer Tj. van Kampen volgde op hem met 1 punt verschil. K1MSWERD, 15 Aug. Aan den kaats wedstrijd namen 10 afdeelingsparturen deel. Kimswerd verloor tegen Harlingen (Bos, Leijen en Van der Plaats). Arum verloor tegen Witmarsum (T. Zijlstra c. s,) Het andere Witmarsumer partuur bleek te zwak voor het Franeker drietal, terwijl Makkum verreweg de mindere was tegen v. d. Heide c.s. van Harlin gen. Het Bondskampioenpartuur van Harlingen verloor op ’t nippertje tegen Kuiken c.s. van St. Jacob. Een pracht- partij, welke op 5|5 en 6|6 eindigde. Teade Zijlstra c.s. wonnen vervolgens gemakkelijk van Bos c.s. van Harlingen, terwijl de Franekers Miedema, Vellinga en' Boschma na aardigen strijd wonnen van ’t andere Harlinger partuur v. d. Hei de c.s. Om de prijzen leed Witmarsumer een smadelijke nederlaag contra St. Jacob, terwijl laatstgenoemd partuur na ’n mooien kamp als volgt: 6: 4-6-2-8-8-8-8-8-0-8 60. 10: 8-8-8-4-2-2-6-6-8-2 54. Ie prijs: M. Miedema, S. Vellinga, S. Een klopgeest op Urk. Ook Urk heeft zijn klopgeest gehad. Een dag of wat geleden is het gebeurd. In een der huizen van Wijk 5 hoorde men telkens een verdacht geraas. De be woners zochten vergeefs naar de oor zaak er van. Er werden buren bij gehaald, die echter evenmin achter de oorzaak van het zonderling geklop konden ko men. Soms zweeg het en dan hoorde men het weer. Vooral tegen den avond kon het angstaanjagend wezen. Men sprak van spoken. Oude visscherslui haalden herinneringen van vliegende Hollanders en zeemeerminnen op. Heel het eiland stond in het teeken der spookhistories. En de bewoners van het „betooverde” huis durfden nauwelijks gaan slapen. Het vreemde was, dat men er niet achter kon komen waar het geluid vandaan kwam. Liep men in de richting waar het ge hoord werd, dan was het weer stil. Ein delijk kwam men er achter dat in een kast het festijn der duistere machten zijn hoogtepunt vond. Men keek in die kast misschien wat al te vluchtig en met een al te bevend hart maar zag dan niets. Alle kopjes, alle borden en alle busjes stonden op hun oude plaats. Eindelijk was er een dappere, die de kast aan en nauwgezet onderzoek onder wierp, schrijft de „Stand.”. Hij inspec teerde alle busjes en potjes en vond on der in de kast... een muisje! Schuw in elkaar gedoken in ’n leege vetbus, waar van het deksel ’n kleine opening liet. Het was in de bus geraakt en had er niet uit kunnen komen. Telkens was het terug gevallen bij den steilen wand; telkens had het kopje gestooten tegen het harde deksel, en buiten waren de stooten van het muizenlijfje gehoord, het getrappel van zijn pootjes tegen het holle blik ver nomen. Urk is zijn klopgeest kwijt en de ver halen der oude visschers, die dagen lang ademloos beluisterd zijn, worden thans weer met spottende lachjes aange hoord ,2de soort' 28 Lndijvje f Onze instelling werkt alleen in de provincie Friesland. Door oordeelkundige en controleerbare belegging der gelden wordt de meest mogelijke zekerheid verkregen voor hen, die hunne gelden bij de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank beleggen. Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 Zijlstra te Witmarsum. MAKKUM. Maandagavond hield de Koninginnevereeniging eene ledenverga dering op de bovenzaal van „de Zwaan”, welke vergadering goed bezocht was. In de bestuursvacature is voorzien door de benoeming van den heer R. Bergsma, die z’n benoeming heeft aan genomen. Verschillende feestelijkheden ‘rarflthe i --- .kon dezeMereeht opmerkt geen enkel Kam; fels” en „de Faam”’ 1 Spercieboorien, le soort 32 ct. 1 Sperciebooneru Bolswardsche Courant en. ch.” inne scil, him oeutetuir, Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eeniglngen aan, terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten. reglementen, diploma's, pro gramma's. tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. ■*lnr y. -yS

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1