WOUDA’s Gouden Dames Horloges ra. s. soihuii s co. De Bolswardsche Courant en Westergoo en Pakjes P. O. v.d. KLEI Gemengd Nieuws. MODERNE TALEN (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL Opaal Hangers en Bruches Uitgebreide sorteering. Uit den Onitrek. BUITENLAND. Stadsnieuws. Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Parfumerie Joyzelly, Haarlem. -3968 -4360 -4700 -5270 HARLINGEN. Op 30 Juni a.s. wordt hier een autotocht gehouden voor ouden van dagen. Reeds hebben 30 automobilis ten hun wagens beschikbaar gesteld voor dit doel. Des 's middags om half drie zal men vertrekken en dan gaat de tocht over Sexbierum, Tzummarum, Berlikum, Beet gum, Beetgumermolen, Dronrijp, Frane- ker, Bolsward. Te Dronrijp wordt den gasten thee en versnaperingen aangebo den. Tegen zessen hoopt men weer thuis te zijn. Te Kallenbroek onder Barneveld brandde een café door onbekende oor zaak geheel af. Alles was verzekerd. Te Den Haag zette een 16-jarige loopknecht zijn fiets, waarop en pakje met ƒ2700 aan bankbiljetten, tegen den stoep van een winkel, waar hij een bood schap zou doen. Fiets en geld werden gestolen toen de jongen binnen was. De Zwitsersche zaakgelastigde in Turkije, de heer Martin, is in de nabij heid van Angora door een rooversbende van acht man overvallen en van al zijn bagage beroofd. De politie slaagde er in de roovers in handen te krijgen, maar de bagage is nog niet terug gevonden. Dezer dagen deed zich te Londen het merkwaardige geval voor, dat een man, die voor den tweeden keer in het huwelijk trad, zich nadat zijn huwelijk voltrokken was ijlings naar de rechtbank moest begeven om zich daar te verdedi gen wegens financieele eischen, door zijn echtgenoote tegen hem ingediend. De man had zich onttrokken aan een rech terlijke uitspraak, waarbij hij zijn eerste vrouw gedurende de periode van schei ding tusschen tafel en bed een bepaalde alimentatie had uit te keeren, omdat hij de overeenkomst' om kuisch te leven, had geschonden. De Fransche danser Charles Nico las, die te Barcelona een dansrecord op zijn naam wilde vestigen, heeft het daar tot 240 uur dansen, schier zonder ophou den (elk uur pauzeerde hij drie minuten) gebracht. Toen vond de politie het wel letjes en gelastte hem op te houden met zijn draaierijen. Een machinist, van de boot Rot- terdam-Lobith geraakte, toen hij van zijn schip in het bootje wilde springen, te water. Bij de poging om zich aan het schip vast te houden, raakte hij tusschen het schip en de gierpont bekneld en werd hij doodgedrukt. De man is gehuwd en laat drie kinderen achter. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Afloop verkooping. MAKKUM, 20 Juni. Ten overstaan van Notaris S. van der Burg alhier had he denmiddag de finale toewijzing plaats van eene huizing met timmerschuur aan den grindweg bij Gaast en een perceel tje bouwland (7/10 pdt) aldaar, zoomede de winkelhuizing te Makkum, laatst be woond door den heer A. Dros. Koopers van de huizing te Gaast en het perceel bouwland aldaar werden de heeren C. A. Dijkstra en Tj. de Zwart te Workum voor 2199 en 822. De winkel huizing te Makkum werd gekocht door den heer A. Weima alhier voor 2210. Uitslag aanbestedingen. Het bouwen van een boerderijtje o.d. Tzum. Architect E. van der Zee te Wom- mels. Inschrijvers: J. Bouma te Achlum Fa. Bouma en Hoogendorp te Wommels L. Breuker te Menaldum M. Vierstra te Schalsum J. Zijlstra te Garijp Raming ƒ4570. Gunning aangehouden. Dir. F. E. LAMMERS Schildwijk 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags Zuiver Boekweitmeel Enorme keuze in 111 met lintjes Ook met Gouden banden van de goedkoopste lol de FijnsTE Miieiien. Juweekn Broches en lange Spelden Enorme voorraad Servetbanden Speciaal in Theelepels WORKUM, 20 Juni. Bij den Zondagmor gen j.l. heerschenden westelijken storm geraakte het z.g. groene strand aan den zeedijk alhier onder water. Het vee van den sluiswachter E. IJ. Zijlstra, hetwelk daar graasde en door het water werd ver rast, kon met levensgevaar van eigenaar en buren nauwelijks worden gered. Men kon echter niet verhoeden, dat een drietal lammeren het met den dood moesten be- koopen. Roodhuis ƒ4.95; Lutkewierum ƒ9.23; Ytens en Hennaard ƒ8.25, Spannum en Edens ƒ13.10; Bayum ƒ4.65; Cubaard 12.40 en Waaxens ƒ3.35. Oceaanvluchten. Aangemoedigd door de groote succes sen van de Amerikaansche vliegers, is de Duitsche vlieger Könnecke van de Deut sche Lufthansa voornemens de volgende maand in een driemotorig Duitsch toestel van Berlijn naar New York en vandaar naar San Francisco te vliegen. Hij vertrekt met vier man aan boord, namelijk de bestuurder, een marconist en de twee heeren, die den tocht financieren. gemeenteverslag en het beredeneerd ver slag inzake verbetering der Volkshuisves ting, beiden over het jaar 1926. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen gesteld meer betreffende openbare werken, waarover in het uitvoerig verslag breeder zal worden uitgeweid. MAKKUM. Het ruwe weer, en de woeste golfslag hebben ook bij de Zui derzeewerken hun nadeeligen invloed doen gelden. Verscheidene modder- of zandbakken zijn op drift geraakt, of voor het anker weggeslagen. In alle richtingen ziet men ze verspreid liggen op plaatsen, waar ze niet behooren te zijn. Met goed weer worden ze alle weer verzameld en gaat men weer met moed er op los. WOMMELS, 19 Juni. Heden woedde ook hier de storm hevig. Boomen werden ernstig beschadigd, schoorsteenborden daalden van hun verheven plaatsen, ter wijl ettelijke telephoondraden werden af gerukt. KIMSWERD. Een hevig onweer ont lastte zich Vrijdagmiddag boven onze plaats. Felle bliksemstralen volgden el kander onmiddellijk op, gevolgd door ’n oorverdoovend gedonder. Gelukkig ging het voorbij, zonder ernstige sporen na te laten. Wel werd een jongen een poosje bedwelmd doordat een bliksemslag in zijn onmiddellijke nabijheid insloeg in een weiland. In de school ontstond een oogenblik een paniek. Verscheidene leerlingen vluch ten geheel ontdaan de straat op, de pen houders nog in hun knuistjes en het on derwijzend personeel had handen vol werk om hen weer binnen te halen. Verder werden nog een paar ruiten in gedrukt en sprongen hier en daar de lam pen van het electrisch licht. den heer Andringa weer een medaille beschikbaar gesteld voor de prijswinnen de afdeeling, hetgeen een warmen bijval oogstte. De door de vereeniging totnogtoe ge houden feestavond werd na eenige be spreking afgeschaft omdat het ieder jaar voor de vereeniging een strop ople verde. Een voorstel van het bestuur om een tent aan te schaffen, werd tot een volgen de vergadering aangehouden. Verder werden nog verschillende aangelegenhe den aan het bestuur overgelaten. De rondvraag leverde niets op, waar na de voorzitter deze gezellige vergade ring sloot. De Britsche vakbeweging en Rusland. Meer en meer begint de stemming in de Britsche vakbeweging zich te keeren tegen het communisme, hetgeen binnen kort tot een belangrijke wending zal kun nen leiden. Hicks, de voorzitter en Citrine, de sec retaris van den algemeenen raad van het Britsche Vakverbond, zijn Maandag te Londen teruggekeerd na een samenkomst te Berlijn met vertegenwoordigers der Russische vakbeweging. Hun verslag, dat geheim is, zal worden voorgelegd aan een Woensdag a.s. te Londen te houden buitengewone vergadering van den al gemeenen raad. Hij zal post voor New York meenemen, zich echter in deze stad niet ophouden, maar onmiddellijk den tocht naar San San Francisco vervolgen. Könnecke, die op het oogenblik 35 jaar is, was een van de beste Duitsche oor- logsvliegers, die gedurende den oorlog niet minder dan 46 vijandelijke vliegtui gen neerschoot. Zijn verdiensten werden beloond met de „Pour le mérite”. Hij zal op zijn laatst 25 Juli van Berlijn vertrek ken en gelooft op 27, uiterlijk 28 Juli te San Francisco te zijn. Uiterlijk 1 Augustus zou hij dan naar Berlijn terugvliegen. De Duitsche vlieger Udet zal een vlieg tuig laten bouwen voor de vlucht Mün- chen-^New York. De gelden voor deze onderneming moeten reeds verzekerd zijn. De Tsjecho-Slowaak kapt. Malkowsky is van plan in Augustus een vlucht van Praag naar New York en terug te onder nemen. Als waarnemer gaat luit. Pawlovsky mede. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 De conferentie der drie Mogendheden. Gisteren (Maandag) is de driemogend- hedenconferentie (Ver. Staten, Engeland en Japan) inzake de vlootbeperking ge opend. Frankrijk en Italië hebben een verte genwoordiger gezonden. Voor deze con ferentie waarbij in de Engelsche taal wordt gesproken, is Gibson (V- S.) tot voorzitter gekozen. Deze deelde ’n bood schap van president Coolidge mede, waarin gezegd wordt, dat een overeen komst, welke iederen vorm van wedijver op vlootgebied tusschen de mogendhe den zou onmogelijk maken, grootelijks zou dienen om de tegenwoordige betrek kingen van overeenstemming tusschen de drie landen hechter te maken. Zij zou een schrede vooruit beteeekenen naar het ge meenschappelijke doel, hetwelk is een al- gemeene beperking der bewapening. De verklaring van den Japanschen mi nister van marine houdt in, dat het voor deze mogendheid noodzakelijk is het noo- dige aantal kleinere schepen te behouden voor de veiligheid van haar handel in vredes- en oorlogstijd, daar het voorhaaf grondstoffen van het buitenland afhanke lijk is. Reeds hebben de Amerikanen uitgere kend, dat hun plan neerkomt op een wer kelijke vermindering van strijdkrachten. Zij zelf zouden ongeveer 60.000 ton bestaande kruisers en torpedobooten moeten afdanken en nog 80.000 indien het bestaande bouwprogram werd uitge voerd; Engeland zou 60.000 ton moeten afdanken na voltooiing van het bestaande bouwprogram en Japan 40.000 ton. Voor duikbooten zou bij de thans bestaande tonnages in geen der drie landen afge dankt behoeven te worden, maar wel na voltooiing van de bestaande bouwpro- grams. De Engelsche afgevaardigde Bridge- man wees op de positie van zijn natie als eiland. Deze positie maakt waarbor gen voor de veiligheid der zeewegen noodzakelijk. Op de lengte dier wegen vestigde hij de aandacht en op de verspreidheid en de lange kunstlijnen der verschillende deelen van het rijk. Het Poolsch-Russische conflict Het feit, dat Kowerda, de moordenaar van den Russischen gezant in Polen, niet ter dood is veroordeeld, heeft in Rusland nogal ontstemming gewekt. In de motiveering van het door de rechtbank uitgesproken vonnis, wordt in de eerste plaats genoemd, dat de be scherming der Poolsche veiligheid de doodstraf voor Kowerda niet eischt, ter wijl de jeugd van bekl. en zijn moreele eigenschappen als verzachtende omstan digheden werden beschouwd, terwijl ten slotte ook zijn groote vaderlandsliefde voor hem pleitte. De Poolsche regeering heeft haar ge zant te Warschau, dr. Patek, verzocht naar Warschau te komen, teneinde haar verslag uit te brengen over zijn met de Sovjet-regeering gevoerde onderhande- lingen over de bijlegging van het conflict. MAKKUM. Maandagavond hield de Kaatsvereeniging hare gewone ledenver gadering in café „de Harmonie”. Deze vergadering was vrij goed be zocht; een 30-tal leden was aanwezig en werden door den voorzitter, den heer D. Blanksma, welkom geheeten. Deze bracht verder een verslag uit van de Bondsvergadering. De notulen der vorige vergadering, hierna voorgelezen door den secr., den heer D. Kuipers, werden ongewijzigd vastgesteld. Het voornaamste punt „vaststelling der wedstrijden” kwam vervolgens aan de orde. Na vrij langdurige discussie werd besloten den eersten kaatsdag (18 Juli) een wedstrijd te houden van afdeelings- parturen, waarbij minstens één juniores- speler. De ledenwedstrijd op 19 Juli Neef gehandhaafd als verleden jaar; er zal dus wederom in twee klassen worden ge speeld. Tijdens de bespreking werd door HARLINGEN. Donderdag a.s. heeft hier ter stede een vergadering plaats van de Friesche doctoren. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft beslo ten den heeren een boottochtje aan te bieden naar de Zuiderzeewerken bij Zu rich. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. WOMMELS, 20 Juni. De in de gemeen te Hennaarderadeel gehouden collecte, ten behoeve van het Drentsche Veenkind, door verkoop van de „Julianabloem”, heeft in totaal opgebracht 112.32, waar van werd bijeengebracht te Wommels 33.10; Oosterend 16.54; Hidaard 6.75 WOMMELS, 18 Juni. Na geruimen tijd gesloten te zijn geweest, is het ver keer over de Warntille heden weer ge opend verklaard. Reeds gisteren maakten eenige voertui gen van de kortere verbinding van ons dorp met het Noorden gebruik en het blijkt, dat de vernieuwing dezer brug een verbetering is geworden. De brug zelf is eenvoudig, doch fraai uitgevoerd en de oprit naar en de afrit van de brug zijn veel geleidelijker ge maakt. De autobusdiensten hebben nu hun trajecten weer verlegd naar de oude rou te, zoodat Kubaard niet langer in het interlocaal verkeer is opgenomen. Reislus- tigen uit dit dorp moeten zich voortaan eerst weer een wandelingetje getroosten vóór ze van de openbare middelen van vervoer gebruik kunnen maken. En voor menig reizenden vreemdeling is een lastig verkeersobstakel uit den weg geruimd; velen hebben namelijk een vergeefsche reis tot die brug gemaakt, daar ze te wei nig afwisten van de plaatselijke topogra phic om precies te kunnen bepalen waar de Warntille, waarvan sprake was op de waarnemingsborden aan de kruis punten, gelegen was. Zelfs een „elfstedeling” vergiste zich Pinkstermaandag daarmee. Nu is alles echter weer tot den ouden toestand te ruggekeerd... tot de ophaalbrug over de Bolswardertrekvaart onder handen geno men wordt. BOLSWARD. De Raad dezer gemeen te vergadert heden, Dinsdagavond 7 uur, ten stadhuize ter behandeling van de na volgende punten: 1. Verzoek van mej. A. T. Dijkstra om eervol ontslag als onderwijzeres aan school II, met voorstel van B. en W. 2. Voorstel van B. en W. tot conver sie eener geldleening. 3. Alsvoren tot hat aangaan eener kasgeldleening. 4. Vaststelling comptabiliteitsbeslui- ten, dienst 1926 én 1927. 5. Voorstel van B. en W. tot aanwij zing van een vertegenwoordiger dezer gemeente in den Raad van Beheer der N.V. Intercommunale Waterleiding Ge bied Leeuwarden. yjiiiiuiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiii111111111111 'll|ll,lll|iHiiniiiiiiiiiiiiiinnniniiiiK Zijden Tricot Bébé-JurkjesI Extra voordeelig. APPELMARKT liiuiiinuiniiiiiiüiiinimmm^^ ^i|i||11111Uiuiiiuiuiniininiwiiiiu WORKUM, 16 Juni. Te vijf uur he dennamiddag kwam de Raad dezer ge meente voor zijn Junivergadering bijeen. Na afsluiting van de presentielijst, waarop alle leden hun handteekening hadden geplaatst, opende >de voorzitter deze vergadering op de gewone regle mentaire wijze en gaf het woord daarna aan den secretaris ter voorlezing van de notulen der vorige vergadering en van de ingekomen stukken. Zonder discussie werden deze punten afgewikkeld, wat niet het geval was met punt 3, het adres van het Bestuur van Plaatselijk Belang, waarin de toezegging voor het gemeenteterrein, benoodigd voor een Volkspark, werd teruggegeven. B. en W. zagen in dit adres een insinuatie aan den Raad en stelden voor het niet alleen voor kennisgeving aan te nemen, doch het tevens „in de prullemand te depo- neeren.” Deze laatste uitdrukking wekte het misnoegen van enkele leden, waarop ten slotte de uitdrukking van de prae- adviseurs eenigszins werd gewijzigd. In afwijking van het voorstel van B. en Wgegrond op het advies van den veearts, hoofd van keuringsdienst, die 52.voorstelden, besloot de Raad IJ. Bouma in het Heidenschap 104.per jaar vergoeding voor het houden van een noodslachtplaats te verleenen, nadat B. en W. hun voorstel in dien zin hadden gewijzigd. De grootverbruikers van gas zagen hun pogingen om verlaging van het gastarief nog niet met succes bekroond. Hoewel een gewijzigd tarief was voorgesteld, kwam het B. en W. toch wenschelijk voor dit punt voor nader onderzoek nog eens aan te houden, waartoe met algemeene stemmen werd besloten, evenals tot de verlenging van den pachttijd voor ’t vis- schen in bepaald aangewezen wateren door Wed. A. Deinum. Nog eens kwam aan de orde het gere zen verschil over betaling van een cokes- nota tusschen J. J. Dijkstra en den Direc teur der gasfabriek. Verschilende leden voerden hierover weer het woord totdat ten slotte een compromis-voorstel Brand- sma-De Roest werd aangenomen, waarbij Dijkstra met betaling van de helft of 65.zal worden vrijgelaten. Dit besluit werd genomen op de overweging dat Dijkstra niet heeft betaald, doch er tevens een nalatigheid in de boeken van den Directeur heeft bestaan. Verbetering van het verkeer en de ver keerswegen bleek ook voor Workum niet overbodig. Verschillende plaatselijke autobezitters verzochten een regeling. Speciaal de Ba- gijnestraat en de daar wonende smid le verde een onderwerp van rijke bespre- kin .Een rapport van den Hoofdagent van Politie gaf een voorbeeld van verbetering. De Raad besloot na uitvoerige discussie en ernstige waarschuwing te richten aan betrokkene om den middenweg vrij te la ten. De wegwerker S. P. Wiersma werd op nieuw voor een jaar in zijn betrekking gecontinueerd. Een verzoek van J. de Bruin in het Hei denschap en van een alsnog ingekomen adres van het bestuur der Chr. U. L. O. School om vergoeding ingevolge de on derwijswet, werden gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. Op grond van art. 101 der Lager Onderwijswet ontvangen de besturen van de Bijzondere Lagere Scholen over 1927 een voorschot op de vergoeding van de gemeente voor kosten van instandhouding, terwijl tevens deze vergoeding over het dienstjaar 1925 werd vastgesteld. Ter bestrijding van de kosten van drie nieuwe bruggen werd besloten tot het aangaan van een geldleening groot ƒ14000.—. De begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur en van de gemeente over den dienst 1926 werden gewijzigd; waarna ten slotte nog werden aangeboden het Woensdag 22 Juni 1927 No. 31 HARLINGEN. Het pand, waarin tot voor kort de Ned. Herv. School geves tigd was, is in andere handen overge gaan. Het voorstuk is verkocht aan de N.V. Albino Mij. te Groningen, terwijl het ach terste gedeelte wordt ingericht voor ca techisatie- en vergaderlokaal der Ned. Herv. Kerk. I ƒ3899 Opwekkend en verfrisschend Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 2 ct. Buitenland 4 ct. EISCHT DB BLAUWSTREEP ZAKI Nieuwestad t/o de Lange-pijp LEEUWARDEN. Leesveld fr. p. p. per half jaar f 1.50 tuiten de provincie f 2.-; 'nmng 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ’NGS NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1