- HAAR MAAT - DAIYIESKLEEDII1G is üinnumEno ER TOCH GOEDKOOP P.O.IIAR DER KLEI WOUDA’s Gouden names Horloges met lintjes ra. S. ROLMAR co. xDe Bolswardsche Courant en Westergoo ouze OPPEimORKT ''ife No. 29 Woensdag 15 Juni 1927 Stadsnieuws. MODERNE TALEN ransch - Duitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL Dir. F. E. LAMMERS Opaal Hangers en Broches Uitgebreide sorteering. Jnweelen Broches en lange Spelden Enorme voorraad Servetbanden Speciaal in Theelepels 1 BUITENLAND. aar? Uit den Omtrek. st Jit. Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD brug. Een zesjarig jongetje liep over de In Memoriam 22870 Gelukkig was het eenige gevolg melodie ver- uit lie- ge- 'rschijnt Dinsdags- VHa£sav0I|ds. De Nederlandsche regeeringsgedele- geerden hadden bij deze stemming de zaal verlaten. zet van den bazar en de daaraan verbon den verloting werd nog eenigen tijd ge sproken, waarna de voorzitter de ver gadering sloot. A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontrêle. BOLSWARD. Heden Dinsdag te 5 uur wordt pater Dr. C. Huigens, oud- Bolswarder, door de leeraren en leerlin gen van de Ned. R.-K. Muziekschool te Utrecht, waarvan deze priester Direc teur is, een muzikalen middag aange boden, zulks ter gelegenheid van zijn (dit voorjaar herdacht) zilveren pries terfeest. In overleg met het Bestuur zal dit concert voor een klein aantal genoo- digden in den aula dier school plaats vinden. Schildwtfk 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags or- X Zuiver Boekweitmcel eiSCHT OB BLAUWSTBEEP ZAKI JTARSAVÜN d. e. Enorme keuze in Ook met Gouden banden van na goedkoopsteioi de FIJNSTE kwaliteiten. KIMSWERD. Bij de windhondenren- nen te De Wijk (Dr.) behaalde de windhond „Velma” van den heer D. J. de Vries alhieT de volgende prijzen. Landbouwren-springconcours, le prijs, een zilveren beker op voetstuk. Natio nale Favoriet Jachtren, le prijs een meerschuim sigarenpijp. Voor de mees te punten een Verg. Z. Medaille en ten slotte nog een fraai cadeau voor een extra nummer hoogspringen, waarbij het dier een sprong maakte van pl.m. 2.20 M. over een haag. KIMSWERD. Het huis, laatst be woond door de familie Tichelaar is on derhands verkocht aan den heer W. Weidema alhier. BOLSWARD, 14 Juni. De opbrengst van de gister gehouden collecte ten be hoeve van de door de stormramp in den Achterhoek en Twente getroffenen be draagt 2841.77/2. Hedenmorgen is nog ƒ32 binnen ge komen. ARUM, 10 Juni. Hedenavond hield de begrafenisvereeniging ,tDe laatste eer” haar algemeene ledenvergadering. Het jaarverslag vermeldde, dat de ver- eeniging 122 leden telt en dat zij vijf keer voor leden en vier maal voor niet- leden had dienst gedaan. De jaarrekening wees een ontvangst van 427.35 en een uitgaaf van 403.05 aan. Het reservefonds, dat op de Nuts- spaarbank is belegd, bedraagt ƒ200. De rekening werd door de heeren G. Epema, A. Fortuin en H. van der Schaaf nagezien en in orde bevonden. Het aftredend bestuurslid, de heer W. Broersma, is met de grootst mogelijke meerderheid herkozen. Eveneens werden herbenoemd de heeren J. Kamstra en K. Reinalda, respectievelijk lals le en 2e bode. De arbeidsconferentie te Genève. Door de Internationale conferentie is Maandag de conventie op de ziektever zekering in de industrie met 75 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden alleen de twee Neder landsche regeeringsafgevaardigden, mgr. Nolens en de heer Zaalberg. Deze laat ste verklaarde, dat de Nederlandsche re- geering tegen de conventie is, omdat het amendement van den Nederlandschen patroonsafgevaardigde Regout, strek kende om de zware verantwoordelijkheid van den verzekerde buiten de verzekering te laten vallen, verworpen was en omdat de ziekteverzorging in Nederland niet verplicht is. Daarna werd de conventie op de ziek teverzekering met 72 stemmen aange nomen. ARUM, 9 Juni. De vereeniging „Het dorpshuis” hield haar jaarvergadering m het lokaal der Ned. Herv. Kerk. Slechts 21 leden woonden de vergade ring bij. De voorzitter, de heer P. Swets, deelde eenige bijzonderheden mee, omtrent de dezen winter gehouden cursussen, terwijl de rapporten der leidsters werden voor gelezen. Aan den penningmeester werd op voor stel van de commissie tot nazien der re keningen, décharge verleend. Het totaal der inkomsten bedroeg ƒ712.24, dat der uitgaven 647.63, zoodat er een batig saldo overbleef van ƒ64.61, terwijl er ene bedrag van ƒ1125.op de Nuts- spaarbank is belegd. Het aftredend bestuurslid, de heer J. Faber, werd herkozen. Besloten werd in Augustus een bazar te houden, waarvoor weer door verschil lenden hulp was toegezegd. Over de op- ARUM, 12 Juni. Onder toezicht van het bestuur der kaatsvereeniging werd hier hedenmiddag een kaatswedstrijd ge houden van jongens van 12 tot en met 16 jaar. Er hadden zich 16 jongens aangege ven, die in 8 parturen waren verdeeld. Er werd vinnig gekampt, hoewel de krachten der parturen vaak nogal uiteen liepen, waardoor bij de meeste partijen de telegraaf wat te zwaar naar één kant was behangen. De laatste partij leverde echter mooie momenten en de spanning kwam er voor al, toen het vijf eersten en zes gelijk werd. Het winnende partuur bestond uit Albert Bus en Gerrit Kuipers, die ieder 2.50 mee naar huis kon den nemen. De tweede prijs ƒ3.50, werd gewonnen door Cornells Kamminga en Ruurd Kooyenga, terwijl de derde prijs ƒ2, ten deel viel aan Folkert Kooyenga en Dirk Kuipers. De 4de prijs, 1.50, werd behaald door Johannes Molenaar en Hendrik Gerlof- sma, terwijl aan de jongens der eerst af gevallen parturen een kwartje werd ge schonken. WOMMELS, 2 Juni. Gisteravond voerden eenige kleine straatbengels in hun overmoed allerlei acrobatische toe ren uit bij de leuning van de ophaal- WOMMELS, 10 Juni. Gisternamid- dag zou een chauffeur van den auto- busdienst-ondernemer Boonstra een autobus even op een stil plaatsje tegen een muur rijden. Daarvoor moest hij eenige „rangeer”maatregelen uitvoeren. Van dit heen- en weerrijden maakte een kleine jongen gebruik om aan zijn rij- iust tegemoet te komen. Te dien einde nam hij plaats op de treeplank bij de achterdeur van de autobus. Dit was nu juist geen bij uitstek comforta bele zitplaats, want toen de bus door een goot reed, tuimelde de kleine „blin de” passagier door den schok van zijn plaats en rolde over den grond, terwijl de autobus onverstoord kalmpjes ach teruit reed. Gelukkig had de jongen de tegenwoordigheid van geest onder het midden van den wagen te kruipen om zoodoende de wielen te ontwijken. Toen een voorbijganger, die het geval - RADIO - CH. A. VAN MARLE, Lindbergh in Amerika. Het was Zaterdagmorgen even voor twaalven, toen de „Memphis” in de ha ven van Washington aankwam. Meer dan 200 vliegtuigen en het groo- te luchtschip Los Angelos cirkelden in de lucht, toen de oceaanvlieger aan wal stapte. Tienduizenden menschen juichten den Jongen held enthousiast toe, die als een overwinnaar werd binnengehaald. President Coolidge was de eerste, die den dank der bevolking uitsprak jegens „een roemrijken burger uit de republiek, een overwinnaar van de lucht, den man, die den band, welke ons bindt aan een zuster-natie aan de andere zijde van den Oceaan, versterkt heeft.” Terwijl Coo lidge den held decoreerde met het „Dis tinguished Flying Cross” zeide de presi dent, dat deze decoratie was „een sym bool ^an waardeering voor wat u is en voor (wat u heeft gedaan.” D^ president pree» het gedrag van Lindbergh in het buitenland, waar hij geëerd is door vele Euiopeesche regeerders. „Zonder eigen- du«k,” aldus vervolgde de president, hebt gij geweigerd van een heldendaad een handelszaak te maken en u daardoor bij iedereen bemind gemaakt. Gij zijt on bedorven teruggekeerd en hebt uw onbe- vlekten roem mee naar het vaderland teruggebracht.” Volgens de „Tel.” werd de redevoering van Coolidge uitgesproken bij het Was- hington-monument waar de president met een reusachtige menigte rustig had staan te wachten tot Lindbergh en zijn moeder, die als eerste haar zoon op den kruiser had begroet, arriveerde. De muziek zette de „Stars and Stripes for ever” In en de president drukte Lind bergh de hand, terwijl mevrouw Lind bergh verzocht werd naar mevrouw Coo lidge plaats te nemen. Lindbergh’s antwoordrede. De president schudde daarop Lind bergh wederom de hand, waarna deze zich voor de microphoon plaatste om de rede te beantwoorden. Dat was wederom het teeken voor een minutenlang aan houdend gejuich en eindelijk kon de held langzaam en duidelijk zijn rede uitspre ken. „Op den avond van den 24sten Mei”, zoo zeide hij, „arriveerde ik op le Bour get. Gedurende de week die ik in Frank rijk, den dag, dien ik in België en de korte periode die1 ik In Londen doorbracht, heeft het volk van Europa mij verzocht een boodschap aan het volk van Amerika mee terug te nemen. Op elke bijeenkomst of vergadering, die ik bijwoonde, was het dezelfde boodschap: Gij hebt de aanhan kelijkheid van het volk van Frankrijk en van Europa voor het volk van Amerika kunnen zien.” Op dit punt van zijn redevoering werd Lindbergh door een donderend applaus onderbroken en toen hij na eenige minu ten zijn rede vervolgde, zeide hij: „Bij uw terugkeer naar uw land, zoo leeft men mij gezegd, neem dan deze boodschap van Frankrijk en Europa naar de Vereenigde Staten mee. Ik dank u.” Hiermede was de rede van Lindbergh beëindigd. De menigte juichte, de president schud de Lindbergh nogmaals de hand, de mu ziek speelde en ten slotte namen Lind bergh en zijn moeder plaats in den auto van den president, die hen naar het Wit te Huis bracht, waar zij gedurende hun verblijf in Washington de gasten van den president zijn. brug aan de buitenzijde der leuning, zich hieraan goed vasthoudend, toen een kameraadje hem vroeg: „Doarst dyn hannen wol loslitte?” „Jawol,” zei hij, en om zijn moed en durf te toonen voerde hij dit manipulatie uit met het gevolg, dat hij in de trekvaart terecht kwam. Een drietal voorbijgangers za gen den kleinen drenkeling spartelen, maar geen der drie kon zwemmen. Nochtans begaf de heer S. Renzema zich te water om een poging tot redding te wagen. Hij vermocht echter den jon gen niet op het droge te krijgen, zoodat de heer M. Fokkema het voorbeeld van den heer R. volgde. Deze was gelukki ger en bracht den drenkeling op den wal met behulp van de inmiddels toegescho ten omstanders. Nu moest de eerste redder nog aan wal gebracht worden, waar men nog al eenige moeite mee had. Gelukkig slaagde men er tenslotte toch in, zoodat het ongeval alleen drie onvrij willige baden tot gevolg had. De jong ste bader moest tot straf van zijn roeke loos gedrag dien avond „sünder iten op bêd.” Den beiden redders zij hier een welverdiende hulde gebracht. WOMMELS. Naar wij vernemen, zal het gemengd koor „Helje op” (direct, de heer L. Hannema te Leeuwarden), aangemoedigd door het succes van ver leden jaar op het concours te Bolsward, Zondag 26 Juni deelnemen aan het Bondsconcours, dat gehouden zal wor den te Olterterp. Het koor zal zingen in de derde afdeeling. Wij wenschen het veel succes! had opgemerkt, schreeuwde: „Der sit ien Onder ’e auto!” hield de chauffeur, niet weinig ontsteld, onmiddellijk stil. Gelukkig was het eenige gevolg van het ongeval een hevige schrik van het passagiertje en van den chauffeur. Dit zij een waarschuwing voor alle ouders, om hun kleine kinderen op het gevaar van autorijden te wijzen. OOSTEREND. De uitslag van de le- denkaatspartij is: 1ste prijs: Ids Roukema, S. Dantuma en E. Hoekstra. 2de prijs: Jac. Bergsma, S. Sjoukema en J. Reitsma. 3de prijs: A. Sietsma, P. Hiemstra en S. Andela. De prijzen bestonden uit luxe voorwer pen. FRANEKER. De schaalsollecte voor de stormramp in den Achterhoek bracht 1197.98 op. Op de bondskaatspartij was 195.45 gecollecteerd, terwijl Circus Ro bert! 24.84 afdroeg. Het totaal is dus ƒ1481.27, welk bedrag is overgemaakt aan het Roode Kruis-Comité. De opbrengst voor Borculo bedroeg in dertijd ƒ3120.70. De ontwapening van Duitschland. De Duitsche regeering heeft Maandag .1. aan de gezantenconferentie te Parijs een mededeeling doen toekomen, waarin officieel wordt kennis gegeven van de voltrokken vernietiging in den loop der laatste jaren van de opgerichte beton- onderstanden en versterkingen aan dé Duitsche Oostgrens. Volledig kaarten- en fotomateriaal werd bij de mededeeling overgelegd. Orgelbespeling. Maandag 13 Juni gaf de heer Alt weer zijn eerste orgelbespeling van dit sei zoen. De kerk was deze eerste maal reeds behoorlijk bezet. De heer Alt heeft dan ook in den loop der jaren het publiek geheel voor zich weten te winnen. Men ziet reeds naar deze concerten uit. Behalve het schitterende spel van den organist, gelooven wij, dat ook de uitge breide toelichtingen die hij bij zijne pro gramma’s geeft, daar veel toe hebben bijgedragen. Het programma bevatte ditmaal geen nieuws. Het werd ingezet met het koraal Gez. 17, gevolgd door een bewerking van het zelfde koraal van J. S. Bach, welke met veel smaak ten gehoore werd gebracht. Daarop volgde de Toccata und Fuga D Moll van denzelfden componist. Dit nummer vormde een der glanspunten van den avond. De grootsche inzet der Toc cata laat nooit na indruk te maken. Trou wens, heel deze Toccata is een grootsch werk, men voelt er de aanraking van een grooten geest. Wel hooren we hier en daar speelsche klanken, doch het geheel geeft toch den indruk van iets groots en machtigs. De Fuga (een muziekstuk waarin de zelfde melodie beurtelings in de ver schillende stemmen optreedt) vormt van dit stuk het imponeerende slot. Meesterlijk liet de organist de schillende stemmen uitkomen en aan het eind was er de verlangde grootsche stij ging. No. 3 van het programma Sonate no. 3 A-Dur van (Mendelssohn, is ook een zeer genietbaar orgelstuk en werd op gevoelvolle wijze vertolkt. Toch konden we het na de Toccata van Bach niet zóózeer genieten, als anders misschien het geval geweest zou zijn. Het is een werk der romantiek, het heeft prachtige, vloeiende melodiën, het werd op zeer ge voelige wijze gesneld, toch konden we den indruk niet van ons afzetten, dat het meer aan de oppervlakte blijft, en dat het stellig bij herhaling niet zoo zou blijven boeien als het werk van Bach. No. 4, Gondolièra, van Moszkowski, werd op de bekende expressieve wijze voorgedragen. Wordt dit werkje echter niet wat él te bekend? De Légende du Paria uit „Lakmé” va Leo Délibes boeide door een fijne regis tratie. Ook als muziekstuk schatten e dit veel hooger dan het voorgaande Er zit uitdrukkingskracht in deze mtftek. No. 6, Menuett van Paderewski, wor den we ook reeds eerder. EvenaS toen kon ons ook nu dit stuk niet boete’- Het concert werd besloten nvt Sym fonie no. IV van Charles Wifrr. Een waardig slot, het hoogtepunt ’an den avond. De breede Toccata, dteeen ern stige stemming wekt, het lelijke an dante, de schitterende finale Iet is alles zoo echt voor het orgel g<s<hreven, en gaf dan ook oogenblikkm van hoog kunstgenot. HARLINGEN. Op Initiatief van den burgemeester heeft zich een comité ge vormd ter inzameling van gelden ten bate der slachtoffers van de stormramp in den Achterhoek en In Twente. In het comité hebben zitting genomen de leden van het stormramp-comité- Borculo. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 ARUM, 11 Juni. Hedenmiddag brach ten het bestuur en leidsters van „Het Dorpshuis” alhier een bezoek aan „Ons Huis” te St. Anna Parochie. In drie auto’s, door de eigenaars be langeloos ter beschikking gesteld, werd de tocht gedaan. Het gezelschap werd in „Ons Huis" zeer hartelijk ontvangen en In de gele genheid gesteld de inrichting en het ge maakte werk der leerlingen te bezichti gen. Fraai werk viel er te bewonderen; vooral het snij- en zaagwerk trok de aandacht. Voor de leidsters was er ze ker veel, dat zij in den aanstaanden win ter op haar cursussen zullen kunnen toe passen. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonseradeel op Zaterdag 18 Juni 1927, om 10>4 uur (N.T.), ten Gemeente- huize te Witmarsum. AGENDA: 1. Installatie van den heer B. Elzinga te Arum als lid van den Raad. Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling vai het verme- nigvuldigingscijfer voor hez belastingjaar 1927-28 met aanverwante voorstellen. a. overbrenging van het vermoede lijk batig saldo van den dienst 1926 naar dien van 1927; b. vermindering der subsidie voor het algemeen arnbestuur; c. verlaging van den post „onder houd van vaarten”; wijzigiig der faecaliënbelasting; idem ter schoolgeldverordening; f. vaststelling van het vermenigvul dig! ngscijfer. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders td intrekking der verordening regelende het voortgezet onderwijs aan winteravJndscholen. 7. Item tot intrekking van het raads besluit betreffende aanstelling van assi- stenieL 8. Idem tot onderhandsche verhuur vaneen woning te Witmarsum. f Begrootingswijzigingen. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward, over de maand Mei 1927. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd 10239.86 en terugbetaald - 3980.90 Derhalve meer Ingelegd dan terugbetaald - 6258.96 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 10. N 16 8 Het was Zondagmorgen, dat eenige liefhebbers van de hengelsport bij de Marnezijl aan het visschen waren. Plotse ling werden ze opgeschrikt door een post duif, die in volle snelheid vlak over hun hoofden vloog en tegen de brugleuning te pletter vloog. Het arme dier was mors dood. Naar we uit goede bron vernemen, is het duifje een eervlolle begrafenis ten deel gevallen via de braadpan. 3 r Le/eld fr. p. p. per half jaar f 1.50 B^n de provincie f 2.-; inning 15 ct. y,r het Buitenland f 7.- per jaar. £Sgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 2. 3. 4. 5. 9 1 (WETTIO aiIXPOK££RD) HAARWA3CHMIDDEL RUKUXB TEERZttPPRÖ*H«r VDKM.’flBAAR wHJLSSCMEB AFDCEND TSOEM Nieuwestad t/o de Lange-ptyp LEEUWARDEN. L TARy.VON OyiPANY -HAARLEM Neem proef met ons eigengebouwd 4-lamps RADIO-TOESTEL, bedrijfsvaardig afgeleverd met Philips luid-spreker f220.onder voort durende garantie. Aanbevelend, Electro-Techniker, Grootzand 30, SNEEK. w en'1” HNGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen t i f DB

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1