PURO WOUDA's De Bolswardsche Courant en Westergoo 1 (K D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18, SNEEK. MODERNE TALEN Stadsnieuws. BUITENLAND. No. 39 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD Cau 3e^f^neJojZ€LLC 1 Huismoeders! Speciaal Adres voor Breukbaiden, Buikgordels en Kunstledematen Woensdag 20 Juli 1927 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Jaargang Ar en den 700 gewond, onder wie I 'f Parfumerie Joyzelly, Haarlem. I 16 Doos30-60,Tube 80 et.Bij Apoth.en Drogisten. Opwekkend en verfriaschend Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct, Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. De familie Scharmatt. De familie Scharmatt te Schattendorf “heeft de wijk genomen naar Hongaarsch gebied, uit vrees voor wraak. f 1380 - 1314 - 1252 -1198 - 1068 - 1023 - 900 A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontrOle. (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL Oir. F. E. LAMMERS Schildwjjk 10 - BOLSW1RD Inlichtingen Zaterdags ParekTarwebtoem 1. 2. Een mooi succes. De turnvereenigingen „Lycurgus” en „Wilhelmina”, leider de heer E. State- ma, hebben Zaterdag j.l. met veel suc ces deelgenomen aan de sportdemon- straties te Sneek. Twee eerste en drie tweede prijzen werden gewonnen. (Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar de rubriek Sport). Gemeente Juli 1927. Bestek no. 1. Brug en walmuren te Tjerkwerd is afgelast. Bestek no. 2. Het maken van 26 M. gewapend betonwalmuur te Idsegahui- zen. Inschrijvers: K. en J. Schippers, Workum Sj. en Q. Groot, Makkum R. en P. Feenstra, Bolsward A. de Jong en Co., Workum J. S. Kuipers, Zurich C. Broersma en Co., Workum Th. Draaisma, Piaam Laagste inschrijver gegund. richten” en de „Reichspost” het ontgel den, omdat deze het vonnis der Gezwo renen rechtvaardigden. Op tal van plaatsen kwam het tot bloedige botsin gen. Reeds staat vast, dat 40 personen zijn gedood en 700 gewond, onder wie 13 agenten. Algemeene staking. Het bestuur van de Oostenrijksche Socialistische Partij heeft voor Weenen en omgeving de algemeene werkstaking afgekondigd. De tram-, post-, telefoon- en telegrafie-beambten verklaarden zich hiermee solidair. Er verschijnen behalve de „Arbeiter Zeitung” geen nieuwsbladen meer. Het geheele verkeer binnen de Oos tenrijksche grenzen staat stil. Bondskanselier Seipel heeft geconfe reerd met de socialistische afgevaardig den om maatregelen te treffen, dat de wanordelijkheden in de volgende dagen gestaakt worden. Postduiv ennieuws. Wedvlucht Deventer 95 K.M. Alhoewel het Zondag geen bijzonder mooi weer was, hebben de jonge duiven over het algemeen toch uitstekend ge vlogen. De algemeene verwachting was, dat ze niet vóór 10 uur 15 min. 10 uur 30 min. hier zouden zijn. Het is echter heel anders uitgekomen, daar vóór tien uur de 10 prijzen reeds verdiend waren. Precies 8 uur werden de duiven ge lost met zwaarbewolkte lucht en Z.-W. wind. De eerste duif werd hier geconsta teerd om 9 uur 53 min. 37 sec. Snel heid 50 K.M. per uur. De uitslag is als volgt: 1ste prijs W. Hoekstra, aank. duif 9 uur, 53 min., 37 sec. 2de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 9 uur, 53 min., 37 sec. 3de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 9 uur, 54 min., 9 sec. 4de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 9 uur, 54 min., 9 sect 5de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 9 uur, 54 min., 34 sec. 6de prijs H. Hefmanides, aankomst duif 9 uur, 54 min., 35 sec. 7de prijs H. Hermanides, aankomst duif 9 uur, 54 min., 35 sec. 8ste prijs Ruyter, aankomst duif, 9 uur, 54 min., 36 sec. 9de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 9 uur, 54 min., 53 sec. 10de prijs I. Pietersma, aankomst duif 9 uur, 55 min. 19 sec. •Nos. 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 werden de heeren: Lammertsma, Ruyter (2 st.), Scheltinga (4 st.), Gerritsma (2 st.), Pietersma, Falkena (2 st.) en N. Boersma. De Wedvlucht op Jemelle (België) wordt gehouden op 31 *Juli en niet op 30 Juli. Voor deze vlucht zijn de volgende prijzen uitgeloofd: 1ste prijs een taart, geschonken door den heer Posthuma. 2de prijs: Een Gulden, uitgeloofd door de vereeniging. 3de prijs: Een Gulden, uitgeloofd door den heer Doesburg. 4de prijs: Een medaille, uitgeloofd door den heer W. Hoekstra. Wie van de leden of n/ef-leden voegt hier nog een prijsje aan toe? Zondag a.s. wedvlucht vanaf Lochem 115 K.M. met jonge duiven. Inkorven Vrijdagavond tusschen 8 en 9 uur bij den heer Witteveen. 3. Nadere berichten. De geruchteh, dat de politie het eerst op de volksmenigte zou hebben geschoten, wordt thans met groote stelligheid tegenge sproken. Gebleken is, dat een aantal com munisten het demonstreerende publiek op zweepte tot het in brand steken van de ge bouwen en bij alle incidenten de leiding had. De Russische „Prawda” heeft een hoofd artikel gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat het Oostenrijksche proletariaat zoo spoe dig mogelijk zijn sociaal-democratische lei ders moet afschudden, daar deze de grootste hinderpaal op den weg naar de overwinning vormen. De regeering is thans den toestand vrijwel meester. De algemeene staking is opgeheven, zoodat in de bedrijven het werk is hervat. Maandag om 24 uur zouden de treinen weer rijden. Maandagmorgen kwam het in de buitenwijken opnieuw tot botsingen tus schen arbeiders en de politie. Verscheidene personen werden gewond, ook vielen er weer dooden. Maandagmiddag heeft weer een langdurige bespreking plaats gehad tusschen bondskan selier Seipel en de soc. dem. afgevaardigden. De sociaal-democraten eischen, dat een re organisatie van het kabinet zal plaats heb ben, waarvan Dr. Seipel nog niet wil weten. Het vrijsprekende vonnis in de strafzaak te gen de moordenaars te Schattendorf, hetwelk aanleiding had gegeven tot de demonstraties is vernietigd. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, over de 1ste helft der maand Juli 1927 aan het Postkantoor te Bolsward. Brieven binnenland. Bosma Gerrit, Haulerwijk. N.V. Margarine Verkoop Combi natie Oss. Raad van Arbeid Sneek. Geweigerd om de port. GRATIS: 2 halve ponden Jurgens Margarine en 1 Kwattareep bij het koopen voor 30 cent (Zie advertentie van BRANDSMA’s WINKEL) Uit den Omtrek. Uitslag aanbestedingen. Gemeente Wonseradeel van der per spoor via Leeuwarden naar Holwerd, waar de postboot gereed lag om de passagiers naar het eiland te brengen. Dat de kinderen onder de prettige leiding van de onderwijzers eet] paar pleizierige dagjes in die mooie streek hebben doorgebracht, laat zich licht begrijpen. Maandagavond keerde ’t gezelschap in de Heimat terug. Schoolreisjes. Vrijdag j.l. hebben 12 jongens en 13 meisjes van school no. I (Kerkstraat) een autotochtje gemaakt onder leiding van het onderwijzend personeel. Eerst werd op de veemarkt te Leeu warden een kijkje genomen, waarna een zuivelfabriek werd bezichtigd. Het spreekt vanzelf, dat ook de 01- dehove niet op het reisplan ontbrak. Over Hardegarijp en Bergum ging de tocht naar Drachten, waar een warmen maaltijd werd genuttigd. Ook werd ge stopt in Olterterp, waar eenigen tijd in de bosschen werd gewandeld. Via Beetsterzwaag, Gorredijk en Knijpe bereikte men Oranjewoud. In de bosschen van fiet hotel Tjaarda werd de hooge belvedère beklommen, terwijl in het doolhof, de grot en den speeltuin de kinderen zich flink geamuseerd hebben. Daarna reed het gezelschap over Heerenveen, Joure en Spannenburg weer naar Bolsward terug, waar ze tegen half negen aankwamen. Een leerling heeft ons op het hart ge drukt ook te vermelden, ‘dat in Oude- haske de lof van den „Hasker baerch” werd bezongen. Of de jongen het be- roemdé beest er nog heeft zien hangen, heeft hij ons niet verteld. Het was een heel gezellige dag! De openbare U. L. O. vertrok Zater dagmorgen j.l. voor een driedaagsch verblijf op Ameland. Per tram ging het naar Sneek en ver- De slachtoffers. Het aantal dooden is gestegen tot 82, welk aantal zeker nog grooter zal worden, daar onder de honderden gewonden velen zijn wier toestand hopeloos is. De begrafenis van de slachtoffers van Vrij dag j.l. heeft Woensdag plaats. Voor hen zal op het kerkhof een afzonderlijke plaats wor den uitgekozen, waar een gedenkteeken met de namen van alle gevallenen zal worden op gericht. Tijdens de begrafenis zal omstreeks twee uur nam. het werk in alle Weensche be drijven gedurende vijftien minuten worden stopgezet. De teraardebestelling heeft plaats op kos ten van de stad Weenen. gehecht, zoodat -dikwijls van „schoolslag” werd afgeweken. Gezien het aantal reeds uitgereikte diploma’s blijkt wel, dat onze jonge zweminrichting groot succes heeft. Binnenkort zal, indien de temperatuur 'van het water goed blijft, afstand- zwemmen over 2000 M. plaats hebben, waarvoor diploma’s en herinneringsme- daijles zullen worden uitgereikt. De uitgeschreven estafette-wedstrijd om een wisselbeker, welke op 23 Juli a.s. zou plaats hebben, is voorloopig uitgesteld. Autorit ouden van dagen. Het benoodigde aantal auto’s is thans beschikbaar. Ijs en weder dienende is de autotocht vastgesteld op Zaterdag middag 30 Juli. Nadere bijzonderheden zullen aan autobezitters en belanghebbenden nog worden medegedeeld. Ontvangen giften: Na onze vorige verantwoording kwamen nog binnen: J. J. H. f 10; D. H. f5; N. N. f2; N. N. f 2.50; N. N. f 5; Tj. de Jong, gebakjes, Runia, sigaren; Falkena, sigaren; Wed. Aukema, sigaren. De geldmiddelen vloeien nog niet te ruim, wie nog iets wenscht bij te dra gen, kan dat nog deze week doen aan het adres Sïrreau De Jongs Nieuwsblad. Geslaagd. Geslaagd aan de Industrie- en Huishoudschool te Leeuwarden voor Di ploma Hulp in de Huishouding, Mej. H. Scheffer alhier. Over aardbeien, klompen en glasruiten. ’t Groenteknechtje E. reed Maandag middag met een kar aardbeien; iets wat meer gebeurt. Een jongen, bemerkend dat er zoo’n heerlijke vrucht buiten een mandje was gevallen in de kar, kon de verleiding niet weerstaan engriste haar weg. Onzen werknemer, opkomend voor den eigendommen van z’n patroon, maakte kort recht: hij schopte namelijk één zijner klompen den jongen achterna. Maar o wee pijlsnel schoot ’t ding z’n doel voorbij en kwam na een der groote etalage-ruiten van den heer L. v. d. W. te hebben verbrijzeld, tusschen de uitverkoop-artikelen terecht. Natuurlijk was er van de zijde van ’t onthutste publiek dadelijk gretige be langstelling. Gelukkig, dat we hier in Bolsward ’n Onderlinge Spiegelglasverzekering heb ben. R. K. Hongaarsch Kindertransport. Morgen komt het eerste transport R. K. Hongaartjes in Friesland aan. Hier ter stede arriveeren er 's avonds drie. Intusschen hebben zich nog een 10-tal pleegouders aangeboden om straks voor den tijd van drie maanden zoo’n kind te herbergen. Eventueele aanvragen- kan men ten allen tijde richten aan Mevr. Van Span ningDe WolT, correspondente alhier. ARUM, 15 Juli. Gisteren maakten de leerlingen der Bijzondere School met hun onderwijzers en eenige ouders een uitstapje naar Oranjewoud. Tot Heerenveen ging de reis per tram, tetwijl vandaar de tocht te voet werd voortgezet. Het weer werkte erg mee om den dag te doen slagen. De kinderen hebben genoten van de verschillende genoegens, die de speel tuin bij hotel Tjaarda biedt, terwijl ook de bosschen en het schoone vergezicht vanaf de Belvedère hun veel te genie ten gaven. Toen de schare ’s avonds half tien in Arum terugkeerde stonden vele ouders bij het tramstation hun kinderen op te wachten. Dat deze vele opgewonden verhalen hadden te doen, valt te begrij pen. Zoo’n schoolreisje is iets, dal steeds levendig in het geheugen be waard blijft. Het was Zaterdagmiddag een ge zellige drukte bij de badinrichting. De oorzaak hiervan was, dat het ijve rige bestuur van deze zoo nuttige instel ling een demonstratie had georgani seerd voor het redden van drenkelingen. Toen dan ook de deur geopend werd, was het een dringen van belang om toch maar zoo gauw mogelijk een goed plaatsje te bemachtigen. Als redder fungeerde de heer Boermans, die eerst een duidelijke uiteenzetting gaf van de wijze, waarop een drenkeling uit het water moet worden gehaald. De spreker werd hierbij af en toe geassisteerd door den badmeester en beiden gaven dan ’t aandachtig luisterende en toekijkende publiek theoretisch aanschouwend on derwijs over het „reddingsvraagstuk” op het droge, waarna de heer B. het op wekken van levensgeesten bij drenke lingen besprak. Na deze theoretische lessen volgde de practijk, waarvoor mej. G. Verkou- teren zich gekleed te water begaf en welke drenkelinge door den heer Boer mans op verschillende manieren werd gered volgens alle regelen der kunst, ’t Spreekt vanzelf, dat dikwijls de lachlust van het publiek werd opgewekt, als red der en drenkelinge in het water spar telden en de laatste na een innige om helzing ondergedompeld werd en losliet om zich daarna weer met den moed der wanhoop vast te klampen aan haar red der, hetgeen dezen een: „Neen juffrouw zóó doet een drenkeling niet!” ontlokte. Nadat mej. V. eenige malen van een wissen dood gered was, werden de le7 vensgeesten bij een ander vrijwillig slachtoffer opgewekt door Dr. Ten Kate die ook de practijk en de theorie liet samengaan. Een derde „verdronkene” werd door middel van een zuurstofap paraat, welk toestel door den heer Jans bediend werd, uit den schijndood tot bewustzijn gebracht. Na afloop van de demonstraties bracht de heer Dr. Beekhuis aan red ders en drenkelingen een woord van dank voor hun welwillende medewer king, terwijl spr. tevens wees op de plicht van de ouders om hun kinderen het zwemmen te laten leeren. De gevolge Toen hevr'sPre^en^e vonnis van de Rechtban! dr Gezworenen Vrijdag morgen Jike’d werd, door de berich ten in d ootendbladen, werd de ge heele areidrsklasse meT haat en woe de bezild. -r zou geprotesteerd wor den! Fe tuns stopten, de metaalbe werker vdieten de fabrieken en be legde: V'gaderingen. Des morgens halft^n tyond zich voor het gemeente huisen ft parlementsgeoouw een dui- zem koUge menigte, welke een depu tatie na binnen zond om te protestee- rer teg1 zoo’n klassen-rechtspraak. De poie treedt op. peeling verscheen een escorte be- jedepoütie, die met de blanke sabel op de inigte inhakte en met revolvers schL zonder dat daarvoor aanleiding wa daar het publiek zich kalm ge- drg- Een aantal personen werden ge- did en gewond. Jit ontactische optreden had tot ge- yg, dat het publiek, in de meaning rkeerdende, uat uit ’t paleis van justi- geschoten werd, dit gebouw binnen- rong en de kasten met al wat er in was mver haalde en in brand stak. Het was de brandweer onmogelijk om het vuur te blusschen, want de ver woedde menigte liet ze zelfs niet door. Een afdeeling politie, welke de brand weer te hulp kwam, werd ontwapend. Verder moesten de gebouwen van 2 dagbladen, de „Wiener neueste Nach- Diploma-Z w emmen Vrijdagmiddag j.l. had aan de bad en zweminrichting het afleggen van zwemproeven plaats, waaraan door 16 dames en 19 heeren werd deelgenomen. Zij, die aan de gestelde bekwaamhe den voldeden, ontvingen een diploma, dat hun het recht geeft om in de Snee- kervaart, tusschen de geplaatste borden te zwemmen. Het diploma werd daarvoor uitge reikt aan de dames: Neeltje Kreeft, Sjoerdje Ruiter, Hendrikje Roode, Hieke Kroon, Antje Ruiter, Jantje de Boer, Geertruida Verkouteren, Richtje Conradi, Olga Bijlsma, Tietje Statema, Annie Stoop, Marie de Boer, Klaske Falkena, Griet Statema, Klaasje State ma, Mevrouw A. StatemaOkkinga en de heeren: Sake Schaper, Dirk Horjes, Fokke Huigens, Jan Wouters, Valentijn ten Brink, Pieter van der Woude, Jan Haagsma, Izak van Goslinga, Ulke Hiddema, Jan Huigens Piet Visser, F. Stormer, Piet Elzinga, Ale Radelaar en Siebrand Frijling De prestaties in het zwemmen met prachtigen schoolslag der dames bleken uitmuntend, waaruit men zoo best kon vernemen, dat het door den badmeester gegeven onderricht uitmuntend was. Aan het zwemmen der heeren was te zien, dat enkelen van hen aan de ont vangen lessen minder waarde hadden Het bloedbad te Weenen. Betoogingen tegen het Fascism^ Het voorppel. Het was op den 30en Januari j.l dat de Republikeinsche Schutzband opeen sociaal-democratische vergaderin; te Schattendorf bijeen was geweest, n ’n afd. van den Schutzbund door hetlorp trok, toen uit een van de huizen geweer schoten op de betoogers werden plost door rechts-radicalen. Een 8-jarigjon- getje, Joseph Grossing werd in he hart getroffen en stortte doodelijk gtvond ter aarde. Den 34-jarigen socialisMat- thias Csmorits trof het doodelijkschot in het achterhoofd. Den tweeden Februari, der dag, waarop de twee vermoorden weren be^ graven, demonstreerde het gehee Oos tenrijksche proletariaat. Des rorgens om elf uur, toen de ter aardeb'telling een aanvang nam, werd een poststa king van 15 minuten gehoude welke werd aangekondigd door het flten van alle locomotieven en fabrie’sirenes. Alle werk stond totaal stil. Ger tram of trein reed meer en de telefrfsten en telegrafisten staakten eveneenhet werk De begrafenis werd door mduizen- den bij gewoond. De roode tfndels en de afdeelingen van den -hutzbund brachten den laatsten groet. Het proces tegen de moordoars. Het proces tegen defascistische moordenaars begon Woe»dag 6 Juli j.l. en heeft een week ged*rd. De verdachten wared°sef Schar matt de zoon van een c-houder, zijn broeder Hyronimus en n zekere Jo hann Pinter, allen t Schattendorf woonachtig. De veraten hadden reeds lang bekend degelijke scho ten te hebben gelost, rar verontschul digden zich door te zëen, dat zij niet de bedoeling hadden 1 iemand te doo den. De getuigenverkl;ngen waren zon der uitzondering ir*e^ nadeel van de beschuldigden. Eeran de getuigen, de burgemeester vaPchattendorf, legde tegen de verd. zeegwarende verkla ringen af en zeiddat vooral Jozef een zeer lastig perse1 was. De procureiéeneraal verzocht de jury om de veraten schuldig te ver klaren, maar^e heeren van de jury die zich van geheele proces niets aan haddenietor'<ken, zaten wat te praten en te ;hen en spraken tenslotte de beschulddei zelfs vrij. ARUM, 15 Juli. Hedenavond verga derde de geheelonthoudersvereeniging in het lokaal der Ned. Herv. Kerk. Een nieuw lid was tot de afdeeling toege treden. Tot afgevaardigde naar de Algemee ne Vergadering te Deventer werd be noemd de heer E. van Gorkum, terwijl de afdeeling door den heer B. Elzinga op de vergadering van Zondag 17 Juli te Leeuwarden vertegenwoordigd zal zijn. Mej. L. Bruinsma las een stuk voor uit „De Gouden Poort”, dat bij de aan wezigen wel in den smaak viel. I NG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen DE 4 t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1