U wenscht Moderne Tafelkleeden Karpetten Sleml dus vol uorirouuieD Linoleums “X u om de Collecte voor SONNEHEERDT Vrijzinnig Democratische Bond Steeds nieuws Bébé- en Kindergoed inn en P. 0. v. d. F EI WOUDA’s ra ft ond« dewardsche Courant en Westergoo '4 22± J Hf BU1TENLAN D. Geestverwanten STAAT PAL!! Oemeofd KieiiW Woensdag 18 Mei 1927 No. 21 De bekende zware kwal. 2.60 per el, 25 verschillende dessins Uwe keuze te doen uit een groote sorteering? Wij brengen een schitterende collectie Axminster Gebloemde Gestreepte Afd» BOLSWARD. APPELMARKT Zuiver Boekweitmeel ■^®IK recii orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hênnaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Uit den Omtrek. A de Eindhoven A ‘1 De economische conferentie. De handelscommlssie betreffende de douanetarieven heeft een overeenkomst aangenomen, welke eiken staat vrij laat in zijn eigen douane-politiek en zich dus Verscbjjnt VrydagHavonds. V Leefgeld fr. p. p. per half jaar f 1 50, inning 15 ct. Leengeld per looper 40 ct. per kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 2 <g. Buitenland 4 ct. geloofd voor iederen aviateur die een spoor van de vermiste vliegers ontdekt. CHR. BLINDEN TEHUIS. Advertentiön per regel: Woeosdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnumnwr 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij bet Bureau voor oplaagcontrêle. In prima kwaiiieiü ze^r geschikt® ipóh 1 Onze zetel voor den Gemeenteraad IS gewaarborgd, ondanks de bewering van den Vrijheidsbond in z’n strooibiljet. heb- één f ’’pt/ dus niet uitspreekt voor vrijhandel of protectie. De Prins van Wales gaat 22 Juli «L.8. op reis na&r Canada en brengt dan ’Wem een ’•«zoek aan de Vereenlgde SteW, Het aantal Amerikanen, dat dit jaar het vaste land van Europa zal be zoeken, wordt geschat op 450.C/X1 35 Mei a.8. wordt de luchtlijn Rotedam—Duisburg-—Keulen geopend. Wonseradeel werd in Witmarsum gehou den. Hierbij bleek, dat in het afgeloopen halfjaar 8 paarden verloren waren, waar voor 1922.50 was vergoed. Deze verlo ren en afgekeurde paarden hadden ƒ695 opgebracht. Het tekort bedroeg 1631.03. Tot dekking van dit tekort werd de omslag bepaald op 1.10 per 100 ver zekerd kapitaal. Het totale verzekerd be drag bedroeg 144095, waarvan 420 paarden van 213 eigenaars stonden inge schreven. jelukt, doch er ik ARUM, 16 Mei. De halfjaarlijksche bestuursvergadering van de Verzekering- maatschappij van paardenhouders In chie Bolsward behoorden, aan den Aartsbisschop de vraag voorgelegd, of het niet mogelijk was, Witmarsum tot zelfstandige parochie te maken. Mon seigneur willigde dat verzoek in, stelde in Juli 1901 de grenzen der parochie vast en belastte de Paters Augustijnen met de bediening ervan, terwijl ze te vens de toestemming ontvingen, naast de kerk een klooster te mogen oprich ten als Novitiaatshuis voor hun jonge, toetredende leden. Pater Ignatus Rouma, die thans nog te Witmarsum zijn welverdiend otium cum dignitate geniet, was de eerste Prior van het klooster, in April 1902 verleende het Gemeentebestuur toestem ming tot het bouwen der kerk, waarvan A. j. van Schaik architect, en Th. K'oosterman te Sneek aannemer was. ben 2en Juli van hetzelfde jaar had de plechtigheid der eerste steenlegging plaats, en in November werd de eerste odsdienstoefening in de nieuwe kerk Tehouden, waarbij Pater Ambrosius Wijbenga, geboren te Pingjum, de feestrede hield. Het moet voor den Frieschen grond, die in den loop der eeuwen zoo veel monniken aanschouwd had, ja die on geveer geheel kloosterdomein geweest was, wel een eigenaardige gewaarwor ding geweest zijn, toen hij na eeuwen weer de monniken in hun kloosterge- waad terugzag. Ook te Witmarsum en in de omgeving deed de kennismaking met die zwarte mannen wel even vreemd aan, maar ze bleken gelukkig niet Al te gevaarlijk en tegenwoordig is de wederzijdsche waardeering algemeen, zoodat de Augustijnen er zich rustig kunnen wijden aan hun kloosterlijk le ven van gebed, studie en zielenheil. Verschillende Paters, Fraters en Broeders, wier naam een goeden klank heeft in Friesland en daarbuiten, heb ben in deze laatste kwarteeuw meer dere jaren hier hun kloosterleven door gebracht. Piëteitshalve wijzen we slechts op den sympathieken Pastoor Bonifacius van den Oever, verleden jaar alhier overleden. Onder den tegenwoordigen Pastoor Angelus Meijers hoopt Parochie ei* Klooster dus 2 Juli het zilveren be- staansfeest te vieren. De nieuwe vluditen. De mislukte poging van Nungesser en Coli doen de andere Oceaanvliegers niet terugdeinzen. Op ’t oogenblik staan op een vliegveld bij New-York 2 toe stellen met bestemming naar de Licht stad, op mooi weer te wachten. Het zijn het Bellanca-vliegtuig, waarmede Chamberlin en Bertaud de vlucht zullen ondernemen en de eendekker van kapi tein Lindbergh, die voornemens is al leen te gaan, zonder draadloos toestel en zonder sextant (toestel o.a. dienend voor plaatsbepaling op zee). Voorts wordt met spoed een driemotorige Fok- ker-eendekker in gereedheid gebracht voor den Poolvlieger Byrd en zijn twee makkers, die den sprong ook wagen, zoodat, als het gunstige weer nog een paar dagen op zich laat wachten, drie toestellen tegelijk vertrekken. Niettemin zal worden erkend, dat de regeeringen moeten streven naar een te rugkeer tot een meer liberale regeling, waarbij zij echter hun handel, industrie en landbouw een minimum van onvermij delijke protectie kunnen verschaffen. De economische raad van den Volkenbond zal geroepen zijn een internationaal eco nomisch systeem te bestudeeren, waar door beperking der tarieven mogelijk is. Huiszoeking in de „Arcos." De „Arcos”, het gebouw van het Rus sische Handelsgezantschap te Londen, waarin tevens een bureau van de Rus sische Coöperaties is gevestigd, werd voor eenige dagen op last van de En- gelsche politie doorzocht, om eenige En- gelsche ambtelijke stukken op te sporen, die in handen der Russen waren geraakt. Zooals begrijpelijk is, wilden de Russen, wien geen opgaaf van reden werd gege ven, de sleutels van de kluizen niet af geven, waarna de brandkasten door de politie werden geforceerd. Bij de onder zoekingen werden tal van gepantserde bewaarplaatsen ontdekt Na urenlang boren en bikken heeft men massa’s pa perassen, waaronder aanzienlijke bedra gen Engelsch bankpapier aangetroffen, waarvan de echtheid zal worden onder zocht Het bewuste, belangrijke staats-docu- ment is echter nog niet gevonden. Als vanzelfsprekend kwam de Russi sche zaakgelastigde te Londen bij Sir Austin Chamberlain, den minister van buitenlandsche zaken, protesteeren. Deze verklaarde echter, dat de regeering van den inval niets afwist, daar de politie autoriteiten handelen Ingevolge de z.g. „ambsgehelmenwet.” Het is zeer waar- schijnlijk, dat de minister van Binnenl. Zaken, Joynson Hicks, op eigen gezag handelde. De verklaring van dezen mi nister Is nog niet gepubliceerd. De Russische pers heeft zich zeer ver ontwaardigd betoont over den Inval én dezen een ernstige schending dre bestaande Engelsch-Russische betrekkin gen genoemd. Het „Berliner Taegblat” meldt, dat de sovjet-regeering voorloopig niet van plan Is de economsiche overeenkomst met Engeland op te zeggen. De vriendschapsband tusschen Albanië en Italië. Bij een nota-wisseling tusschen Mus solini en den Albaneeschen gezant op 26 April j.l., zijn de regeeringen, die een plechtige bevestiging wilden geven van de volkomen eensgezindheid en de goe de verstandhouding, die er tusschen hen bestaat, overeengekomen een verklaring te publiceeren. Deze verklaring houdt In, dat geen der beide regeeringen, zonder daaromtrent ’n voorloopige bespreking te houden, en volkomen overeenstemming is bereikt, onderhandelingen zal aanknoopen, indien zij, hetzij gezamenlijk, hetzij ieder afzon derlijk, door een of meer mogendheden worden uitgenoodigd tot het aanknoopen van onderhandelingen aangaande de interpretatie of de toepassing van het pact van Tirana, de toetreding van der den tot dat pact, of tot onderhandelingen, welke in elk geval de betrekkingen tus- shcen Italië en Albanië betreffen. Het veelbesproken en in de vorige vergadering in geheime zitting behan deld geschil tusschen den brandstofhan- delaar J. J. Dijkstra en den directeur der gasfabriek over betaling eener nota werd nog eens in beraadslaging gege ven, omdat Dijkstra per gezegeld adres den Raad verzocht deze zaak in der minne te schikken, „hoewel het hem duidelijk is, dat genoemde rekening is „betaald”. Deze term gaf den Raad aanleiding het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Ter fine van advies werd naar Bur gemeester en Wethouders gerenvoyeerd het verzoek van IJ. Bouma, Heiden schap, met ondersteuningsadres om ver goeding voor zijn noodslachtplaats. Na drukke bespreking werd besloten het oude gedeelte walbeschoeiïng langs de Dolte, ter lengte van 20 M. te ver nieuwen tegelijk met de werkzaamhe den voor vernieuwing van de Paarde- stalbrug. Als gewoonlijk moest de agenda wor den uitgebreid met punten, waarvan het adres veelal op den dag der raadsver gadering binnenkomt. Thans betroffen de stukken het gas bedrijf. De directeur van dit bedrijf ver zocht namens de gascommissie een be drag van f2500.te willen voteeren vooor herstel van een retortoven, waar toe werd besloten. Eenige groot-gasverbruikers ver zochten wijziging van het gastarief. ’t Spreekt vanzelf, dat dit stuk werd terug verwezen naar Burg, en Weth. die te zijner tijd een prae-advies om trent deze aangelegenheid bij den Raad zullen inleveren. De race over den Oceaan. In luchtvaartkringen wordt bijna al gemeen, de hoop opgegeven, dat de Fransche vliegers nog in leven zijn. De onderzoekingen met vliegtuigen, sche pen en een luchtschip, welke reeds Maandag 9 Mei werden ingasteld, heb ben nog geen resultaat gehad, zoodat als waarschijnlijk kan worden aange nomen, ,dat de vliegers omgekomen zijn in de onmetelijke wateren van den At- lantischen Oceaan. Het sprankje hoop, dat er opflikkerde, als zou de „Witte Vogel” terecht gekomen zijn in Har- boor Grace, een zéér dun bevolkt ge bied met vele'inhammen en kreken en dat de vliegers nog geen contact met de bewoonde wereld hebben ik ook reeds gebluscht. De New-Yorksche hoteleigenaar en aviatiek-enthousiast, Raymond Orteig, die 25.000 dollar had uitgeloofd voor een welslagen van de Oceaan- vlucht van Nungesser en Coli, heeft thans een premie van 5000 dollar uit- Jubileum. TJERKWERD. .Donderdag 12 Mei was 't de dag, dat oijze plaatsgenoot de heer Wieger Bakker 25 jaar onafgebroken bij de gemeente als dorpsreiniger in dienst is geweest. Met gerustheid kun nen wij zeggen dat Bakker zijn arbeid steeds met opgewektheid en lust heeft volbracht, tot tevredenheid van alle in woners van ons dorp. Jammer is het, dat deze dag zoo in alle stilte is voor bij gegaan. Een huldiging was op zijn plaats geweest. WORKUM, 11 Mei 1927. De Raad dezer gemeente kwam gisteren in open bare vergadering bijeen. Hoewel een veel besproken punt, de z.g.n. schoon heidscommissie aan de orde kwam was er buiten de pers geen belangstelling op de publieke tribune. De notulen der vorige vergadering en de mgekomen stukken gaven den raadsleden geen aanleiding het woord te voeren. Bij het voorstel De Boer om de overeenkomst met de z.g. schoon- reidscommissie op te zeggen bleef de discussie beperkt tot eenige leden. De heer De Boer expliceerde zijn voorstel nog nader, doch het mocht hem niet ge lukken een meerderheid te vinden. Met 8 tegen 3 stemmen werd zijn voorstel verworpen. De gehouden lezing in hotel „Ketelaar” over de werking der Com missie was aan dit resultaat blijkbaar niet vreemd. Voor kennisgeving werd aangenomen het verslag met balans en verlies- en winstrekening van de Vereeniging „Volkshuisvesting” over 1926. Nu de goedkeuring op de gemeente-begroor ting dienst 1927 van Gedeputeerde Sta ten was verkregen werden de beigroo- tingen van het Burgerlijk Armbestuur en van het Stadsweeshuis voor den dienst 1927 onveranderd vastgesteld. Niettegenstaande de begrooting voor 1927 ruim f8000.minder aan uitga ven bevat dan het vorig jaar moest de Raad besluiten het vermenigvuldigings- cijfer voor de plaatselijke inkomsten belasting te verhoogen en vast te stellen op 3, even hoog als in het jaar 1922. De begrooting van 1926, die met raasche schreden haar afsluiting nadert, werd alsnog gewijzigd, evenals de staat van Waterstaatwerken, in verband met de verlaging van de Pijpbrug met 10 c.M. Ingevolge de vissdherijwet werd een redactiewijziging aangebracht in de verordening op de heffing van rechten wegens de uitgifte van stukken ter secretarie enz. en zal dit besluit opnieuw ter goedkeuring worden opgezonden. LWel doet het Dinsdags- te houdT>< waarin opgenomen Zilveren feest van de Parochie en het Klooster der Paters Augustijnen te Witmarsum. 2 JULI 1902—2 JULI 1927. Binnen een paar maanden zal het Augustijnenklooster te Witmarsum, na de Reformatie het eenige mannenkloos ter in het noorden, zijn zilveren stich- tingsfeest vieren. De Augustijnen erkennen als hun Stichter den bekenden Kerkleeraar Augustinus, bisschop van Hippo, op de noordkust van Africa, waar hij in 430 overleed na verschillende klooosterfami- liën zoowel voor mannen als voor vrou wen te hebben gesticht. Deze kozen we gens hun voortdurende uitbreiding steeds ruimer terrein en staken de zee over. Zoo ontstonden nieuwe Augustij- nengroepen in Spanje, Italië, Duitsch- land en Frankrijk. Ómdat die nieuwe nederzettingen met geen anderen een- heidsband dan den Augustijnschen Re gel onbewust steeds verder uit elkaar weken, wenschte Paus Alexander IV ze te centraliseeren tot één groote Orde onder één Generaal-Overste. Zulks kwam in 1256 tot stand. Paus Pius V verhief haar in 1567 tot Bedel-Orde. Aldus krachtig gereorganiseerd breidde ze zich, verdeeld in Provinciën, over de geheele werëld uit. Een dezer was de Keulsch-Belgische, die zoo veel be roemde professoren aan de Uuniversi- teit van Leuven heeft geschonken. Van de ruim vijftig kloosters, die deze Pro vincie, waartoe Nederland behoorde,, v-’^r de Hervorming telde, waren er zes in ons vaderland, namelijk te Maas tricht, Dordrecht, Middelburg, Appin- ?edam, Haarlem en Enkhuizen. De Orde had in ons land parochies te Am sterdam, Bodegraven, Breda, Gronin gen, Den Bosch, Nieuwendam, Nijme gen, Utrecht en Zierikzee. Thans telt zij hier de volgende nederzettingen: Amsterdam (2 parochies), Utrecht (3 parochies), Nieuwendam, Oostzaan, (klooster en studiehuis Philosophic, gymnasium), Nijmegen klooster en studiehuis Theologie) Ven lo (klooster en gymnasium). Overveen (klooster en Lyceum), en het thans ju- bileerende Witmarsum (klooster en No vitiaatshuis). Reeds herhaaldelijk hadden de katho lieken van Witmarsum en omgeving, die kerkelijk tot de verwijderde paro- Pa I 1 i LIJST 1.1 KISCHT DB BLAUWSTBEEP ZAK! 1 OIx ni-wmoM-mrir-mT— i -wnrmnri r 1 sj s G 5 NIEUWSBLAD JÏEBRWOLKESpeciaalzaak Blauwpoort w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1