I Gouden Dames Horloges Fa. s. boliïiiiii co. nr. J. van der swwm 0. SIEEK UROOm &DREESfflfiim| -FNEEK - H Bolswardsche Courant en Westergoo 4 OW "LINNENKASTEN! MODERNE TALEN (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL Dir. F. E. LAMMERS ■niaaiiH BUITENLAND. I Woensdag 8 Juni 1927 No, 27 A en I. uitslagen 4—1. 4—0. Stadsnieuws. Parfumerie Joyzelly, Haarlem. 0—3. 2—1. Opwekkend en verfrisschend BOLSWARD. Zuster Emilia in het R. K. Liefdegesticht alhier, vierde dezer da gen onder zeer groote belangstelling haar zilveren Orde-feest.. &iu Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. m le INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. D Enorme keuze in met lintjes Ook met Gouden banden van na GOEDKOOPSTE lol de FlJfiSTE kwaliteiten. Opaal Hangers en Broches Uitgebreide sorteering. Jnweelen Broches en lange Spelden Enorme voorraad Servetbanden Speciaal in Theelepels Nieuwestad t/o de Lange-pijp LEEUWARDEN. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50, inning 15 ct. Leesgeld per looper 40,ct. per kwartaal. Mijnheer de Redacteur. Gelieve onderstaande te plaatsen in „De Jongs Nieuwsblad”, bij voorbaat mijn dank. Waar nu reeds een oproep plaats vindt om geldelijke offers bijeen te brengen voor de geteisterde streken in ons land, zal ieder daartoe gaarne naar vernjogen willen bijdragen. Maar er moet ontzaglijk veel wezen, en daarom M. de R., komt ondergeteeken- de langs dezen weg een voorstel doen aan Heeren werkgevers en werknemers, n.l.: een uur langer werken en dat loon afdragen aan het Nationaal Steuncomité! Zou hier ter stede geen plaatselijk co mité gevormd kunnen worden uit ver schillende vereenigingen, ten einde te ge raken tot verwerkelijking van voornoemd idee? Ondergeteekende is bereid mee te wer ken aan de verdere afwikkeling, als men voorhands instemming doet blijken door bijv, mondeling of schriftelijk hem daar mede in kennis te stellen. U, M. de R., dankend voor de reeds verleende medewerking. teeken ik mij, N. JORRITSMA. Bols ward, 6 Juni 1927. Uit den Omtrek. WOMMELS, 5 Juni. Na een voorjaar dat meer op een herfst geleek, is dan de maand Juni gekomen, die waarlijk eenigs- zins zomersche allures begint aan te ne men. Althans gisteren werden wij op een heerlijken dag vergast, een dag, geschikt om het seizoen van openluchtconcerten te openen. Den geheelen dag wapperde dan ook gisteren de vlag op de muziektent op de „terp” ten teeken, dat het eerste concert des avonds verwacht kon worden. Het eerste openlucht-concert werd ge geven door het Chr. Fanfarecorps „Eu- phonia”, onder leiding van onzen dorps genoot den heer S. Zandstra. Er werd met toewijding gespeeld. Al waren de meeste nummers van het programma „oude bekenden” en al ston den enkele muzikanten soms op gespan nen voet met de klankzuiverheid, zoodat zij den naam „Euphonia” wel eenigszins geweld aandeden, toch werd met groote aandacht het 'geheele concert gevolgd door een talrijk opgekomen menigte; er waren ook vele toehoorders van buiten. Zoo kan dan het eerste concert ge slaagd heeten. En het doet verlangen naar het volgende, dat gegeven zal worden door het vrijz. gemengd koor „Helje op” of het Chr. gemengd koor „Deum Lau- damus”. Jammer, dat het aantal muziekbeoefe- nende vereenigingen in ons dorp met één is verminderd: het strijkje „Lyts mar Kri- gel” n.l., dat het vorig jaar met z’n con certen nog zulk een succes oogstte, is de vorige herfst zonder ophef na een lang durig, doch geduldig gedragen finantieel lijden in den bloeienden leeftijd van zes tien jaren overleden. Blauwe week. Vrijdagavond j.l. werd door het drank- weer-comité hier ter stede een openlucht samenkomst geptganiseerd, welke ge houden werd op het Hengstepad. Na een rondegang door de stad van het Hollandiacorps, dat voor en na de rede, welke werd uitgesproken door Ds. Van d:r Horst te Deersum, zijn medewerking verleende, hadden vele belangstellenden ach om het podium verzameld. Ds. Van der Horst hield een toespraak, velke het luisterende publiek ten zeerste aeeft geboeid. Jammer was het, dat even als verleden jaar de jeugd aan dezen pro- paganda-avond veel afbreuk deed, door het vele lawaai en gestoei. De spreker begon met te verklaren, dat wat feitelijk gezegd zou worden, niet iets nieuws was. Reeds een 25 jaar lang is er over drankbestrijding gesproken, dus men weet van te voren wel, wat de inhoud van de rede zal zijn. Niettemin is het toch noodig, steeds op het nut, ja BOLSWARD. De oudste afdeemig van het R. K. Jongenspatronaat „Sint An- tonius” alhier, maakte den 2en Pinkster dag een pleizierreisje. Eerst ging het per tram naar Sneek, waar men de vereenigingen van Leeuwar den en Sneek opwachtte in het Vereeni- gingsgebouw. Daarna werd eenige uren vertoefd in de bioscoop „Amicitia”, waar de voor deze gelegenheid expres bestelde rolprent: „Alleen op de wereld” werd af gedraaid. Vervolgens werd van een wa tertochtje genoten over het Sneeker meer naar het Paviljoen. Nadat men hier eenige uren had zoek gebracht, stapten de jongelui weer te Sneek aan wal, om in de kerk een spe ciaal voor dit doel gehouden godsdienst oefening bij te wonen. Dan werd nog maals den „inwendigen mensch” tef de- ge versterkt en wel in het gebouw-voor noemd. Zoo was de dag-order afgeloopen en keerden de jongens met aan het hoofd o.m. den Moderator pater Eickholt behouden en wèl voldaan te kwart voor negen in de heimat terug. gemiddelde in één wedstrijd, aangebo den door den F. V. B. Rood Geel. Zilveren medaille voor de hoogste sco re, aangeb. door den heer H. R. Kingma, Friesland (na loting met Rood Geel). Na de prijsuitreiking voerden nog ver schillende sprekers tiet Woord, die alle het bestuur van C. A. B. roemden, om den ijver, welke aan den dag wordt ge legd om de voetbalsport in Bolsward op hooger peil te brengen. Jammer is het, dat de kas van C. A. B. het ook dit jaar weer moet ontgelden. De recette was bedroevend laag. Schild wijk 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags ZENUWARTS is vanaf Donderdag 9 Juni weer te spreken; dagelijks van 111. een vischliefhebber, werd een uur ge kampt in Parrega, maar door de 21 leden werd geen enkel baarsje meer bemach tigd, zoodat deze prijs voor een volgen den wedstrijd wordt bewaard. De prijzen bestonden uit huishoudelijke voorwerpen. Om 12 uur arriveerde men weer te Bolsward. De- vangst was slecht. Buitengewone fraaie kasten ss MASSIEF EIKEN legkasfge- g heel fraai gebeeldhouwd, met 2 deuren en groote lade, ge- heele hoogte ntr. 7C Aft 2 10, breedte 1.10 1 |j Ook voor Ll’XE MEUBELEN. g Wedvlucht Simpelveld (Limburg) 240 K.M. BOLSWARD. De vluchten met oude duiven behooren weer tot het verleden. Zondag 29 Mei had de laatste wedvlucht plaats vanaf Simpelveld, 240 K.M. Over het algemeen kunnen we over deze vlucht tevreden zijn, daar haast alle duiven zijn aangekomen, waarvan 6 stuks binnen den vastgestelden tijd. Daar het weer zeer slecht was in den vroegen morgen, vreesden we reeds, dat ook deze vlucht weer op een mislukking zou uitdraaien, gelukkig is ’t anders uit gekomen. De duiven werden losgelaten om 7 uur met zwaarbewolkte lucht en sterke zij wind. De eerste duif werd geconstateerd om 11 uur, 49 min. 6 sec. eigenaar W. Hoek stra. De uitslag is als volgt: 1ste prijs W. Hoekstra, aank. duif 11 uur, 49 min. 6 sec. 2de prijs I. Gerritsma, aank. duif 11 uur, 49 min., 8y2 sec. 3de prijs Ruyter, aankomst duif 11 uur, 50 min., 16 sec. x 4de prijs H. Hermanides, aankomst duif 11 uur, 50 min., 55 sec. 5de prijs Ruyter, aankomst duif 12 uur, 3 min., 16 sec. 6de prijs Ruyter, aankomst duif 12 uur, 28 min., 6 sec. De meeste punten op dezelfde duif zijn behaald door H. Hermanides met 25 pun ten, we feliciteeren dan ook den heer Hermanides met het behaalde kampioen schap oude duiven. Per abuis werd vorige week de helft maar geplaatst. de plicht van geheelonthouding te wij zen. Het is toch bekend, welk een scha delijke gevolgen de alcohol heeft voor de maatschappij en het gezin. Spr. schetste dit met tal van sprekende voorbeelden. Het mensch-zijn, dit is het medeleven in droefheid en blijdschap met onze mede- menschen, legt ieder de plicht op om te strijden voor een drankvrije wereld. Men moet niet enkel het dr'ankvraagstuk be schouwen als zijnde een kwestie voor zich persoonlijk, maar men moet tevens gevoelen voor het leed en het gebrek, dat anderen door het gebruik van alco holica wordt berokkend. Juist het mede leven met anderen is een kenmerk van het waarlijk mensch-zijn. De onthouders- beweging hier te lande beoogt geen ver bod van alcoholhoudende dranken voor het geheele land, doch slechts de plaatse lijke keuze. Dikwijls spreekt men over deze plaat selijke keuze, als zou ze een dwang zijn, wellre de menschen wordt opgelegd. Van dwingen is echter geen sprake, want in onze samenleving is niemand geheel vrij en steeds is men gebonden door bepaalde wetten. Zal de geheelonthouding de plaatse lijke keuze kunnen bewerkstelligen, dan is een hechte organisatie noodig. Een enkel mensch alleen heeft in onze samen leving weinig of geen invloed. Slechts de massa heeft macht en kracht. Is men dus van oordeel, dat onze maatschappij een groote dienst wordt bewezen, door de gelegenheden voor drankverkoop te sluiten, dan is het noodzakelijk zich te scharen achter het blauwe vaandel. Na afloop van deze propaganda-rede, welke met een luid en langdurig applaus werd beloond, speelde het Hiollandia- muziekcorps nog vele nudimers op ver dienstelijke wijze zeer ten genoegen van het talrijke publiek. BOLSWARD. Den Isten Pinksterdag was door de vischclub „Ons Genoegen” alhier een vischwedstrijd georganiseerd achter Parrega, waaraan door 21 leden werd deelgenomen. De 1ste prijs plus zilveren wisselme- daille werd behaald door P. Sj. de Wit 2e prijs J. Tuinstra, 3e prijs J. Langenberg, 4e prijs L. Lammertsma, 5de prijs K. de Jong, 6de prijs P. Brakels. Om den extra-prijs, aangeboden door De Economische Conferentie. De Roemeensche Minister van Arbeid, Jassy verlangde, dat in de toekomst de in ternationale arbeidsovereenkomsten soepeler zouden worden gemaakt opdat ze gemakke lijker kunnen geratificeerd worden door lan den zooals Roemenië, die pas in opkomst zijn. De Britsche arbeidersgedelegeerde miss Bondfield, eischte in het bizonder, dat men de kinderen niet te vroeg naar fabrieken en werkplaatsen zou zenden maar ze zoo lang mogelijk op school zou laten. DE BONDSKAATSWEDSTRIJD TE FRANEKER. Voor den Bondswedstrijd, welke Pinkster maandag te Franeker werd gehouden, be stond weer veel animo; 52 afdeelingen had den zich laten vertegenwoordigen, waarvan 3 absent bleven. Het weer, dat voor de kaatssport een belangrijke rol speelt, was al lesbehalve, waardoor zeker ook 3 afdeelings- parturen weg bleven en waarom de wed strijd nog al eenigen tijd opgeschort werd. Óp de le lijst vielen af: Vrouwen Parochie, Ijlst, Leeuwarden, Zweins, Makkum, Wei- dum, Harlingen (het kampioenspartuur con tra Wijnaldum), Rauwerd, Bolsward (Meto), Warga, Zurich, Achlum, Sexbierum-Pieters- bierum, Joure, Winsum, St. Anna Par., Schingen, Marssum, Huizum, Ternaard, Arum, Peins, Schalsum.’ Minnertsga, Dong- jum en Engelum. Op de 2e lijst verloren: Beetgum, Ooster- end, Wier, Huins, Ried, Sneek, Tjummarum, Bolsward, Hitzum, Kimswerd, Amsterdam, Oosterlittens en Midlum. KUBAARD, 4 Juni. Gisteren had op de boerenplaats van den veehouder L. Cnossen alhier, een ongeluk plaats. De arbeider S. Hamstra hield een koe aan een touw. Toen de koe plotseling een paar stappen terzijde week, was de arbeider daar niet zoo gauw op ver dacht; door de ruk van de koe aan het touw draaide de romp van den arbeider een halve slag om, zonder dat deze zijn voeten zoo gauw kon verzetten, met het gevolg, dat hij een been brak. Na voorloopige behandeling van dok ter Nammensma, werd de patient naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd, waar het been werd gezet. BOLSWARD. Zaterdagmiddag ge raakte een jongetje van G. H., die op z’n eentje zat te „visschen” aan het Hoog Bolwerk, te water. Zekere D., die juist vanuit de verte ooggetuige was van het ongeval, begaf zich vlug derwaarts en bracht het knaapje behouden op den wal. Seriewedstrijden C. A. B. BOLSWARD. C. A. B. heeft het den tweeden Pinksterdag wel slecht getroffen met het weer. Des morgens liet het zich al heel slecht aanzien en werden tele grammen verstuurd om de wedstrijden af te lasse$. Daar echter reeds een ver- eeniging uit een andere plaats aanwezig was en de lucht wat begon te klaren, werd besloten de wedstrijden toch te doen doorgaan en werden de verschillen de clubs gewaarschuwd. Om elf uur werd aangevangen. Plaatsruimte belet ons uitvoerig ver slag van de matches te geven, zoodat we moeten volstaan met enkel de te vermelden. le ronde: FrieslandBlack Boys: (met rust 20). Rood GeelS. D. L.: (met rust 20). C. A. B.L. S. C.: (met rust 12). Halve competitie: FrieslandRood Geel: (rust 20). FrieslandL. S. C.: (rust 02). L. S. C.Rood Geel: (rust 10). ’s Middags om 5 uur werden in de Wijnberg door voorzitter Van der Meu- len de prijzen uitgereikt. Eereprijs, zilveren lauwertak, aangeb. door de heeren D. A. van der Werf, D. G. van der Werf en N. J. Popma, L. S. C. (vorig jaar werd Friesland winnaar). 1ste prijs: Verguld zilveren distinctief, aangeb. door de vereen, voor Handel en Nijverheid, L. S. C. 2de prijs: Verguld zilveren medaille, aangeb. door de afd. Bolsward van den Bond voor Lich. Opvoeding, Friesland (na loting met Rood Geel). 3e prijs: Zilveren medaille, aangeb. door de kaatsclub „Bolsward” Rood Geel. Zilveren medaille voor het beste doel- Een tweede vlucht New-York-Europa. De vlieger Chamberlin is Vrijdag ’s mor gens elf uur vm het vliegveld bij New-York vertrokken me bestemming naar Berlijn. Op ’t allerlaatste oogenblik stapte de heer Le vine, eigenae van de fabriek die het Bel- lanca-vliegtuè „Columbia” maakte, in. Het was steeds /eheim gehouden, wie de passa gier zou ziji Levine had van zijn voornemen niets aan r(|n echtgenoote gezegd om haar niet weke lang voor dien tijd ongerust te maken. D vliegers hadden meer dan 100 brieven an boord voor verschillende autori teiten in 'Uropa. De „Ólumbia” Is geen nieuw vliegtuig; het is reds meer dan een jaar oud. Het heeft ais ruimöO.OOO K.M. afgelegd en werd begin April ben Chamberlin er het wereldrecord mee bak, voorzien van eenige speciale ga- solinettiks. Het is voorzien van drie 9 cylin der Wight Whirlwind motoren. Noodlandingen. De oceaanvlucht is uitstekend geslaagd, maar door gebrek aan benzine moest het vlieguig te Eisleben in Thuringen dalen, waa/ 100 L. benzine werd ingenomen. De vliejérs voelden zich geheel wel. Na gestart te jjn geraakten de vliegers uit de koers en amkmaal moest een noodlanding worden geflaakt en wel te Kottbus wegens een bnuk in de schroef. 3e Amerikanen zijn niet van plan zich naar Birlijn te laten brengen waar een vorstelijke ontvangst hen wacht, maar willen zelf eerst hin toestel repareeren en daarmee naar Ber lin vliegen. Nader wordt gemeldt, dat de Oceaan in jrecies 24 uren werd overgestoken. Hierbij lad- men een gunstigen wind. Nadat Enge- and was gepasseerd, werd het weer ongun stig en werd het vliegtuig uit de koers ge dreven. Was dit niet het geval geweest, dan was Berlijn vast en zeker bereikt. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No, 12 Zelfrijzend Bakmeel BOLSWARD. Ten overstaan van de notarissen Brinkman te Roermond en Feitsma alhier, werd Vrijdag j.l. finaal verkocht ’t Hotel-Café Restaurant „Wie bes” (de Wijnberg) aan het Marktplein alhier, groot 5.50 are, in eigen gebruik bij den heer L. A. Hettema. Koopster de firma V. van der Plaats’ theehandel alhier voor 21142 plus 1170 overname. De 3e lijst bevatte de volgende afdeelings- parturen: Holwerd-St. Jac. Par., Witmarsum- Wijnaldum, Franeker-Berükum, Stiens-Hil- versum, Mantgum-Menaldum, Dokkum-Dron- rijp! Wommels bleef staan. Holwerd was bij lange na niet opgewas sen tegen St. Jacob en verloor met 1 eerst en 2 punten. De partij Witmarsum-Wijnaldum was daarentegen spannend; Teade had even wel een paar leelijke blunders gemaakt door op 64 en op 6 oplijk buiten te slaan. Wij naldum pakte flink aan en sloeg er danig op los. Met een zitbal op 3-5 en 6-6 won Wij naldum alsvolgt: 10. 886486606 52 13. 228848888 56 Berlikum maakte vervolgens met Franeker korte metten en gunde het slechts een eerst Stiens verloor tegen Hilversum, van wie Melle Veenstra geweldig snelle ballen naar ’t perk dreef. Eindstand. 3-5 en 26. Met een voorslag van Dronrijp op 3-5 6-6 verloor dit partuur tegen Dokkum. Op de 4e lijst kwam uit: WommelsSt. Jacob, WijnaldumBerlikum, Hilversum Menaldum; Dokkum bleef staan. Wommels handhaafde zich in ’t bsgin uit stekend en nam zelfs de leiding. Met 'n bo venslag werd het 33. St. Jacob pakte daar na krachtiger aan en beëindigde de partij, de tegenpartij slechts 4 punten gunnende. Eind stand: 3-5 en 2-6. Wijnaldum dat reeds kranig werk had ge leverd moest het hierna tegen Berlikum, dat ook niet voor de poes was, opnemen. Een spannende partij met aan weerskanten tal rijke bovenslagen. Berlikum verflauwde ten slotte waarvan Piet Helfrich c.s. gaarne ge bruik maakten. Op 4-5 en 4-6 sloeg Piet in de tribune en had wederom gezegevierd. Verloop: Wijn. 8860488288 60 Berl. 2488846864 58 Hilversum knoeide vervolgens te veel aan den opslag en moest zich met 1 spel en 2 punten tegen Menaldum gewonnen geven. 5e lijst: DokkumSt. Jacob, Wijaldum Menaldum. Dokkum en St. Jacob speelden vervolgens weer een fraaie en spannende partij. Met 2 kwaadslagen van Ids nam St. Jacob de lei ding 12. Dokkum maakte echter gelijk, doch moest opnieuw de leiding afstaan. Met een buitenslag van Kuiken werd de stand 3-4, in ’t voordeel echter nog van St. Jacob. Wederom een buitenslag en de stand is 4-4. Dokkum klapte er voorts geweldig op en beëindigde de partij als volgt: Dokkum 8648028888 60 St. Jacob 2884884442 52 Wijnaldum won het verder van Menaldum; ’t was echter te zien, dat de stoere Piet wat „op” geraakte. Dit was trouwens geen won der. Het verloop was aldus: Wijnaldum 6884688848 68 Menaldum 8028844482 48 De strijd om eerste en tweede prijs werd ten voordeele van Dokkum beslist. De uitslag is dus: le prijs Dokum (G. Koster, K. Kooistra en 1. Jousma). 2e prijs Wijnaldum (P. Helfrich, Jac. Osin- ga en R. D. de Jong). 3e prijs Menaldum (J. en P. Stienstra en S. Taekema). 4e prijs St. Jacob (K. Kuiken, W. de Vries en D. de Bildt). 5e prijs Hilversum (M. Veenstra, T. Ko- ning en J. Grouwstra). 6e prijs Berlikum (T. Laverman, S. en A. de Haan). 7e prijs Wommels (I. Roukema, H. Tipper- sma en M. v. d. Zee). De prijzen bestonden uit fraaie luxe voor werpen voor de kaatsers en voor de afdeelin gen lauwerkransen en medailles. ’s Middags had de gebruikelijke receptie plaats en werd door den afgey. van Harlin gen de eereprijs (Mliersprijs) overhandigd. :n s NIEUWSBLAD h -j jn Jl. q-’Tj

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1