N Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward WOUDA’s PUROLm KWATTA5* Dat s KWATTA I es büsgroente pbr^pond. 30 ikto (jrosii'iöü tofs” en „de Faam i Spercieboonen, le soort 50 ct. Kleine Kinderen >i 3 behandelt men de roode en smettende plekken met 14 >5ste Jaargan VOLLEMELK KEEPEN Slechts een merk kan aan de spits staan EERSTE LEEUWARDER HYPOTHEEK- EN CRED1ETBANK verstrekt No. 75 Dinsdag 21 September 1926 65ste Jaargang ijne pijptabak d I 01 a Bij i «Rn de ts >er 3LAD SUCCESSIEBELASTING. Buitenlandsch overzicht. Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. :en eef mogensvormingsbelasting, die alle ver rijkingen zal treffen, en waarvan de suc cessiewet met al haar eigenaardigheden slechts een onderdeel zal zijn”. >rij zee sd i- n or an gs en ;e- ïe* liet md ;en ng ar- ets m- el- jf- de lit, :en ij n. in ?e- an >e- ir- an >e- Jlg de >o- >o- ?e- irp inr en, Zelfrijzend Bakmeel leefdheidsbetrekkingen onderhoudt) brengt dat in zijn welstand niet zoo heel veel verandering. Hij betaalt niet een vriendelijk gezicht 1100 aan den ont vanger. En nu nog een vijfde buur. Het is een dame, een oude juffrouw, die den heelen dag achter een potje fuchsia en een kooi met kanarievogels zit. Het lot is grillig. Deze oude juffrouw wint 20.000 uit de loterij. Zij betaalt den fiscus... nihil. Zoo we dus in de successiebelasting de ver- mogensverkrijging willen treffen en schoon, na de aanvullingen van 1907, de schenkingen en verkrijgingen door levens verzekering daaronder vallen - de wet vult de vacante plaatsen nog niet geheel. De evolutie moet verder gaan. „Dan zullen we komen” (eindigde de studie van den heer Adriani, die overigens mis schien wel niet alles in dit artikel zou on derschrijven) „tot een Algemeene Ver- lo. 1 "r arische i Mij. tot uitvoering van Zuiderzee-werken. Volgens „Staats-Courant” No. 179 is de Koninklijke goedkeuring gehecht aan de acte van oprichting der Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzee-werken te Wieringen door de heeren: J. H. Telders ir., te Beverwijk ,dir. der N. V. M. J. van Hattum’s Havenwerken, te Beverwijk; N. de Ronde Bresser ir., en P. C. Supet van Hattum ir., beiden te ’s-Gravenhage, als directeuren der Hollandsche Aan neming Maatschappij te ’s-Gravenhage; A. Bos Bzoon, aannemer te Dordrecht en L. Volker Az., aannemer te Sliedrecht. Aan de statuten ontleent het „Hbl.” en kele der voornaamste bepalingen. Het kapitaal der vennootschap be draagt 6.000.000, verdeeld in 4 aandee- len van elk van 1.500.000. In het kapitaal wordt deelgenomen door ieder der 4 comparanten voor één aandeel. Stortingen op aandeelen kunnen slechts geschieden in contante gelden; zij kun nen niet gevorderd en niet onverplicht gedaan worden dan na daartoe verkre gen goedkeuring van den Minister van Waterstaat. Voor de eerste maal worden tot leden van den raad van bestuur en tot plaats vervangers van die leden benoemd de heeren: J. H. Telders en tot diens plaats vervanger C. Blankevoort te Haarlem; N. de Ronde Bresser en tot diens plaats vervanger P. C. Supet van Hattem; B. Bos en tot diens plaatsvervanger A. Bos Pzoon te Dordrecht; L. C. Schram te ’s-Gravenhage én tot diens plaatsvervan ger A. Volker Lz. De dagelijksche leiding der werken be rust bij een directeur-hoofduitvoerder, te benoemen en te ontstaan door den raad van bestuur. De directeur hoofduitvoerder moet zijn Nederlander, in Nederland wonende. De benoeming van den directeur hoofduitvoerder behoeft de goedkeuring van den Minister van Waterstaat. De raad van bestuur benoemt uit zijn midden een voorzitter en een secretaris; een der plaatsvervangende leden kan tot secretaris worden benoemd. Voor de eerste maal worden, in afwij king van het bovenstaande, wat de wijze van benoeming betreft, benoemd: tot voorzitter de heer J. H. Telders te Be verwijk; tot secretaris de heer N. de Ron de Bresser te ’s-Gravenhage. Advertenties 10 ct„ per regel. Bij meerdere, glbat- singqn eener^elfde adver tentie reductie*? Bijccntxact aanme rkelfjke ko'ntingv MASSA-MEETING. Meer dan 80000 bezoekers, een optocht van meer dan vier uren. Zaterdagmiddag is er een enorme de monstratie gehouden te Scheveningen in „De Seinpost” vanwege de S. D. A. P. en ’t N. V. V. Als voorzitter fungeerde Henri Polak, die het congres opende. Deze bracht o.a. hulde aan het Tweede Kamerlid K. ter Laan, die veel actie voert tegen het mili tarisme en kapitalisme. De heer Schutjes, gewezen kapitein der infanterie, betoogde, dat de actie niet te gemakkelijk opgevat moet worden. Hierna spraken de heeren E. Kupers en J. W. Alberda. Mr. Troelstra en Wibaut waren ook aanwezig. Intusschen werd een motie aangeno men waarin de S. D. A. P. en het N.V.V. het als de eerste plicht beschouwen den strijd op te nemen tegen het militarisme. Na afloop hielden de A. J. C.-ers een fakkeloptocht naar Houtrust, waar de avond besloten werd met de opvoering van „De Moloch.” De meeting op Houtrust. Om elf uur werd het terrein openge steld. Toen om ruim één uur de meeting aanving waren er reeds 70000 a 80000 betoogers aanwezig, welke allen ver sierd waren met roode linten, waarop de eischen prijkten, zooals „medezeggen schap” en „ontwapening.” De meeting werd geopend door den heer J. H. A. Schaper, waarna de massa toegesproken werd van 8 spreekgestoel ten af. Voor de S. D. A. P. traden op Henri Polak, Albarda, Kleerekoper en mej. Suze Groeneweg. De heeren Sten- huis, Kupers, van der Hoeven en G. J. A. Smit traden op voor het N. V. V. Na afloop der meeting had een optocht plaats van Houtrust naar de Delftsche Laan. Om half drie vertrokken de de monstranten vanaf het terrein en het was... half zeven, toen de laatste betoo gers verdwenen. 1300 organisaties waren vertegen woordigd en 45 muziekcorpsen moesten de massa wat opvroolijken. In dezen op tocht trokken vooral de bakkers, die pro testeerden tegen nachtarbeid, en de mijn werkers vooral de belangstelling. Als bij zonderheid wordt medegedeeld, dat er -----r Bezuinigingen in Frankrijk. De ministerraad kwam Vrijdagmorgen bijeen onder voorzitterschap van Dou- mergue, en hervatte de beraadslagingen over de plannen, om te trachten den le vensstandaard van de verschillende ad ministratieve diensten te verlagen en hun efficiency te verhoogen. Poincaré stelde de samensmelting voor van de afdeeling der inkomstenbelastin gen met die der registratie, onder één directeur-generaal. De minister van Publieke Werken, Tar- dieu, stelde eenige bezuinigingsmaatre gelen voor, welke werden aangenomen. Deze maatregelen betreffen het onder houd van wegen, waterwerken, havens en het op nieuwe basis plaatsen van de locale sporwegdiensten van Parijs, welke die jaar een verlies van 200 millioen frs. opleverden. De plannen voor den aanleg van nieuwe lijnen, waarvan er sommige reeds 30 jaar geleden zouden worden uit gevoerd, hetgeen evenwel tot nu toe niet kon geschieden, zullen worden herzien. Plannen voor havens en waterwerken zullen eveneens herzien worden. Naar de „Tel.” verneemt, werd beslo ten, dat de departementale hoofdkanto ren van de posterijen, telegrafie en tele fonie zullen worden opgeheven, terwijl in de plaats daarvan 17 plaatselijke hoofdkantoren zullen worden ingesteld. Door hervormingen van den dienst der inspectie op bosschen etc. en van de af deeling veeteelt van het departement van Landbouw zal voorts een aanzienlijke Minder tevreden is de derde buurman, een bleeke kantoorklerk, die met een zwaar gezin zit. Altijd gereed om een ander te helpen. „Milde deilen arremt niet” is hun spreuk. Ze hebben een zuster in huis genomen, die lichamelijk hulpbe hoevend is en met een humeur, stekelig als prikkeldraad. Na jaren sukkelen over lijdt de zuster; ze erven 20.000, maar brengen 3300 naar den ontvanger. De Fiscus redeneert, dat een erfenis van een broer of zuster in ieder geval een buiten kansje is, dat hij dus veel zwaarder moet belasten dat wat men van zijn vader erft, en waarop in normale gevallen te reke nen viel. „Bij deze belasting mag het op perbestuur een stap verder gaan dan an derszins deszelfs Vaderlijke toegevend heid van zich zou kunnen krijgen”, schreef de commissie van rapporteurs destijds aan minister Gogel. Zoo kan dus de Fiscus op verschillende wijzen tegen over nalatenschappen en erfgenamen han delen. Er is dan ook internationaal groot verschil. Frankrijk belast de nalatenschap en houdt rekening met den persoon van den erflater; Duitschland belast alleen de verkrijgers, en Engeland belast beiden. De heer Adriani, de bekende schrijver over belastingen, heeft destijds voor de Vereeniging van Belastingwetenschap een internationaal vergelijkende studie geschreven, waaraan we hier een en an der ontleenden. Maar nu de vierde buurman. Met hem is het een merkwaardig geval. Hij woont bij zijn vroegeren voogd, die blind en vrijwel hulpeloos is. Die voogd was een klein boertje, wiens bedrijf tamelijk wei in verval was, toen zijn pupil, nu dertig jaar geleden, bij hem kwam inwonen. De jonge man heett de hand aan den ploeg geslagen, hij maakte van de boerderij een goede zaak, hij is feitelijk nu de boer en ander bezit of inkomen heeft hij niet. De oude man 'sterft; hij erft alles, ter waarde van 20.000 en betaalt niet min der dan 8400. Hier is een verschil. Of schoon de Fiscus in de drie vorige ge vallen verschillend reageerde, was er deze overeenkomst: alle drie de erfge namen werden rijker. Maar onze vierde vriend, die feitelijk al het geërfde al be zat, wordt 8400 armer. En hetzelfde geldt in andere gevallen. Bijvoorbeeld: de vader, kostwinner, sterft. Is hier redelijkerwijs een motief voor hooge belastingheffing? We komen hiermee aan een karakterfout bij onze successiebelasting. Was zij vroeger ge deeltelijk een soort vermogensbelasting, zij het als naheffing, waarvan artikel één nog de sporen draagt ze is nu gewor den een belasting op vermogensvermeer- dering van de erfgenamen. Dat het ta rief sterk rekening houdt met de graden van verwantschap is logisch eigenlijk niet verdedigbaar; maar de stem des volks, die dit altijd gevraagd heeft, spreekt ook niet steeds de taal der lo gica. Dat er progressie is naarmate het geërfde over groote bedragen loopt (en wel tot 47 percent toe) is beter verde digbaar. Maar om te beoordeelen hoe groot een vermogensvermeerdering is, dient men in de eerste plaats rekening te houden met het vermogen vóór de erfe nis van hem, die de vermeerdering ver krijgt. Het is niet hetzelfde of een mil- lionnair dan wel een pennelikker 20.000 erft! Dat doet onze wet niet. Hier zie ik alweer een lichtstraaltje blin ken voor een bezorgd minister van finan ciën. Op volkomen billijke wijze kan men de successiebelastingschroef even aandraaien in gevallen waar iemand, die reeds vermogend is, van verre verwanten erft; daarentegen elders wat verlichting geven. Ook het verbruik van snuiftabak is, zij het in mindere mate, achteruitgegaan, n.l. van 6993 tot in 1919 tot 5310 ton in 1925. Stormloop om een diamantveld. Het „Hbl.” ontleent aan „Die Burger”, een Zuid-Afrikaansch blad, het een en ander over den stormloop op een nieuw ontdekt diamantveld bij Lichtenburg, om streeks half Augustus. De gegadigden, 15.000 in getal, waaronder 120 vrouwen, allen voor hardloopen uitgerust, werden in bedwang gehouden door een half cirkelvormig gespannen touw, dat op een gegeven oogenblik, als teeken dat de wedloop naar het nieuwe veld, Treasure Trove, kon beginnen, werd verbroken, terwijl tegelijkertijd de „Union Jack” werd neergehaald. Onder de 15.000 wa ren de sterkste hardloopers van het land, oud-Olympische kampioenen en houders van Zuid-Afrikaansche records. De spanning onder de gegadigden was buitengewoon hevig. Bij den stormloop werden hazen en konijnen opgejaagd en onder den voet geloopen. Er waren den eersten dag 20.000 claims beschikbaar. Meer dan 80 winkels waren bij het af zenden van het bericht reeds opgericht of in aanbouw, benevens een groot aan tal vermakelijkheden. Er waren reeds twee dorpen op het veld geprojecteerd daar gemeend werd dat de bevolking van de nieuwe delverij met de naturellen samen ongeveer 50.000 zielen zou tellen. ^o. L j Qo. 2 gaat ze, onze irineeri|9 har-jty) cent per flesch, voor een’ kwartje. i a n Hoe verschillend en hoe onbillijk de successiebelasting in sommige gevallen is, toont de „Haagsche Post” ten duide lijkst aan. Het blad schrijft naar aanleiding daar van het volgende: Nemen we vier buren en plaatsen we hen krachtens journalistiek hoogheids- recht te Bennekom. De eerste is de veld wachter, van afkomst een goedmoedige en goedronde Zeeuw. Fortuna komt. Iemand, die verschoven zit En om geen stoet of eere bidt, Die treckt hij dickmael uit den poel. De veldwachter krijgt een brief van een notaris te Emmerik. Er blijkt in Duitschland een neef gestorven te zijn, dien de veldwachter nog nooit van aan gezicht tot aangezicht aanschouwd heeft. Onze vriend erft 20.000 en betaalt geen cent daarvan aan den fiscus. Dat is een gevolg van artikel één: „Recht van suc cessie wordt geheven van de waarde van al wat geërfd of verkregen wordt uit den boedel van een ingezetene des Rijks door zijn overlijden”. Wie van een buitenlander erft betaalt bij ons niets. Het artikel gaat uit van deze gedachte: er wordt belasting geheven van de na latenschap als geheel. Die was in het bui tenland; ergo kan Nederland daarvan geen belasting heffen. Dat zou zelfs niet kunnen, als het de nalatenschap was van iemand, die als kapitaalvluchteling ons land verlaten had. Een aanvulling van artikel één ware dus winst zoowel voor de logica als voor de schatkist Intusschen is, vooral door den invloed van Sprenger van Eijk, bij alle volgende wetswijzigingen steeds meer de nadruk gelegd op het belasten der verkrijgingen door de erfgenamen. Hierbij wordt dan rekening gehouden met de verwantschap tusschen erflater en verkrijger. Nemen we den buurman van onzen veldwachter. Een oud-Indischman, die rustig leeft, en die zegt: En waerom dus gewoelt om ryckdom, staet en eer? Hij zit er trou wens warmpjes in en nu hij 20.000 van zijn vader erft (dien hij in geen jaren heeft gezien en met wien hij alleen be- Dit blad verschijnt des Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 Weekagenda Bolsward. DINSDAG 21 SEPTEMBER: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het oratorium „Der Messias”, van G. F. Handel, des avonds 8 uur in „den Hof van Holland." Bolswardsche Bestuurdersbond. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts.” WOENSDAG 22 SEPTEMBER: Patrimonium. Radio-avond des avonds 73/4 uur in de Geref. Kerk, KI. Dijlakker. V.C.J.B., afd. Bolsward. Jaarvergadering des avonds 8 uur in het Convent. Jeugd N.V. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts." Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, des avonds 8 uur in de school aan de Hid Herostraat. Tevens gelegen heid voor nieuwe leden om zich aan te melden. Scha; kclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zang vereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in ’t Wilhelminagebouw. DONDERDAG 23 SEPTEMBER: Zangver. „Harmonie”. Reptfitie des avonds 8 uur, café Slippens. VRIJDAG 24 SEPTEMBER: Zangvereeniging „Voorwaarts". Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts." Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Geref. school „Rehoboth" Hengste- pad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward". Repetitie in het Wilhelminagebouw, des avonds 8 uur. ZATERDAG 25 SEPTEMBER: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdrachl ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, ’s avonds 7 tot 8 uur.wLokaal Politiebureau. MAANDAG 27 SEPTEMBER: Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7>/2 uur in de Muziekschool. Damclub „Bolsward." Gelegenheid tot dam men in het Wilhelminagebouw. Aanvang des avonds 7'/2 uur. DINSDAG 28 SEPTEMBER: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Der Messias” van G. F. Handel, des avonds 8 uur in „den Hof van Holland”. Alle vereenigingen in de verschillende hoofdplaatsen, waar ons blad gelezen wordt, kunnen van deze rubriek gebruik maken, mits die vereenigingen ook hunne desbetreffende advert^tiën in dit blad plaatsen. v VOORSCHOTTEN met maandelijksche aflossing op billijke voorwaarden, EERSTE HYPOTHEKEN, zeer billijk. Neemt gelden a DEPOSITO voor een jaar vast, rente 5 °/l Voor korter of langer termijn, rente naar overeenkomst. Inlichtingen ten kantore, Van Swietenstraat 12, Leeuwarden, of bij den heer D. J. BANGMA, Taxateur Adviseur te Wolsum. Voorts op de zitdagen DINSDAGS van 9—11 uur in Hotel PISO te SNEEK. DONDERDAGS van 10—12 uur Hotel HARMONIE te BOLSWARD. OVERAL APARTE SPREEKKAMER AANWEZIG. ,2de soort' 28 Xndijvje 28 35 35 '55 40 f, 25 .22 20 - i Spercieboonen, 0 2e soort 45 kn dij vje 45 50 100 80 60 tels” en „da Faam”si n Spefciebooriè'n, le soort 32 ct. n Spercieboonen, .kon deze’vtereeht opmerta ieter den volgenden, da® k mddt er geen enkel K’am 5 Onze instelling werkt alleen in de provincie Friesland. Door oordeelkundige en controleerbare belegging der gelden wordt de meest mogelijke zekerheid verkregen voor hen, die hunne gelden bij de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank beleggen. vermindering van het personeel verkre gen kunnen worden. De bevolking van Reims. De Fransche stad Reims, welke in den wereldoorlog bijna geheel verwoest werd heeft volgens de jongste telling alweer bijna zooveel inwoners als vóór den oor log nl. ruim 100.000 tegenover ruim 115.000 in 1912. In 1921 telde Reims nog geen 77.000 inwoners, waaronder veel arbeiders, die aan den opbouw werkten. Onder de ruim 100.000 inwoners van thans is slechts een klein aantal arbeiders, dat verdwijnt naarmate de wederopbouw der stad zijn voltooiing nadert. Epidemieën in Duitschland. De typhus te Hannover woedt steeds voort. In de ziekenhuizen zijn thans meer dan 600 patiënten opgenomen, terwijl 74 sterfgevallen voorkwamen. Volgens in gekomen berichten hebben zich buiten de ziekenhuizen nog meer sterfgevallen voorgedaan. Het aantal typhusgevallen bedraagt thans 1670. Men beklaagt er zich te Hannover over, dat elders gelegen hotels en Duit- sche badplaatsen weigeren gasten uit Hannover te huisvesten, in verband met het besmettingsgevaar. Van Nederlandsche zijde heeft men door bemiddeling van het Nederlandsche consulaat vijfhonderd flesschen rooden wijn ter beschikking van arme patiënten gesteld. Te Duisburg kwamen meer dan 120 typhusgevallen voor. Te Nordhausen zijn 18 gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Vijf patiënten zijn reeds overleden. Japansche handelsreizigers met staatssubsidie. Volgens „Handelsberichten” heeft het Japansche Departement van Handel en Industrie medewerking verleend aan in handelskringen te Osaka gevormde plan nen om Japansche handelsreizigers naar het buitenland uit te zenden. Bedoeld Departement heeft namelijk besloten deze uitzending met 30.000 yen te ondersteu nen. Twintig uitgelezen handelsreizigers allen beschikkend over een voortreffeli’- ke gezondheid, die hen voor verschillen de klimaten geschikt zal moeten doen zijn, worden uitgekozen. Zij worden ver deeld in 4 groepen, elk van 5 personen, welke groepen de volgende ianden zul len bereizen om te trachten er de Japan sche waren aan de markt te brengen, groep 1 China, Fransch Indo-China en Siam; Groep II de Straits Settlements, Nederlandsch-Indië, de Philippijnen en Britsch-Indië, Groep III de Balkanlanden. Egypte, Zuid- en Oost-Afrika en groep IV Midden- en Zuid-Amerika. De reizigers zullen 8 maanden uitblij ven en monsters (o.a. regenschermen, naalden, speelgoed, porselein en onder goed) medenemen Blijkt het resultaat gunstig, dan zou het in de bedoeling van het Ministerie van Handel en Industrie voornoemd lig gen jaarlijks een dergelijke „handelsrei- zigers-missie” uit te zenden. Het tabaksverbruik in Zweden. Aan hetzelfde blad wordt ontleend, dat het tabaksverbruik, dat in Zweden tijdens den oorlog en de onmiddellijk daarop volgende jaren sterk was gestegen, in de laatste jaren weder is verminderd. In 1916 verkocht het Tabaksmonopolie in het geheel 703.670.000 sigaretten. De verkoop van sigaretten steeg van jaar tot jaar en bereikte in 1920 het cijfer van 1.558.506.000 stuks. Daarna verminderde deze vorm van tabaksverbruik en in de laatste jaren bleef de verkoop vrijwel constant 1.100.000.000 stuks. Daaren tegen nam het verbruik van pijptabak voortdurend toe; in 1916 verkocht het monopolie 586 ton rooktabak, in 1920 775 ton en in 1925 1029 ton. Gelijktijdig ging het verbruik van sigaren achteruit; in de laatste drie jaren verkocht het mo nopolie minder den 40.000.000 stuks per jaar, tegen 125.204.000 stuks in 1919. Van pruimtabak werd verleden jaar slechts 224 ton verkocht, tegen 467 ton in 1919. !S Bolswardsche Courant o- 3 ts' J id- het ie- tal len Ir'”.' kr* Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan. terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten, reglementen, diploma's, pro gramma's. tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. OSBtet®!; p’" i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1