1. IE Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward N WOUD A’s iJN, Bolsward 1 tt I? 41 )5ste Jaargan Ltd. EERSTE LEEUWARDER HYPOTHEEK- EN CRED1ETBANK verstrekt gro.-HibT No. 73 Maandag 13 September 1926 65ste Jaargang Kantongerecht Bolsward. gaat cent per flench, voor een kwartje. a ze, onze irineeriia haring 2ï n -- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buiteniandsch overzicht Sie- »rd. 1 3. Zou cle^oï^ïi^afzaJj^ UIT EIGEN KRING aangeboden aangeboden aangeboden aangeboden bs: >lo. 1 Qo. 2 :t 5. Parel-Tarwebloem ajl TEL. 112. ran den t de lo. L« 7rartèche i 3LAÓ Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. Dit blad verschijnt des Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 pb; 'pond 30 tols” en „de Faam i Spercieboonen, le soort 50 ct. Spercieboonen, 4 andijvie 2e soort 45 - 45 50 100 80 f 6'A ’iktenjro n tels” en „de Faam”:? 7 Sp.er'cieboorién, le soort 32 ct. Spercieboonen, zae soort 28 \ndijvje 28 I 3*5 55 40 aoet I bij aité. Bolswardsche Courant l) (i ’’F.E. Q- HM i >ote Parfumerie Joyzelle, Haarlem T Willem de B. te M ‘t Opwekkend en verfrisschend Had, aaa Guerra, de leider conservatieven, als eerste-minister loch :rde ook 1. op- niié fou- Aten □rijs I De i van ■él kan b èvelemd, 4< r al* paar i sg»c toen I igan wik- rdaa ken. Pge- i zal agio 9.0. I Advertenties 10 ct^ per regel. Bij meerdere graat-, sing^n eener,zelfde'adver tentie reductie. Bijccntract aanmerkelijke korting? I -1 dat zij meedragen, is een oude grena dier geschilderd, de Code Napoléon voostellend, met het onderschrift: De Fransche vrouwen zijn aan Napoléon de code verschuldigd, welke haar onder drukt. Vereenigt u, vrouwen om haar af schaffing te bewerkstelligen. Chineesche priesters tot bisschoppen gewijd. Den 24sten October zal de Paus in de St. Pieterskerk te Rome aan 6 Chinee sche priesters de bisschopswaardigheid verleenen. Welk land heeft de meeste oudjes? Dat weten we niet, maar wel dat, als de berichten juist zijn, Italië vermoede lijk in de eerste rij zal staan. Volgens de jongste opgaven betreffen de Italië’s bevolking, zijn er aldaar niet minder dan 146 mannen en vrouwen, die hun honderdsten verjaardag al korteren of langeren tijd achter den rug hebben! In 1921 had Italië nog slechts 115 van deze kranige oudjes, meldt de „Tel.” De oudste Italiaan is 120 jaar en woont in een dorpje van Ligurië, de landstreek die het grootste aantal personen van een eeuw en ouder onder haar bewoners telt. Rome heeft er „maar” acht. Ritueele moordlegende in Polen. Naar de „Tel.” verneemt, werd op het Joodsche Kerkhof te Dobryzyn (bij Thorn) ’t kind van een zigeuner in ster venden toestand gevonden. Hoewel uiterlijk geen letsel was te zien, ver spreidde zich met groote stelligheid het gerucht, dat het kind het slachtoffer van een ritueelen moord was geworden. Het kwam tot uitspattingen tegen de Joden. Een Jood werd op de mededeeling van een 18-jarig meisje, dat zij gezien had, dat hij het intusschen overleden kind den vorigen dag geld had gegeven, door de politie gearresteerd. De verbittering der bevolking werd zóó hevig, dat alle Joodsche winkels in de stad gesloten moesten worden en dat geen Jood zich meer op straat waagde. Ook de politie heeft zich a priori op het standpunt ge steld, dat inderdaad een ritueele moord zou zijn gepleegd. Tijdens de uitspattingen zijn 15 Joden gewond. De politie doet niets, om de be volking te kalmeeren. De doodsoorzaak van het zigeuners- kind kon niet worden vastgesteld, daar de vader weigerde, het lijkje door den districtsarts te doen schouwen met de bewering, dat de arts een Joodsch uiter lijk had. I DE SPOORWEGRAMP BIJ LEIDEN. Verschillende reizigers, welke de rampzalige spoorreis meemaakten, zijn geïnterviewd. In aansluiting bij ons vo rig bericht in het blad van Vrijdag j.l. geven we het verslag van den machinist Müller, die door buitengewoon krachtig remmen een nog grooter catastrophe wist te verhoeden. We ontleenen omtrent de mededeelin- gen van „meester Müller” aan de groote bladen het volgende: De trein vertrok uit Den Haag om 2.48 uur in de beste orde. We stonden met ons drieën op de machine, een opzichter, een leerling en ik. Bij de Vink begon de machine hevig te slingeren en op en neer te gaan. Ik hoorde iets kraken, waarop ik uit alle macht begon te remmen, om dat ik wel dacht, dat er iets derailleerde. Ik voelde en hoorde, dat de ontsporing plaats vond. De stoom was toen reeds afgesloten. Doch de machine lag toen al uit de rails. Wat toen volgde, is eigen lijk onbeschrijfelijk. Een hevig gekraak, de tender sloeg tegen de machine no. 3719, een vijfassige locomotief, een van de grootste jumbo’s aan. De locomo- SPORT. Voetbal. Z.H.C.—C.A.B. De tweede vriendschappelijke wed strijd, welke C.A.B. dit seizoen speelde, was tegen de Harlinger vereeniging Z.H.C. Beide clubs tellen eenige invallers en als tegen drieën scheidsrechter Nagel „opstellen” fluit, blijkt het, dat de Har lingers den toss hebben gewonnen. C.A.B. trapt tegen een harden tegen wind af. De eerste aanvallen zijn voor de gastheeren, welke met groot enthou siasme zich in den strijd werpen. Center- Na de onrust in Spanje. De overwinning van Primo de Rivera op de opstandige Artillerie-officieren schijnt niet zoo groot te zijn, dat de macht van den dictator daardoor sterker is geworden. Koning Alfons wil een eind maken aan de dictatuur, die nuttig ge weest is voor het land, maar thans een ernstige bedreiging is geworden voor den binnenlandschen vrede. Men verwacht daarom, dat Primo wel dra wegens gezondheidsredenen aftreden zal, waarna de Nationale Vergadering zal worden bijeengeroepen. Waarschijn lijk zal dan Sanchez Guerra, de leider der conservatieven, als eerste-minister optreden. Bezuiniging in Duitschland. Door een verordening van de rijkspre- sident Hindenburg zijn de door den rijks- minister van financiën aangekondigde Oezuinigingsmaatregeeln in eigen depar tement oincieel bekend geworden. Eén der beide staatssecretarissen verdwijnt, terwijl in de dienstindeeling ingrijpende veranderingen worden aangebracht. Het heet nog slechts een begin te zijn. Hindenburg en de oorlogsinvaliden. Dezer dagen verscheen in een Duitsch blad een oproep voor bijdragen teneinde President Hindenburg een landgoed ten geschenke te geven op zijn 79en verjaar dag. Nauwelijks had Hindenburg iets van dit plan gehoord, of hij nam maatrege len om de inzameling te doen eindigen en de reeds binnengekomen bedragen te doen teruggeven of te schenken aan de oorlogsinvaliden. Typhusgevallen in Duitschland. In Hannover waren Vrijdag reeds 120 typhusgevallen geconstateerd, terwijl in Hamburg 150 gevallen waren vastge steld, waarvan drie met doodelijken af loop. Een later bericht meldt, volgens ’t „Hbl.”: De berichten over de typhusepidemie te Hannover zijn heden nog onrustba render dan gisteren. Zaterdagmiddag 12 uur waren er reeds 270 patiënten, voor het meerendeel mannen, in de ziekenhui zen opgenomen. Men veronderstelt, dat' ten minste evenveel personen in particu liere woningen worden verpleegd. De stad Berlijn moet reeds verplaatsbare ba rakken naar Hannover zenden. Men zal waarschijnlijk ook artsen en pleegzusters van elders noodig hebben. Men ver wacht, dat het gemeentebestuur de bur gerij zal verzoeken zich vrijwillig tegen typhus te laten inenten. De meeste ziek tegevallen nemen een ernstig verloop. Vier patiënten zijn thans gestorven. FRANKRIJK. Legerbezuiniging. Frankrijk wil bezuinigen en gaat daar mee het leger eens flink inkrimpen. Het. aantal officieren zal met 2700, waaronder' 1200 reserve-officieren, worden vermin derd. Ook de bereden troepen worden ingekrompen. Het aantal legerpaarden wordt direct verminderd met 7000 en la ter nog met 10.000, terwijl bovendien nog 2000 gendarmeriepaarden worden af geschaft. i Van de 350 kazernes zullen ongeveer de helft een andere bestemming krijgen en waarschijnlijk voor burgerlijke doel einden worden ingericht. VOORSCHOTTEN met maandelijksche aflossing op billijke voorwaarden EERSTE HYPOTHEKEN, zeer billijk. Neemt gelden a DEPOSITO voor een jaar vast, rente 5 Voor korter of langer termijn, rente naar overeenkomst. Inlichtingen ten kantore, Van Swietenstraat 12, Leeuwarden, of bij den heer D. J. BANGMA, Taxateur Adviseur te Wolsum. Voorts op de zitdagen DINSDAGS van 9—11 uur in Hotel PISO te SN EEK. DONDERDAGS van 10—12 uur Hotel HARMONIE te BOLSWARD. OVERAL APARTE SPREEKKAMER AANWEZIG. tief sloeg om met de tender. Tevens sprong toen een peilglas en brak de fluit af, waardoor we geheel en al in den stoom kwamen te zitten. Vóórdat de ma chine omsloeg greep ik me nog aan het peilglas vast en zette het peilglas dicht. Daardoor bleef het andere peilglas heel. Anders was de ramp nog erger gewor den. Zelf zat ik geheel in den stoom, doch wist me zelf door een gat naar bo ven te werken. Direct heb ik getracht om het vuur te dooven, hetgeen later mocht gelukken. Toen ben ik mijn leerling gaan zoeken. Even daarna kwam een zekere heer Haspers uit Noordwijk-aan-Zee, die me een zeer goede hulp verleende. Met ons tweeën konden we den leerling van Ettikhoven, eveneens te Amersfoort woonachtig, bevrijden. Hij zat vast door de vuurhaak, die dwars over zijn lichaam heen was. We hebben den ongelukkige opgenomen en in een wachtpost ge bracht. De dokter heeft hem direct on derzocht. Het was een radeloos oogen- blik. Toen wij Ettikhoven naast de machine hadden gelegd, zei hij nog: help mijn baas maar. Die baas was ik en de goede jongen zag niet eens, dat ik over hem gebogen stond. Hij mompelde nog iets over zijn vrouw en kinderen en toen droegen ze mijn makker weg. Van den heer Van Rhoon heb ik in het begin niets gezien; later heeft een dok ter een gat in het dak van de cabine doen hakken en hierdoor heeft men het lijk geborgen. Het was. gelijk gemeld, door den stoom totaal verbrand. Daarna heb ik het vuur gedoofd. Pas ’s avonds bemerkte ik, dat ik zelf, een kleine wond aan het been en een aan het gezicht had. Van de locomotief (een Engelsche ma chine) is nogal veel gebroken. Zoo zijn de veerhangers, het truckstel en verschil lende pijpen vernield. En dat zal wel niet alles zijn, want de zwaarste beschadiging is vermoedelijk wel aan de zijde, waarop zij gekanteld ligt. Ik rijd al twee en twintig jaar en nog nimmer heb ik een ongeluk gehad. Zelfs heb ik nog nooit iemand overreden of aangereden. En nu deze ellende. Men hoorde niets dan gehuil en ge kerm, dat grootendeels overstemd werd door den steeds uitblazenden stoom van de machine. „Heeft u de situatie bij de spoorbaan nog nader aanschouwd?” De machinist gaf een ontkennend ant woord. Doctoren en chefs hadden hem gezegd nu maar kalm weg te gaan, wat hij ook deed. Hij liep naar Leiden, ging in het Academisch Ziekenhuis naar den toestand van zijn leerling vragen en is daarna per spoor naar Amersfoort ver trokken... „Waaraan hij het ongeluk toeschreef?” Hij ging er niet op in. De ingenieur van tractie te Amersfoort had hem Woensdagavond een voorloo- pig verhoor afgenomen, de heer Müller mocht zich, wat dit punt betrof, enkel uitlaten tegenover de Commissie van On derzoek en zijne directie. „Voor het overige, meneer Müller?” „Nogal eenvoudig. Zaterdagmorgen weer op de machine, met alle kalmte waarover ik, gelukkig, in moeilijke om standigheden beschik. „En wat ik beschouw als een grooten zegen...” De toestand der gewonden. De leerling-machinist A. van Ettikho ven is aan de bekomen brandwonden in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden. De gestorvene was 29 jaar en laat een weduwe met twee kinderen achter. De toestand der overige patiën ten is naar omstandigheden bevredigend Koninklijke deelneming. Op verzoek van de Koningin heeft de burgemeester van Amsterdam aan de na gelaten betrekkingen der uit Amsterdam afkomstige slachtoffers van de spoor wegramp Harer Majesteits oprechte deel neming betuigd. De burgemeester van Leiden heeft namens H. M. de Koningin Haar deelneming betuigt aan de in het Academisch Ziekenhuis aldaar opgeno men gewonden. Frankrijk heeft geld noodig en tracht daarvan een deel uit ons land te krijgen. De Fransche minister van financiën heeft een overeenkomst met een groep Nederlandsche bankiers geteekend be- ireffende de uitgifte ten behoeve van de staatsspoorwegen van een obligatielee- ning, groot 30 millioen, rentende 7 en aflosbaar in 35 jaar. De opbrengst dezer leening zal aan de staatsspoorwegen mogelijk maken de door de schatkist verstrekte voorschot ten tot uitvoering van werken aan het net af te lossen. De schatkist zal op haar beurt het aldus verkregen bedrag kun nen aanwenden tot aflossing van het tij dens den oorlog door Nederland aan Frankrijk verstrekte crediet, dat in 1927 afloopt. Frankrijk en het Vrouwenkiesrecht. Naar het „Hbl.” mededeelt, heeft een groote Fransche Vrouwenbond een kruis tocht georganiseerd ten gunste van het Vrouwenkiesrecht. In een groote auto rijden een tiental dames door de stad, met strooibiljetten en ander propaganda materiaal. Zij zullen o.a. nog naar Char tres, Nantes, Bordeaux, Portiers en Tours gaan om er het goede woord te prediken. Speciaal keeren zij zich tegen de Code Napoléon, welke aan de vrouw een on dergeschikte positie geeft. Op een schild, A 4 Prins Hendrik begaf zich Zaterdag morgen met zijn adjudant Jhr. Loman Trip naar Leiden, om vandaar naar de plek te gaan waar het spoorwegongeluk plaats had. Openbaar onderzoek. Het ligt in het voornemen van den Mi nister van Waterstaat om een openbaar onderzoek te gelasten door een daartoe in te stellen commissie. De benoeming dezer commissie kan spoedig verwacht worden. kon deze’vtereeht'opmerki ‘eter den yolgepden. dag-'k mddt er geen enkel Kam *1. oentetiiir, -4- en büs.groente I tge- voor Boogaard leidt de aanvallen su bliem en het is nog geen twee minuten na het begin, of de Bolswardsche kee per wordt gepasseerd. Een mooi schot 1—0. Met den sterken wind in de rug zijn de Harlingers het meest in den aanval. Toch weet C.A.B. zich los te werken en nn een mooi staaltje van combinatiespel te hebben gedemonstreerd, is het dc rechtsbuiten Roorda die met een goed gericht schot gelijk maakt 11. De Z. H. C.-ers zijn iets in de meer derheid, hetgeen ze aan het windvoor- deel te danken hebben, doch de aan vallen zijn niet goed opgezet, eenig ver band in de voorhoede is niet te vinden, zoodat het hun niet gelukt de hechte achterhoede der tegenpartij te passeeren. C.A.B. raakt al meer en meer ingespeeld en komt dikwijls zeer gevaarlijk voor het Harlinger doel. De keeper echter weet zijn heiligdom goed te verdedigen, maar een schot van Hoekstra is hem te machtig. 21. Deze stand blijft tot de pauze onge wijzigd. Na de rust wordt algemeen ge wacht ,dat C.A.B. met den sterken wind in den rug haar voorsprong aanmerkelijk zal vergrooten. De roodbroeken spelen wel steeds op de speelhelft van Harlin gen, maar het Harlinger doel ontkom: telkens weer aan een doorboring. De C.A.B. achterhoede heeft nu weinig te doen en gaat al verder en verder naar voren. Dit wordt haar noodlottig, als de Z.H.C.-voorhoede onverwacht een uit braak doet, welke, Boogaard met een tam, maar onhoudbaar schot besluit 2-2. De Harlingers komen nu vaker den Bolswardschen doelverdediger met een bezoek vereeren, doch deze geeft niet thuis. Dan wordt het C.A.B. toch te bar. De voorhoede flink gesteund dqor de middenlinie, zwoegt zoo hard ze kan en het is Huisman, die een eind maakt aan den gelijken stand. 32. Als de heer Nagel, die verdienstelijk leidde, het spel doet eindigen, is de stand nog ongewijzigd gebleven. Over het algemeen was de wedstrijd een vrij saaie vertooning. Werd er soms individueel goed spel geleverd en een heel enkele maal aardig samenspel, de match over het geheel genomen was niet waard om de lange wandeling van Har lingen naar de schietbaan te maken en om daar nog anderhalf uur in de kou *e staan. Het veld is voor goed voetbal ook niet geschikt. De slooten langs het smal le terrein zijn uitermate lastig en zijn mede de oorzaak, dat het publiek dat ta melijk goed opkwam, niet achter de kalk- lijn stond, doch één a twee meter binnen de grenzen van het speelveld, hetgeen den spelers dikwijls veel hinder veroor zaakte. Uitgesproken vonnissen. Rijwiel in verboden straat: Stephanus P. T. te Bolsward tot ƒ1.50 boete of 1 w. tuchtsch. Klaas de B. te Bolsward tot ƒ2 boete of 1 dag hecht. Met geld speten aan den openbaren weg: Theodorus A. van B. en Douwe H. te Bolsward, teruggave aan de ouders zonder toepassing van eenige straf. Jinze B., Rimmer K., Hessel W., en Menno F. allen te Bolsward. ieder 2 of 1 week tuchtsch. Eierzoeken: Johannes S. te Harlingen ƒ3 of 2 dagen hecht. Straatschenderij: Jan A. te Bolsward ƒ6 of 2 weken tuchtsch. Tijmen H. te Bolsward 1 maand tuchtsch. voorw. met een proeftijd van 1 jaar. Overtreding bouwverordening: bren W. te Koudum vrijspraak. Geen rentezegels op tijd plakken: Uiltje W. te Dedgum 30 X 0.50 of 30 X 1 dag hecht. Auke H. te Oosterend 10 of 6 dagen hecht. Een onder zijn hoede staand dier, wan neer het een mensch aanvalt, niet terug houden: Jan v. d. W. te Exmorra 2 X 10 of 2 X 6 dagen hecht, en toewijzing der civiele vordering, bedragende ƒ50. Overtreding leerplichtwet: Pieter B te Workum 3 of 2 dagen hecht. Pieter de J. te Pingjum 10 of 6 dagen hecht. Overtreding boterwet: Jan v. W. le Kinmswerd ƒ3 of 2 dagen hecht. Op verboden land loopen: Douwe v. d. B. te Makkum ƒ3 of 2 dagen hecht. Te laat in de herberg vertoeven: Piet R., Ente S. en Tiede H. allen te Arum, allen 3 of 2 dagen hecht. Overtreding verordening op de winkel sluiting: Siete K. te Stavoren ƒ4 of 2 d. hecht. Varkens houden in ’n bebouwde kom- Wopke B. te Bolsward ƒ5 of 3 d. hecht. Mesthoop houden in een bebouwde kom: Wieger Y. te Bolsward ƒ5 of 3 d. hecht. Paard in draf laten loopen in een be bouwde kom: Wieger Y. te Bolsward 1.50 of 1 d. hecht. Zonder vergunning een voorstelling geven: Gerben v. d. M. te Harlingen 1 of 1 d. hecht. De openbare orde verstoren: Feike de B. te Wommels ƒ7 of 4 d. hecht. Overtreding visscherijwet: Jan H. en Dirk v. L. te Harlingen elk ƒ4 of 2 d. hecht, en verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig. Overtreding arbeidswet: Thomas D te Piaam 3 X ƒ8 of 3 X 5 d. hecht. Douwe de J. te Stavoren 8 of 5 d. hecht Nanne Z. de V. te Burgwerd 15 of 10 d. hecht. Overtreding trekhondenwet: Jacob D. te Tzum 3 X 1 of 3 X 1 d. hecht. Met auto zonder nummer rijden: Dirk B. te Bolsward ƒ5 of 3 d. hecht. Niet goed uitwijken: Doije v. d. Z. te Bolsward 6 of 4 d. hecht. Met een motorrijtuig rijden, zonder dat dit voorzien is van een plaat waarop is aangegeven het gewicht: Petrus R. te Parrega 3Xƒ4of3X2d. hecht. Chris tiaan A. te Tietjerk ƒ0.50 of 1 d. hecht. Dirk F. te Workum 3 of 2 d. hecht. Onze instelling werkt alleen in de provincie Friesland. Door oordeelkundige en controleerbare belegging der gelden wordt de meest mogelijke zekerheid verkregen voor hen, die hunne gelden bij de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank beleggen. F. te Workum 3 of 2 d. hécht. Gatze H .te Tjerkwerd ƒ5 of 3 d. hecht. Harm v. d. M. te Groningen ƒ5 of 3 d. hecht. Rijwiel zonder licht: Schettens 2 of 1 d. hecht. Hotze Z. te Schettens 2 of 1 week tuchtsch. Jose phus K. te Workum, Anne A. en Hendrik J. v. E. te Arum, Jacob H. te Oosterend, Peeke H. te Workum, Anke H. te Wels- rijp, Rients de B. te Witmarsum, Yke van D. te Warns, Jantje V. en Anna V te Witmarsum, Eduard S. te Franeker, Sjoerd H. te Spannum en Nies H. te Leeuwarden, allen 3 of 2 d. hecht. VERBETERDE OPGAAF ETALAGE-WEDSTRIJD. Voor de a.s. feesten alhier zijn de vol gende medailles en eereteekenen be schikbaar gesteld: Eereprijs: verguld zilv. distinctief, aan geboden door de firma Donker. le prijs: verg. zilv. plaquette, aange boden door den heer S. J. de Boer. le pr. A: verg. zilv. medaille, aange boden door den heer Nijk. le pr. B: verg. zilv. distinctief, aange boden door den heer S. E. Lunter. le pr. C: verg. zilv. medaille, aange boden door den heer A. J. Osinga. le pr. D: verguld zilv. medaille, aan geboden door de firma Gebr. Koekkoek. 2e pr. groote zilv. medaille, aange boden door den heer H. Eisma. 2e pr. A: zilv. medaille, door den heer Q. Eisma. 2e pr. B: zilv. medaille, door den heer J. Haima. 3e prijs: zilv. medaille, door de firma Th. v. d. Meulen. 4e pr. zilv. medaille, door de Ijsclub Bolsward. 5e pr. bronzen medaille, aangeboden door V. P. N. 6e en 7e pr. Idem. Zilveren medaille voor mededinger met 1 winkelraam die met de eenvoudigste hulpmiddelen het mooiste geheel verkre gen heeft, aangeboden door de Kamer van Koophandel in Friesland. Zilveren medaille voor idem met 2 ra men, aangeboden door de Kamer van Koophandel in Friesland.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1