tevens woua&’s KWATTAS,V Dinsdag 7 December 1926 65ste Jaargang No. 97 Vraaflt KWATTA SPECULAAS. Officieel Orgaan der VOLLE-MElK-REEPl Beter dan Goed: DE BESTE Gemeente Bolsward Parlementaire Kalender. on. uis Kantongerecht Bolsward. ken Weekagenda Bolsward. )N. IES, M. „Waren het wilde of halfwilde een- aan Buitenlandsch overzicht. Abonnementsprijs binnen den raijon, franco per post 15 ct. per maand; daar buiten f 2,50 per jaar. 532. van uk? vils, Ce van 4.19 4.18 —7.24 —7.25 £2 1,40 0,40 0,75 2,25 0.40 3,75 0,90 2,25 Iers eri- fel- de wel na- ikc, rld- h en bc- ali- or- ijn* g£- eed ■1d- ht- en /en ige en en- Zuiver Boekweitmeel I eerbied, welken een burgemeester aan de ge stelde machten verschuldigd is, en heeft de heer Van der Sluis zich voor deze wenken „ontvankelijk en erkentelijk” getoond. Dat de heer Van der Sluis in dit gesprek weinig „er kentelijkheid” zal hebben getoond voor de openlijke terechtwijzing, welke hij van den Mi nister heeft ontvangen, kan wel worden afge leid uit de mondelinge vraag, welke op het ge bruikelijke vragenuur heden door den heer Vliegen werd gesteld! Poincaré’s populariteit vermindert. Tijdens de Kamerdebatten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de president de me- dedeeling gedaan, dat de kosten voor levens onderhoud aanmerkelijk daalden. Deze uitla tingen wekten veel verwondering. Het publiek is er lang niet mee tevreden, dat hoewel de wisselkoers stijgt, de prijzen der levensmidde len zoo goed' als niet dalen. De winkeliers be ginnen dit ook te bemerken, want de koopers weigeren de hooge prijzen te betalen. Daarbij komt nog, dat er geruchten gaan over verla ging van de rente der staatsobligatie’s, indien de franc zou blijven stijgen. Al deze overwegingen hebben afbreuk ge daan op het vertrouwert in Poincaré’s financieel beleid. Communistisch complot in Italië ontdekt. De politie heeft te Verona 43 communisten gearresteerd. Uit ingestelde huiszoekingen bleek, dat men met een wijd vertakt complot tegen den Staat had te doen. Het onderzoek leverde een zeer gewichtig documentenmateriaal op. Advertenties 10 ct. per regel. Bij meerdere plaat singen eener zelfde adver tentie reductie. Bij contract aanmerkelijke korting. ijkt. LICHT OP VOOR FIETSEN. 78 Dec. 8— 9 9— 10 „Waren het halftamme eenden?” Hilarides: „Ja, meneer, ze pikten met de an deren mee hun voedsel op en de een was briiin, en de andere bont, enz. Eisch 0.50 boete of 1 dag hechtenis, ver beurdverklaring van het geweer, subs, ƒ25 boete, plus 1 boete voor elke eend, subs. 1 d. hechtenis. De kantonrechter, zeggende, dat de jachtwet nu eenmaal verbeurdverklaring van het geweer eischt, veroordeelt B. nu ook tot de lage boete van ƒ0.50, subs. 1 dag hechtenis, verbeurdver klaring van het geweer, subs, ƒ25 boete, bij niet inlevering of betaling te vervangen door 10 d. hechtenis, benevens 1 boete subs. 1 dag hechtenis voor elke gedoode eend. Verdachte heeft nu wel begrepen, dat het schieten van eenden on een land zonder ver gunning daarvoor strafbaar is, al staat hij ook op voor hem vrij te bejagen weiland. EXMORRA. De honden van den 59-jarigen veehouder Jan van der W. te Exmorra zijn zoo langza merhand al berucht geworden. In de rechts zaal alhier zijn ze al eens eerder besproken en nu komt er weer ’n zaak aan de orde, waarin deze huisdieren des heeren Van der W. een groote rol spelen. Ditmaal hadden ze het op de kuiten van de 15-jarige Hendrikje Reitsma uit 2 December. Het was een welkome afleiding dat de saaie en op zichzelf onvruchtbare be- grootingsdebatten heden werden afgewisseld door meer practised werk. Zoo nu en dan wordt onder de aanhangige kleinere wetsont werpen opruiming gehouden, en in strijd mel de gewoonte werd er ditmaal vrij lang over gediscussieerd. Een dezer ontwerpen betrof de afschaffing van de speelkaartenbelasting. De motieven welke tot deze afschaffing leiden, zijn bijzonder leerzaam. Aanvankelijk was deze heffing op twee ton geraamd, doch zij bracht nauwelijks de helft op, omdat de frauduleuze invoer van onge stempelde speelkaarten allengs zulke afmetin gen heeft aangenomen, dat de heimelijke ver koop den geoorlöofden geheel verdringt. Daar door is een onhoudbare toestand geschapen, waarbij men slechts de keuze heeft tusschen afschaffing der belasting of verscherping der bepalingen, die haar heffing kunnen verzeke ren. Terecht deinst de regeering er voor terug om voor deze betrekkelijk geringe opbrengst uitgebreide maatregelen te nemen, die een be hoorlijk toezicht verzekeren. Zoo is deze inpo- pulaire belasting bezweken aan de ziekte, wel ke allen te hóóg opgedreven belastingen eigen is, wanneer ontduiking niet al te moeilijk is. In optimistischen zin beantwoordde Minister Kan een desbetreffende vraag van den heer Lovink inzake de houding van Amerika tegen over onze bloembollen. Wellicht staat deze mildere houding in verband met het feit, dat in Amerika zelf (men denke aan het manifest' der bankiers) het verzet tegen de protectionis tische tariefpolitiek steeds sterker wordt. Een niet bijzonder schitterend figuur heeft de Kamer geslagen bij een wetsontwerp, strek kende om in navolging van de vermindering der wachtgelden ook de toelagen aan de ge wezen arrondissements-schoolopzieners te ver lagen. De Minister had dit ontwerp ingediend ingevolge den nadrukkelijken wensch, door de Kamer op 29 April uitgesproken. De commis sie van rapporteurs, uitsluitend uit Katholieken bestaande, had medegedeeld, dat in de afdee- lingen „zeer vele leden” zich met het ontwerp konden vereenigen, maar thans bleek de meer derheid er tegen gekant. De houding der Ka mer verdient weinig bewondering en terecht merkte de heer Beumer op, dat zij door dit votum erkende, op 29 April geslapen te hebben! Aan het slot van den middag werd de behan deling van de Arbeidsbegrooting weer hervat, terwijl het eerste deel van de avondvergade ring was gewijd aan de afdoening van het res tant der Justitiebegrooting. Het was reeds bij na middernacht, toen Minister Donner zijn plaats achter de groene tafel kon inruimen voor den Minister van Waterstaat. De nieuw aanbrekende dag was n.l. gewijd aan de be handeling van de Postbegrooting. Er moest nog een heel sprekerslijstje worden afgewerkt; de redevoeringen leken allen weer als twee druppels water op die van eenige maanden geleden, en toen de Minister tegen twee uur aan het woord kwam, kon ook hij voortdurend naar zijn vorige begrootingsredevoering ver wijzen. 3 December. De afdeeling Volksgezondheid en Volkshuisvesting van de Arbeidsbegrooting bracht een groot aantal sprekers in het vuur, doch nieuwe gezichtspunten werden niet ge opend. Er was veel meer aandacht voor het levendige gesprek, dat Minister Kan zeer ge- ruimen tijd had met den heer Van der Sluis, den burgemeester van Goor. Gelijk de Minis ter in zijn antwoord op een schriftelijke vraag had medegedeeld, heeft hij onlangs dezen bur gemeester nuttige wenken gegeven ove,r den Een uitsluiting in de Belgische diamantindustrie In ons vorig no. schreven we reeds een en ander omtrent den gespannen toestand, welke in het diamantbedrijf heerschte. Zaterdag j.l. braken reeds op enkele plaatsen stakingen uit. De werkgevers hebben Zondag vergaderd en het gevolg der besprekingen was, dat Maan dag de algemeene uitsluiting werd geprocla meerd. Deze uitsluiting is voorloopig voor den tijd van 8 dagen bepaald. De patroons zijn in middels tot onderhandelingen bereid. Hoewel tot algemeene uitsluiting werd besloten, wordt toch nog op verschillende plaatsen gewerkt o.a. in de Kempen en in Brussel. Thans zijn ongeveer 13500 diamantbewer kers In den strijd betrokken. De Algemeene Diamantbewerkers Bond heeft zich op een zwaren strijd voorbereid. Indien het conflict ernstig wordt, zal de bond te Antwerpen zelf verscheidene fabrieken met een 300-tal molens in het werk stellen, terwijl dan loonsafdracht verplicht wordt. In Duitschland botsing tusschen nationaal- socialisten en communisten. Te Griesheim in Baden werd een vergade ring van nationaal-socialisten door communis ten verstoord. Het gevolg was een strijd, wel ke met messed» vuurwapenen en boksbeugels werd uitgevochten Na veel moeite slaagde de politie er in, de vechtende partijen te scheiden. Dertig personen zijn gearresteerd, van wie er vier in arrest werden gehouden, daar wapens op hen gevonden werden. Er zijn talrijke ge wonden; twee Jiunner verkeeren in levensge vaar. Zitting December 1926. Voor een tot in alle hoeken bezette tribune treedt de heer Kaufmann uit Leeuwarden het eerst voor de groene tafel. Genoemde persoon wordt als deskundige gehoord in een zaak te gen Wopke B. te Bolsward, die 30 Aug. j.l. melk vervoerde in een niet voor stof afgeslo ten voorwerp. Wopke is niet verschenen. Een verzegeld monster van de meik, die B. vervoer de, is doör den heer Kaufmann onderzocht en deze verklaart nu, dat de bewuste melk van normale samenstelling was, hetgeen echter niet weg neemt, dat B. een strafbaar feit pleegde. Eisch ƒ6 boete of 6 dg. hechtenis. Uitspraak a.s. Vrijdag. MOLKWERUM. Johannes E. te Molkwerum was de vorige maal ook al op het appel, doch de zaak, waar het om gaat, werd niet tot volkomen helder heid gebracht, zoodat verd. weer is versche nen, tervrijl nu ook 2 getuigen worden ge hoord. Het betrof het loopen van koeien, die aan E.’s hoede waren toevertrouwd, in het land van H. Visser. Johannes E. was in het voorjaar met Visser overeengekomen, dat ze samen de sloot tus schen eikaars eigendommen zouden uitdiepen. E. slatte zijn helft uit, maar Visser niet. Om de koeien in zijn eigen land te houden spande E. ook nog prikkeldraad, maar de dieren stap ten er netjes overheen, waadden door de sloot en grasduinden dan in Visser’s hooiland tot groot last van den laatste. Verbalisant, rijksveldwachter Karelse, ver klaart, dat ondanks prikkeldraad en half uitge diepte sloot, de koeien toch Vissers land op zochten. Een koe was er, die telkens weer zich aan dat euvel schuldig maakte, de anderen gedroegen zich op het laatst wat beter. Visser verzocht nu aan Karelse om proces verbaal op te maken. Eerst werd E. nog eens gewaarschuwd, maar verdachte trok zich van deze waarschuwing niets aan en het bewuste koebeest ook niet, zoodat propes-verbaal volg de. Verdachte kan zijn mond maar niet houden en spreekt telkens, ofschoon hem het woord niet is verleend. Herhaalde malen verbiedt de ambtenaar van het O. M. hem dit, maar E. is al even halsstarrig en houdt toch vol, net zooals zijn koe het indertijd deed. O.M.: „Waarom bracht u die koe niet in een ander land?” Verd.: „Het was een hokkeling van Klijn- stra, het beest was uitbesteed in dat land en daarom moest het daar blijven.” O.M.: „U had het dier toch maar naar een ander land moeten brengen, want het was tel kens hetzelfde beest dat overliep.” Verd. ;,Het was ook wel eens een andere.” O.M.: „Waarom hebt u dan niet een betere afscheiding gemaakt. U had bijv. 3 draden bo ven elkaar kunnen aanbrengen. Iedere koe is toch zeker te keeren?” Verd. „Ik heb voor 22.50 aan draad uit gegeven en de sloot uitgediept aan mijn kant. Visser had zijn afspraak moeten nakomen. Ik heb maatregelen genoeg genomen.” O.M.: „In elk geval is u voor uw vee ver antwoordelijk. Uw maatregelen waren onvol doende. Misschien hebt u tegen de kosten op gezien.” Verdachte valt telkens in de rede en wenscht niet te soreken, wanneer hij aan de beurt is. Get. Visser komt nu ook voor en vertelt, dat hij wel de afspraak met E. maakte, maar hij diepte zijn helft niet uit, omdat het toch niets gegeven zou hebben. „Die koeien staan ner gens voor, ze hebben mijn stukje land totaal op^evreten,” vervolgt hij. Verd. interrumpeert. Kantonrechter: „Als u uw afspraak was na gekomen, stond u toch op een zuiverder stand punt.” spreken was. Later is get. bij den heer De B. geweest naar aanleiding van een klacht van den vader van het dienstmeisje, omdat de werkgever haar het bedrag aan zegels van het loon afhield. Get. werd zeer welwillend ontvangen en het bedrag was toen al betaald. Van onwil van deze zijde heeft hij niets gemerkt. De zaak wordt even geschorst om Visser te laten halen, teneinde ook dezen te hooren. Get. Visser is spoedig aanwezig en bevestigt, dat hij bij den heer De B. te Bolsward is geweest om Jitske te spreken over een rentekaart. Jitske had tegen hem gezegd: „Ik voel niet veel voor een rentekaart,” maar toen getuige daar verder op doorging, had ze toch alle ge stelde vragen beantwoord tot... jufrouw kwam en haar wegstuurde. „Der hawwe wy neat mei noadig, wy hawwe wol wat oars to dwaen,” zei juffrouw De B. tegen hem. Juffrouw De B. wilde beslist niet hebben, dat Jitske haar vragen beantwoord de en ook niet, toen-Visser tegen haar zei, dat hij hier niet voor zich zelf kwam, maar in zijn functie als agent van den R. v. A. Kantonrechter: „Heb jij nog wat op te mer ken Jitske?” Het meisje heeft niets meer te zeggen. Get. Visser: „Zij is volkomen onschuldig, heeren, het was de schuld van de juffrouw.” Get. Flameling merkt op, dat hij Jitske ver baliseerde wegens onwil. Reden om tegen werkgeefster en werkgever verbaal op te ma ken had hij niet gehad, want hij had niet ge weten, dat deze het dienstmeisje verboden had den iets te zeggen. Hij had dat uit het gesprek met Jitske niet kunnen opmaken. De ambtenaar van het O.M. verklaart Jit ske schuldig. Zij had inlichtingeh moeten ver strekken en heeft dit niet gedaan. Eisch ƒ4 boete, subs. 4 dg. hechtenis. Het meisje heeft hierop niets te zeggen. De kantonrechter begrijpt dat ze in opdracht han delde, maar het betrof ditmaal geen huishou delijke bezigheden. Het is ’n zeer ernstig feit, doch rekening houdende met de omstandighe den, veroordeelt deze het meisje tot ƒ2 boete, subs. 1 dag hechtenis. WOMMELS. Teake B., oud 40 jr., wonende te Wommels, heeft 6 Oct. j.l. nabij het dorp op eenden ge jaagd en heeft daarbij de jachtwet overtreden. Teake is het hiermee lang niet eens en ver klaart zich nader. Hij stond in een weiland, waarvoor hij een schriftelijke vergunning had om te jagen, even over een sloot, in een ander land dus, bevonden zich eenige eenden. Teake nam ze op den korrel, vuurde en... een tweetal eendvogels waren door het moordend lood ge dood. De jager is van meening, dat hij niet strafbaar is, immers hij stond op het land, waarvoor hij een vergunning had. Getuige Jaentje Zijlstra heeft vanuit zijn woning gezien, dat B., staande in het land van J. Heida, schoot op de eenden op de eigendom men van Foeke Hilarides. Ook zag hij, dat B. de gedoode dieren opraapte. O.M.: den?” Zijlstra: „Dat weet ik niet mijnheer.” Foeke Hilarides is nu aan de beurt en ver klaart ook B. te hebben zien schieten. De een den liepen op het land voedsel te zoeken. Verd.: „Ze liepen niet op den grond, maar waren wel 1 Meter boven het land. Hilarides kan dat nooit zoo precies gezien hebben, want hij was er wel 2000 M. vandaan.” Hilarides: „Niks van waar, ik was er veel dichter bij.” O.M.: „Waren het halftamme eenden?” waarin opgenomen: „WONSERADEEL”, „HENNAARDERADEEL”, MAKKUMER- en WORKUMER COURANT en YLSTER NIEUWSBLAD Redactie en Administratie: J. MULDER, vh. FIRMA B. CUPERUS Az., Dijkstraat 19, BOLSWARD 4.19 nam.7.22 nam. BOLSWARD. DINSDAG 7 DECEMBER: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie 8 uur, „den Hof van Holland”. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, 8 uur ’s av. in de school aan de Hid Herostraat. Bond v. Staatspensioneering. Repetitie,’s av. 8 uur, ten huize van G. Mol, 2e Hollandiastraat. R. K. Vrouwenbond, Afd. Bolsward. Oud-Holl. Liederen-avond. Aanvang ’s av. 8 uur in het Vincentiusgebouw. Optreden Cor Ruijs-ensemble, ’s av. 8 uur in „De Doele”. WOENSDAG 8 DECEMBER-: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang 73/4 uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boVen. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie 8 uur n.m. in ’t Wilhelminagebouw. DONDERDAG 9 DECEMBER: Zangver. „Harmonie”. Repetitie 8 uur n.m. café Slippens. Zangver. „Blauwe Vaan”. Repetitie ’s av. 8 uur in café „Voorwaarts’. Gymnastiekver. „Lycurgus-Wilhelmina”. Oefenen. Dames 8-9 uur. Heeren 9-10 uur. VRIJDAG 10 DECEMBER: Stedelijk Muziakkorps. Repetitie 8 uur n.m, in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s av. 8 uur in de Geref. schooi „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s av. 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward”. Repetitie in het Wilhelminagebouw, des av. 8 uur. Zangver. „Voorwaarts”. Repetitie ’s av. 8 uur, in café „Voorwaarts”. ZATERDAG 11 DECEMBER: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s av. van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Burgerwacht. Schieten ’s avonds van 8-10 uur. MAANDAG 13 DECEMBER: Strijkorkest „Andante”. Repetitie ’s av. 7'/2 uur in de Muziekschool. Damclub „Bolsward.” Gelegenheid tot dammen in het Wilhelminagebouw. Aanvang des av. 7 uur. Alle vereenigingen in de verschillende hoofd plaatsen, waar ons blad gelezen wordt, kunnen van deze rubriek gebruik maken, mits die ver eenigingen ook hunne desbetreffende adver- tentiën in dit blad plaatsen. Get.: „Het had toch niets gegeven mijn heer, want er was water genoeg in de sloot.” E. valt hem heftig in de rede, hierbij begeleid door hamergeklop van het O.M. en gegrinnik op de publieke tribune. O.M. tegen E.: „Je kunt spreken, als het je beurt is, nu hou je je mond! E.: „Ik mag ook niks zeggen.” O.M. tot Visser: „Hadden de koeien genoeg etetó” Visser: „Dat weet ik niet, mijnheer, maar drinkwater hadden ze te min.” „Er is een put met water in ’t land,” valt nu E. heftig uit. Een woordenwisseling omtrent het al of niet zout zijn van het water volgt. Het O.M. acht E. verantwoordelijk voor zijn vee en eischt 10 boete, subs. 10 d. hechtenis. Onder het uitspreken van den eisch gaat E. heftig te keer en spreekt zijn twijfel uit om trent de verantwoordelijkheid, want de hokke ling was van Klijnstra en niet van hem. De kantonrechter zegt afdoende maatrege len te willen nemen en tevens rekening houden met de omstandighden, waarin E. verkeerde. Het vonnis luidt 7 boete, subs. 4 d. hechtenis. E.: „Is er nou niks meer aan te doen?” Kantonrechter: „U kunt in cassatie gaan.” E.: „Een rare boel toch, afspraken maken, en die dan later niet nakomen.” Kantonrechter: „De zaak is afgeloopen, U kunt gaan.” Karelse, Visser en E. vertrekken, de laatste moppert nog geweldig. BOLSWARD. „Jitske Vbuldert de stentorstem van majoor Osinga. Een blozende schoone geeft aan de vriende lijke uitnoodiging gehoor en begeeft zich schuchter voor „De Heeren.” Jitske, destijds dienstbode te Bolsward, heeft geen inlichtingen omtrent de invaliditeitswet willen verstrekken aan den inspecteur van den Raad van Arbeid, den heer Flameling te Sneek en heeft dezen zeer onbeleefd bejegend. „Ik mocht niks zeggen van juffrouw, mijn heer,” antwoordt fret meisje op de vraag, of ze werkelijk niets zeggen wilde en vervolgt: „Juffrouw zei, dat ik me altijd voor den dom me houden moest.” Kantonr.: „Wist de juffrouw dan, dat de meneer van de R. v. A. komen zou?” „Er was al eens eerder iemand geweest, meneer. Visser was het, en dien heb ik wel tien vragen beantwoord, maar toen kwam juffrouw en die zei: „Vooruit, jij naar de tobbe, daar heb je niks mee te maken,” en toen ben ik bij de deur weggejaagd.” „Dus je mocht toen niets zeggen?” „Neen, mijnheer, en ik moest me altijd voor den domme houden en dat heb ik toen gedaan om den vrede maar te bewaren.” „Zoo zoo, je hebt je opdracht dus trouw vervuld, maar je bent toch wel zoo verstandig om te weten, dat je dat niet doen mag. Juf frouw kan je wel opdragen om een kamer schoon te maken, maar juffrouw kan je niet verbieden om inlichtingen te verstrekken aan een meneer van den Raad van Arbeid. Dat had je moeten begrijpen, je bent toch ook al meer derjarig.” -,,Ik mocht niks zeggen van mijn juffrouw, mijnheer, en ik deed fret om den vrede te be waren.” „Je hebt dien mijnheer ook niet erg beleefd behandeld.” „Ja, mijnheer, maar juffrouw zag hem aan komen en toen kroop mijnheer in de slaapka mer en ik moest zeggen, dat mijnheer niet thuis was, maar het was niet eens waar.” „Het is dus een heel complot geweest?” „Waarom mocht je feitelijk niets zeggen?” „Omdat juffrouw niet plakken wou.” „Waarom wou juffrouw niet plakken?” „Voor het vorige dienstmeisje, dat vijf jaar bij de juffrouw woonde, had ze nooit geplakt en daarom wou ze het voor mij ook niet doen.” „Had je geen rentekaart?” „Neen, mijnheer, ik was nog niet eerder uit huis geweest en van plakken heb ik geen ver stand.” „Ja, maar je hebt tegen den meneer gezegd, dat je van plakken niets wilde weten. Die per soon heeft je nog gewaarschuwd, maar je toon de onwil.” „Ik mocht niets zeggen miinheer en dat deed ik om den vrede te bewaren.” De „meneer van den R. v. A.”, de heer Fla meling uit Sneek, komt nu als getuige zijn ver baal nader verklaren. Hem is van het geval met den agent van den R. v. A., den heer Vis ser niets bekend en hij maakte proces-verbaal op, omdat Jitske V. geen inlichtingen wilde verstrekken en hem vijandig behandelde. Van onwil van den werkgever en -geefster van verdachte is hem niets bekend. Het meisje beweerde, dat mijnheer niet thuis was en me vrouw visite had. Bij informatie bleek, dat de heer De B. meestal veel naar zijn werk in Oos- terend ging en slechts Zaterdagmiddags te n. n H S' r" ii 1 Nieuwsblad voor 4.19 —7.23 o<y_ eft- me EISCHT DE BLAUWSTREEP ZAK! 10—11 BOLSWARDSCHE COURANT Westelijk Friesland n n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1