(evens 11 1 WOLS&’s Laat steeds üw Haar bij een vakman behandelen en U zult er tevreden over zijn. Gemeente Bolsward DAMES!! Officieel Orgaan der Nieuwsblad voor Dinsdag 26 April 1927 No. 32 66ste Jaargang Krite „BOALSERT”. Schetsen uit het Volksleven. PRINSES JULIANA. G. MONSMA, Kapper, BOLSWARD. Een gedenkwaardige dag. 1909 - 30 APRIL - 1927. WEEKAGENDA. Verstopping g-y- h te Nanking is geëindigd, BUITENLAND ƒ5 Abonnementsprijs binnen den raijon, franco per post 15 ct. per maand; daar buiten 2,50 per jaar. Nadruk verboden. 1909 - 30 APRIL - 1927. I Blanke Boekweitgorl 6). Gedonderd. 5). Bijstroompje van de Tjonger. Aanbevelend, - DIPLOMA DEN HAAG. - 7). Donkerbroek. OP FORSIIK: 3e OPFIïRING FEN DE REVUE „ALD EN NU”, OP TONGERSDEI 28 APRIL, da jouns 8 ure, yn ’e Doeie. TAGONGSPRIIS 50 sinten p. persoan stêdsbilesting. Foar in TROUD PEAR ek 50 sinten stêdsbilesting. Kaerten to krijen by de Widd. Aukema. Plakbisprekken fen 12—1 ure. DOUSJEN NEI1! De dag, waarop Prinses Juliana meerderja rig zal worden, zal een gedenkwaardige zijn voor Vorstenhuis en Vaderland. Vooral ook, omdat op dien dag in de Residentie zal worden onthuld het monument ter herdenking van Ju liana van Stolberg, de Stammoeder der Oranjes en wier naam onze Prtnses draagt. Uit de ge schiedenis van de Peetmoeder onzer Prinses herinneren wij ons, hoe Zij daar als tweede echtgenoote van Willem den Oude en moeder van een talrijk gezin eenmaal het middelpunt was van den huiselijken kring. Wie heeft Haar niet eens afgebeeld gezien in een der gezellige vertrekken, waarin huiselijke godsdienstoefe ningen werden gehouden, op den Dillenburg; wie heeft niet gehoord of gelezen van Hare briefwisseling met Hare zonen, vooral met Prins Willem, die Irjter werd genaamd den Vader des Vaderlands; hetgeen hij misschien niet ware geworden zonder een Juliana van Stolberg als moeder. Ja, in alles betoonde Zij zich de hooge, edele, maar ook vooral de vro me vrouw en moeder. De woorden van Schiller zijn mede op haar volkomen van toepassing, waar deze de Moeder en zulks niet ten on rechte stelt als het middelpunt van het hui selijk leven en zich volkomen inleeft in haar soms zeer gewone taak. Waarlijk, deze Moeder was een voorbeeld voor alle Nederlandsche Moeders, in heden en toekomst. Zij heeft Hare kinderen bekwaamd en geleid tot de taak, die hen wachtte, en dat was in die tijden een ui terst moeilijke, daar moesten zware offers voor gebracht worden. Doch ’t ging om hooge belangen, om het kostelijk niet genoeg te waardeeren kleinood der vrijheid, en daarvoor bleek niets te zwaar. In het huisgezin dus lag toen en ligt nog altijd het zwaartepunt der mo- reele opvoeding; vandaar uit trekt de jeugd de wijde wereld in en verovert hare plaats in de maatschappij; doch al is zij verre van huis en haar verwijderd, al zijn zelfs vader en moe der niet meer in het land der levenden, de her innering aan den huiselijken kring kan voor het heele leven een zegenrijken invloed oefenen. Ook Prinses Juliana heeft reeds den goeden en zegenrijken invloed in vorenbedoelden zin ondervonden en thans, de kinderschoenen ont wassen, begint zij al aanstonds goede werken te helpen bevorderen en steunen. De a.s. collecte voor ’t Drentsche Veenkind, waaraan deze jeugdige vorstin haar naam heeft willen verbinden, spreekt voor hare edele ge voelens voldoende en geeft ons alle hoop, dat ook Zij zal treden in de voetsporen Harer groote voorzaten en niet het minst van Hare Peetmoeder, Juliana van Stolberg. Eere Hare nagedachtenis. De staat van beleg in Littauen verscherpt. Door den militairen commandant is een de creet gepubliceerd, krachtens hetwelk het weer verboden is zich te Kowno des avonds na een bepaald uur op straat te vertoonen. Tengevolge van de verzachting der bepalin gen op 16 April j.l. legden de communisten groote activiteit aan den dag. Door hen werden manifesten verspreid, waarin de bevolking werd aangespoord het huidig bewind ten val te brengen en een radenregeering naar Rus sisch voorbeeld uit te roepen. De Litausche regeering hoopt, dat door het weder van kracht worden der strenge bepa lingen aan de agiatie der communisten paal en perk zal worden gesteld. China. De extremisten te Canton, die zich nog niet gewonnen willen geven, hebben getracht de anti-communistische demonstratie, die Zater dag gehouden zou worden, te gebruiken als aanleiding om den commandant van het gar nizoen te Canton te verdrijven. Het plan was een rood leger te vormen van 100.000 man, waarvoor alle roode vakbonden een bepaald aantal manschappen moesten bijdragen. Dit le ger zou dan moeten samenwerken met de roo de boeren, die een guerilla voeren in den om trek, terwijl een aanval zou moeten worden ge- of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt’s Laxeertabletten Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Zal de aanstaande geboortedag van Prinses Juliana een bijzonder karakter dragen, daar H. K. H. meerderjarig zal worden, nog om een andere reden zal deze dag een gedenkwaardige zijn voor Vorstenhuis en Vaderland. Het ligt n.l. in de bedoeling, op 30 April in de Residen tie te onthullen een monument ter herdenking van Juliana van Stolberg, de Stammoeder der Oranje’s, die zoo ontzaglijk veel heeft gedaan voor de staatkundige en godsdienstige vrijheid van ons voorgeslacht, waarvan wij nog op den huidigen dag de vruchten mogen plukken. H. K. H. Prinses Juliana draagt den naam dezer Hooge Vrouwe en het is daarom des te treffen der, dat door het Comité bepaald is, dat de onthulling van bedoeld monument zal samen vallen met den achttienden geboortedag onzer Prinses, na vooraf allen nationaal-voelenden Nederlanders de gelegenheid te hebben gebo den een steentje bij te dragen in den vorm van een grooter of kleiner geldelijk offer, en waar bij onze Oost zich mede niet onbetuigd liet. Gelijk bekend, werd het gedenkteeken ver vaardigd door den beeldhouwer Ingen Housz en zal, volgens de beschrijving, de hoofdfiguur staan in een soort nis, op een voetstuk, omge ven door Hare vijf zonen, die iets lager zijn geplaatst. Juliana van Stolberg heeft hare han den uitgestrekt, als omvat Zij de omgeving, waarin zich Hare zonen bevinden en beheerscht alzoo de compositie, gelijk Hare persoonlijk heid eenmaal Hare omgeving beheerschte. Deze edele Vrouw heeft zich als het ware geuit door Hare zonen, waarvan het meeren- deel voor de zaak der vrijheid van de Neder landen het leven heeft gelaten. Moge daarom het monument aan het tegenwoordige en toe komstige geslacht duidelijk doen zien de be- teekenis van de groote en edele inspiraties tot de heldendaden, door de Oranjevorsten ver richt, en blijve het tot in lengte van dagen een gedenkteeken, waarop door den eenvoudigsten Nederlander met trots kan worden gewezen. Hoeveel tronen zijn in de laatste jaren om- vergewórpen, of wankelen op hunne grondves ten? Hoe rotsvast die der Oranje’s nog staat, hebben ons de Novemberdagen van 1918 ruim schoots bewezen, en hoe treurig verdeeld en versnipperd ons volk soms moge zijn, er is één groote band, die het samenbindt, dat is de band der liefde voor ons oude Vorstenhuis. Neen, we zijn nog niet vergeten, wat eens Ni- colaas Beets zoo prachtig heeft gezegd: „Blijf é'én, blijf één, mijn Nederland, Blijf één en ongeschonden; Geen Staatspartij, geen Godsdiensttwist, Verscheure door geweld of list, Wat God heeft saamgebonden.” om dan te eindigen met dat onovertroffen: „Schraag als een éénig man den troon. En meng geen wanklank in den toon, Van ’t oud’ Oranje Boven!” DE BLAUWE. (Slot). De grasverkooping had op de gebruikelij ke wijze haar verloop en de olde man had weer hetzelfde stuk gekregen van verleden jaar. maar nu voor zes gulden. En daarbij hing hij nogal van het weer af: het stuk was nu zoo nat, dat het op klompen nauwelijks te begaan was. ’t Lag met „den kop” op het Grootdiep (E), maar heelemaal kon men het niet overloopenhet zou wel wat afzak ken, het had nu al zoolang geregend. Als het weer opzette, dan kon hij er een mooi toppien hui van krijgen. Duur, ja, dat was het: maar verleden jaar hadden ze er nogal voor 5 van verkocht: de beide jongens, die getrouwd waren en een paar schapen door den winter moesten helpen, hadden met mooi daan op de politie-stations en enkele andere gebouwen. De commandant had evenwel maatregelen genomen en alle extremisten, die pamfletten verspreidden, werden gearresteerd. De rooden trachtten daarna een algemeene staking uit te roepen en zij slaagden er in het spoorwegver keer stil te leggen evenals de drukkerijen van de nieuwsbladen. Een zeeliedenstaking kon evenwel worden voorkomen, schrijft de „Tel.” De commandant heeft in het geheim twaalf der voornaamste raddraaiers laten onthoofden evenals zeven verspreiders van pamfletten van wie twee vrouwen, die hem den geheelen weg naar de executie-plaats vervloekten. Twee arrestanten werden vrijgelaten op grond van hun jeugd. Te Sjanghai is in de laatste dagen de pro paganda der gematigden veel krachtiger ge worden. Tsjang-Kai-sjek heeft een circulaire doen verspreiden, waarin hij belooft het com munisme te onderdrukken en de orde te hand haven. Telegrammen waarin hem steun wordt beloofd zijn ontvangen uit Canton en Swatau waar de communistische agitatoren krachtig worden onderdrukt. De leiders der Kwomintang hebben een diner aangeboden aan de Chineesche journalisten te Sjanghai. Hierbij werd uiteengezet, dat Soen Jat-sen orospronkelijk de communisten in de partij had toegelaten o.a. ter wille van hun streven naar algemeene lotsverbetering der ar beiders. De communisten evenwel zijn ontrouw geworden aan de drie beginselen van Soen Zij trachtten de heerschappij in de partij te voeren en aan China ideeën op te dringen, die het land vreemd zijn. Zij moeten daarom nu onderdrukt en uitge dreven worden. Het plunderen te Nanking is geëindigd, waarschijnlijk omdat er niets meer te plunderen viel. Advertenties 10 per regel. Bij meerdere plaat singen eener zelfde ad ^r_ tentie reótféi? Bij cor t aanmerkelijke korting’ dat er in den uitersten nood plotseling red ding opdaagt, en een onverwachte wending in de handeling zich voordoet en dat ten slot te de donkere toekomst plaats maakt voor een gelukkige uitkomst. Hier niet alzoo. We schrijven hier ook geen roman, maar werkelijkheid. Er is niets van den voorgestelden hooioogst terecht ge komen. Weggespoeld, verwaterd, deels ver rot heeft de huurder er een paar vrachtjes weggehaald het land moest toch schoon, dat als voederwaarde er gerust had kunnen blijven liggen. Als zoovele, was deze hooi oogst voor onze nijvere luitjes totaal mislukt, en zij had ze zoo gaarne willen houden, de „blauwe” in haar achterhuis; maar het kon niet. Toen het zomervoeder haar beslag had gekregen hoe pijnlijk het ook voor de oudjes was ze moest weg. Hun boer had gezegd: „het treft nog al goed: de beesten zijn duur", maar nu er zonder! Haar „blau we”, die nu de vrouw zoo menigmaal met haar groote oogen had aangestaard, als ze „griende” van een handvol voer; hun „blau we”, die niet anders dan door haar gemol ken wenschte te worden, door haar gevoe derd en somwijlen gestreeld werd, als ze zoo gretig haar voederbak aansprak, die „blau we” moest worden verkocht. En dan? IH. De koeien waren duur, had buurman ge zegd. Maar daar hoorden onze oudjes niet naar. Het beest missende hooioogst mis luktgeld in de kast voor een paar big gies, maar voor een koe het hooi te koopen.... en het was weer zoo gauw Meie.„. en waar was hooi te krijgen, nu er zooveel „omko men” was. 't Kon onmogelijk om de „blau we” te houden. Ze waren duur. „Maar honderd en veertig is ook niet weinig meer”, had de koopman gezegd. Het was de tweede maal dat de man er om kwam. „Honderd en veertig, daar heb je wat voor te zeggen” luidde het nog eens uit dienzelfden mond „en nu moet je het maar weten!” Man en vrouw zagen elkaar bedroefd aan. In gewone tijden vonden ze het een heele som, als ze eens moesten verkoopen om wat geld over te houdenja, dan lachte die som hen toe. Met een klein hoofdknikje, dat zooveel beteekende als: sla maar toe, ging de vrouw in huis en toen de man binnenkwam was de „blauwe” verkocht voor 140 en een rijksdaalder. 'k Mot er morgen mit noar Broek zei de man na een lange pauze, doar had' i nog 'n pear stoan, dy sollen oek mit..,.. ’k leuf, i wol er mit noa Swol. 't Eten en drinken ging dien dag bij hooi en bij gras; 't wol niet sakken, zei de vrouw zoo vaak als ze een beet in den mond stak, en de „blauwe”, het goedige dier had het dien dag nog zoo best, als ze het ooit gehad had ’n galgemaal van de vrouw. En 't dier wist niet waarom ze zoo’n extra voertje kreeg en waarom de vrouw haar zoo vaak met de hand beklopte en waarom ze zoo mid den in de week nog eens expresselijk werd gerost en gepoetst. Den volgenden morgen maakten vader en zoon zch gereed om „blauwe” af te leveren, 't Smeugeltien kwam weer in den brand en de tabaksdoos (als hij eens papiergeld ont ving en dat sol wel) werd gevuld en de vrouw gaf hem 't beursien met wat klein geld en liet er als gewoonlijk, wanneer de man wegging, op volgen: fersichtig heur! Maar het ging in alles niet zoo fleurig in zijn werk, niet met zoo’n opgeruimd gemoed als toen hij de huilandshuur naar Oosterwolde bracht. Die natte zomer had hem wat be rokkend. Ak’lig was ’t. De „blauwe" werd van stal genomen of liever „uit” zijn stal, het hoorntouw nog wat extra bevestigd, door den knaap een stokje of gard opgesneden uit den wal en daar ging men den tocht ondernemen. Zoover moeder tje meeliep ging het naar wensch, maar toei deze staan bleef om zoo meteen in huis te rug te keeren een paar maal zich met c voorschoot de oogen uitwreef, toen verko de „blauwe” ook niet meer te loopen. oude man hing aan het touw, de knaap sl( het dier, dat er ten leste van de gard overbleef, dan hetgeen hij in de hand BOLSWARD. DINSDAG 26 APRIL: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie 8 uur, „den Hof van Holland”. Chr. Muziekclub „Absit Invidia”. Gewone repetitie, 8 uur ’s av. in de school aan de Hid Herostraat. WOENSDAG 27 APRIL: Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang 73/< uur op de bovenzaal van „De Doeie”. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie 8 uur n.m. in ’t Wilhelminagebouw. DONDERDAG 28 APRIL: Krite „Boalsert”. Opfiering fen „Aid en Nij”, de jouns 8 üre yn 'e Doeie. Zangver. „Harmonie”. Repetitie 8 uur n.m. café Slippens. Gymnastiekver. „Lycurgus-Wilhelmlna”. Oefenen. Dames 8-9 uur. Heeren 9-10 uur. Zangver. „Blauwe Vaan”. Repetitie ’s av. 8 uur in café „Voorwaarts’. VRIJDAG 29 APRIL: Stedelijk Muziekkorps. Repetitie 8 uur n.m. in de Muziekschool. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s av. 8 uur in de Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s av. 8 uur in café Slippens. Vrijzinnig Kerkkoor „Bolsward”. Repetitie in het Wilhelminagebouw, ’s avonds 8 uur. Zangver. „Voorwaarts”. Repetitie ’s av. 8 uur, in „De Doeie”. ZATERDAG 30 APRIL: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s av. van 6—7 uur in „Ons Gebouw". waarin opgenomen: „WONSERADEEL", „HENNAARDERADEEL”, MAKKUMER- en WORKUMER COURANT en YLSTER NIEUWSBLAD Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. FIRMA B. CUPERUS Az., Dij kst raat 19, BOLSWARD praten wat „los” gekregenen het hooi voerde best, kortom de oude man was er wonderwel mede in zijn schikals het maar droogde en dat zol 't wel. Dagen aan dagen regen! Wel klaarde de lucht een weinig op en leek het haast, als zou het weer „opzetten”, maar dan kwamen er weer buien, die de beste voornemens en plannen zoo in een enkel oogenblik wegna men. Het wachtte dag uit dag in op beter weer, het gras moest er ook noodig af èn om de voorwaarden èn om het gewas zelf. Het zakte bij tusschenpoozen aardig, maar als er nu maar niet meer bij kwam, dan zou hij toch op de hoogte kunnen beginnen, later zou het lagere gedeelte worden gemaaid. En zoover kwam het. De oude ging op een morgen heel vroeg, nadat er in de beide laatste dagen weinig regen, maar veel zon neschijn en een stevige wind de hoop op een behoorlijken oogst had verlevendigd, belast en beladen te maaien. Zijn vrouw had er voor gezorgd, dat er geen gebrek aan de noodige verkwikking was, als het uur van schaften aanbrak, want de dag was lang. En werkelijk maakte hij hem ook nog langer, dan de vrouw verwachtte, en hij zelf het ging hem zoo naar den vleesche; het was schoon land, een goede hoeveelheid voor de zeisen voor eigen stal! Laat kwam hij thuis; de koffie had zoolang staan pruttelen op de komfoor en zij had zoo vaak al eens uitgezien,... men kon het nooit weten, daar zoo alleen in het veld.... het gebeurde meer, het had nog al even rommeld jpaar zoodra hij zat, waren alle zwarigheden over wonnen en was de vraag hoe liekt 't? al gauw over haar lippen. 't Weer vrouw, 't weer! Alles best, alles naar wensch, maar..... 't weer. Men ging vroeg te bed. De „blauwe” was haar avondvoer met milde hand toegemeten en morgen was het weer vroeg „dag.” ’t Moest er nu maar zoo gauw mogelijk af en zoo ging het dag uit dag in tot de vier hoeken van het land schoon waren. Het had evenwel moeite gekost; het water was hem meer dan eens over de klompen geloo- pen en natte voeten, och, hij kon er zoc slecht tegen. Dochals het hooi maar goed binnen kwam. Hij had zijn veldketel al eens met een topje gevuld en het de „blauwe” voorgeworpen en het beest „griende” toen het op was. Morgen of overmorgen moest hij dan met zijn jongen er heen om met de huiinge te be ginnen. ’t Werd morgen, overmorgen al tijd regen. Nog eens morgen, overmorgen nog regen. Men ging eens kijken op een dro gen morgen, ieder met een hark op den schouderhet kon nooit kwaadmis schien konden ze het wat naar de hoogte op halen dan lag het toch wat geschikter om te rijpen. Illusie! Hoog en laag het was ééne watermassa. Zij konden bij den ingang blij ven staan, de vlakten overzien, zwijgend een poos staren maar er iets aan doen, dat kon den zij niet. Het was niet mogelijk de hooi- hark in beweging te brengen om het gering ste halmpje „onder slag” te krijgen. Trooste loos en met een bezwaard gemoed gingen ze samen dan ook weer naar huis, waar moeder de vrouw hen bij den vonder reeds opwacht te, toen zij ze van verre had zien aankomen en daardoor al in den waan was gebracht, dat het werken voor hen niet mogelijk was geweest. Er heerschte droefenis in de woning. Eiken dag werd het nog minder. Regen vlagen met harden wind joeg de maden diep onder water. En ontzonk aan den ouden man zelfs den moed om nog eens te gaan kijker hoe het er met het hooi voorstond. De laat ste maal dat ze er waren, hadden ze de kou sen uitgetrokken om blootsvoets nog wat op het droge te halen, maar de oude had den nacht daarop zoo geweldig gehoest, dat d vrouw uit het bed was gegaan en hem een trekseltje vlierthee had toegediend, waardoor het ergste hoesten was bekomen, maar kort- aemig was hij gebleven en daarom was dar ook besloten om een beteren tijd voor den hooioogst af te wachten en kwam die niet... het had er wel vaker ongunstig voor gestaan. Men kon nu toch niets anders doen hopenhopen op droogte en zonneschijn. In romans en novellen gebeurt het vaak, •i Westelijk Friesland bolswardsche courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1