der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Kalvermarkt. a I I KVVVITA5 WOUDA’s De hevige storm. 9 I J AW REEFEN* Slechts eén merk kan *t beste zyn Bat’s KWATTA jkto jrg. aWi it'els”. en ’^da Faa rn’jJ n SpeAïebporièn, ‘Tl en büs.groente EERSTE LEEUWARDER HYPOTHEEK- EN CREDIETBANK verstrekt 65ste Jaargang Dinsdag 12 October 1926 No. 81 1 )5ste Jaargang I ijne pijptabak, is s'. 51 Officieele Advertentie. BLAD Weekagenda Bolsward. &ni de Parfumerie Joyzelle, Haarlem Kantongerecht Bolsward. B. n (4 Opwekkend en verfrisschend met ruïnes en stapels dooden heeft over- Repetitie ’s av. 7'/2 Bolsward." Gelegenheid tot dam- 5.42 5.40 5.38 5.36 5.33 5.31 Jo. 1 F'rarrsche i Vndijvje B. te en ng et- >or an Ier Ma en ze ES' al' et. je- iat je- cel de en >r- de :e- as st. )C' En :r- tel en is- LICHT OP VOOR FIETSEN. 13— 14 14— 15 15— 16 Vrijdags. Abonnementsprijs buiten en Administratie: Aflossing oude leeningen. Naar de „Tel.” meldt, heeft de stad Berlijn besloten de leeningen uit de voor oorlogs- en inflatie-periode af te lossen. Wat de vooroorlogsche leeningen betreft, zullen van deze aflossing alleen kunnen profiteeren de houders van het z.g. oud bezit. Hun biedt de stad 8 der oor spronkelijke goudwaarde hunner obliga ties aan. Houders van tijdens de inflatie uitge- 28 35 '3Ó 55 40 een eindweegs buiten den haven ontdekt. De toppen van de masten staken slechts boven het water uit. Alle 13 opvarenden zijn verdronken. Eenige lijken zijn reeds aangespoeld. Op Terschelling strandde in den nacht een Poolsch stoomschip geladen met cokes. Zestien opvarenden werden door de reddingboot „Brandaris” gered. Een tweede stuurman en een matroos sloegen door een stortzee overboord en verdronken. De Vlaardingsche logger „Theo- door” leed nabij de Engelsche kust schip breuk. Twaalf visschers verloren hierbij het leven. De kapitein, die eenige uren met een jongen op zijn rug zich zwem mende voor verdrinken wist te behoeden, werd' door een Duitsch stoomschip opge pikt. De jongen overleed. De kapitein is ernstig gewond. Maandagmorgen kwam te IJmuiden binnen de zeillogger „Katwijk 137 Vriendschap”. Een der opvarenden was over boord geslagen en verdronken. De Lemster visschers hebben het op de Zuiderzee ook zwaar te verantwoor den gehad. De L.E. 8 verloor een houten punter, welke volliep en zonk, terwijl de 20-jarige zoon van den visscher J. Thijs- seling, die een vlet zou uithoozen onder het zeilen over boord sloeg. Direct werd gedraaid en kon men na veel moeite er in slagen de drenkeling binnen te halen. Het praamschip „De Twee Gebroe ders” van Urk, dat met hooi geladen Za terdag op weg was van Genemuiden naar Urk, is door den storm bij Schokland achter zijn anker weggeslagen en in de nabijheid van Blokzijl gestrand. De op varenden zijn gered. Schip en lading zijn waarschijnlijk verloren. Niets is verze kerd. Advertenties: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel„Hennaarderadeel”, Makkumer-, Workumer Courant, Franeker- en Ylster Nieuwsblad. Keert Wilhelm II naar Duitschland terug? Volgens mededeeling van de „Tel.” wordt officieel bevestigd, dat het nieuwe compromis-ontwerp met het huis Hohen- zollern door den Pruisischen minister van Financiën en door den gevolmachtigde van den hoofdtak en de zijtakken van 't huis Hohenzollern onderteekend is. Van de in beslag genomen bezittin gen verblijven aan den staat: de kroon- kasteelen met het historische meubilair en de parken, met inbegrip van de kas teden „Bellevue” en „Babelsberg”; voorts de kunstwerken in de musea, de Schackt-galerij te München, de kroon- attributen, de beschikking over de Ho- henzollern-bibliotheken, de huisbiblio- theek en het huisarchief, de theaters met het theaterfonds, 250.000 morgen lande rijen en bosch, bijna alle bouwterreinen te Berlijn en Potsdam en ten slotte de kroonfideicommisrente. Het ontwerp zal onverwijld aan de goedkeuring van den Pruisischen Land dag worden onderworpen. Naar de „Deutsche Tageszeitung”, het orgaan der agrariërs, meldt, zullen de Duitsch-natio- nalen vóór het ontwerp stemmen. Het ontwerp bevat 17 artikelen; van politiek standpunt beschouwd, is artikel 7 het belangrijkste, het bekend worden daarvan heett in den Landdag groot op zien gebaard. De eerste alinea van dit artikel luidt n.l. als volgt: „De staat houdt levenslang de be schikking van den geregeerd hebbenden koning Wilhelm II, in overeenkomst met diens wensch, het slot Homburg auf der Höhe, als woonplaats voor hem en zijn personeel.” Uit deze alinea wordt opgemaakt, dat de ex-keizer de mogelijkheid van een te rugkeer naar Duitschland overweegt. In den Pruisischen Landdag bestaat vooral van sociaal-democratische zijde scherpe oppositie tegen het artikel 7 van het nieuwe regeeringsontwerp, dat als ’t ware als een uitnoodiging aan den kei zer wordt beschouwd om naar „der Hei mat” terug te keeren. Het Fransche blad de „Temps” heeft, naar het „Hbl.” schrijft, uiterst heftig ge protesteerd tegen den mogelijken terug keer van den ex-keizer, waarin de over eenkomst tusschen de Hohenzollerns en den Pruisischen staat voorziet. Duitsch land was al ondoorzichtig, schrijft het blad, om den kroonprins te laten terug gaan, zooals uit tal van incidenten ge bleken is. Maar ditzelfde toe te staan aan den verantwoordelijken bewerker van den oorlog, aan den vorst, die in strijd met den elementairsten plicht gevlucht is voor het débacle, waartoe hij zijn volk had gedreven, zou een fout zijn tegen de republiek, waarvan de gevolgen zich weldra zouden doen gevoelen. De politiek van ontspanning en toenadering mag niet het voorwendsel worden tot een soort moreele rehabilitatie der Hohenzollerns. Want zoo men al onder bepaalde voor waarden kan denken over een verzoening van het Duitsche volk, dat voortaan naar den vrede is georiënteerd, de gecivili seerde wereld zal nooit een verzoening toelaten met den van zijn ambt vervallen keizer, wiens misdadig gebaar Europa Burgemeester en Wethouders der ge meente Bolsward maken bekend, dat de Kalvermarkt zal worden gehouden op Woensdag 20 October 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. BOLSWARD, 8 October 1926. Advertenties 10 ct_. per regel. Bij meerdere.graat- sing^n eener zelfde adver tentie reductie". Bijccntract aanme rkelijke RodtingT Dit blad verschijnt des Dinsdags en de raijon, franco per post, 2,50 per jaar. - Redactie J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 cent per jlesch, voor een'kwartje. an b v el Ad, 1JN, Bölswart! TEL. 112. le soort 32 ct. Spcrcjebooneru ,2de soort 28 ^.ndijvje i 5.44 nam.5.48 vm. gaat ze, onze arineertts .haring BOLSWARD. DINSDAG 12 OCTOBER: I.O.GT. Vergadering ’s av. 8 uur café „Voorwaarts”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie 8 uur „den Hof van Holland”. WOENSDAG 13 OCTOBFR: Jeugd N.V. Vergadering ’s av. 8 uur café „Voorwaarts”. Ghr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, 8 uur ’s av. in de school aan aan de Hid Herostraat. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang 73/4 uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. tëeref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie 8 uur n.m. ’t Wilhelminagebouw. DONDERDAG 14 OCTOBER: Zangver. „Harmonie”. Repetitie 8 uur n.m. café Slippens. VRIJDAG 15 OCTOBER: Zangvereeniging „Voorwaarts”. - Repetitie 8 uur n.m. café „Voorwaarts." Stedelijk Muziekkorps. Repetitie 8 uur n.m. in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s av. 8 uur in de Geref. schoolRehoboth" Hengste- pad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s av. 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward". Repetitie in het Wilhelminagebouw, des av. 8 uur. ZATERDAG 16 OCTOBER: Onderling Ziekenfonds. Contributie-rffdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, ’s avonds 7 tot 8 uur. Lokaal Politiebureau. MAANDAG 18 OCTOBER: Dansavond in café Slippens, 8 uur. Sirijkorkest „Andante”. T uur in de Muziekschool. Damclub men in het Wilhelminagebouw. Aanvang des avonds 7 uur. Alle vereenigingen in de verschillende hoofdplaatsen, waar ons blad gelezen wordt, kunnen van deze rubriek gebruik maken, mits die vereenigingen ook hunne desbetreffende advertentiën in dit blad plaatsen. De geweldige storm, welke in den nacl t van Zaterdag op Zondag woedde, hee 't veel schade veroorzaakt. Zoowel te land als op zee zijn de gevolgen niet uitgQ- bleven. Vele menschenlevens vallen ie betreuren. BOLSWARD, 10 Oct. De Zuid-Wei- tenstorm, die j.l. Zaterdag woedde, heeft ook in onze stad haar invloed doen gei den. De boomenrij op ’t Marktplein is n.l. weer met 2 verminderd. Het bleek, dat de stammen dier boomen van binndn geheel vermolmd waren. Een wonder mqg het heeten, dat ze het zoo nog hebban uitgehouden. Hedenmorgen is direct mpt de opruiming begonnen. FRANEKER, 9 Oct. Bij den tuinder S. de Vries alhier is een groote glasruit van een tuinbak gelicht en over een 2 M. hooge schutting geworpen. Ook van an dere ramen zijn ruiten vernield. Bij het tramstation werden van de locomotief een paar ruiten ingedrukt. Uit Terschelling wordt gemeld: In een zware stormvlaag zijn Zaterdag alhier twee Nederlandsche watervliegtui gen neergestreken, de W 65 en W 62. De landingsmanoeuvres werden door alle dorpelingen met groote spanning ge volgd, aangezien door de onstuimige zee de vliegtuigen ieder oogenblik dreigden te kapsijzen. Bij het neerdalen geraakte de vleugel van de W 65 de golven, waar door het vliegtuig op zij viel en bleef lig gen. De inzittenden stonden reeds gereed over boord te springen; gelukkig geraak te echter het toestel, door het vol-kracht aanzetten van den motor weer in even wicht, zoodat veilig de haven bereikt kon worden. Het motorbeurtschip Klaziena is met averij en gebroken zeil binnengeko men. Het motorbeurtschip Harlingen-Vlie- land ligt bij Terschelling met defecten motor en vraagt assistentie. De sleepboot Harlingen is toen uitgevaren. Het Lemsterkop, het Friesche en het Kuindersche buitenveld, ongeveer 700 tot 800 H.A. weideland, is onder water ge- loopen, zoodat het 1 5 1 */2 M. onder water staat. Het aldaar grazende vee kon tijdig naar den dijk worden gedreven. geven leeningen komen er nog slechter af. Wie in 1922 aan de stad een papie ren millioen leende, krijgt hoogstens 58.75 Mark terug, terwijl voor een mil lioen papiergeld uit het jaar 1923 niet meer dan 2.50 Mark terugbetaald wordt. dekt. Liet men toe dat de keizer, als ware hij een vreedzaam burger, zitting nam aan den haard der Duitsche republiek, dan zou dit de dubbelhartigheid van Duitschland zóó schaamteloos blootlegj- gen, dat het vertrouwen, hetwelk mep hebben kan in de mogelijke regeneratie van het rijk door de democratie en dep republikeinschen geest, er definitief docf zou worden ondermijnd. Het mijnconflict in Engeland. Het lijkt er niet naar, dat de „safet i men”, oftewel de veiligheidsmanschap- pen in de mijnen, hun arbeid zullen neer leggen, hoewel het parool van de Mijn- werkersfederatie het hun voorschrijft. Dit komt, doordat de meeste „safety men” niet bij de mijnwerkersfederatie zijn aan gesloten, doch lid zijn van een aparte vakvereeniging. In Zuid-Wales wordt mi voor botsingen gevreesd, waarom de mijneigenaren reeds de hulp van marind- troepen hebben aangevraagd. Een later bericht meldt, dat de Mijn- werkersraad van Leicestershire heeft be sloten den leden instructie te geven on middellijk het werk te hervatten op de voorwaarden der eigenaars. Hiermede is de staking in Leicestershire geëindigd. Verwacht wordt, dat binnen enkele dagen de arbeid in Leicestershire weer normaal zal zijn. Aanhoudende droogte in Mexico. De schade, die in de staat Sonora (Mexico) wordt aangericht door de aan houdende droogte, bedraagt eenige mil- lioenen dollars. Overtredingen van de drankwet. Het ministerie van Justitie in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika deelt mee, dat in het afgeloopen jaar 44.000 veroordeelingen in de V. S. zijn uitge sproken wegens overtreding der drank wet. Te zamen zijn 5666 jaar gevangenis straf en meer dan 7.700.000 dollar boete opgelegd. Alleen New York telt reeds 6161 veroordeelingen. De schade der overstroomingen. De jongste regens in Illinois hebben volgens den directeur van het staatsde- partement van Landbouw, een schade aangericht van 10 millioen dollar. Onze instelling werkt alleen in de provincie Friesland. Door oordeelkundige en controleerbare belegging der gelden wordt de meest mogelijke zekerheid verkregen voor hen, die hunne gelden bij de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank beleggen. dan 2.50 Mark terugbetaald wordt. De rampen in Florida. Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken ontving bericht van het Amerikaan- sche Roode Kruis, dat niet gebleken is, dat bij de natuurampen in Florida, New Orleans en Tampa Nederlanders zouden zijn omgekomen. Het mond- en klauwzeer in België. Naar de „Tel.” meldt, heerscht reeds langen tijd in België het mond- en klauw zeer in erge mate. Volgens de laatste gegevens is in 691 gemeenten over 3108 boerderijen mond- en klauwzeer gecon stateerd. Blanke Boekweitgort per pond 30 25 tf 'ft ..22 20 fels” en „de Faam i Spercieboonen, le soort 50 ct. Spercieboonen, 2e soort 45 45 50 100 80 60 VOORSCHOTTEN met maandelijksche aflossing op billijke voorwaarden, EERSTE HYPOTHEKEN, zeer billijk. Neemt gelden a DEPOSITO voor een jaar vast, rente 5 °/0. Voor korter of langer termijn, rente naar overeenkomst. Inlichtingen ten kantore. Van Swietenstraat 12, Leeuwarden, of bij den heer D. J. BANGMA, Taxateur Adviseur te Wolsum. Voorts op de zitdagen DINSDAGS van 9-11 uur in Hotel PISO te SN EEK. DONDERDAGS van 10—12 uur Hotel HARMONIE te BOLSWARD. OVERAL APARTE SPREEKKAMER AANWEZIG. Boven Zevenbergen heeft zich Vrijdagavond omstreeks 10 uur een hevig onweer ontlost, dat gepaard ging met geweldige regens. De bliksem sloeg in bij de boerderij van den heer Akkermans te Fijnaart, welke bijna totaal afbrandde. Ook boven Engeland en in Het Kanaal is het zware storm geweest. Vol gens de „rel.” kreeg Lonuen zijn deel er van, doch ernstige ongevallen nadden gelukkig niet plaats. In een der buiten wijken waaide alleen een schuting om, waardoor een man en twee vrouwen niet ernstig gewond werden. Boven het Kanaal heeft het erg ge spookt. Het vertrek der Kanaal-booten van Folkestone en Dover werd door een groote menigte gadegeslagen. De hooge zeeën maakten de scheepvaart uiterst moeilijk. Nabij Greenock had een aanvaring plaats tusschen de „Caledonia” en de „Orania”. Beide schepen konden evenwel hun reis naar New York voortzetten, daar boven de waterlijn alleen schade was opgeloopen. Door den storm van jl. Zaterdag zijn te Rotterdam op enkele plaatsen verschil lende boomen omgewaaid. Het tramver keer ondervond daardoor een aanzien lijke vertraging. Op de Lek zijn twee passeerende schepen van een reederij van het Kra- lingsche veer op een schip geloopen. De booten zijn weer vrij gauw vlot geko men. Met geringe schade en zonder on- lukken zijn de schepen aan hun verschil lende ligplaatsen te Rotterdam aangeko men. Te Groningen werd in den nacht van Zaterdag op Zondag een auto door een boom getroffen. De familie Toxopeus keerde in den nacht in een open auto van een bruiloft terug. Op den Heereweg trof een vallende boom, na de electrische lei ding van de tram beschadigd te hebben, de auto en kwam op de zes inzittenden neer. De chauffeur van den huurauto en de heeren Toxopeus en Roelofs kregen lichte hoofdwonden door glasscherven; de achter hen gezeten dames mevr. Toxopeus, haar schoondochter, en haar dochter werden ernstiger getroffen. Eerstgenoemde kreeg ’n lichte hersen schudding en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, haar schoondochter bekwam een schouderkneuzing en klaag de over pijn in het rechterdijbeen, dat vermoedelijk gekneusd is, terwijl de doch ter een kneuzing aan een der beenen had. De toestand van de getroffenen is be vredigend. De carrosserie van den auto is groo- tendeels vernield. Te Heerlen, waar ook de storm he vig woedde, werden een aantal boomen ontworteld. In het nabijgelegen Bemeleh is een groot deel van den voorgevel van een in aanbouw zijnd huis ingestort. Een vrouw en haar kindje werden onder de steenen bedolven. Het kind is in levens gevaarlijken toestand naar het zieken huis te Maastricht gebracht. De moeder kreeg een schouderontwrichting. Hoog water. Door den storm bereikte het zeewater te Urk een hoogte van 1.80 M. boven volzee. Het lage land op Urk is onder- geloopen. Het vee moest uit de weide ge haald worden. Aan de Rijkszeewering is belangrijke schade toegebracht. Veel hout is weggespoeld. Op Marken steeg het water 1.80 M. boven A. P. Het geheele eiland is onder- geloopen. Door den hevigen Z.W.-storm zijn Zaterdagnacht bij Sliedrecht de uiter waarden langs de Merwede onder water geloopen. Het water was plotseling ge stegen, waarna de sterke wind het over de uiterwaarden joeg. Het vee kon bij tijds gered worden. Vele veehouders lij den veel schade door het hooge water. Zaterdagmiddag om 12 uur kwam plotseling de zee over de Zomerkade van den Buitendijkschen polder tusschen Naarden en Muiderberg. Niemand was daarop verdacht en met groote moeite gelukte het ’t vee te redden en in de bin- nendijksche polders te brengen. Het water bereikte te Dordrecht een hoogte van 2,58 M. boven A.P. Dit had tengevolge, dat verschillende laag gelegen stadswijken aan havens en rivier gelegen blank stonden. Eenige belangrijke water bouwkundige werken bekwamen schade. Een hoofdbuis der waterleiding brak, door het wegspoelen van den grond, zoo dat in enkele straten de bewoners van leidingwater verstoken bleven. Aan de overzijde der stad, onder Zwijn- drecht liepen de polders vol. Op zee. In het holst van den nacht werden te IJmuiden vuurpijlen waargenomen als teeken, dat een schip in nood verkeerde. Door den orkaanachtigen storm was het onmogelijk sleep- of reddingbooten uit te sturen. -Zondagmorgen werd de Katwijk sche logger K. W. 152 „Agatha Maria” —5.49 —5.51 —5.53 —5.54 —5.57 5.58 Buitenlandsch overzicht. Uitgesproken vonnissen, over de maand October 1926. Overtreding vleeschkeuringswet: Hoite P. te Workum 3 boete of 2 d. hecht. Overtreding Arbeidswet: Sake B. te Hemelum ƒ5 boete of 3 d. hecht. Jagen zonder jachtacte op een anders gebied: Jan van Z. te Heerlen ƒ5 boete of 3 d. hecht., verbeurdverklaring van niet in beslag genomen geweer en een- den of betaling van 25 voor het geweer en 50 ct. voor elk der 3 eenden, bij niet- uitlevering en niet betaling te vervangen door hechtenis gedurende resp. 10 en 3 X 1 dag. Geen inhoud op schip hebben: H. zonder woonplaats ƒ5 of 3 d. hecht. Burengerucht verwekken: Feike de te Wommels en Djurre C. v. d. E. Witmarsum, ieder 5 boete of 3 d. hecht. Overtreding leerplichtwet: Evert B. te Arum, schuldig zonder straf. Tjerk M. te Bolsward ƒ3 boete of 2 d. hecht. Overtreding visscherijwet: Andries S. te Makkum 4 boete of 3 d. hecht. Openbare dronkenschap: Hilarius S. te Bolsward voorw. 8 d. hecht., proeftijd 1 jaar en aansluiting bij geheel-onthouders vereeniging en geen sterken drank ge bruiken. Cornelis A. te Makkum voorw. 5 d. hecht., proeftijd 1 jaar en aansluiting bij geheel-onthouders-vereeniging en geen sterken drank gebruiken. Te hard rijden op motor: Ane B. te Nijland ƒ5 boete of 3 d. hecht. Op gevaarlijke wijze met paard fietsen: Wiebe D. te Pingjum ƒ4 boete of 3 d. hecht. Met een te zware auto op weg Parre- ga-Workum: Gatze H. te Tjerkwerd ƒ6 boete of 3 d. hecht. Motorrijtuig zonder plaat, waarop staat het gewicht: Rintje N. te Witmar sum ƒ2 boete of 1 d. hecht. Lammert P. te Zwolle 3 of 2 d. hecht. Willem F. de Z. te Groningen ƒ3 boete of 2 d. hecht. Rijwiel zonder licht: Maria R. te Mak kum ƒ2 boete of 1 w. tuchtsch. Bauke F. te Schettens ƒ2 boete of 1 d. hecht. Benjamin S. te Witmarsum, Siebren H. te Britswerd, Dirk de V. te Kimswerd, Jan K. te Hemelum, Taeke H. te Arum, Foppe B. te Harlingen, Klaas M. te Wor kum, Sake H. te Workum, Tjeerd B. te Gaast, Anne O. Schelte B. en Gerben Y. te Witmarsum, Anne D. te Warns, Jacob K. te Workum, Gerit G. te Spannum, werd de Katwijk- Ype B. te Hidaard en Jelle Z. te Schraard allen ƒ3 boete of 2 d. hecht. kon deze’ïtereeiit opmeA SeteT den volgepden da^ k mikfll er g’een^cwkel Kam -----jju.-- Bolswarbsche Courant 4 1 a i 1 n 12— 13 Oct. 16— 17 17— 18 18— 19 1 2 Mo. L Mo. 2 osniaii; 4 Wjisi *i fe - te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1