tevens i A.SWART, Bolsward o. o CE WOUDA’s Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward No. 17 Dinsdag 1 Maart 1927 66ste Jaargang Kostelooze Vaccinatie. WEEKAGENDA. Wij leveren U dagelijks Prima Vet Gemest Kalfsvleesch. mw*11 STADSNIEUWS. 's I Rund-,Kalfs-enVarkensslagerij w UIT EIGEN KRING. voetbal- le klasse: 2e klasse: 1—3. 2e klasse: Abonnementsprijs binnen den raijon, franco per post 15 ct. per maand; daar buiten f 2,50 per jaar. 2—3. 2—4. 2—1. 6.06 nam.—6.18 vm. 6.08 nam.6.16 vm. 6.10 nam.6.13 vm. 6.11 nam.6.11 vm. c <D o o 0 o v> 3 Advertenties 10 ct, per regel. Bij meerdere plaat singen eener zelfde adver tentie reductie. Bij contract aanmerkelijke korting. LICHT OP VOOR FIETSEN. 1 Maart2 Maart 2 Maart3 Maart 3 Maart4 Maart 4 Maart— 5 Maart DAMES te MAKKUM en omstreken, die wenschen deel te nemen aan een cursus in schabloneeren, pluchette schilderen en batikken, kunnen zich opgeven tot ZATERDAG 5 MAART bij Mej. LEMSTRA, Makkum, Kerkstraat. Bij genoegzame deelname is de aanvang van den cursus 9 Maart. De leerares. C. CUIPER, Heerenveen. BOLSWARD. DINSDAG 1 MAART: Friesch Volkssanatorium. Jaarvergadering ’s av.8 uur in het St. Vincentiusgebouw. I. O. O. T. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie 8 uur, „den Hof van Holland”. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, 8 uur ’s av. in de school aan de Hid Herostraat. WOENSDAG 2 MAART: S. D. A. P. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang. 73/< uur op de bovenzaal van „De Doele”. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie 8 uur n.m. in ’t Wilhelminagebouw. DONDERDAG 3 MAART: Zangver. „Harmonie”. Repetitie 8 uur n.m. café Slippens. Gymnastiekver. „Lycurgus-Wilhelmina”. Oefenen. Dames 8-9 uur. Heeren 9-10 uur. Zangver. „Blauwe Vaan”. Repetitie ’s av. 8 uur in café „Voorwaarts’. VRIJDAG 4 MAART: Vereeniging „Het Groene Kruis”. Jaarlijksche alg. ledenvergadering s avonds 8 uur op de bovenzaal vap „de Wijnberg”. Stedelijk'Muziekkorps. Repetitie 8 uur n.m. in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s av. 8 uur in de Geref. school „Wehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s av. 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward”. Repetitie in het Wilhelminagebouw, ’s avonds 8 uur. Zangver. „Voorwaarts”. Repetitie ’s av. 8 uur, in „De Doele”. r. ZATERDAG 5 MAART: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s av. van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Burgerwacht. Schieten ’s avonds van 8—10 uur. MAANDAG 7 MAART: Damclub „B >lsward.” Gelegenheid tot dammen in het Wilhelminagebouw. Aanvang ’s av. 7 uur. bloeiende is, heeft de jongedochtersvereeni- ging een tijd gehad, dat ze minder goed tier de, omdat het haar aan ’n presidente ontbrak. Mej. van Berendsche heeft zich echter thans over de vereen, ontfermd en zich bereid ver klaard, althans eenigen tijd als presidente te fungeeren. Gisterenavond had de eerste bijeenkomst plaats. Ook bestond er niet meer een kleine meisjesvereeriiging, totdat mej. Schaper, onder wijzeres aan de Chr. School, het initiatief heeft genomen hierin een verandering te brengen. We wenschen deze beide dames veel succes met hun arbeid en hopen, dat deze niet ijdel om het werk te volbrengen, waartoe hij ge roepen was. Nu is zijn aardsche strijd volstreden en het lichaam, dat zoo krank was, veel ernstiger dan de Gemeente ooit heeft vermoed, het is hier toevertrouwd aan den schoot der aarde om weer te keeren tot stof. Maar ook niets meer dan het lichaam. Want en hij was daarvan het diepste overtuigd daar was aan dezen mensch ook iets, dat door geen lijkkist kan worden omslo ten, wat in geen graf kan worden bedolven, wat door geen steen, hoe zwaar ook, kan wor den toegedekt, omdat het uitrijst boven dood en graf en voortleeft in die wereld, waarin onze Hemelsche Vader, in Wiens huis zoovele wo ningen zijn, al Zijn kinderen opneemt tot hoo- gere volmaking. Wij gaan weer allen van hier, na het vol brengen van dezen droeven plicht, elk naar zijn huis, naar zijn werk. Maar toch allen vervuld van een dankbare herinnering aan onzen pre dikant, die met zooveel liefde aan zijn gemeen te was toegewijd. Vrienden, wij zullen in ons verder leven er varen, dat de ontslapene niet te vergeefs heeft geleefd en dat het zaad, door hem zoo menig maal uitgestrooid, zal uitbloeien in onze harten, om vruchten voort te brengen van onvergan kelijke waarde, vruchten waaraan onze zie! zich lang na deze droeve ure kan verkwikken, vruchten die ons geloof zullen versterken. En gij, goede strijder voor Gods zaak, rust zacht! Daarna sprak de heer Schmidt, namens Kerk voogden en Notabelen, ongeveer het volgende: Bij afwezigheid van den voorzitter, die tot zijn leedwezen hier niet aanwezig kan zijn, is het mij een behoefte, namens het College van Kerkvoogden en Notabelen een enkel woord te spreken. Waar uit den aard der zaak de Kerkeraad meer met den predikant in aanraking komt en dus beter in staat is de verdiensten van den overleden leeraar te waardeeren en te schetsen en hoewel het moeilijk is na het gesprokene niet in herhaling te vervallen, meen ik toch, dat een kort woord namens het Beheer niet achterwege mag blijven. Steeds werd bij ieder, die met hem in aan raking kwam, een gevoel van bewondering op gewekt voor de geestkracht en volharding, die dit zieke lichaam beheerschten en hem in staat stelden, datgene, wat zelfs meermalen boven zijn krachten ging, te doen op een wijze, die ons zijn ernstige ziekte deed vergeten. Altijd opgewekt doende in volle aandacht voor de verschillende vragen des levens, was het wel eens moeilijk ons in zijn toestand in te denken, en steeds te beseffen, dat zijn ziekte veel ernstiger was, dan hij dit liet voorkomen. Tot zelfs in de laatste dagen, dwong hij zich zooveel eenigszins mogelijk was den strijd vol te houden ,maar eindelijk moest hij het opge ven. Met hem is zeker een moedig strijder heen gegaan. De volle geloofsovertuiging, die hem steeds bezielde, zal hem de overgang gemakkelijk hebben gemaakt. Wanneer ik. nog een woord van troost zou mogen spreken tot haar, die is achtergebleven laat het dan dit zijn: Mevrouw, U heeft getoond de roeping van trouwe, lief devolle echtgenoote bijzonder goed begrepen te hebben en uw taak, hem te steunen en te schragen, op zoo’n gevoelvolle wijze volbracht. De overtuiging hem ten zege te zijn geweest zal u kracht geven dit verlies in volle berusting te dragen en U in staat stellen met Gods hulp moedig voorwaarts te gaan. Een zwager van den overledene getuigde eveneens van de opofferende liefde en stoere werkkracht van Ds. Zuithoff en dankte voor de bewezen eer en deelneming. Diep onder den indruk van dit zoo plechtig gebeuren verlieten allen den doodenakker. Opening nieuwe zaak. BOLSWARD. Verwijzende naar een desbe treffende advertentie in dit blad, maken we melding van de opening van een nieuwe zaak in alle soorten visch, welke aan de Harlinger- straat wordt gevestigd. De eigenaar, de heer Sj. Draaisma, heeft moeite noch kosten ge spaard om zijn winkel zoo goed mogelijk in te richten. Alles ziet er schoon en proper uit. Boefjes. SNEEK. Tegen twee jongens, die door ver breking van een glasruit diefstal wilden plegen, is proces-verbaal opgemaakt. SNEEK, 26 Febr. In den afgeloopen nacht is een persoon, bij het plegen van diefstal van melk, door de politie op heeter daad betrapt. De man wordt naar Leeuwarden overgebracht. SNEEK. In verband met het plegen van on- tucht met jeugdige kinderen, is door de politie een persoon aangehouden. SNEEK, 28 Febr. De chef-monteur van „Electron”, de heer K., heeft zich hedenmiddag van het leven beroofd door in een der hoog- spanningspalen aan den Leeuwarder straatweg te klimmen en de electrische draden aan te ra ken. Raadsverslag Wonseradeel. WITMARSUM, 26 Febr. In de raadsverga dering van heden wordt een adres van J. Fa ber en anderen te Witmarsum, om een billijke verdeeling van de voermanswerkzaamheden, voor kennisgeving aangenomen. Over een adres der Vereeniging „Plaatselijk Belang” te Mak kum, betreffende het maken ,van een geul in de Makkumerwaard, kunnen B. en W., hoewel zij ter bevoegder plaatse inlichtingen hebben ingewonnen, nog geen mededeelingen verstrek ken. Zij vertrouwen den Raad in de volgende vergadering volledig te kunnen inlichten. Het bestuur der Vereen, voor Chr. Onderwijs te Tjerkwerd en Dedgum verkrijgt gelden uit de gemeentekas voor uitbreiding der verlichting in het schoolgebouw en het aanschaffen van schoolmeubelen en leermiddelen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een verzoek van het bestuur der vereen. „Plaat selijk Belang” te Zurich, om verschillende ver beteringen in den toestand der wegen en de rioleering aldaar, bij de begrooting van 1928 te behandelen. Een tweetal straatlantaarns zul len direct geplaatst worden. Een verzoek van het bestuur der vereeniging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Nutsgrond”, om een voorschot ad. ƒ3500.ter verkrijging van een „plaatsje” voor S. Algra te Pingjum, wordt ingewilligd, onder voorwaarde, dat de gemeente in het genot wordt gesteld van een bij het Rijk aan zal zijn. OOSTEREND, 26 Febr. Spelenderwijs ge raakte alhier een jongetje van nog geen vier jaar in de dorpsvaart. De slager L. Bosma be gaf zich te water en wist den kleine te redden. PINGJUM, 26 Febr. Een ijslooze winter en daarom had de ijsvereeniging „Hird Foarüt” alhier, inplaats van een wedstrijd op de gladde baan een op de planken uitgeschreven: een reciteerwedstrijd, waardoor zich 18 deelne mers hadden aangemeld. Daarvan waren 12 toegelaten, 6 in de afdeeling ernst en 6 in de afdeeling luim. Van de laatste rubriek was echter een der deelnemers absent gebleven. De voorzitter der ijsvereeniging, de heer M. Tiemstra, opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn voldoe ning over uit, dat de belangstelling zoo groot was; de zaal van den kastelein Van der Zee was tjokvol. De jury, bestaande uit de heeren L. S. Hilari- des, D. Yntema en R. Wielinga, kende in de eerste afdeeling den len prijs, een verguld zil veren medaille en ƒ7.50, toe aan mej. H. Dijk stra te Ylst met „,It Lokbientsje”, 45 punten; den 2den prijs, een zilveren medaille en ƒ5, aan den heer A. Olivier van Tzum met „John Maijnard”, 36 punten; den 3den prijs, 2.50, aan den heer S. J. Nijdam te Franeker met „Fragment uit Vorstenschool”, 35 punten. In de afdeeling luim waren dezelfde prijzen uitgqloofd. De eerste werd gewonnen door mej. D. Terpstra van Marssum met „Een gluur- tje over ’t muurtje”, 49 p.; de 2e door den heer S. H. Lep van Oudebildtzijl met „Bij een stu dentenmaskerade”, 39 p.; de 3e door den heer Jac. de Vos van Oldeboorn met „Lotuskoarts”, 38 punten. Nadat het officieele gedeelte door den voor zitter met een woord van dank aan jury en deelnemers gesloten was, volgde een geani meerd bal. „Hird Foarüt” kan met voldoening op dezen avond terugzien. D. N. ZUITHOFF. f BOLSWARD, 26 Febr. Hedenmiddag, reeds lang voor de sombere klokketonen hun mach tig, indrukwekkend geluid over de stad deden galmen, waren velen voor het sterfhuis aan wezig, om nog een laatsten groet te brengen aan den zoo vroeg ontslapen door ieder hoog- geachten predikant Ds. D. N. Zuithoff. Te ongeveer kwart over drie zette de droeve stoet zich in beweging. Eenige leden van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholische dranken begeleidden den lijkkoets, waarna volgden in auto’s en te voet, bloedverwanten en vrienden. Verder sloten zich hierbij aan le den van den Kerkeraad, Kerkvoogden en No tabelen van de Ned. Herv. Kerk, vele lidmaten, leden van het Vrijzinnig Kerkkoor en van de Ned. Vereen, tot afsch. van alcolh. dranken. Het vaandel van de geheelonthouders, geheel om floerst,’ werd in den stoet mede gedragen als bewijs van grooten eerbied voor den overleden volksvriend, die zoo’n vurig strijder was voor een alcoholvrije wereld. De lucht was somber. Geen enkel zonne straaltje vertoonde zich. Het was alsof de na tuur deelachtig wilde zijn aan deze droeve plechtigheid. Op den doodenakker was een dicht samen gepakte menigte aanwezig, allen met deelne ming vervuld omtrent het verscheiden van een zoo zeer geziene en beminde persoonlijkheid. Een plechtige stilte heerschte aldaar, toen de met kransen en bloemen bedekte baar naar het graf werd gedragen. Nadat de kist in de groeve, was neergelaten, trad het eerst naar voren de heer H. Eisma, die èn als vriend, èn als lid van den kerkeraad de volgende rede hield: Vrienden! Het zij mij vergund, op deze stille rustplaats van Gods dooden namens den Kerkeraad van de Hervormde Gemeente alhier, een laatsten groet te brengen aan den leeraar, die is heen gegaan. Nu wij staan aan de groeve, om afscheid te nemen van een voorganger der gemeente, nu worden wij wel aangegrepen door groote ont roering. Hier in de diepte van het graf, is het stoffelijk overschot neergelaten van een man, die gedu rende zestien jaren zijn gemeente heeft gediend, hoe moeilijk het hem soms ook viel om met zijn door ziekte geteisterd lichaam, zijn werk te volbrengen. De kerkeraad en ook de leden der gemeente, die hem geregeld konden volgen, zijn kansel werk konden gadeslaan, zij weten het, dat de overledene een man was van rotsvaste over tuiging. Van zijn eerste predikatie af, tot die welke hij voor slechts enkele weken mocht hou den, heeft hij pal gestaan voor het vrijzinnig protestantisme. Daar was geen weifeling bij hem; in hem was belichaamd de verzekerdheid dat het hoogste en zuiverste dienen van God, moet steunen op de vrije vroomheid. Vrij van vorm en doctrine, alleen gebonden, maar dan ook sterk en innig gebonden aan God. Hoe kon hij vooral de wankelmoedigen en de twij felaars bemoedigen; hoe kon hij ook met kracht allen, die van het geloof vervreemd waren, op wekken, om weer in ootmoed de knie te buigen voor God en het Goddelijke; hoe wist hij te ge tuigen van de nooit verflauwende liefde Gods en hoe groot was zijn vreugde, als hij een af gedwaalde zag terugkeeren naar de kudde, die hii met groote en teedere liefde aanhing. In dat geloof der vrije vroomheid, in dat vrij zinnig protestantisme, dat ook door die groote Hervormde Kerk wordt omvat, heeft hij de kracht gevonden, om het kruis te dragen, dat menigmaal wel zwaar op zijn schouders rustte. Want de overledene was er niet de man naar om iets half te doen. Wat hij deed, moest af zijn. En nu kwam zijn ziekte, die hem belette zich te geven. Nu kwamen de lichamelijke be zwaren, die hem weerhielden. Nu kwam ook de geestelijke pijniging, dat hij, die zoo vol was van heilig vuur, die zich zoo graag met zijn geheele hart en met een heete, brandende lief de zou willen wijden aan zijn taak, moest steu nen op het werk van anderen. O, hij heeft het wel zeer gewaardeerd, dat anderen hem bij stonden en met name het moet aan deze groeve getuigd worden heeft hij dankbaar aanvaard de welwillende, de op zoo kiesche wijze aangeboden, de schier geen grenzen ken nende steun van zijn vriend en ambtgenoot Dr. Niemeijer, maar toch heeft hij zwaar geleden onder het besef, dat hij vaak niet in staat was SPORT. Uitslagen van Zondag j.l. gespeelde wedstrijden. N. V. B. W. V. V.—Achilles: G. V. A. V.Velocitas: F. V. C.—L. S. C. F. V. B. De Kooy III—L. S. C. III: waarin opgenomen: „WONSERADEEL”, „HENNAARDERADEEL”, MAKKUMER- en WORKUMER COURANT en YLSTER NIEUWSBLAD Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. FIRMA B. CUPERUS Az., Dijkstraat 19, BOLSWARD Burgemeester en Wethouders van Wonsera deel maken bekend, dat gelegenheid tot koste looze inenting zal worden gegeven te: ARUM op Zaterdag 12 Maart 1927 ’s nam. 2 uur in de Openbare School. BURGWERD op Donderdag 10 Maart 1927 ’s nam. 3 uur in de Openbare School. EXMORRA op Woensdag 9 Maart 1927, nam. 4l/2 uur in de Openbare School. FERWOUDE op Dinsdag 8 Maart 1927, nam. 2’/2 uur in de Bijzondere School; GAAST op Vrijdag 11 Maart 1927, ’s nam. 2l/2 uur in de Bijzondere School; IDSEGAHUIZUM op Donderdag 10 Maart 1927, ’s nam. 2 uur in de Bijzondere School. KIMSWERD op Woensdag 9 Maart 1927, ’s nam. 2 uur in de Openbare School. LOLLUM op Dinsdag 8 Maart 1927, ’s voorm. 11 uur in de Bijzondere School; MAKKUM op Woensdag 9 Maart 1927, ’s- nam. 2 uur in de Openbare School; PARREGA op Woensdag 9 Maart 1927, ’s nam. 3y2 uur in de Bijzondere School; PINGJUM op Woensdag 9 Maart 1927, ’s nam. 3y2 uur in de Openbare School; TJERKWERD op Woensdag 9 Maart 1927, ’s nam. 3 uur in de Openbare School; WITMARSUM op Dinsdag 8 Maart 1927, ’s nam. 2>/2 uur in de Openbare School; WONS op Maandag 7 Maart 1927, ’s nam. 3'/2 uur in de Bijz. (N. H.) School; ZURICH op Maandag 7 Maart 1927, ’s nam. 4y2 uur in de Openbare School. Bij de vaccinatie moet het trouwboekje der ouders worden vertoond. HINDELOOPEN. Donderdag j.l. gaf onze afdeeling van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken een zeer geslaagde tooneeluitvoering. Opgevoerd werden „Syn Aldste”, van Sytsma en „Leg eris oan” van Schuitmaker. Een paar tableaux besloten den avond. KIMSWERD. De serie biljartwedstrijd, ge houden in de beneden sociëteit (Onderling Ge noegen) alhier is thans geëindigd. Prijswin naars werden: 1ste prijs Joh. Zijlstra, 2e prijs Tj. J. de Vries, 3e prijs I. Roosma. Hoogste serie met 10 punten S. Visser. KIMSWERD. Toen de heer D. J. S. uit Ping jum hier Zaterdagmiddag per auto de zeedijk langs reed, geraakte plotseling de stuurinrich ting defect, met ’t gevolg dat de auto direct op de vaar, walke bij den zeedijk langs loopt, toe schoot. Daar de berm ter plaatse wel een Me ter of 8 breed is, konden de heer S. en zijn zoon, nadat nog eerst de remmen op het voer tuig waren gezet, juist op tijd den wagen ver laten. De derde passagier, een 6-jarige knaap, geraakte echter met de auto te water. Daar deze in zijn val op zij kantelde, kon de knaap spoedig door de deur uit zijn benarde positie worden verlost. Met vereende krachten werd het voertuig spoedig daarna op den wal ge bracht, waarna het door een autobus uit Ping jum op sleeptouw werd genomen. Radio-Centrale. KOUDUM. Bij de betrokken autoriteiten in deze gemeente zijn stappen gedaan om te ko men tot de oprichting en het in exploitatie brengen van een radio-centrale. LOLLUM. Door den heer W. Kuipers alhier is een stuk bouwterrein aangekocht aan den weg naar de Vlaeren. Het is de bedoeling op dit terrein eene nieuwe huizing met slagerij te laten bouwen. MAKKUM, 25 Febr. Hedenavond hield de heer P. Andringa, caféhouder alhier, een pan- doerwedstrijd, waaraan 20 personen deelna men. De prijzen werden gewonnen als volgt: le pr. A. Zwart, 2e pr. P. Rinia, 3e pr. W. Vis ser, 4e pr. S. Meinsma, 5e en 6e pr. D. Simon- sma en J. Rinia. MAKKUM, Febr. Het was Zatefdag j.l. 25 jaar geleden ,dat de heer J. Kuipers bij nota ris Van der Burg in dienst kwam. De heer Kuipers had aan dit gebeuren geen ruchtbaar heid gegeven; niettemin kwamen velen hem met dien dag gelukwenschen. Zijn patroon vereerde hem een gouden horloge, terwijl het kantoorpersoneel den jubilaris een fraaie leu ningstoel aanbood. 26 Febr. 1927 is voor de familie Kuipers een dag geweest om niet licht te vergeten. OOSTEREND, 24 Febr. Hedenavond hield de Chr. Knapenvereeniging haar jaarfeest on der de bekwame leiding van haren voorzitter, den heer P. Jongema, bijgewoond door hare begunstigers ouders der knapen, jongelings- en meisjesvereeniging, alsmede enkele afge vaardigden. De opkomst was van dien aard, dat het lo kaal meer dan bezet was. Na het welkom uitgesproken te hebben, ging de feestleider voor in gebed, liet daarna zin gen no. 1 uit den liederenbundel, waarna sec retaris en penningmeester verslag uitbrachten, welke van een gunstige conditie getuigen om trent de vereen. Onder het genot van een kopje melk en eeni ge versnapering werden voordrachten gegeven, waaraan ’n wedstrijd verbonden was en een stille pantomiene, die bijzonder goed slaagde. Prijswinnaars werden: Dirk Lammertsma de eerste en Jan Bergsma de 2de prijs zijnde ieder een vulpen. Ds. de Vries sprak nog een enkel woord tot slot, liet zingen van Gez. 181 4 en ging daar na voor in dankgebed, waarna een ieder hoogst voldaan huiswaarts keerde. OOSTEREND, 26 Febr. Hoewel het ver- eenigingsleven in Oosterend over het algemeen Blanke Boekweitgort ’s •5. ra <9 "O 3 O 1 TT fl) Q> BOLSWARDSCHE COURANT Nieuwsblad voor Westelijk Friesland

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1