d. WOUDA’s en büsgroente ikken onuirifir lols” en „de Faam”, i Spercieboonen, Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward ik'kn grj I js >5ste Jaargang Mt' EERSTE LEEUWARDER HYPOTHEEK- EN CREDIETBANK verstrekt f No. 71 Dinsdag 7 September 1926 65ste Jaargang üne pijptabak, is F Kantongerecht Bolsward. I' 3I1AÖ t&kï 1 •- ing' Buitenlandsch overzicht. 1. CT Andijvie I en. iuis Blanke Boekweitgort ,2de soort' 28 kndijvjeY'. 28 35 35' 55 40 f, Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. -- -- --- feestuitgave Winkelweek-Boiswanl. Weekagenda Bolsward. lo. 1 "ranSche i Dit blad verschijnt des Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 fels” en ,.da Faam” ‘i SpcFciebooriën, le soort 32 ct. a Sperciebooneru tQo. 1 4o. 2 gaat ze, onze irinesriis .hbityj. cent per eisch, voor een'kwartje. - lanbfcvé) Ad, IJN, Bolsward TEL. 112. xl;;- -- oentetiffl; pbr'pond 30 25 20 le soort 50 ct. i Spercieboonen, 2e soort 45 50 100 80 '60 Bolswardsche Courant )rov. in V een „Heeft Van der W. veel honden?” gebit weer worden ge- het on- ge- perst imen ide. rjaar rl os nee >ei- gs- ko- e t ch) jEN, 1MA, een en >cht ei:- ze /el- i er n ,’t lier hij an- aar oor rich den lige ,es- rde eer i. de ren, ge- yas rer- de pen opgenomen om Kondilis te be strijden, wien hij verwijt onder den in vloed te staan van dezelfde militaire kringen als Kondilis. Wil hij den toestand inderdaad verbeteren, dan dient hij op de politieke krachten des lands te steunen. Kondilis verdedigt zich hiertegen en be schuldigt Kafandaris er van in het leger zelf agitatie te voeren om zijn regeering ten val te brengen. Kafandaris zal ech ter in hem (Kondilis) geen gemakkelijke tegenstander vinden. kantonrechter wilde de na- a.s. jr. X ORN. ’t Was aardig om te zien, Nu blaft hij alle dagen, En bijt nog bovendien. De honden van Van der W. kunnen, toen ze jong waren, wel snoezige beestjes geweest zijn, maar nu nemen ze de allures aan van verscheurende dieren. De eerste, die zich over de honden van 4 V „Zuivering” in de gelederen der fascisten. Een officieel bulletin van de fascisti sche partij bevat belangwekkende in lichtingen over de sterkte van genoemde partij. Thans zijn er 931.321 personen, die een kaart bezitten dat zij fascist zijn en daar er geen kaarten meer worden uit gegeven, kan men dit cijfer als definitief beschouwen. Het werk van de „zuive ring” der partij van alle onwaardige ele menten wordt gestadig voortgezet; de laatste zes maanden zijn niet minder dan 7400 fascisten uit de gelederen der partij verwijderd. Daaronder zijn vijf parle mentsleden, terwijl twee andere Kamer leden voor onbepaalden tijd in hun poli tieke werkzaamheid zijn geschorst. Het heet verder, dat de vrijmetselaars trach ten tot de partij door te dringen, maar de leiders zijn op hun hoede. Sovjet-industrie. Kort geleden heeft de commissie, die belast is met een onderzoek naar de re denen van de minderwaardigheid van de producten van de Sovjetfabrieken en die middelen moet zoeken ter verbetering van de qualiteit van die goederen, een overzicht gegeven van den toestand in verschillende takken van de Sovjet-in dustrie. Het „Hbl.” ontleent aan het ver slag in de „Krasnaja Qazeta” over haar conclusie eenige voorbeelden. Zitting September 1926. De Septemberzitting heeft niet over bezoek te klagen Steeds meer „zonda ren”, getuigen en belangstellenden ko men de trap op, zoodat de wachtkamer flink bezet raakt. Ieder hoopt zoo gauw mogelijk aan de beurt te komen, maar het duurt vrijlang voor de openbare zit ting begint. Eerst gaan de jongeren voor en wanneer kinderen terecht staan, is men niet op bezoek gesteld. Als er dan ook „openbare terechtzitting” wordt af- gekondigd, is binnen een minimum van tijd de publieke tribune meer dan bezet. Alle oogen zijn gericht op Syberen W., aannemer te Koudum, die de eerste is, die zich hier heeft te verantwoorden. W. heeft volgens zijn dagvaarding niet aan de bouwverordening voldaan. Het gaat hier n.l. om de fundeering van een nieuw gebouwd huis. W. echter acht zich niet schuldig, zoo dat de Gemeente-opzichter Uilke Visser zijn verklaringen als getuige en als des kundige moet afleggen. Het betreft hier een technische kwes tie. De getuige a décharge, de heer H. Koornstra, oud-gemeentearchitect, wordt ook gehoord, evenals de architect H. v. d. Goot, waarna besloten wordt, inlich tingen in te winnen bij den gem. architect van Bolsward, den heer J. Postma. Schorsing der zaak. Wat is de oorzaak van dezen toestand? Gewoonlijk wijten de bolsjewiki deze gebreken aan het gebrek aan middelen, aan de slechte outillage, aan de afwezig heid van deskundigen enz. De commissie van Trotszky ontkent op zeer stellige wijze de juistheid van deze uitvluchten. De commissie schrijft letterlijk het vol gende: „Er worden zeer groote middelen beschikbaar gesteld, zelfs buitengewoon hooge middelen, er zijn voldoende des kundigen, de outillage is uitstekend, zij doet in niets voor de West-Europeesche onder en toch zijn de producten minder waardig. De oorzaak hiervan ligt vol gens de commissie in de wijze, waarop het werk georganiseerd is, in het tegen woordige systeem dus. Legerhervormingen in Frankrijk. De minister van oorlog Painlevé heeft bij de Kamer zijn plannen tot reorgani satie van het leger ingediend, waavan het doel is den militairen diensttijd tot een jaar te verminderen onder dit uit drukkelijk beding, dat het jaar, onder de wapenen doorgebracht, uitsluitend ge wijd zal zijn aan zijn militaire opleiding en oefening en niet om corveeën te ver richten of diensten van geëmployeerde te verrichten. De minister heeft met dit doel een bureau voor de industrialisee- ring der legerdiensten ingericht, welk bureau een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld bij het geheele leger naar de middelen in staat den handenarbeid in de kazerne af te schaffen. Er zijn volgens de „Matin” reeds 4000 rapporten inge komen, waarin een zeer groot aantal denkbeelden belichaamd zijn, zooals ko ken met gas of electriciteit, automatische koffiezettoestellen, stofzuigers, aardap- pelschilmachines enz. Laatstgenoemde machines, door electriciteit gedreven, zijn reeds bij de marine en een deel van het leger in gebruik. Voor het geëmployeerdenwerk zullen terwijl voeding en kleeding eveneens aan burgerlijke krachten worden aangenomen, particulieren zullen worden toevertrouwd. De heer Painlevé hoopt aldus van de kazerne een werkelijke militaire oplei dingsschool te maken en niets dan dat. Toenemend verzet na de omwenteling in Griekenland. Kondilis, de nieuwe Grieksche premier heeft, volgens het „Hbl.”, dezer dagen mededeelingen aan een buitenlandsch journalist gedaan, n.l. dat hij zich socia list gevoelde en zijn politiek op het so cialisme zal zijn gebaseerd, alsmede het feit dat hij, voor het eerst sedert Pango- los’ regiem, een communistische vergade ring in Athene heeft toegestaan, heeft bij de behoudende partijen bezorgdheid ge wekt. Reeds doet zich dan ook eenig ver zet tegen zijn optreden gevoelen. Kondilis’ verleden echter wettigt niet het vermoeden dat hij een bepaalde socia listische politiek zal gaan voeren. Hij is een soldaat-politicus met meer militaire dan politieke ervaring. Bij het uitbreken der revolutie op Kreta (hij was toen 17 jaar oud) trad hij tot het leger toe; in 1905 voegde hij zich bij de ongeregelde troepen, die in Macedonië tegen de Bul garen streden. Van 1912 af nam hij aan de verschillende Balkan-oorlogen deel en tijdens den wereldoorlog bracht hij het tot den rang van kolonel. Toen Koning Konstantijn in 1920 in Griekenland terugkeerde, verliet Kondi lis, die een vurig Venizelist was, het le ger en vestigde zich in Konstantinopel. Toen de republiek werd ingesteld, kwam hij naar Athene terug en maakte zich verdienstelijk bij het onderdrukken van complotten tegen het republikeinsche re giem. In 1923 deed hij zijn intrede in het po litieke leven. Hij werd in de Nationale Vergadering gekozen en trad tot het eerste ministerie-Papanastasioe en later tot dat van Mikalakopoelos toe. Bij de staatsgreep van Pangalos werd hij gear resteerd en opgesloten totdat Pangalos op zijn beurt moest wijken en hij zijn slag kon slaan. Inmiddels heeft Kafandaris, de bekende Venizelist en vroegere minister-president Eenige weken geleden was er concert in Oosterend en vele muziekliefhebbers waren om de tent geschaard om te ge nieten van de heerlijke muziek, welke daar ten beste werd gegeven. Onder de aanwezigen bevond zich o.a. Feike de B. uit Wommels, die de muzikanten een handje wou helpen en daarom begon te razen en te tieren, dat het een aard had. Feike brulde schijnbaar tegen de maat in en zijn hartverheffend gezang werd door het publiek dan ook niet geappreci eerd, waarom de agent Bruinsma het mu zikale jongmensch vriendelijk doch drin gend verzocht zijn mond dicht te houden en zich te verwijderen. Feike gaf daar geen gehoor aan en heeft zich nu voor zijn handelwijze te verantwoorden. Volgens zijn verklaringen was hij wel van plan te vertrekken, maar hij wou eerst zijn fiets hebben. „Die had U dan later maar moeten halen.” „Ja, maar dan moest ik naar Wommels loopen, mijnheer.” „U had U eerst moeten verwijderen en dan kon U daarna Uw fiets wel halen. De politie zegt, dat U herhaaldelijk ge waarschuwd bent en in plaats van mede te werken, wilde U niet vertrekken.” Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. „Hebt U nog iets te zeggen?” „Nou het is wel een beetje veel mijn heer.” „Ja jongen, maar dan moet je de boel maar niet zoo opscheppen. Heb je werk?” „Op ’t heden niet mijnheer.” „Enfin daar zullen we rekening mee houden.” Vonnis 7 boete of 4 dagen hechtenis. Met de Bolswardsche Courant en hare nevenbladen zal a.s. Vrijdag het eerste nummer der Feestuitgave, betrekking hebbende op de Winkel- weekfeesten verschijnen. Verder dee- len we mede, dat onze bladen niet Dinsdag 14 Sept., maar Maandag 13 Sept., vergezeld van het tweede nummer der Feestuitgave, zullen uit komen. De Uitgever. Advertenties 10 c'Wper regel. Bij meerdere glhat- sing^n eener,zelfde adver tentie reductie-. Bijccntract aanmerkelijke korting;' Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan. terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten. reglementen, diploma’s, pro gramma’s. tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. DINSDAG 7 SEPTEMBER: Jeugd-Tempelieren. Vergadering 's avonds 8 uur in café „Voorwaarts." Jaarvergadering van de Combinatie Achilles Bolsward, des avonds 8'/4 uur. Gemengd Koor „Bolsward”. Geen repetitie. WOENSDAG 8 SEPTEMBER: S.D.A.P. Vergadering des avonds 8 uur bovenzaal café „Voorwaarts." Jeugd N.V. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts." Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, des avonds 8 uur in de school aan de Hid Herostraat. Tevens gelegen heid voor nieuwe leden om zich aan te melden. Repetitie van het openluchtspel „Hemelgave”, des avonds 8'lt uur in „De Doele”, voor dames en heeren. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in ’t Wilhelminagebouw. DONDERDAG 9 SEPTEMBER Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, café Slippens. VRIJDAG 10 SEPTEMBER: Zangvereeniging „Voorwaarts". Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts." Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Geen repetitie. R.K. Zangkoor. Repetitie 's avonds 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward". Repetitie in het Wilhelminagebouw, des avonds 8 uur. ZATERDAG 11 SEPTEMBER: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot 't inbrengen van gelden, ’s avonds 7 tot 8 uur. Lokaal Politiebureau. Repetitie van het openluchtspel „Hemelgave". MAANDAG 13 SEPTEMBER: Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7'/2 uur in de Muziekschool. Damclub „Bolsward." Gelegenheid tot dam men in het Wilhelminagebouw. Aanvang des avonds 7'/2 uur. DINSDAG 14 SEPTEMBER: Gemengd Koor „Bolsward." Geen repetitie. Jeugd-Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts." Over de meel-industrie schrijft de com missie, dat het meel van de Sovjet-fa- brieken minderwaardig is en veel afval bevat. Er is bovendien geen instelling, die toezicht uitoefent op de meelfabrie ken en die verantwoordelijk zou gesteld kunnen worden voor de slechte qualiteit van het meel. Over de visscherij vertelt de commis sie ongelooflijke dingen. In Astrakhan zijn er dit jaar geweldige hoeveelheden ha ring door slordigheid van de administra tie bedorven. In het Noorden is de toe stand nog erger. De visschers werken met zeer primitieve netten. Ondanks de uitstekende qualiteit van de haring, die gevangen wordt, leveren de bedrijven (na bewerking) haring, die beneden el ke critiek is. Verschillende wagons van deze haring moesten verbrand worden, omdat zij een gevaar voor het leven van de eventueele consumenten opleverde. De hoofdzaak is de afwezigheid van lei ding; „er is geen baas”, zooals de com missie zich uitdrukt. Over de fabricage van leermiddelen vertelt het rapport van de commissie het volgende: „De schriften worden van pa pier vervaardigd, waarop je in het ge heel niet kunt schrijven. Er worden schrif ten geleverd, die alleen uit een omslag bestaan. Heel slecht is de qualiteit van de ma ten en gewichten enz. De schoolthermo meters geven vaak 810 graden meer of minder aan dan de werkelijke tem peratuur is. Het gebeurt, dat arbeiders met een koortstemperatuur worden ge dwongen naar hun arbeid te gaan, om dat hun temperatuur volgens de thermo meters normaal of zelfs onder het nor male is. De maten en gewichten zijn vol komen onbetrouwbaar. Het verschil be draagt vaak 1012 De kamer van maten en gewichten keurt deze onbe trouwbare en onjuiste maten en gewich ten goed, omdat er anders in het geheel geen maten en gewichten zijn. Onze instelling werkt alleen in de provincie Friesland. Door oordeelkundige en controleerbare belegging der gelden wordt de meest mogelijke zekerheid verkregen voor hen, die hunne gelden bij de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank beleggen. Wopke B. te Bolsward kocht op den 11 den Juni j.l. 11 biggen. Een paar er van werden in een hok gehuisvest maar voor de anderen kon hij geen geschikt plaatsje vinden, zoodat hij ze maar bij zijn huis hield. Een agent van politie be merkte dit en gaf hem nog eenigen tijd om de dieren te verkoopen, want het houden van varkens in de stad is verbo den. Het schijnt, dat Wopke B. de beestjes niet gauw genoeg kwijt raakte, want hij werd bekeurd. Eisch 8 boete of 8 dagen hechtenis. „Waarom heeft de een nu meer recht dan een ander?” vraagt B. O. M.: „Als U klachten over de poli tie hebt, vervoegt U zich maar bij den burgemeester. Daar kunnen wij ons niet mee ophouden.” Vonnis 5 boete of 3 dagen hechtenis. De volgende Bolswarder die terecht staat, is verdacht van twee strafbare feiten. Het is Wieger IJ., 46 jaar van boe renbedrijf te Bolsward. Verdachte heeft in de stad met zijn paard harder dan stapvoets gereden. Het was op een marktdag en dus zeer druk op het marktplein, zoodat het gevaar had kunnen opleveren. De politie riep hem toe, doch IJ. gaf geen gehoor. Verdachte ver klaart, dat een agent met zijn hand wenkte. Hij hield toen zijn paard eenigs- zins in, maar van een verordening, dat men in de stad stapvoets rijden moet, is hem niets bekend. B. merkt verder op, dat men eiken dag in de stad wel kan zien, dat men zich aan de verordening niet houdt. Het tweede feit, waarvoor IJ. terecht staat, is het houden van een mesthoop vlak bij de stad. „Ja, maar het was maar een klein beetje en ik wist niet, waar ik er mee heen moest. Ik had het al verkocht aan Vreeswijk, maar die haalde het niet di- Van der W .te beklagen heeft, is Cor nells de Jong, een 54-jarige karrijder te Exmorra. „Zijn de honden van Van der W. erg lastig?” „Ja mijnheer. Ik ben op den loop ge weest met paard en wagen, door die honden en gisteren hebben ze nog meisje in het been gebeten.” „Hij heeft er minstens een stuk of 7.” „Heeft de hond U gebeten?” „Ja mijnheer,” en de De Jong wijst op zijn been. „Uw gebit is ook stuk geraakt niet waar?” „De hond beet het paard, dit sloeg bijna op hol, waardoor ik van den wagen viel en met mijn hoofd over den grond meesleepte. Drie tanden zijn stuk ge gaan.” „Kan maakt?” „Jawel mijnheer en elke tand kost 4 gulden.” „U vraagt anders 25 gulden schade vergoeding, hoe komt U aan dit bedrag?” „Mijn kleeren zijn ook stuk mijnheer.” „Dus voor de kleeren moet U 13 schadevergoeding hebben. Heeft Uw vrouw ze hersteld?” „Ja mijnheer.” „Is 13 niet wat veel?” „k had juist een nieuw buis aan mijn heer van 12’/2 gulden.” „U zegt 12i/2 gulden, hoe komt U nu aan 13 gulden?” „Ja mijnheer maar mijn broek was ook stuk.” Getuige vraagt verder nog schadever goeding voor zijn paard, doch de kan tonrechter vindt dit moeilijk te bepalen. „Ja mijnheer, maar mijn paard is schichtig geworden en nu blijft het ook schichtig.” Nog iemand uit Exmorra treedt op het podium. Dit jongemensch reed met een kennis, zekeren Bijlsma langs‘de plaats van Van der W., toen een paar honden met veel geblaf uit den berm vandaan kwamen en op getuige J’ostma aanren den. Bijlsma had het geluk aan den rech terkant te fietsen en de honden kwamen van den linkerkant, zoodat Postma het kind van de rekening werd. Het bleef ge lukkig bij een scheur in zijn broek en een paar onbeduidende schrammen. Getuige Bijlsma vertelt hetzelfde en verklaart ook, dat men veel last van Van der W.’s huis dieren ondervindt. De ambtenaar van het O. M. vindt het een zeer ernstig feit. Van de W. is vaker gewaarschuwd, zijn honden veroorzaken veel last. Eisch 2 X 25 boete, of 2 X 25 dagen hechtenis, waarbij nog komt toewijzing van de civiele vordering. Uitspraak Vrijdag a.s. Reinder Wielinga, oud 47 jaar, hoofd der O. L. School te Pingjum, is getuige in een zaak, waarbij de leerplichtwet is overtreden. Een leerplichtige jongen van Pieter B. verrichtte onder schooltijd werk. De ouders van den knaap waren naar Wor- kum verhuisd en de jongen was bij iemand in Pingjum in huis. De ambtenaar van het O .M. is van meening, dat de werkman wel wist, dat het kind leerplichtig, was. Eisch 15 boete of 1 5 dagen hechte nis. Uitspraak a.s. Vrijdag. De 16-jarige Mintje Bosma, schip persknecht te Dedgum, treedt naar voren. Zijn baas, Uiltje W., had verzuimd zegels te plakken ingevolge de invalidi teitswet. Het blijkt, dat de werkgever niet telkens, wanneer loon werd uitbe taald, zegels plakte, doch dit eens per jaar deed. Bij een tusschentijd’sche con trole kwam uit aan het licht. Het O. M. is van meening, dat vele andere werk gevers ook niet altijd plakken, wanneer 't uitbetalen van loon plaats heeft en daarom zal geen hooge straf worden ge- eischt. Daar echter in 30 weken niet ge plakt is, luidt de eisch 30 X 50 cent boe te of 30 dagen hechtenis. Uitspraak a.s. Vrijdag. De heer J. Postma, architect te Bols ward is nu ter zitting verschenen om voorlichting te geven in de eerste zaak. Na veel discussies over technische zaken vraagt het O. M. vrijspraak van den verdachte. De 11- verschillende verklaringen nog eens gaan en bepaalt de uitspraak op Vrijdag. Toen onze Mop een Mopje was, Was ’t aardig om te zien. Nu blaft hij alle dagen, En bijt nog bovendien. Woef, wat, woef, waf, woef, waf, woef, waf, n. - ---- kofli dezë’vtereeht opmenq 1 jeter den volgepclen, da^- k mdrft .er geen enkel Kam reet. Ook had ik geen praam om het te vervoeren.” Eisch voor het houden van een mest hoop 8 boete en voor het vlugge rijden 2 boete of 1 dag hechtenis. „Heeft U iets op te merken?” „Ja, ik vindt het wel wat hoog voor zoo’n mesthoop. De kantonrechter veroordeelt verdach te tot f 1.50 boete of 1 dag hechtenis voor het harder rijden dan stapvoets, en voor het houden van een mesthoop tot 5 boete te vervangen door 3 dagen hechtenis. VOORSCHOTTEN met maandelijksche aflossing op billijke voorwaarden, EERSTE HYPOTHEKEN, zeer billijk. Neemt gelden A DEPOSITO voor een jaar vast, rente 5 °/0. Voor korter of langer termijn, rente naar overeenkomst. Inlichtingen ten kantore. Van Swietenstraat 12, Leeuwarden, of bij den heer D. J. BANGMA, Taxateur Adviseur te Wolsum. Voorts op de zitdagen DINSDAGS van 9—11 uur in Hotel PISO te SN EEK. DONDERDAGS van 10-12 uur Hotel HARMONIE te BOLSWARD. OVERAL APARTE SPREEKKAMER AANWEZIG. Op 12 Mei van dit jaar bevond Reinder S., een lompenkoopman te Arum, zich na sluitingstijd in het café Lukkes met nog iemand, zekere Pieter E. een 24-ja- rige arbeider uit hetzelfde dorp. Reinder is ter zitting verschenen en beweert, dat hij het niet helpen kon, omdat hij niet gewaarschuwd werd, toen het half elf was. De kantonrechter merkt op, dat hij maar beter op moet letten. Al is hij niet gewaarschuwd, een strafbaar feit is toch gepleegd. Eisch tegen elk 5 boete of 5 dagen hechtenis. „Hebt U nog iets op te merken?” Reinder S. zwijgt in alle talen. Met het oog op de verzachtende om standigheden veroordeelt de kanton rechter hem'tot 3 boete of 2 dagen hechtenis.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1