GEBR. WOLKE Succes Prijzen voor alle afdeelingen. WOUDA’s Ontvangen een schitterende sorteering: TAFELLAKENS ONTBIJTLAKENS SERVETTEN en VINGERDOEKJES in Linnen, halflinnen en Katoendamast. De Bolswardsche Courant en Westergoo BUITENLAND. MODERNE TALEN (Fransch - Duftsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL Oir. F. E. LAMMERS Schildwijk 10 - BOLSWARD 22~ Jaargang^. Z Woensdag 6 Juli 1927 No. 35 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Zou. de(^^neJajZ£LLE. GROOTE MARKT - BLAUWPOORT Dames Hemden Sport= Corsets Mooie Stof voor Jongens- Sport hemden Zon en waschecht 43 ct. Stadsnieuws. Onderjurken lengte 65 vanaf 1.95 Uit den Omtrek. Prachtige witte Kleedjes vanaf J3 ct Kunstzijden Stoffen vanaf 59 ct. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 A’ en zam., 6 r., omsl. Mnsl., r Gasberging. De nuttige berging van de gashouders bedraagt 1800 kub. M., zijnde 45.22 van de grootste etmaalaflevering, die op 31 December 3980 kub. M. bedroeg. In November werd besloten tot den bouw van een nieuwen gashouder met een nut tigen inhoud van 3000 kub. M. genomen en ontslagen. Het kantoorper soneel van het gasbedrijf deed tevens dienst voor het electriciteitsbedrijf. Prijzen. Tarief A (enkel) 40 ct. per K. W. U. Tarief B (dubbel) 40 ct. per K. W. U. in de speruren, daarbuitne voor de eer ste 100 K. W; U. 25 ct. per K. W. U., voor de volgende 100 K. W. U. 20 cent per K. W. U. en daarboven 15 ct. per K. W. U.; alles per maand. Tarief C (gemengd) 25 ct. per K.W.U. benevens een vast recht, afhankelijk van het aantal lichtpunten. Fantasiestof vanaf 1.53 Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Electriciteitsbedrijf. Personeel. De bedrijfscommissie is dezelfde als die van het gasbedrijf. Het personeel be staat uit een directeur, ’n chefmonteur en een monteur. De directeur is tevens in dienst van de gasfabriek. Los personeel werd naar behoefte aan- Financieele uitkomsten. Het bruto-winstsaldo bedroeg dit jaar ƒ9458.46 tegen ƒ7470.57 in 1925. Hier van blijft na afschrijving van ƒ4364.10 (het montant der aflossingen is 3740. betaling aan de gemeente van rente ad ƒ5585.85 en recognitie ad ƒ1000.over een verlies van 1491.49 tegen ƒ3304.966 in 1925. Het verlies is dus ƒ3072.65 gun stiger dan het geraamde. Ook dit afge- loopen bedrijfsjaar is de exploitatie gun stig beïnvloed door de flinke vooruitgang in de stroomafgifte. Verwacht mag wor den, dat bij dusdanig voortgezette stij ging in stroomgebruik in 1927 geen ver lies zal geboekt behoeven te worden, te meer daar de post „recognitie” is komen te vervallen. d it 6 r., zam. omsl., Inlichtingen Zaterdags eer- loor ier- abt rna rlek hout- doen td en I wa rn rkre- mef met BOLSWARD. Zondag j.l. had de uit gestelde 2e vischwedstrijd plaats van de vischclub „Ons Genoegen”, in de Snee- kervaart achter Westhem. ’s Nachts 2 uur was men vertrokken met een vaar tuig, zoodat 4 uur des morgens de wed strijd, een aanvang nam, welke 4 uren Tricotzijden WITMARSUM, 2 Juli. Met gunstig ge volg werd het eind-examen H. B. S. te Harlingen en Sneek afgelegd door onze plaatsgenooten de heer T. Tjeerdema en mej. L. Werkhoven. Autorit ouden van dagen. De heer D. Gerritsma Jr. meldt ons: Er begint iets meer teekening te ko men in de plannen voor bovengenoemd doel, ’n Kleine commissie vormde zich, die per circulaire heeren autobezitters zal vragen hunne medewerking te ver- leenen. Bedriegen de teekenen niet dan is een algemeene deelname te verwach ten. Wanneer we dan de beschikking heb ben over voldoende auto’s zijn we er evenwel nog niet. Er komen onvermij delijk altijd nog kosten als tractatie voor de oudjes en huur autobussen, om reden we alle oudjes niet in de beschik bare auto’s kunnen bergen, enz. Voor deze onkosten moesten we de hulp heb ben van hen die niet autobezitter toch voor dit mooie doel iets willen af zonderen. Ik zou hier speciaal een be roep willen doen op onze jonge men- schen, zij toch kunnen zoo gemakkelijk iets missen. Me dunkt het moet ’n heerlijke ge dachte zijn voor hen door hun klein Algemeen overzicht Door de langdurige staking in de En- gelsche mijnen werd de kolenvoorziening sterk beïnvloed en was men genoodzaakt Duitsche kolen aan te koopen. Door het tijdig sluiten van groote contracten werd het beraamde bedrag voor 1926 slechts weinig overschreden. Door de bijzondere omstandigheden kon niet de minste invloed uitgeoefend worden op de kwaliteit der aangevoerde kolen. Deze was dikwijls zeer onvoldoen de, hetgeen tot uiting kwam in lager gasrendement en minder goede cokes. Op het einde van het jaar kwam hierin eenige verbetering. Door doelmatige menging van verschil lende soorten werd niettemin toch nog een behoorlijke gasopbrengst bereikt, hoewel meermalen onder moeilijke om standigheden moest gewerkt worden, daar de slechte staat der ovens voortdu rende zorg eischte. Als gevolg van de wisselende kolen- markt, moest de cokesprijs in het afge- loopen bedrijfsjaar meerdere keeren ge wijzigd worden. Steeds werd getracht bij dit artikel vraag en aanbod door den prijs in evenwicht te brengen. De opbrengsten van dit bijproduct, evenals van de andere, mogen bevredigend genoemd worden. Zij overtreffen de raming zeer. Het nuttig gasverbruik nam met 1.92% (18746 kub. M.) toe ten opzichte van 1925, hetgeen eveneens der exploitatie ten goede kwam. Het financieel resultaat kan zeer gun stig genoemd worden. Hoewel op de be zittingen van het bedrijf zeer ruim en ook op de aanwezige magazijngoederen werd afgeschreven, kon een netto-winst van 13542.47'/2 geboekt worden. Het gasverbruik steeg tot November zeer regelmatig. In December trad ech ter een daling in ,die zich tot in 1927 voortzette. De zachte winter is hieraan vermoedelijk niet vreemd, althans in een plaats als Bolsward, waar de bevolkings aanwas nihil is. Verschillende toestellen vereischten ’n grondige reparatie. In September werd een cokesbreker aangeschaft, welke ma chine in alle opzichten voldoet. Prachtige rden s te den- Tijft Aior- :hen een itsie ge_ lans n gen oliën daar )1 te zou duren met een half uur rust om den inwendigen mensch te versterken. 18 leden namen aan dezen wedstrijd deel. De prijzen werden als volgt be haald: 1ste pr. (Theeservies), door P. Bra- kels met een baars van 24 c.M.; 2e prijs (Brood- en Beschuittrommel) 'door H. Langenberg met 4 baarzen, resp. lang 20, 19^, 18, 18 M. 3e prijs (Nest schalen) door R. v. d. Schaaf men 2 baarzen resp. lang IQ1/» en 19^2 C-M. 4e prijs (Emaille pan) door P. de Boer met 2 baarzen, resp. lang 19 en 18 c.M. 5e prijs (Thermosflesch) R. Nieu wenhuis met 1 baars van 21 c.M. 6e prijs (Bezem in stok) door P. de Wit Fz„ na loting met P. de Wit Sjz., met ieder een baars van 20 c.M. De extra-prijs (een Koekepan) aan geboden door een vischliefhebber, werd na een uur extra visschen, gewonnen door J. Adema met een baars van 20 c.M. ’s Middags halfeen arriveerde men in de beste stemming aan de aanlegplaats. De vangst was beter dan de vorige maal. Jaarverslag 1926 Gas- en Electriciteits- bedrijven der gemeente Bolsward. Aan het officieele verslag is het vol gende ontleend: Het gasbedrijf. Beheer en personeel. In de samenstelling van de Bedrijfs commissie kwam geen verandering. Zij bestond op 31 December uit de heeren: G. C. Eisma, wethouder, voorzitter; en D. B. Eerdmans, T. van der Zee, leden. Vanaf 1 Maart fungeerde de directeur als secretaris. Vóór dien datum werd het secretariaat door den heer T. van der Zee waargenomen. De commissie vergaderde 11 malen, waaronder 3 keeren gecombineerd met het college van B. en W. Het personeel bestond uit 15 vaste en 3 tijdelijke werkkrachten. Los personeel werd naar behoefte aan genomen en ontslagen. Over 1926 werd uitgekeerd aan kinder toeslag 106.aan vacantietoeslag der werklieden ƒ312.en aan ziekengeld ƒ659.70. Het aanta Iziektedagen bedroeg 142. dig jen op )it; te :en uit ze en ijn en i n- en a- in le :n :n steiger voor anker lagen, vlogen plotse ling in de lucht. Meer dan honderd Chi- neezen werden gedood of gewond. Tientallen Chineesche bootjes werden vernield, drie stoomjachten werden be schadigd, de daken van naburige ge bouwen werden afgerukt en tallooze vensters werden verbrijzeld. BOLSWARD. Maandagavond j.l. te gen 8 uur, is bij het Harwerder tolhek op den weg BolswardSneek een on geluk gebéurd, dat gelukkig nog vrij goed afliep. De heer M. van Sneek fietste in de richting Bolsward, toen twee auto’s van den tegenovergestelden kant naderden. Nadat de eerste auto gepasseerd was, zwenkte de heer M. meer naar het mid den van den weg, met het gevolg, dat hij door de tweede auto, die van den heer E. alhier, werd gegrepen. De heer M. kwam er heelhuids af. Het rijwiel was to taal vernield. Bijzonderheden. Het totale gasverbruik bedroeg 1831175 kub. M. Daar hef aantal inwo ners 6977 bedraagt, is het verbruik per hoofd en per jaar 147.79 kub. M. 1 ARUM. Vrijdag 1 Juli was het 25 jaar geleden, dat A. Bergsma bij de rei nigingsdienst in Arum in dienst trad. Dit feit werd in huiselijken kring her dacht, doch naar buiten bleek toch ook, dat er iets bijzonders gaande was, door dat de vaderlandsche driekleur wapperde aan de mast van de vuilnispraam. Toen deze Kimswerd naderde, dachten velen daar, dat een pleizierboot in aantocht was. ’s Middags werd de jubilaris door den burgemeester en een der wethouders ge feliciteerd, waarbij de burgemeester met en hartelijk toespraakje aan Bergsma een fraaien stoel aanbood. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld, dat de jubilaris gedurende zijn lan gen diensttijd nog geen dag verzuimd heeft. Stroomverbruik. Aantal afnemers 251. Aan lichtstroom werd afgeleverd 47008 K. W. U. Aan krachtstroom 29908 K. W. U. Eigen gebruik -Straatverlich ting 10593 K. W. U. Gemeentegebouwen -Afgeleverd per afnemer 306.44 K. W. U. Verlies 8346 K. W. U. Totaal verbruik 95855 K. W. U. Aantal inwoners 6977. Per hoofd en per jaar 13.738 K. W. U. Het aantal inwoners onder het bereik van het net, bedraagt naar schatting ca. 4100. WITMARSUM, 4 Juli. Hedenavond had hier de chef-monteur, de heer B. Vocke een ernstig ongeluk met een ben zinebout. Deze vloog plotseling in brand waardoor zijn rechterarm met brandwon den bedekt werd. Daar onze assistent-dokter niet in het dorp aanwezig was, werd het eerste ver band gelegd door zuster Engelsma, wijk verpleegster. De ongelukkige leed vreeselijke pijnen. offertje meegewerkt te hebben onze oudjes een onvergetelijken dag te heb ben bezorgd. Stel daarom niet uit morgen wat ge heden kunt doen, de Redactie van dit blad is zoo vriendelijk gelden voor dit doel te ontvangen en in het volgend nummer te verantwoorden. We begin nen vandaag met: Giften Autorit ouden van dagen, Mej. F. f 0.50 N. N. -1.00 D. Harkema, banketbakkerij, 40 ge bakjes. Ernstife ongeluk te Nanking. Tengevdge van de verzengende hitte of van oiverschilligheid van de beman ning hac Vrijdagmiddag te Nanking een hedge ontploffing plaats. Twee jonken, die geladen waren met ontplof- fingsmddelen en nabij den spoorweg- Treedt Balduin af? Er zijn geruchten gaande, volgens welke de Engelsche premier Baldwin zou aftreden. Reeds wordt door een groep van de Tory-partij Minister Brid geman als opvolger aangewezen. Deze zou de werkelijk sterke man zijn, die de regeering noodg heeft, zooals gebleken is uit zijn overvinning op Churchill, den kanselier van de Schatkist, met betrek king tot de narinebegrooting. ARUM, 30 Juni. Gisteren maakten de leden van de vrouwenclub van ,,’t Dorpshuis” per autobus van Boonstra uit Wommels een uitstapje naar Paters- wolde. Het weer hield zich den heelen dag uitstekend, zoodat de dames veel plei- zier hadden en in opgewekte stemming ’s avonds om tien uur in het dorp terug keerden. Het reisje was zoo best bevallen, dat de dames reeds besloten, weer te spa ren voor een reisje in het volgend jaar. Den volgenden dag verliet reeds in den vroegen morgen weer een blijde schare ons dorp. De hoogste klassen der openbare school ondernamen toen hun schoolreis naar Zuidlaren. Eenige ingezetenen had den welwillend hun auto’s beschikbaar gesteld om de kinderen van Arum naar Harlingen te brengen. Zingfende werd de tocht aanvaard. Het schitterende zomerweer werkte erg mee om den dag tot een waren feestdag te maken. De reis van Harlingen naar Groningen was reeds een feest voor velen, die nog nooit met het spoor hadden gereisd. Van Groningen naar Zuidlaren werd de tocht in luxe autobussen voortgezet, waarbij de mooie villa’s en tuinen in Haren de bewondering opwekten, terwijl het heu velachtige landschap van den Hondsrug duidelijk opviel. In den uitgestrekten speeltuin van Huize „Entinge” vermaak ten de kinderen zich kostelijk, terwijl ’s middags het dorp met zijn bosch even eens de belangstelling gaande hield. Naar het oordeel van de kinderen was de dag veel te gauw om. Toen ’s avonds de auto’s hen weer van Harlingen naar Arum vervoerden, wacht te hen een talrijke menigte ouders en be langstellenden, die spoedig met de opge togen kinderen huiswaarts keerden. Zelfrijzend Bakmeel vanaf jq De zaak Leon Daudet. Nog steeds is de verblijfplaats van Leon Daudet niet ontdekt. Zaterdag j.l. publiceerde hij in de „Action Francaise” een brief, waarin hij alle vrienden en aanhangers dankt voor de vele brieven, die hij ontvangt. Zelfs uit Nederland en Amerika, zegt hij, ontvangt hij sympa thiebetuigingen. In een ander artikel hekelt hij de handelingen van de regeering om de directeur van het blad, Pujo, gevangen te nemen. Omdat ze niet wilde antwoorden op de door den rechter gestelde vragen, tenzij in tegenwoordigheid van haar ad vocaat, is de telefoniste van de „Action Francaise” mevrouw Mortard, die er van verdacht wordt het telefonisch be vel tot de invrijheidsstelling van Daudet en Delest te hebben gegeven, gearres teerd. Zij werd met haar baby van vier maanden, die ze mee naar het paleis van justitie had gebracht, nair de gevange nis St. Lazare overgebricht. De oceaanvlucht van Byrd. Als oceaanvlucht is de tocht van Byrd geslaagd, maar het eindpunt Le Bour- g t heeft hij niet bereikt, want de reis e idigde met een daling in zee. Uit B 'rd’s beschrijving van de reis moet v orden opgemaakt, dat de vliegers in- c erdaad boven Parijs moeten zijn ge weest, maar dat het hun velstrekt on mogelijk was door de dikke wolken ook maar iets te onderscheiden van den glans, die de talrijke Parijjche lichten in normale omstandigheden tientallen kilometers in het rond verspreiden. De terugkeer naar de kust wis volstrekt niet gewild, maar een gevolg van het feit, dat het aardinductiecompas door onbekende oorzaak mislettend was ge worden, zoodat de vliegers volstrekt niet meer wisten waar 'e heen gingen. Ze waren zeer verbaast eensklaps weer zee te zien, doch eenrraal daar, maakte Byrd van deze gelegenheid gebruik om met het geringst mtgelijke gevaar te landen. De „Ameri<a” werd daarbij en latere berging zwaïr beschadigd. Niet temin hoopt de commandant alles te kunnen laten hertellen. De totaal afgdegde afstand bedraagt naar schatting 6700 K.M. Byrd was zeer tevreden -ver zijn motoren, die ge durende de geheele reis geen enkel zwak oogen’lik hebben gehad. De ont vangst van vliegers aan ’t spoorweg station La^re bij Parijs was overweldi gend. Byi1 overhandigde aan President Doumerpe een miniatuur-formaat Amerikansche vlag, welke hem door presided Coolidge was meegegeven. De irecteur van de Ned. Vliegtui- genfatiek Fokker te Amsterdam, de heer tephan, is naar Cherbourg ver- trokkn, ten einde met Byrd over het her?el van zijn machine te spreken. Het is net uitgesloten, dat het toestel te Ansterdam gerepareerd wordt. Het heeft dus veel kans, dat Byrd en z’n pakkers ons land bezoeken. Omtrent lyrds verdere plannen valt niets met zekerheid te zeggen. De financier van den tocht, de millionair Wanaker is van oordeel, dat de eer van de vlucht Parijs- New-York aan de Franschen toekomt. Het kan wel zijn dat Byrd naar New- York terugvliegt, maar in dat geval slechts gaat hij om een Fransch toestel te vergezellen. DE Parfumerie Joyzelly, Haarlem. i Opwekkend en verfrisschend Verschijnt Dinsdags- Vrjdagsavonds. Le'Sgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Biiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Vaor het Buitenland f7.- per jaar. leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ti NG s NIEUWSBLAD waarin opgenotnen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1