Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Purol Verzacht en Geneest ontstoken Huid bij Babies Ij WOUDA’s - MEEL khpn.gr^ en blisgroente •p4° I 11 ij ij KWMTA-5- I I No. 79 )5ste Jaargan EERSTE LEEUWARDER HYPOTHEEK- EN KREDIETBANK verstrekt l JAVA KEEPEN" Slechts één merk kan *t beste zyn DatsKWATTA Dinsdag 2 October 1926 65ste Jaargang ijne pijptabak is rd ‘d, I 1 és 'I L ■y I II bewust en belooft SPORT. 3—1. de Kantongerecht Bolsward. rijwiel stond UIT EIGEN KRING. Buitenlandsch overzicht. kaai lepja. oekeu rs: gen. 1—1. 1—3. >ri- len de politie U daarom verbali- ’t Zal wel wat anders P- ■bbe,s i heb op. en. 2—3. 4—2. J licht, I 2e soort 45 Andijvie 28 35 ‘35 55 40 pbr \pond r r. Slager Hoite P. te Workum heeft de vleeschkeuringswet overtreden. Hij had een kalf geslacht, en dit dier wel aan gegeven bij de kommiezen, maar niet bij den veearts ter plaatse, den heer Eringa. Deze heeft het geslachte dier niet ge zien, en het bevreemdt hem, waarom het kalf niet bij hem is aangegeven. „Ik heb er niet aan gedacht, het was druk”, is verdachte’s verontschuldiging. Het O. M. eischt 4 boete of 4 dagen hechtenis. De kantonrechter vindt het wel vreemd, dat een slager zooiets kan vergeten, maar neemt toch aan, dat hier geen op zet in het spel is. Vonnis 3 boete, subs. 2 d. hechtenis. Jagen is een schoone zaak, En schenkt het menschdom veel vermaak. Alzoo een kleine variatie op Woutertje Pieterse’s dichtvoortbrengselen. Nu is Jan van Z. een groot liefhebber van de jacht en misschien nog meer van eenden. Van daar dat genoemd persoon op een goe den (of slechten) dag zijn spuit onder den arm nam en door de wildrijke om streken van Hieslum doolde om es te zien of er wat van zijn gading was. Ja hoor, daar in een sloot zwommen drie eenden vlak bij elkaar. Dadelijk nam Van Z. ze op den korrel, mikte en... „pang”, daar knalde een schot „pang” nog een. Uit nemend schutter als hij is, had hij in die twee schoten het geen kwaad vermoe dende eendenvolkje doen verhuizen van de Hieslumer- naar de zalige jachtvel den en vandaar in zijn weitasch. Van Z. had nu zijn buit te pakken, maar es war zu schön gewesen, es hat nicht sollen sein. Wat was het geval? Vriend Jan had geen jachtakte en geen vergunning om op de eenden van Auke Hannema te schieten, vandaar dat hij als herinnering aan het jachtgenot op zekeren dag een VOORSCHOTTEN met maandelijksche aflossing op billijke voorwaarden, EERSTE HYPOTHEKEN, zeer billijk. Neemt gelden a DEPOSITO voor een jaar vast, rente 5 Voor korter of langer termijn, rente naar overeenkomst. Inlichtingen ten kantore, Van Swietenstraat 12, Leeuwarden, of bij den heer D. J. BANGMA, Taxateur Adviseur te Wolsum. Voorts op de zitdagen DINSDAGS van 9—11 uur in Hotel PISO te SN EEK. DONDERDAGS van 10—12 uur Hotel HARMONIE te BOLSWARD. OVERAL APARTE SPREEKKAMER AANWEZIG. Eisch 4 boete of 4 d. hechtenis. „Wel wat hoog” merkt verdachte op, „ik kon er niks aan- doen”. De kantonrechter rekening houdende met de omstandigheden, veroordeelt hem tot 2 boete subs. 1 dag hechtenis. Advertenties 10 ctjé per regel. Bij meerdere graat- Sing^n eener zelfde ‘adver tentie reductie. Bijccntract aanmerkelijke korting?' 3LAÓ 45 50 100 80 60 ,2de soort' 28 Xndijvje f”. lo. 1 ■'ransche s dagvaarding thuis kreeg om in Japik Gys- berts veste voor den kantonrechter te verschijnen. Twee getuigen, de 42-jari- ge veehouder Seldenrust en de 32-jarige arbeider Homminga leggen verklaringen af, dat zij Jan van Z. tijdens zijn opera ties in de Hieslumer weilanden hebben gezien en nu eischt het O. M. een geld boete van 10, te vervangen door 10 d. hechtenis voor het jagen zonder akte, inbeslagneming van Van Z.s’ vuurwapen en last not least 50 ct. schadevergoeding voor elk om halsgebracht eendvogeltje. Dit laatste naar keuze te vervangen door dag hechtenis voor elke eend. Prosit!! Uitspraak a.s. Vrijdag. De 41-jarige Evert B. uit Arum, staat terecht wegens overtreding van de Leer plichtwet. Hij had namelijk zijn 11-jarig dochtertje gedurende den schooltijd thuis gehouden om haar het huishouden te la ten doen. Verdachte had al eens een waarschuwend schrijven van den Inspec teur van het O. L. ontvangen, maar het meisje kwam nadien ook nog niet gere geld op schoof. „Hebt U iets op te merken?” „Ja mijnheer, mijn vrouw is allang ziek en nu was ik wel genoodzaakt om het oudste meisje thuis te houden voor het huishouden”. „Een lastig geval hé?” „Ja mijnheer”. „Uw dochtertje is al 11 jaar en zit nog maar in de vierde klas, ’t Kind moet er toch nog wel wat bijleeren en dus ook de school bezoeken”. „Ja mijnheer, dat is zoo, maar mijn vrouw ligt steeds te bed, dus moet er hulp zijn. Ik kon geen andere oplossing vinden. De Geref. Kerk heeft wel gepro beerd om een hulp in de huishouding te krijgen, maar dit is tot nu toe nog niet gelukt”. De 21-jarige Bouke F. te Schettens fietste op een Zondagavond uit Bolsward. Het was donker en Bouke ontstak zijn rijwiellantaarn. De lamp brandde eenigen tijd uitstekend, maar het duurde niet lang of het licht ging uit en het jong- mensch fietste in ’t donker.' Wat was er met die lamp gebeurd? „Ze hebben hem laten verzuipen”, zegt Bouke. „Hebt U dat dan niet bij de politie aan gegeven?” Nee, dat heeft hij niet gedaan. De 31-jarige Makkumer Cornells A. is wegens openbare dronkenschap reeds 3 maal veroordeeld en nu heeft hij zich om hetzelfde feit weer te verantwoorden. Evenals bij den vorigen verdachte ver keerde hij op Koninginnefeest in kenne- lijken staat van dronkenschap. Het O. M. eischt 6 d. hechtenis. „Het is wel wat hoog”, merkt ver dachte op. „Ja en dat wordt steeds hooger. Voelt U er niets voor om U bij een geheelont- houdersvereeniging aan te sluiten en dan voorwaardelijk te worden veroordeeld? Ja, daar voelt verdachte wel iets voor. Als de kantonrechter voor a.s. Vrijdag bericht van het bestuur eener geheel onthoudersclub krijgt, dan krijgt A. een voorwaardelijke straf en is dit niet het geval, dan hechtenis. Uitspraak a.s. Vrijdag. Tjebbe de B. oud 50 jaar, wonende te Workum is nu aan de beurt. Het be treft het fietsen op de „geeltjes”, het trot toir langs den straatweg. heer Osinga verklaart ook, goed oppast. O.M.: „Welnu, we zullen het nog es met je probeeren”. Eisch 15 subs. 15 d. hechtenis. „Kun je dat betalen?” „Ik dacht het wel mijnheer”. Het vonnis luidt overeenkomstig eisch. onze één dan ukt den dat i ers. VOETBAL. N. V. B. Ie klasse. FrisiaAchilles G. V. A. V.Leeuwarden G. V. V.Friesland 2e klasse. SneekL. S. C. T. V. C.Heerenveen 3e klasse. Leeuwarden IISneek II F. V. B. Ie klasse. C. A. B.—L. S. C. II S. D. L.De Kooy 11 2e klasse. De Kooy III—C. A. B. II Sneek III—R. K. S. C. C. A. B.—L. S. C. I 2—3. Onder leiding van scheidsrechter Zand- stra wordt om twee uur begonnen. L.S.C. heeft eenig overwicht en weet dit voor de pauze in drie doelpunten uit te drukken, zoodat de rust ingaat met 03. Na de pauze pakt C. A. B. beter aan en met groot enthousiasme wordt verder gespeeld. Beide elftallen laten een mooie partij voetbal zien. De voorhoede van C. A. B. is heel goed. De eerste tegen-goal wordt gemaakt door den rechtsbuiten Roorda, de tweede door Huisman. We denken nog, dat de wedstrijd met 33 zal eindigen, maar de gelijkmaker wil niet komen. Zoodat de stand 3—2 is, als arbiter Zandstra^ bij wien de leiding in vertrouwde handen was, „inrukken” blaast. C. A. B. IIIBlack Boys II 05. De C. A. B. baby’s zijn het wedstrijd spelen niet gewend. Geen wonder trou wens, als oefenen voor hen totaal onmo gelijk is. Ongeoefendheid kan niet geheel worden goed gemaakt door enthousiast spel, al is het laatste een groote factor bij een wedstrijd. De C. A. B.-spelers moeten zich door deze nederlaag niet laten ont moedigen, wie weet of het een volgende keer niet wat beter gaat. Dat de zwarthemden den wedstrijd wonnen, hebben zij te danken aan hun beter spel, zoodat de groote overwinning een welverdiende is. cent per ilesch, voor een’ kwartje. tanbèvél Ad, IJN, BólswanL' TEL. n2- „Och meneer het achterwiel van de fiets stond alleen maar op de geeltjes, anders niets”. „Zou seerd hebben? wezen”. Niks hoor, verdachte’s slechts half op het trottoir. Enfin, De B. is dan toch strafbaar, want zonder noodzaak of vergunning, mag hij daar niet rijden. „We zullen de zaak aanhouden tot de volgende maand en dan de politie eens vragen, ’t Zal wel anders wezen, dan U ’t verklaart”. „Nou ja, ’t voorwiel stond er misschien ook op, dat weet ik niet zoo precies meer”, zegt B. onder ’t weggaan. De weg TjerkwerdWorkum is voor Rintje U., een 33-jarigen keurmeester te Witmarsum een lastig stukje weg. In zijn functie als keurmeester moet hij met een Fordje bij verschillende slagers langs, om afgekeurd afval van vee, als longen, lever enz. ophalen. Dit doet hij in gemeente dienst en met een gemeente-Fordje. Dit vehikel nu is jammer genoeg niet voor zien van een plaatje, waar het gewicht op staat aangeduid. Toen verdachte voor eenige weken in Parrega was met het wagentje, werd hij door de politie aan gehouden en bekeurd. Rintje U. wordt overeenkomstig den eisch tot 2 boete subs. 2 d. hechtenis veroordeeld. 'ta. 1 s!o. 2 gaat ze, irinesrte hapjlyj Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, „Hennaarderadeel”, Makkumer-, Workumer Courant, Franeker- en Ylster Nieuwsblad. Het O. M. veroordeelt verdachte tot een voorwaardelijke hechtenis van 14 dagen met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij aangesloten blijven bij een ver eeniging voor drankbestrijding en geen localiteiten bezoeken, waar sterke drank verkocht wordt. „Twee jaar is een heele tijd, dat moet U wel begrijpen”. Verdachte is zich den ernst van den toestand volkomen nogmaals zich van drank te onthouden. Uitspraak a.s. Vrijdag. De 48-jarige werkman Ynze B. te Makkum verkeerde in den avond van het Koninginnefeest in die plaats in kennelij- ken staat van dronkenschap. Verdachte bekent, dat hij teveel bier had gehad, niettegenstaande hij geheel onthouder was. Direct is hij naar den voorzitter van de geheelonth. vereeniging gegaan en heeft dezen de zaak uitgelegd en tevens beterschap beloofd, zoodat hij niet als lid geroyeerd is. „Jammer hé? Uw proeftijd van twee jaar was haast om”. (Verdachte was reeds om eenzelfde feit voorwaardelijk veroordeeld). „Ja meneer, het spijt me erg en ik pas nu goed op”. De majoor van de rijksveldwacht, de heer Osinga verklaart ook, dat B. nu tels" en ,.da Faam”:; a Spcfticboorién, le soort 32 ct. o Spercieboonen, II LEEUWARDEN. Bij een voetbalspel alhier heeft j.l. Zondag de 21-jarige H. v. d. L. zijn scheenbeen gebroken. Op neming in het stadsziekenhuis werd door den ontboden geneesheer noodig geoor deeld. WOMMELS, 30 Sept. Hedenavond toonde de heer A. R. van der Zee, alhier, ®ns een ei, dat door één van zijn kippen was gelegd. Het had het respectabele ge wicht van 140 gram. De kip had dit kunstje een week eerder moeten uitha len, dan had zij (of haar „patroon”) met liet ei op de pluimveetentoonstelling ku:v- nen geuren. WOMMELS, 3 Oct. Gisteren stond voor de zooveelste maal de vlag op de muziektent op de terp ten teeken, dat er des avonds weer ’n openluchtconcert zou worden gegeven. AI is het reeds ver in den tijd, het prachtige herfstweer maak te het nog alleszins mogelijk. Voor deze keer trad op het Chr. Zangkoor „Sursum Corda” te Bozum, onder leiding van zijn wakkeren directeur, den heer S. Renze- ma te Wommels. Op loffelijke wijze wer den eenige liederen ten beste gegeven, die door een talrijk opgekomen publiek met de meeste aandacht werden aange- hoord. Ongeveer half tien konden de Bo- z-umer zangers en zangeressen huiswaarts keeren met de voldoening een genotvol- Ifen avond aan het Wommelser publiek geschonken te hebben. Tijdens het con cert bleken veler harten niet alleen ge roerd door de schoone kunst van „Euter pe”, maar ook getroffen door de pijltjes van den schalkschen Amor. Dit laatste was natuurlijk uitsluitend het geval bij de jeugdige toehoorders (-essen) 22 20 iküêa (jrisiiten tofs” en „de Faam’, i Spercieboonen, le soort 50 ct. Spercieboonen, 2e soort 45 naai» L_ len, I ppgetreden 'I jI „Als er nu eens hulp komt, gaat Uw dochtertje dan weer geregeld naar school?” „Ja mijnheer, dan wel. Nu is ze ’s mor gens thuis en ’s middags in school, maar als er een meid komt, dan moet ze den heelen dag leeren”. „Vind haar onderwijzer het goed, dat ze ’s morgens thuis blijft?” „Jawel mijnheer”. O. M.: „Het is een moeilijk geval, maar daar Uw goede wil blijkt, komt U dezen keer zonder straf vrij. Als ’t eenigszins mogelijk is, moet U Uw dochtertje weer naar school sturen, want ze mag er nog wel wat bij leeren”. De Kantonrechter gaat met de uit spraak van het O. M. accoord. De 37-jarige Hilarius S. te Bolsward treedt nu naar voren. De ambtenaar van het O. M. leest voor, dat genoemde S. zich in den avond van 6 Aug. j.l. aan openbare dronkenschap had schuldig ge maakt. Kantonrechter: Het spijt me, dat ik U hier weer zie. Het is nog geen jaar ge leden, dat U zich hier voor hetzelfde feit had te verantwoorden. Vertelt U eens hoe het gekomen is”. Verdachte verklaart dat hij met agent Schoonebeek een eindje wandelde en bij hotel De Wijnberg ruzie kreeg met zeke ren De Jong. Toen eerst bemerkte de agent dat verdachte spiritualiën gebruikt had. Had hij geen ruzie gekregen, dan was van een procesverbaal ook geen sprake geweest. Verdachte heeft oprecht berouw van hetgeen is voorgevallen en heeft na dien dag ook geen druppel sterken drank of bier meer gebruikt. Hij belooft beterschap en niet alleen gebruikt hij nu geen alco holica meer, hij is nu ook aangesloten bij het Kruisverbond, een vereeniging voor drankbestrijding. Zijn aanneming in deze vereeniging bewijst, dat het bestuur vertrouwen in hem stelt. Hij zelf is vast besloten het glas te laten staan. Onze instelling werkt alleen in de provincie Friesland. Door oordeelkundige en controleerbare belegging der gelden wordt de meest mogelijke zekerheid verkregen voor hen, die hunne gelden bij de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank beleggen. Dit blad verschijnt des Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 beid is toevertrouwd aan een socialist; de soc. partij echter verklaart met na druk, dat diens deelneming aan de re geering niet plaats heeft namens de par tij, die zich volstrekt niet gebonden acht. De regeeringspers noemt het kabinet de sterkste Poolsche regeering sinds Polen onafhankelijk werd. De samenstelling wijst erop, dat Pilsoedski den strijd tegen de reehtsehe oppositie wil doorzetten, hoewel er twee grootgrondbezitters zitten. De doodstraf in Italië door den ministerraad aangenomen. Zaterdagmorgen j.l. heeft de Italiaan- sche ministerraad het wetsontwerp aan genomen tot instelling der doodstraf voor aanslagen op den koning, den regent,de koningin, den kroonprins en het hoofd der regeering. Dergelijke misdaden zullen worden berecht door een speciale afdee- ling van het hof van cassatie, fungeeren- de als hooggerechtshof. Het ontwerp zal bij het parlement worden ingediend zoo- dra dit zijn werkzaamheden hervat. 1600 millioen dollar dit jaar uit de V. S. naar Europa. Het Amerikaansch departement van Handel heeft statistieken opgesteld van de reizigers die dit jaar Europa bezocht hebben. Daaruit blijkt dat het totaalbe drag van het door Amerikanen in Europa uitgegeven geld bedraagt 70 millioen dol lar, tegen 500 millioen het vorig jaar. Behalve nog de toeristen die zelf hun geld naar Europa brengen, zijn er nog de emigranten die geld naar hun in Eu ropa gebleven families sturen. Volgens de „Tel.” schat men te Washington het be loop dier geldzendingen over dit jaar op5 minstens 900 millioen dollar, waarmee het uit Amerika naar Europa gevloeide kapitaal dus stijgt tot 1600 millioen dol lar. kon deze^tereeht opmerk! Jeter den 'VöJgepden, dag- k mdd't .er geen «enkel K'ain 4 vgsT r J A'_. Weekagenda Bolsward. BOLSWARD. DINSDAG 5 OCTOBER: Jeugd-Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts.” Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het oratorium „Der Messias”, van G. F. Handel, des avonds 8 uur in „den Hof van Holland.1* WOENSDAG 6 OCTOBER: „Patrimonium.” Vergadering de avonds uur, Geref. Kerk, Kleine Dijlakker. S.D.A.P. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts.” V. C.J. B., afd. Bolsward. Vergadering des avonds 8 uur in het „Convent”. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, des avonds 8 uur in de school aan de Hid Herostraat. Tevens gelegen heid voor nieuwe leden om zich aan te melden. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in 't Wilhelminagebouw. DONDERDAG 7 OCTOBER: Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, café Slippens. VRIJDAG 8 OCTOBER: Zangvereeniging „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts.** Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie’s avonds 8 uur in de Geref. school „Rehoboth** Hengste- pad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward1*. Repetitie in het Wilhelminagebouw, des avonds 8 uur. ZATERDAG 9 OCTOBER: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht 's avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw". Stadsspaarkas. Gelegenheid tot 't inbrengen van gelden, ’s avonds 7 tot 8 uur. Lokaal Politiebureau. MAANDAG 11 OCTOBER Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7'/2 uur in de Muziekschool. Damclub „Bolsward.** Gelegenheid tot dam men in het Wilhelminagebouw. Aanvang des avonds 7 uur. Alle vereenigingen in de verschillende hoofdplaatsen, waar ons blad gelezen wordt, kunnen van deze rubriek gebruik maken, mits die vereenigingen ook hunne desbetreffende advertentiën in dit blad plaatsen. Een werkweek van 5 dagen geëischt. Volgens een telegrafisch bericht aan het „Hbl.” kwam gisteren de uitvoeren de raad van de Amerikaansche Federa tie van den Arbeid bijeen met het oog op de zesenveertigste jaarlijksche conventie van deze Federatie. De raad stelt voor als einddoel een arbeidsweek van vijf dagen voor alle arbeiders te bepalen. Green, de president der Federatie, was het met het voorstel van den raad eens om voor te stellen, dat de bestuurders der vakver- eenigingen een arbeidsweek van vijf dagen of van veertig uren aannemen als richtsnoer voor de georganiseerde arbei ders. Hij besloot, deze politiek aan alle aangesloten vakvereenigingen aan te be velen als grondslag bij het voeren van onderhandelingen over vernieuwing van arbeidscontracten met de werkgevers. Na de crisis in Polen. De nieuwe regeering in Polen is reeds i en aan het hoofd van het Kabinet staat Generaal Pilsoedski. De met de regeering bevriende pers wijst in de commentaren over het kabi- net-Pilsoedski o.a. erop, dat het feit dat de minister van oorlog aan het hoofd van I het kabinet staat, een waarschuwing be- I teekent voor de vijanden van Polen, I waarmede in de eerste plaats Rusland en I Litauen (wegens Wilna) bedoeld zijn. t neer. Voor den afgetreden premier Bartel is Ne post ingesteld van onderpremier, wien de taak ten deel valt de formeele en re presentatieve functies waar te nemen. I Tevens heeft Bartel het ministerie van I onderwijs voor zijn rekening. Binnen- llandsche zaken is weer in handen gelegd Ivan een generaal. De portefeuille van ar- Boi.swardsche Courant in i 6) 8 H in o- i t a«ui -J a i. i. «V, 0—5. 1—2. 1 K. -- i - 'i i r y s 1 f oeifeft Voor het plaatsen van advertenties bevelen L wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan. terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten. reglementen, diploma’s, pro gramma's, tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1