HORLOGES WOUDA’s P.O.v.d.KLEI Dames voor ieder een passend Corset in elke pry s. Schitterend is Ms^i&olswardsche Courant en Westergoo Pnhn lllnllin UüUI .Ullllnli SpeciaalzaaK,BlauuiDoorl V ,1 Kousen en Handschoenen Woensdag 25 Mei 1927 iiiiiiraiiiiiiiffliii KARPETTEN LOOPERS LINOLEUMS BALATUMS GORDIJNSTOFFEN VITRAGES Veel nieuwe soorten Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD BUITENLAND. Stadsnieuws. Uit den Omtrek. No. 23 en Hennaarderadeel Telefoon No. 12 wonder, dat het gouden bruidspaar, hier men Parfumerie Joyzelly, Haarlem. onze sorteering Sanis Tapis, het ideale karpet voor Woon- Opwekkend en verfrisschend Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeid fr. p. p. per half jaar f 1 50, inning 15 ct. Leesgeid per looper 40 ct. per kwartaal. Dit no bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 2 ct. Buitenland 4 ct. tracht men in het buitenland nieuwe af zetgebieden te openen. Het concentreeren van bedrijven in de ijzer-industrie breidt zich daardoor uit. De Belgische regeering ondersteund dit, doordat een wetsontwerp tot verlichting van heffingen bij aaneensluiting van be drijven zal worden doorgevoerd. Axminster Gebloemd Gestreept Cocos Parei-Tarwebloem Voordeeligst adres ui. gorter, fialigasir. SNEEK. Vraagt ons kamers, Kinderkamers en Slaapkamers. Ijzersterk. Geheel stofvrij. Nieuwe dessins Pluche en Gobline Tafelkleeden APPELMARKT. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Volkenbond. Van 25 tot 31 Mei a.s. houdt de We- eldbond van Volkenbonds-vereenigingen haar tweede congres in Berlijn. Er ne men circa 300 gedelegeerden aan deel, onder wie ook leiders der Volkenbonds- beweging in Japan en Noord-Amerika. De Economische Conferentie. In een onderhoud met Nederlandsche journalisten verklaarde de heer Colijn, dat de uitkomst van de conferentie, op het punt der handelsvraagstukken, veel beter bleek te zijn, dan hij er oorspron kelijk van had verwacht. De resolutie in het landbouwrapport tegen onbillijke toepassing van sanitaire (gezondheids) controle, waarvoor onze landgenoot Lovink zich in de lardbouw- commissie zooveel moeite gaf, achtte de heer Colijn van groot belang zooals hij trouwens reeds in zijn eerste nota aan de conferentie had uiteengezet. De uitkomsten van de commissii voor de industrie achtte onze oud-miraster zeer vaag. Dit is een bewijs, dat de® kwestie momenteel nog niet rijp is voer interna tionaal overleg. Hoewel de Russen nu en dan fungeer* den als blaasbalg in een smirse, belem merden zij de conferentie toet geenszins maar trachtten op sommige punten in derdaad mede te werken h de goede richting. De heer Colijn verklaarde zich te heb ben laten leiden door de geiachte, hoe de wereld behoort te zijn ingricht op eco nomisch gebied. Maar wnneer de we reld niet medewerkt om di ideaal te ver wezenlijken, moet z.i. el land op zich zelf bedacht blijven. Indien de aanbevelingen fan het handels- rapport, zooals die nu rt de conferentie aanvaard zijn, door d staten worden opgevolgd, gebeurt er/olgens den heer Colijn, feitelijk niets anders, dan dat alle landen de traditbneele Nederland sche handelspolitiek aanvaarden. Neder land behoeft zijn poliiek dan echter in niets te wijzigen. BOLSWARD. De Oeref. Kerk is door een schenking, belast met vruchtgebruik in het bezit gekomen van het pand van den heer J. Mulder, om dat in te richten tot Tehuis voor Ouden van dagen. BOLSWARD. Als bijzonderheid kun nen we vermelden, dat heer Spijksma alhier, van een Indische loopeend. een ei raapte, welke het respectable gewicht had van 120 gram. BOLSWARD. Als bijzonderheid kun nen we vermelden, dat de heer Spijksma alhier, van een Indsiche loopeend een ei raapte, welke het respectabele gewicht had van 120 gram. heeft verklaard: „Parijs is gedaan. Als we inderdaad vertrekken, zullen we waarschijnlijk naar het Westen en niet naar het Oosten vliegen, wellicht naar Honoloeloe.” BOLSWARD. De collecte voor Sonne- heerdt, Christelijk Blindentehuis te Erme- lo, heeft in onze stad opgebracht ƒ50.13. BOLSWARD. De traditioneele prijs vraag, welke telken jare door de redac tie en den uitgever van het Geïllustreer de Schildersblad wordt uitgeschreven, was voor 1927 een ontwerp voor een tooneelfront. Het aantal inzendingen bedroeg 103. Onzen pBaatsgertoot, den heer Taco van der Meer, werd de 1ste prijs toe gekend voor zijn ontwerp, motto „Spoed.” Voorts werden nog 2 prijzen en 10 diplo ma’s aan andere inzenders toegewezen. Het ontwerp „Spoed” dat bekroond werd, vestigt dadelijk bijzonder de aan dacht op zich door den beschaafden war men toon, waarin het geheel is gehouden. De teekening van omranding en gor dijn demonstreert duidelijk hun taak. In de bovenhoeken is verlichting aange bracht, hetgeen het geheel een bijzondere aantrekking geeft, terwijl in de omran ding boven het doek de woorden Sljucht en Rjucht in stijlvolle gouden letters aan weerszijden van den Adelaar, ons stads wapen, en de Friesche vlag prijken. De jury voor deze prijsvraag bestond uit de heeren Jac. van den Bosch, J. Go- defroy en J. L. van Ishoven te Amster dam. De Belgische industrie. De toestand in het Belgische bedrijfs leven wordt hoe langer hoe moeilijker. Vooral geldt dit ten opzichte van de ko- lenwmning, daar de voorraden aan de mijren thans meer dan een millioen ton bedagen. De glasindustrie dooft gelei delik haar ovens uit. In de bouwbedrij- ver is eveneens niet voldoende werk. De bimenlandsche afzet voor de ijzerindus- trr is eveneens onvoldoende en derhalve De nieuwe Fran'Ohe Legerwet Het wetsontwerp hetwelk de Kamer thans behandelt, kn men feitelijk in ‘t hoofdstukken spliten. Het eerste gedeelte dat reeds door dromer is aangenomen, betreft de mobisatie der natie in oor logstijd. De dri<andere gedeelten hebben betrekking opde reorganisatie van het leger. De voorarmste bepaling is wel, dat de dienstti» van 18 maanden verkort wordt tot-en jaar- De oefening wordt gec'entraliierd, met welk doel Frankrijk in 20 mitaire districten is verdeeld, elk district orrespondeerend met een leger divisie. Bij mobilisatie worden deze 20 divisfc» uitgebreid tot 40. D-' oud-minister van Oorlog, Maginot, opinie de discussies in de Kamer en oe- feytfe kritiek uit op het aantal divisies ire'e nieuwe wet, op grond van het feit, cal het aantal beschikbare mannen zulk en aantal niet rechtvaardigt. De twee laatste gedeelten betreffen de kadeis en de aanwerving van de solda ten. De linkerzijde der Kamer vreest, dat van verkorting van den diensttijd voor- eers niet veel zal komen, omdat in het slotrtikel staat, dat eerst tot verkorting kat worden overgegaan, indien alle voor warden daartoe zijn vervuld. De linker- zije diende daarom een amendement in, d: een vroegere vermindering van den d'nsttijd mogelijk maakt. Painlevé, de nnister van oorlog en ook Poincaré zijn ehter sterk tegen dit amendement ge- jnt. sympathie voor het plan. Tot een uitdra gende zaak kwam men eohter alsnog niet. De leden zal eerst nog eens schrif telijk worden uitgelegd: doel en streven eener zoodanige school. ARUM, 21 Mei. Een gevoelig verlies trof deze week den landbouwer Hettinga alhier. Toen hij ’s morgens in de stal kwam, vond hij daar zijn kostbaren stam- boekstier dood liggen. Het cadaver moest naar Bergum worden vervoerd. Den volgenden dag trof hem weer een ongeluk, dat echter nog goed afliep. Met een koe op zijn veewagen reed hij langs de Bolswarder vaart toen het paard schrikte voor een voorbijzeilend schip. De boer wist het schichtige dier nog In bedwang te houden, maar de wagen stond in een zeer hellenden toestand in den berm, zoodat er gevaar was, dat de wagen met de koe in de sloot terecht zou komen. De inzittenden van een pas- seerende auto verleenden nog tijdig hulp, door de koe los te maken, zoodat het dier behouden den overkant bereikte, nadat de wagen in het water was ge kanteld. MAKKUM. Verleden Donderdagavond hield het Departement Makkum van de 1 Maatschappij tot Nut van het Algemeen een huishoudelijke vergadering op de bovenzaal van „de Prins” welke verga dering, bij ontstentenis van den voor zitter, den heer De Jager, gepresideerd werd door het bestuurslid, den heer F. van Dijk. De notulen werden na een kleine aan vulling vastgesteld. Een enkel ingekomen stuk, behelzende samenwerking tusschen verschillende de partementen werd voor kennisgeving aangenomen, waarna verkiezingen plaats hadden wegens bedanken door vertrek van den heer en mevrouw E. P. Kingma en den heer R. Jollema. In de vacature mevr. Kingma-Steen- hoek werd benoemd tot bestuurslid der bibliotheek-commissie mevrouw Van der Burg-Piccardt. In de Spaarbank-directie werd in de vacature van den heer Jollema gekozen de heer H. Yntema te Idsega- huizen, terwijl in het departemehtsbe- stuur (vac. de heer E. P. Kingma) geko zen werd de heer J. R. Steensma. Op de aanstaande districtsvergadering zal het Departement worden vertegen woordigd door mevrouw Tichelaar-Kra- mer, die zich hiervoor bereid verklaarde. Bij „verkiezing hoofdbestuursleden” werd aan de nos. 1 der voordracht de voorkeur gegeven, hierop de sten! uit te brengen. Na een enkele opmerking bij de rond vraag werd de vergadering gesloten. MAKKUM. Donderdag, Vrijdag en Za terdag j.l. gaf het tooneelgezelschap (dir. de heer Albert Bakker) alhier tooneel- voorstelllngen. Gespeeld werden „Mooi Juultje van Volendam”, „Vadertje Langben” en „De big van het 168ste”, alle welke stukken met succes opgevoerd werden. Vooral „Mooi Juultje” en „Vadertje Langbeen" bekend als Atte en Sytske, op 2Ó Mei veel belangstelling ondervond van hun dorps- genooten. Velen bezochten dien dag de beide oudjes en vele bewijzen van mede leven werden hun geschonken. Het werd voor hen een vreugdevolle dag. Het fan farecorps „Wubbenus Jacobs” bracht ’s avonds de oude lal een serenade. Gouden bruiloft ARUM, 21 Mei. Een gouden bruiloft is geen dagelijksche gebeurtenis. Geen ARUM, 21 Mei. Onze kaatsvereeni- ging „Willem Westra” zal op de Bonds- partij op Pinkstermaandag uitkomen met het volgende partuur: R. Yetsinga, J. van der Schel en Y. de Jong. Tooneelgezelschap Albert Bakker. BOLSWARD. De heer Albert Bakker is met zijn gezelschap in onze stad ge arriveerd en heeft haar schouwburgtent nabij de Blauwpoortsbrug opgeslagen. Reeds voor eenigen tijd werd vol lof over het spel van deze tooneelisten ge schreven door onzen correspondent te Witmarsum, terwijl onze reporter te Makkum elders in dit nummer eenige waardeerende woorden aan Albert Bak ker c.s. wijdt. Voor nadere bijzonderheden leze de advertentie, welke ook in dit nummer voorkomt ARUM, 21 Mei. Na lang wachten zijn eindelijk de stekjes van „Floralia” geko men. Aan alle leden werden weer drie planten ter verzorging meegegeven, n.l. een bolbegonia, een geranium en een Calceolaria. In September, als de planten terug ko men om door een jury te worden ge keurd, zullen er wel mooie staaltjes van kweekkunst te bewonderen zijn. We wen- schen allen kweekers veel succes. NEW YORK—PARIJS. Den 25-jarigen „Lucky” Lindbergh is ’t gelukt deze monstervlucht te volbren gen. Lindbergh vertrok Vrijdagmorgen te gen het krieken van den dag. Reeds had hij in den nacht willen opstijgen, maar het slechte weer belette dit. Gedurende den tocht had hij het dikwijls zwaar te verantwoorden met hevige hagelbuien. Het is voor den jongen vlieger een kra nige prestatie geheel alleen meer dan drie en dertig uren onafgebroken een vliegtuig te besturen door ongebaande luchtwegen. De aankomst op Bourget Van des avonds 8 uur af trokken dui zenden menschen naar het vliegveld. De politie stond machteloos tegenover de onafgebroken file van voertuigen. Toen het vliegtuig verscheen stormde menigte er op af, den vlieger een ovatie brengend, die zijn vlieghelm afdeed om ’n strooien hoed op te zetten. De menigte trok hem uit zijn toestel, droeg hem in triumf rond. Beschermd door militairen bereikte hij eindelijk het directiegebouw van de vlieghaven. In het gedrang werden vrouwen omvergeworpen kinderen onder den voet geloopen. Het was een paniek van geestdrift schrijft het „Hbl.” Daar, in het directiegebouw wachtte hem de Amerikaansche ambassadeur, Myron Herrick, dien hij omhelsde. Het enthousiasme in Amerika was bui tengewoon groot. Meer dan 1500 draadlooze telegram men met gelukwenschen werden door de radio-maatschappijen verzonden. In elk dorpje, in elke stad klinkt telkens ap plaus voor de onverschrokkenheid van dezen „Columbus van het luchtruim.” In New York dansten de theaterbe zoekers op straat, zongen en juichten van vreugde temidden van oorverdoo- vend loeien en fluiten, toen het nieuws van Lingberg’s aankomst New York be reikte. Kranten en papieren, geworpen uit de wolkenkrabbers, verduisterden de lucht. Uit vele andere steden komen even eens berichten van ongebreideld enthou siasme. De kerkklokken luidden, sirenen loeiden. Reeds hebben 6 jonggeborenen den voornaam Lingbergh ontvangen. Lingbergh’s moeder, die te Detroit leerares is, had Vrijdag den geheelen dag rustig les gegeven in scheikunde aan de technische school aldaar en scheen blijk baar even kalm als haar zoon toen hij zijn groote vlucht ondernam. Bij het bericht van de aankomst ver klaarde ze: „Ik had steeds de idee, dat hij zou slagen. Hij heeft de grootste on derneming van zijn leven voltooid en ik ben trotsch de moeder van zulk een zoon te zijn. In Parijs heeft de Fransche regeering de Amerikaansche vlag doen hijschen op het Palais du Louvre. De voorzitter van den Parijschen ge meenteraad heeft aan den ambassadeur der Vereenigde Staten de gelukwenschen der stad Parijs overgebracht. President Doumergue heeft aan presi dent Coolidge de hartelijkste gelukwen schen van het geheele land overgebracht. Coolidge zond een telegram van dank betuiging waarin hij verklaarde, dat het Amerikaansche volk niet nalaat te deelen in de smart van Frankrijk over het ver lies van Nungesser en Coli. Reeds is voor Lindbergh het Legioen van Eer aangevraagd. In één slag millioenair. Lindbergh heeft tal van verleidelijke telegrafische aanbiedingen ontvangen music halls, van een filmmaatschappij, van schouwburgen, van radio-maatschap pijen; voorts hebben dagbladen en uit gevers hem aanzienlijke sommen aan geboden. Bij elkaar vertegenwoordigen de aanbiedingen een waarde van meer dan een millioen dollar, Zijn volgende vlucht De 25-jarige Zweed-Amerikaan houdt niet met vliegen op. Hij is van plan door de lucht naar Australië of de Phillippij- nen te gaan. Wie volgt? Volgens Lindbergh’s verklaringen zal misschien onze landgenoot Fokker den tocht ook wagen. Het Bellanca-vliegtuig start niet. De vlieger Chamberlain, die deel zou nemen aan den vliegtocht New YorkParijs met een Bellanca-eendekker Axminster Gebloemd Gestreept Cocos BOLSWARD. Op initiatief van de afd. Bolsward van den A(artsdiocesanen) B(oeren-) en T(uinders) B(ond) had vorige week te Sneek een bijeenkomst plaats van geestelijke adviseurs en be stuursleden van afdeelingen van dien Bond in Friesland. Het doel was: be spreking van de mogelijkheid van op richting van een Lagere Landbouwschool te Bolsward. Over het geheel was er veel Wedvlucht Helmond 170 KJVL Was het vorige week Zondag slecht weer, deze Zondag echter was het nog minder. Toen om 7 uur de duiven werden los gelaten, viel de regen hier bij stroo- men neer. Het was dan ook geen won der, dat de duiven iets langer werk had den, daar ze tevens tegen den harden wind hadden te kampen. De eerste duif werd geconstateerd om 11 uur, 20 min. 8 sec. Eigenaar W. Hoek stra. De tweede duif volgde slechts eenige minuten later, wat op zoo’n afstand van geen beteekenis is. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: W. Hoekstra, aank. duif 11 uur, 20 min. 8 sec. 2e prijs: J. Postuma, aank. duif 11 uur, 23 min. 53 sec. 3e prijs Ruyter, aank. duif, 11 uur, 41 min., 41 sec. Verscheidene duiven kwamen juist even na den vastgestelden tijd binnen, een strop voor de eigenaars, daar deze duiven geen punten meer kregen. Zondag a.s. laatste wedvlucht met ou de duiven, vanaf Stapelveld (Limburg) 240 K.M. Inkorven Vrijdagavond tusschen 8 en 9 uur bij den heer Witteveen. De duiven worden Zondagmorgen losgelaten om 7 uur. et, D v— Gs NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1