levens W4 -Ws I KWATTA8^ 11 Officieel Orgaan der -jK Gemeente Bolsward I Dinsdag 9 November 1926 No. 89 65ste Jaargang I Theehandel - Firma H. C. DE HAAS - Bolsward. Parlementaire Kalender. Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. FIRMA B. CUPERUS Az., Dijkstraat 19, BOLSWARD Beter dan Goed: DÉ BES1E PROBEERT ONZE THEESOORTEN J de oen Weekagenda Bolsward. n.m. café ra i INGEZONDEN. Ml UIT EIGEN KRING Abonnementsprijs binnen den raijon, franco per post 15 ct. per maand; daar buiten 2,50 per jaar. aar ind eze ind Ons er ben i isi and zei- ,ik^ an 39’ is, ld, Advertenties 10 ct. per regel. Bij meerdere plaat singen eener zelfde adver tentie reductie. Bij contract aanmerkelijke korting. waarin opgenomen: „WONSERADEEL”, „HENNAARDERADEEL”, MAKKUMER- en WORKUMER COURANT en YLSTER NIEUWSBLAD Ir nu het verdere debat tot de volgende week is uitgesteld zal men de ministerieele redevoering nog eens rustig kunnen nalezen, en dan ont daan van alle franje en zonder de charme van dezen Minister. Zeer zeker zal zij tot her nieuwd ernstig nadenken stemmen, en onge twijfeld waren heden de kansen van het ver drag verbeterd, maar het is de groote vraag, of de rede uit zakelijk oogpunt bestand zal zijn tegen de critiek, welke zeker niet zal uitblij ven. 5 November. Daar het drama van het Bel gisch tractaat (in vele bedrijven) eerst de vol gende week voortzetting vindt, prijkten heden een tweetal sensatiestukken (helaas geen één- acters) op het parlementaire affiche, n.l. de socialistische en communistische interpellaties over de militaire reletjes te Assen en Éde. Men kan er verschillend over denken of hiervoor interpellaties noodig waren, of het gebeurde niet evengoed bij de begrootings-de- batten ter sprake had kunnen zijn gebracht. Hoe het zij, de interpellanten hebben van hun opzet weinig pleizier beleefd. Immers, Minister Lambooy, die vooropstelde, dat hij het voor gevallene van zeer ernstigen aard acht, en dat hij al het mogelijke zou doen om een herha ling te voorkomen, verklaarde met stelligheid, dat de uitbarsting een gevolg was van het voortdurend inwerken van de socialistische pers op den geest der soldaten. Onder stijgen de verontwaardiging wierp de Minister den in terpellanten voor de voeten, dat verband moest worden gelegd tusschen de socialisti sche ontwapeningsmeeting en de onlusten. Toen hiertegen protesten weerklonken, vouw de de Minister het orgaan van het N. V. V. open, waarin het verband tusschen de groote betooging en de opstandigheid der troepen al lerminst werd ontkend. Wij zullen niet her halen de qualificaties, die toen in den socialis tische hoek werden, vernomen jegens den re dacteur van dit orgaan, den heer Stenhuis... Dinsdagavond voortzetting. Sensatie! Gaat het zien! 4 November: Heden stond dan Minister Van Karnebeek voör de taak, die zeker een der ondankbaarste is in de parlementaire geschie denis: de verdediging van het Belgisch trac taat. Steeds sterker werd de stem van het volk tegen het booze karakter van dit verdrag, dat wegens zijn vernederend en schadelijk karak- tir voor Nederland het „muilkorf-verdrag” wordt genoemd. De verdedigers van het trac taat werden de een na den ander tot zwijgen gebracht, en de Minister stond reeds bij den aanvang der behandeling voor een- Kamer, die bij voorbaat blijk gaf zich moeilijk te willen laten -overtuigen. Intusschen, Minister van Karnebeek is een uitnemend psycholoog, en op meesterlijke wij ze heeft hij vermeden een rechtstreeksche be strijding zijner tegenstanders en zich uitslui tend bepaald tot een inwerken op het gevoel van de weifelaars, welke zich in de Katholieke en socialistische fracties bevinden. De rede had twee sterke gedeelten: die in zake de Schelde-kwesties en waar de minister het algemeene politieke aspect schilderde. Maar opvallend zwak was zijn betoog ter ver dediging van het kanaal Antwerpen-Moerdijk. Juist op dit punt had men een forsche verde- Onder meer was ingekomen een schrijven van het Prov. Comité van den Chr. Nationalen Werkmansbond, waarin gewezen werd op de wenschelijkheid van werkverruiming en het door de gemeente verstrekken van plaatsjes en land aan hen, die daarvoor in aanmerking zou den komen. Hét schrijven werd, zijnde onge zegeld, terzijde gelegd. Een adres van den Chr. Bond van Politieambtenaren in Nederland, inhoudende de mededeeling,%dat aan den Com missaris der Koningin een schrijven was ge richt betreffende een uniforme salarisregeling en het verstrekken van uniformklegding en> de vergoeding ad ƒ50 ’s jaars voor het gebruik van eigen rijwiel, en het verzoek aan den Raad om haar medewerking inzake het schrijven aan den Commissaris der Koningin te verleenen, werd voor kennisgeving aangenomen. Mede werd voor kennisgeving aangenomen ’n adres van den bond van Gemeente-Architec- ten, waarin werd gewezen op ’t feit, dat het salaris van den gem.-architect in de gemeente Hennaarderadeel het laagste is in de geheele provincie. Punt 3. Bij de toepassing van art. 21 der instructie voor de gemeente-geneesheeren, be last met de armenpractijk, doen zich moeilijk heden voor. Volgens dat artikel genieten zij een vaste jaarwedde wegens door hen gepresteerde diensten, zoomede voor de door hen verstrekte en geleverde geneesmiddelen, terwijl daarbij voorts is bepaald, dat zij aan de zieken geen genees- en hulpmiddelen mogen onthouden, die voor hen onontbeerlijk zijn. Een uitzondering is evenwel gemaakt voot de levering van chirurgische hulpmiddelen als: breukbanden, gipsverband, enz. welke na bekomen machti ging door de geneesheeren mogen worden ge leverd tegen afzonderlijke betaling. Thans doet zich het geval voor, dat aan een patiënt een extra duur geneesmiddel moet wor den verstrekt, n.l. insuline, hetwelk eerst sinds de laatste paar jaar ter bestrijding van suiker ziekte wordt toegepast. Op grond van de be- Op yoorstel van B. en W. wordt deze ver- hooging aangenomen. Tevens werd door het college van brandmeesters noodzakelijk ge acht, de pijpleiders van oliepakken te voorzien. De aanschaffing is volgens B. en W. niet het grootste bezwaar (3 pakken voor ƒ75. maar de onderhoudskosten zijn daarentegen vrij hoog. Het lag n.l. in de bedoeling van B. en W. de pakken ten gemeentehuize in bewa ring te hebben en te onderhouden. Hun voor stel luidt dus tegen aanschaffing van oliegoed. De heer Miedema gaat met het voorstel van B. en W. accoord, maar wil graag het uurloon van pijpleiders en machinisten ook bij werK- zaamheden op Zondag met 0.25 verhoogd zien, evenals bij diensten des nachts. De heer Feitsma is voor q^nschaffing van oliepakken. Wil men de pijpleiders niet nat la ten worden, dan zijn oliepakken een vereischte. Op andere plaatsen worden ze ook gebruikt. Het voorstel Feitsma wordt in stemming ge bracht en met 4 voor en 7 tegen verworpen. Het voorstel Miedema wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Punt 5. Door den Raad was in handen van B. en W. om advies gesteld een adres van het Bestuur der Coöperatieve Vereeniging voor electrische verlichting te Oosterend, houdende verzoek den prijs van den electrischen'stroom voor het dorp Oosterend met 5 cent per K.W.U. en de meterhuur met 25 te willen verlagen. B. en W. stellen voor, op dit adres afwij zend te beschikken, daar ten aanzien van het electriciteitsbedrijf slechts een matige winst wordt gemaakt, terwijl juist in dat gedeelte van de gemeente van een omgebouwd oud laagspanningsnet wordt gebruik gemaakt, dat spoediger voor grootere uitgaven voor onder houd zou kunnen komen te staan, dan dit het geval kan zijn in de overige gedeelten der ge meente, waar volledig nieuwe netten zijn aan gebracht. Ook gaat het h.i. moeilijk een deel der ge meente te bevoorrechten boven andere dorpen door verschillende prijzen in te voeren. De heer Ringnalda is ook van meening, dat bevoorrechten van Oosterend moeilijk zal gaan. Echter vindt hij toch, dat verlaging van stroomprijs aanleiding zal zijn voor meer stroomgebruik. Spr. geeft een overzicht van de winst door het electr. bedrijf gemaakt en komt tot de conclusie, dat verlaging van stroomprijs en van meterhuur geen bezwaren zullen ople veren. Spr. wijst hierbij met nadruk op het feit, dat hij niet speciaal in het voordeel van Oos terend alleen spreekt. De voorzitter geeft nu een overzicht uit de kassiersboeken, waaruit blijkt, dat Oosterend met 180 aansluitingen minder winst oplevert dan Rien, Ytens en Lutkewierum tezamen met 110 aansluitingen. Het benoodigde kapitaal voor Oosterend is ook bijna 2 maal zoo hoog als dat voor de 3 genoemde dorpen. Indien een verlaging van 5 ct. per K.W.U. werd toegepast, is de heele winst weg. De heer Ringnalda merkt op, dat de 2 voor stellen niet speciaal zijn voorstellen zijn. Hij stemt toe, dat de onderhoudskosten voor Oos^ terend zeer hoog zijn, doch de mindere winst vindt ook zijn oorzaak in de meerdere afschrij ving. Op de vraag van den heer Galama, of de af schrijving voor Oosterend hoog genoeg is, op dat de winst niet in verlies zou kunnen veran deren, antwoordt de voorzitter bevestigend. De heer Bosma deelt met B. en W. de mee- ning, dat een partieele herziening van den stroomprijs onmogelijk is, maar vindt toch de meterhuur van 40 ct. per week abnormaal hoog Een voorstel-Boschma om verlaging van me terhuur voor de geheele gemeente te verkrij gen, zal door B. en W. onder oogen worden gezien. De voorzitter stelt voor, overeenkomstig het. voorstel van B. en W. te besluiten, hetgeen geschiedt. Punt 6. In verband met de vacature van gemeente-geneesheer, ontstaan door het ver trek van den heer van der Werf, arts te Oosterend, stellen B. en W. voor, den opvol ger van den heer Van der Werf als zoodanig te benoemen. Overeenkomstig dit voorstel wordt met algemeene stemmen den heer C. B. W. Verweijde benoemd. Punt 7. Door den Raad werd in handen van B. en W. om advies gesteld een verzoqk van de Vereeniging „Dorpsbelang” te Hidaard om het gedeelte weg, loopende naar R. Jor- ritsma e.a. aldaar, tot het eerste hek toe te willen verharden, terwijl wordt medegedeeld, dat belanghebbenden wel genegen zijn in de kosten hiervan bij te dragen. Een behoorlijke verbetering is aldaar te ver krijgen door het maken van een sintelverhar- ding van 2 M. breedte, waarvan de kosten worden geraamd op 150. Door belanghebbenden is toegezegd een be drag van 60.— bij te dragen, zoodat nog ter dekking overblijft eén som van 90. De heer Twerda, die den toestand van ge- palingen der bestaande verordening zouden deze hooge kosten door de betrokken genees heeren moeten worden gedragen. Dit stemt dus wél met de letter, maar naar de meening van B. en W. niet met den geest der verorde ning overeen. Op voorstel van B. en W. werd besloten in de laatste alinea van art. 21 van meer genoem de verordening tusschen de woorden „leve ring” en „van” in te voegen de woorden „van het geneesmiddel voor suikerziekte, genaamd „Insuline”, alsmede.” Punt 4. Volgens art. 20 der verordening op de brandweer geniet het personeel bij de brandspuit, met uitzondering van de brand meesters, een belooning bij oefening en bij brand overdag 0.75 per uur en des nachts 1.per uur. Het is gebleken dat deze regeling niet ge heel billijk is, wanneer gezien wordt naar de werkzaamheden, welke door de verschillende groepen van personeel worden verricht. Bij oefening als bij brand wordt van de machinis ten en pijpleiders aanhoudend werk gevorderd, terwijl dit niet het geval is met de slang aan- schroevers en de boden. De machinisten n.l. waarvoor men slechts deskundigen kan ge bruiken, hebben tot taak aanhoudend toe te zien op dé werking van de motor en pompin- richting en daarbij geregeld olie, enz. aan te vullen, terwijl ook de pijpleiders zoodra water wordt gegeven, een niet gemakkelijk werk hebben. De slangaanschroevers daarentegen hebben na in werking stellen van de spuit betrekke lijk gedaan werk, voorzooveel geen verande ringen in de slangleidingen worden gebracht en geen lekkage is te dichten, terwijl voorts aan de boden geen voortdurend werk is opge dragen, die gewoonlijk alleen dienst doen om berichten over te brengen. Door het college van brandmeesters, bij wie advies is ingewonnen, is voorgesteld de be- looning voor machinisten en pijpleiders te ver- hoogen met 0.25 per uur en die voor het overig personeel gelijk te' laten. Vraagt KWATTA-SPECULAAS diging mogen verwachten, waar verschillende leden, o.a. oud-Minister De Visser, hun stem van dit kanaal afhankelijk hebben gemaakt. Hoe uitstekend de redevoering overigens ook was, hoeveel succes de Minister ook oogstte met zijn openhartige uiteenzetting, wij vree- zen, dat hij na de stemming toch de verzuch ting zal moeten slaken: Wie een kanaal graaft voor een ander, valt er zelf in. Maar overigens, niettegenstaande de groote lengte bleef het een tot het einde boetend be toog, dat tijdens het voordragen indruk maak te op de overvolle Kamer met de angstig-vol- gepropte tribunes en loges. Maar de Minister verkeert in één opzicht in het nadeel: dat niet aanstonds bij stemming kon worden uitge maakt of hij tegenstanders had bekeerd of weifelaars aan zijn zijde had gekregen. Want 32 - 34 - 36 - 40 - 42 - 44 ets. per ons en Gij blijft ze gebruiken. Groene Kruisjes-dag. Aanstaanden Donderdag 11 November zal het, naar wij hopen, voor onze vereeniging een goede dag zijn. Ons plan is om alsdan de reeds bekende Groene Kruisjes weer aan den man te brengen, om zoodoende onze kas, die vaak den bodem laat zien, iets te versterken. ,,’t Loopt te druk met,al die collecten”, hoo- ren'wij soms zeggen. Wij willen niet ontken nen, dat er dikwijls een beroep wordt gedaan op den weldadigheidszin, maar laat men toch ook bedenken, dat het altijd gaat voor een goed doel en dat de vele kleine gaven tezamen zulk een groot heil kunnen stichten. Wijs onze ijverige verkoopsters dus niet af, als zij U straks een kruisje op Uw jas of man tel willen spelden. Tooi U dien dag met het mooie symbool onzer vereeniging enoffer er iets voor, ’t zij veel of weinig. Namens het Bestuur van „Het Groene Kruis” G. C. EISMA, Voorz. M. C. v. d. ZEE—DE VROEDE, Secr. Met den heer K. Spannenburg te Rien wer den onderhandelingen aangeknoopt, die tot resultaat hadden, dat hij het door hem béwoon- de perceel met een extra stuk gfond achter de woning van 84 M2. aan de gemeente wenscht af te staan voor een koopsom van ƒ4200.zoodat het huis alsdan met enkele bijkomende kosten ongeveer zou komen op ƒ4500.—. Deze prijs komt B. en W. alleszins billijk voor, zoodat zij wel tot dezen aankoop kun nen adviseeren. Nadat echter met den heer Spannenburg was onderhandeld werd door het betrokken hoofd der school, aan wien het gevoelen over deze woning was gevraagd, medegedeeld, dat hij een nieuwe woning verre prefereert boven de hierboven bedoelde. Ook deze aangelegenheid is toen nog eens onder de oogen gezien. Voor het bouwen te Rien waren thans ook weer nieuwe moeilijk heden gerezen, omdat het oorspronkelijk bouwterrein niet meer was te krijgen, doch wel een terrein, dat daartoe door B. en W. minder geschikt werd geacht, zoodat feitelijk van een nieuwbouw te Rien niets meer zou kunnen komen. Een wég zou nog zijn, om een woning te stichten te Lutkewierum op het open terrein achter de school alwaar een vrij uitzicht op het land en volop zon kan worden verkregen, of wel aan den weg naar Scharnegoutum bij den toegangsweg naar Lutkewierum. In het eerste geval zou de grond beschik baar zijn, terwijl in het laatste geval nog po gingen zouden moeten wordén gedaan om tegen billijken prijs de grond van Kerk- en Armbestuur aldaar te bekomen. Het meest voordeelig zou wel zijn de stich ting te doen plaats hebben te Lutkewierum. Aangezien het B. en W. alleszins moeilijk wordt gemaakt om tot een goede oplossing te komen, meenen zij tweeërlei voorstel te moeten doen n.l. aankoop van bedoelde woning of nieuwbouw te Lutkewierum. Het voorstel luidt: I. in te trekken het raadsbesluit d.d. 4 Sep tember 1926, no. 2j, tot het bouwen van een nieuwe woning te Rien voor het hoofd der o.l. school te Lutkewierum; II. ter keuze van den raad over te gaan: a. tot aankoop van een bestaande woning en alsdan te besluiten: 1. ondershands aan te koopen van Koop Spannenburg, koopman te Rien, het door hem bewoonde perceel aldaar met erf, benevens een strook grond achter de woning ten zuidwesten van de bestaande heg ter opnervlakte van pl.m. 84 M2., voor de som van ƒ4200.en verder onder de voorwaarden en bepalingen, welke door B. en W. in het belang der gemeente kunnen worden gesteld; 2. hiervoor aan B. en W. een crediet toe te staan van ten hoogste 5000. b. of wel over te gaan tot den bouw van een nieuwe woning te Lutkewierum voor het hoofd der o.l. school aldaar, voor ten hoogste een bedrag van ƒ5000. De heer Feitsma voelt veel voor nieuwbouw, het geeft werk. De heer Galama is van meening. dat aan beicje voorstellen van B. en W. moeilijkheden BOLSWARD. DINSDAG 9 NOVEMBER: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie 8 uur, „den Hof van Holland’'. WOENSDAG 10 NOVEMBER: Krit’ „Boalsert”. Greate Fryske filmjoun, ’s avonds 8 uur, in „De Doele”. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, 8 uur 's av. in de school aan de Hid Herostraat. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang 73/4 uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie 8 uur n m. in ’t Wilhelrninagebouw. V. C. J. B. afd. Bolsward. Bijeenkomst in het Con vent ’s avonds 8 uur. DONDERDAG 11 NOVEMBER: Zangver. „Harmonie”. Repetitie 8 uur Slippens. Zangver. „Blauwe Vaan”. Repetitie ’s av. 8 uur in café „Voorwaarts’. Oymnastiekver. „Lycurgus-Wilhelmina”. Oefenen. Dames 8-9 uur. Heeren 9-10 uur. Groene Kruisjesdag. VRIJDAG 12 NOVEMBER: Zangvereeniging „Voorwaarts”. - Repetitie 8 uur n.m. café „Voorwaarts'’. Stedelijk Muziekkorps. Repetitie 8 uur n.m. in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s av. 8 uur in de Geref. school .Tehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie 's av. 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward”. Repetitie in het Wilhelrninagebouw, des av. 8 uur. ZATERDAG 13 NOVEMBER: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s av. van 6—7 uur in „Ons Geboi.w”. Stadsspaarkas. Gelege 'heid tot ’t inhrengen van gelden, 's avonds 7 tot 8 u ir. Lokaal Politiebureau. MAANDAG 15 NOVEMBER: Strijkorkest „Andante”. Repetitie ’s av. 7'/2 uur in de Muziekschool. Damclub „Bolsward.” Gelegenheid tot dammen in het Wilhelrninagebouw. Aanvang des av. 7 uur. Alle vereenigingen in de verschillende hoofd plaatsen, waar ons blad gelezen wordt, kunnen van deze rubriek gebruik maken, mits die ver eenigingen ook hunne desbetreffende adver- tentiën in dit blad plaatsen. noemden weg heeft onderzocht, beveelt het voorstel warm aan. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten: I. Over te gaan tot het aanbrengen van een sintelverharding ter breedte van 2 M. op het weggedeelte ter lengte van 60 M. leidende naar de woningen van R. Jorritsma e.a. te Hidaard, onder voorwaarde dat hierin door belanghebbenden wordt bijgedragen een bedrag van 60. II. Burgemeester en Wethouders hiervoor een crediet toe te staan van 150.—. Nadat de raad eenigen tijd in geheime zit ting heeft vergaderd, komt punt 8 openbaar aan de orde. Door den raad werd in de vergadering van 4 September 1926 besloten, voor het hoofd der o.l. school te Lutkewierum een nieuwe woning te bouwen te Rien, voor ten hoogste 6000. Nu Ged. Staten tegen dit bedrag bezwaren hebben en dit terug wenschen te zien gebracht tot 5000.en ook na nogmaals gedane po gingen aan deze som blijven vasthouden, is door B. en W. eens omgezien of niet op an dere wijze in de behoefte aan een goede wo ning kon worden voldaan. Raadsvergadering Hennaarderadeel. WOMMELS, 6 November. Hedenmorgen 10 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. Aan wezig alle leden. Na de opening door den voorzitter en de voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, was punt 3 van de agenda aan de orde: Ingekomen stukken, mededeelingen enz. Door Ged. Staten werd het raadsbesluit, vaststellende de rooilijn te Oosterend, goedge keurd. Aan den heer Van der Werf werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ge meente-geneesheer te Oosterend, wegens ver trek naar Lent. I D L', Nieuwsblad voor BOLSWARDSCHE COURANT ij Westelijk Friesland Parol hij Ruwe en Schrale Huid 1 1 I I -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1