tevens WOUDA’s KWATTA8^ De communistische woelingen op Java. No. 93 Dinsdag 23 November 1926 65ste Jaargang KWATTA-SPECULAAS Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Beter dan 6oed: DE BESTE Weekagenda Bolsward. SPORT. UIT EIGEN KRING Abonnementsprijs binnen den raijon, franco per post 15 ct. per maand; daar buiten f 2,50 per jaar. J 1 4.28 4.26 4.26 Door Ged. Staten is last gege- stoomgemaal op Tacozijl heden in r 1 e r .1 g 3e klasse: SteenwijkDrachten GorredijkS. S. C. De KooyAlcides II Sneek 11—Leeuwarden II F. V. B. 2e klasse: R. K. S. C.—C. A. B. 11 H. Z. C. II—C. A. B. 111 i t j —7.03 —7.04 —7.07 3—2 6—2 0—5 4—1 1—2 0—3 4— 3 5— 3 Advertenties 10 ct. per regel. Bij meerdere plaat singen eener zelfde adver tentie reductie. Bij contract aanmerkelijke korting. Parel-Tarwebloem In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vielen een 30-tal communisten de woning van een rechercheur nabij Soerakarta aan. De rechercheur werd vermoord, zijn vrouw en kinderen bleven ongedeerd. De revolver van het slachtoffer is meegenomen. Militairen, die' ter hulp snelden, arresteerden twee vezets- lieden. Zij zetten de vluchtenden na, waarvan er 22 werden gearresteerd. Het aantak arrestanten in Soerakarta be draagt 200. Naar het „Hbl.” mededeelt, concentreert de Communistische Internationale hare aandacht op Nederlandsch-Indië als een terrein voor vermoedelijke verdere activiteit. Ih verband daarmede publiceerde het uitvoe rende comité een beroep op de arbeiders der geheele wereld om massa-bijeenkomsten te or- gariiseeren tegen het imperialistisch terrorisme in Nederlandsch-Indië en om te demonstreeren vöór alle Nederlandsche ambassade- en con- SUldatsgebouwen, het terugtrekken van alle Nederlandsche strijdmachten uit de kolonie eisóhende. Een nieuwe dictator van de communisten Soerïospeparmo, die zich pas als zoodanig opgeworpen had, is te Weltevreden gearre steerd. De dames, die uit Bantam uitgeweken wa ren, keeren naar haar woonplaatsen terug. Het bestuur zegde de goedgezinde bevolking aan om naar haar kampongs terug te keeren. Zij, die buiten de kampongs worden aangetroffen, zullen als verzetslieden beschouwd worden. VOETBAL. BOLSWARD, 22 Nov. Een bedroevend verschijnsel mag het wel heeten, dat nog sjeeds een goede oefengelegenheid aan de Bolsward- sche voetballers ontbreekt. Dat zulks onmis kenbaar een overwegenden invloed heeft op het spelpeil der C. A. B.-ers en op de animo der jongere spelers, valt niet te betwijfelen. De resultaten det elftallen wijzen voldoende in die richting. Er moet dan ook heusch iets voor de voetbalsport in ons stadje worden gedaan, zal niet de zoo mooie sport hier geheel ten onder gaan. Reeds thans trekken velen naar Sneek om van het spel van N. V. B.-ers te genieten. En konden de C A. B.-ers zich tot voor eenige jaren voldoende met die elftallen meten, thans is daar geen sprake meer van. Gevoetbald moet worden in den Frieschen Voetbalbond, daar immers de terreinafmetingen een toetreding tot hoogere regionen verhinderen. En wat voor succes zou kunnen worden geboekt, indien voldoende door de spelers kon worden geoe fend, indien voortdurend kon worden getracht die kennis van het spel te verkrijgen, die alleen het spelen van een goeden wedstrijd mogelijk maakt? Daarom C. A. B.bestuur, tracht iets te be reiken. De pogingen der terreincommissie, hoe goed de plannen ook waren opgezet, hebben schipbreuk geleden. Welnu, zou een goed ge motiveerd adres aan den gemeenteraad geen zin hebben? Ook in anderë gemeenten wordt toch voldoende de voetbalsport van gemeente wege gesteund. Misschien staan ook nog an dere middelen ten dienste. Ik heb hier het oog op het plaatsen van aandeelen, subsidie-toe- kenning etc. In ieder geval moet iets voor onze populaire sport worden gedaan, zal een algeheele onder gang kunnen worden voorkomen. Voetballiefhebber. R. K. S. C. I—C. A. B. II. Uitslag 3—2. Even na twee trapt C. A. B. met den wind in den rug af. De gladheid van het terrein doet aan het spel veel afbreuk. Kort na het begin doelpunt Huisman voor C. A. B. met een fraai schot. Het spel gaat vrij op en neer met R. K. S. C. iets in de meerderheid. De achterhoede der combinatie met doelman Zijlstra aan het hoofd, werkt echter uitstekend, terwijl de R. K. S.1 C. schutters af en toe onzuiver rich ten. Een vrije trap, even buiten het beruchte gebied levert ook voor R. K. S. C. niet het ge- wenschte succes. De rust gaat in met 10 voor C. A. B. Na de rust is R. K. S. C. voortdurend in de meerderheid. De scheidsrechter wijst voor on geoorloofd aanvallen (o.i. geheel ten onrechte) naar de witte stip en R. K. S. C. scoort de gelijkmaker. Bij een der vele R. K. S. C. aanval len wordt een schot harer voorhoede van rich ting veranderd en onhoudbaar voor Zijlstra ligt no. 2 achter hem. Een fraai schot van Dijk stra brengt de partijen op gelijken voet en wanneer allen denken, dat de puntjes zullen worden gedeeld, krijgt R. K. S. C. door treu zelen der achterhoede een goede kans, waaruit een minuut voor het einde het derde doelpunt wordt geboren. Bij C. A. B. had Wiersma een off-day, ter wijl wij ook de Way wel eens veel beter zagen. De backs Hengst en Landskroon met doelman Zijlstra waren uitstekend, terwijl vóór Van der Klei en Huisman uitmuntten. In de back- linie vonden we Landskroon de beste. C. A. B. 3 ging naar Harlingen en verloor daar van H. Z. C. 2 met 62. Uitslagen van Zondag j.l. gespeelde voetbal wedstrijden. N. V. B. Ie klasse: LeeuwardenVelocitas AchillesFriesland VeendamFrisia 2e klasse: Na deze rede gaf da» voorzitter gelegenheid tot vragen stellen, welke voldoende werden beantwoord. De voorzitter bedankte vervol gens den heer Setteur voor zijn rede, waarna de vergadering werd gesloten. BOLSWARD, 20 Nov. Zaterdag j.l. had de zoon van den heer Speerstra het ongeluk met zijn hooiwagen tegen de brug bij hotel Wiebes te rijden, waardoor het voorste gedeelte van den wagen werd vernield.' BOLSWARD, 19 Nov. Op de bovenzaal van den heer Gaarmann werd Vrijdag j.l. een voordrachtenavond gehouden. Om de humoristische voordrachten „Japik is heit”, „Dirk en Aal aan ’t potverteren”, „Om ’t jawoord”, „De roode Neus”, en „Domme zet ten” is danig gelachen. Die van meer ernstigen aard, w.o.: „Jan Boezeroen”, „Boefje”, „Het lied van de zee” en „De Schildwacht”, werden eveneens keurig voorgedragen. Over het algemeen heeft het publiek wel ge noten. De heeren Serré en Toussaint zorgden voor de noodige muziek tusschen de voor drachten. Van het bal, na de voordrachten werd ruim schoots gebruik gemaakt, waarbij de elec- trische piano van den hepr Gaarmann groote diensten bewees. De opkomst had grooter kun nen zijn. BOLSWARD. Voor de van 2426 Novem ber te Leeuwarden te houden tentoonstelling van het schoenbedrijf zijn werkstukken inge zonden o.a. door Johs. Kooistra alhier. BOLSWARD. Onze stadgenoote Mejuf frouw Janke Boermans slaagde te Groningen voor apothekers-assistente. JOURE, 21 Nov. Alhier is bij het uitgaan der Ned. Herv. Kerk plotseling overleden, de 78-jarige Grealt J. Beerske, organist alhier. Naar de „L. C.” meldt, had hij me^de ge wone opgewektheid het gemeentegezang be geleid en na den dienst, in aansluiting met het Stedelijk Muziekkorps. Repetitie 8 uur r.m. in de Muziekschool. Chf. Gemengd Koor. Repetitie ’s av. 8 uur in de Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. Zangkoor. Repetitie 's av. 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor .Bolsward”. Repetitie in het Wilhelminagebouw, des av. 8 uur. ZATERDAG 27 NOVEMBER: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht 's av. van 67 uur in „Ons Gebouw”. Radioavond Fabrieksarbeiders, ’s av. 8 uur in café .Voorwaarts.’. MAANDAG 29 NOVEMBER: Str^korkest .Andante”. Repetitie 's av. 7'/z uur in de Muziekschool. Damclub .Bolsward.” Gelegenheid tot dammen in het Wilhelminagebouw. Aanvang des av. 7 uur. S. D. A. P. Vergadering ’s av. 8 uur in café .Voorwaarts”. Alle vereenigingen in de verschillende hoofd plaatsen, waar ons blad gelezen wordt, kunnen Van deze rubriek gebruik maken, mits die ver eenigingen ook hunne desbetreffende adver- tentiën in dit blad plaatsen. deel der Preanger Regentschappen, ten einde het uitwijken daarheen van Bantammers te be letten. Volgend de „Locomotief” ligt de communis tische organisatie uit elkaar nu de leiders overal zijn opgeborgen. Hoe listig en vernuftig het verzet ook was georganiseerd, het mate riaal, waarmede gewerkt werd, was van zoo danig gehalte dat overal een handjevol flinke mannen in staat was desnoods een 20-voudige overmacht weg te ranselen. De regeering bereidt de verbanning voor van alle leiders van de communisten naar Nieuw Guinea. Met de leiders van West-Java zal begonnen worden; eenige leiders zullen daar eerst op vraagpunten worden gehoord. ACHLUM, 20 Nov. Alhier is opgericht een vereeniging voor vrijzinnig Hervormde vrou wen. Het doel van (leze vereeniging is, het houden van samenkoïnsten en het bevorderen ‘van Vrijzinnig Hervormd leven in ons dorp. Op de eerste bijeenkomst zijn ongeveer 20 le den toegetreden. Vergadering R. K. Volkspartij op Donderdag 18 November te Bolsward. Ongeveer half negen opent de voorzitter de vergadering en heet den heer Setteur van harte welkom. In zijn openingswoord merkt spr. op, dat het een algemeen verschijnsel is, dat de menschen geen vergaderingen meer bezoeken. Maar, vervolgt spr., we hopen, dat de kwali teit de kwantiteit overtreft .Wij moeten onze partij niet alleen behouden, maar ook verder uitbreiden. Hierna komt de heer Setteur aan het woord, die o.m. het volgende meedeelt: Het spijt me, dat ik U zoolang heb laten wachten, ik bied u daarom mijn excuus aan. Ik ben hier gekomen op verzoek van de afd. „Bolsward.” Het programma der R. K. Staatspartij is goed, maar de uitvoering laat te wenschen over. Wij, gaat spr. voort, wij hebben onze partij niet opgericht, maar zij is ontstaan, ge groeid. De fundeering moet goed zijn. De arbeiders- wet van Minister Aalberse was prachtig. Wij brengen hem daarom onze hulde. Maar over de uitvoering zullen we maar niet spreken. Wij willen herstelling van het gezantschap bij den Paus. Er zijn op het oogenblik 26 landen verte genwoordigd. waarin opgenomen: „WONSERADEEL", „HENNAARDERADEEL”, MAKKUMER- en WORKUMER COURANT en YLSTER NIEUWSBLAD Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. FIRMA B. CUPERUS Az., Dijkstraat 19, BOLSWARD LICHT OP VOOR FIETSEN. 2324 Nov. 4.29 nam.7.01 vm. 24— 25 25— 26 26— 27 KOUDUM, 18 Nov. Bij de herstemming tus schen A. Landman en F. v. d. Sluis, is laatst genoemde heden tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier, benoemd. KOUDUM, 19 Nov. De sectie Koudum van de Christelijke Historische Kiesvereeniging hield onder presidium van den heer A. H. van Dijk een flink bezochte ledenvergadering. Uit de mededeelingen bleek, dat door persoonlijk bezoek van eenige leden, 42 nieuwe leden zijn toegetreden. Er is opgemaakt een grostal van 10 personen voor de aanstaande verkiezingen der Provinciale Staten. Tot bestuurslid is benoemd Tj. Roelevink voor de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer S. S. Visser. De gemeenteraad zal verzocht worden in ’t Heidenschap van Hem. Oldeph. c.a. een stem bureau te plaatsen, omdat in Heidenschap ge meente Workum, ook twee stembureaux staan. KOUDUM, 19 Nov. Naar we vernemen, zal er alhier op 1 Dec. een reciteerwedstrijd met vrije deelname worden gehouden bij kastelein Visser. Prijzen zullen bestaan uit luxe voor werpen. Als jury zullen fungeeren de heeren G. Franokena, H. van der Meulen en J. Gan- zinga. KIMSWERD. BOLSWARD. DINSDAG 23 NOVEMBER: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie 8 uur, „den Hef van Holland”. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, 8 uur ’s av. in de school aan de Hid Herostraat. 1. O. G. T. Vergadering, ’s avonds 8 uur in café „Voorw aarts”. WOENSDAG 24 NOVEMBER: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang 73/, uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zangvereen. „Pro Rege". Repetitie 8 uur n.m. in ’t Wilhelminagebouw. Oymaastiekuitvoering, ’s avonds 8 uur in „de Doele”. Jeugd N.V., Vergadering, ’s av. 8 uur in café „Voor waarts”. Zuivelarbetders. Vergadering, ’s middags 4'/2 uur in café „Voorwaarts”. DONDERDAG 25 NOVEMBER: Zangver. „Harmonie”. Repetitie 8 uur n.m. café Slippens. Zaugvèr. „Blauwe Vaan”. Repetitie ’s av. 8 uur In café „Voorwaarts’. Gymnastiekver. „Lycurgus-Wilhelmina”. Oefenen. Dames 8-9 uur. Heeren 9-10 uur. VRIJDAG 26 NOVEMBER: Door de notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier is tot kerkvoogd herkozen de heer M. W. Anema. TIRNS. Donderdag vergaderde alhier de Ijsclub. Er waren 46 leden tegenwoordig. De vereeniging heeft een batig saldo van 120.83 De heer G. Laagland is als bestuurslid herko zen; in de plaats van den heer J. Altenburg, die had bedankt, werd gekozen de heer B. Pie- kema. Herbenoemd werden tot keurmeesters S. Schotanus, L. Altenburg en P. de Boer. De heer A. v. d. Veen was zoo gelukkig een paar schaatsen le winnen. Dezen winter zullen wor den gehouden: le. rijderij van paren; 2e. estafette. Wanneer er geen ijs komt, wordt er een feestavond georganiseerd. Dubbele contributie moet worden betaald door hen, die lid worden na 1 Dec. WITMARSUM, 20 Nov. De leden der IJs- vereeniging „Witmarsum” werden hedenavond opgeroepen ter jaarvergadering in het loge ment van den heer H. Bruinsma. De opkomst was best. Een tiental punten bevatte de agenda, o.a. opening, notulen, rek. en verantwoording, verkiezing wegens perio dieke aftreding van den penningm. ‘en van 2 keurmeesters, bespreking hardrijderijen, voor stel van het bestuur om zich aan te sftiiten bij den Frieschen Ijsbond, uitloting aandeelen, en een verloting van een paar echte Friesche schaatsen, rondvraag en sluiting. De voorzitter, de heer A. Oosterbaan, opende met een kort woord van welkom en hoopte tevens op eene aangename bespreking van de punten der aggnda. Hij gaf hiermede het woord aan den heer Sj. Rijpma, secretaris, die een keurig verslag naar voren bracht en hiervoor een woord van dank ontving voor zijn werk. De penningm., de heer H. Fopma, las daarna de uitgaven en inkomsten voor, waaruit bleek, dat de kas een paar hardrijderijen wel kon uit staan. Op verzoek van den voorzitter werden de heeren J. D. Yntema en Dj. van der Eems ver zocht de nota’s en bescheiden na te zien, die geheel in orde werden bevonden, waarna de penningmeester voor zijn nauwkeurig beheer een woord van dank ontving. De logementhouder vereerde het bestuur een kistje sigaren, dat onder de aanwezigen moest worden verloot; de gelukkige win- De penningmeester, die periodiek aftrad, werd met overgroote meerderheid herkozen en nam weder deze benoeming aan, daarna had een stemming plaats van de beide keurmees ters, ook periodiek, en wel de heeren M. de Boer en F. Bangma. De eerste werd onmiddel- lijk herkozen. Voor de tweede had een drietal stemmingen plaats, terwijl bij de laatste stem ming de heeren J. A. Reitsma en B. Fokke ie der 14 stemmen op zich hadden verkregen. Volgens het reglement moest het lot nog beslissen, waarna aangewezen werd de heer B. Fokke, die ook deze benoeming aannam. Toen volgde een bespreking over de hard rijderijen en daar de voorstellen van het vo rige jaar niet ten uitvoer konden worden ge bracht, werden deze hoofdzakelijk weder aan genomen. Een vijftal aandeelen werden toen uitgeloot, en wel die van de heeren Siebren de Vries, K. Tj. Westra, Jurre D. Yntema, Gebr. G. en D. Yedema en A. Piekema. Het voorstel van het bestuur om zich aan te sluiten bij den Frieschen Ijsbond, toegelicht door den voorzitter, en aanbevolen door de heeren E. Lienes en L. Reitsma, wegens het groote nut daarvan, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. To,en kwamen aan de beurt de echte Frie sche schaatsen die op de bestuurstafel lagen en onder de belangstellenden moesten worden verloot. De gelukkige winnaar was de heer Rients Th. Rienstra. De voorzitter feliciteerde deze er mede en hoopte, dat hij op zijne leef tijd nog menig ritje zou mogen doen. Bij de rondvraag kwamen allerlei onderwer pen naar voren, velen namen aan de bespre kingen deel; van de goede opmerkingen en aanbevelingen in het belang der vereeniging werd door het bestuur goede notitie genomen en zullen deze zeker door hem uitgevoerd worden. Daarna had de sluiting plaats met een woord van dank voor de gezellige toon, die den ge- heelen avond had geheerscht, met de hoop, dat de voorstellen, die besproken zijn, óok dezen winter ten uitvoer kunnen worden ge bracht. De geheele agenda liep vlug af en en kelen bleven nog even gezellig bij elkaar. WITMARSUM, 22 Nov. De heer A. Wiersma heeft onderhands zijn winkelhuis en café ver kocht aan den heer U. Hellingwerf, kapper en barbier alhier. WORKUM. In de Maandag gehouden leden vergadering van de afdeeling Workum e.o. van de Friesche Maatschappij van Landbouw, on der leiding van den heer H. van der Gaast en bijgewoond door 21 van de 120 leden, werd mededeeling gedaan van het toetreden van 3 nieuwe leden, dat de landbouw-wintercursus, onder leiding van den heer Dokkum, werd ge volgd door 19 belangstellenden en dat door de leden der afdeeling voor 480 werd bijge dragen in het bekende waarborgfonds der te houden tentoonstelling te Leeuwarden. In de vacature-S. Vrolijk, inzake het Pacht bureau, werd de aftredende bij acclamatie her kozen en in de vacature-S. Ybema, benoemd de heer J. Noordenbos. De behaalde medailles bij de gehouden najaarskeuring werden door den voorzitter uitgereikt, onder herinnering van de uitspraak der jury, dat destijds een pracht-collectie vee was aangevoerd, waarop Workum trotsch kon zijn en dat op dit gebied alhier eene der vooraanstaande plaatsen werd ingenomen. Tot leden van de commissie voor ’t nazien der jaarrekening werden benoemd de heeren R. Haagsma en J. Kuipers. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Kok. Bij de bespreking der agenda voor de Alge- meene Ledenvergadering te Leeuwarden, werd aangenomen het prae-advies van het Hoofdbe stuur tot afwijzing van het bekende voorstel- Sneek, inzake toelating als leden van oud- boeren. Omtrent de cijfers van de model-boer- derij-Rijperkerk werden nadere toelichtende cijfers van het Hoofdbestuur verwacht. Betref fende de data voor het rapen en vervoeren van kievitseieren was men algemeen voor een vervroegen van 20, 22 en 23 April, terwijl het voorstel-Bergum, inzake afdracht van een quotum aan het Hoofdbestuur, gegrond op het aantal gebruikte pondematen, met algemeene stemmen werd verworpen. Tot afgevaardigde ter Algemeene vergadering werd aangewezen de heer H. van der Gaast en tot diens plaats vervanger de heer N. W. Schotanus. Een drietal vragen, aanwezig in de ter tafel geplaatste vragenbus, omtrent het verjaren van eigendomsrecht na meer dan 30 jaren, enz. gaven aanleiding tot eene aangename, aan de practijk getoetste, bespreking, terwijl mede naar aanleiding van een ter sprake gebracht punt bij de rondvraag, of van afgekeurd, naar Bergum vervoerd vee, ook keurloon moest Donderdag 18 November hield het departement Arum-Achlum-Kimswerd der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen al hier haar eerste winterbijeenkomst. Ds. van Dobben van Pietersbierum hield een lezing over Goethe’s Faust. Het gelukte den spreker dit moeilijke meesterwerk op eenvou dige wijze weer te geven, en het voor allen te doen leven. Het woord van dank, hem door den voorzitter, Ds. Brink, gebracht, was dan ook welverdiend. KIMSWERD. Donderdag 18 November hield de muziekvereen. „O. K. K.” alhier, haar algemeene ledenvergadering. Na opening door den voorzitter en het lezen der notulen, bracht de penningmeester verslag uit van den stand der kas. Hierbij bleek, dat de gehouden bazar pLm. ƒ312 had opgebracht. In kas was nog 264. De boekhouding, nagezien door eem daartoe benoemde commissie werd in.orde be vonden. LEMMER, ven het werking te stellen. PINGJUM, 22 Nov. Zuidwestelijk Batavia en het Noordwestelijk ten naar voren werden gebracht, doch waarbij geen afdoend antwoord kon worden gegeven. In zijn sluitingswoord van deze laatste ver- gesprokene, een Reislied (waarin het eeuwige leven in gemeenschap met Jezus Christus werd bezongen) gespeeld. naar was de heer L. Hoogeveen en deze was ook even gul als de aanbieder, hij ging even met het kistje rond. n V n n 1 j t i 1 1 Bolswardsche Courant Nieuwsblad voor ag Westelijk Friesland

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1