P. 0. v. d. KLEI, APPELMARKT-BO1SWARD De Bolswardsche Courant en Westergoo mtoiiEtrTTinGEii GORTER Gilioaslraal GREEK D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18, 5NEEK. buitenland. No. 41 DAMES! Stadsnieuws. Uit den Omtrek. MODERNE TALEN (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaanscb) TALENSCHOOL Dir. F. E. LAMMERS Schildwijk 10 - BCLSWARD en Woensdag 27 Juli 1927 22gl£ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD kant bedrijfsrekeningen .ren 15 180 ed, ri- im Üs- im Jd. gemeente-rekening In CORSETS brengen wij alle prijzen /an 95 cent tot de aller- besten I Orgelbespeling A. Alt. Bij de orgelbespeling j.l. Maandag door den heer Alt gegeven, was de op komst van het publiek bevredigend te Benoemd. Door den Aartsbisschop vai Utrecht is de heer D. Jorna benoemd tot arm- meester van het Parochiaal Ambestuur hier ter stede. ARUM, 22 Juli. De heer P. Yetsinga heeft weer, evenals verleden jaar, met eenige oudjes een tocht door Friesland gemaakt met zijn auto. Dat er genoten werd, valt te begrijpen. Zoo’n autotocht wordt dan ook ten zeerste gewaardeerd. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontrfile. 425 385 590 95 17 100 30 45 20 135 55 Mant van dat 'ttige k te idrijf baar teds- den weg inde het daar Ook lan en Joch iwel Ex. dat srte- niet laar Hij lak- i op be- be- lee- leer nen de seis den reer den :er- Vet on- ijn- vas en Mi lan im er. JTARSAVON jaSSSSCOfWCMtAARtgL KOUSEN vanaf 29 cent tot de f ij n s t e s o o r t e n WITMARSUM, 24 Juli. Twee leer lingen van onze U. L. O.-Sclpol alhier (Hoofd de heer Tj. de Vries) n.l. J. Kamminga te Arum en D. Hïarides te Pingjum, behaalden met gunaig gevolg het M. U. L. O.-diploma te Leeuwarden. WITMARSUM, 24 Juli. Een verblij dend bericht ontving het betuur der K.V. „Witmarsum” van den bescherm heer, den WelEd. Geb. Heei W. J. H. Mulier te ’s-Gravenhage. Z.Ed. zal n.L 9 door de edelmetaalfabriek Begeer te Utrecht vervaardigde medaiies schen ken voor de a.s. kaatspartijen, over wel ke eereteekenen het bestuur (p vrije be schikking heeft. WITMARSUM, 24 Juli. De timmer- werklieden ver. afd. Wcnseradeel, maakt» j.l. Zaterdag een autotocht naar Olterterp en Beetsterzwag. Niet tegenstaande dat het weer niet mee werkte, hebben de heeren tocj een pret- tigen en genoegelijken dag gehad. Ex-kroonprins Carol. Te farijs werd in de Roemeensche kerk en rouwdienst gehouden voor den ontslï>en koning in tegenwoordigheid van Tins Carol en Fransche autoritei ten. Vigens de „Temps” werd prins Ca rol Jij het verlaten van de kerk begroet me den kreet „Leve de koning”, geuit dor eenige studenten en jongelingen beoorende tot de Roemeensche kolonie. Autorit ouden van dagen. Ingekomen giften: Fa. G. Brand- sma, 40 zakjes sigaren; Joh. Kingma, sigarenhandel, sigaren; Banketbakkerij Van Dijk, gebakjes. De vorige week vermeldden we reeds, dat de tocht is bepaald op Zaterdag 30 Juli. Om kwart voor 2 komen de auto’s op de Groote Markt bijeen. Precies 2 uur afrit. De tocht gaat over Ferwoude, Workum naar Rijs. In het bosch (hotel Vierstra) wordt ongeveer iy2 gepau zeerd. Hier worden de deelnemers ge- tracteerd. Vervolgens gaat de tocht over Balk, Sneek en kunnen we denkelijk 7 uur weer Thuis zijn. Ongeveer 80 oudjes gaan er mee. We hopen voor hen, dat ze een beetje mooi weer mogen treffen. Onze rubriek giften voor dit doel verantwoorden we volgende week den laatsten keer. Wie nog iets voor dit mooie doel wil bijdragen, zende dat de ze week aan de Jong’s Nieuwsblad. In het geheel kwam aan giften binnen f 43, en we hebben zoowat f 55.noodig. Postduivennieuws. Zondag a.s. wedvlucht Jemelle (Bel gië) 320 K.M. Van den Zuider-Bond is bericht ont vangen dat het inkorven moet geschie den WOENSDAGAVOND inplaats van Donderdagavond, daar de duiven an ders niet op tijd in Jemelle zullen aan wezig zijn. De leden worden er attent op ge maakt, dat bij de inkorving de duiven en doffers apart moeten worden opge geven, tevens moeten alle duiven voor zien zijn van een vasten Hollandschen voetring. Voor deze vlucht is nog een diploma door de vereeniging uitgeloofd, voor de eerst aankomende duif. Vrijdagavond tusschen 8 en 9 uur in korving voor jonge duiven. ARUM, 22 Juli. Ds. van der Leij heeft gisteren met een groep jongens- en meisjes-catechisanten een uitstapje naar Paterswolde gemaakt. In de fraaie autobus van Boonstra uit Wommels, die plaats bood voor 26 deelnemers, werd de tocht afgelegd. In opgewekte stem ming keerde het gezelschap ’s avonds terug. Men had veel gezien en erg veel genoten. Ds. orm. Hil- berg na loting met P. Bratels, die ieder een baars hadden van 21 c.M. 2de prijs N. Ebbendorf, met 3 baar zen van 18 c.M. 3de pjijs L. Lammertsma mei 2 baar zen van 20 en 18 c.M. 4de prijs J. Adema met 2 baarzen van 19 en 18 c.M. 5de prijs P. Brakels met 1 baars van 21 c.M. 6de prijs P. de Boer na loting met R. van der Schaaf en R. Nieuwenhuis, die ieder een baars van 19 cM. had den. ’s Middags half één meerde de boot weer aan de kade. mens de kerk van Wons. Ds. Pel na mens de classis Bolsward en dé ge meenten Witmarsum en Pingjum. De heer Vlietstra namens het Chr. Onder wijs. Ds. Bolman namens de kerk van Schettens. Ds. Rennes van Heeg na mens de Zendingsdep. Ds. Roorda van Oosterend. Ds. Ploos van Amstel van Oppenhuizen. Ds. Hoek van Gaast en verder de afgevaardigden namens de kerken van Wommels, Cubaard, Mak- kum, Schraard, Idsegahuizéh en Piaam. Onderwijl werden door jongedames tractaties rondgediend en gaven de Zangverenigingen „Chr. Gemengd Koor” en „Pro Rege” eenige liederen ten beste. Bij monde van den heer M. Runia werd den jubilaris namens de feest commissie, hiertoe in staat gesteld, door da leden der gemeente, een prachtigen eikenhouten boekenkast aangeboden, die door dezen in dank werd aanvaard. Aan het einde van dit samenzijn, het middernachtelijk uur was reeds aange broken, bracht de jubilaris, geroerd door het vele en waardeerende, hem de zen avond bereid, in hartelijke en ge- voelvolle woorden dank aan de talrijke aanwezigen. Door ouderling J. van der Veen werd met dankzegging gesloten, terwijl bij het uitgaan nog gelegenheid werd ge geven Ds. Prins persoonlijk de hand te drukken. Auto-ongeyal. Het was Maandagmiddag ongeveer zes uur, toen de heer Sieperda met een van zijn zware vrachtauto’s, komende van de Kleine Dij lakker naar de Ba- gijnestraat wilde rijden. Het kleine bruggetje, dat tot laatstgenoemde straat toegang geeft, was echter niet bestand voor een zoo zwaren last en het gevolg was, dat de vrachtauto er gedeeltelijk doorzakte. Nadat de wagen met vereende krach ten afgeladen was, werd de auto door middel van dommekrachten uit haar benarde positie verlost. Dat het onge val veel bekijks lokte, valt licht te be grijpen. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Verschijnt Dinsdags- fen Vrijdagsavonds. in Goud, ZilvJr, Zilver-Nihile, Doub6, Nickel Concurrerende prijzen. Het regentschap. De regeering heeft besloten om het van den regentschapsraad, prins Ni- olaas, die een jongere broer van den ;x-kroonprins Carol is, aan te wijzen als troonopvolger van den jeugdigen koning. Een lid van de Boeren-partijdie het felst zich verzet heeft tegen de aanwij zing van een kind tot proonprins, zal als secretaris-generaal aan den regent schapsraad worden toegevoegd. 40-Jarig jubileum Ds. Prins. Zondag j.l. was het 40 jaar geleden, dat Ds. Prins in zijn ambt als dienaar des Woords werd bevestigd en zijn in trede deed in de gemeente Wons. Ter gelegenheid van dezen dag ver gaderde de gemeente in één kerkge bouw, waar Z.Eerw. voorging in den dienst en een gedachtenisrede hield naar aanleiding van 1 Petr. 2 7. Het kerkgebouw was tot in de hoe ken gevuld en van heinde en verre was men gekomen om deze rede van den be minden jubilaris te hooren. Voor de gemeente was hel evenwel Maandagavond de dag om dit feit fees telijk te gedenken. Hiertoe was een ver gadering belegd in het rijk versierde kerkgebouw aan de Witheerenstraat. Leider van dezen avond was de Wel. Eerw. Heer Ds. J. op Jt Holt. Bij het binnentreden van den jubilaris werd de zen staande toegezongen Ps. 134 3. Hierna ging Ds. Op ’t Holt voor in gebed en sprak een kort woord, waarbij hij zijn ambtgenoot feliciteerde met de zen dag, hem van God geschonken. Als eerste spreker werd het woord gegeven aan Burgemeester Praamsma, die in zijn kwaliteit als overheidsper-, soon den jubilaris feliciteerde met dezen dag en ’s Heeren zegen voor hem en zijn gezin alsmede de gemeente, toe- wenschte. Verscheidene sprekers, die op hartelijke wijze, waardeerehde woorden tot den jubilaris richtten, volgden daar na, die we kortelijks vermelden: Ouderling De Vries namens den ker- keraad van Bolsward. Ds. Koster na- Opbrengst bloempjes Zondag j.l. was het „bloenpjesdag” voor „Herwonnen Levenskracht” (in stelling voor t.b.c.-lijders in de geor ganiseerde R. K. Arbeidersbeweging). Het comité hier ter stede had een staf van jeugdige verkoopsters weten te organiseeren; bij het in- en uiagan der kerken ging het uistekend. Men heeft wèl succes gehad, want de «pb» engst bedroeg f 75.d.i. ongeveer f 20 meer dan verleden jaar. Kerkorgelspel. Na gehouden examen heeft onze stadgenoot, de heer Tj. Fabe; het ge tuigschrift voor Kerkorgelspel behaald. TJERKWERD. ’t Is Maandagavond enprachtig weer. Ons corps, dat voor de eerste maal aan een wedstrijd had deelgenomen, was met een prijs teruggekeerd, en vanwege dat feit werd nu een optocht door ons dorp gehouden, en ’t moet gezegd, er komt eenheid in het spel. We wenschen „Eensgezindheid” ver der succes op haar weg, en wanneer ze nu nog eens met een vaandel mocht worden verrast, hopen we nog veel ge noegen van deze vereeniging te belev< VERGADERING van den Raad der gemeente Hennaarderadeel op Woensdag 27 Juli 1927, des voormiddags 10 uur (Z.T.) in ’t Gemeentehuis te Wommels, ten einde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. Notulen. Ingekomen stukken, mededeelin- armvoogdij-rekenin. ARUM, 22 Juli. Heden slaagde te Leeuwarden onze plaatsgenoote Mej.. J. Kamminga voor het M. U. L. O.-diplo ma A. Zij was leerlinge der U. L. O.- Schoól te Witmarsum. noemen. Toch hadden wij, in aanmer king genomen het prachtige zomerweer meer publiek verwacht. Over het alge meen is de opkomst dit jaar nog niet zoo groot geweest als vorige jaren. Misschien dat het verzetten van het aanvangsuur van 7.30 op 8.15, zooals op het programma is aangekondigd, hierin weer verbetering kan brengen. Wij brengen deze verandering ook hier nog eens onder de aandacht van hen die tot nu toe door het vroege a in- Vo .gsuur verhinderd waren deze c .1- certen bij te wonen. Laten ze in het vei- volg niet verzuimen er heen te gaan. Het zijn uren waarin van hooge kunst valt te genieten. Het concert van j.l. Maandag werd ingezet met het koraal „Wie maar den goeden God laat zorgen”, Gez. 17, ge volgd door een bewerking van dezelfde melodie van Otto Dienel. Hierop volgde Praludium G-Dur (Ed. Peters bnd. II no. 2) van J. S. Bach. Van de muziek van dezen grootmees ter onder de orgelcomponisten gaat al tijd een indruk uit van verheven maje steit, no ook van dit stuk. Het voert de gedachten op naar hooger sferen, voor al wanneer deze verheven muziek zoo voortreffelijk wordt weergegeven als de heer Alt dat vermag te doen. Het overige deel van het programma werd ingenomen door kleinere nummers voor het meerendeel geheel nieuw voor het Bolswarder publiek. Al deze num mers gaven den heer Alt gelegenheid zijn uiterst fijnen zin voor kleurscha- keering te openbaren, te doen hooren hoe hij met de registers van het orgel weet te tooveren zooals slechts weini gen dit vermogen. Uit muzikaal oog» punt waren alle gespeelde nummers stellig niet even belangrijk. Zoo o.a. de „Berceuse” van Schütte, de „Chant sans paroles” van Tsjaikowski en „Sa int d’amour van Edward Elgar. Deze drie stukken zijn zeker melodieus, doch uit muzikaal oogpunt niet zoo belang rijk te achten, het laatstgenoemde heeft zelfs voor ons gevoel iets zoetelijks. Doch zooals de heer Alt deze stukken speelt met dien rijkdom van klanken wisseling, wordt men er toch door ge boeid. Hooger stellen wij de Gavotte uit „Iphigenia in Aulis” van' Christoph von Glück, die ook met een zeer ver zorgde registratie werd gespeeld en de „Einzug des Riënzi” van Wagner. En dan vooral de slotnummers van Lem- mens. Hoe plechtig klonk de „Marche pontificale”, hoe dringend het gebed (Prière) en hoe feestelijk de Finale. Deze echte orgelmuziek, meesterlijk voorgedragen, maakte veel indruk. Nogmaals herinneren wij er aan dat het volgende concert op 8 Augustus plaats zal hebben van 8.159.15. Inlichtingen Zaterdags Slijpinrichting voor Scbtren, Messen, Scheermessen en H<armachines. De landpuwpolitiek van Engeland. Eenigedagen geleden heeft Baldwin' te Linco/hire een rede gehouden, waar in hij landbouwpolitiek der regee ring bsprak. Ballwin zeide, dat de depressie in den Mndbouw over de geheele wereld te onstateeren was. Er is momenteel gee/ land,, waar de toestanden bevre digend zijn te noemen. Ti de Vereenigde Staten en Canada, or het Continent en zelfs in Denemar ken maakt de landbouwindustrie moei- ijke tijden door. In Amerika waren op net oogenblik naar schatting drie mil- lioen minder personen bij den landbouw werkzaam dan zeven jaar geleden. In de jongste landbouwconferentie te Ge nève was vastgesteld, dat de heerschen- de depressie het gêvolg was van het gebiek aan evenwicht tuschen de prij zen der landbouwproducten en der fa- bruksgoederen. Baldwin deelde mede, op welke wijze de regeering de boeren geholpen had en zei tevens, dat de regeering bezig was met het uitwerken van een plan, dat zij het volgend jaar bij het parlement zou indienen, doch waafvan hij thans'de bij zonderheden niet kon mededeelen. Het landbouwvraagstuk is van eco- nomischen en niet' van politieken aard en is volgens hem niet gebaat met plan nen tot nationalisatie of controle. De hoofdzaak is betere marktvc^Jrvaarden. Autotocht. De zangvereen. „Voorwaarts” heeft Zondag j.l. een autotochtje gemaakt naar de bosschen van Olterterp. Daar het weer alleszins rreewerkte, mag het uitstapje uitstekend geslaagd heeten. De teraardebestelling van den Roemeenschen koning. Zondagmiddag om drie aur kwam ’1 stoffelijk overschot van Koning Ferdi- nann te Curtea des Argei aan, waar de geestelijkheid, de plaatjelijke autoritei; ten, delegaties van alk gemeenten van he land aanwezig w;ren. Na een uur bereikte de stoet het klooster, waar de kist werd geplaatst bij die van koning Carol en koningin Elizabeth. De begrafenis Werd door duizenden die uit alle deebn des lands naar de hoofdstad gereed waren, bij gewoond. Koningin Mirie, koning Michael, de koning en koringin van Zuid-Slavië, de vroegere koningin van Griekenland, prins Nicohas, prinses Ileana en ver schillende andere vorstelijke personen woonden ten dienst bij in liet paleis van Cotroceni WITMARSUM, 25-7-’37. Heden slaagde te Groningen voor ce nuttige handwerken Mej. Dirkje G. Visser alhier. ARUM, 22 Juli. Toen hedenmorgen een wagen van den heer A. Heslinga de Kerkstraat inreed, schrok net paard, waardoor het op hol sloeg. De wagen slingerde vreeselijk, zoodat een linnen- rek en een fiets, die tegen den muur stond, werden meegesleept en gedeelte lijk vernield. De bestuurder viel van d<n bok en kreeg de wielen over zijn rug,waardoor hij een kneuzifig aan zijn sclouder be kwam. Een jongen, die bij hen zat, vie’. eveneens en kwam er met der schrik en met een paar ontvelde knieën if. Op het erf van den eigenaar werd het paard tot staan gebracht, zoodat het ongeval nog vrij goed afliep. Vischwedstrijd. De Vischclub „Ons Genoegen” vertrok Zondagnacht 2 uur naar Par- rega en hied daar haar 3den vischwed- strijd. Kwart over vier tuurde men naar zijn dobber, maar de baarsjes lieten zich niet gauw verschalken. Toen dan de wedstrijd, welke 5 uren duurde, was afgeloopen, waren slechts 14 baarzen boven de wettelijke maat door 21 deelnemers gevangen. Den Isten prijs verwierf H. Langen- 1. 2. gen enz. 3. Aanbieding gen 1926. 4. Aanbieding 1926. 5. Aanbieding 1926. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de re kening der Gezondheidscommissie over 1926. 7. Vaststelling suppletoire kohier hondenbelasting, dienst 1927. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbe steding van het vernieuwen van de wal- beschoeiïng bij <^e opslagplaats te Rien. 9. Behandeling van een ontwerp eener nieuwe Algemeene Politieverorde ning. 10. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1927. HEMELUMER OLDEPH. c.a. Aan het verslag van den vee- en vleeschkeu- ringsdienst (2de kwartaal) is ontleend, dat gekeurd zijn: 70 runderen 'boven één jaar, 4 gras kalveren, 97 nuchtere kalveren, 13 schapen en 103 varkens. In nood geslacht werden 4 runderen, 20 graskalveren, 5 nuchtere kalveren, 5 schapen, 4 varkens en 1 geit; als ge storven dieren werden gekeurd 1 gras kalf, 2 schapen en 1 varken. Voor huisslachting werden gekeurd 3 nuchtere kalveren. Totaal aldus 333 dieren. Geheel afgekeurd werden 2 runderen, 3 graskalveren, 3 nuchtere kalveren, 1 varken en 2.schapen. De bekende blaasworm werd gevon den bij 19 runderen, 1 varken en 6 schapen; tuberculose bij 20 runderen, 11 varkens en 1 schaap. Naar de thermo-chemische fabriek te Brgum werden vervoerd de cadavers van 15 koeien, 146 üalveren, 32 var kens, 13 biggen, 2 veulens, 30 schapen, 13 lammeren en 3 geiten; totaal 254 cadavers. Het Muziekfeest te Ylst (21 Juli). Op den tweeden dag van de muziek feesten werden o.a. de volgende prijzen behaald: 4e afd. fanfare: „Hallelujah" te Schett»ns 3e prijs; „Wubbenus Jacobs” te Arum 3de prijs. 3de afd. fanfare: „Studio” te Hei denschap 3e prijs; „Excelsior” te Burg- werd 3e prijs. le afd. „Concordia” te Exmorra 3e prijs; „Looft den Heer” te Koudum, 3e prijs; „Chr. Wilhelminacorps” te Oos terend le prijs. Zang, 3e afd. Gemengde Koren: „Looft den Heer” te Nijland, 3e prijs. 3de afd. Mannenkoren: „Excelsior” te Koudum, 2de prijs. Muziek afd. Uitmuntendheid harmo nie: „Excelsior” te Parrega, 3e prijs. DE f LaJ/ (WETTIO OZIXPOIttülOj HAARWASCHMIDDEk tetwmra vormbaar wFLESSCMDI MvaracMixxMSKTiMasa, f'P**' «BH om NG s NIEUWSBLAD .1! Q.t.) Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. d. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1