Officieel Orgaan der Gemeente Boisward ikken gro fe!s”, en „de i WOUDA’s I KWAIIA5 en hiisflroenteti 30 ct 251 ,122 I p RHEUMATIEK. >5ste Jaargang EERSTE LEEUWARDER HYPOTHEEK- EN CREDIETBANK verstrekt VOLLE;MELK-REEP IN VIER WEKEN GENEZEN. No. 67 Dinsdag 24 Augustus 1926 65ste Jaargang k ill s WEEK-AGENDA. UIT EIGEN KRING ’’Ji"' en „de Faam Buitenlandsch overzicht. andijvie H INGEZONDEN V acantiegeneugten. r> Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. (o. 1 7ran$the Yc I Thuis zit iedereen te wachten; Vader vischt, dus visch-diner... Vader brengt slechts natte voeten En zijn leege knapzak mee. Moeder tilfoneert den slager: Varkenslapjes! Maar gezwind! Vader dekt zijn visscherst’rugtocht: ’t Was vandaag verkeerde wind. „Tel.” CLINGE DOORENBOS. F Zuiver Boekweitmeel 1 Ti Op de Zondag j.l. te harddraverij won ijne pijptabak, is 2 2e soort 45 50 100 80 60 Na 50 jaren. In den zomer van 1876 werd door Dr. Walter Bion te Zürich de eerste vacantie- kolonie uitgezonden. Tegenwerking, ver keerd begrijpen en verdachtmaking ten spijt wist de brave predikant de gelden te verzamelen om 68 kinderen 14 dagen lang naar de bergen van Appenzell te zenden. Het stekje, door hem geplant, is in de ze 50 jaar gegroeid tot een machtigen boom, die zijn beschuttende takken spreidt over het zwakke kind van letter lijk de heele beschaafde wereld. De uiterst primitieve wijze van ver pleging is gevormd tot een op weten schap en ervaring stoelend onderdeel van de sociale hygiëne. De mannen, die het werk elders intro duceerden: Dr. Varrentrap te Frankfort a.d. Main, Edmond Cottinet te Parijs, Dr. Kops te Brussel en anderen, zij zullen wel niet meer zijn, evenmin als de stich ter Bion, die 3 September 1909 overleed. Ook van hen, die het mooie werk van Bion in Nederland voor het eerst toe pasten, leeft geen meer. Namen echter als van Dr. Coronel te Leeuwarden, Mr. A. Kerdijk en Dr. P. J. Barnouw te Am sterdam en G. L. Zwartendijk te Rot terdam zijn met gouden letters aange- teekend in de geschiedenis der Neder- landsche Gezondheidskolonies. Nederland heeft inmiddels in vakkun dige verpleging, in algemeene toepas sing en wetenschappelijke fundeering een plaats van beteekenis gekregen, mis schien wel de eereplaats. per pond t J stukken uit het leven van dezen moder nen rooverhoofdman nader belicht zullen worden. Uitbreiding van de luchtvaart van de U. S. A. De chef van de maritieme luchtvaart- afdeeling in de Vereenigde Staten heeft aangekondigd, dat dit jaar ongeveer 12 millioen dollars gebruikt zullen worden voor het aanwerven van nieuwe marine- vliegtuigen. Hij verwacht dat de marine met 282 vliegtuigen vermeerderd zal worden, t.w. honderd gevechtsvliegtui gen, 47 waarnemingsvliegtuigen, 61 bombardements- en verkenningsvliegtui gen en 74 opleidingsvliegtuigen.' Het nieuwe type zal gekozen worden uit de inzendingen van 24 concurreeren- de fabrieken. Talrijke branden in Baden. In den loop der laatste dagen hebben in Baden talrijke branden gewoed, wel ker oorzaak meerendeels aan brand stichting moet worden toegeschreven. Zoo zijn naar de „Tel.” mededeelt, Zondag 15 Aug. j.l. te Landeshausen bij Bruchsal niet minder dan 15 huizen een prooi der vlammen geworden. Het on middellijk door de politie ingestelde on derzoek bracht aan het licht, dat een 16- jarige jongen den brand had gesticht. Vervolgens zijn Woensdag 18 Aug. te Wieden in het Zwarte Woud twee hui zen in de asch gelegd, waardoor 22 per sonen dakloos werden. Ook hier heeft men ongetwijfeld met een geval van brandstichting te doen, daar dit in een kort tijdsbestek reeds de derde brand is, die in het plaatsje heeft gewoed. Te Hochstetten bij Karlsruhe gingen een woonhuis en vijf schuren in vlammen op; hier bestaat eveneens een vermoeden van brandstichting. Ten slotte is te Hinter zarten een groote, oude hofstede een prooi der vlammen geworden, waarbij de geheele vooraad hooi en veevoeder is verbrand. Een 14-jarige herdersknaap is gearresteerd, onder verdenking den brand te hebben gesticht. Am' 1 VOORSCHOTTEN met maandelijksche aflossing op billijke voorwaarden, EERSTE HYPOTHEKEN, zeer billijk. Neemt gelden a DEPOSITO voor een jaar vast, rente 5 Voor korter of langer termijn, rente naar overeenkomst. Inlichtingen ten kantore, Van Swietenstraat 12, Leeuwarden, of bij den heer D. J. BANGMA, Taxateur Adviseur te Wolsum. Voorts op de zitdagen DINSDAGS van 911 uur in Hotel PISO te SN EEK. DONDERDAGS van 10—12 uur Hotel HARMONIE te BOLSWARD. OVERAL APARTE SPREEKKAMER AANWEZIG. Hulde aan het „klare” nat. Zure uren glurend turen Onbewegelijk en stil, ’t Vischje legt hem in de luren, Daar het maar niet bijten wil. Grond en gras zijn koud en vochtig, Eén voet zakte in de sloot, ’t Is er kil en koud en tochtig, Pieren als een pier zoo dood. SM Mmf voedingswaarde dan 2 EIERQf Beter dan Goeds DE BESTE Het mijnconflict in Engeland. Een groot aantal mijnwerkers in de voornaamste Midland-districten Derbys hire en Notinghamshire hebben het werk na een stilstand van 16 weken weer op genomen. De toestand schijnt in de overige dis tricten onveranderd te zijn, doch ver wacht wordt, dat deze week in Schot land vele arbeiders terug keeren. Hoewel er nu bij elkaar waarschijnlijk ongeveer 30.000 man aan het werk zijn, is het op een totaal van 1 !4 millioen op zich zelf nog van geen beteekenis en fei telijk alleen als aanwijzing van de stem ming onder de mijnwerkers van belang. De districtleiders vechten overal voor handhaving van het verzet. Zoo heeft Cook zijn spreekplannen gewijzigd en zal hij eerst het woord gaan voeren in „de afvallige” districten. Maandag j.l. hebben te Berlijn bespre kingen plaats gehad tusschen vertegen woordigers van de Engelsche en Russi sche vakorganisaties omtrent de volgen de punten: lo. Reorganisatie van de leiding der mijnwerkersstaking in Engeland. 2p. De onmiddellijke bijeenroeping eener confertentie van mijnwerkers naar Moskou. 3o. Het overhalen der Duitsche mijn werkers tot een actie ter verhindering van de levering van Duitsche kolen naar Engeland. Bezuinigingen in Frankrijk. De maatregelen, welke de Fransche regeering nemen zal, ten einde aan het publiek en aan den staat bezuinigingen op te leggen, zijn Zaterdag j.l. door den ministerraad goedgekeurd. Het verslag van de zitting is zeer uit voerig. De genomen maatregelen hebben een tweeledig doel, namelijk in de eerste plaats inkrimping van de uitgaven der bestuurslichamen en ten tweede vermin dering van de kosten voor het levenson- i derhoud. Naar de „Tel.” verneemt, zijn de maat- 1 regelen van de eerste categorie tamelijk DINSDAG 24 AUGUSTUS: leugd-Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts.” WOENSDAG 25 AUGUSTUS: V.C.J.B., afd. Boisward. Bijeenkomst om 8 uur in het Convent. Jeugd N.V. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts." Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in ’t Wilhelminagebouw. Repetitie van het openluchtspel „Hemelgave”, des avonds 8‘/4 uur in „De Doele”, voor dames en heeren. DONDERDAG 26 AUGUSTUS: Concert in het Julianapark door het muziek korps „Hollandia". Aanvang 7'/a uur. Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, café Slippens. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, des avonds 8 uur in de school aan de Hid Herostraat. Tevens gelegen heid voor nieuwe leden om zich aan te melden. VRIJDAG 27 AUGUSTUS: „Floralia". Tentoonstelling der gekweekte planten, des nam. van 2—4 uur in „De Doele." Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur inde Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K, Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Boisward". Repetitie in het Wilhelminagebouw, des avonds 8 uur. ZATERDAG 28 AUGUSTUS: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ‘s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, ’s avonds 7 tot 8 uur. Lokaal Politiebureau. ZONDAG 29 AUGUSTUS: Kaatsvereen. „Boisward". Ledenkaatspartij in 2 klassen. MAANDAG 30 AUGUSTUS: Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7'/2 uur in de Muziekschool. kndijvjeV’.^. j Advertenties 10 ct^per regel. Bij meerderepraat- sing^n eener zelfde adver tentie reductie. Bijccntract aanmerkelijke korting/ --- -- VERRASSENDE GENEZING van EEN 80 JARIGE VROUW na 10 JAREN SMARTELIJK LIJDEN. Kon niet geiooven, dat er een middel bestond.... Nu door mij Probeer mijn behandeling gratis. Weinig lijders kunnen erger zijn dan Mej. E. P. MULLIE—H1RT, te Cadzand, vóór mijn behandeling was. Tien jaren leed zij aan Ischias (Heupjicht) en Spierrheumatiek inde beenen. Met uitzondering van een vreeselijk strompelen door de kamer, waaraan zij ge ketend was, was van beweging geen sprake meer. En nu? Lees hetgeen zij schrijft: „Ik heb het genoegen u te berichten, dat ik geheel hersteld ben. Ik gevoel NIETS meer. Ik heb nooit kunnen geiooven, dat er een middel voor Rheumatiek en Jicht kon bestaan, doeh de ondervinding heeft mij anders ge leerd. Zooals u weet, ben ik tachtig jaar, doch gevoel m(j nu een geheel ander mensch. Ik zal uw middel, dat ieder lijder gerust kan gebruiken, ten zeerste aanbevelen”. Mijn gratis aanbod. Laat ieder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaardige be handeling schrijven. Het geval van Mej. MULLIEH1RT bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze behandeling genezen te worden. De Heer Arthur Richards, in wiens privé laboratorium zij gevonden werd, zegt: „Ik zal niet rusten, alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiek, Ischias, Jicht, Knobbeljicht of eenige andere Urinezuurziekte de gelegen heid gegeven heb mijne Behandeling ge durende 10 dagen op mijn kosten te be proeven”. Hoe dit aanbod aan te nemen. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uw naam en adres met de woorden „Gratis Voorraad" per 10 ets. briefkaart, waarna rde 10 dagen Gratis Behandeling, te zamen met verklarende Brochure en de be schrijving van meerdere wonderlijke gene zingen, u per keerende post franco zal be reiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards (Kamer927) 50, Gray's inn Road, Londen W.C. 1Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 10 ct. Brieven 15 cent. FaaiTi Spercieboorién, le soort 32 ct. Spercieboonen, 2de soort' 28 28 35 55 40 ,kon mdrït er geen-cmkel fCanr Was het in Zwitserland de predikant, hier in ons land waren het de onderwij zers, die voor ruim 25 jaar een nieuw tijdvak inluidden, een tijdvak van bloei en ontwikkeling en geweldige groei. Zij en daarna de heeren Dr. A. Sikkel Azn., Mr. L. N. Roodenburg, Prof. G. Scheltema, Th. M. Ketelaar en anderen zijn de eigenlijke grondvesters van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies, in welks huizen het buitenland de Gezondheids kolonies van Nederland komt bestudee- ren, een Genootschap, dat direct of indi rect den stoot gaf tot de oprichting van honderden plaatselijke vereenigingen of landelijke zustervereenigingen. Nu wederom staat Nederland op den drempel van een nieuwe periode. Er wordt krachtig gewerkt en gepropageerd voor de winterverpleging, die vaak nog heilzamer is dan die in den zomer. Nog eenige jaren van noesten arbeid en het kan ons alleen spijten, dat Dr. Bi on niet heeft kunnen ervaren, hoe het kleine Nederland zijn groote gedachte weet uit te voeren. Egmond, aan Zee, 19 Augustus 1926. A. C. BOS. te is’ Spercieboonen, le soort 50 ct. i Spercieboonen, Dit blad verschijnt des Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Boisward, Tel. No. 4 ’s Morgens vroeg om kwart voor vieren Spookt papa al in het rond: Morgenstond heeft voor den visscher Goud en visschen in den mond. Circa zes en dertig koppen Telt de visschersvloot totaal: Vijf en dertig van de pieren En één van den principaal. Zes en dertig harten kloppen Vol verwachting door elkaar; Vijf en dertig pierenharten En één van den hengelaar. Proviand voor veertien dagen, Drinken voor een week of wat, Soort zoekt soort en visch moet zwem men, vaag aangegeven. Bezuinigingen zullen worden toegepast door samensmelting van openbare diensten en door vereen voudiging der procedures, waar dit mo gelijk is. Speciale instructies zijn gegeven aan de prefecten om de departementale ad ministraties tot het uiterste te vereen voudigen. De maatregelen die genomen zullen worden om de kosten van het levenson derhoud te verminderen, doen denken aan de beperkingen tijdens den oorlog. Het publiek zal worden gedwongen zoo veel mogelijk oud-bakken brood te eten. De maaltijden in de restaurants zullen voorts worden beperkt tot twee schotels doch als thans dezelfde uitlegging wordt gegeven aan het begrip „schotel” als in 1918, zal deze bepaling geen groote op offeringen van het publiek eischen. In 1918 namelijk kon een maaltijd, die slechts uit twee schotels bestond, toch altijd nog omvatten: soep of hors d’oeu- vre, visch of eieren, een zwaren schotel en kaas en dessert. Bovendien zijn iutvoerige regelingen getroffen, om de prijzen te controleeren. De minister van Handel zal een com missie instellen, die beslissen moet wat een redelijke prijs is en de minister van Binnenlandsche Zaken zal een andere commissie instellen, die toezicht houdt, dat deze redelijke prijzen in den klein handel niet worden overschreden. De officieele prijzen zullen overal worden aangeplakt. Voor het vervoer van voedingsmiddelen op de spoorwegen zul len speciale verlaagde tarieven worden toegestaan. Het bandietenwezen op het Fransche eiland Corsika. Eenige maanden geleden werd in den strijd tegen het Corsikaansche ban- dietenwezen door de politie een groote overwinning behaald door het sneuvelen van Romanetti, „roi du maquis”, in een hinderlaag. Als een merkwaardig staaltje van den gevaarlijken invloed, welke dat bandie tenwezen in die streken tot voor kort nog op de maatschappelijke samenleving uitoefende, kan het volgende artikeltje uit het „Hbl.” gelden: De naam en het romantisch leven van den gedooden bandietenaanvoerder wer den weer druk besproken, omdat nu pas gebleken is, dat tusschen een burgemees ter en Romanetti nauwe betrekkingen werden onderhouden. Deze burgervader n.l., aan wiens hoede de burgerij van Alata, was toevertrouwd, koesterde sinds lang het hevige verlangen in het bezit te komen van het huis van een van zijn medeburgers, die echter hardnekkig weigerde zijn eigendom te verkoopen, al ware het den burgemeester zelf. Niet ge woon zijn wenschen te zien gedwars boomd stelde de burgemeester zich in verbinding met zijn vriend Romanetti. Deze ging op een goeden dag op bezoek bij den huiseigenaar, en verzekerde dezen heel vriendschappelijk, terwijl hij zachtjes over de kolven van zijn revolvers in zijn gordel streek, dat hij hem een goeden raad wlide geven en wel om zijn huis te verkoopen aan den burgemeester ten einde te vermijden, dat hem een ongeluk zou overkomen. Waaraan Romanetti glimlachend toevoegde, dat de kooppen- nigen niet dadelijk betaald zouden wor den, daar de burgemeester zeker wilde zijn, dat de huiseigenaar geen klacht te gen hem zou indienen. Deze begreep wel, dat er niets anders opzat, dan den goedgemeendèn raad op te volgen. De burgemeester van zijn kant hield zich aan de afspraak: na eenige maanden voldeed hij den koopprijs, toen hij meende, dat wel voldoende tijd ver streken was om de woede van zijn slachtoffer te doen bedaren. De dood van Romanetti heeft den man echter weer moed doen vatten. Met het gevolg, dat de burgemeester van Alata thans in het gevang zit te mediteeren over het gevaarlijke van al te intieme relaties met illustre personages als wij len zijn vriend Romanetti. Wellicht, dat zoo straks bij het rechts geding te Ajaccio verschillende hoofd- Ambachtsteekenschool Boisward. We willen er op attendeeren, dat de inschrijving van leerlingen, ook van bui ten Boisward, voor bovengenoemde school moet geschieden op heden Dins dag 24 Aug. s avonds van 78 uur in de Muziekschool in de Kerkstraat. Aan de ambachtsteekenschool met 4- jarigen cursus wordt les gegeven in lijn-, vak-, handteekenen en voortgezet lager onderwijs. Om als leerling te worden toe gelaten, moet een bewijs worden over gelegd, dat de Lagere school met vrucht is doorloopen. BOLSWARD. Scheemda gehouden „Nicky Henri” van den heer Y. K. Gala ma alnier een tweeden prijs ad 100. BOLSWARD, 23 Aug. Op de jaar- lijksche paardenmarkt waren alhier he den aangevoerd 140 paarden en 2 veu lens. Was de handel in den beginne ma tig, later op den dag werd deze fleuriger, zoodat alle werden verkocht. En wat wel een bijzonderheid genoemd mag worden is dit, dat het heden prachtig droog weer was. Het vorige jaar nog beweerden be jaarde ingezetenen, dat het steeds op dezen dag regende. Orgelconcert. BOLSWARD, 23 Aug. Wat een men- schen ook deze keer. Zoo vol is, het dunkt me, dit jaar nog niet geweest. Een heerlijke koraalmelodie was dezen avond het plechtige begin, daarna de be werking van Joh. Seb. Bach. „Toch lang zoo mooi niet, als het eerste”, zullen en kele eenvoudigen zeggen, die niet veel van muziek geleerd hebben. Maar... luis tert menschen 1 luistert en leert die me lodie volgen. Ze speelt soms met u, verbergt zich onder een menigte andere geluiden, maar deze maal zong ze dui- dleijk boven alles uit en die muziek er om heen, was heusch zoo mooi. No. 2. Sombere, diepe basgeluiden zet ten het volgende in. Een „weeklacht.” De klaagtonen verheffen zich, hoogere tonen vermengen zich met de klachten van de bas. Aan ’t slot klonk lieflijk- plechtige koraalmuziek. Alex. Guilmant toont ook door deze compositie, een componist van beteekenis te zijn. No. 3. Een clarinet liet zich hooren zeer zuiver. (Een mooie klank heeft toch dit register, vooral in de hoogere tonen). Zang, met begeleiding van andere in strumenten een schoonen zang. Geen wonder. De componist hiervan is M o- z a r t. No. 4. „Allegretto.” De componist hier van is een gewestgenoot, Corn. A. Bon ten. ’t Is geen alledaagsche muziek, ’t Be gin werd op de bekende artistieke wijze door den organist vertolkt. Het middel ste gedeelte in groote terts beviel méér. De mooie climax aan ’t slot echter nog beter. Dat klonk. Op een klein orgel zal deze compositie niet gemakkelijk tot haar recht komen. No. 5. Opgewekt zette de muziek in met „Begroeting” van Peterson Berger. De heel hooge, fijne geluiden er in, klon ken bijzonder mooi, ’t Geheel was aange naam om te hooren. b. „In de kerk” was schoone orgelmuziek en c. „Felicitatie”, luchtig, blij en vroolijk, één en al dartel heid. Alle drie deze composities zijn heel dankbare nummers en vormen een aan trekkelijk geheel. No. 6. Weder van Alex. Guilmant. Heel iets anders dan het vorige nummer. De aanhef, breed van opzet, bereidde ons vóór op belangrijker inhoud. Een ver heffende, machtige muziek, heerlijke klankgolven, die meesleepen tegen wil en dank. Héérlijk zóó het orgel te hooren in al zijne volheid, b. Was weer een klaag zang, wat gerekt en boeide lang niet zooals het eerste gedeelte, c. Een marsch, waarin alles weer leven en beweging was, wonderlijk fijn vóórgedragen. d. „Pastorale” zeer poëtisch, een waar ge dicht van ton?n. e. „Prière” ook heel mooi, de begeleiding in ’t eerst iets on duidelijk. later werd het beter en maak te deze bekoorlijke muziek veel indruk. De „Finale” weer met vol orgel, ee i mooi slot, maar van deze compositie is toch het eerste deel verreweg het mooi ste en meest indrukwekkend. „Een schitterend organist”, was het oordeel van een jeugdig, geestdriftig toe hoorder en wij zijn het met dezen geest driftige volkomen eens. lo. 1 lo. 2 gaai ze, onze irineeriis hT’Tq cent per flesch, /oor een’ kwartje. a nbèvclcftd, I1N, Bólswar d TEL. 112. Onze instelling werkt alleen in de provincie Friesland. Door oordeelkundige en controleerbare belegging der gelden wordt de meest mogelijke zekerheid verkregen voor hen, die hunne gelden bij de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank beleggen. BOLSWARD, 23 Aug. Hedenavond ongeveer 9 uur had het 14-jarig doch tertje van den turfschipper W. Koning het ongeluk van haar fiets te vallen, waarbij ze zich aan het hoofd verwond- de, daar ze bij haar val in aanraking kwam met de pedaal van de fiets van een voorbijganger. Hevig bloedende werd het meisje opgenomen en naar de wo ning van Dr. ten Cate overgebracht, waar ze verbonden werd. Naar we ver nemen maakt de patiënt het naar om standigheden redelijk goed. dezehrteretht opmgrlii 'eter den volgepden da^'k Bolswardsche Courant o- I 3 1 ïi i is: 1 i eiSCHT DB BLAUWSTREEP ZAK! C O 1 Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan. terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten. reglementen, diploma's, pro gramma's. tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. IviVl V4.V-J» 'T WjSjVM>AVH. M I oentetnir, G. V. A -. '1'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1