Officieel Orgaan der Gemeente Boisward r WOUDA’s MEEL 1 IJN, Sólsward TEL. 112. ea biisgroente 30f 25 Dr. A. A. EECEN, OOR-, NEUS-, KEELARTS, LEEUWARDEN, heeft de praktijk hervat. >5ste Jaargang EERSTE LEEUWARDER HYPOTHEEK- EN CRED1ETBANK verstrekt Dinsdag 31 Augustus 1926 No. 69 65ste Jaargang Officieele Advertentiën. 3LAÖ Weekagenda Boisward. De zaal van 1 gaat Buitenlandsch overzicht. isan van op Persoonlijke kennismaking uitsluitend na oproeping. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAMSMA, Burgemeester. H. HAITSMA, Secretaris. BOLSWARD, 27 Augustus 1926. 4 o. 1 4o. 2 I 55 40 V’ ze, onze irineerila hari'ng Het avondfeest ving aan om 8 uur en werd geopend door Ds. Kossen, die den aanwezigen een hartelijk welkom toe riep en hoopte, dat allen den avond recht genoegelijk zouden doorbrengen. Met toepasselijke woorden had de uitreiking der prijzen plaats door verschillende heeren. Zoo belastte Ds. Kossen zich met de uitreiking der le prijzen, terwijl de heer Bruins de 2e, Dr. Beekhuis de 3e, de heer H. Kingma de 4e prijzen en de heer Hendriks den publieks- en bouquet- tenprijs uitreikte. Het groote publiek, dat de zaal tot in de verste hoekjes geheel vulde, heeft een gezelligen avond doorgebracht. Men heeft kunnen lachen en gieren om komi sche momenten, maar ook waren er oogenblikken, dat de aanwezigen onder den indruk waren van diepen ernst bij een voordracht van Mej. Zelle of bij een toespraak tijdens een prijsuitdeeling. Het Stedelijk Muziekkorps heeft hare cent per fjesch, *oor een’kwartje. .anbêvél Ad, Het mijnconflict in Engeland. In de mijnstreek van Nottinghamshire hebben stakers, met knuppels gewapend, gewelddadigheden gepleegd tegen werk willigen. De politie was genoodzaakt in te grijpen en heeft verschillende perso nen gearresteerd. Het aantal mijnwerkers, dat het werk weder heeft opgenomen wordt op onge veer 25.000 geschat. Aan het verslag over het boekjaar 12 Mei 192512 Mei 1926 is het volgende ontleend: Het aantal deelgenooten bedroeg 38, welke fabrieken 244,051.141 kg melk verwerkten. De qualiteit van de boter is belangrijk beter geweest dan in het vorige boek jaar. Ook de keuring van de kaas was beter dan verleden jaar. De qualiteit van de bereide caseïne was vrij goed. Met den boterverkoop zette het goed in. De prijzen waren de eerste vier maan den hoog, maar daarna werd het min der en hoewel ze niet laag liepen, bleven ze toen toch belangrijk beneden die van het vorige boekjaar. De landen met lage valuta’s bleven of geraakten geheel uit de markt en daar ’t Noorden van Duitsch- land ook weinig of niet kocht werd het afzetgebied te klein, met als natuurlijk gevolg een teruggang in den prijs. Na Augustus moesten wij ons met den verkoop bepalen tot een gedeelte van Duitschland, Engeland en ons eigen land, terwijl de boter van andere exporteeren- de landen bijna uitsluitend in Engeland moest worden verkocht; daar bovendien vrij veel boter in koelhuizen was opge slagen, liep de markt terug en moesten we ons gedurende den winter met lagere prijzen tevreden stellen. In het voorjaar waren de prijzen echter weder vrij nor maal. De totale aanvoer van boter bedroeg 5.411.408*4 kg, waarvoor werd bedon gen 12.330.281,58. (Het vorige jaar waren deze cijfers 5.350.909,35 kg en 12.445.389.62). ten een groote menigte, die met span ning de ontwikkeling in zijn toestand af wachtte. Pola Negri informeerde dage lijks uit Los Angelos telefonisch naar den toestand van Valentino. Valentino’s eer ste vrouw, de bekende filmactrice en danseres Jeanne Acker, zond den zieke tot troost een geborduurde sprei en een geparfumeerd kussen. Omwenteling in Griekenland. Pangalos, de Grieksche dictator is ge vallen. De verbittering van het volk heeft zich wel op de meest heftige wijze tegen eiken vorm van dictatuur uitgesproken. Pangalps, de voor eenige weken nog zoo machtige dictator, heeft moeten vluchten met zijn lijfwacht, doch zijn schip werd door de achtervolgers geën terd. Ten aanzien van de arrestatie van Pangalos schrijft de „Tel.” de navolgen de bijzonderheden Toen de „Leon” de „Pergamos” enter de, om Pangalos te arresteeren, stond de bemanning der „Pergamos” gereed, om slag te leveren. Ongeveer tien man van de lijfwacht van Pangalos waren met handgranaten gewapend, doch slechts enkelen hunner maakten daarvan ge bruik. Het doortastend optreden van de oficieren der „Leon”, die zonder aarzelen aan boord van de „Pergamos” overspron gen, maakte zulk een diepen indruk op de bemanning, dat zij zich zonder verder verzet overgaf. Pangalos was intusschen naar de hut van den marconist gevlucht. De officier, die aan het hoofd van het vervolgend detachement de hut binnendrong, werd door den dictator, die zichtbaar onder den indruk verkeerde, ontvangen. Pan galos deed een zwakke poging om te glimlachen; toen zeide hij tot den offi cier: „Ontspan de haan van je revolver, mijn zoon. Je behoeft hem niet te gebrui ken”. Het heeft den schijn, alsof het Griek sche volk aan de geheele politiek den rug wenscht toe te keeren, om rustig aan den arbeid te kunnen gaan. De vorming van een nieuw ministerie, waaraan alle partijleiders hun medewer king verleenen, zal binnenkort plaats vin den en de daarna te houden parlements verkiezingen zullen den terugkeer naar normale toestanden bezegelen. Generaal Kondoeriotis en admiraal Kondilis heben reeds de leiding op zich genomen. Generaal Pangalos verklaarde aan Grieksche journalisten, die vergunning hadden gekregen hem te bezoeken, dat hij De secretaris der Mijnwerkersfederatie, Cook, sprak een rede van bereidwillig heid om een vrede te teekenen op den grondslag van een minimumloon van tien shilling per dag. Zooals bekend is, vertoeven afgevaar- digen van de mijnwerkers in Amerika, om steungelden bijeen te zamelen voor de Engelsche stakers. Voordat deze afgevaardigden in de Nieuwe Wereld aankwamen, heeft een brief van Baldwin in de Amerikaansche bladen gestaan, waarin hij betoogt, dat dit beroep op de Amerikaansche arbei ders om steun niet gewettigd is, daar er wegens de steunmaatregelen in Enge land geen nood in de gezinnen heerscht. Lloyd George kwam daar heftig tegen op en noemde het schrijven van Baldwin „het gemeenste document”. Op een tuinfeest der liberalen te Holyhead heeft Lloyd George de gele gen aangegrepen, om nog eens precies te zeggen, waar het op staat. Hij herhaal de, dat hij den brief van Baldwin een „gemeene brief” vindt. „De mijnwerkers, wat men van het bestaande geschil ook moge denken”, zoo zeide Lloyd George, „zijn een moedig ras. Deze mannen, die zoo’n heldhaftige rol hebben gespeeld in den oorlog, zijn niet degenen, die frau duleuze bedelpartijen op touw zetten. Ik zeg dat het unfair, schandelijk, ongeloof lijk is, dat deze mannen aan de overzijde van den Atlantischne Oceaan worden be lasterd met het praatje dat zij onder val- sche voorwendsels brood bedelen”. Lloyd George maakte tevens van de gelegenheid gebruik om nog eens te zeg gen, wat hij dacht van de wijze, waarop Baldwin en zijn ministers het geschil hebben behandeld. „Deze minister, zeide hij, hadden „wobbled and changed and flopped about” van den eenen kant naar den anderen, zoodat men den eenen dag niet wist waar zij den anderen stonden”. [o. 1 ’ransche De gemiddelde aan de deelgenooten uitbetaalde prijs bedroeg voor boter, ver pakt 1|3 vaten, netto j 2.22,85 per kg. dat is 4.17 cent per kg minder dan in het vorige jaar. De kaasverkoop was in het begin van het jaar zeer geanimeerd. De vraag was steds zeer goed, met als gevolg hooge prijzen. Van Mei tot ongeveer einde Oc tober waren de prijzen aanmerkelijk hooger dan het vorige jaar, toen ze ook reeds zeer bevredigend genoemd konden worden. Toen ’t koelere seizoen aanbrak werd de kaas goedkooper en tot ’t einde van ’t boekjaar bleef de prijs aanmerke lijk lager dan een jaar te voren. De voor naamste oorzaak hiervoor is zeker wel het dalen van de waarde van den frank. De productie van de vettere soorten Goudsche en Edammer nam weder iets toe, hoewel in mindere mate dan de laatste jaren het geval was. Cheddar- kazen werden belangrijk meer gemaakt. Van Cheshirekaas was de aanmaak iets kleiner. Een nieuwe tak van bedrijf was de be reiding van zoogenaamde korstlooze kaas. Hiervan werd in totaal atgeleverd 674.734,8 kg. De verkoop van deze soort verliep zeer afwisselend. De bereiding hiervan eischt zeer veel zorg, maar we zijn er in geslaagd steeds een beste qualiteit af te leveren en onze kistjes worden op de markt dan ook onder de beste soorten gerekend. De belangrijkste afnemer voor Goud sche en Edammerkaas was weder Duitschland. Onze verkoop daarheen nam weder belangrijk toe. Hoewel de in voer van Nederlandsche kaas in Frankrijk en België over het geheel is terugge- loopen hebben wij daar toch dezellde hoeveelheid kunnen verkoopen. De opzet-kazen gaven niet zulk een goed resultaat als het vorige jaar. De nieuwe afdeeling kaasmalerij func tioneerde naar wensch. Het malerijbedrijf breidt zich geleidelijk uit; in het afge- loopen boekjaar werd 678.020 kg kaas in kistjes en doosjes verpakt. Caseïne werd slechts weinig, nl. 13,733 kg gedroogd. De prijsverhoudin gen waren niet zoodanig dat het maken van caseïne gedurende langen tijd loo- nend was. Het verpakken van boter nam een wei nig toe; in het afgeloopen boekjaar werd verpakt in papier 107,231 kg, in blik 62,095 kg. 1- i ,4 kon dezertereeht opmerkt Jeter den volgepden. dag kJ mdrft er geen enkel Kam; Advertenties 10 éCper regel. Bij meerdere, graat- sing^i eener, zelfde ’adver tentie reductie-. Bijcentract aanmerkelijke korting;' -fcr-»-- 'T u- BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Bois ward brengen ter openbare kennis der ingezetenen, dat de rekening wegens de ontvangsten en uitgaven van de gemeen te over den dienst 1925 vanaf heden gedurende veertien dagen in de ge wone bureau-uren op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kos- i ten in afschrift verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders van Boisward, S. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. BOLSWARD, 24 Augustus 1926. Dit blad verschijnt des Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Boisward, Tel. No. 4 Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. 2e soort 45 50 100 80 '6Ó ikkeD.grg. n- féls” en „da Faarn’ i Spe/cieboorien, le soort .32 ct. r Spercieboonen. ,2de soort' 28 kndijvie 28 35 pbr'pond Friesche Coöperatieve Zuivel-Export- Vereeniging. 22 20- ik'm groalitéi? leis” en „de Faam”, i Spercieboonen, le soort 50 ct. i Spercieboonen, indijvje DINSDAG 31 AUGUSTUS: Groot vuurwerk. Aanvang 9 uur. WOENSDAG 1 SEPTEMBER: I Kaatsvereeniging „Boisward.” Groote kaats- partij. Vrije samenstelling. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. I Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in ’t Wilhelminagebouw. DONDERDAG 2 SEPTEMBER: Kinderfeesten op de Gr. en KI. Dijlakker. Aanvang 1 uur. Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, café Slippens. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, des avonds 8 uur in de school aan de Hid Herostraat. Tevens gelegen heid voor nieuwe leden om zich aan te melden. VRIJDAG 3 SEPTEMBER: Ringfietsen om den wisselbeker. Aanvang 2 uur. Sledelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Geen repetitie. I R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Boisward". Repetitie in het Wilhelminagebouw, des avonds 8 uur. ZATERDAG 4 SEPTEMBER: Repetitie van het openluchtspel „Hemelgave”, des avonds 8’/4 uur in „De Doele”, voor dames en heeren. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht 's avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, ’s avonds 7 tot 8 uur. Lokaal Politiebureau. MAANDAG 6 SEPTEMBER: Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7‘/2 uur in de Muziekschool. gewaardeerde medewerking weer ver- reenu en nare meloüieen weraen met groote aanaacnt aangenoord. Ook een uameskoortje nad veei succes. O.a. wer aen twee-siemnug gezongen en aoor pi ano begeleid „Holland”, „Luliaby Land” en eemge Friesene liederen, riet oekende „De Scnuttenjoogstte een flink applaus, met luiaer stemme hebben alien net re- irein meegezongen. Mej. Zelle deed zich kennen ais een uitstekend deciamatrice. Met ae meeste aanaacnt werd net ern stige „Dood moeaertje" aangehoord. Ook niet het meer komisen „Kamerjacht'’ had ze veel succes. De heer rtamersma heeft het publiek dol geamuseerd. Met wat een prettige stem en met welk een uitstekende mi nnek wist hij zijn voordrachten ais „Se renade aan Pepita” en andere ten beste te geven. Ook Mej. Van der Meuten oogstte met den heer Hamersma als duo opueaend een welverdiend applaus. Ds. Kossen richtte na afwerking van het uitgebreide en afwisselende program ma een woora van dank aan het Stedelijk Muziekkorps dat steeds bereid wordt gevonden om mede te werken aan een rioraiia-ieest. Spr. huldigde de heeren H. Timmer en W. Brandenourgh, welke dit jaar 2b jaren onafgebroken lid van het Corps zijn geweest en 25 jaren achter een voor Fioralia op haar feest hebben geblazen. Spr. overnandigde den jubila rissen een geschenk in den vorm van een kistje sigaren, als tastbaar bewijs voor waardeering. Een daverend applaus brak nu los. Ook het strijkorchest „Andante”, dat steeds bereid is de middagen op te luis teren, bracht spr. een woord van dank evenals het dameskoortje, de dames Zelle en Van der Meulen en den heer Ha mersma alsmede den park-architect en het personeel voor hunne welwillende medewerking. Nadat de muziek nog een vroolijk marschje blies, verlieten allen, voldaan over het schoons, dat te aanschouwen en te hooren viel, de zaal. We zijn zeer zeker de tolk van schier alle stadgenooten als we langs dezen weg het ijverige bestuur van „Fioralia” dank zeggen voor het vele werk, dat ver richt is om zoo’n populairen feestavond te organiseeren. Hieronder volgen de bekroningen: 1ste prijs: Klaas Hoekstra, Klippen, 6 zilveren lepeltjes; de Way, nikkelen koffiekan; Bertus Bruggekamp, beeld; J. Flameling, groene bloempot; Bauke Algera, nikke len stoofje; A. Klom, Hoog Bolwerk, theeblad; Jan Adema, Hoogstraat, thee- lepelkistje; A. C. de Jong, gebakstel. 2de prijs: Sjerp Molenaar, W. Heerenstraat, beeld; Gez. Scheepsma, Klippen, bloem pot; Johs. Bijlsma, Boterstraat, bl. wand bord; J. Draaisma, Laag, nest schalen; Ed. Hollander, Oordje, melkkan; L. Slip pens, melkkan; Jac. Schaper, Hoog Bol werk, melkkan; J. de Boer, Kerkstraat, melkkan; C. Kooman, 2de Hollandia- straat 27, melkkan; Wietze de Jong, Streng, gebakschoteltjes; Sj. Flameling, Munnukhuizenstr., koekjesschaal; Rum- mert de Jong, Hoog Bolwerk, kaststel- letje; Wed. Sj. v. d. Berg, Kapelstr., kof fiekan; W. Kooiker, bus cacao. 3de prijs: Simon de Bruin, trekpot; Theod. Ade ma, Gr. Kampen, dito; Sietze Hofstra, br. bloempot; Pieter Mooy, aschbak; Gosling Mol, suikerschaaltje; Pier de Haan, ko peren bloempotje; Sjoerdje v. Houten, schilderijtje; A. v. Kalsbeek, tasch; Wed. Visser, Achter Postkantoor, trommeltje thee; Jan Hermanides, Elandslaagte, dito; Jan Teernstra, Polle, dito; Wed. Tijnsma, Laag, dito; Auke de Jong, Oordje, dito; Johannes v. d. Meer, Herostraat, trom meltje cacao; P. Draaisma, Parkstraat, dito; Wed. S. Adema, Parkstraat, dito; W. P. v. d. Velde, Harl.straat, dito; B. Brouwer ,Gr. Kampen, dito; Jelle Adema, Hengstepad, vaas en kleedje. 4de prijs: Piebe de Vries, Panwerk, sigarenbakje; L. Kingma, 2de Hollandiastraat, dito; P. S. de Boer, Elandslaagte, dito; Willem de Wit, Gr. Kampen, koffietrommeltje; M. Fellinga, Hof, schilderijtje, J. Mo lenaar, 2de Holl.straat, dito; A. Franke- ma, Stadsstreng, dito; Jelle Cuperus, v. Munnukh.straat, dito; Jan Buikstra bij Florence, kannetje; Dirk Schram, Kerk straat, spreuk en uil; Lutsen Werkman, KI. Zand, bloempotje en kleedje; Hielke Postma, Kerkstraat, dito; Auke Broersma, Klippen, dito; P. Houtema, Brouwers- steeg, vaasje en kleedje; Wed. v. Dijk, Nauwe Steeg, beeldje en lepelvaasje; Johs. de Vries, Kerkstraat, bloemvaasje en kleedje; H. Radelaar, Cnossenlaan, schilderijtje; J. Goenga, Snorkstraat, dito; Wed. G. de Jong, Nannenhof, dito; Lolle Bleeker, Achterpostk., trommeltje; S. Pietersma, Parkstraat, portret en kleed je; K. J. Tuinstra, Hendr. Nannestraat, blaadje; Wed. S. Adema, Parkstraat, twee kleedjes; Willem Brandenburg, Hoog- VOORSCHOTTEN met maandelijksche aflossing op billijke voorwaarden, EERSTE HYPOTHEKEN, zeer billijk. Neemt gelden a DEPOSITO voor een jaar vast, rente 5 °/0. Voor korter of langer termijn, rente naar overeenkomst. Inlichtingen ten kantore, Van Swietenstraat 12, Leeuwarden, of bij den heer D. J. BANGMA, Taxateur Adviseur te Wolsum. Voorts op de zitdagen DINSDAGS van 9—11 uur in Hotel PISO te SN EEK. DONDERDAGS van 10—12 uur Hotel HARMONIE te BOLSWARD. OVERAL APARTE SPREEKKAMER AANWEZIG. UIT EIGEN KRING 'Ja GEMEENTE-ONTVANGER BOLSWARD. Burgemeester en Wethouders Boisward roepen sollicitanten naar de betrekking van GEMEENTE-ONTVANGER De aanvangsjaarwedde bedraagt f 2050,en wordt telkens na drie jaren dienst verhoogd met 150,— tot een ma ximum van 2350,—. Pensioenbijdrage 3!/2 De te stellen zekerheid bedraagt I 20.000,—. Sollicitatiestukken op zegel in te zen- I den voor 15 September a.s. aan den Bur- I gemeester. Floralia-feest. (Vervolg). BOLSWARD, 27 Aug. „De Doele”, welke om 2 uur geopend werd, vulde zich al meer en meer met publiek. Geen wonder trouwens, want 't was een lust voor het oog, de zorgzaam opgekweekte planten te zien staan in vollen bloei. Ongeveer 4 uur sprak Dr. Beekhuis de aanwezigen toe, zeggende, dat de aan blik, van al dat schoons, hem getroffen had. Verder richtte de spreker nog een woordje tot het publiek om zich des avonds ordelijk te gedragen. Er moet een mooi gezellig en tevens ordelijk feest worden gevierd. Ook waren eenige ver- valschingen geconstateerd bij de inge zonden plantjes. Gelukkig was de jury wel zoo voor haar taak berekend, dat de fraude dadelijk aan het licht kwam. Hierna had de verloting plaats van 55 plantjes en bloemstukken. Ditmaal was er geen weesmeisje of -jongen, die de loten trok, maar Dr. Beekhuis had reeds in de vacature voorzien en een ander jon getje als plaatsvervanger aangesteld. verbitterd was, omdat de leiders der re volutie met enkele uitzonderingen tot zijn beste medewerkers behoorden. Reeds om die reden acht hij den toestand niet be langrijk gewijzigd. Hij was zelf, zoo verzekerde hij, voor nemens geweest, de parlementsverkiezin gen zoo spoedig mogelijk te doen plaats vinden. Zijn val betreurde hij niet; veel eer wenschte hij de Grieksche natie ge luk toe en voorspoed. Ook in de provincie wordt overal door de bevolking de val van den dictator ge vierd. De bladen bevatten uitvoerige bij zonderheden over het leven van Panga los en over de ernstigerinisbrüiken, waar aan hij en het meerendeel zijner minis ters zich zouden hebben schuldig ge maakt, die allen bij het gunnen van leveranties aan den staat millionnair zouden zijn geworden. Een filmheld gestorven. De beroemde filmacteur Rudolph Va lentino is te New York overleden aan de gevolgen eener blindedarmoperatie. Omtrent het overlijden van Rudolph Valentino wordt uit Amerika aan de En gelsche bladen nog gemeld, dat de blin- dedarm-operatie, waaraan hij zich moest onderwerpen, pleuris tot gevolg heeft ge had. Zooals te begrijpen valt mocht Va lentino zich op zijn ziekbed verheugen in een enorme belangstelling van de zijde van het Amerikaansche bioscooppubliek, dat hem schier verafgoodde. Hij kreeg zooveel bloemen toegezonden, dat het ziekenhuis, waarin hij was opgenomen, als het ware in een tuin werd herscha pen; de bloemen werden over alle zie kenbedden verdeeld. De telefonische be langstelling was zoo groot, dat speciale telefonisten moesten worden aangesteld om de vragers te woord te staan. Op het gerucht dat de toestand van Valentino achteruit ging, verzamelde zich in de stra- Onze instelling werkt alleen in de provincie Friesland. Door oordeelkundige en controleerbare belegging der gelden wordt de meest mogelijke zekerheid verkregen voor hen, die hunne gelden bij de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank beleggen. fS 'LSWARDSCHE COURANT H ^l« w#s1 J -- NT Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan. terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten. reglementen, diploma's, pro gramma's. tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1