E. C. 0. UflSIlilZ P. 0. v. d. KLEI HEEL UOÖROEEIIRER is het Uw oud en ver- loopen HORLOGE tegen een nieuw te ruilen D. F. J. HOFSTEDE OROOTZAND 18 - SNEEK Solied Aires voor Brillen W. GORTER De Bolswardsche Courant en Westergoo MODERNE TALEN (Fransch - Doitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL Dir, F. E. LAMMERS Uit den Omtrek. B UITENLAND. Woensdag 24 Augustus 1927 No. 49 22^ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD Extra mooi CHIRURG APPELMARKT. Wol met zy. Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 en o aankomst duif Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. waakt. Het „doodenhuis” te Boston is geheel door de politie afgezet, nadat de ter dood veroordeelden in hun cellen waren gebracht. No. 7 Grand Cboeur triomphal van Grey was een vrij oppervlakkige compo sitie. Ook in deze stukken kwamen echter de bijzondere gaven van den organist, vooral op het gebied der kunst van het registreeren, natuurlijk wel tot uiting. A dve r t e n t i n per regel: Weensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcositröle. Willemskade 8b, Leeuwarden Spreekuur 12—2 hervat praktijk Schildwflk 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags Prijzen zeer geschikt. TARSAVON Wedstrijd te Kimswerd. KIMSWERD, 21 Aug. 1927. De kaatsvereeniging „Kimswerd” hield he den een wedstrijd van afd. parturen van de Juniores-klasse. Ook deze wedstrijd werd als zoovele andere, gehouden on der minder gunstige weergesteldheid, ’s Installatie Pastoor Dudock. Gister(Maandag)avond te zes uur had de plechtige installatie plaats van den nieuw-benoemden pastoor der Sint Fran- ciscusparochie, pater W. H. Dudock, voorheen Pastoor te Lochem. De HoogEerw. Heer van Galcom, de ken en pastoor van Sneek, las, nadat het zangkoor het „Veni Creator Spiritus” had gezongen, de Aartsbisschoppelijke benoemingsbrief, waarna de verschillen de, hierbij voorgeschreven ceremoniën plaats vonden. Toen beklom de Deken den kansel tot het houden eener toespraak. Eerstens sprak hij dankwoorden tot den scheiden den herder pastoor Burgers; dan wel komstwoorden aan den nieuwen pastoor Dudock, om zich vervolgens te wenden tot de parochianen. In het Priesterkoor hadden onderschei dene heeren Geestelijken plaats geno men, terwijl het ruime kerkgebouw dicht was bezet met geloovigen. t Natuurlijk regende het Maandag, 't was immers paardenmarkt. Wij kunnen ons niet herinneren, in welk jaar het dezen dag droog is ge weest. De aanvoer was niet groot, pl.m. 130 stuks, waaronder beste werkpaarden en enkele goede rijpaarden. De oorzaak van deze geringe aanvoer zal wel gezocht moeten worden in het feit, dat vele bouwboeren nog niet ge reed zijn met hunne werkzaamheden. Er was echter een goede handel, ter wijl wij ook eenige Hollandsche kooplie den aantroffen. Om drie uur was de markt afgeloopen. f De vischclub „Ons Genoegen” al hier heeft Zondag 1.1. haar 4e vischwed- strijd gehouden en met succes, want niet minder dan 33 baarzen boven de wette lijke maat werden gevangen; tevens be machtigde een der leden een flinke snoek met den hengel. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs, 3-deelig klokstelletje, J. Lan_ genberg, na loting met H. Langenberg. Beiden hadden een baars gevangen van 25 c.M. 2e prijs, 3-deelig stel vaasjes, KI. Koopmans. 3e prijs, waterketel, P. Brakels. 4e prijs, Borstelhanger, R. Nieuwen huis. 5e prijs, waschteiltje, H. Langenberg. 6e prijs, vischstoeltje, W. F. de Wit. Geschikt adres i Orgelbespeling A. Alt Hoewel het weer alles behalve gunstig was te noemen, er woei een halve storm, was er toch meer publiek dan den vori- gen keer. Het concert werd ingezet met het ko raal: „Treed nu toe verloste ziele” (Gez. 106) gevolgd door de koraalbewerking „Schmücke dich o liebe Seele”, van Jo hannes Brahms, een bewerking waarnaar het een genot was om te luisteren. Hierop volgde het groote werk van dezen avond: Fantasia und Fuge G. Moll (Ed. Peters II, 4). Het is een der meest grootsche uitingen van het genie van Bach. Het is bekend, dat Bach een mees terschap bezat over de vorm als slechts zeer weinigen hebben bezeten. Hij leefde in een tijdperk toen de z.g. polyphone- muziek haar hoogtepunt had bereikt. On der polyphone muziek verstaan wij meer stemmige muziek, in dien zin echter, dat iedere stem zelfstandig is en niet aan een bovenstem ondergeschikt. Muziek waar bij dit wèl het geval is en waarbij wij dus te doen hebben met één melodie voerende stem met begeleidende accoor- den noemen wij homophone muziek. Juist ten tijde van Bach begon deze laat ste vorm zich in de Italiaansche opera te ontwikkelen. In de polyphone-stijl is de strengste vorm wel de fuga, d.l. een stuk, waarin hetzelfde thema In drie, vier of vijf stemmen optreedt. Als in de tweede stem het thema op treedt maakt de eerste stem een tegen- melodie. Sommige componisten gebrui ken ook twee en zelfs drie thema’s die dan aan het slot gewoonlijk op kunst volle wijze door elkaar werden gewerkt. In deze fuga-vorm is Bach een groot meester geweest. Het is niet te ontkennen dat deze vorm aanleiding kon geven tot het ontstaan van werken waarvan men wel de structuur kon bewonderen, doch die geen indruk maakten op geest en ge moed van den hoorder. Doch bij de fuga’s van Bach is dat maar zelden het geval. Hij beheerscht deze vorm zóó grondig, dat er van gekunsteldheid meestal niet veel ^e bespeuren is, zijne gedachten kunnen zich ook in dezen strengen vorm op natuurlijke wijze uiten. Toch maakt ook Bach zich meermalen van de banden der fuga los om zich uit te spreken in een vrijeren vorm. Er zijn nu eenmaal ge dachten die muzikaal niet vertolkt kun nen worden in een zóó strengen vorm als die der fuga. Dat voelde men ook reeds in het bloei tijdperk der polyphone-muziek en zoo ontstonden de „Fantasie” en het „Praelu- dium”. Dit waren stukken in zeer vrijen stijl waarbij de componist niet aan bepaalde principes van structuur was gebonden. Veelal liet Bach zulk een „Praeludium” of „Fantasia” aan een „Fuge” vooraf gaan en deze orgelwerken zijn alle mees terstukken. Zoo ook de door den heer Alt gespeel de Fantasia und Fuge O. Moll. Vol vuur en geestdrift is de Fantasia. De gedachten stormen aan, in vurige recitatieven spreekt de componist zijn geestvervoe ring uit. Een paar maal wordt deze ge- dachtenstroom onderbroken door zachte klanken van een eenigszins weemoedig en toch ook vertroostend karakter. Een aangrijpend stuk muziek. De Fuga met het pittige, karakteristieke, geestige the ma en de kunstvolle doorwerking maakt over het algemeen een opwekkenden in druk, zij is frisch, levendig en vol geest. Dit monumentale werk werd door den heer Alt op schitterende wijze ten ge- hoore gebracht, de Fantasia vurig en vol geestdrift, terwijl in de fuga het leven dige thema in de verschillende stemmen op zoo duidelijke wijze en zoo fijn ge nuanceerd werd weergegeven, dat het met bewondering vervulde, vooral den- gene die er iets van beseft welk een meesterschap op het instrument hiervoor wordt vereischt. Ook van de nos. 3 en 4, Schlummerlied van Schumann en Ro mance van Ed. Schütt, hebben we geno ten. Deze beide stukken werden ook bij zonder mooi voorgedragen en lieten niet na indruk te maken. Over het overige gedeelte van het pro- pramma kunnen we kort zijn. Marche des Templiers bleek een stuk van betrekkelijk weinig kunstwaarde, de beide Italiaansche stukken, Serenata en Canzona d’amore waren wel zeer zoet vloeiend en demonstreerden stellig den zin der Italianen voor melodie doch ze ker ook wel eenigszins hunne oppervlak kigheid. Bovendien leken ons deze stuk ken voor orgel minder geschikt. waarin opgenomen Sacco en Vanzetti. De Amerikaansche justitie houdt aan haar eerst-ingenomen standpunt vast, dat Sacco en Vanzetti schuldig zijn en zij den dood verdiend hebben, ook al is het 7 jaren geleden, dat zij veroordeeld zijn op „bewijzen”, welke door juristen uit de geheele wereld als onvoldoende zijn beschouwd. Het hooger beroep van Sacco en Van zetti is verworpen! De rechters van Massachusetts heb ben blijkbaar het doodvonnis bekrach tigd, om den schijn te vermijden, als zouden zij zich iets aantrekken van het oordeel der wereld. De nieuwe uitspraak is voor Euro- peesche opvattingen even onbegrijpelijk als het feit, dat men ter doodveroordeel- den 6 jaren lang proces-herziening blijft weigeren. De verwerping van het hooger beroep va« Sacco en Vanzetti heeft in de Ver- eenigde Staten veel opwinding veroor zaakt. Er is reeds een oproep verspreid *oor een proteststaking in alle landen der wereld op Maandag a.s. De over heid heeft weer uitvoerige maatregelen getroffen tot bescherming van de open bare gebouwen en de meest op den voorgrond tredende officieele personen. De commissaris van politie te New, York heeft heden 7000 man opgeroepen voor speciale bewakingsdiensten. Alle officieele gebouwen worden streng be- Kooijenga, Arum. 16. N. Koopmans, G. Meijerhof en Ch. Prins, Leeuwarden. Tuschen nos. 1 en 3 werd een aartiige partij gespeeld, welke een eigenaardig verloop had. De Wiersters hadden vrij spoedig een voorsprong van 2 spel. Met een buitenslag kwam daarop het eerste bordje aan Kimswerd. Helfrich bracht met een tuscheninsche den stand op 4-2, doch sloeg vervolgens op 4-2 en 6 gelijk buiten. Daarop kwamen de Kims- werders dusdanig in actie, dat het Wier niet gelukken mocht het ontbrekende eerst te behalen. Met een bovenslag won Kimswerd alsvolgt: 1. 88886680444 64. 3. 42428868888 66. De kamp tusschen nos. 5 en 7 was weinig spannend; op 1-5 en 6 gelijk sloeg Reitsma kwaad en won Bolsward met 24 om 48 punten. Ook de resteerende partijen van deze lijst brachten geen spanning. Winsum verloor met 1 spel en 4 punten tegen St. Jacob, terwijl Arum oneervol sneuvelde tegen het Leeuwarder drietal van no. 16. Om de prijzen moesten dus kampen de nos. 3—7 en 10—16. Aanvankelijk scheen het alsof Kims werd een gemakkelijke zege zou beha len tegen Bolsward. Door buitenslaan kreeg Kimswerd het eerst. Op 1-0 en 6-6 sloeg De Haas weer in; op 2-0 en 6-4 passeerde Kuipers de kaats, terwijl het volgend berdje ook spoedig aan Kims werd kwam. Hierna keerde de kans ten gunste van Bolsward. Door een buiten slag van Helfrich en door het passeeren der kaats haalde Bolsward het spel, spoe dig gevolgd door het volgend eerst. Daarna faalde Helfrich op 6 gelijk weer, zoodat de stand 4-4 was. Kimswerd her nam de leiding, doch De Way passeerde op 5-4 en 4-6 de kaats. In het beslissend eerst werd, mede door 2 strafpunten we gens bfitsen, de stand 6-2 in Kimswerd’s voordeel. Helfrich, die erg onzeker was, sloeg daarop driemaal buiten, waardoor Bolsward op het nippertje had gewonnen. Er werd in deze partij erg geknoeid aan den opslag (Helfrich 14 maal, de Bolswarders samen 12 maal, De Haas 1 maal). Verloop: 3: 8-8-8-8-4-6-2-6-8-4-6 68. 7: 4-6-4-2-8-8-8-8-2-8-8 66. De volgende partij tusschen nos. 10 en 16 werd eveneens ontsierd door talrijke buitenslagen (Plantinga 10 en Prins 9). Door 2 blunders van Prins kreeg St. Ja cob op 1-1 en 6 gelijk en 2-1 en 6-6 een voorsprong van 3-1. Daarop bleef een bal van Prins op 6 gelijk zitten. Sf. Jacob haalde vervolgens nog een maal ’n bordje doch door buitenslaan van de te genpartij en goed perkspel van Koop mans haalde deze spoedig de 3 spel bin nen, waarbij St. Jacob slechts 4 punten werd gegund. Verloop: 10: 8-2-8-8-6-2-8-0-0-4 46. 16: 2-8-6-6-8-8-2-8-8-8 64. De eindstrijd verliep weinig spannend. De Bolswarders gooiden bij ristjes buiten, soms driemaal aaneen. Aan den anderen kant plaatste Koopmans nog 5 hercules slagen en sloegen de Leeuwarders thans zeker op. Op 2-5 en 2-6 sloeg De Way buiten, zoodat Leeuwarden gemakkelijk won. 1ste prijs ƒ45.plus med. voor de af- deeling, partuur 16; 2de prijs ƒ30. partuur 7; 3de prijs ƒ9.partuur 10 es 4de prijs f 9.partuur 3. WOMMELS. Naar wij vernemen heeft de koek- en banketbakker D. Keuning alhier, een bakkerij gekocht te Wolvega, waar hij zich zal vestigen, als hij zijn te genwoordige zaak geschikt van de hand kan doen. In de beste stemming over het be haalde succes, meerde men 12 uur aan de Kade. t Maandagmiddag kwam het motor schip van de ondernemers Koch en Eek- hof, in botsing met de brug eerste Tille o.d. Tjerkwerd. De brug werd uit haar hengsels ge licht, zonder echter schade te beloopen. Onder leiding van den heer Postma, architect, werd een en ander met spoed in orde gebracht, zoodat de daar nogal vrij drukke scheepvaart niet veel oponthoud kreeg. Het eene zwaard van het motorschip was uit den stand gerukt, wat niet weer op eigen krachten kon worden gemaakt. Met een goed uur kon het motorschip zijn reis naar Amsterdam vervolgen. Wedvlucht Zwolle (oud en jong). 74 K.M. De eerste vlucht met oude en jonge vogels heeft een verrassenden uitslag ge had. De algemeene opinie was natuurlijk, dat de duiven allen tegelijk zouden aan komen, daar dit op de korte afstand meestal het geval is. Of het nu kwam van het slechte weer, of dat de vogels uit el kaar gedreven zijn, weten wij niet, doch vast staat, dat er een jonge duif bij was, die al de 40 duiven achter zich gelaten heeft, wat een mooie prestatie is. Eige naar van deze vogel is onze geachte voorzitter, de heer B. Falkena. Ook de tweede duif mag er wezen, deze vogel werd 2 jaar achtereen op iedere vlucht mede gegeven en steeds was hij één van de eersten die thuis was, doch daar hij nooit direct in het hok wou, miste hij steeds zijn prijs. Ook dezen Zon dag zat Ffij weer eenigen tijd op dak, ge lukkig mocht het deze keer niet veel kwaad en behaalde hij den 2den prijs. Eigenaar J. Postuma. De uitslag Is als volgt: 1ste prijs B. Falkena, aanlomst duif 9 uur, 26 min., 40 sec. 2de prijs J. Postuma, aankomst duif 9 uur, 35 min. 3de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 9 uur, 55 min., 33 sec. 4de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 9 uur, 55 min., 33 sec. 5de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 0 uur, 55 min., 43 sec. 6de prijs H. Hermanides, aankomst duif 9 uur, 59 min., 5 sec. 8ste prijs Veltman, 10 uur, 1 min., 40 sec. 9de prijs N. Boersma, aankomst duif L0 uur, 2 min., 50 sec. 10de prijs Pietersma, aankomst duif 10 uur, 11 min., 51 sec. Nos. 11, 12, 13, 14, 15, 16, enz. zijn de heeren Van Dijk, Boersma, Postuma en Falkena. We kunnen nog niet met zekerheid zeggen, hoe laat de duiven gelost zijn, want als het in Zwolle slecht weer was om 8 uur, zou gewacht worden tot het iets beter werd. Zondag a.s. wedvlucht Arnhem 125 K.M. (oude en jonge duiven), kikorven Vrijdagavond tusschen 8 en 9 uur bij den heer Wltteveen. Paardensport „Nlckey Henry” van den heer Y. K. Galama alhier, won verleden Zondag op de Draverijen te Sappemeer den 2den prijs, ƒ75.in de afdeeling „Prijzen- draverij 1ste klasse”. „Volksgezondheid.” De speldjes-opbrengst, alhier georga niseerd ten bate van bovengenoemde in stelling van ’t R.K. Werkliedenverbond, met als koloniehuis „Mooi Gaasterland”, heeft opgebracht de som van ƒ60. Bad- en Zweminrichting Bolsward. Na gehouden bespreking op de laatst gehouden ledenvergadering van boven genoemde vereeniging werd besloten om hier ter stede te houden een estafetten zwemwedstrijd, afstand 400 en 500 M., in twee ploegen elk van 5 personen. Een voor dames en een van heeren, leden van zweminrichtingen in de pro vincie Friesland. Als prijzen zijn door het Bestuur der Bad- en Zweminrichting „Bolsward” be schikbaar gesteld twee zilveren wissel- bekers en tevens voor de winnende ploe gen ieder een persoonlijke draagme- daille. Deze zijn reeds tentoongesteld in de etalage van den heer Falkena. Na aanschrijving tot deelname is be richt ingekomen, dat door de navolgen de zwemvereenigingen daaraan zal wor den deelgenomen, zijnde: Gorredijk, Sneek, Leeuwarden. Voor Bolsward zullen aan den wed strijd uitkomen de navolgende dames en heeren en reserve: De dames J. Boermans, Y. Boermans, Gr. Statema, B. Bruinsma en Y. Wouters, en de heeren S. Boschma, W. Brandsma, D. Jorritsma, S. Lunter en D. Vlietstra. Reserves: Mej. O. Bijlsma en de h.h. KI. Statema, KI. Andela, J. Steensma, F. Boermans en J. Jorritsma. Moge het weder a.s. Zaterdag 27 Aug. het zijne bijdragen, dan belooft deze wed strijd, welke iets nieuws voor Bolsward is, zeer spannend te worden, daar beste zwemmers hieraan zullen deelnmen. Zoo het weder en de temperatuur der laatste dagen niet verbetert, zal de wed strijd tot nader aankondiging worden uitgesteld. Oceaanvluchten. De ongunstige weerstoesfanden bo ven den Oceaan vertragen nog steeds het vertrek van de Franschê en Engel- sche Oceaan-candidaten. Costes en Le Brix hebben dezer dagen een proefvlucht gemaakt naar Bourget om nog eens ter dege het benzinever bruik te controleeren. Tevens is het draadlooze toestel beproeft!, dat de vlie gers bij hun overtocht in verbinding moet stellen met het stoomschip „Fran ce”, dat koers gezet heet naar Amerika en den Minister van hardel, de heer Bo- kanowski onder de passagiers telt. De minister heeft daags zoor zijn vertrek de vliegers in audiërtie ontvangen en hun een voorspoedge reis toege- wenscht. Er zullen verscheidene oor logsschepen wordei uitgezonden op den weg, welke Cosies en Le Brix den ken te volgen. De verhouding üsschen Drouhin en Levine is nog sheds zeer gespannen. Hun toestel de ,Miss Columbia” moet nog worden voorzien van een nieuwe schroef, doch isoverigens startklaar. In Engeland zijn drie toestellen ge reed om den grooten haringvijver over te steken. Cart. Courtney wil naar New- York vlieger en direct daarna den te rugtocht ev-neens door de lucht maken. Kolonel Mnchin en Leslie Hamilton staan methun Fokker te Bristol gereed, terwijl Cipt. Macintosk eveneens klaar is voor -en vlucht naar de nieuwe We reld. Een vierde toestel voor twee militaire EngeSche vliegers wordt door de Fok kerfabriek en de directie van de K.L.M. op iet vliegveld Waalhaven bij Rotter dam gemonteerd met een Engelschen Jnpiter-motor. Morgens regen en ’s middags een flinke bries, zoodat de opslagers op het glad de terrein moeite hadden de ballen „in” te slaan. Zestien parturen namen aan den wed- strijde deel. In den eersten omloop ver loor Arum tegen Wier met 1 spel en 4 punten, Witmarsum no. 4 werd ge schrapt, Franekqr na spannenden strijd op 5-5 en 6-6 tegen Witmarsum (R. Reitsma c.s.) Zurich met een eerst te gen Bolsward, Sneek met twee spel te gen St. Jacob, Harlingen nfet 3 eersten en 6 punten tegen Arum en Makkum met blanco telegraaf tegen Leeuwarden. De tweede lijst zag er als volgt uit: 1. G. J. Landstra, G. D. Landstra en D. P. de Jong, Wier. 3. J. Kuipers, A. de Haas en Sj. Helfrich, Kimswerd. 5. R. Reitsma, G. Zaagmans en R. Rienstra, Witmarsum. 7. C. de Way, K. van der Heide en S. Dijkstra, Bolsward. 10. B. Wassenaar H. Plantinga en J. de Boer, St. Jacob. 11. D. Spoelstra, IJ. Bouma en B. Jellema Winsum. 14. IJ. de Jong, T. Lukkes en H. DE JONG s NIEUWSBLAD J I 4. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Bétié goed (WETTIO •UXPOMttBO) O OkARWXSCtlMlDDEX ttDKura nntzoppRowaw wbombm* «fUUBCm wimcnuoweawna Mn» M. TMa mm. JttBXNY-HAARLEM Horlogemaker - Gallgastraat, SNEEK I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1