tevens P, S. BAKKER Gesprongen Handen WOUDA's Abdijsiroop Waarom zoudt Gij blijven hoesten? nu gij Uw hoest onmid dellijk kunt verdrijven met de beproefde Akker’s JAVi REEPEsTi Slechts één merk kan *t beste zy n Bats KWMTA No. 3 Dinsdag 11 Januari 1927 66ste Jaargang en Nutslezing over Ned. Indië. Kantongerecht Bolsward. f 1O5.00 f 52.50 f 69.00, f 87.50 Winterjassen nmaat GROOTEN BALANS-UITVERKOOP Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Colbert Costuums n|maat van f 75—, f 80—, f 112.50 Officieele Advertentiën. Verpachting Tuingrond. EMIGRATIE - CANADA. Thans LEEUWARDEN. I. Wij verdeelden ze daartoe in 4 Series Thans f 58.°°, ;e- er Weekagenda Bolsward. i- I', Abonnementsprijs binnen den raijon, franco per post 15 ct. per maand; daar buiten f 2,50 per jaar. e- e- Eischt U niet in de eerste plaatshet nieuwste dessin, DOCH WILT U BOVEN ALLES EEN DEGELIJK KLEED1NGSSTUK, KOMT DAN NU! „Zoo, dat heb je dus nog te goede. Ik zou me maar eens aanmelden.” Of het een lange hond was, weten vader en zoon niet en of het dier van K .was ook niet. De groote witte hond bleef uit vermoeidheid nog wel een uur op het land liggen. Daar niet bewezen is, dat verd. met een lan gen hond jaagde, wordt K. alleen vervolgt we gens het niet in het bezit zijn van een jacht akte met vergunning. De eisch luidt 20 boete subs. 20 dagen h. De haas wordt maar niet verbeurd verklaard, want deze is toch al verdwenen. Vonnis 15 boete subs. 8 dg. hechtenis. te et- Aan landarbeiders uit WONSERADEEL wor den over EMIGRATIE NAAR CANADA inlich tingen verstrekt door den correspondent der Arbeidsbemiddeling te Witmarsum. ;e- 'é- an i'd n- n, al d. d, d. to 1. nam.—7.38 vm. nam.7.38 vm. nam.7.37 vm. nam—7.36 vm. ook deze resteerende coupons weg. Dit is noodzakelijk en heeft thans nog het dubbele voordeel, dat we tevens onze kleermakerijen in dezen z.g stillen tijd van werk kunnen voorzien. Deze Coucons zullen daarom door ons in den vollen zin des woords iet en Jte g- e- e- o- en ie k, :n n. li et k K h it- te lit, ite iel bij en as b- n- er- 'a- ;e- in te er et u als gevolg van Weersinvloeden of Arbeid maakt men spoedig weder gaaf en zacht door inwrijving met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL lat p- :'C- en Zuiver Boekweitmeel :e u ?t ij en f 137.50 van f 67.50 en f 85.— en f 68."° Zitting Januari. Sijtze K., 45 jr., koopman te Witmarsum, is ten laste gelegd, dat hij zich met een lan gen hond buiten den openbaren weg of voet pad in de gemeente Wonseradeel bevond. K. komt hiertegen op. Hij heeft sinds twee jaar geen langen hond ,wel heeft hij een jacht akte, maar jagen doet hij zelden. Ditmaal be yond hij zich in een weiland om uit een 10-tal jonge runderen 2 te koopen. De hond hoorde niet bij hem. Of het een lange hond was, weet Advertenties 10 ct. per regel. Bij meerdere plaat singen eener zelfde adver tentie reductie. Bij contract aanmerkelijke korting. De 35-jarige Sijbren S. te Zurich heeft met een geweer gejaagd zonder de vereischte akte en een vergunning. Ve’rd. bekent dit, maar hij heeft niet gescho ten. Hij dacht dat op het strand wel vrij mocht worden gejaagd. De 62-jarige Johannes Tiesma verklaart als getuige, dat hij, in het land werkzaam zijnde, 'n schot hoorde. Wie een geweer afvuurde weet hij niet, want ’t schot was aan de andere zijde van den dijk gelost. Verd. kwam later bij hem en heeft hem toen geslagen. Deze mishandeling is door hem niet aangegeven, daar er geen ge tuigen bij waren. Verd. ontkent geschoten te hebben en te vens, dat hij getuige zou hebben mishandeld. Het O. M. eischt wegens overtreding van de jachtwet 10 boete subs. 10 d. hechtenis en verbeurdverklaring van het in beslag genomen vuurwapen. Verdachte wordt veroordeelt tot een boete van 6 subs. 4 dg. hechtenis met verbeurdver klaring van het geweer. Tegen Jentje B. te Bolsward werd proces- verbaa lopgemaakt, wegens het spelen met geld. Volgens Jentje was dit niet het geval. Hij had centen in zijn handen en liet er per onge luk een paar vallen. LICHT OP VOOR FIETSEN. 10— 11 Jan. 4.36 11— 12 Jan. 4.37 12— 13 Jan. 4.39 13— 14 Jan. 4.40 OOK STOFFEN zijn onderhevig aan MODEWISSELING De wijziging in modellen is hier beperkt tot kleinigheden. Anders is het evenwel met de dessins, de teekenlng der stoffen. Deze varieeren soms nogal vrij sterk. Willen wij „up to date’ blijven, dan moeten in onzen Costuums in zwart, blauw en andere moderne dessins thans ook zeer voordeelig hij niet. Wat die soort honden betreft, daar kan K. meer last van krijgen. In Pingjum bijv, zijn 4 of 5 hazewindhonden. Als verd. nu in een weiland loopt, kan men wel weer zeggen, dat hij met een langen hond op jacht is. Als hij ze in het vervolg op jacht tegenkomt, schiet hij ze dood, want last wil hij niet van die die ren ondervinden. Kantonrechter: „Het was toch Uw hond ge weest.” Verd. is het hiermee eens, maar 2 jaar gele den verkocht hij het dier aan zijn zuster. O. M.: „Had u den hond meegenomen?” Verd.: „Neen, mijnheer. Het beest loopt wel meer in het véld. Er waren in dat land ook eenige arbeiders aan het slatten, maar of die hem meegenomen hebben, weet ik niet.” K. vertelt verder, dat de hazewindhond een hermelijn pakte. Een der arbeiders zei toen te gen K., dat deze het diertje wel kon meenemen. K. deed dit echter niet, hij wilde daar niets mee te maken hebben, al had het pelsje misschien een paar gulden waarde. Het O. M. verzoekt aanhouding van de zaak, om den verbalisant te hooren„ hetgeen den ver dachte de opmerking ontlokt, dat dit hem zoó te lastig wordt. Hij moet Vrijdags in Leeu warden wezen. O. M.: „De zitting wordt des Vrijdags ge houden. We kunnen het toch niet om u een dag uitstellen?” Gegadigden voor een perceeltje tuingrond gelieven hunne inschrijvingen vóór Zaterdag 22 Januari a.s. te bezorgen in de bus aan het politiebureau. Het Stadsstreng zal worden verpacht voor 2>/2 cent per vierk. M. en de overige percee- len voor 3 cent per vierk. M. De Burgemeester van Bolsward, s S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 10 Januari 1927. BOLSWARD, 7 Jan. Hedenavond hield het Departement tot Nut van het Algemeen een openbare vergadering in „De Doele”, waarbij als spreker optrad Dr. H. J. Slijper te Utrecht, die een lezing hield over: „Mijn reis door Indië.” Ds. Kossen heette den heer Slijper, die een oud-Bolswarder is, en de talrijke aanwezigen welkom en deelde mede, dat op initiatief van Dr. H. Beekhuis in de pauze een open-schaal- collecte zou worden gehouden voor de kinde ren uit de Drentsche venen. De heer Slijper sprak, alvorens met de eigen lijke lezing te beginnen, over het werk van de vereeniging „Jan Pieterszoon Coen”. Deze ver- eeniging is gesticht door den bekenden petro- leummagnaat Sir Henri Deterdjng en stelt zich ten doel betere kennis van Indië aan te bren gen. Eerst bestond het plan een zes-tal jongelui met eind-examen H. B. S. onder leiding een studiereis naar onze tropen te laten maken, maar dit plan bleek niet uitvoerbaar te zijn. Verleden jaar werden eenige leerkrachten door „Jan Pietersz. Coen” uitgezonden en een van deze personen was nu Dr. H. J. Slijper. De reis, welke gemaakt is, bleek uitstekend georganiseerd te zijn, zoodat het uitverkoren vijftal in de maanden, die de reis duurde, veel merkwaardigs van onze Oost heeft gezien. O.a. zijn bezocht O.-Sumatra, Atjeh en gedeelten van Java, waar cultures, fabrieken en maat schappelijke instellingen werden bezichtigd. De heer Slijper heeft op zijn tocht talrijke foto’s gemaakt, van welke vele op het doek werden geprojecteerd. De eerste plaatjes stelden een kaart voor, waarop de reis werd aangegeven. Spr. besprak de route, welke gemaakt was en vertelde eeni ge bijzonderheden omtrent het Suesz-kanaal en omgeving aan de hand van lantaarnplaatjes. Ook werd over de in deze streken en op de Roode Zee dikwijls hooge temperatuur gespro ken. Veel aandacht werd besteed aan verschil lende cultures op Sumatra. Plaatjes van tabaksondernemingen op Deli toonden duidelijk aan, dat de tabaksbouw ge deeltelijk nog roofbouw is. Slechts 1 maal in de 8 jaren wordt een terrein voor verbouw gebruikt. Vele, waaronder enkele heel mooie, plaatjes gaven een beeld van den weelderigen planten groei in de Tropen. Een in cultuur gebracht stuk grond is in enkele jaren weer oerbosch, indien men de natuur de vrije hand laat. Ook rubberondernemingen en de wijze waarop het' melksap uit den rubberboom wordt verkregen, werden aanschouwd. Op het doek verschenen ook de eigenaardige paalwoningen der Batakkers, inboorlingen, die nog geen kwarteeuw geleden zich aan koppen snellen schuldig maakten. Zelfs verschenen eenige Batakkers zélf, een oude man, vrouw en een meisje voor ons oog. Spreker vertelde ook een en ander uit het leven en de gezinsverhouding van .deze volks stammen. Ook klapperondernemingen en ter reinen met gebouwen en boortorens voor pe- troleumontginning werden op het doek ge projecteerd. Lang stond spr. stil bij het gecultiveerde Oost-Sumatra, dat voor 60 jaar slechts moeras BOLSWARD. DINSDAG 11 JANUARI: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie 8 uur, „den Hof van Holland”. Jeugd-Tempelieren. Vergadering ’s av. 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Muziekckib „Absit Invidia”. Gewone repetitie, 8 uur s av. in de school aan de Hid Herostraat. WOENSDAG 12 JANUARI: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang 73/4 uur in.„Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Qeref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie 8 uur n.m. in 't Wilhelminagebouw. Jeugd N. V. Vergadering ’s av. 8 uur in café „Voorwaarts”. DONDERDAG 13 JANUARI: Zangver. „Harmonie”. Repetitie 8 uur n.m. café Slippens. Zangver. „Blauwe Vaan”. Repetitie 's av. 8 uur in café „Voorwaarts”. Gymnastiekver. „Lycurgus-Wilhelmina”. Oefenen. Dames 8-9 uur. Heeren 9-10 uur. VRIJDAG 14 JANUARI: Stedelijk Muziekkorps. Repetitie 8 uur n.m. in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s av. 8 uur in de Oeref. school „Rehoboth” Hengstepad. RK. Zangkoor. Repetitie ’s av. 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward”. Repetitie in het Wilhelminagebouw, ’s avonds 8 uur. Zangver. „Voorwaarts”. Repetitie ’s av. 8 uur, in café „Blauwhuis Biljartmatch in Hotel „Wiebes”. Aanvang 7 uur. ZATERDAG 15 JANUARI: Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht ’s av. van 67 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Burgerwacht. Schieten ’s avonds van 8—10 uur. Gröote Schaakwedstrijd in „Ons Gebouw MAANDAG 17 JANUARI: Damclub „Bolsward.” Gelegenheid tot dammen in het Wilhelminagebouw Aanvang 's av. 7 uur. Strijkoikest „Andante”. Repetitie 's av. 7'/2 uur in de Muziekschool. Alle vereenigingen in de verschillende hoofd plaatsen, waar ons blad gelezen wordt, kunnen van deze rubriek gebruik maken, mits die ver eenigingen ook hunne desbetreffende adver tentiën in dit blad plaatsen. waarin opgenomen: „WONSERADEEL”, „HENNAARDERADEEL”, MAKKUMER- en WORKUMER COURANT en YLSTER NIEUWSBLAD Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. FIRMA B. CUPERUS Az., Dijkstraat 19, BOLSWARD <-*5 Aan het verzoek van de politie, om het geld af te geven, gaf hij geen gehoor, want hij acht te zich niet schuldig. De zaak wordt aangehouden om den ver balisant te hooren. Wegens overtreding van de Leerplichtwet staat terecht Tjeerd H. te Kimswerd. Verd. heeft het op een na oudste kind van zijn 10 spruiten thuis gehouden om hulp te hébben bij het aardappelrooien. Ruurdje behoorde weliswaar op school te zijn, maar zijn vrouw is erg zwak en brood moet er toch komen. Eisch 2 boete subs. 2 dg. hechtenis. Vonnis 2 boete subs. 1 d. hechtenis. Slot volgt. Weer een lange hond in het spel, ditmaal te Wons. Getuige, de 42-jarige veehouder Wijpke Terpstra aldaar, verklaart, dat op 11 Dec. j.l. een van zijn kinderen tegen hem zei, dat er een haas in het land liep. Get. ging kijken eti zag op ongeveer 1000 M. afstand, dat een haas werd nagezeten door een hond. Het wild werd een prooi van zijn achtervolger en daarom stuurde hij zijn zoontje er op’ af om den lang oor maar te halen. De jongen joeg den hond weg, wilde de buit thuis brengen, maar daar kwam niets van in, want Sijbren K. uit Wit marsum, die op hem kwam aanloopen, had, omdat het dier door herft geschoten was, er z.i. rechten op. Het zoontje van getuige, de 16-jarige Sietze Terpstra, deelt dit eveneens mede en vertelt ér nog bij, dat K. hem nog een kleinigheid be loofde. Op dat oogenblik had hij echter geen beurs bij zich. Kantonrechter: „Heb je het al gekregen?” „Neen mijnheer.” en oerbosch was. De eerste Europeaan, die daar met ondernemingen begon, was een jong Java-tabaksplanter, die, aangelokt door ge ruchten omtrent goede inlandsche tabak in O.- Sumatra, zich daar vestigde. Een zoo bloeiende stad als Medan bestond 60 jaar geleden nog niet en er was niemand die aan de mogelijkheid van het verrijzen van een stad daar dacht. Spr. kreeg den indruk, dat het klimaat in die streken wel voor den Nederlander geschikt is. Met gezonde sport en eenigen tijd per jaar va- cantie in een hooger gelegen plaats is het voor den Europeaan wel uit te houden. „Kan men er jonge menschen naar toe stu ren?” Volgens spr. moeten zij, die als employé in de cultures werkzaam zullen zijn, een vasten wil en een vast karakter hebben. Ook moeten zij natuurliefhebbers zijn, om het, als de werk kring het meebrengt, langen tijd in eenzame oorden uit te houden. Voor administratieve werkkringen geldt feitelijk hetzelfde. Zwakken van lichaam en geest passen er niet, zij zullen na korten tijd óf vrijwillig óf gedwongen terugkeeren. Is dit niet het geval, dan gaan ze ten onder. Er kunnen dus geen slappelingen gebruikt worden. Deze doen ver standiger in Nederland te blijven, waar'ze, ge steund door familierelatie en traditie, misschien nog een betrekking krijgen. In Indië is dit voor hen onmogelijk. Hierna pauze. Dr. Beekhuis schetste in welgekozen woor den de slechte Itygiënische toestanden in de Drentsche venen. De kinderen zijn nu de slacht offers van omstandigheden geworden. In de oorlogsjaren trokken vele arbeiders, aangelokt door hooge loonen, naar de veenstreken, maar nu is er voor hen geen arbeid meer, terwijl voor hen, die nog werk hebben, de verdienste gering is. De kinderen zijn nu ten prooi van al lerlei ziekten, ook de tuberculose heerscht daar in erge mate. Veel goeds kan gedaan worden door de stumperds voor langen tijd naar va- cantièkolonies te sturen. Spr. beveelde de schaalcollecte warm aan en hoopte, dat men de beurzen wijd zou openen, om de kinderen te redden. De woorden van Dr. Beekhuis hadden tot resultaat, dat de gehouden collecte ruim 61 opbracht ten voordeele van het Drentsche veenkind. Na de pauze kwam Java op het doek. Ver schillende wijken van Batavia werden gezien. Deze stad en het hooger gelegen Weltevre den, tellen samen ongeveer 350.000 zielen. Ver schillende vervoermiddelen als z.g. delemans en dos a dos werden op het doek bekeken. Het gebruik van auto’s en rijwielen is in de laatste jaren ook vermeerderd en, evenals in ons land, zeer algemeen geworden. Het paleis van den Gouverneur-Generaal en het Koningsplein, waar op 31 Aug. steeds pa rades worden gehouden, verschenen voor ons oog. De lantaarnplaatjes lieten ook oude kam ponghuizen zien in hun oorspronkelijken toe stand met atapbedekking en tevens de gemo derniseerde woningen der inlanders, welke van gemeentewege gebouwd worden. Deze zijn doelmatiger ingericht en met pannen gedekt. Een aardig gezicht was het, talrijke inlanders in de rivier te zien baden en wasschen. Oude grachtjes in de benedenstad deden denken aan die welke men ook in oude Hollandsche steden aantreft. Batavia is trouwens in het be gin der 17e eeuw gebouwd door Jan Pietersz. Coen, naar voorbeeld van Amsterdam. De 50 a 60 H.A. groote Landsplantentuin te Buiten zorg werd ook met een bezoek vereerd. Het is een groot park, waar vele boomen en an dere gewassen familiegewijs bijelkaar zijn ge plant. Op den berg Gedek is een z.g. bergtuin aangelegd, waar botanici wetenschappelijke onderzoekingen doen. Een theeonderneming passeerde ook de revue Zoodoende werd gezien, hoe de pluksters hare oogsten op het hoofd naar de fabriek vervoe ren. Kinatuinen in den Preanger werden even eens bezichtigd. Mooie foto’-s waren gemaakt van den rijstbouw op sawahs (natte rijstvel den). Deze velden, die dikwijls op hellingen van bergen liggen, zijn staaltjes van meester lijke irrigatie en getuigen van eindeloos geduld en volharding. De Javanen ziin ook uitsteken de vischtelers, zoodat ook vischvijvers werden getoond. Hierna gaf spr. een beschrijving van kraters en kratermeren. Zoo werden ook mooie kiek jes gegeven van den Papandajan (veft. smidse) een bekende vulkaan. rtjj- le bij 3 i) t- :1- e- in ALS RECLAME-M ATERIAAL aangewend worden. il- it- ik en it- ia, ge u- ,e- ict le e ch e- E1SCHT DB BLAUWSTREEP ZAK! O S- [11 Heerenkleedinif naar Maat BOLSWARDSCHE COURANT Nieuwsblad voor Westelijk Friesland

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1