De Roode Mouwschortjes waschecht Kinder Corsets alle maten Zomerpakjes en Hoedjes mooi en voordeelig P. 0. v. d. KLEI, APPELMARKT BOLSWARD Bolswardsche Courant en Westergoo WOUDA's Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Gemengd Nieuws. MODERNE TALEN (Fransch - DuitscJi - Engelsch -Spaansch) TALENSCHOOL Dir. F.E. LAMMERS BUITEN LAND. Woensdag 13 Juli 1927 No. 37 22^2 Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD .f ft JTAR5AVON fay (wettig auxporanïD) lp7 HAARWASCH MIDDEL RH 'X» VEERZUPPREPMMUt 'TORiMBAARiMfrLE33CMOI Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 A» Booterstown en De zaak-Daudet Pujo, de hoofdredacteur van de „Ac tion Framjaise” is in voorloopige vrij heid gesteld. Naturalisatie. De Fransche Senaat heeft betreffende de naturalisatie een ontwerp aangeno men, waarin o.m. wordt bepaald, dat de periode, die men in Frankrijk moet ver blijven om Franschman te worden, drie jaar is. Volgens de thans geldende wet is deze periode tien jaar. Verder heeft een kind, in Frankrijk ge boren uit een Fransche moeder, de Fran sche nationaliteit. sma van Bolsward en tot het Gymna sium Ernest Loor van Bolsward en Doe- kele Schrale van Idsegahuizen. Vele Groote Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand Juni. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand, op spaarbankboek jes ingelegd ƒ6031.49 en terugbetaald -3731.13 - bij - de va- Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ARUM, 8 Juli. Hadden de hoogste klassen der O. L. School het de vorige week prachtig getroffen op hun school reis, niet minder mooi was het weer gis teren, toen de laagste klassen hun reisje naar Zwartewegsend maakten. Met de tram ging het naar Leeuwarden waar de Prinsentuin bezocht.werd, waar na de reis verder per trein tot Tietjerk werd voortgezet. De draaimolen en de andere toestellen hadden geen rust, toen men den speeltuin bereikt had. De prachtige tuin van Vijversburg met zijn volière, goudvisschen, grot en belvedère wist eveneens de kinderen langen tijd te boeien, zoodat de tijd van vertrek veel te spoedig was gekomen. Vroolijk en op getogen keerde de schare weer in Arum terug, waar een talrijke menigte de kin deren stond op te wachten. Autorit voor ouden van dagen. BOLSWARD. Het gaat met de be schikbaarstelling van de auto’s heel goed. Zoo moest het ook gaan met onze ru briek giften. Mogen we nog eens een laatste opwekking richten tot hen, die met ons plan sympathiseeren om niet te wachten maar spoedig hunne bijdrage aan de redactie van dit blad in te zenden. ’t Zou toch jammer zijn, dat, nu we de beschikbare auto’s bijna allemaal kunnen krijgen, de tocht om de onvermijdelijke bijkomende kosten zou moeten overgaan. Ontvangen giften: Mej. F. ƒ0.50, N. N. 1.D. Harkema 40 gebakjes, Wed. R. J. S. 10.—, P. W. 1.—, J. H. ƒ5.—, N. N. 1.—. Wie volgt! Er zijn hier toch wel meer deren die iets over hebben voor dezen tocht? Het noodweer boven Berlijn veroorzaakt een ontploffing. Het zware onweer, gepaard gaande met hevige slagregens, dat Zaterdagmid dag boven Berlijn en omgeving woedde, heeft te Potsdam een ernstige ontploffing veroorzaakt. In een loods van een spoorwegwerk- plaats daar ter plaatse was iy2 ton car bid opgeslagen. Door de regens had zich een geweldige hoeveelheid carbidgas ge vormd, dat ontplofte, toen de bliksem in het gebouw sloeg. De brandmuren, die de loods van de belendende perceelen scheidden, stortten met groot geraas ineen en sleepten groote stukken der muren van de aangrenzende gebouwen in hun val mede. In een omtrek van 400 meter werden alle vensterruiten verbrijzeld. Zestien WITMARSUM. 't Was Vrijdagavond met het mooie weer bijzonder levendig in ons dorp .want Frisia’s fanfare kwam met zijn nieuwe instrumenten voor het eerst de straat op en als maar muziek gehoord wordt is oud en jong op de been. Als er dan een walsje wordt gespeeld, dan is het jonge geslacht er gauw bij om een dansje te maken, maar dat liep Vrijdagavond voor een meisje, dochter van Jac. de Groot, slecht af. Zij kwam te struikelen en zoo erg, dat zij haar arm brak. Op advies van Dr. Kroon is zij thans onder behandeling van Dr. Straat te Leeuwarden. We hopen voor haar en voor hare ou ders, dat dit verder geen nadeelige ge volgen zal hebben. Op verschillende plaatsen werden een paar nummers gegeven, want het was meteen een repetie-avond voor het korps. verontwaardiging. Ditmaal slaagde Löbe er niet in, de orde te herstellen. Hörnle werd verscheidene malen tot de orde geroepen, maar bleef doorspre ken. President Löbe deelde nu mede, dat Hörnle wegens grove beleediging van den Rijksdag van verdere deelneming aan de zitting werd uitgesloten. Dit had een hagelbui van protesten en verwen- schingen bij de communisten tot gevolg en Löbe werd nitgescholden voor al wat mooi en leelijk is. Het was een la waai van je welste! Toen de storm einde lijk geluwd was werd het communisti sche voorstel verworpen en het andere aangenomen. AVON COHBWY-HAARLEM Engelsche spionnage in Rusland? Uit Leningrad wordt gemeld, dat 25 zijn gearresteerd in verband de ontdekking van een Engelsche de ontploffing plaats had om zes uur ’s middags, toen de bureaux der spoor- wegwerkplaatsen, die zich eveneens in de loods bevinden, reeds verlaten waren, ’s Avonds om 11 uur had nog ’n tweede ontploffing plaats. De aangerichte schade is zeer groot. 1 Een oceaanvlieger in ons land. De Amerikaansche vlieger Balchen, die tot de bemanning van de „America” be hoorde, welk vliegtuig onder leiding van Byrd van New York naar Europa vloog, heeft Vrijdag de Fokkerfabrieken te Am sterdam bezocht, teneinde een korte be spreking te houden over het bouwen van het toestel, dat Byrd zal gebruiken op zijn a.s. Zuidpool-expeditie. Schildwijk 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags waarin opjjenomen Overstroomingen in Saksen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft in Saksen een onweer gewoed, dat gepaard ging met hevige wolkbreuken, welke groote schade hebben aangericht. In den nacht moesten 80 politieagenten zich uit Dresden naar Gottleuba begeven om daar hulp te verleenen. De Müglits is ver buiten haar oevers getreden en heeft enorme schade aangericht, verbindingen zijn verbroken. BOLSWARD. Van de Bijz. U. L. O.- School voor Christelijk Volksonderwijs werden tot de Chr. Kweekschool te Sneek toegelaten: Trijntje Zijlstra van Tjerkwerd, Pieter Kloosterman van Ded- gum, Sikke Hellingwerf van Makkum en Piet Elzlnga vari’ Bolsward. Tot de R. H. B. S. te Sneek: Jan Haag- Een rumoerige Rijksdagzittng. Na een zeer rumoerige zittiig is Duitsche Rijksdag Zaterdag j.L'met cantie gegaan. Het debat omtrent de verhojging van invoerrechten op aardappelen, meal, varkensvleesch en suiker verlep uiterst kalm. Het wetsontwerp were in eerste lezing aangenomen met 278 tegen 136 stemmen. Deze wet, welke de invoerechten voor aardappelen verdubbelt, kal voor ens land bijzonder belangrijk zip, daar Ne derland de voornaamste a!rdappelle-»e- rancier van Duitschland is. De groote herrie begon, oen het door bijna alle partijen ingedienie voorstel in zake de ramp in Saksen ?i behandeling kwam. Het voorste! wilde de rgeering mach tigen tof het nemen van maatregelen om den materieelen nood teregelen. De communisten bij mnde van Stöcter gingen niet met het vorstel accoord en dienden een voorstel in.ot hulpverleening uit de Staatskas, omdt ze wantrouwen stelden in de hulpverlening door regee- ringsorganen. Hulpacties van 6 regeering waren, volgens Stöcker boerenbedrog en zwen del, zooals steeds dj vroegere rampen was gebleken. Op dit gezegdeontstond een hevige verontwaardiging-n lawaai, waarboven het klokgelui vaipresident Löbe nauwe lijks uitklonk. De Duitsch-ndonalen wilden eerst de communisten u de zaal verwijderd heb ben, maar Löt wist de orde door hard nekkig klokhui te herstèilen, waarna het voorstel behandeling kwam. De comrrn'st Hörnle opende de rij van spreke! hij staafde de beweringen van zijn prtijgenoot en zei, dat in der gelijke grallen de gelden, die voor de noodlijde^en bestemd zijn, aan de poot- grondbe^ers ten goede komen. Dit gaf opnieuvaan,e>ding tot een stom van houtmassa’s worden door den sterken stroom weggevoerd en richtten overal groote schade aan. De trein GeisingAltenburg, die op het punt stond naar Glashütte te vertrek ken, kon nog juist worden tegengehou den, anders was de trein in den stroom terechtgekomen. De verbinding met Glashütte is ver broken. De oude Kurfürts Moritzbrug is ingestort. Voor zoover bekend zijn in Glashütte tot nu toe tien dooden gebor gen. In Rottwernsdorf zijn vijftien lijken aangespoeld. Het zwaarst geteisterd werden Berg- giesshübel, waar 45 personen om het le ven kwamen, Rotterddorf met 20 dooden, Neuendorf met 14 dooden, Gottleuba met 10 dooden en het wereldberoemde hor- logemakersstadje Glashütte met 10 doo den. Het gehucht Oesengrund, dat uit slechts 25 huizen bestond, werd geheel door de watermassa’s weggevaagd. Een ooggetuige, die te Glashütte de katastrophe meemaakte, vertelde de vol gende bijzonderheden, die we aan het „Hbl.” ontleenen: „Het had den geheelen dag naar on weer uitgezien en des avonds om negen uur begon het dan ook. De eene wolk breuk volgde op de andere en we dach ten reeds dat er een tweede zondvloed gekomen was. Maar dat was nog maar slechts een voorspel. Omstreeks 11 uur drong een vloedgolf van wel twee meter hoogte het dal binnen met een geweld, waar niets tegen bestand was. Het ge- heele dal was in enkele oogenblikken tijds in een ziedende, schuimende, donderende rivier herschapen. Zware boomen wer den door het kokende water ontworteld en neergeslagen. Alle bruggen zijn ver nield, evenals vele huizen. Het in het be nedengedeelte van de stad gelegen sta tion stond ruim twee meter onder water. De trein naar Altenburg stond, stampvol vacantiereizigers, op het punt van ver trekken, toen het water plotseling de wagons binnendrong. Binnen enkele oogenblikken stonden de passagiers tot hun middel in het water. Eenige reizi gers, die in hun doodsangst de portieren openden en uit den trein sprongen, wer den door den woesten stroom gegrepen en verdronken. De meeste passagiers ble ven gelukkig in den trein en konden, al was het ook pas na eenige uren, gered worden. Een rangeertrein werd door het water omvergeworpen. De geheele ramp speelde zich in enkele minuten af.” Het dorp Berggiesshübel, dat het zwaarst katastrofe is getroffen (men vreest dat er van de 130 inwoners niet minder dan 60 verdronken zijn), biedt een troosteloozen aanblik. Twaalf hui zen zijn geheel van den aardbodem ver dwenen. Van de meeste andere huizen zijn gevels of muren ingestort. Op het oogenblik zijn politie en rijksweertroe- pen bezig onder de puinhoopen naar lij ken te zoeken. Alleen te Birna aan de Elbe zijn tot dusver eenentwintig dooden aangedreven. Geweldige hoeveelheden verdronken vee werden eveneens uit de rivier opgevischt. Alle dooden zijn af komstig uit de hooger gelegen bergdor pen en zijn kilometers ver door het wa ter meegevoerd. Alleen te Gottleuba be draagt de schade 3 4 millioen Mark. Volgens mededeelingen van de Saksische regeering bedraagt de schade in het ge heele gebied tenminste 12 millioen Mark.' De beide dalen zijn thans, nadat het water is weggevloeid, met een slijklaag van wel y2 Meter dikte over de geheele breedte bedekte. De spoorwegen in de beide dalen zijn geheel vernield en het spoorwegverkeer zal de eerste week niet hervat kunnen worden. Ook het tele graaf- en telefoonverkeer is gestaakt, zoodat berichten uit die omgeving schaars binnenkomen. Brand in een meubelfabriek. Zondagmorgen j.l. ongeveer 4 uur werd brand ontdekt in een groote meu belfabriek te Oosterbeek. Direct werd de politie en da brandweer ontboden, welke direct naar de plaats des onheils snelden. De geheele fabriek stond echter reeds in lichte laaie. Slechts eenige aangren- zènde gebouwen als de toonkamers en het kantoor konden behouden worden. Het vuur, dat een gretig voedsel vond in al het materiaal als hout, lijm, houtwol, matten, enz., had in drie uur tijds de ge heele fabriek verwoest. Een groote partij meubels voor het Troelstra-oord, welke juist fabrieksklaar was werd eveneens een prooi der vlam men, zoodat ook deze instelling zeer ge dupeerd is. Een groote hoeveelheid Chinamatten verbrandde geheel. Alleen in de stoffeer- derij was voor ongeveer 80 90.000 gul den materiaal opgeslagen. Alle machines zijn vernield. Zware ijze ren balken werden als blik verbogen. De nog staande muren toonden groote bedenkelijke scheuren, zoodat de moge lijkheid bestaat dat deze omvergehaald zullen moeten worden. Den geheelen Zon dag heeft de Oosterbeeksche brandweer nog water gegeven, terwijl ook in den nacht op Mandag gewaakt is. De schade die zeer aanzienlijk is en die men nog steeds niet kon schatten wordt door verzekering gedekt. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan door broeiing in de ^roo ie hoeveelheden houtwol. BOLSWARD. Woensdagmiddag tus schen 5 en 6 uur zal de uitslag van het muziekconcours te Lemmer, welke zal worden overgebracht door middel van postduiven, bekend worden gemaakt in den Boekhandel van den heer Osinga alhier. We wenschen het „Hollandia” muziek corps veel succes toe. personen bekwamen lichte verwondingen door de neerstortende steenmassa’s. Dat het ongeluk geen erger gevolgen had, Is toe te schrijven aan het feit, dat Derhalve meer in- dan afge schreven 700. Het aantal nieuw uitgegeven staats- schuldboekjes bedroeg 1. érsonen net spionnage-organisatie, welke onder lei ding stond van een ambtenaar van het Engelsche gezantschap te Helsingfors. De gearresteerden zullen zich binnen enkele dagen voor den rechter moeten verantwoorden. De Engelsche spionnage-centrale, die een aantal monarchisten en oud-zeeoffi- cieren, alsmede geëmployeerden van Rus sische militaire bureaux in dienst had, interesseerde zich vooral voor het roode leger, de roode vloot en de chemische oorlogs-industrie. BOLSWARD. De vorige week Don derdag en Vrijdag maakten een 16-tal leerlingen der Bijz. U. L. O. School voor Christelijk Volksonderwijs een twee- daagsch reisje naar Amsterdam en Ymui- den. Door prachtig zomerweer begunstigd viel het uitstapje bizonder in den smaak. En geen wonder, daar geen hunner zoo ver geweest was. De eerste dag werd besteed aan Ymui- den. Bezichtigd werden de sluizen, een meesterwerk van Nederlandsche water bouwkunde, de hoogovens bij Velzen, de papierfabriek van de firma Van Gelder Een en al bewondering waren de reizi gers voor het binnenkomen en uitvaren der groote zeekasteelen. Hierna nog een bezoek aan het strand waar gezwommen en pootjegebaad kon worden naar hartelust. In Amsterdam terug, moest natuurlijk ook eens een flink eind in de open elec- trische tram afgelegd worden, want van kinderbedtijd behoefde nu geen sprake te zijn. Daarna nog een flink eind ge wandeld, om alle lichtreclames te be wonderen. Hoewel het reeds elf uur geworden was, kende men nog toch geen vermoeid heid. Maar nu was het welletjes voor den eersten dag. De heer G. de Waij in hotel „Lohengrin” had voor heerlijke, frissche kamers en bedden gezorgd, waar allen spoedig sliepen als een roos. Vrijdagmorgen al weer vroeg uit de veeren, een stevig ontbijt, waarvoor ge noemden heer De Way alle eer toekomt, en toen naar Artis. Daar raakt men nooit uitgekeken. Wat is alles schitterend mooi, vooral het Aquarium met het diorama van Heijmans .Voor nuttige en aangena me afwisseling kan men in Artis ook voor niet veel geld een heerlijk middag maal gebruiken. En toen de terugreis! Tot het laatst bleef de stemming er in, en om 9 uur stoomde, of liever „motorde” men het station Bolsward weer binnen. Dit reisje, dat aangenaam en tevens leerzaam was, zal niet licht vergeten worden. Levine vliegt naar de V. S. terug. De millionnair Levine heeft een con tract aangegaan met den bekenden Franschen vlieger Drouhin, die nu een jaar bij hem in dienst zal komen en hem per „Miss Columbia” naar New York zal brengen. Chamberlin gaat met een boot naar zijn land terug. Levine wilde zich niet uitlaten over de gescheiden terugreis en Chamberlin zeide er niets meer van dan: „Ik wil per boot terug en Levine per vliegmachine. Nu, ik ga terug per boot en hij per vliegmachine zoodat ieder tevreden is.” Vrijdag j.l. zijn Levine, Chamberlin en Drouhin naar Londen gevlogen. Bij de aankomst op Croydon waren slechts weinig menschen aanwezig om de Amerikanen te verwelkomen. De moeder van Chamberlin, die haar zoon in geen zeven jaar gezien had, was op het vliegveld aanwezig en verwelkom de hem met een kus. Men veronderstelt, dat de vliegers den tocht niet voor 13 Augustus zullen onder nemen, wanneer het volle maan is en be tere weerscondities verwacht worden. Levine en Drouhin denken via de Azoren naar New York te vliegen, omdat zij op die wijze Het meeste voordeel van den wind zullen hebben, hoewel deze route langer is dan die welke Chamberlin heeft gevolgd. Blanke Boekweitgort Een lersch minister rermoord. Wederom heeft de lersdie kwestie een slachtoffer geëischt. Na eertijds minister Cdlins heeft Zon- r-g j.l. O’Higgens, de ninister van Jus- ie in het Zuid-Iersche kabinet zijn le- ■n verloren als kampictn voor de goede ak van zijn land. De minister werd, ben hij met zijn vrouw op weg was ntar de middagmis te Booterstown bij Dublin door drie mannen vanuit een aito neergeschoten. De doodelijk gewtfide was nog lang genoeg bij zijn bewistzijn om een be schrijving te geven dn zijn moordenaars. Op zijn sterfbed eide minister O’Hig- gins: „Ik vergeef al mijn vijanden. Ik sterf voor mijn lad en ga heen om mij te voegen bij Minael Collins.” O’Higgins behorde, evenals president Cosgrave, tot d= partij, welke het En- gelsch-Iersche «drag voorstaat. Zijn tegenstnders vormen een partij met De Valer/aan het hoofd, welke een algeheele zt^standigheid van Ierland eischt. Een officjel verslag zegt, dat vijf per sonen aaneen aanslag deelnamen, van wie twee°P den uitkijk stonden toen O’Higgimverscheen en de drie anderen uit een an diefstal afkomstig eauto re- volverstioten op O’Higgins losten. De politie in het bezit van een juiste be- schrijvig van de moordenaars. Zij heeft een erdon om Dublin getrokken en doet alle utomobielen, die de stad verlaten en taar binnenkomen, aanhouden en dotzoeken. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 2300.36 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 19. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal ƒ700.— en afgegeven nominaal - DE Leesgeld fr. p. p. per h»Zf jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. MG s NIEUWSBLAD vCTscMULXHDEOitoarnu I atoccmo nram

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1