Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward WOUDA’s Ook Uw recept igta „ROCO” voor ’t haar is zonder weerga. ,,’t BLOKKE” fort es bus,groente pbr'pond 30 üt’xen grosLiiir iels” en „de Faam”. „RlOGO” HOOFD* EAU OE COLOGNE VERDELGT ALLE HOOf-DONSEIN. enBEVORDERT DE HAARGROEI ,/t BLOMKE” HP HP I VOLLE-MELK-REEP peter dan 6oed; DE BESTE iklreii grj Vrijdag 20 Augustus 1926 Mo. 66 65ste Jaargang SAHIffimfiTIKEltH «4 TANDARTS NÏJK BOLSWARD SPREEKUREN 10—2. MAANDAGS en VRIJDAGS 4—5. I. W. DE JONG, Optiek, Werkum M. VROMEN, VROUWENARTS, Pr. Hendrikstr. 10 - Leeuwarden heeft de praktijk hervat. P. B. VAN HAM Tandarts, SNEEK, eiken DONDERDAG ZITTING te BOLSWARD >5ste' Jaargang Officieele Advertentie. 1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. PAARDENMARKT. i/ne pijptabak is UIT EIGEN KRING houdt De uitvoering van de Zuiderzeewerken. 12 u. worden C ■n i\. Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. 11 u. 11 u. 11 u. 11 u. 11 u. Waterleiding- en Technische Installaties Badkamer-Inrichtingen K. A. NIERMEIJER Over de Kelders 29—31 LEEUWARDEN iwi len >o- vel 11 P- ie.r en dag 23 Augustus 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. BOLSWARD, Augustus 1926. ei- ien ed. «?- le- ijk, >ns :eri taf de en ri ep dg de ar :r n.t z.e ;ej en d- te v. al g. e- ?n ed. >e- ra! jrk rn- ts- ln >£- :he lu is iet gt- len er. JS- nd en is en et en te e,r en de iet •P w t- 1- i’ i 8.1 jii i.l ’g ir* ï- Blanke Boekweitgort ?n e- r- de 'H- ici lt- ai de en et n. te ri s te d. n- e- 0 - van Oogarts, wordt door ons prompt en keurig in orde gemaakt enbe spaart U geld. le pr. W. Hoekstra 2e pr. I. Gerritsma 3e pr. Pietersma 4e pr. J. Hiemstra 5e pr. J. v. d. Zee 6e pr. G. Ruijter 7e pr. I. Gerritsma 8e pr. W. Hoekstra 9e pr. W. Hoekstra 10e pr. G. Ruijter No. 11. J. v. d. Zee No. 12. G. Ruijter No. 13. J. Hiemstra No. 14. Pietersma No. 15. G. Ruijter No. 16. C. v. d. Zee No. 17. G. Ruijter No. 18. J. v. d. Zee No. 19. J. v. d. Zee No. 20. Postuma No. 21. G. Ruijter No. 12. N. Boersma No. 23. Hengst A.s. Zondag 2 e soort 45 50 100 80 60 ting der Zuiderzee en de bedijking van de Wieringermeer, de meest mogelijke zekerheid te verkrijgen, dat tot aan de geheele voltooiing daarvan over goede aannemershulp en voldoend materiaal zal kunnen worden beschikt. In afwachting van de afwikkeling der nog noodige formaliteiten der overeen komst hebben de deelnemers reeds een begin gemaakt met den aanleg van den proefpolder bij Andijk, volgens een door de directie der Zuiderzeewerken onder goedkeuring van den minister met hen daaromtrent getroffen regeling. Het is toch noodig, dat deze proefpolder zóó tijdig gereed zal komen, dat reeds in den zomer van 1927 met de daarin te nemen proeven betrefende de ontziltihg en het in cultuur brengen van den drooggeleg- den zeebodem kunnen worden begonnen. WATF’ Het Russische particulier kapitaal. Hoe groot is het particulier kapitaal? Deze vraag houdt nu de bolsjewiki bezig, want de oppositie beweert, dat Rusland steeds meer en meer verburgerlijkt, dat de bourgeoisie langzaam maar zeker de heerschappij op economisch gebied krijgt, hetgeen tot een heerschappij op politiek gebied moet leiden. De tegen woordige theoreticus van de bolsjewiki Boecharin, heeft op grond van de bere keningen, welke wijlen Koetler, een li beraal deskundige op financieel gebied, die jaren lang Sovjet-ambtenaar was, heeft verzameld, uitgerekend, dat de ka pitaalvorming van de bourgeoisie be draagt 319—585 millioen roebel. Het sterkst is de positie van het particulier kapitaal in de Oekrajine, hetgeen de on rust verklaart, die daar heerscht. Vol gens Boecharin heeft het particulier kapi taal echter nu slechts het peil weer be reikt van 1924. Volgens het „Hbl.” kwam na dat jaar ten gevolge van de vervol gingen van de particuliere kapitalisten, het verbannen van duizenden Nepmannen enz. een inzinking in de kapitaalvorming van particulieren. Deze inzinking is dus nu weer overwonnen. te herkennen, die vermoedelijk door de justitie vervolgd zullen worden. Werkloosheidbestrijding in Duitschland. De economische commissie uit den rijksdag, welke in den loop dezer weeK bijeen kwam, constateerde, dat ondanks de economisch betere tijden, die te ver wachten zijn, de werkloosheid in de naas te toekomst nog zeer groot zal blijven. De maatregelen tot werkverschaffing zijn dan ook voor een reeks van jaren bere kend. De rijksspoorwegen zullen groote bouwplannen uitvoeren, waarvoor zij van het Rijk een crediet op langen termijn van 100 millioen mark hebben gekregen. Voor het electrificeeren der spoorlijnen in Groot-Berlijn zal het Rijk nog 20 mil lioen toestaan, een even groot bedrag zullen zij zelf ter beschikking stellen. Reeds de eerstvolgende weken zullen een belangrijke toeneming brengen van de bouwbedrijvigheid. Het Rijk heeft op eerste hypotheken een bouwcrediet van 200 millioen mark gegeven, waarvan ech ter verrassend weinig gebruik wordt ge maakt en wel wegens het korte zicht. Voor het bouwen van arbeiderswoningen geven het Rijk en de landen 30 milliowi als renteloos voorschot. Het contingem buitenlandsche arbeiders, die hier met uitdrukkelijke toestemming van de Duit- sche regeering vertoeven, zal van 130.000 op 90.000 worden teruggebracht. De li quidatie van het rijksgraanbureau maakt het mogelijk, 50 millioen vlot te maken voor grondontginning en het stichten van nederzettingen. Voorts wil men 60.000 km nieuwe straten aanleggen. Volgens het „Hbl.’ bleek bij de voort gezette debatten, dat verschillende volks vertegenwoordigers nog ontevreden wa ren over de gedane toezeggingen van de regeering, welke hoogstens aan eenige honderdduizenden arbeiders werk zullen verschaffen. Vooral het aanleggen van kanalen moet nog veel meer uitgebreid worden. Tot nu toe zijn daarbij hoog stens 6000 man ingedeeld. Een vertegeft woordiger der regeering deed de toezeg ging, dat den rijksdag in November zeer uitgebreide nieuwe kanaalplannen zullen worden voorgelegd. De betrokken rijks- dagcommissie rekent, dat voor de uit voering van het geheele program van werkverschaffing meer dan een half mil liard uit openbare middelen zou moeten worden opgebracht. De stad Berlijn zal binnenkort met het aanleggen van sport parken, plantsoenen, straten enz. begin nen en daarbij 10.000 werkloozen onder brengen. JODENKOEKEN zijn JODENKOEKEN mits ze van VEENSTRAzijn. ER GAAT EEN ROEP VAN. Neemt proef en U zult het ondervinden. Dagelijks versch voor weder- verkoopers bij TROMP, Sneek. in Hotel WIEBES (Hettema) Marktplein Wacht- en spreekkamer boven. kvBuitenlandsch overzicht. Burgemeester en Wethouders van Bolsward maken bekend, dat de Paar denmarkt zal worden gehouden op Maan- BOLSWARD, 18 Aug. Hedenochtend ongeveer 12 uur had alhier een tragisch ongeval met doodelijken afloop plaats. De 26-jarige Gerben van der Meulen, rijwielhersteller op de Dijlakker, reed op de vierwieler van den heer J. Kingma op het Laag Bolwerk om deze fiets naar huis te brengen. Blijkbaar het stuur niet goed meester zijnde, geraakte M. van den weg af en zoo in de diepe gracht er naast. Een ooggetuige, de heer H. Bos ma, wonende bij de Snegkerpoort, schoot dadelijk te hulp en begaf zich onmiddel lijk gekleed te water. Helaas, het geluk te dezen persoon, die niet goed zwem men kon en zich dus niet naar de vaar geul kon begeven, niet den drenkeling te redden. Deze sloeg wild in het water en geraakte al meer en meer naar het mid den, waar hij zonk. Een timmermans knecht, de heer Stellingwerf, stelde ook nog pogingen te werk om den jongen man te redden, doch tevergeefsch. Tien minuten later werd de drenkeling leven loos uit het water opgehaald door een schipper. Pogingen van Dr. ten Cate, om met behulp van een zuurstofapparaat en door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken, hadden geen resultaat. De stad was zeer onder den indruk van het gebeurde. De verdronkene was ongetrouwd, doch kostwinner voor het ouderlijke ge zin. BOLSWARD, 19 Aug. Een auto-onge- luk, dat nog vrij goed afgeloopen is, had hedenmiddag tegen zessen op de Dijk plaats. De heer U. Bakker, reiziger te Leeuwarden, die met zijn Ford in de richting Sneek reed, moest eerst voor een paar slagersjongens uitwijken, die op den weg gezellig confereerden. Het „Hbl.” schrijft: Dezer dagen is een naaml. vennoot schap opgericht onder den naam „Maat schappij tot uitvoering van Zuiderzee werken”, aan welke deelnemen de Hol- landsche Aannemings-Maatschappij te ’s-Gravenhage, de Hollandsche Maat schappij voor Aannemingen (voofheen de firma Van Hattum en Blankevoort) te Beverwijk, de heer L. Volker Azn. te Slie- drecht en de heer A. Bos Pzn. te Dordrecht. Met deze vennootschap be staat overeenstemming omtrent een re geling waarbij haar wordt opgedragen het maken van den afsluitdijk der Zui derzee tusschen Wieringen en de Frie- sche kust, met de daarin gelegen sluizen en andere kunstwerken en van den dijk van de Wieringermeer tusschen Wierin gen en Medemblik, zoomede van den Andijk aan te leggen proefpolder en wel op dezen voet, dat achtereenvolgens voor de uitvoering der verschillende werken afzonderlijke aannemings-overeenkom- sten zullen worden gesloten volgens door den minister van waterstaat goedgekeur de bestekken en dat het rijk in beperkte mate in de winst, alsmede in het even- tueele verlies der N. V. zal deelen. Buiten deze overeenkomst blijven in- tusschen een aantal in verband met de afsluiting der Zuiderzee en de indijking en droogmaking der Wieringermeer uit te voeren belangrijke werken, als bijv, het verhoogen en verzwaren van de Frie- sche en Noord-Hollandsche zeedijken, het maken van den dijk langs het boe- zemmeer bezuiden den afsluitdijk door het Amsteldiep en van het afwaterings- en scheepvaartkanaal langs de Noord- Hollandsche kust en alle voor de verka veling van de Wieringermeer uit te voe ren werken, al welke werken op de ge wone wijze zullen worden aanbesteed, terwijl voorts aan den minister van wa terstaat de bevoegdheid is voorbehouden om te vorderen dat de bouw der kunst werken in den afsluitdijk door de N. V. onder zijn goedkeuring in het openbaar of ondershands zal worden aanbesteed, in welk geval deze voor haar bemoei ingen ter zake geen andere vergoeding zal ontvangen dan de eventueel door haar gemaakte kosten. Voor de Nederlandsche aannemers, die niet in de N. V. zijn opgenomen, zal er dus bij de uitvoering der Zuiderzeewer ken nog werk genoeg overblijven, en* de overeenkomst heeft dan ook alleen ten doel, om, vóór dat wordt aangevangen met de werken, waarop het in de eerste plaats aankomt en waarbij de grootste risico’s zijn te verwachten, n.l. de afslui- Dit blad verschijnt des Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 BOLSWARD. Bij de fa. J. B. v. d. Oever, Groote Dijlakker alhier, zal van heden af geëxposeerd worden de direc- teursprijs voor het aanstaande Zangcon- cours. Het is het werk uit de koperwerk- fabriek van den heer KL Dijkstra te Sneek en het stelt ons Stadhuis voor. BOLSWARD. Voor de aanstaande fees ten zijn nog de volgende medailles en eereteekens toegezegd door de volgende personen en corporaties: J. Haima, zilv. med.; H. Nijk, zilv. med.; V. P. N. 10. voor medailles; T. Popma, zilv. med.; fa. De Groot en Eerdmans, distinctief; J. Mulder, uitgever, zilv. med.; sub commissie van het Zangconcours een med.; H. Eisma, een distinctief of 2 zilv med.; fa. Repko, verg. zilv. med.; Ijsclub „Bolsward” 10.voor medailles; H Haitsma, zilv. med.; Gebr. Koekkoek, zilv. med. en likeurstel. BOLSWARD. Op de Maandagavond gehouden vergadering van de Vereeni- ging ter bevordering der Paardensport werd besloten de contributie-kwitantiën in den loop dezer maand aan te bieden. Tevens werden verschillende zaken be sproken betreffende het groot concours, dat tijdens de Winkelfeesten zal worden gehouden. Programma van het Concert op Donderdag 26 Aug. te geven door het Muziekcorps „Hollandia.” 1. Flandre an Lion, marsch, J. Steenebrugen. 2. Pax et Labor, ouverture, Gabriël Paris. 3. Rachel, Grande Valse, L. Langlois 4. a. Valencia. b. There’s yes! yes! in you eyes. 5. Osman Pacha, marsch, J. Steenebrugen. 6. Procida, ouverture, Fernand Andrieu. 7. Faust, Mosaique sur 1’Opera, Gounod, Jos. Kessels 8. Les Amazones, marsch, G. Lohman. Inkorving Vrijdagavond van 89 uur bij den heer Witteveen. BERGUM, 17 Augustus. Bij de weg- kruizing Huis ter Heide kwam een auto bus van den dienst Drachten-Leeuwar- den in botsing met een paard en meel- wagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De bus is erg beschadigd, het paard moest worden afgemaakt. De meelwagen werd (bestuurd door een 14-jarigen knaap, die dus den wet tigen leeftijd voor het besturen van een paard nog niet had bereikt. Aan diens onachtzaamheid moet het geval te wijten zijn. HARLINGEN. De heer W. O. Ruardi won een len prijs met een inzending Friesche beschuit op de internationale bakkerijtentoonstelling E. L. B. A. T. A. te Maastricht. HARLINGEN, 18 Aug. Hedenmiddag daalde het watervliegtuig W 67, dat van uit de Mok een oefentocht maakte langs de Waddeneilanden nabij de haven in zee tengevolge van een motordefect. Ook twee begeleidende vliegtoestellen daal den, welke de haven binnen kwamen. Door de reddingboot werd het defecte vliegtuig binnengesleept om gerepareerd te worden. Naar Terschelling en Vlieland. Op Woensdag 25 Sept. a.s. organiseert de Ned. Tramweg Mij. een goedkoop uit stapje naar Terschelling en Vlieland. In dien het weer wat meewerkt, kan dit voor velen een prettige dag worden. Verder verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. 4'1 fels” en „da Faam” i Spcrcieboorien, le soort 32 ct. i Spercieboonen, aA )l I kon deze’Ttereciit opmerk' icter den volgepden da^ k mdat er geen etikel Kam, ---- 1 ,O. 1 ?ran$che 25. 22; Spercieboonen, le soort 50 ct. Spercieboonen, indijvje Arrestaties in Griekenland. Om een einde te maken aan de oppo sitie tegen het huidige regiem heeft de regeering Kafandaris, den leider van de liberale partij, gevangen genomen. Hij zal naar een eiland in de Aegeïsche zee gebracht worden. De burgemeester van Piraeus, Panajotopoulus en eenige offi cieren te Piraeus en Chalkis zijn ook ge- aresteerd. De pogingen om het leger te doen opstaan zijn mislukt; het leger heeft zich overal onberispelijk gedragen. De Grieksche krijgsraad veroordeelde den journalist Achilles Kiron tot twee duizend drachmen boete, omdat hij eeni ge keeren in zijn blad generaal Pangalas zijn titels niet heeft gegeven. Het smokkelen in Rusland. De zeer hooge prijzen van de fabrika ten in Rusland en het nijpend tekort aan verschillende producten van de fabrieks industrie hebben ten gevolge, dat het smokkelen nu in Rusland welig tiert. Naar de „Krasnaja Gazeta” mededeelt, heeft het Volkscommissariaat van finan ciën een speciale studie gewijd aan de verliezen, die de staat lijdt door de con trabande. In de laatste tien jaren vóór jaarlijks aan de grenzen binnengesmok- den oorlog (dus in 19041913, werden kelde waren aangehouden voor een be drag van pl.m. 638.000 roebel, hetgeen voor een geweldig land als Rusland niet veel was. En hoe is de toestand nu? In 1*925 werden aan de grenzen binnenge- smokkelde waren aangehouden ten be drage van 5.720.000 roebel. De regee ring schat de contrabande, die niet aan gehouden wordt, op 100 millioen roebel per jaar. En dat ondanks het feit, dat de straffen nu veel strenger zijn dan vóór den oorlog en telkens verscherpt worden en dat de smokkelaar nu zijn leven in de waagschaal stelt. ,2de soort 28 Andijvie 28 35 3^5 Io. 1 x 55 Jo. 2 40 gaat ze, onze irïnssrite liariiyj cent per flesch, /oor een' kwartje. anbêvélAd, IJN, Bólswari TEL. 112. Advertenties 10 eV-per regel. Öij meerdere, praat- sing^n eener zelfde ad ver tentic reductie-. Bijccntract aanmerkelijke korting^’ 3LAD Plotseling bevond de 13-jarige Ynte Postma uit Makkum zich voor het voer tuig. Hij was met zijn fiets achter de slagersknechts vandaan gekomen en had de duidelijke signalen van den automo bilist niet gehoord. Hard remmen kon niet verhoeden, dat de knaap overreden en een tiental meters door de auto mede- gesleurd werd. De jongen zelf kwam er nogal goed af. Behoudens een kleine hoofdwonde, welke door dr. ten Cate verbonden werd, kwam hij er met een paar kleerscheuren af. Het rijwiel was 'vrijwat gehavend. De chauffeur trof geen 'schuld. Uitslag Wedvlucht Zutphen op Zondag 15 Aug. Was Vrijdagavond bij de inkorving der duiven het weer zeer slecht, Zondag ech ter was het nu eens echt vliegweer. Van de 34 ingekorfde duiven zijn 23 stuks op tijd aangekomen, terwijl de overigen in den namiddag terug kwamen. Precies 9 uur werden de duiven ge lost, en verdwenen direct in Noordelij ke richting. De eerste duif werd geconstateerd om 10 u. 57 m. 38 sec. en vloog met een ge middelde snelheid van 60 K.M. per uur. De uitslag is als volgt: aankomst duif: 10 u. 57 m. 38 s. 10 u. 58 m. 45 s. 10 u. 59 m. 10 s. 10 u. 59 m. 18 s. 10 u. 59 m. 53 s. 0 m. 10 s. 0 m. 15 s. 1 m. 33 s. 1 m. 33 s. 2 m. 30 s. 4 m. 3 s. 6 m. 10 s. 9 m. 18 s. 11 u. 15 m. 40 s. 11 u. 16 m. 20 s. 11 u. 16 m. 53 s. 11 u. 19 m. 10 s. 11 u. 20 m. 58 s. 11 u. 29 m. 28 s. 11 u. 30 m. 21 s. 0 m. 30 s. 12 u. 14 m. 2 s. 12 u. 31 m. 58 s. Wedvlucht oude en jonge duiven vanaf Nijmegen. Nieuwe bezuinigingen in België. De Ministerraad, die Woensdag j.l. bij een kwam heeft volgens de „Tel.” maat regelen genomen om het aantal lokalen, dat door de administratieve staatsdien sten wordt gebruikt met dertig procent te verminderen. Besloten is de verhoogings- - coëfficiënt van belastingen, die te laat worden betaald, met dertig procent te verhoogen. Het presentiegeld aan amb tenaren, die deel uitmaken van ministeri- eele commissies is ingetrokken. Alle open bare werken in den Congo, waarmede nog geen begin is gemaakt, worden opge schort, terwijl hetzelfde geschiedt met die werken, waarmede reeds is begonnen en die beschouwd worden als niet strikt noodzakelijk. Voorts zullen maatregelen worden genomen, om ontduiking tegen re gaan van de maatregelen in zake de vastgestelde hoeveelheden gebuild meel. Een door communisten verstoorde begrafenis. Deze week had in de Fransche stad Franconville de begrafenis plaats van Mertens, een soldaat, aan het front ge dood en wiens overblijfselen werden over gebracht. Een veertigtal communisten rukten de driekleur, die de baar dekte, weg en legden daarvoor de roode vlag in de plaats. Na den veldwachter en ge meenteraadsleden weggedrongen te heb ben maakten de communisten zich van de lijkkist meester en brachten die naar de stedelijke begraafplaats, alleen gevolgd door de familieleden. De plaatselijke brandweermannen weigerden om achter de roode vlag te loopen. De gemeente raadsleden stelden er echter prijs op om den laatsten' eer aan den gestorvene te bewijzen en begaven zich naar het kerk hof, waar zij niet zonder moeite het graf konden bereiken. Er ontstond een tumult, waarin het den veldwachter gelukte de roode vlag weg te 'rukken. Hij meende vier communisten I Bolswardsche Courant fl I a. Bh Hl, 1 11 u. 11 u. 11 u. R' het &- en Cfe en le rij n- )k er ai ld 1:1 1 1 i -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1