UEEL U00RDEELI6ER De Bolswardsche Courant en Westergoo I W. GORTER Stukloopen D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18 - SNEEK Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. 222^ Jaargang Woensdag 17 Augustus 1927 No. 47 Can MODERNE TALEN Speciaal Adres voor Breukbanden, Buikgordels en Kunstledematen. BUITENLAND. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A In Leeuwarden. I Parfumerie Joyzelly, Haarlem. ge- Opwekkend en verfrisschend Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar, Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Fransche en Duitsche „rui1”-scholieren. Indertijd heeft de „Liga fur Menschen- Zondag 28 Aug. Wedvlucht Arnhem. Zondag 4 Sept. Wedvlucht Venlo. Zondag 11 Sept. Wedvlucht Eindhoven. Zondag 18 Sept. Wedvlucht Vaals (L.) Vrijdagavond inkorven voor de wed vlucht Zwolle bij den heer Witteveen, tusschen 8 en 9 uur. Binnen enkele weken zal men van elk Belgisch telefoonkantoor uit met de Vereenigde Staten kunnen telefoneeren. Een gesprek van drie minuten zal on geveer 2000 2500 franc kosten. Het doel van deze tentoonstelling is, om een zoo compleet mogelijk overzicht te geven van het bedrijf en het werk van de Friesche zilversmeden. De openingsrede werd uitgesproken doör den Commissaris der Koningin in Friesland, Baron P. A. C. van Harinxma thoe Slooten. Ook de heer N. Ottema, lid der ten toonstellingscommissie, hield bij de ope ning een toespraak. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontröle. WORKUM. Loting Nationale Militie. H. de Boer 18, A. Boersma 12, J. S. Brolsma 21, F. Bruinsma 22, W. Coupe rus 3, U. Dijkstra 1, A. C. Gaastra 31, B. Gaastra 11, S. Haitsma 25, J. Hoekstra 2, A. Hospes 9, J. de Jong 13, J. Kampstra 33, J. Ketelaar 4, Joh. Koopen 20, K. Koostra 6, D. van der Meer 19, J. Minks 27, W. Postma 23, J. Reinstra 34, M. Siemensma 29, B. Smid 30, J. Venema 32, M .Venema 28, C. Visser 7, G. Visser 15, F. Vlieger 5, H. de Vreeze 14, M. de Vries 8, S. de Vries 24, H.van der Werf 10, J. Westerman 26, S. A. Westra 16, P. Zeil- stra 17. HINDELOOPEN. Loting Nationale Militie. Tj. Zoethout 1, J. Kooi 2, H. Buiteveld 3, C. van Elselo 4, S. W. de Boer 5, T. Zweed 6. is het Uw oud en ver- loopen HORLOGE tegen een nieuw te ruilen Geschikt adres: Horlogemaker - Galigastraat, SNEEK Het lijk in de koffer. Vrijdagmorgen is John Robinson, de man die mrs. Bonati vermoordde, wier lijk hij verminkte en in ëen koffer aan een Londensch spoorwegstation depo neerde en deswege ter dood werd ver oordeeld, in de gevangenis van Penton- ville terechtgesteld. Tot het laatste oogen- blik heeft hij zijn onschuld volgehouden. Het faillissement notaris Sanders. Blijkens de ter griffie van de Arr. Rechtbank te Groningen neergelegde lijs ten, der activa en passiva in het faillisse ment van dn notaris H. Sanders te Gro ningen, is er een actief van 400.000, te gen een passief van pl.m. 590.000, zoo- dat het tekort ongeveer 190.000 be draagt. Geysendorffer en Scholte naar Amerika. De Amerikaansche millionnair Van Lear Black, die voor eenigen tijd de be kende vliegtocht AmsterdamBatavia ondernam, heeft den beiden vliegers Geysendorffer en Scholte een „trip” naar Amerika aangeboden. De piloten vertrekken binnenkort per stoomschip naar de V. S. Het bloemencorso op de Landbouw tentoonstelling. De tijd begint te naderen, dat de aan giften voor de deelneming aan het bloe mencorso op den openingsdag der pro vinciale landbouwtentoonstelling, Maan dag 5 September a.s., ingezonden moeten zijn. Hoewel reeds opgaven zijn binnenge komen, zal voor het verkrijgen van een schitterend bloemencorso de deelneming nog meer algemeen moeten worden. Ieder, die wat voor het houden van een bloemencorso gevoelt, kan hieraan deelnemen. Er zijn n.l. rubrieken gemaakt voor auto’s, vrachtauto’s, motorfietsen met of zonder zijspanwagen, sjeezen of andere open rijtuigen en fietsen. De in- leggelden zijn zeer laag gesteld. De gezamenlijke beschikbaar gestelde prijzen (kunstvoorwerpen) hebben een waarde van ongeveer 700. Nadere inlichtingen worden door den secretaris van het bloemencorso der pro vinciale landbouwtentoonstelling, Land- bouwhuis, Leeuwarden, verstrekt, terwijl aan hetzelfde adres ook aangifteformu lieren zijn te verkrijgen. De heer Dr. J. Oostwijn Boltjes te Oostwold, die het wratziektevraagstuk het eerst ter hand nam, heeft verleden voorjaar in overleg met de burgemees ters van Finsterwolde, Beerta, Midwolde en Scheemda aan veldarbeiders tegen matigen prijs onvatbaar pootgoed afge geven. Men hoopt op deze wijze de ziek te op den duur voldoende te kunnen be strijden. Hotelbrand te Berlikum. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het hotel Fokkinga te Berlikum afge brand. De bewoners konden zich ternauwer nood, in nachtkleeren gehuld, in veilig heid stellen. Behalve een kistje met gelds waardige papieren, dat de heer Fokkinga in de haast wist te grijpen, i« alles door de vuurzee verteerd. Een kostbare hengst van de vereeniging Frieslands Noord Westhoek is in de vlammen omgekomen. Even na het uitbreken van den brand, draaide, tijdens een hevig» regenbui, de wind om en toen stond spoedig ook de belendende boerderij van J. van Tuinen in lichte laaie; de groote schuur met 50 voer hooi, landbouwgereedschappen, enz. is geheel afgebrand. De brandweer kon een gedeelte der behuizing voor het vuur vrijwaren; van den inboedel is het mees te gered. Een aangrenzende smederij heeft geducht waterschade geleden. De gebouwen en inboedels waren ver zekerd. Het hooi van Van Tuinen echter niet. Aardbeving te St Moritz. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag veroorzaakte een aardbeving in het Zwit- sersche toeristen-centrum St. Moritz een paniek. Het eerste beven werd gedurende en kele seconden waargenomen ’s nachts tegen twee uur. De ruiten rinkelden; meu bels, spiegels en schilderijen bewogen. Vijf minuten later volgde een tweede schok en korten tijd daarna nog één, bei de echter veel zwakker. Niettemin ver meerderden zij terdege de schrik en ont steltenis, die onder de uit hun slaap ge wekte bevolking en gasten waren ont staan. Allen ijlden in wilde verwarring en in nachtgewaad gekleed de straat op. Moeders met kinderen op den arm liepen rond, luid om hulp roepende. Zrtnuwach- tig en angstig vertelden de menschen el kaar hun ervaringen in alle mogelijke ta len werd wild door elkaar gepraat. Ge durende de aardbeving was de hemel be wolkt. Teneinde zooveel mogelijk de paniek stemming te bezweren en de onrustige menigte, die daarbuiten op straat door elkaar liep, werden alle hotels hel ver licht. Maar pas heel langzaam, toen geen nieuwe schokken werden waargenomen, trad geleidelijk de rust weer in en zocht een ieder zijn kamer weer op. Het kampioenschap jonge duiven is be haald door W. Hoekstra. Daar de secre taris Zondag j.l. niet aanwezig was, kun nen we het aantal punten nog niet bekend maken. Het programma voor oude en jonge duiven is als volgt. Zondag 21 Aug. Wedvlucht Zwolle. f Door onderhandschen verkoop is ’t café ,,’t Blauwhuis” van den heer A. R. Aukema, overgegaan aan den heer H. Gaarmann, alhier. De nieuwe eigenaar hoopt het café, na eenige verbouwing, met November a.s. te betrekken. De zilvertentoonstelling te Maandagmiddag j.l. had in het Friesch Museum in bijzijn van tal van autoriteiten en genoodigden de opening plaats van de Tentoonstelling van antiek goud- en zil- versmidswerk van Friesche meesters, ge organiseerd ter herdenking van het Frie- J. de Jong P. Beljon te Lemmer: Asche genootschap., perc. I 4800. 3 biljetten ongeldig. Gunning aangehouden. Uitslag aanbesteding op 13 Augustus 1927. Gemeente Wonseradeel. Dienstjaar 1927 Bestek no. 4. Het maken van 250 M. ge wapend beton walmuren te Burgwerd, Kimswerd, Arum en Witmarsum. Huisman Co., Workum: perc. 1 ƒ4295, perc. II ƒ3285, perc. Ill 1690, perc. IV 1380, perc. V 1894. in massa 12214. H. J. W. de Jong te Lemmer: massa 12680. J. S. Kuipers te Zurich: perc. I ƒ5200, perc. II ƒ5880, perc. IV ƒ1680, perc. V ƒ1960. L. Hollander De Boer te Bolsward: perc. I 4500, perc. II ƒ3400, perc. III 1800, perc. IV ƒ1700, perc. V ƒ2000. Sj. v.d. Galie te Bergumperc. I 4690, perc. II ƒ3480, perc. lil ƒ2000, perc. IV 1840, perc. V 2300. In massa 14000. J. G. Steensma te Lemmer: perc. I ƒ4880, perc. II,3430, perc. III ƒ2070. In massa 15000. van de huid en voeten, Doorzitten bij Wielrijden, Schrijnen en Smetten der Huid verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. P U R O L t Benoemd tot assistente aan de Openbare Lagere School te Wolsum onze .stadgenoote mej. E. C. Andela. t Onze vroegere stadgenoot, conduc teur R. Kroeze, thans te Sneek, denkt den 17en Aug. den dag te gedenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.T.M. Het zal den jubilaris dezen dag zeker niet aan gelukwenschen ontbreken. rechte” een uitwisseling op touw gezet van Fransche en Duitsche scholieren om zoodoende verder te arbeiden aan het toenaderingswerk tusschen beide landen en het beter elkaar doen kennen en dus begrijpen van beide volken. Dit jaar zijn weer een aantal school jongens en -meisjes tusschen de 14 en 17 jaar, geruild en wel 150 van weerskanten, die gedurende vier weken in het andere land zullen vertoeven. De „Voss. Zeitung”, die bijzonderhe den meedeelt over de ontvangst der aan gekomen Fransche jongelui, verheugt er zich zeer over, dat deze ruil van school jongens thans behoorlijk op gang is ge komen en constateert met voldoening, dat het juist intellectueelen zijn geestelij ken, leeraars, professoren die hun zoons en docjiter voor vier weken den „erfvijand” toevertrouwen. Deze ruilscholieren, meent het blad ten slotte, kunnen uitnemende propagandis ten worden voor de eveneens begonnen beweging van de „Internationale jeugd- briefwisseling”, welke zich ten doel stelt het aanknoopen van schriftelijke betrek kingen tusschen gelijkgezinden in het buitenland. Aardappelwratziekte. Te Beerta, Ekamp, Finsterwolde, Oost wold en andere plaatsen in Oostelijk Groningen is aardappelwratziekte gecon stateerd en zijn de zieke gewassen in be slag genomen, zoodat de verbouwers van Rijkswege vergoeding zullen krijgen. Als de vergoeding ruim is, zullen nog meer aangiften kunnen worden verwacht, doch is ze karig, dan zullen de verbouwers, meest veldarbeiders, zulks vrij zeker na laten. Buitenlandsche belangstelling voor de Friesche Landbouwtentoonstelling. Zooals in verband met den breeden opzet reeds te verwachten was, is er ook in het buitenland veel belangstelling ge bleken voor de Friesche landbouwten toonstelling, die van 5 tot 10 September a.s. te Leeuwarden gehouden zal wor den. Vele vereenigingen en instellingen, waaronder de Oost-Friesche Landbouw- vereeniging, de Oldenburgsche Land- bouwkamer, een der Engelsche Land- bouwkamers, de Luxemburgsche Bond van fokvereenigingen, het Zwitsersche comité van fokvereenigingen, alsmede verschillende buitenlandsche landbouw scholen, bereiden excursies voor, waaraan een groot aantal personen deel zal ne- mn. Ook werd reeds door vele autoritei ten, deskundigen en practici uit verschil lende landen, waaronder genoemd kun nen worden Denemarken, Polen, Letland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Duitsch- land, België, Frankrijk, Engeland, Italië en Zwitserland, bezoek aangekondigd, zoo dat het buitenlandsche element onder de bezoekers niet zal ontbreken. Een beroemd schrijver gestorven. De bekende Amerikaansche schrijver James Olivier Curwood is in zijn woning te Owosso in Michigan, na een ziekte van enkele weken, overleden aan bloedver giftiging, ontstaan door den beet van een insect. Curwood werd in 1879 te Owosso ge boren. Van vaders zijde was hij familie van den populairen romanschrijver Kapi tein Marryat. Van 1900 tot 1907 was hij als journa list werkzaam in Detroit. Nadat hij zijn ontslag nam om zich ge heel aan letterkundigen arbeid te wijden, heeft hij een zeer sportief en avontuurlijk leven geleid, dat hem in staat stelde de vrije natuur te bestudeeren. Een tijd lang maakte hij deel uit van de cavalerie van Michigan. Jaarlijks placht Curwood verscheidene maanden in de wildernis van Canada door te brengen, zijn reizen uitstrekkend tot bij de Poolzee. Hij was een groot dierenvriend, zooals ook uit zijn boeken blijkt Daarom ging hij gaarne op jacht met de camera. Zijn verzameling foto’s van groot wild, was een der belangrijk ste van geheel Amerika. Curwood was de eenige Amerikaan, die in dienst van de Canadeesche regeering dit land heeft onderzocht en beschreven. Van zijn boe ken, die buiten Amerika even gretig ge lezen worden als in zijn eigen land, is „Kazan” misschien wel het meest be kend. Curwood’s langdurig verblijf in de wildernis heeft hem ongetwijfeld een groote kennis verschaft van de levensge woonten der dieren. Maar bij al de juist heid zijner beschrijving kende hij zijn die ren toch menschelijke gevoelens en ge dachten toe, hetgeen ongetwijfeld onze belangstelling voor zijn „scheppingen” des te grooter heeft gemaakt. Andere verhalen van dezen schrijver zijn o.a. „De zoon van Kazan”, „De Goudjagers” en „de Wolfjagers.” De „Bremen” teruggekeerd. Uit Berlijn wordt aan het „Hbl.” seind, dat het Oceaafn-vliegtuig „Bre men” tengevolge van het slechte weer boven den Atlantischen Oceaan Maan dagmorgen is teruggekeerd en des mid- dags 4.40 te Dressau is geland. In luchtvaartkringen wordt deze terug tocht beschouwd als een meesterstuk op vliegtechnisch gebied. Het was trouwens het beste ,wat de vliegers, gezien de bui tengewoon ongunstige omstandigheden, doen konden. Volgens de beide vliegers heeft de „Bremen” een storm-vlucht achter den rug, als in de geschiedenis van de lucht vaart nog niet is voorgekomen. Zóó ellendig was boven het land soms het zicht, dat zéér, zéér laag gevlogen moest worden en dat slechts met de uiter ste krachtsinspanning boomen en andere hindernissen konden worden ontweken. De motoren hebben gedurende de gan- sche vlucht vol-toeren gedraaid en zij hebben deze buitengewone krachtsin spanning gelukkig zonder eenig ongeval volbracht. Boven de Noordzee reeds zat het vlieg tuig voortdurend in zwaren storm en on weer; zóó zwaar, dat de piloten besloten geheel van de eerst gekozen route af te wijken. En toen later, boven den Oceaan het onweer niet af- maar eerder toenam, besloten de vliegers de poging om naar New, York te vliegen, op te geven en naar Duitschland terug te keeren. De vliegers zullen nu eerst goed uitrus ten van de enorme vermoeienissen; de motor van de „Bremen” wordt geheel uit elkaar' gehaald en nagezien en daarna opnieuw proef-gedraaid. (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaanscb) TALENSCHOOL Dir. F. E. LAMMERS Schildwijk 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags KIMSWERD, 15 Aug. Alhier werd gisteren een onderlinge jongenskaatspar- tij gehouden. Een paar knapen hadden bij de inge zetenen aangeklopt om hun zaak finan cieel te steunen en het gevolg was, dat er dezen keer om flinke geldprijsjes £on worden gespeeld. 9 parturen namen er aan deel. De 1ste prijs ƒ9, won het partuur W. de Boer, A. Weidema en J. Joltinga. De 2de, ƒ6, K. Aukema, M. de Groot en S. Roosma. De 3de, ƒ3, J. Zijlstra, W. de Valk en J. van Gist. R. Volbeda ontving voor zijn prestaties een gratificatie van 50 cents. Als spel leider had zich belast W. Weidema, onder wiens leiding de partij uitstekend verliep. Klein Artis. Deze drijvende diergaarde, welke mor gen in onze gemeente hoopt te arrivee- ren, geniet overal een groote belangstel ling. Men verzuime niet deze zeer mooie en nette inrichting te bezoeken, want al gemeen is de roep: het is de moeite waard. Het schip krijgt ligplaats aan de kade bij café Witteveen. Wij hopen Zaterdag er nader op terug te komen. die gewassen daar te 1.325.000 ton, 931.000 ton ton. Duitschland-Amerika door de lucht Zondagmiddag zijn twee Duitsche Jun- kers-vliegtuigen te Dessau gestart voor de vlucht over den Oceaan. Om 6.21 vertrok de „Bremen” met een begeleidend vliegtuig, terwijl 4 minuten iater de „Europa” zich in de lucht ver hief. Hoewel beide machines keurig op stegen, was het duidelijk merkbaar, dat de zwaarbeladen toestellen slechts met moeite in de lucht werden gehouden. Op grond van de berichten over de weersomstandigheden werd op het laatste oogenblik besloten, de oorspronkelijke vastgestelde zuidelijke route over Neder land niet te volgen doch te vliegen over Bremen, Helgoland, de noordkust van Schotland en de Orkaden. Toen de „Europa” ongeveer een half uur vliegens uit de Noordzeekust was, werd het weer zoo ontzettend slecht, dat de vliegers Risticz en Edzard en de jour nalist Knickerbocker besloten om weer terug te keeren. Dit beshiit werd mede genomen, omdat er iets aan de motoren haperde. Om één minuut na elf uur Zondag avond landde de „Europa” op het vlieg veld te Bremen. Die landing verliep lang niet zóó vlot als wel gewenscht was, want het zware vliegtuig zakte door zijn landingsgestel heen en een der schroe ven brak. De inzittenden kwamen er gelukkig zondek letsel af. Voor hun vertrek zonden de Oceaan- vliegers aan mad. Nungesser het volgen de telegram: Op de route van de „Witte Vogel” ge denken wij de beide helden en groeten eerbiedig de moeder van Nungesser; w.g. Köhl, Loose en Hönefeld aan boord van de „Bremen”; Risticz, Edzard en Knicker bocker aan boord van de „Europa.” waarin opgenomen De graanoogsten in de V. S. en Engeland. Volgens mededeeling van het Interna tionaal Landbouwinstituut te Rome wordt de graanoogst in de Vereen. Staten ge schat op 23.165.000 ton tarwe, 1.562.000 ton rogge, 5.421.000 ton gerst, 18.561.000 ton haver en 60.587.000 ton mais, tegen resp. 22.652.000 ton, 1.017.000 ton, 4.162.000 ton, 18.198.000 ton en 67.186.000 ton in 1926. De graanoogst in Engeland wordt be groot op 1.430.000 ton tarwe, 832.000 ton gerst en 1.357.000 ton haver. Verle den jaar bedroeg de totale opbrengst van lande resp. en 1.514.000 Wedvlucht Oss (jonge duiven) 140 K.M. Zondag j.l. had de laatste wedvlucht plaats met jonge duiven. Alhoewel het weer niet bijzonder mooi was te noemen, zijn de duiven toch prachtig op tijd ge- aangekomen. Om half acht gelost, werd de eerste duif geconstateerd om. 10 uur, 2 min. en 5 sec. Snelheid 56 K.M. per uur. De uitslag is als volgt: 1ste prijs H. Hermanides, aankomst duif 10 uur, 2 min. 5 sec. 2de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 10 uur, 3 min., 29 sec. 3de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 10 uur, 3 min., 51 sec. 4de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 10 uur, 4 mln., 10 sec. 5de prijs B. Falkena, aankomst duif 10 uur, 5 min., 19 sec. 6de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 10 uur, 8 min., 42 sec. 7de prijs N. Boersma, aankomst duif 10 uur, 10 min., 11 sec. 8ste prijs N. Boersma, aankomst duif 10 uur, 10 min., 11 sec. 9de prijs Pietersma, aankomst duif 10 uur, 20 mln., 34 sec. 10de prijs B. Falkena, aankomst duif 10 uur, 35 mln., 59 sec. 11de prijs Pietersma, aankomst duif 10 uur, 44 min., 14 sec. DE JONG s NIEUWSBLAD i b

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1