Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward WOUDA’s I KWATTA,V V I w UN, Bolsward TEL. 112. en iuis0i’O8nte phr’pond .30 25 ikkeii gratniterf d P. B. VAN HAM VOILE MELK REEPEN Slechts een merk kan aan de spits staan Dats KWATTA 15ste Jaargang* EERSTE LEEUWARDER HYPOTHEEK- EN CREDIET84NK verstrekt Dinsdag 28 September 1926 No. 77 65ste Jaargang GEMEENTE GASFABRIEK BOLSWARD. n so 100 80 ’60 GEENgSPREEKUUR te Bolsward. Dr. VAN DER BRUG, Zenuwarts, "Suupmarkt SNEEK, is van WOENSDAG 29 SEPT, tot enfmet DONDERDAG 7 OCT. niet te spreken. I jne pijptabak is COKES. --I-Vr UIT EIGEN KRING T sk Q d. nd Buitenlandsch overzicht. an t Advertenties: 10 cent per regel. - Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. 2e soort 45 Andijvie u.g 45 Tandarts, SNEEK, houdt Donderdag 30 Sept. Zuiver Boekweitmeel is- n- J.i’ ri de en Q- d- de !0, lts u, fer I ,2de soort' 28 Xndijvje Vanaf 1 October 1926 gelden de volgende prijzen: f 0.60 per H.L. afgehaald van de Gasfabriek. - 0,75 - 0,75 Grove cokes Geklopte cokes Parelcokes Bezorgloon in de stad -0,10 Wij maken het geacht publiek er op attent, dat door een nieuwe wijze van breken, thans ook prima parelcokes van de juiste afmetingen wordt gemaakt. DE DIRECTIE. 3LAD lo. 1 irarrSche i itels” en „de Faam”-? n Sperde iebporiën, ie soort 32 ct. n Spercieboonen,, Dit blad verschijnt des Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az„ Bolsward, Tel. No. 4 28 35 35 55 40 Weekagenda Bolsward. BOLSWARD. .*.,,5'. 22 '20 Iels” en „de Faam 1 Spercieboonen, le soort 50 ct. Spercieboonen, 2e soort 45 M» i 8.il Bolswardsche Courant v 'i i Parfumerie Joyzelle, Haarlem ■d» l2i' ■ij 1 Opwekkend en verfrisschend en ee de te Politieke crisis in Polen. Bij de Vrijdag j.l. gehouden behande ling van de begrooting werden moties Bij de bestuursverkiezing voor de V. C. J. B.-afd. wordt de heer R. Wiersma gekozen inplaats van den heer S. Lam- mertsma, die zich niet herkiesbaar stelde, en aan wien de voorzitter woorden van dank brengt voor zijn ijverig beheer. De overige bestuursleden worden herkozen. Na bespreking der plannen voor a.s. win ter en rondvraag, sluit de Voorzitter de vergadering. At ijn f j ir- lér lip n.t- w- en er.t LH- ETSCHT DB BLAUWSTBEEP ZAK1 f1 Kli s-u. a De mijnwerkersstaking in Engeland. Naar het „Hbl.” uit Londen verneemt, bestaat er nog geen vooruitzicht op een zeer spoedige wijziging in den toestand betreffende ’t geschil in de mijnindustrie. Het bestuur van den mijnwerkersbond kwam evenwel Zaterdag bijeen en be sloot, na bespreking van den brief van den premier een nieuwe gedelegeerden conferentie bijeen te roepen, die Woens dag te Londen zal worden gehouden ter bespreking van den toestand. De gestadige werkhervatting door de mijnwerkers in verschillende deelen des lands houdt aan en er zijn er thans meer dan 100.000 weer op hun oude plaatsen. Daarentegen is er geen werkhervatting van de zijde der mijnwerkers geweest in eenige der grootste koolgebieden, met name Lancashire en Yorkshire en de Noordoostelijke graafschappen. Als gevolg van de staking zoeken vele meisjes uit Wales betrekkingen te Lon den. Van tal van meisjes heeft men, na dat zij naar de hoofdstad waren vertrok ken, niets meer gehoord. Zoo groot is dit aantal, dat er deze week een speciale commissie uit Welsche godsdienstige li chamen gevestigd, zal bijeenkomen om den toestand te bespreken. ---1---9- meerderheid aangenomen tegen de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs. Beide ministers hebben nog denzelfden avond hun ontslag ingediend, waarna tegen middernacht het kabinet bijeen kwam. De regeering heeft zich achter de beide ministers geschaard, zoo- dat den president der republiek het ont slag van het geheele kabinet is aange boden. De ontslagaanvrage is door den president aangenomen. Afschaffing van slavernij en slavenhandel. De zesde Commissie van den Volkenbond heeft in haar vergadering te Genève na eenige wijzigingen te hebben aange- iaWSSM WWKS.TW De verloving van Kroonprins Leopold van België met Prinses Astrid van Zweden. In Zweden is het bericht van de ver loving van Prinses Astrid met den Bel gischen kroonprins niet met onverdeelde gevoelens ontvangen, schrijft het „Hbl.” De kranten schrijven heel vriendelijk over den prins, wiens optreden uiterst sym pathiek is, maar de Zweden zelf toonen eenige gereserveerdheid. Bij nader pol sen blijkt het, dat zij eenigszins gefrois- seerd zijn door de mededeeling dat prin- bracht het ontwerp eener conventie no pens de slavernij aangenomen. Bij deze conventie, die een omschrijving geeft van slavernij en slavenhandel, zouden de contracteerende partijen zich verbinden den slavenhandel te voorkomen en te on derdrukken en voort te gaan met afschaf fing der slavernij. Met dit doel zouden zij zich verbinden de inscheping, de ont scheping en het vervoer van slaven tegen te gaan, zoo spoedig mogelijk te onder handelen over een algemeene conventie inzake den slavenhandel en elkaar bij te staan om te komen tot onderdrukking van slavernij en slavenhandel. Zij zouden zich eveneens verbinden te voorkomen dat door gedwongen arbeid een toestand overeenkomend met slavernij wordt ge schapen en dezen arbeid slechts toe te laten tegen betaling en bij uitzondering voor openbare doeleinden. De contracteerende partijen, wier fvet- geving onvoldoende zou zijn om deze doeleinden te bereiken zouden de noo- dige wetten en verordeningen in het le ven moeten roepen. Zij zouden zich ver binden elkaar bijzondere wetten en ver ordeningen te dien aanzien mee te deelen en alle geschillen over dit onderwerp aan arbitrage te onderwerpen. Draadloos wordt nog aan het „Hbl.” gemeld, dat het voorstel afkomstig was van lord Cecil en dat de vertegenwoor digers van België, Groot-Brittannië, Ca nada, Portugal, Noorwegen en Duitsch- land verklaarden volmacht hunner regee- ringen te hebben om deze conventie te teekenen. N' Advertenties 10 ct" per regel. Bij meerdere graat-, singel eener.zelfde adver tentie reductie. Bijc. ntract aanmerkelijke korting? --- Onze instelling werkt alleen in de provincie Friesland. Door oordeelkundige en controleerbare belegging der gelden wordt de meest mogelijke zekerheid verkregen voor hen, die hunne gelden bij de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank beleggen. ses Astrid tot de Roomsch-Katholieke kerk zal of moet overgaan. Men ziet de noodzakelijkheid daarvan niet in. Toen van den overgang nog niets be kend was en men de mogelijkheid daar van opperde, kreeg men veelal ten ant woord: een Zweedsche prinses heeft te veel karakter om ter wille van een kroon van geloof te veranderen. Nu de prinses getoond heeft, dat „Bruxelles vaut bien une messe”, (Brussel is wel een mis waard), gevoelt men zich teleurgesteld. En in monarchistische kringen vreest men dat de gemakkelijkheid, waarmee vorstelijke personen soms met hun gods dienstige overtuiging omspringen, niet bevorderlijk is voor het monarchisme. Niettemin, bij de huiselijke plechtig heid tot voorstelling van den kroonprins aan de leden der koninklijk familie was ook de Luthersche aartsbisschop Söder- blom aanwezig. De prins zelf heeft aller harten gewon nen door zijn bescheidenheid. Het bericht van zijn komst was uitgelekt en aan het station waren vele nieuwsgierigen. Vol komen onopgemerkt, met een reistasch in de hand, wist hij echter het station te verlaten; hij stapte in een taxi en reed daarop naar de woning van zijn a.s. schoonvader. De treinaanslagen in Duitschland. In verband met het voortduren van pogingen tot aanslagen op treinen heeft de directeur van de „Reichsbahn” een aanschrijving rondgestuurd tot verscher ping van de mobiele controle op de lij nen. Overal moet deze dienst versterkt worden. Alle vakken moeten minstens eenmaal per nacht, zoo mogelijk met een politiehond, door lijncontroleurs geïn specteerd worden. Deze moeten daarbij voorzien zijn van signaalfluiten, electri- sche zaklantaarns en knalsignalen, ten einde in geval van gevaar treinen te kun nen laten stoppen. Tevens moeten deze lijnpatrouilles op de hoogte gebracht worden van het plaatselijk telefoonnet. In uniform gekleede contrölebeambten zullen zich langs de lijn moeten vertoo- nen om lichtschuwe elementen af te schrikken en het reizend publiek een ge voel van veiligheid te geven. Alle lijn controleurs zullen voortaan een armband dragen met het opschrift: „Bahnpolizei”. Maatregelen moeten getroffen worden om de controledienst zoo mobiel moge lijk te maken door middel van rijwielen, niotorfietsen met zijspan, enz. Alarm oefeningen moeten vaak worden gehou den. MAKKUM. Donderdagavond j.l. hield het „Nut” een ledenvergadering op de bovenzaal van „de Prins.” Na de gebrui kelijke opening en voorlezing der pre sentielijst werden door den voorzitter, den heer P. de Jager enkele mededeelin- gen gedaan. De notulen, hierna voorgelezen, wer den onveranderd vastgesteld met dank zegging aan den vorigen secretaris. Daarna werden verslagen uitgebracht door de Spaarbank-directie en Bewaar- school-commissie. Laatstgemelde com missie deed tevens bij monde van den heer J. R. Steensma rekening en verant woording. Door de daartoe benoemde commissie werden de boeken en beschei den in orde bevonden. Aan de orde kwam vervolgens een door den heer J. P. Tichelaar aan de Nuts-leden toegezonden circulaire, als gevolg van een meeningsverschil over reglementsuitlegging. Nadat de voorzit ter en de heeren Tichelaar en S. van der Burg hierover het woord hadden gevoerd, diende de heer Van der Burg een motie van orde in, die met op één na algemeene stemmen werd aangenomen en waardoor de bestaande verschillen tot oplossing zullen worden gebracht. Een commissie zal nagaan of en in hoeverre verduide lijking in de reglementen wenschelijk zal wezen. Verder hadden verschillende verkiezin gen plaats. In het Departements-bestuur werd benoemd Mej. Ds. Eelman, terwijl de heeren L. Kingma en J. Schouwerwou herbenoemd werden respect, als lid van de Spaarbank-directie en lid van de Bewaarschool-commissie. Tot slot werd besloten Ds. van Dob- ben van Sexbierum uit te noodigen een avond voor de Nuts-leden te spreken. ’t Was reeds 11 uur toen de voorzitter de vergadering sloot. MAKKUM. De heer J. Schouwerwou, onderwijzer alhier, heeft het initiatief ge nomen een fluitclub voor de grootere schooljongens op te richten. We wen- schen de heer Schouwerwou succes met z’n jonge fluitisten. Raadsverslag. W1TMARSUM, 25 September. Heden vergaderde de Raad van Wonseradeel. Na installatie van het nieuw benoemde lid, den heer W. Terpstra te Wons, vindt vaststelling der notulen van de vorige vergadering plaats. De Vereeniging voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger onderwijs op Ge reformeerden grondslag, gevestigd te Leeuwarden, ziet zich een bijdrage uit de gemeentekas ad 62.50 toegekend in de kosten van het bezoeken van haar gym nasium door een leerling uit de gemeen te. Een schrijven van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk onderwijs te Makkum, dat de bij den Raad ingediende aanvraag om gelden voor de aanschaf fing van schoolbanken en een lessenaar voorloopig wordt ingetrokken, alsmede een schrijven van J. Corporaal te Mak kum betreffende de in den Raad gevoer de discussie naar aanleiding van het hier- voren genoemde adres wordt na eenige bespreking voor kennisgeving aangeno men. Een nieuw verzoek van voormeld be stuur om gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van een nieuwe kachel wordt ingewililgd. J. v. d. Ploeg ver krijgt op zijn verzoek eervol ontslag als onderwijzer aan de O. L.-School te Ping- jum. Het K. B. d.d. 16 Aug. 1926, tot goed keuring van het besluit van Ged. Staten waarbij de aftrek op de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris, we gens het bewonen van een ambtswoning, is bepaald op resp. ƒ470.en ƒ440. wordt voor kennisgeving aangenomen. Hetzelfde geschiedt met de mededeeling dat de verbouw van het gemeentehuis is gegund aan den laagsten inschrijver, P. Ringnalde te Oenkerk, voor ƒ9893. De dubbeltallen: A. L. de Vries en R. P. de Boer te Makkum; P. Y. Vellinga en S. Brune te Lollum; Y. J. Galama en J. Huitema te Tjerkwerd, worden den Comm. der Koningin ter verkiezing van leden van het college van Zetters aanbe volen. Vervolgens vindt voorloopigej, ARUM, 27 September. Uit het rapport der commissie tot nazien der rekening van de hier gevestigde Nutsspaarbank, bestaande uit de heeren G. v. d. Weide te Witmarsum, U. P. Rijpma te Pingjum, H. M. Miedema te Zurich, J. H. IJpma, Dr. Swets en J. S. Buwalda alhier, blijkt, dat deze instelling, die zich steeds in toe nemenden bloei mag verheugen, met de behaalde resultaten over het met 1 Juli j.l. afgeloopen boekjaar uiterst tevreden mag zijn. De ontvangsten der spaarbank bedroe gen: aan coupons 17549,21, aan rente van hypotheken 8718,48; aan rente van leeningen 2526,61, aan huren 11038,361/2, totaal 62566,66/2- Daar tegenover staan de volgende uitgaven: aan rente van inleggers te Arum 10365,23, te Achlum 3872,07/2, te Kimswerd 6549,93, te Witmarsum f 8072,63/2, te Pingjum 7255,88/2, te Zurich 2764,76/>; aan diverse renten 1773,95; aan belastingen 1479,02, aan andere uitgaven 4932,71totaal 47066.20/2. De winst bedroeg derhalve 15500,46. Voor afschrijving werd daar van gebezigd 3500; aan elk der depar tementen „Witmarsum-Pingjum” en „Arum-Achlum-Kimswerd 450 geno teerd, terwijl het overblijvende 11100,46 bij het reservefonds kon worden gevoegd, waardoor dit is gestegen tot 108750,67. Bovendien is de reserve voor koersver schillen gestegen van 21725,61 tot 27056,30. De totale som aan inleggers verschul digd bedroeg op 30 Juni j.l. 1038025,97 tegen 967302.19/j het vorig jaar. De bezittingen der spaarbank waren: aan hypotheken 160422,40; aan leenin gen 547407,87/2; Nationale bankvet- eeniging 5394,84, aan coupons 3833,74; aan effecten 380279,69, aan rente van hypotheken 1899,73, aan rente van lee ningen 8734,83, aan kasgeld 8328,75; aan sate en landerijen 123625,65; aan werkmanswoning 500, aan het spaar- bankgebouw 4000; aan meubilair 100, aan saldo postrekening 1197.52, totaal 1245725.03. Balans- en exploitatierekening werden door de commissie volkomen in orde be vonden en voor accoord geteekend. BOLSWARD, 27 Sept. J.l. Woensdag avond 22 Sept, werd in het „Convent” gehouden de gecombineerde jaarverga deringen van de afd. Bolsward van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond, en van de ver eeniging „Klein Oolgaardt” alhier. Zooals bekend zal zijn, is het doel van laatst genoemde vereeniging de stichting en exploitatie van een gebouw voor vrijzin nige doeleinden hier ter stede; zij ont leent haar naam aan het Oolgaardthuis nabij Arnhem, het fondshuis van V. C. J. B. en V. C. S. B., en is, als schepping van de afd. Bolsward van den V. C. J. B\ ten nauwste met die afd. verbonden. Zooals gewoonlijk was ook deze huis houdelijke vergadering goed bezocht. Na een korten terugblik door den voorzitter van den V. C. J. B. op het afgeloopen 3e vereenigingsjaar, enkele mededelin gen, lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken, brengen secre taris en penningmeester hunne jaarver slagen uit. Uit het laatste stippen wij slechts aan dat de afd.kas er vrij goed voorstaat, uit het eerste willen wij me- moreeren, dat het ledental der afd. welis waar eenigszins is teruggeloopen (van 36 tot 31) in het afgeloopen jaar, en wel voornamelijk door vertrek naar elders, doch dat de afd. zich toch in gunstige con ditie bevindt. De bijeenkomsten, van af wisselenden aard, mogen zich in een flinke belangstelling der leden verheu gen, zij vinden om de 3 a 4 weken plaats en worden zoo goed, als steeds geheel door de leden zelf gevuld, hetgeen onge twijfeld bijdraagt tot meerdere gezellig heid. Bolsward maakt dan ook een goed figuur tusschen de plattelands-V. C. J. B. afdeelingen. Eene kascommissie wordt benoemd om de rekening na te zien. Hierop neemt de voorzitter van „Klein Oolgaardt” het woord. Deze wijst er op, dat genoemde vereeniging, hoewel thans ruim een jaar bestaande, nog niet is ge slaagd in de oprichting van haar gebouw Wel is haar een flinke financieele steun toegezegd door vele particulieren, doch nog niet in die mate, dat met het stich ten kan worden begonnen. De Raad van Beheer hoopt echter ook de laatste hin dernissen te kunnen overwinnen, en dan zal ’t door velen gewenschte gebouw spoedig verrijzen, zij het ook op beschei den voet. De administrateur brengt ’t jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat de door de in schrijvers op de obligatielening reeds gestorte bedragen veilig zijn belegd op de „Spaarbank te Bolsward”. Boeken en bescheiden zijn door een bijzondere com missie nagezien en accoord bevonden. De Raad van Beheer wordt geheel herkozen, mej. S. Faber, die niet her kiesbaar was, wordt echter vervangen door mej. K. de Boer. oenteliiii; Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan. terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten. reglementen, diploma's, pro gramma's. tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. DINSDAG 28 SEPTEMBER: Zangvereeniging „Voorwaarts". Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts." Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het oratorium „Der Messias”, van G. F. Handel, des avonds 8 uur in „den Hof van Holland." WOENSDAG 29 SEPTEMBER: Vergadering van leden „Hemelgave” des avonds 8 uur in „den Hof van Holland”. Bouwvakarbeiders Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts N.V. Vergadering des avonds 8 uur in café Voorwaarts.” Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, des avonds 8 uur in de school aan de Hid Herostraat. Tevens gelegen heid voor nieuwe leden om zich aan te melden. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in ’t Wilhelminagebouw. DONDERDAG 30 SEPTEMBER: Uitvoering van de zangvereeniging „Voor waarts” in het Julianapark, des avonds 7 uur. Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, café Slippens. VRIJDAG 1 OCTOBER: Zangvereeniging „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts." Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie’s avonds 8 uur in de Geref. schoolRehoboth" Hengste- pad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward". Repetitie in het Wilhelminagebouw, des avonds 8 uur. ZATERDAG 2 OCTOBER: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht van wantrouwen ingediend en met groote ’s avonds van 67 uur in „Ons Gebouw”. -- ------- j- Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, ’s avonds 7 tot 8 uur. Lokaal Politiebureau. MAANDAG 4 OCTOBER:. Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7'/2 uur in de Muziekschool. Damclub „Bolsward." Gelegenheid tot dam men in het Wilhelminagebouw. Aanvang des avonds 7’/2 uur. DINSDAG 5 OCTOBER: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Der Messias” van G. F. Handel, des avonds 8 uur in „den Hof van Holland”. Alle vereenigingen in de verschillende hoofdplaatsen, waar ons blad gelezen wordt, kunnen van deze rubriek gebruik maken, mits die vereenigingen ook hunne desbetreffende advertentiën in dit blad plaatsen. kon deze'vtereeht opmcrki Jeter den ‘volgepdeh, dag k rndtft -er geen -enkel Kjjni --- '■lo. 1' 'Jo. 2 gaat ze, onze arineenls hauitg cent per flesch, voor een’kwartje. ianbèvcl Ad, VOORSCHOTTEN met maandelijksche aflossing op billijke voorwaarden, EERSTE HYPOTHEKEN, zeer billijk. Neemt gelden a DEPOSITO voor een jaar vast, rente 5 °/0. Voor korter of langer termijn, rente naar overeenkomst. Inlichtingen ten kantore, Van Swietenstraat 12, Leeuwarden, of bij den heer D. J. BANGMA, Taxateur Adviseur te Wolsum. Voorts op de zitdagen DINSDAGS van 9-11 uur in Hotel PISO te SNEEK. DONDERDAGS van 10-12 uur Hotel HARMONIE te BOLSWARD. OVERAL APARTE SPREEKKAMER AANWEZIG. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1