tevens WOUDA’s DAMES HEERENJ Voor keeren oo moderniseeren P. S. BAKKER is het nu de juiste tijd. LEEUWARDEN. KWVHA-fV Java reepen Slechts eén merk kan 't beste BatsKWUTA* TOT 15 FEBRUARI Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward No. 7 Dinsdag 25 Januari 1927 Verwaarloosde verkoudheid Afzichtelijk en onvoegzaam. 66ste Jaargang WEEKAGENDA. 3 EMIGRATIE CANADA. Buitenlandse!) overzicht t. k 2e klasse: AlcidesSneek: 4—2. 2—2. 0—1. Abonnementsprijs binnen den raijon, franco per post 15 ct. per maand; daar buiten f 2,50 per jaar. VORDERINGEN GEMEENTE WONSERADEEL. e p U Influenza en Griep Koortswerend en genezend zijn Sanapirin-tabletten (Wettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. Blanke Boekweitgort m ’s n ;r ‘t I- !t t, ^1 Advertenties 10 ct. per regel. Bij meerdere plaat singen eener zelfde adver tentie reductie. Bij contract aanmerkelijke korting. LICHT OP VOOR FIETSEN. 2526 Jan. 5.nam.7.23 26— 27 Jan. 5.02 nam.—7.22 2728 Jan. 5.04 nam.7.20 F. V. B. Ie klasse: De Kooy II—L. S. C. II: Vriendschappelijk. C. A. B. I—H. Z. C. I.: is niet aan ruw spel te wijten). G. V. V.Frisia: vm. vm. vm. De Duitsche Staat voor groote bedragen opgelicht. De Duitsche bladen meldden voor eenigen tijd, dat zekere majoor Wiedeman om „onbe kende redenen” zelfmoord had gepleegd. Het departement van de rijksweer verklaar de, dat de overledene een der bekwaamste en betrouwbaarste officieren was geweest; de daad kon in geen geval in verband staan met dienstaangelegenheden. Intusschen is bekend geworden, dat Wiede man betrokken was bij den inkoop van wape nen voor de rijksweer, tegelijk met een gep. majoor Glodgowski, die aan het departement was verbonden. De laatste was verantwoorde lijk voor het bewaren der wapenen. Dit heer schap nu moet door allerlei bedriegelijke han delingen den staat voör ongeveer een millioen hebben opgelicht. Daar aan het departement geen juiste staat van den wapenvoorraad schijnt te bestaan, moet Glodgowski, bij op dracht tot een aankoop van wapenen, rust'g reeds aan de rijksweer behoorde wapens op tegen de „zedenmeesterij” over ons volk, waaraan, zooals mede de vragen van den heer Schaper omtrent een voor reclame gebezigde voorstelling van een stierengevecht zouden aanduiden, nu ook de sociaal-democraten gin gen mee doen. Slechts de ontdekking van het feit, dat de Haarlemsche Raad van Arbeid ge bruik gemaakt had van smakelooze Duitsche platen, die ook tot reclame van allerlei andere zaken gebezigd werden, was aanleiding, dat de protesten verstomden en men zich begon te geneeren om zoo’n zaak te verdedigen. Maar we vragen ons toch af, welke reden sommige menschen (kunnen hebben om be zwaar te maken tegen een of andere opvatting over de zedelijke of moreele waarde van wat in het openbaar tentoongesteld, opgevoerd of gedemonstreerd wordt. geven wij, om onze kleermakerijen van voldoende werk te voorzien, een korting van 15 tot 25 pCt. Wij garandeeren U daarbij le klas, fijn werk. Deze garantie heeft niet de bedoeling U gerust te stellen. Neen, niets is ons liever, dan dat U bij ons komt en er U op beroept, als U aanmerkingen meent te hebben. Elk, die bij feestelijke gelegenheden of bij het uitgaan in ’t algemeen „een goed figuur0 wil maken, moet toch minstens één Colbert-costuum, één Mantel of één Japon bezitten, die aan onze zaak werd aangemeten. Die woorden zijn van den socialistischen volksvertegenwoordiger Dr. Van der Waerden en ze betreffen een door den Haarlemschen Raad van Arbeid verspreide reclame-kalender voor de V. O. V. (Vrijw. Ouderdoms-Verze- kering), een Rijksinstituut. Plaatjes en tekst wekten zooveel weerzin bij genoemden heer, dat hij den ministe'r verzocht, om de versprei ding van de kalenders te beletten, waarbij hij de bovenstaande woorden ter kwalificatie van het product bezigde. Wie de afbeeldingen gezien heeft en over gezonde smaak beschikt, kan de meening van ■den heer Van der Waerden volkomen deelen. Tekst èn teekening, welke laatste bovendien van een smakelooze opvatting der moeilijke caricatueele kunst getuigt, houden een specu latie in op de grof-materieele instincten des menschen, gericht op de genoegens van een borrel en een sigaar, alsof slechts die beide in staat zouden zijn een „genoeglijken ouden dag” te verzekeren. Misleidend is de reclame bovendien, omdat het-te verkrijgen ouderdoms pensioen ons allerminst die z.g. genoegens verzekert en slechts in staat is om de ergste nooddrift te bezweren. Nauwelijks waren de vragen gesteld, of van sommige zijden werd er al weer geprotesteerd De heer HARTLAND, directeur der Emigratie Centrale Holland, is voornemens op Woensdag 2 Februari a&, des namiddags van 35 uur, in het Gemeentehuis te Witmarsum zitting te houden voor het verstrekken van inlichtingen over emigratie naar Canada. Burgemeester en Wethouders van Wonsera- deel verzoeken belanghebbenden om hunne re keningen ten laste dezer gemeente wegens ge dane werkzaamheden of leveringen over het jaar 1926 ten spoedigste in elk geval vóór 15 Februari 1927 in te zenden. Teneinde vertraging in de betaling te voor komen, wordt verzocht voor elk onderdeel der gemeentewerken een afzonderlijke nota in te dienen. Witmarsum, 21 Januari 1927. Een pseudo-aanslag op Mussolini. De te Parijs wonende anti-fascistische jour nalist Sacchi begaf zich Vrijdag j.l. naar den commissaris van politie te Nice en deelde de zen mede, dat hij een oud-redacteur van het fascistische orgaan „Popolo d’Italia”, Canovi, had ontmoet. Canovi had zich als een heftig anti-fascist voorgedaan en wilde Sacchi over halen tot ’t plegen van ’n aanslag op den Itali- aanschen dictator. Sacchi kreeg echter den in druk, dat men hem in een politiek avontuur wilde sleepen. Canovi werd gearresteerd en bleek geen an ti-fascist, doch veeleer een verwoed fascist te zijn, die van het fascistische blad, de „Pense- rio latine” geld had ontvangen om Sacchi tot het plegeh van een aanslag te verleiden en hem even vóór de daad zelve te verraden. Uit de op Cavoni gevonden papieren bleek ook, dat reeds maatregelen waren genomen om te voorkomen, dat de aanslag op Mussolini aan fascisten zou worden toègeschreven. Sinds een jaar was aan het plan gewerkt. In een soort testament dat op Cavoni gevonden is, neemt hij alle verantwoordelijkheid op zich. Cavoni is reeds uit de fascistische partij ge royeerd. Verwacht wordt, dat hij over de grens wordt gezet. Als men in de groote Jbladen de critieken leest over schilderij-tentoónstellingen, muziek- of tooneeluitvoeringen, dan is de critiek vaak zoo onbarmhartig mogelijk. Men vernietigt eenvoudig de toekomst van een schilder, omdat bijv, zijn visie te ouderwetsch zou zijn en om een muziek- of tooneelstuk te doen vallen zijn honderd en meer methoden gebruikelijk. Er ontbreekt samenhang van de deelen of samen voeling van de spelers: er is critiek op de dic tie, mimiek, op coulissen, verlichting en vele zaken meer. Een tooneelschrijver of -speler wordt vaak gehoond om zijn kunstopvattingen, als een „prul” wordt hij voorgesteld. Ziilke critiek, een enkele keer deskundig en zakelijk, maar dikwijls ook ondoordacht, harteloos en door ndijvër ingegeven, zulke éritièk is abso luut vrij in haar uitingen. Op één punt echter is geen critiek toelaatbaar en dat is omtrent de moreele waarde van het 'kunstproduct. Waarom toch? De vraag, of de strekking van bijv, een tooneelstuk al of niet verderfe lijk is, moet van zooveel minder belang geacht worden dan de kwestie omtrent de kleur der toiletten, de wijze van tooneelbelichting of de opstelling der coulissen? Afloop verkoopingen. MAKKUM, 24 Jan. Bij de heden ten over staan van Notaris S. van der Burg gehouden finale verkooping van eene boerenhuizing in de Kerkeburen, in eigen gebruik bij de wed. J. J. Westendorp, werd kooper de heer F. G. de Boer alhier voor de som van ƒ3642.van de huizing (koemelkerij) aan den Singel, in eigen gebruik bij den heer Wiersma, werd de heer J. Attema alhier kooper voor de som van 1655. OPGEPAST! De kapitaalvernietiging op groote schaal, de ontwrichting van het bedrijfsleven, de voort slepende malaise hebben onze aandacht ge vestigd op de groote noodzakelijkheid van be zuiniging en besparing. Steeds luider klonk de waarschuwing: alleen kapitaalvorming kan ons redden uit den economischen chaos! Toch schijnen velen te meenen, dat de ver woesting van goederen, van menschenlevens, van het onderling vertrouwen, de maatschap pij niet verarmd heeft, zoodat zij evenveel, ja meer kan bieden dan vroeger. Waarbij veelal de redeneering gevolgd wordt: wie al leen zijn inkomen opmaakt, laat zijn kapitaal onaangetast, en waarom is er dan reden tot on gerustheid? Maar een gemeenschap, die haar inkomen verteert, is op weg naar haar verval. Allen die een inkomen genieten uit arbeid, grond of vermogen, moeten beseffen, dat dit inkomen is een deel van het bestaande maatschappe lijke kapitaal; levert de gemeenschappelijke ar beid geen vruchten op, die ten volle opwegen tegen hetgeen tezamen aan inkomen ontvan gen wordt, dan heeft de maatschappij inge teerd op haar kapitaal, en is daardoor de kans op welvaart verminderd. Men opene dus de oogen voor de werke lijkheid. ten los te maken. Laat de kleine critiek aan de ontledende kranten-critici over, maar laat het publiek het oordeel omtrent de groote lijnen der kunst aan zich houden. De historie zal straks vaststellen, hoe „onze” tijd zich in de kunst geuit heeft en aan dat „hoe” heeft de massa, voor welke de kunst ten slotte toch gewrocht wordt, door haar oordeel leiding en richting te geven. Tot de groote lijnen behoort zeer zeker in de eerste plaats de zedelijke strekking. Men behoeft bij dat woord niet alleen te denken aan bloote halsjes en naakte armen, maar ook aan het cultureele, opvoedende of degenee- rende karakter der vormen, aan het logische en verstandelijke van strekking en inhoud. nieuw gekocht en het geld in zijn zak gesto ken hebben. Het is geen geheim, schrijft het „Hbl.”, dat vaak wapenen per spoor of per boot wekenlang door heel Europa werden rondgezonden om eindelijk weer terecht te ko men op de plaats van afzending. Toen deze praktijken bekend werden, heeft majoor Wiedeman zich het leven benomen; Glodgowski is onmiddellijk ontslagen. De „Voss. Zt.” hoopt, dat de geschiedenis ter sprake zal kotnen bij de behandeling van de rijksweerbegrooting. Beide heeren achtten zich volkomen veilig, in de meening, dat men hen eventueel niet zou vervolgen om hun stilzwij gen te koopen. BERUSTING. De tegenstellingen in het leven zijn gewel dig. Telkens staan wij voor contrasten, die ban gen twijfel oproepen in ons binnenste: rijk dom, die onverzadigd is en armoede, die hun kert naar brood; heldenmoed, die het offer brengt van het leven, en oppervlakkige levens lust, die danst over de graven. Smartelijke ervaringen hebben bij velen het geloof tijdelijik doen wankelen. De groote ram pen des levens, maar ook de dagelijksche te leurstellingen en beproevingen doen altijd weer in ons oprijzen twijfel aan het geloof in een Goddelijke voorzienigheid. Gods wegen de oude Profeet wist het reeds -— zijn hooger dan onze gedachten en Gods wegen zijn hooger dan onze wegen; ja gelijk de hemelen hooger zijn dan de aarde zijn Gods gedachten hooger dan onze gedachten en Gods wegen dan onze wegen. Het begrip van de Goddelijke liefde gaat ver uit boven dat van de menschelijke liefde. De liefde Gods is bekleed met een majesteit, die wij niet be grijpen kunnen, doch waarvoor wij ons in het stof moeten buigen. „De Heer is zijn heiligdom, zwijg voor zijn aangezicht, gij gansche aarde!” SPORT. Uitslagen van Zondag j.l. gespeelde voetbal wedstrijden. N. V. B. le klasse: LeeuwardenBe Quick: (In dezen wedstrijd brak de Leeuwarder- speler Delgrosso Sr. een kuitbeen. Het ongeval 6—0. waarin opgenomen: „WONSERADEEL”, „HENNAARDERADEEL”, MAKKUMER- en WORKUMER COURANT en YLSTER NIEUWSBLAD Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. FIRMA B. CUPERUS Az., Dijkstraat 19, BOLSWARD BOLSWARD. DINSDAG 25 JANUARI: Vereen, „Dorcas”. Tentoonstelling van vervaardigde goederen ’s middags van 3—5 uur. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie 8 uur, „den Hof van Holland”. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, 8 uur ’s av. in de school aan de Hid Herostraat. Vrijz. Dem. Bond, afd. Bolsward. Openbare Ver gadering ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Jeugd-Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. WOENSDAG 26 JANUARI: Jeugd-N. V. Vergadering ’s, avonds 8 uur in café Voorwaarts”. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang 73/< uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zanfcvereen. „Pro Rege”. Repetitie 8 uur n.m. in ’t Wilhelminagebouw. DONDERDAG 27 JANUARI: Lezing over Ned.-Indië door J. Keur, ’s av. 8 uur in „Ons Gebouw”. S. D. A. P. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Zangver. „Harmonie”. Repetitie 8 uur n.m. café Slippens. Gymnastiekver. „Lycurgus-Wilhelmina”. Oefenen. Dames 8-9 uur. Heeren 9-10 uur. VRIJDAG 28 JANUARI: Zangver. „Blauwe Vaan”. Repetitie ’s av. 8 uur in café „Voorwaarts’. Stedelijk Muziekkorps. Repetitie 8 uur n.m. in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s av. 8 uur in de Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R. K. Zangkoor. Repetitie 's av. 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward”. Repetitie in het Wilhelminagebouw, 's avonds 8 uur. Zangver. „Voorwaarts”. Repetitie ’s av. 8 uur, in café „Blauwhuis”. ZATERDAG 29 JANUARI: Werkliedenver. „E. z. o. D.” Vergadering ’s avonds 7 uur in café „Voorwaarts”. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s av. van 67 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Burgerwacht. Schieten ’s avonds van 8—10 uur. MAANDAG 31 JANUARI: S. D. A. P. Cursusvergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Damclub „Bolsward.” Gelegenheid tot dammen in het Wilhelminagebouw. Aanvang 's av. 7 uur. Strijkorkest „Andante". Repetitie ’s av. 7'/2 uur in de Muziekschool. Nog enkele WINTERJASSEN, WINTERMANTELS en JAPONNEN onzer Confectie bleven hangen. Door tijds omstandigheden en weersgesteldheid zijn dit juist de duurdere. Ze zijn voor een deel geschikt om door te dragen. Voor een geringen prijs kan U thans terecht. ondermijnt Uw gezondheid! Waak daarvoor, neem direct Akker’s Abdijsiroop Niet alleen de officieele critici hebben vaak een weinig malsch oordeel, maar ook het pu bliek heeft aanmerking op of lof vóór alles en nóg wat. Beider critiek echter bepaalt zich gewoonlijk tot bijzaken en voor de groote lijn heeft men geen oog of men durft ze niet te bezien. In alle tijden heeft een streven bestaan om aan de kunstvormen een speciaal karakter te geven, dat den tijdsgeest de nieuwere geldende opvattingen vastlegt, maar of het tegenwoor dige geslacht niet intelligent genoeg is om iets ie bedenken, dat behalve nieuw ook goed en verstandig is, dan wel, dat vroegere tijd- genooten alle mogelijkheden reeds hebben uit gebuit, vast staat, dat de nieuwste kunstvor men meer aan waanzin dan aan kunst doen denken. Vele dichters maken verzen, die on leesbaar zijn. Wie een modern gedicht wil scheppen, neme de kartonnetjes uit het lees- plankje van zijn kleinen jongen of kleine, hut selt die kartonnetjes door elkaar, voegt ze dan in onregelmatige volgorde naast en onder el kander en hij heeft geschapen, wat men tegen woordig onder de hoogste uitingen der poëzie verstaat. Van een kachelpijp, een oude pet, een be zemstok en een gebroken stoel maakt men een monument, dat door kunstenaars met ernst aanschouwd wordt. Schilders trekken een cirkel op een wit vlak, plaatsen er een paar zwarte strepen in, gooien er nog een paar ronde klodders op en sturen dan hun impressionistisch kunstgewrocht naar een heusche tentoonstelling. En het ellendige van alles is, dat het pu bliek, niet verder durvende gaan dan de offi cieele critici, heel koest in haar bemerkingen is. Men vindt de bedoelingen „niet erg duide lijk”, acht het modern gedicht-„niet overal even begrijpelijk”, zou aan een impressionistisch schilderstuk hier een lijntje bij en daar een klodder weg willen hebben, maar men durft het niet aan om eenvoudig te zeggen, wat men meent en de zaken te stellen zooals ze zijn, n.l. dat al die excessen idioten-werk vor men, zonder waarde en beteekenis. Maar omdat zulk geklungel in onze musea, zij het in een apart zaaltje te zien is en de kranten-critici het met ernst beschouwen, daarom suggereeren we ons zelf met het óók wel mooi te vinden. Van die suggestie moest de massa zich we- i; V en KLEEDING WAAI. i 1 1 V 1 ■r ir n S BOLSWARDSCHE COURANT Mi o o m r .o za! mm ri 4-za ♦-> Nieuwsblad voor jSj. Westelijk Friesland

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1