levens P. S. BAKKER J KWATTAW DatsKWATTA Confectie Voorjaars-Cosluums van prima Kamgaren. Moderne dessins in alle maten. Als propa ganda voor onze Costuum-Afd. tegen 2/3 van den norm, prijs 21.50 24.75 27.50 31.50 enz. A. SWART,Bolsward o. I HEERENKLEEDING NMAAT WOUDA’s -r-t MEEL Gemeente Bolsward Officieel Orgaan der No. 15 66ste Jaargang TANDARTS NUK BOLSWARD SPREEKUREN: 10—2. ('s VRIJDAGS NIET). HOPJESREEPEN Dinsdag 22 Februari 1927 DE DOODSTRAF. Wij leveren U dagelijks Prima Vet Gemest Kalfsvleesch. Dat wil zeggen, U krijgt in eik opzicht: EEN FUN COSTUUM. Slechts één merk kan *t beste zijn WEEKAGENDA. VAN f 122.50 THANS f 84.— tu LEEUWARDEN. STADSNIEUWS. Abonnementsprijs binnen den raijon, franco per post 15 ct. per maand; daar buiten f 2,50 per jaar. De COUPE, FOURNITUREN en AFWERKING zijn geheel in overeenstemming met de kwaliteit dezer thans nog moderne stoffen. c o ’s ZATERDAGS TOT 12 UUR. O w dit vraagstuk uit het standpunt van den volks wil: elke straf moet voor het algemeen bewust zijn, zegt hij, een voldoende boetedoening voor de daad zijn. Bekijkt men de quaestie van de al of niet afschaffing der doodstraf van uit het standpunt van den wil van het volk, dan twij felt prof. Seeberg niet of in het Duitsche volk is nog heden ten dage een sterke meerderheid voor het behoud dezer straf in bijzondere ge vallen. 1924 in Mei te Gorinchem. Duur der herhalingsoefeningen is over het algemeen 13 dagen, voor onderofficieren lan ger. I Rund-,Kalfs-en Varkensslagerij w o ttl Nederland behoort tot de weinige landen in Europa waar de doodstraf niet meer bestaat. In 1870 werd zij afgeschaft; de regeering ver dedigde haar afschaffing uitsluitend op grond van haar niet-noodzakelijkheid, schrijft het „Hbl.”, waaraan wij het bovenstaande ontlee- nen. Behalve Nederland is in Europa de dood straf afgeschaft in Noorwegen, Portugal, Roe menië, eenige kantons in Zwitserland en tof voor kort in Italië; daar is zij echter naar aan leiding van de verschillende aanslagen op, Mus solini sinds November van het vorige jaaf weer ingevoerd. In Duitschland bestaat zij dus nog en zij is daar na den oorlog, meermalen toegepast; trouwens in Frankrijk en Engeland zijn in de laatste jaren ook een aantal doodvonnissen ten uitvoer gelegd, in Engeland werd zelfs een vrouw geëxecuteerd. het openingswoord, waarin hij de aanwezigen welkom heette en wel in het bijzonder het be stuur van den turnkring Sneek en de afge vaardigden van de plaatselijke zustervereni gingen „Durate” en „T.O.N.E.V.I.D.O.” In het afgeloopen jaar heeft de vereeniging, aldus de voorz., eenige goede krachten, als de heeren S. Hettema en J. Popma zien vertrekken naar de Nieuwe Wereld. De directeur, de heer C. Kan bedankte in verband met zijn vertrek naar Sneek, terwijl in deze vacature werd voor zien door den heer E. Statema als leider ie benoemen, die zich op eminente wijze van zijn taak kwijt. De heer Kan heeft ook bedankt als voorzitter, evenals mej. A. Terhenne als secre taresse. Niettegenstaande deze gevoelige verliezen gaan de leden van „Lycurgus-Wilhelmina” niet bij de pakken neerzitten, maar ze trachten door serieuze oefening onder een zoo deskun dige leiding hun vereeniging weer groot te maken. Wat het door de heeren gepresteerde werk betreft, kunnen we zeggen, dat de vereeni ging sedert het in November gehouden con cours flink vooruit is gegaan, hetgeen vooral bleek uit het werken aan de rek. Aan dit toe stel werd behoudens enkele „ongelukjes”, goed geturnd, waarbij de heeren Kan en Statema natuurlijk de uitblinkers waren. Uit deze uitvoering blijkt, dat de strakke Duitsche en Nederl.-Duitsche gymnastiek heeft afgedaan. Dit Duitsche stelsel, hoewel voor den toeschouwers aantrekkelijk, doordat de vrije-oefeningen kort en krachtig en meer ge lijk en gelijktijdig (kunnen) worden uitge voerd, heeft het tegen het nieuwere Deensche stelsel, systeem Niels Bukh, moeten afleggen. Dit laatste stelsel kenmerkt zich door oefenin gen van vaak langeren duur, terwijl romp het feit, dat ook de zorgvuldigste bewijsvoe ring en de objectiefste rechter niet zeker zijn voor een rechtsdwaling. Dat steeds de moge lijkheid blijft bestaan, dat iemand, die onschul dig of minder Schuldig is, ter dood wordt ge bracht, is voldoende om tegenstander van de doodstraf te zijn. De Berlijnsche hoofdcommissaris van politie, Karl Zörgiebel, schrijft: ..Ik ben een persoon lijke tegenstander der doodstraf, omdat zij in strijd is met-de moderne opvatting van het doel der straf, n.l. opvoeding en verbetering. Daarbij kan het doel, dat door de verdedi gers der doodstraf steeds op den voorgrond wordt gesteld, n.l. „bescherming der maat schappij voor gevaarlijke individuen” ook langs anderen weg, n.l. door levenslange gevangenis straf worden bereikt. Advertenties 10 ct. per regel. Bij meerdere plaat singen eener zelfde adver tentie reductie. Bij contract aanmerkelijke korting. Het spoorwegongeluk bij Leiferde, waarvan de aanstichters ter dood zijn veroordeeld, heeft in Duitschland ,en ook daarbuiten, het vraag stuk van de doodstraf weer in de volle belang stelling gezet. Nu het Reichsgericht de revisie van het pro ces tegen de twee jeugdige daders der ontspo ring bij Leiferde heeft geweigerd, zal het Prui sische ministerie de beslissing moeten geven of het doodvonnis moet worden uitgevoerd of niet. Het „Berl. Tagebl.” heeft nu eenigen men- schen van naam deze vraag gdsteld: Wat spreekt er in onzen tijd vóór de afschaffing der doodstraf? „Alles”, antwoordt dr. M. Liepmann, hoog- leeraar in het strafrecht. Wie zich de moeite neemt, schrijft hij, niet alleen over de doodstraf te fantaseeren, maar er ernstig over na te den ken en haar ontwikkeling in de geschiedenis te bestudeeren, zal tot de conclusie moeten komen, dat zij voor de veiligheid van den bur ger ontbeerlijk is en onwaardig voor onzen rechtstaat, die zijn invloed door geestelijke middelen en niet door mechanisch geweld heeft uit te oefenen. De vrees van hen, die meenen dat door af schaffing der doodstraf de tuchteloosheid der bevolking hand over hand zou toenemen en de criminaliteit veel grooter zou worden, is niet bewaarheid. In de landen, waar de doodstraf niet meer bestaat, is de criminaliteit niet toe genomen. De Prnissiche minister van binnenlandsche zaken. Albert Grzesinski, is ook een tegenstan der. Hij voert daarvoor twee gronden aan: De beweerde „afschrikking”, de preventieve werking dezer straf, is niet groot. Een nog sterker argument vóór de afschaffing noemt hij Onder de voorstanders der doodstraf bevindt zich prof. Albert Einstein. Hij schrijft: „Op zich zelf beschouwd kan ik niet inzien, waar om de maatschappij individuen, die bewezen hebben sociale „Schadlinge” te zijn, niet zou mogen afsnijden. Het bezwaar van een rechtsdwaling kan prof. Einstein niet deelen. Want hij vindt het even erg, wanneer iemand ten onrechte tot le venslange tuchthuisstraf veroordeeld wordt. „Men zegt, dat de doodstraf verruwend op de overlevenden zou werken.” Deze opvatting kan slechts post vatten, meent prof. Einstein, wan neer de menschen, tengevolge van verkeerde opvoeding, de straf als wraak inpla'hts van als een streven der maatschappij naar volmaking beschouwen. De president van het „Kammergericht” te Berlijn, dr. Tigges is ook tegen afschaffing. En hij motiveert zijn meening aldus: „Het is met de bescherming der maatschap pij voor misdadigers niet te vereenigen, dat de staat zijn macht om een bijzonder gevaarlijk individu te straffen uitput. Dat zou bij af schaffing der doodstraf het geval zijn.” Dr. Tigges doelt Ttp een dergelijk geval: Een moor denaar tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld, weet van te voren, dat hij, wanneer hij een gevangenisbeambte zal vermoorden, daar voor niet meer gestraft kan worden. Er bestaat immers geen zwaarder straf. Wie draagt nu de verantwoording voor de veiligheid van deze beamten? vraagt Dr. Tigges. Voor deze geval len is nu het behoud der doodstraf noodzake lijk. Geheimrat prof. dr. Seeberg, beziet ten slotte Uitvoering „Lycurgus-Wilhelmina”. BOLSWARD, 18 Febr. Hedenavond hielden de gymnastiekclubs „Wilhelmina” en „Lycur gus” haar jaarlijksche openbare uitvoering in „De Doele”. Na een opmarsch onder de opwekkende to nen van „Alte Kamerade” stonden de turners en turnsters klein en groot op het tooneel op gesteld, waarna aan het publiek den vaandel- groet werd gebracht. De voorzitter, de heer J. Vogelzang, sprak hoofd of ledematen gedurig in' beweging blij ven, in tegenstelling met de Duitsche gymnas tiek, waarbij het lichaam dikwijls eenige „tel len” in rust, althans in dezelfde houding ver keert. Al lijkt de Deensche gymnastiek minder inspannend, toch is dit niet het geval, vraagt het den turners maar eens! De heeren werkten gedurende de vrije oefe ningen in athletiek-costuum. Een verschil mut voor eenige jaren ,toen nog geen bloote bee- nen op een gymnastiekuitvoering werden aan schouwd. De „inleidende oefeningen” (warning up) en „oefeningen Niels Bukh” waren het toekij ken zeker waard. De turnsters kwamen in sommige nummers ook in ander costuum als voorheen. De „ont rokte” dames weerden zich dapper tijdens het tremplinhoogspringen terwijl ook het werk aan de brug (met liggers op ongelijke hoogte, keu rig werk werd uitgevoerd. De „indoortraining” athletiek (inleidende oefeningen, kogelstooten en starten) werd goed gedemonstreerd en werd evenals trouwens al de andere oefeningen met belangstelling aanschouwd. Het meeste succes oogstten de dames met de gereedschapsoefeningen met knotsen. Wat het costuum van de turnsters betreft, zagen we ze tóch liever in echte korte broek, dan in directoire welk laatste kleedingstuk meer pot sierlijk dan wel aesthetisch aandoet. De oefeningen van de verschillende klassen jongens en meisjes adspiranten werden alle tor een goed einde gebracht en met een flink ap plaus beloond. De heer Statema heeft er zeker den slag van om met kinderen om te gaan en hun de oefenstof keurig te doen uitvoeren. Ook de standen en niet te vergeten de spel letjes van de jongens oogstten een alleszins verdiend succes. Na afloop van het programma, dat hoewel alleen- gymnastiek biedende, door de keuze van de te verwerken stof, mooie oefeningen en prettige afwisseling, toch steeds de belangstel ling gaande hield, werd een stand uitgevoerd, welke een prachtig effect maakte. We mogen niet nalaten een woord van waardeering te brengen aan leden en leider. Voorzitter Vogelzang sloot het gymnastiek- gedeelte van deze openbare uitvoering met een woord van dank aan allen, die tot het welsla gen van deze avond hadden meegewerkt en wel in het bijzonder aan den leider den heer E. Statema en mej. A. Okkine., die op uitsteken de wijze enkele nummers met pianomuziek be geleidde. De avond werd besloten .met een bal, waar voor veel animo bestond. Deze week worden door ons voorloopig tot 1 Maart a.s. Colbert-Costuums, die tot dusverre 122.50 kosten, aangeboden voor den lagen prijs van 84.— Dit is natuurlijk alleen mogelijk doordat het dessins zijn van het vorige seizoen, van welke dessins wij onlangs de laatste stukken inkochten tegen 75% van den normalen prijs. waarin opgenomen: „WONSERADEEL", „HENNAARDERADEEL”, MAKKUMER- en WORKUMER COURANT en YLSTER NIEUWSBLAD Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. FIRMA B. CUPERUS Az., Dijkstraat 19, BOLSWARD De garantie hiervoor dient niet ter geruststelling. Integendeel: U bewijst er ons werkelijk een dienst mee, als U met eventueele aanmerkingen dadelijk tot ons komt. Wij hebben er minstens evenveel belang bij als U zelf, dat U volkomen tevreden is. is beter dan dat van C. A. B.-ers, die dsor on geoefendheid en niet uitkomen van enkele goe de krachten gehandicapt zijn. Beide partijen krijgen goede kansen, die telkens weer niet benut worden. Ook’ kunnen de keepers, die na de pauze een beteren indruk maken dan voor de rust, van geluk spreken, want er waren voor hen vaak angstige oogenblikken en telkens kropen ze door het bekende „oog van den naald.” De achterhoeden van beide partijen zijn wel het best. De C. A. B.-voorspelers maken er niet veel van evenals hun collega’s aan den anderen kant. De rust gaat in met blanken stand. Na de rust is C. A. B. het meest in het offen sief, maar de Boys-keeper heeft het niet druk, daar de backs alle ballen retourneeren. Bijna denken we, dat C. A. B. het eerste punt zal maken, als Does voor open doel' staat, maar deze schiet jammerlijk tegen den paal en het leder stuit het .veld in. C. A. B. heeft vaak goede kansen maar een echte schutter ont breekt. Aan den anderen kant weten Brand- sma c.s. het gevaar te bezweren als na een half uur Black-Boys weer beter begint te spe len. Doelman Zijlstra kan toch niet verhoeden, dat een „fascist” den bal inschiet en het leder via Vonk’s been in het net terecht komt. 0—1. C. A. B. zet nu alle zeilen bij, om den ach terstand in te halen maar het wil niet vlotten.. De schotvaardigheid van de C. A. B.-ers is ten eenenmale zoek, hetgeen ook zijn oorzaak zal hebben'in het gladde terrein. Onverwacht komt het tegenpunt als Brandsma van af het midden een hard schot lost en den bal door een Boys- back wordt ingekopt. 11. In dezen stand is geen verandering gekomen, als de heer Lamberts, die uitstekend voldeed, „inrukken” blaast. Jeugd Amusement. BOLSWARD. Het gezelschap „Nederl. Jeugd Amusement” onder leiding van den heer Joh. Steenbergen, dat reeds op verschillende plaat sen lauweren oogstte, zal ook onze stad met een bezoek vereeren. Dinsdag 1 Maart zal door het gezelschap de operette „De Gelaarsde Kat” worden op gevoerd in „De Doele.” De titel belooft reeds, dat iets aardigs gegeven zal worden, waar naar de kinderen zeker zullen verlangen. Met belangstelling zien we de opvoering te gemoet. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de desbetreffende advertentie in dit blad. Herhalingsoefeningen 1927. Blijkens van den Minister van Oorlog ont vangen staat zullen o.a. dit jaar aan de herha lingsoefeningen deelnemen: le en 2e Regiment Huzaren, lichting 1920 in Maart en April te Ede en Den Bosch. le Regiment Veld-artillerie, lichting 1921 in Maart te Utrecht. 2e Regiment Veld-artillerie, lichting 1924 in Maart te Amersfoort. Treinafdeeling le Artillerie Brigade, lichting 1921 in Maart te Den Haag. Treinafdeeling Ille Artillerie Brigade, lichting ting 1924 in April te Utrecht. Regt. Vest.-artillerie, lichting 1921 in Mei te Naarden. Regt. Kust-artillerie, lichting 1921 in Mei te IJmuiden en Fort Harssens. Regt. Kust-artillerie, lichting 1924 in Maart en Mei te Helder, Hoek van Holland en Vlis- singen. Korps Luchtdoel-artillerie, lichting 1924 in Mei te Utrecht. Korps Pontonniers en torpedisten, lichting Mei te Den Haag. 5e Regimerrt Veld-artillerie, lichting 1921 in 1924 in April te Den Bosch. Treinafdeeling IVe Artillerie Brigade, lich ting 1921 in Maart te Utrecht. Treinafdeeling IVe Artillerie Brigade, lich- C. A. B.Black Boys: 11. Zondag 20 Februari. Niettegenstaande het -gure weer zijn toch nog tamelijk veel voetballiefhebbers aanwezig. Het veld is bedekt met sneeuw zoodat kalk- lijnen niet te zien zijn. Ruim twee uur laat scheidsrechter Lamberts beginnen. Dadelijk ontwikkelt zich een vlug enthousiast spel met de zwarthemden een wei nig in de meerderheid. Het spel van de Boys BOLSWARD. DINSDAG 22 FEBRUARI: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie 8 uur, „den Hof van Holland”. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, 8 uur ’s av. in de school aan de Hid Herostraat. Jeugd Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. WOENSDAG 23 FEBRUARI: Kiesvereeniging „Vooruitgang”. Openbare verga-, dering 's avonds 8 uur, café Hoekstra. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang 73/4 uur op de bovenzaal van „De Doele”. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie 8 uur n.m. in ’t Wilhelminagebouw. Jeugd N. V. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Muziekavond op de bovenzaal van „Den Hof van Holland”. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 24 FEBRUARI: Zangver. „Harmonie”. Repetitie 8 uur n.m. café Slippens. Gymnastiekver. „Lycurgus-Wilhelmina”. Oefenen. Dames 8-9 uur. Heeren 9-10 uur. Zangver. „Blauwe Vaan”. Repetitie ’s av. 8 uur in café „Voorwaarts’. Ned. Protestantenbond. Vergadering 's avonds 8,/4 uur in hotel Hoekstra. VRIJDAG 25 FEBRUARI: Stedelijk Muziekkorps. Repetitie 8 uur n,m. in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s av. 8 uur in de Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s av. 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward”. Repetitie in het Wilhelminagebouw, ’s avonds 8 uur. Zangver. „Voorwaarts”. Repetitie 's av. 8 uur, in „De Doele”. ZATERDAG 26 FEBRUARI: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s av. van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Burgerwacht. Schieten ’s avonds van 8—10 uur. MAANDAG 28 FEBRUARI: Damclub „Bolsward.” Gelegenheid tot dammen in het Wilhelminagebouw, Aanvang 's av. 7 uur. (t r .«.«werx. IHTT HM-V’ >- I CO CO Jsd T3 O O 3 CL 3 f w w Q) BOLSWARDSCHE COURANT Nieuwsblad voor Westelijk Friesland

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1