FRITS OOSTEHBAAK 75 BOLSUIARD - APPELMARKT P. 0. van der KLEI De Bolswardsche Courant en Westergoo D. F. J. HOFSTEDE Groote keuze No. 45 Woensdag 10 Augustus 1927 22^ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD solide cent APPELMARKT. Extra prijs Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 MODERNE TALEN Instrumentmaker en Opticien GROOTZAND 18 - SNEEK is Maandag 15 Angnstns wegens R. K. Feestdag GESLOTEN. Stadsnieuws. Uit den Omtrek. en in lila en rose de Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Zilveren jubileum. Vrijdag 12 Aug. a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer H. Bloemhof bij de fam. K. Dijkstra, bakker alhier, in dienst trad. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. 5. 5. SNEEK, 8 Aug. Tijdens een hevige onweerbui sloeg de bliksem in de bakken van den heer Hoekema, en richtte eenige materieele schade aan, zonder gelukkig brand te veroorzaken. Een paard, een koe en een kalf werden in de weide door het hemelvuur getroffen, en gedood. Verder kunnen we nog meededen, dat te Tjalhuizum verscheidene boomen wer den ontworteld en te Arum een door den bliksem getroffen woning in vlammen opging. Op het terrein der a.s. Friesche Land bouwtentoonstelling te Leeuwarden werd alles, wat reeds was opgezet, tegen den grond geslagen. SPANNUM, 6 Aug. Op het prov. con cours te Makkum behaalde het fanfare corps „Oranje” een Isten prijs met 102 punten in de derde afdeellng. De be kwame dirigent, de heer J. M. Spitter, was daar aanwezig met 3 corpsen, waarvan er twee een eersten en één een tweeden prijs bemachtigde. In het geheel behaal de de heer Spitter met fijn vereenigingen 18 eerste prijzen in dit seizoen, waarvan het kleine „Oranje” er 4 wist te bemach tigen. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontröle. 7. 8. /TARSAVON (Slot). De uitzichten op emigratie zijn op dit oogenblik niet schitterend en dan nog maar alleen met kans van slagen voor de handwerkers m.n. voor de landbouwers en landarbeiders. Voor landbouwers biedt Canada nog de beste gelegenheid. Dat iedereen in WITMARSUM, 7 Aug. Tijdens de Oroote Kaatspartij alhier in de Herten kamp, had een klein ongeluk plaats, n.l. dat een jongetje van pl.m. 5 jaar in de z.g. Oude Reid terecht kwam. Daar het jongetje direct opgemerkt werd, werd de kleine gered door den arbeider A. Bleeker, die tot aan den mid del te water ging. Den redder hiervoor onzen dank voor zijn kordaatheid. WITMARSUM. Hedenmorgen is op Kievitshome onder het beheer van ons dorp een postduif aangevlogen. Ring- nummer 9 26325 N Gumminummer 154. waarin opgenomen Propaganda-tocht voor den Vrede. Van 112 Augustus maakt Ds. J. B. Tfi. Hugenholtz, predikant te Ammerstol en leider van het bureau der „Nationale Vredes-actie” per auto een propaganda- tocht door Nederland. Ook onze plaats was in de route opge nomen, zoodat hij hier Zaterdag arriveer de. Na een uurtje rust ging de reis ver der over Sneek naar het Zuiden. Ds. H. was zeer enthousiast over de eerste helft dezer tocht die hier juist was afgelegd. De met groote letters achter op den wagen geplaatste woorden: „Ontwapent U” zullen velen in den lande tot naden ken hebben gebracht. Ons maatschappelijk toekomstbeeld. Schildwjjk 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags Orgelbespeling A. Alt Maandag j.l. gaf de heer Alt zijn vijfde orgelbespeling van dit seizoen. Het pu bliek was slechts in geringen getale op gekomen, wij herinneren ons niet ooit een zoo klein getal bezoekers bij deze orgel concerten te hebben gezien. Het nood weer van den middag zal hiervan wel in hoofdzaak de oorzaak zijn geweest. Gelijk wij wel eens eerder hebben op gemerkt wordt meestal het grootste deel van het publiek gevormd door bezoekers van buiten. Het is te begrijpen dat deze in dit geval voor het meerendeel zijn thuis gebleven. Een groote toeloop van stadgenooten schijnt het verzetten van het aanvangsuur van half acht op kwart over acht nog niet te hebben bewerkt. Maar dat kan nog komen. Het concert werd ingezet met het ko raal: Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot (Ps. 84) gevolgd door een bewerking van het zelfde koraal (vers 2) „Zelfs vindt de musch een huis, o Heer", van onzen be roemden landgenoot Jan Pietersz. Swee- link (15621621). Sweelink was in zijn tijd bekend als een groot organist. Van heinde en verre kwam men om hem te hooren spelen en ook leerlingen kreeg hij uit allerlei landstreken. Ook als compo nist was Sweelink van beteekenis en zijn invloed op de z.g. Noord-Duitsche orga nistenschool, waaruit later J. S. Bach is ontsproten, wordt niet gering geacht. De door den heer Alt gespeelde koraalbe- werking bleek dan ook het aanhooren overwaard. De figuratie geeft op kunsti ge wijze het vogelgetjilp weer. Op deze bewerking volgde het groote en majestieuse werk van Bach: Prdludi- um und Fuge Es Dur, dat stellig als het hoofdwerk van den avond is te beschou wen en door den heer Alt op magistrale wijze werd voorgedragen. Grootsch en indrukwekkend is dit werk en als kunst werk staat het zeer hoog. De fuga bevat niet minder dan drie thema’s die eerst op de gewone wijze worden ontwikkeld, doch in het slot op kunstige wijze door elkaar worden gevlochten. In dit stuk komt een meesterschap over den vorm tot uiting, zooals maar zeer, zeer weinige componisten die hebben bezeten en toch vloeit alles op natuurlijke wijze, de leek merkt nergens eenige gekunsteldheid, in deze ingewikkelde vorm geeft de com ponist zijn grootsche en schoone gedach ten Het behoeft geen betoog dat even eens een groot meesterschap over het instrument wordt vereischt om zulk een werk op een wijze weer te geven als de heer Alt dat deed. Alle hulde. De volgende twee nummers waren kla- vierstukken door den heer Alt op het orgel gespeeld. En hij deed dat uitste kend. Aan de wijze waarop hij derge lijke stukken op het orgel weergeeft zou men zeggen dat hij vroeger ook een ze kere voorliefde voor de piano moet heb ben gehad. Alle klavierstukken leenen er zich niet voor om op het orgel te wor den weergegeven. Deze twee echter wel. Het beste stellig nog de Rigaudon van Rameau met zijn markante rythme, doch ook Cortège van Debussy beviel ons wel. De Serenade van Gounod en Menuet van Moszkowski bleken zeer melodieus. Stukken, die stellig bij het publiek zeer in den smaak vielen, doch die niet de kunstwaarde hebben van de vorige num mers. No. 7, Festal Marsch van C. J. Grey was inderdaad zeer onbeduidend. No. 8, de drie stukken van William Faulkes, integendeel, bleken juweeltjes. Uitingen van een fijn besnaard, innig mu zikaal gemoed. Het is muziek die uit het hart tot het hart vloeit en toch voornaam van vorm en inhoud, vooral „Meditation” en „Cradle Song.” Het behoeft haast niet te worden ge zegd dat deze stukken, die een organist vragen met veel zin voor kleurschakee- rlng, in den heer Alt een uitnemend ver tolker vonden. Over het geheel was deze vijfd avond een zeer mooie avond en het was jammer, dat door omstandigheden er zoo weinig publiek was. Brand te Ylst Door voorbijgangers werd in den nacht van Zondag op Maandag in de houtza gerij van de fa. wed. Oppedijk te Ylst brand ontdekt. Toen de onmiddellijk gewaarschuwde brandweer verscheen, stond het geheele gebouw reeds in lichte laaie, zoodat haar arbeid zich bepaalde tot het beschermen van de belendende perceelen die allen gespaard zijn gebleven. De geheele houtzagerij is uitgebrand. Omtrent de oorzaak is niets bekend Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door broei in het zaagsel. Verzekering dekt de schade. Bij het baden verdronken. FRANEKER. De 18-jarige L. Blank- sma uit Groningen, die hier bij kennissen logeerde, ging Zaterdagmiddag met zijn vrienden zwemmen in de Leeuwardertrek- vaart. B., die het eerst gereed was, ging da delijk in het water en begon te zwemmen. Tot groote ontsteltenis van zijn vrienden zagen deze hem midden in de diepe vaart wegzinken. Direct sprongen zij in het wa ter om te trachten hem nog te redden en een aldaar liggend schipper kwam met een bootje te hulp, maar alle pogingen faalden. Na lang dreggen werd het levenlooze lichaam door de politie gevonden. Gasverstikking. SNEEK. Dinsdagmorgen j.l. meenden de buren van den heer G. Banning in de 2de Steenklipstraat uit diens woning een gekreun te hooren. Bij onderzoek bleek, dat in het huis een sterke gaSlucht hing. B. lag op den grond en zijn vrouw nog te bed. De politie werd gewaarschuwd, die di rect de slechte ventilatie verruimde en het bejaarde echtpaar deed overbrengen naar de woning van een buurman. Dr. Lofvers trachtte met een zuurstofappa raat de bewusteloozen bij te brengen. Het bleek, dat de kraantjes van het gasstel wel waren gesloten, maar de toe- voerkraan naar het gasstel was openge laten. De gummislang was bij de toe- voerkraan gescheurd, waardoor het gas kon ontsnappen. Des middags was de man weer tot be wustzijn gekomen. De vrouw was nog bewusteloos. Marsch. La Fiancée du Korrigan (Fantasie) O. Cocquelet Fantasie sur l’opéra TannhSuser, Wagner arr. Kessels. Petite fée (mazurka de concert) W. v. Perck. Leopold II Christophe. Cléopatra (ouverture Romantique) Schevensberg. Cyrus. W. v. Perck. Finale. Noodweer te Wommels. WOMMELS, 8 Aug. Heden was eerste van de lang verbeide en voorbe reide feestdagen aangebroken. Op het programma stond aangegeven een kaatspartij van leden uit onze en uit omliggende gemeenten en des middags ringfietsen voor heeren en dames. De kaatspartij werd aangevangen onder begustiglng van heerlijk zomerweer op het gezellig ingerichte kaatsterrein ach ter de openbare lagere school. In de feesttent deed men vanmiddag al spoedig een gezellig dansje en de zweefmolen draaide er al lustig op los; 't was een vroolijke drukte on het feest terrein. Een talrijke schare rietsers en fietseressen stond al gereed om met het ringsteken te beginnen, toen van ’t Zuid oosten uit de lucht een beetje begon te betrekken, 't Was tegen drie uur. De lucht werd al zwarter en dreigen der. Een zwaar onweer kwam opzetten. Felle bliksemschichten doorkliefden de lucht onmiddellijk gevolgd door krakende donderslagen. De regen gutste bij stroo- men neer. Te kwart over vier kwam uit het Zuiden een hevige windhoos aanflui ten en sissen. Alles draaide en wervelde in de lucht. Men hoorde de boomen vree- selijk zwiepen, maar men kon geen Meter vooruit zien, daar alles gepaard ging met een bijna tropischen regenval. 't Was een waar noodweer. Toen de windhoos in zijn grootste hevigheid voor bij was, kalmeerde het weer al spoedig, hoewel nog langen tijd aan den Oostelij- ken hemel een aanhoudend heftig flitsen van bliksemschichten was waar te ne men. Ieder, die men hoorde, was van meenlng, dat in deze streken nog nooit een zoo hevig onweer had gewoed; wij hadden ongetwijfeld een stormramp la Borculo (maar dan in miniatuur) door gemaakt. Op het feestterrein was de feestvreug de hopeloos verstoord, een groote ont reddering was daar aangericht. De fra giele bouwsels, daar aanwezig, waren natuurlijk niet tegen een dergelijken winddruk en -zuiging bestand. De men- schen, die op het feestterrein aanwezig waren en het onweer zagen naderen, vluchtten in de openbare school en in de feesttent. De laatste was een allerminst veilige schuilplaats, want toen de wind hoos over het kaatsland streek, werd de geheele tent uiteengerukt; de groote ge- golfd-ijzeren platen die tot dakbedekking dienden, lagen her en der verspreid, er hing zelfs één in de boomen van het „Bosch”, dus een paar honderd meter Het noodweer van Maandagmiddag. Nadat men des morgens had kunnen genieten van heerlijk zomerweer, werd des middags de hemel bedekt met zware onweerswolken, welke al heel weinig goeds voorspelden. Ontzettend hevig was de regenval, welke nu volgde en tegelijkertijd woedde er een onweer, dat aan hevigheid voor den zwaren slagregen niet onderdeed. Veel vee werd in de weide gedood en tal van boerderijen werden door het he melvuur getroffen. Bij tijden stak de wind geweldig op en kreeg dan het aanzien van een orkaan. Op sommige plaatsen heeft de ontzettende windkracht zelfs ernsftge verwoestingen Spangqrjthü en leden vele personen financieel groote schade. In Bolsward hebben geen ernstige on gelukken plaats gehad en werden geen verwoestingen aangericht De telefoon- geleiding met de dorpen in den omtrek werd verbroken, doch was des avonds weer hersteld. Doordat het hoogspan ningsnet bij Leeuwarden door den blik sem was getroffen, was men van kwart voor vier tot kwart over zes verstoken van electrisch licht en -kracht. Men meltd ons uit Witmarsum: De jongenskaatswedstrijd, welke bijna voor de helft was uitgespeeld, moest we gens het hevige onweer en zwaren re genval worden geschorst, terwijl ook de gymnastiek-demonstratie niet kon wor den gegeven. Doordat het terrein geheel doorweekt was, kon de partij, nadat het weer was opgeklaard niet worden voort gezet. Dit was voor de kaatsers, de gym nasten en het publiek een groote teleur stelling. Het bestuur besioot nu om aan de kaatsers, die niet te Witmarsum woonachtig waren, reisgeld te verstrek ken. De bliksem is op vele plaatsen inge slagen. Een woning van de diaconie werd getroffen, gelukkig zonder dat er brand veroorzaakt werd. Een boom op het kerk hof werd in tweeën gespleten. In geen tijden herinneren we ons zulk een zwaar onweer te hebben gehad. WITMARSUM, 6 Aug. Uitslag aanbe steding verbouw O. L. School te Ex- morra voor de gemeente Wonseradeel. J. Runia te Schraard Rijpstra <S De Wit, Franeker D. Feenstra te Bolsward R. Feenstra te Bolsward Th. Draaisma te Piaam L. Hollander <S de Boer te Bolsward W. Postma te Hartwerd Sj. Dijkstra te Bolsward Gunning volgt verder; het zeil- en houtwerk sloeg tegen den grond. Onder de schuilende menschen ontstond een paniekstemming. Vreeselij- ke angstgillen werden geslaakt Ieder zocht een heenkomen. De een trapte op en en viel over den ander, sommigen werden door den hevigen wind heen en weer gerukt en tegen den grond ge smakt En dat alles in een spoelenden regen. Allen waren drijfnat De draaimolen was ook geheel ont redderd Een schiettent lag plat tegen den grond. Een sigarenkiosk, een snoep en een oliekoekkraampje waaiden radi caal omver, alle goederen regenden nat, groote schade werd geleden. Wonder bo ven wonder kwamen gelukkig geen per soonlijke ongelukken voor. Wel had me nigeen een schram, ’n buil of een flinken opstopper opgeloopen, maar overigens kwamen de meesten met de schrik en een natte plunje vrij. Het grootste deel van het glas- en aardewerk uit de feesttent en van de hoepla-tent was vernield. Het terrein bood een troosteloozen aanblik. Van het ringfietsen is natuurlijk niets meer gekomen. Ook de kaatspartij werd als geëindigd beschouwd," nadat men met de kaatsers van de overgebleven zes par turen een financieele regeling had ge troffen. De windhoos was na het vernielend bezoek aan het feestterrein noordwaarts gedreven en streek dus dwars over den Oosterenderweg, waar ook een duidelijk spoor werd nagelaten. Een woonwagen werd daar totaal omver geblazen en ver nield; het talrijke gezin stond met be traande oogen naar de vernieling van hun schamel bezit te staren. Medelijden de omwonenden ontfermden zich over dit zwaar getroffen gezin, door het een voorloopig onderdak aan te bieden. Aan het begin van den weg knapten een paar zware boomen, door één man nauwelijks te omarmen, bij den grond af. Eén boom lag dwars over den weg en versperde het verkeer. In zijn val had hij het heg van dokter Nammensma ge heel vernield. Een andere boom was door zijn val over de sloot in den tuin van den veearts Bosma terecht gekomen waar bovendien nog twee groote boomen met wortel en al waren omver gerukt. De anders zoo keurig verzorgde tuin van den heer Bosma was in een jammer lijken chaos herschapen. Aan enkele hui zen was stormschade geleden door het afwaaien van dakpannen en schoorsteen borden. Gok het telefoonnet heeft deer lijk geleden. Het een met het ander gaf een droevigen aanblik. Onze beide dorpsfotografen waren druk bezig op het feestterrein en aan den Oos terenderweg de gevolgen van het onweer op de gevoelige plaat vast te leggen. Een talrijke menschenmenigte was op de been om de tot nog toe hier onge kende verwoesting in oogenschouw te nemen. Zelfs uit omliggende dorpen kwamen talrijke nieuwsgierigen per auto, waarschijnlijk aangespoord door lichte lijk overdreven voorstellingen van oog getuigen. In den omtrek werden talrijke boerenhuizingen ook sterk gehavend, terwijl ons ook gevallen van koeien-dood- slag werden gerapporteerd. Omdat er blijkbaar sterk overdreven wordt, kun nen wij niet veel met zekerheid daarom trent mededeelen. Het Festival-Concours op 10 Aug. ’s Morgens half tien (N.T.) stellen de corpsen zich op op de Nieuwmarkt. Na een rondegang door de stad worden Bondsbesfuur, jury, voorzitters en direc teuren van corpsen officieel ten stadhuize ontvangen. Het Muziekfeest begin om 10 Voor het concours zijn beschikbaar ge steld: Een verguld zilveren medaille of distinctief, een zilveren en een klein zil veren medaille. Aangeboden zijn: 1. Door de firma B. Blank te Leeu warden een zilveren Lauwerkrans. Deze „Wisselkrans Firma B. Blank te Leeuwarden” dient als wisselprijs en wordt eigendom van die vereeniging, die op drie eenvolgende concoursen het hoogst aantal punten verwerft van het geheele concours. De lauwerkrans kan ook verworven worden, wanneer een vereeniging vijf maal het hoogste aantal punten bereikt van het geheele concours. Dus in beide gevallen ongeacht welke afdeeling. 2. Zilveren Lauwerkrans, voor het corps, dat in de afd. van Uitmuntendheid het hoogst aantal punten behaalt. Aan geboden door de Coöp. „Boaz”-Bank te Bolsward. 2a. Zilveren Eerekruis voor het corps dat in de afd. van Uitmuntendheid op een na het hoogst aantal punten behaalt. Aangeboden door de fa. S. J. Praamsma en Zonen te Bolsward. 3. Verguld zilveren medaille voor het corps, dat in de eerste afd. het hoogst aantal punten behaalt. Aangeboden door den heer S. van der Woude te Sneek. 4. Verguld zilveren medaille voor het corps, dat in de tweede afd. het hoogst aantal punten behaalt. Aangeboden door de h.h. S. Postma te Bakhuizen en U. Swaan te Koudum. 5. Zilveren Eerekruis, aangeboden door Timmer’s Piano- en Orgelhandel voor de 3de afdeeling. 6. Verguld zilveren medaille, aange boden door de Firma K. Plantinga <2 Zn., als 2de prijs in de derde afd. 7. Verguld zilveren medaille, aange boden door de Mij. „De Philanthroop” te Bolsward, voor de vierde afd. 8. Verguld zilveren medaille, aange boden door den heer H. R. Kingma te Bolsward, als 2de prijs in de vierde afd. 9. Groot verguld zilveren medaille voor het corps, dat het hoogst aantal punten behaalt over het geheele concours te Bolsward. Aangeboden door de Ver eeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid en V.V. te Bolsward. Op het avondfeest geeft het corps „Crescendo” van Workum (dir. J. B. Dijkstra) een concert. Het programma is als volgt: DE JONG s NIEUWSBLAD 3. 4. Wollen Doeken Wonenuachien JJ Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 1. 2. -2990 -2970 -2890 ƒ3625 -3200 - 3505 - 3436 -3262 MISOLE (WETTI6 OUXPOMM3ÏO) O HAARWASCH MIDDEL WUKLD03 TEERZttPPRDW»» WAM VTRSCKUXOttMGWXffJB. MHXXMD rrtoou. TSOSM O (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL Dir. F. E. LAMMERS

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1