IMLNEIEIIIIIEI in Goud, Zilver, Zilver-Nihile, Doublé, Nickel Concurreerende prijzen. D. F. HOFSTEDE Solied Adres voor Brillen De Bolswardsche Courant en Westergoo GORTER - Gaiigasiraal - SHEER Uit den Omtrek. MODERNE TALEN BUITENLAND. t Stadsnieuws. Woensdag 3 Augustus 1927 No. 43 22^ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Eau de ^^ne^JdfZCLLC Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 9 A» en ns ei, lei Parfumerie Joyzelly, Haarlem. aankomst aankomst aankomst aankomst aankomst d. Opwekkend en verfrisschend en ler ns Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. n. kwartaal. W1TMARSUM. De opbrengst van de stormramp-collecte bedraagt alhier de som van f 158.18. De Lindeboom, Avond in Venetië, of Schelmenlied, Simmerjounsbield, Het Rijdertje, Niels Gade. Promberg. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bjj het Bureau voor oplaagcontrOle. er, wg arr en. be- de d. iet. el- iiik ar- ek 5.- er ie n, ét ar ik (Franscb - Duitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL Dir. F. E. LAMMERS Schildwijk 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags GROOTZAND 18, SNEEK. dering met 13 tegen 8 stemmen tot op richting van een onderafdeeling Par- rega. De heer A. L. de Vries geeft een uit gebreid verslag van de vergadering van de Fr. Mij. van L. te Leeuwarden op 18 Mei j.l. Een commissie, gevormd door de heeren Popma, N. F. de Boer en Bloem hof, zal trachten een excursie te orga- niseeren naar de Zuiderzeewerken bij Zurich. Bij de rondvraag brengt de heer Pop ma hulde aan het Nederl. Landbouw- Comité voor de niet-vastlegging van het verbindend verklaren der arbeidscon tracten, waarvan de boeren anders de dupe^zouden zijn. Na interessante besprekingen om trent bemesting, sluit de voorzitter de vergadering. Concert. Het programma van het door de Ge mengde zangvereen. „Tavenu” te Wor- kum en „Harmonie” te Bolsward, te geven concert op Donderdag 4 Aug., ’s avonds 8 uur in het Julianapark al hier, is als volgt: Morgen-Hymne, Hymne aan den Vrede, (Door beide koren). Ecce quomodo moritur, Handel. Lentelicht, Olman. Moeder en Kind, J. P. Wierts. Lentegevoel, Möring. (Door „Tavenu”, Workum). Tierie. Billeter Het Hollandia-corps. Zondag j.l. heeft het Hollandia-corps op het Muziekconcours van den Frie- schen Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen, dat te Heerenveen tijdens de winkelfeesten werd gehouden, een eer sten prijs in de eerste afdeeling Fanfare behaald. Een groote menigte omstuwde de kra nige muzikanten, toen ze Maandag avond een eere-marsch door de stad maakten. MAKKUM. De Zuiderzeewerken trekken van dag tot dag meer toeschou wers. Van heinde en verre komen ge zelschappen nieuwsgierigen naar Mak- kum om aldaar gelegenheid te vinden deze groote werken, die wellicht eenig in Europa, ja, misschien eenig in de heele wereld zijn, van nabij te aan schouwen. TJERKWERD. Maandagmiddag 3 uur weerklonk de brandhoorn door ’t dorp. Er heerschte gevaar op de boerenhofstede bewoond door R. de Boer te Veldhuizen. Met eigen krachten was men al eenige dagen bezig geweest ’t hooi te verwer ken, doch de toestand werd kritiek, zoo- dat men de brandspuit alarmeerde. Met vereende krachten is ’t hooi nu buiten gebracht, zoodat ’t eerste gevaar is geweken. De brandspuit met 8 man personeel zijn op de zathe gebleven, om in geval van nood direct te kunnen op treden. f "Voor het eindexamen van de School voor Suikerindustrie te Amster dam, slaagde o.m. onze stadgenoot de heer W. J. Terhenne. Verklaringen van ex-kroonprins CaroL Talrijke geruchten doen de ronde, dat prins Carol toch niet geheel heeft afge zien van zijn rechten op den Roemeen- schen troon. Het Fransche blad ,,L’ Oeuvre” publi ceert verklaringen uit betrouwbare bron, dat Carol, indien het Roemensche volk hem roept, hij zich verplicht acht aan dien roepstem gehoor te geven. De onderteekening van den bewusten brief, toen hij anderhalf jaar geleden af stand deed van den troon was hem op gedrongen onder omstandigheden en „door personen over wie hij liever geen bijzonderheden of ’n opinie geeft”. Prins Carol vrzekert, niet de bedoeling te heb ben een of andere agitatie in zijn land uit te lokken, maar dat hij, daar hij vader en Roemeen is, het recht en den plicht heeft ervoor te waken, dat de grootheid van zijn land In geen enkel opzicht te kort wordt gedaan. Hij acht zich gerechtigd persoonlijk tusschenbeide te komen in zulk een geval. Hij is altijd een vurig en loyaal patriot geweest en zal dit altijd blijven en koestert slechts één verlangen, n.l. nuttig voor zijn land te zijn. De handel van Engeland met Rusland. De minister van Buitenlandsche Zaken, Sir William Joynson Hicks, heeft in een schrijven aan een Lagerhuislid van de Labourparty de houding der regeering inzake de handelsrelaties tusschen Rus land en Engeland uiteengezet. De minister zegt in dezen brief: „Ik schrijf om u te kennen te geven, dat de regeering niet verlangend is om eenige hindernis aan den wettigen handel tusschen beide landen in den weg te stel len. De actie, waartoe wij eenigen tijd geleden overgingen ten opzichte van ze kere Russen, die in dit land propaganda voerden van een voor het Britsche volk vijandig karakter, is en was niet bedoeld tegen alle Russen. Ik ben geheel bereid om alle faciliteiten te geven aan Russen, die bona fide handel drijven, om hierheen te komen, hetzij om hier Engelsche pro- duchten te koopen hetzij om Russische te verkoopen. INGEZONDEN Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Wij als verpleegden van het gesticht van ouden van dagen kunnen het niet nalaten om onzen hartelijken dank uit te storten voor het vele genoegen, dat wij hebben genoten. Dan ten eerste brengen wij onze hulde aan de commissie en de heeren autobezitters, voor het vele, om tot een goed geheel te komen. En dan ten tweede onzen hartelijken dank aan de goede gevers die zooveel mee hebben gewerkt om het tot zijn recht te doen komen waar het zijn moest. Ten derde ook aan onzen uitstekenden chauffeur voor zijn rijden gezelligheid. En dan to fjirden, oan üs heit ?t it has, for syn gesellichheit, die hy der mei oan- brocht hat. Ja, noch roppe wy meielkoar: Hiep Hiep Hiera! en det wy sa’n nei- middei as dizze noch ris oerdwaen meije. Mijnheer de redacteur dank voor de plaat sing in uw veel gelezen blad. Een verpleegde nit het Huis van ouden van dagen. Friesche Mij. van Landbouw. Maandagmorgen vergaderde de afd. Bolsward van de Friesche Mij. van Landbouw in het café Yntema alhier. De voorzitter, de heer A. L. de Vries, heette de vrij talrijk opgekomen leden welkom en gaf daarna het woord aan den secr., den heer N. F. de Boer, die de notulen voorlas van de vergadering op 14 Febr. j.l. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Van den Rijkszuivelconsulent was een schrijven ingekomen, dat het aan gevraagde subsidie voor de meikers cursus werd verleend. De lessen zullen Donderdag a.s. aanvangen en worden ARUM, 1 Aug. Nadat gisteren de groote kaatspartij in allen deele geslaagd was, werd gisteren de ledenkaatspartij gehouden. Het weer was ’s morgens weer schitterend, doch tegen vier uur maakte een regenbui het ter rein minder bespeelbaar. Gelukkig klaarde het spoedig op. Ook op dezen wedstrijd kan het bestuur der kaatsvereeniging met vol doening terugzien. Alles had een vlot ver loop. Dertig parturen namen deel aan den strijd. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. De 1ste prijs werd gewonnen door R. Yet- singa, P. Kooyenga en K. Jongma. De 2de door F. Lukkes, P. Reinsma en Tj. Broersma. De 3de door Y. de Jong, A. Bus en C. Bos ma. De 4de door O. Takema, D. Lukkes en G. J. Brouwer. De 5de door P. Folkerts, W. Rienk en J. Koopal. De prijsuitdeeling had ’s avonds onder groote belangstelling plaats op de bovenzaal van het Tramstation. KIMSWERD. Het muziekcorps O. K. K. alhier, directeur de heer Spêkle van Har lingen, behaalde op het muziekconcours te Heerenveen in de tweede afdeeling Fanfare een Isten prijs. Door deze over winning is het corps overgegaan in de eerste afdeeling. Een woord van lof, zoo wel aan den bekwamen leider, als aan de onvermoeide werkende leden van O. K. K. is hier zeker op zijn plaats. Op ’t behaal de succes volgde heden een vroolijke rondegang door het dorp. Gartz. Hoogslag. Olman. (Door „Harmonie”, Bolsward). Zomeravondlied, C. Lanner. De Spijskaart, C. Zöllner. (Door beide koren). Zangconcours. Aan het 23ste Zangersfeest van den Bond van Chr. Zangver. in Friesland, dat Woensdag 3 Aug. op het Sportter rein wordt gehouden, nemen de volgen de koren deel: Afd. A.: „De Wflldklank”, Oudemir- dum; „Door Zang Vriendschap”, Sta voren; „Advendo”, Tjerkwerd; „De POSTDUIVENNIEUWS. Wedvlucht Jemelle (België) 320 K.M. Zondagmorgen pl.m. 10 uur 30 min. werd per radio het bericht opgevangen, dat de duiven gelost waren om 7 uur 40 min. Wind Oost Met veel spanning werd op de aan komst der duiven gewacht De algemeene opinie was, dat de eersten niet voor 2 uur binnen zouden zijn. Het is echter an ders uitgekomen, daar de eerste duif reeds geconstateerd werd om 1 uur, 16 mln. 55 sec. Eigenaar W. Hoekstra. In ongeveer 5^ uur legde deze duif dus een afstand af van 320 K.M. d.i. een gemid delde snelheid van pl.m. 60 K.M. per uur Jammer echter, dat er niet meer duiven op tijd zijn aangekomen, wel kwamen nog eenige na 4 uur, doch toen was de vastgestelde tijd reeds verstreken. De uitslag is als volgt: 1ste prijs (een taart pi. diploma) W. Hoekstra, aankomst duif 1 uur, 16 min. 55 sec. 2de prijs (een gulden): H. Herma- nides, aankomst duif 1 uur, 56 min. 25 sec. 3de prijs (een gulden) J. Postuma, aankomst duif 2 uur, 33 min. 45 sec. 4de prijs (een medaille) D. Ruyter, aankomst duif 3 uur 45 min. 50 sec. Over het algemeen kunnen we over deze vlucht tevreden zijn en we hopen, dat de 2de buitenlandsche vlucht spoe dig mag volgen. Wedvlucht Lochem 115 K.M. (jonge duiven). De derde vlucht met jonge duiven is nu reeds gepasseerd ennog geen verliezen. Indien we het geluk mogen hebben ook op deze twee laatste vluchten, n.l. Arnhem en Oss, weinig vogels te ver spelen, dan kunnen we op de vluchten van oude en jonge vogels, wel eens een groot aantal duiven mede krijgen, wat de animo onder de leden nog meer zal doen stijgen. Over het algemeen hebben de duiven vanaf Lochem niet bijzonder snel ge vlogen. Van de 30 vogels kwamen pl.m. 20 op tijd, de overigen kwamen ’s mid dags aan. Om 8 uur gelost, werd de eerste duif geconstateerd om 10 uur, 58 min., 35 sec. Snelheid 40 K.M. per uur. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: W. Hoekstra, aankomst duif 10 uur, 58 min, 35 sec. 2de prijs: W. Hoekstra, aankomst duif 10 uur, 58 min, 47 sec. 3de prijs: W. Hoekstra, aankomst duif 10 uur, 59 min., 56 sec. 4de prijs: H. Hermanides, aankomst duif 11 uur, 15 sec. 5de prijs: A. Scheltinga, duif 11 uur, 35 sec. 6de prijs: I. Gerritsma, duif, 11 uur 2 min. 20 sec. 7de prijs: A. Scheltinga, duif 11 uur, 8 min. 13 sec. 8ste prijs: W. Hoekstra, duif 11 uur, 13 min., 21 sec. 9de prijs: I. Gerritsma, duif 11 uur, 14 min., 30 sec. 10de prijs: D. Ruyter, aankomst duif 11 uur, 16 min., 47 sec. Nos. 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 en 21 werden de heeren: Boersma, Falkena, Ruyter, Pieter- sma, Gerritsma en Scheltinga. Zondag a.s. wedvlucht jonge duiven vanaf Arnhem, 125 K.M. Inkorven Vrij dagavond bij den heer Witteveen, tus schen 8 en 9 uur. Lofstem”, Warns; „De Lofstem” Sta voren; „De Lofstem”, Bolsward; „Da vid”, Hommerts; „Looft den Heer”, Achlum; „Hallelujah”, Parrega en „Excelsior”, Gauw. Afd. B.: „Euphonia”, Warns; „Het Loflied”, Winsum; „Sursum Corda”, Tzum; „Deum Laudamus”, Wommels en „Looft den Heer”, Cubaard. Afd. C.: „Eendracht”, Balk; „Adr vendo”, Koudum; „Asaf” Sloten; „Sur sum Corda”, Bozum; „Looft den Heer” Hemelum en „Hallelujah”, Oosterend. De jury wordt gevormd door de h.h.: R. Beintema te’ Leeuwarden, Leo Mens te Leiden en F. Pijlman, Amsterdam. Het is dus geen wonder, dat er men- schen zijn, die voor de toekomst hierin wat goeds zien en dat er al direct men- schen waren die dachten: hier moeten we dadelijk van profiteerenl Zoo kwam er hier al gauw een motorschuit, en daarna een motorvlet om bij bovenge noemde werken met levensmiddelen te venten en passagiersdiensten te verrich ten. Deze ondernemingen, die blijkbaar goede zaken maken, hebben weer an deren doen besluiten iets dergelijks te beginnen. Eenige Makkumer ondernemers heb ben te ’s Gravenhage een luxieuze mo- tor-salonboot gekocht, en in korten tijd doen inrichten voor pleiziertochten naar de Zuiderzeewerken. De boot, die den Indischen naam droeg van „Slamat”, hetwelk in het Hollandsch beteekent: „Heil U”, heeft thans den naam gekregen van „De Leije”, naar den naam van het vaarwa ter in zee vanaf Makkum tot Sottrum. Vrijdagavond j.l. is de eerste proef tocht gemaakt waarbij verscheidene personen waren uitgenoodigd. Aan de uitnoodiging hadden de volgende personen gehoor gegeven: De heeren Kingma van Leeuwarden, A. L. de Vries, panfabrikant; Picée, postdi recteur; Vogelzang, hoofdonderwijzer, Dr. van der Hem, P. P. de Boer, graan handelaar; D. Dubois van Amsterdam, T. Wagenaar, bakker en H. J. van Dijk en de correspondenten van eenige nieuwsbladen. De met vlaggen versierde boot, die er werkelijk weelderig uitzag, biedt aan heel wat passagiers plaatsruimte. In het achterschip zit men in de open lucht. Midscheeps is er een soort van kombuis, terwijl de salon plaats biedt voor 10 personen en zeer keurig en ge riefelijk is ingericht. Ongeveer 7y2 uur vertrok de „Leije” nanaf het hoofd. Het ging tegen den stroom in, die met den voorvloed nogal sterk is. Evenwel liep de boot een mooi gangetje en was spoedig over de z.g. vlakte in het vaarwater (de Boontjes) gekomen. Daar duikelden eenige bruin- visschen en zwommen een paar zee honden in de nabijheid, hetgeen voor vele genoodigden een attractie was. Ongeveer half negen was het eind doel der reis genaderd en zag men aan alle kanten de groote bedrijvigheid om zich heen. Sleepbooten met leege of geladen zand- en modderbakken, baggermolens, zandzuigers en kranen (of hijschtui- gen). Men staat versteld als men alles, wat er reeds is gedaan, overziet en vraagt zich dan af: hoe is het mogelijk, dat dit alles in zoo’n korten tijd heeft kunnen geschieden. De reeds opgeworpen aarde beslaat ruw geschat, een stuk grond ter grootte van heel Makkum. Tien minuten over negen was men om het eiland heen ge varen, en ving de terugtocht aan. Om 10 uur waren de genoodigden, dankbaar en voldaan weer aan wal. De onderne mers werken samen onder den naam Gebr. Amels en Co. terwijl H. L. Hel frich als kapitein is aangesteld. Een tochtje met zoo’n boot naar de Zuider zeewerken is de moeite waard I TJERKWERD, 29 Juli. Onder be gunstiging van buitengewoon fraai zo merweer maakten de leerlingen der Chr. School met het onderwijzend personeel en vergezeld van vele ouders en verdere belangstellenden, hun jaarlijksch schoolreisje. Was het uur van Vertrek aanvankelijk op ’s morgens 7 uur gesteld, doordat een der zeven bussen, een uur op zich liet wachten, reed men om 8 uur af naar Zwartewegsend, om vandaar te rijden naar het Oranjewoud. Veel is er dien dag genoten, door jong en oud en het was een prachtig ge zicht, de aankomst der 7 groote bussen vol vroolijk zingende passagiers. Opge wacht door talrijke dorpsgenooten en verwelkomd door muziek van „Eensge zindheid”, toog men naar het schhool- gebouw waar de dag werd besloten met danklied en dankgebed. één of tweemaal per week gehouden onder leiding van den heer Noordenbos. Aangaande een desbetreffende ciccj- laire van de commissie voor de groote tentoonstelling te Leeuwarden heeft het bestuur een zilveren medaille toegezegd. In een schrijven van de Fr. M. v. L. wordt er op gewezen, dat men bij het uitreiken van de diploma’s voor de landbouwcursussen niet te royaal moet zijn. De leerlingen moeten de getuig schriften werkelijk verdiend hebben. De leden gaan met dit schrijven ac- coord, al willen enkele dat niet alleen rekening zal worden gehouden met de bekwaamheden, maar ook met den ijver der leerlingen. De heer Wiersma zou gaarne zien, dat de onderwijzer zijn eigen leerlin gen niet examineerde, omdat dan te veel rekening wordt gehouden met de personen. Immers het valt zwaar om leerlingen te laten zakken. De heer Popma is van meening, dat enkel moet worden gelet op de be kwaamheden. Anders heeft een diploma volgens hem niet de juiste waarde. Over dit onderwerp werd levendig gediscus sieerd. Van den heer Popma was een schrij ven ingekomen, waarin hij zijn grieven te kennen gaf tegen de samenstelling van de verschillende commissiën voor de as. tentoonstelling in de hoofdstad. De heer P. licht zijn schrijven duide lijk toe en vindt dat de Zuid-Westhoek door het bestuur van de Maatschappij stiefmoederlijk is bedeeld. Er ko men 225 commissieleden op het pro gramma voor en eenige dubbeltallen niet meegerekend, is er van de ruim tweehonderd leden bijna niemand uit den Zuid-Westhoek. Wel zijn er een paar zuiveldirecteuren bij, maar geen boeren, of het moest zijn het niet-echte bestuurslid Visser uit Heeg. De heeren, die den Zuid-Westhoek negeeren, wat betreft het benoemen van commissie- of bestuursleden, hebben daarentegen wel de durf om te vragen om geld en me dailles. Deze eereteekenen zijn boven dien nog bar duur ook. Wordt daar mis schien nog wat aan verdiend? Spr. haalt meer voorbeelden aan, aan de hand van welké hij het bestuur van de Fr. Mij. van L. in haar handelwijze laakt. De heer Bloemhof, die evenals ver schillende andere leden ook van mee ning is, dat den Zuid-Westhoek onrecht is aangedaan, stelt voor een protest in te dienen bij het bestuur, zoonoodig met steun van de afd. Koudum en Workum. Er valt natuurlijk niet aan de genomen besluiten te veranderen, maar toch mo gen de heeren in Leeuwarden wel eens weten dat men er hier niet mee content is. Echter zijn er ook leden, die er meer Voor voelen om dit onderwerp tot na de tentoonstelling te laten rusten, waartoe met 19 tegen 8 stemmen wordt besloten. In verband met ’n ministerieel schrij ven wordt een commissie benoemd, be- staande uit de heeren Bloemhof, Arends en A. L. de Vries om het werkeloos- heidsvraagstuk voor het landbouwbe drijf in deze streken te bestudeeren. De heer Bloemhof deelt nu bijzonder heden mede omtrent de bemesting en de opbrengst van de 1 sfe snede van het proefveld. Op initiatief van den heer N. F. de Boer werden stappen gedaan tot op richting eener Lagere Landbouwschool „Bolsward.” De gevraagde samenwer king van de Roomsch Katholieke A. B. T. B. werd geweigerd om principieele bezwaren tegen een neutrale school. B. en W. van Bolsward sympathiseeren met het plan van de afd. en zegden hun volle medewerking toe. Een landbouwschool heeft veel voor op een cursus, daar de lessen aan de leerlingen worden gegeven als zij van de lagere school afkomen en dus het ge noten onderwijs nog niet zoozeer is vergeten. De schoolcursus duurt 4 jaar. De heer Popma is van meening, dat de godsdienstbezwaren, welke de A. B. T. B^ppgaf, genoemd zijn om maar een reden van weigering op te geven. De oorzaak hiervan zal echter liggen in het feit, dat toen deze Katholieke Bond eens vroeg om samenwerking met de Fr. Mij. van L. om gezamenlijk een tentoonstel ling te houden, zij een weigerend ant woord kregen. Het is z.i. minder een principieel bezwaar dan een soort wraak. Besloten wordt om evenals het vorige jaar een veekeuring te houden. Op voorstel van den heer M. de Boer zal in de commissie van keurmeesters ook plaats worden geruimd voor jongere krachten. Het terrein, waar de keuring zal plaats hebben, zal door het bestuur worden aangewezen. Na eenige discussie besluit de verga- ‘4 ns 1U- id i. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenotnen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1