tevens REGEN WOUDA’s Jaarvergadering „Het Groene Kruis” P.S. BAKKER LEEUWARDEN. ii ■I I I GABARDINE Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Dinsdag 8 Maart 1927 No. 19 r 66ste Jaargang een moderner en doelmatiger kleedingstuk dan een REGENJAS of -MANTEL? ZATERDAG 12 MAART WORDT 1 WEEKAGENDA. „HET MODEHUIS’’ GEOPEND. 1 -w. z JASSEN MANTELS Komt U dan onze groote collectie Dr. J. VAN DER BRUG, ARTS, SNEEK Suupmarkt 6, uitsluitend voor zenuw- en zielsziekten, is dagelijks te spreken van 11 1. S. DIJKSTRA, RIJKSTRAAT 7 - BOLSWARD. waarin opgenomen: „WONSERADEEL", „HENNAARDERADEEL”, MAKKUMER- en WORKUMER COURANT en YLSTER NIEUWSBLAD Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h* FIRMA B. CUPERUS Az., Dijkstraat 19, BOLSWARD STADSNIEUWS. 32.50 voetbal- 2e klasse: heeft tot uitslag: j Abonnementsprijs binnen den raijon, franco per post 15 ct. per maand; daar buiten f 2,50 per jaar. Naar MAAT ook zeer voordeelig. 6.19 nam.6.02 vm. 6.21 nam.6.vm. 6.22 nam.5.57 vm. Hierna las de secretaresse, Mevr. Van der ZeeDe Vroede, de notulen van de vorige jaarvergadering, op 26 Febr. 1926 in „de Doe le” gehouden, welke notulen onder dankzeg ging werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag van de secretaresse ont- leenen we, dat het aantal leden stabiel is ge bleven, en wel op 1388. In het bestuur was geen verandering gekomen. De finantiën zijn niet rooskleurig en zijn voor de vereen, een punt van aanhoudende zorg. Door de wijkver pleegsters werden in totaal 5725 bezoeken af gelegd en 742 voor de tuberculose-bestrijding; 311 verplegingsartikelen werden uitgeleend aan 865 patiënten. Aan zuster P. Middendorp werd wegens ver trek eervol ontslag verleend, terwijl in de va- (JASSEN MANTELS No. No. No. No. 1. 2. 3. 4. 5. Dommering Robijns De Leeuw Wiemers Katoen De kampioen gem. 19.75 16.79 9.85 9.04 gew. 4 3 2 brt. 81 89 124 105 119 h.s. 105 82 4—2. 2— 0. Parel-Tarwebloem Advertenties 10 ct. per regel. Bij meerdere plaat singen eener zelfde adver tentie reductie. Bij contract aanmerkelijke korting. BOLSWARD, 4 Maart. Onder presidium van den heer G. C. Eisma had hedenavond de jaar vergadering plaats van de plaatselijke vereeni- ging „Het Groene Kruis.” In het -openingswoord voor deze 23ste jaar- lijksche vergadering merkte de voorzitter op, dat de zoo nuttige vereeniging over enkele jaren haar zilveren jubileum viert. Al lijkt 23 jaar een heele tijd, toch is het betrekkelijk kort voor een vereeniging als deze. Als men nagaat, wat door deze nuttige vereeniging in die 23 jaren is gedaan, zou men kunnen denken, hoe het toch mogelijk is, dat men het voor dien tijd zonder „Het Groene Kruis” kon stellen. „Het Groene Kruis” heeft hier burgerrecht verworven, men zou er bezwaarlijk meer zon der kunnen. In die 23 jaren heeft de vereeni ging bondgenooten verkregen door de instel ling van het instituut voor volksgezondheid, door den Prov. Keuringsdienst, de Woningwet, de Warenwet enz. enz. Dit mag wel terdege naar voren worden gebracht, omdat nog maar al te vaak wordt gezegd, dat er slechts „traag” wordt gewerkt voor de volksgezondheid. Dit dient te worden gelogenstraft. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat „het Groene Kruis” er binnenkort weer een niet te versmaden bond genoot bij zal krijgen, n.l. de waterleiding. Reeds voor een 10-tal jaren werd over de mogelijikheid van waterleiding in onze stad gesproken, maar telkens rezen er bezwaren. We zijn nu echter in een stadium, dat met medewerking van de burgerij de zaak in het reine kan worden gebracht, aldus de spreker. De voorzitter hoopt, dat binnen een, jaar de waterleiding in Bolsward haar intrede zal heb ben gedaan, want, als er iets is, dat de volks gezondheid bevordert, is het wel de water leiding. Een krachtig applaus volgde op deze ope ningsrede. LICHT OP VOOR FIETSEN. 8 Maart9 Maart 9 Maart10 Maart 10 Maart11 Maart R. J. Vos. G. C. Eisma. T. Popma. Aandeel Groene Kruis. A. C. D. Stockmann. S. J. T. Plantifiga. G. Keikes. S. J. T. Plantinga. C. W. Eisma. T. Y. de Boer. S. J. Oosterbaan. „bespreking van den finantieelen Weet U in ’t voorjaar, als de Winterkleeding te zwaar begint te drukken en toch het kille en regenachtige weer ons nog vaak een huivering over de leden doet gaan, Wilt U afdoende beschut zijn tegen koude en regen? Wilt U bovendien een kleedingstuk, dat U chique kleedt, dat U tevens op reis van grooten dienst kan zijn? eens doorzien. Zeer billijke prijzen. 9.75 15.50 19.75 25.50 cature werd voorzien door de benoeming van zuster G. T. H. Schippers te Amersfoort. In samenwerking met de malaria-commissie werd een malariafilm vertoond terwijl „het Groene Kruis” zelf de film „Achter de wolken schijnt de zon” liet draaien. Het jaarverslag eindigde met den wensch, dat de daadwerke lijke samenwerking tusschen’bestuur en leden steeds inniger zal worden tot bloei van deze nuttige vereeniging. Het zeer uitvoerige en keurige jaarverslag werd ten zeerste geapprecieerd en onder dank zegging goedgekeurd. Aan het eveneens uitvoerig uitgebrachte jaarverslag van den penningmeester, den heer H. van der Werf, ontleenen we, dat de inkom sten over 1926 bedroegen 4449.25 Er werd o.a. ontvangen: aan contributie ƒ2391, gemeentelijke subsidie 1350, Gasthuis ƒ400, Weeshuis ƒ350 en Stadsarmenhuis ƒ60. De Volgens de begrooting voor 1927, welke ge baseerd is op de ervaring in vorige jaren, zul len de ontvangsten ongeveer bedragen ƒ6370; de uitgaven, waarbij gerekend ’t nadeelig saldo van 1926, ƒ7936 en het vermoedelijk tekort alzoo ƒ666.De vergadering kan zich met deze begrooting vereenigen, zoodat deze wordt vastgesteld. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. A. Mooy, F. de Jong en J. Jans, wor den met bijna algemeene stemmen herkozen. De voorzitter, de heer G. C. Eisma, deelt me de als bestuurslid te moeten bedanken. De ver. „Het Groene Kruis” is spr. lief geworden en ook van de medebestuursleden ondervond hij steeds de meeste medewerking. Met ambitie is de heer E. 8 jaar lang penningmeester geweest en 7 jaar voorzitter. Wegens drukke bezigheden acht spr. zich genoodzaakt als praeses te bedanken en wil de penningmeester dank voor de betoonde bc- langstellnig voor het finantieele vraagstuk en bracht tevens woorden van dank aan den af te treden voorzitter, die zoo lange jaren voor de vereeniging heeft gewerkt. De steun, welke „Het Groene Kruis” van den heer G. C. Eisma ontving is zéér, zéér groot. De samenwerking met de mede-bestuursleden was een ideale. Spr. hoopte, dat God hem moge loonen voor hetgeen hij voor de arme zieken deed. De heer E. betuigde den heer Van der Werf zijn dank voor de gesproken woorden en hoopte, dat de accurate penningmeester nog lang zitting mag hebben in het bestuur tot ze gen der vereeniging, die ons allen dierbaar is. De heer Forman deed de mededeeling, dat - door eenige jongens hier ter stede voor eenigen tijd een kampeerclub was opgericht. Deze club nu ging „failliet” ,maar er was nog een saldo van 10.Dat geld kon natuurlijk niet ge makkelijk verdeeld worden onder de respec tievelijke ouders, die de jongens hadden ge holpen. De knapen besloten daarom die 10. te storten in de kas van „Het Groene Kruis”. De milde, hartelijk aangeboden gift, werd door de vergadering met applaus aanvaard. Onder dankzegging voor de groote opkomst sloot de voorzitter de vergadering. Dienstplicht. BOLSWARD, 7 Maart. De keuring voor den dienstplicht, lichting 1928, is voor deze ge meente bepaald op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Mei a.s. ten Stadhuize. Openbare debatavond. BOLSWARD, 7 Maart. Naar wij vernemen heeft het bestuur der afd. Bolsward van den Vrijz. Dem. Bond alhier, het bestuur van den Vrijheidsbond uitgenoodigd tot het gezamen lijk uitschrijven van een debatavond, waarin én een Vrijheidsbonder én een Vrijz. Demo craat zullen optreden. Ingekomen personen over Februari. Hendrik de Bruin, Hoogstraat 5 van Frajie- ker. Freerk Harkema, Kerkstraat 29 van Fra neker. Hommerus Rimbertus Landskroon, Gr. Dijlakker 50 van Leeuwarden. Trijntje Pan bakker, ’t Laag 20 van Franeker. Antje Wal stra, Groote Dijlakker 53 van Tjbrkwerd. Pau lus E. J. de Vries, Kerkstraat 36 van Steenwij- kerwold. Hendrikus Johannes van Santen, N. Turfkade 31 van Onstwedde. Wilhelmina Ca tharina van Andel, Kleine Dijlakker 5 van Bus- ■sum. Anna Gerritsma 3e Hollandiastraat 15 van Huizum. Sietske Wiersma, Marktstraat 4 van Wommels. Tjitske Hardorff, Hengstepad 4 van Huizen. Bertus Schippers, Laag Bolwerk 76 van Steenwijkerwold. Vertrokken personen over Februari. Adriana Groothelm, Kleine Hoogstraat 10, naar Leiden. Anna Speerstra, Rijkstraat 1 naar Sneek. Hiltje Kettingburg, Polstraat 8 naar Franeker. Baukje Hofstra, Franekerstraat 12’ naar MeppeL Martinus Wouters en gezin, Gys- bert Japiksstraat 18 naar Hilversum. Sjoerd Alkema, St. Janstraat 2 naar Leeuwarden. Ja- ring Langedijk, Nieuwmarkt 33 naar Borculo. Evert Jan Heijer, Kerkstraat 2 naar Hoorn. Ty- men Adema, Pater Brugmanstraat 18 naar Loe- nen. Petrus Sijbrandy, Klippen 6 naar Wad- dinxveen. Pieter Vellinga, 2e Hollandiastraat 2 naar Schoort. Cornells Houtsma en gezin, Groot Zand 16 naar Zwolle. Margaretha J. M. van der Werf,, Appelmarkt 5 naar Groningen. Jantje Altenburg, Schildwijk 25 naar Oude Mirdum. Nicolaas C. Galama, Dijkstraat 33 naar Leeuwarden. Anna Ruardi, Pieter Tanjé- straat naar Sneek. Bernardus H. Vastennout, Oordje 37 naar Sndtek. Jelle de Wit, 2e Hollan diastraat 4 naar ’s-Gravenhage. Dieuwke van der Woude, Laag Bolwerk 13 naar Heemste de. Jan Jacobus Stienstra, Hoogstraat 1 naar Hengelo. Trijntje Walthuis, Harlingerstraat 39 naar Heemstede. Geertruida B. Boersma, St. Janstraat 6 naar Heerenveen. Johannes Kuipers, Verversbuurt 19, naar Amsterdam. zijn functie in handen van een ander over dragen. Met bijna algemeene stemmen wordt als be stuurslid benoemd, dr. M. ten Cate, tot nog toe adviseerend lid der vereeniging. Deze be noeming had mede plaats op voorstel van den heer Eisma. De volgende aandeelen van de geldleening werden utigeloot: No. - - -- No. No. No. No. SPORT. Uitslagen van Zondag j.l. gespeelde wedstrijden. N. V. B. Ie klasse: Be Quick—Veendam Velocitas—W. V. V.: F. V. C.Sneek: Biljarten. De te Haarlem gespeelde biljartwedstrijd om het Kampioenschap van Nederland le klasse Ter kennismaking met onze zeer ruime sorteering van DAMES-, KINDER- EN OPRIJZERHOEDEN, noodigen wij U beleefd tot een bezoek ter bezichtiging uit. Deze uitnoodiging geeft U geen verplichting, daar tijdens de openingsavond NIET wordt verkocht. Hoogachtend, pnt. 1600 1495 1222 1069 1076 Dommering wist door zijn hoogste serie van 263 punten het wereldrecord, dat op naam van den Franschman Reti stond, met 1 punt te verbeteren. uitgaven bedroegen ƒ5301.17, waaronder het nadeelig saldo van 1925 ten bedrage van ƒ581.52), zoodat een nadeelig saldo, te boeken valt van 851.81 Wat de tuberculose-be strijding betreft, hiervoor bedroegen de ont vangsten ƒ3519.30 en.de uitg. ook ƒ3519.30. Het pensioenfonds voor de wijkverpleegsters bedraagt nu ƒ4376.02. De commissie ter controleering van de boe ken brengt bij monde van den heer D. Algera verslag uit omtrent hare bevindingen en ver klaart, dat alles volkomen in orde was bevon den. De werkzaamheden van de commissie waren zeer vergemakkelijkt door de zoo keu rige administratie. De heer D. Algera en de voorzitter brengen een woord van dank aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. 62. 23. 123. 70. 100. No. 36. 95. 97. 15. 85. No. 140. Het punt toestand” wordt ingeleid door den penning meester. Spr. ziet met weemoed, dat een zoo nuttige vereeniging, die alle gezindten en klas sen in Bolsward omvat, gaat kwijnen. Is het niet treurig, dat het opbouwende werk van zoo tal van jaren zou moeten worden ge staakt door finantieele gebreken? De kwestie is, dat de contributies te laag zijn. Natuurlijk zijn er velen, die per jaar een gulden betalen en niet meer kunnen offeren, maar ten opzichte van anderen kan de contributie wel wat ver hoogd worden, bijv, tot ƒ3.per jaar. Hier dienen ernstige besluiten te worden genomen, want „Het Groene Kruis”, dat onontbeerlijk is voor doctoren en patiënten, moet zijn zegen rijk werk flink kunnen voortzetten. Voor slechts ƒ3.koopt ge, zoo zegt spr., u het recht steun van ’t bestuur, van de zusters en de tot hunnen dienste staande middelen en indien ge geen steun noodig hebt, dan hebt ge voor die ƒ3 toch de bevrediging, mede te verlichten de zorg van de lijdende menschheid. Het is onze dure Christenplicht om de vereen, te steunen en in stand te houden. De Groene Kruisbeweging heeft hie»in Bols ward een hoogte bereikt, welke bijna nergens in Friesland, ja, in geheel Nederland wordt aan getroffen. De vereen, mag niet achteruit gaan hier dient voor te worden gewaakt. Spr. dringt er op aan, dat de 400 niet-leden zullen worden bewerkt ,van het goede overtuigd, opdat ze ook lid van „Het Groene Kruis” worden. Laten we, zoozegt spreker, de handen ineen slaan en door energiek werken den toestand zóó te krijgen, dat ieder gezin lid is van „Het Groene Kruis.” (Applaus). De voorzitter is ook van meening, dat de fi nantiën in een niet bepaald rooskleurigen toestand verkeeren en het zal iederen penning meester niet even aangenaam zijn, het bedrag aan tekort telken jare aan de kas te leenen. Toch hoopt de voorzitter, dat dit jaar de uit gaven zullen worden verminderd. Het vorig jaar moest door ziekte van een der zusters een plaatsvervangster worden aangesteld en dit kostte nogal een heel bedrag. Toch moeten de inkomsten blijvend vermeerderd worden. Een blijvende vermeerdering is beter dan het houden van een bazar of iets van dien aard, waardoor de kas slechts eenmaal wordt ge holpen. Ook voelt de voorzitter niet veel voor het laten betalen voor bezoek van wijkver pleegsters, zooals dat in andere plaatsen wel het geval is. Dan toch moeten de zieken het tekort aanvullen en de patiënten hebben toch al kosten genoeg. Spr. hoorde graag voorstellen uit de verga dering. De heer Van der Klei is ook niet voor het houden van bazars. De inkomsten moeten blij vend versterkt worden. Spr. stelt voor de con tributies met 25 te verhoogen. Zij, die hun contributie willen verdubbelen, kunnen dit natuurlijk doen. De heer U. de Boer ziet het voorstel-Van der Klei met eenigen schroom tegemoet. De heer De B. verwacht meer van huisbezoek om dan door warm verdedigen van de zaak van „Het Groene Kruis”, de inkomstén te vermeer deren. De heer Dijkstra zou wel een lijst willen la ten circuleeren bij de leden en dan maar direct hier in de zaal beginnen. Het bestuur acht het voorstel-De Boer wel het beste en staande de vergadering gaven zich tal van leden op om in de commissie zitting te nemen .welke met het huisbezoek in samen werking met het bestuur zal worden belast. De heer Veldman acht, daar de kleine luyden toch al genoeg betalen, het wel goed, als nu de meer gegoeden eens in hun zak tasten. De voorzitter antwoordt, dat al eens eerder bij 40 personen 1000 is opgehaald voor „Het Groene Kruis”. Men kan nu niet best weer aankomen bij diezelfde adressen. Nadat ingekomen mededeelingen van het Districts-consultatiebureau voor de bestrijding van tuberculose en van de Cornelia-stichting te Beetsterzwaag werden bekend gemaakt, bracht BOLSWARD. DINSDAG 8 MAART: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie 8 uur, „den Hof van Holland”. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, 8 uur 's av. in de school aan de Hid Herostraat. WOENSDAG 9 MAART: Abonnementsconcert op de bovenzaal van Café Hoekstra. Aanvang 8 uur n.m. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang 73/4 uur op de bovenzaal van „De Doele”. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie 8 uur n.m. in ’t Wilhelminagebouw. DONDERDAG 10 MAART: Zangver. „Harmonie". Repetitie 8 uur n.m. café Slippens. Gymnastiekver. „Lycurgus-Wilhelmina”. Oefenen. Dames 8-9 uur. Heeren 9-10 uur. Zangver. „Blauwe Vaan”. Repetitie ’s av. 8 uur in café „Voorwaarts’. VRIJDAG 11 MAART: Stedelijk Muziekkorps. Repetitie 8 uur n,m. in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s av. 8 uur in de Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s av. 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward”. Repetitie in het Wilhelminagebouw, ’s avonds 8 uur. Zangver. „Voorwaarts”. Repetitie ’s av. 8 uur, in „De Doele”. ZATERDAG 12 MAART: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s av. van 6—7 uur in „Ons Gebouw". Bolswardsche Burgerwacht. Schieten ’s avonds van 8—10 uur. MAANDAG 14 MAART: Damclub „Bolsward.” Gelegenheid tot dammen in het Wilhelminagebouw. Aanvang 's av. 7 uur. en hooger. en t ■f 1 j 10.18 1 263 104 113 1— 2. BOLSWARDSCHE COURANT Nieuwsblad voor »- Westelijk Friesland

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1