m fel tevens d&adxti Dr. EECEN, I jh ‘1 KWATTAW VOUtMELK KEEPEN Slechts één merk kan aan de spits staan Dat s KWATTA «ouoeuke mm tb in uitsluitend prima kwaliteiten Fa. Th. H. VAN DER MEDLEN, WOUDA’s MEEL Oproeplngskaarten stemming. I I Officieel Orgaan der -4^ Gemeente Bolsward 66ste Jaargang iren WOLLEN KOUSEN (ook Llama) Dinsdag 29 Maart 1927 S. Officieële Advertentie. WEEKAGENDA. il I I end. waarin I BUITENLAND. JA. ge- Fornuizen PLATTELANDERSBOND. Gascomforen Petroleumstellen I Abonnementsprijs binnen den raijon, franco per post 15 ct. per maand; daar buiten f 2,50 per jaar. to’s) ntie. ver- .nje- itjes i op lar- 29 Maart—30 Maart 30 Maart31 Maart 31 Maart1 April LICHT OP VOOR FIETSEN. 6.56 nam.5.13 vm. 6.58 nam.5.11 vm. 6.59 nam.5.08 vm. rikaan gedood zijn en dat er nog twee gewon den zijn. Vast is komen te staan, dat te Nanking ook twee Fransche paters zijn gedood. Amerika heeft order gegeven nog een con tingent van 1500 matrozen naar China te zen den. Ook Japan zendt versterking van troepen. ana ssie 1 en leze pen !er) ge- der uit en an- aan en Zij de en en 3U- lel- en eer erd eid ine jen te- in- Jet ien ig- OOR-, NEUS-, KEELARTS, LEEUWARDEN, heeft de practyk hervat. I J 1 I I El 1 Ir] r' Advertenties 10. ct. per regel. Bij meerdere plaat singen eener zelfde adver tentie reductie. Bij contract aanmerkelijke korting. ent- :ges ge- hun ten ind, kin- zul- ver- eest ssie nde igs- het Mr. >lie- Ho- jlo- Zee. ■oor I /er ven aan j gen dien'er niet onverwijld tot een daadwerkelijke actie zou worden overgegaan, het leven van de overige Amerikaansche en Britsche onderdanen verloren zou zijn. Hij adviseerde het bombar dement der militaire punten. Een dergelijke actie werd door den Britschen en Amerikaanschen bevelhebber in Sjanghai goedgekeurd en er werd een laatste waarschu wing aan den Kantonneeschen bevelhebber ge zonden. Om 6 uur Vrijdagavond werd meegedeeld, dat Giles gewond was en dat captain Spear en het geheele consulaire personeel, met inbegrip der gewonde marinesoldaten door de Kanton- neezen waren uitgeleverd, en dat de drastische actie was uitgesteld. Zaterdag zijn te Sjanghai 140 vluchtelingen, meest vrouwen en kinderen, uit Nanking aan gekomen; zij vertellen van hun vreeselijk we dervaren en voegen er bij: „De marine heeft ons gered; zonder haar zouden alle buitenlan ders vermoord zijn. Slechts het bombardement der oorlogsschepen heeft ons gered en aan den door ontrukt. Geen enkel huis van een buitenlander is aan het schrikbewind der Zuidelijken ontkomen. De bewoners werden er uit gedreven en geslaT gen, hun eigendommen werden gestolen en de huizen vernield. Tal van buitenlanders geloo- ven, dat daar de aanval op de buitenlanders zoo stelselmatig was, deze van te voren moet zijn voorbereid. De toestand te Nanking blijft gespannen, hoewel alle Amerikanen en Britten, behalve twee Britsch-lndische politiebeambten, in vei ligheid zijn. Gemeld wordt nog, dat de hoofdopzichter der haven van Nanking, Hubert, en een Ame- Donderdagmiddag orti 4 uur werd de toe stand critiek. Toen werd vanaf de oorlogssche pen waargenomen, dat een geweldige menigte waaronder zich ook vele soldaten bevonden, naar den Socony-heuvel oprukte. Een haastige beraadslaging tusschen den commandant van den Engelschen kruiser „Emerald” en de commandanten der Ameri kaansche torpedojagers leidde tot ’t besluit om de Europeesche vluchtelingen te beschermen door een gordijn van kartetsvuur, ten einde de Kantpnneezen, die nooit een granaatvuur hadden meegemaakt, te doen afdeinzen. Gebruik makende van het respijt trachtten de Europeanen te ontkomen door de bochtige nauwe straten, naar den eenigen uitgang, die toegang verleende tot de Bund. Daar vonden zij juist gelande Engelsche en Amerikaansche matrozen, die hun terugtocht dekten. Voor zoo ver bekend, vielen bij dat alles geen dooden en gewonden. Vanaf dat moment was alle communicatie met de Engelsche en Japansche consulaten ver broken. Vele geruchten meldden, dat de Engelsche consul om het leven was gekomen, tezamen met kapitein ter zee Spear en zijn escorte, en dat de Japansche consul was vermoord. Die1 geruchten bleken gelukkig onjuist te zijn, doch wel was dr. Williams, vice-president der uni- versiteit, op straat in koelen bloede vermoord. Donderdagmiddag, nadat de schepen een doeltreffende versperring hadden gevormd, zond de commandant der Kantonneezen een af gezant naar de „Emerald” met verzoek het bombardement te staken. De hoofdofficieren der Britsche en Amerikaansche schepen ant woordden dat hij zelf diende te komen om den F J 3 Rede K. Tamminga. WITMARSUM, 28 Maart. Deze politieke vergadering, welke op de bovenzaal van het hotel Meijer werd gehouden, was door een groot aanral belangstellenden bezocht. Nadat de voorzitter, de heer A. Kooistra, alle aanwezigen had welkom geheeten, verleende deze het woord aan het Statenlid K. Tamminga te Deinum, die het onderwerp „De taak der Prov. Staten”, inleidde. Spreker mérkte op, dat zoo voor en na ver schillende politici in verband met de a.s. Sta tenverkiezingen inlichtingen over hun program aan het publiek verstrekken, maar buitendien ook nog andere zaken naar voren brengen. Zoo had spreker eens den heer Groenewout (V.B.) gehoord, die nogal tegen de S.D.A.P. en den Vrijz. Dem. Bond ageerde en daarbij het punt ontwapening herhaaldelijk ter sprake bracht. Spr. wil echter geen aanvallen doen op andere politieke partijen en spreekt den wensch uit, dat na zijn rede in een vriendelijk gesprek een gedachtenwisseling en opbouwen de critiek zal worden gehoord. In een goede huishouding spelen de finan ciën een belangrijke rol, zegt spr. Dit is nu ook het geval in de Prov. Staten. Hier is de huishouding aanmerkelijk duurder geworden. Spreker toont dit aan met cijfers, welke z.i. een opvoedkundige waarde hebben. Vergeleken worden de opbrengsten van de opcenten voor o.a. de vermogens-, de personeele- en de grondbelasting in- den laatsten tijd, met die van voor eenige jaren. Deze inkomsten zijn in de laatste jaren aan zienlijk grqoter geworden, maar daar tegen over staan ook veel hoogere uitgaven. Opmer kelijk is het echter, dat uitgaven ten behoeve van den landbouw en de veeteelt, zijn terug gebracht van ƒ23.397 in 1913 tot ƒ11.700 in 1927, terwijl de uitgaven voor pensionneering en verzekering van Prov. ambtenaren stegen van 11.138 tot ƒ81.150. Ten deele stemmen deze cijfers den heer T. verheugend, want het is een teeken, dat het boerenbedrijf zich zelf beter kan helpen dan vroeger en dat in de pensioenneering belang rijke verbeteringen zijn aangebracht. Het wordt echter tijd, dat de belastingbetalers van deze zaken meer te weten komen en hun duidelijk wordt gemaakt wat er met hun belastingpen- ningen gebeurt. Spr. behandelt nu het Prov. Electr. Bedrijf. Reeds voor 1913 gevoelde men in Friesland groote behoefte voor electrisch licht en kracht. In plaatsen als Oosterwolde, Luinjeberd, enz. waren reeds eigen centrales. In 1916 besloten de Prov. Staten zonder hoofdelijke stemming voor een P. E. B. Dit bedrijf leverde echter geen winst, maar verlies, doch geen der par tijen trof voor de oprichting een verwijt, maar ook viel geen der partijen lof ten deel. Het was enkel de heer Fokkema, die zijn waarschuwen de stem deed hooren en een warm voorstan der bleek te zijn voor het particulier initiatief in dezen, dat hij beter achtfe, dan een oprich ting door de Prov .Staten. Spr. heeft niet geïn formeerd ,wat wel de politieke richting was toestand te bespreken, doch niet later dan tien uur. Hij verscheen evenwel niet. De marine- commandanten verkeerden toen in een moei lijke positie, daar, ofschoon de meerderheid der buitenlanders in veiligheid was, tien Britten en ongeveer honderd Amerikanen naar ver luidde zendelingen met hun gezinnen ergens in de stad verbleven. Hun lot was echter niet bekend. Bovendien waren er de Britsche con sul, van wien men wist dat hij gewond was en de Japansche consul, wiens lot onzeker was. Het was onmogelijk om voldoende strijdkrach ten van de schepen te doen landen om de om muurde stad te bestormen en het was eveneens onmogelijk de militaire punten in de duister nis te beschieten. Vandaar dat dus het ultimatum aan den commandant der Kanonneezen werd gezonden, waarin hem werd bevolen al de nog restende buitenlanders Vrijdagochtend om tien uur <e bevrijden, daar anders de bevelhebbers drasti sche maatregelen zouden nemen. Tijdens den geheelen duur dezer gebeurte nissen werden de oorlogsschepen door de Kan- tonneesche troepen aan beide zijden der rivier beschoten, waarbij op de „Emerald” een ma- trods werd gedood, ’s Ochtends was nog geen antwoord ontvangen op het ultimatum en er waren geen buienlanders uitgeleverd. Admiraal Hough verscheen om het bevel over de Ameri kaansche strijdkrachten over te nemen, en de Amerikaansche admiraal was zóó zeer getrof fen door den ernst van den toestand, dat hij den Amerikaanschen bevelhebber te Sjanghai telegrafeerde dat hij van oordeel was, dat, in- worden door ons zeer net en met sterk garen aangebreid. Beleefd aanbevelend, De Jong en Hornstra, Workum. China. De toestand is te Sjanghai en Nanking zeer ernstig. Omtrent de dramatische gebeurtenissen te Nanking ontfeenen we aan het „Hbl.” o.m.: Volgens de mededeelingen van den specialen correspondent der „Daily Telegraph” Bartlett, moesten alle vreemdelingen in de stad bijeen komen in het Internationale Export-gebouw aan de Bund, buiten de wallen, vanwaar zij zonder moeilijkheden naar de schepen zouden kunnen worden overgebracht. Echter: in de verwarring, volgende op het binnenrukken van de Zuidelijken, kon slechts een deel der vreem delingen genoemd gebouw bereiken. De rest begaf zich naar het gebouw der Standard Oil Comp., gelegen op een heuvel binnen de muren en zichtbaar vanaf de oorlogsschepen op de rivier. Toen de Noordelijken hun aftocht begonnen, kwamen de rteds lang in de stad verborgen Zuidelijken te voorschijn om te plunderen en de vreemdelingen aan te vallen. Giles, de En gelsche consul-generaal, werd klaarblijkelijk reeds gewond bij den eersten stormloop op het consulaats-gebouw, dat beschermd werd door zes mariniers van den kruiser „Emerald”. Even na den eersten aanval dezer Kantonneezen ge- wapenden rukte het Zuidelijke leger de stad binnen. De daartoe behoorende soldaten ge hoorzaamden niet langer aan hunne officieren doch plunderden alle winkels mitsgaders de Amerikaansche en Japansche consulaten. Wat wil de Plattelandersbond? Het is niet een partij van „boeren”, zooals den Plattelan ders wel eens verweten wordt. Spr. stelt de Plattel. Statenleden voor en deelt mede, dat het lid Bokma reeds jarenlang geen boer meer is, maar met energie en beleid, verschillende zui velfabrieken dirigeerde. De heer Kooistra is rustend boer en de spreker zelf is voor den handel groot gebracht. De secr. van den Plat telandersbond is een onderwijzer. Wij willen, zegt spr., het platteland meer invloed geven. We willen niet den twist, door platteland en stad tegenover elkaar te stellen, maar' we wil len den vrede tusschen stad en land, welke door de oude politieke partijen is verstoord. Toepassing van de woonplaatsaftrek (clas sificatie) voor ambtenaren in dienst van het Rijk, waarbij een ambtenaar bij het Onderwijs, Spoorwegdienst, Postwezen, enz. ten plattelan- de minder salaris ontvangt dan in de stad, is onbillijk. Men vraagt wel dezelfde examens, bekwaamheden, toewijding, enz., terwijl boven- 1 De Burgemeester van Bolsward brengt ter kennis van de in vaartuigen wonende kiezers, dat indien de oproepingskaart voor de stemming van de Leden van de Provin ciale Staten niet mocht worden ontvangen, deze alsnog op den dag der stemming (6 April) aan het bureau Bevolking ten stadhuize kan worden afgehaald. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 28 Maart 1927. van den heer Fokkema, mogelijk is hij Vrij heidsbonden De heer Tamminga zegt nu met nadruk, dat hij de oude politieke partijen haat. Het P. E. B. dat we nu bezwaarlijk meer kunnen missen, leverde echter andere uitkomsten, dan waarop gerekend was; immers men ging uit van de gedachte dat in 12 jaren de 41 gemeenten van het vasteland der Provincie van electriciteit zouden zijn voorzien en dat daartoe noodig was een bedrag van ƒ4.050.000, zegge 4 millioen 50.000 gulden. In de eerste 10 jaren zou met verlies worden gewerkt. Het He jaar zou 39.155 gld. winst brengen en het 12e bedrijfs- jaar 135.522 gld. De resultaten waren 'echter anders. Niet ruim 4 millioen, maar meer dan 15 millioen zijn reeds verslonden, en nog is niet de heele Provincie voorzien van electrisch licht en kracht. Wel heeft de oorlog (dure materialen) daar op invloed gehad, maar toch is z.i. niet de noodige zuinigheid betracht en wordt door die cijfers, het beleid van de mannen, die aan het roer stonden, in een ongunstig daglicht gesteld. Tenslotte zij nog vermeld dat in 1919 door de Provincie 40 pondemaat land bij Schenken schans is aangekocht a 3000 p. p., dat achter af niet noodig bleek. Renteverlies was hiervan het gevolg. De Zeewerende waterschappen. Deze heb ben een andere strekking dan de boezemwater- schappen. De finantieele regeling, betreffende eerstgenóemde waterschappen, is niet zooals het behoort. Er is in den loop der tijden ver andering gekomen in de kaart van Friesland; door aanslikking en droogmaking ontstonden groote complexen land. Alle bewoners van onze provincie hebben belang bij een goede zeewering. Het is niet op historische rechtsgronden te rechtvaardigen, dat sommige gemeenten niet of zeer weinig in de kosten hiervoor bijdragen, terwijl op andere gemeenten de last veel zwaarder drukt. Het is moeilijk een alleszins bevredigende oplossing (te-vinden?. maar de finantieele regeling' ven thans is niet de juiste. De boezemwaterschappen. De oprichting van de waterschappen is een taak van de Prov. Staten. Het is goed, dat deze functie in han den is gelegd van de overheid, maar er kon toch wel meer rekening worden gehouden met dë wenschen der ingelanden. Is het niet meer malen gebeurd te Remswoude, Oosterhemmen bijv., dat meer dan de helft der ingelanden tegen oprichten was, dit toch doorging, zonder dat de Statenleden op een 4 of 5 na, zich met de subsidie in de betrokken streek op de hoog te stelden en de bezwaren der ingelanden on derzochten? Het toezicht op de gemeentebesturen wordt uitgeoefend door de Ged. Staten. Deze laatste moeten de raadsbesluiten goedkeuren. De leden van de Gedeputeerde Staten worden gesalari eerd. Spr. staat even stil bij de samenstelling van de Prov. Staten, welke z.i. niet is, zooals ze moest wezen (er zijn te veel burgemeesters wethouders, raadsleden, onderwijzers, enz. in). Spr. noemt speciaal de A.R. fractie, welke, volgens zijn bewering, niet is samengesteld volgens den wensch van de A.R. kiezers. Een steen des aanstoots is voor den heer T. ook, dat de A.R., de S. D. A. P. en de R. K. achter de schermen zouden hebben onderhandeld om de Gedeputeerden-zetels te verdeelen. Met cij fers haalt spr. nogmaals ahn, dat er een vrij groot deel van de Statenleden ambtenaar is. Dit beteekent voor de burgemeesters, wethou ders en raadsleden, dat ze direct of indirect op zich zelf toezien. Wat betreft de onderwij zers en andere ambtenaren in de Staten, deze menschen moesten hun krachten maar wijden aan den tak van dienst, waarvoor ze zijn aan gesteld en waarvoor ze een goed salaris ge nieten. Spr. behandelt nu de samenstelling van de andere partijen om aan te toonen, dat de ambtenaren te veel invloed uitoefenen in ons provinciaal bestuur. Emaille en Aluminium BOLSWARD. DINSDAG 29 MAART: Openbare leeszaal en bibliotheek. Jaarvergadering ’s avonds 8 uur in de leeszaal. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie 8 uur, „den Hof van Holland”. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, 8 uur ’s av. in de school aan de Hid Herostraat. WOENSDAG 30 MAART: 's Avonds half zeven repetitie van alle mede werkenden in „De Kabouters van Berg Jokjo” in „de Doele”8 uur repetitie van „Theevisite in het Poppehuis” in „de Doele”. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang uur op de bovenzaal van „De Doele”. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie 8 uur n.m. in 't Wilhelminagebouw. DONDERDAG 31 MAART: Zangver. „Harmonie”. Repetitie 8 uur n.m. café Slippens. Gymnastiekver. „Lycurgus-Wilhelmina”. Oefenen. Dames 8-9 uur. Heeren 9-10 uur. Zangver. „Blauwe Vaan”. Repetitie ’s av. 8 uur in café „Voorwaarts’. VRIJDAG 1 APRIL: Stedelijk Muziekkorps. Repetitie 8 uur n.m. in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s av. 8 uur in de Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s av. 8 uur in café Slippens Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward”. Repetitie in het Wilhelminagebouw, ’s avonds 8 uur. Zangver. „Voorwaarts”. Repetitie ’s av. 8 uur, in „De Doele”. ZATERDAG 2 APRIL: Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht 's av. van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Burgerwacht. Schietoefening op de schietbaan te Sneek van 4-6 uur. MAANDAG 4 APRIL: Damclub „Bolsward.” Gelegenheid tot dammen in het Wilhelminagebouw. Aanvang 's av. 7 uur. f tegen zeer concurreerende prijzen. afd. BOLSWARD, DIJKSTRAAT 9-11 - TELEFOON No. 5 BPverh’ouwd Adres -5 t»! 4 II f BOLSWARDSCHE COURANT Nieuwsblad voor Si Westelijk Friesland opgenomen: „WONSERADEEL", „HENNAARDERADEEL", MAKKUMER- en WORKUMER COURANT en YLSTER NIEUWSBLAD Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. FIRMA B. CUPERUS Az., Dijkstraat 19, BOLSWARD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1