Wiegen GEBR. WOLKE j^ébé D. F. J. HOFSTEDE OROOTZAND 18 - SNEEK Slijpinrichting voor Scharen, Messen, Scheermessen en Haarmachines. De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Onttrek. Gemengd Nieuws. Nieuwste modellen MODERNE TALEN (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaanach) TALENSCHOOL Dir. F. E. LAMMERS Schildwijk 10 - BOLSWARD BUITENLAND. Stadsnieuws. en A aankomst duif aankomst duif en en Opwekkend en verfrtnnchend Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Zondag a.s. Wedvlucht met oude jonge duiven vanaf Eindhoven. Inkorven Vrijdagavond tusschen 8 9 uur bij den heer Witteveen. de Leeuwarder kennis menig applausje oogstte. Een prima orkestje gaf danslus- tigen de gelegenheid zich te wijden aan de kunst van Terpsichore. In café „De Harmonie” ontlokten de „Mallorey’s” aardige wijsjes aan hun tal- looze snareninstrumenten, terwijl de hu morist Willy van Beek en de soubrette Sophie Kiel zeer ten genoegen van het publiek hun liedjes zongen. In café „De Drie Kronen” werden de aanwezigen vergast op de muziek van een prima jazzband-orkest. We mogen niet nalaten te vermelden, dat ,,Le Moulin Rouge” een first class kermisattractie bleek te zijn. De heer Jan vier mocht zich in een druk bezoek ver heugen; het gelach was somtijds niet van de lucht. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is ter hoogte van Laag-Soeren een dogcart met drie personen in het Apel- doorn-Dierensche kanaal gereden, waar bij een 12-jarig meisje verdronk. De gemeente. Rotterdam ontving jaarlijks ƒ80.000 aan tolgelden van den slagboom voor het verkeer aan den Delft- weg te Overschie. Deze bij automobilis ten beruchte tol wordt met ingang van 1 September a.s. opgeheven. ARUM, 28 Aug. Zaterdagavond hield het muziekkorps „Wubbenus Jacobs” ’n rondegang door het dorp. Hierbij werden van de Ingezetenen vrijwillige bijdragen gevraagd die moesten dienen om den fl- nancleelen toestand van het corps te ver sterken. De Koningin Moeder. Eind September zal de Koningin-Moe- der haar zomervreblijf te Soestdijk be ëindigen. AlMorens haar palis te Den Haag te betrekken, zal H. M., evenals vorige jaren, een buitenlandsche reis ma ken, vermoedelijk naar Italië. Uit Tokio wordt geseind, dat de Japansche provincies Nagasaki en Kotsji, op het eiland Sjikokoe door een typhoon zijn geteisterd. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zijn 4000 huizen ver woest. Vele bruggen zijn weggeslagen; de verbindingen zijn verbroken. Het aan tal dooden bedraagt meer dan vijftig, ter wijl het aantal gewonden nog grooter moet zijn. De schade Is zeer groot en wordt op meer dan twee millioen yen geraamd. Tegen de doodstraf. Het Fransche Kamerlid Durafour, oud- minister, is voornemens een wetsvoorstel in te dienen tot afschaffing van de dood straf. A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontrOle. Onbewaakte overweg. Zaterdagmiddag is een 20-jarige mo torrijder uit Barneveld op den onbewaak- ten overweg te Harselaar door den snel trein Amersfoort-Apeldoorn doodgereden en Aparte Monsterkamer Frlesche boek- en prentkunst. In den loop van de volgende maand zal in de Provinciale Bibliotheek te Leeu warden een tentoonstelling van Friesche boek- en prentkunst worden gehouden. Deze tentoonstelling Is een vervolg op die van verleden jaa», doch zal in onder deden meer worden uitgebreid. Tal van oude publicaties zal men hier uitgestald kunnen zien. Hevige stormen op den Atlantlschen Oceaan. Na stormachtige reizen op den Atlan tischen Oceaan zijn Vrijdagavond ver scheidene booten met nagenoeg uitgs- putte bemanningen en passagiers .te New York gearriveerd. Het ergst heeft de Italiaansche stoomer „Martha” het te verantwoorden gehad. Van de 617 passagiers werden er 60 ge wond. In den nacht van Woensdag .op Donderdag had noch van de bemanning noch van de passagiers iemand een oog dicht gedaan. Velen brachten den nacht in gebed door. Zaterdagmorgen, toen een arbei- dersploeg van de Maas-kanalisatiewer- ken bij Maastricht aan het werk zou gaan, is een bootje met 5 arbeiders om geslagen. Vier hunner verdronken. Eén van deze ongelukkigen was gehuwd en vader van drie kinderen. Teelt van zilvervossen. De Nederlandsche fokkers van zilver vossen hebben zich in een bond ver- eenigd. Het eerste nummer van hun Or gaan is onlangs uitgekomen. Het heet: „Zilvervossen- en Edelpelsdierenteelt”, orgaan van den Ned. Bond van Zilver vos- en Edelpelsdierfokkers. Redactie en administratie: Stratumschen Dijk, Eind hoven. Uit Moskou wordt geseind, dat de stad Namangan in Russisch-Turkestan opnieuw door een aardbeving is geteis terd. Tachtig huizen zijn ingestort; het aantal dooden en gewonden bedraagt circa honderd. Men verwacht nog meer schokken. Namangan is geheel geïsoleerd. De re- geeringsautoriteiten hebben het betreden der stad verboden. Hoe de gemeente rente „verdient.” De gemeente Batavia veroorlooft zich tegenover de burgerij toch soms wel zon derlinge maatregelen. Het aanslagbiljet van een onzer redac teuren, aldus het „Bat. Nwbld.” vermel de simpelweg als verschijndagen: 20 April, 15 Juni en 15 Augustus. M.a.w. wanneer binnen 14 dagen (en 4'/2 maand voor het eind van het belastingjaar!) niet alle gemeentebelasting betaald is, wordt de geheele aanslag invorderbaar en zoo gewenscht (d.w.z. door de Gemeentebe lasting gewenscht!) zal beslag volgen. Sterft de ongelukkige van schrik over zoo een maatregel, bijv, op 14 Aug., dan mag zijn weduwe gaan reclameeren om belasting over 4’/2 maand. Enz. enz. Deze vervroegde heffing is, voorzoover wij kunnen nagaan, niet in strijd met de verordening, maar zij is daarom bepaald niet minder onbehoorlijk. Het is waarlijk al te mal, dat men de gemeentebelasting slechts in drie termijnen kan betalen... en de laatste termijn 15 Augustus ein digt. De gemeente mag daar dan wat rente aan verdienen... dit gaat dan toch ten koste van de burgerij 1 Klasse B. 1ste duif J. R. de Jong, 2 uur en 20 sec. 2de duif Óebr. Huisman, 2 uur, 23 min. en 25 sec. 3de duif, J. Rlemersma, 2 uur, 34 mln. en 34 sec. WORKUM, 27 Aug. Uitslag der ge houden wedvlucht voor Jonge en oude duiven der postd.vereen. „De Luchtbode” alhier, op Zaterdag 27 Aug. j.l. Gelost te Nijmegen 11uur, afstand 125 K.M. Vrijdag j.l. zijn 3 watervliegtuigen van het vliegkamp De Mok naar Kopen hagen vertrokken om deel te nemen aan de demonstraties ter gelegenheid van het Internationaal Luchtvaartcongres, dat daar gehouden wordt. Ter beveiliging van onbewaakte overwegen. Op last der regeering zal een onder zoek worden Ingesteld naar de practi- sche waarde van het toestel, door dr. Stassen te Elsloo uitgevonden ter bevei liging van onbewaakte overwegen. Een conferentie tusschen een door het rijks- toezicht op spoor- en tramwegen aange wezen inspecteur en den uitvinder Is reeds gehouden. MPaardetnhandeL Hoewel het in den paardenhandel in de provincie Groningen Biet druk is, gaan er toch in den laatsten tijd iedere week vrij wat dieren naar Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk, die kleine paarden van 4 tot 6 jaar koopen voor ƒ400 A ƒ550 per stuk. Warmbloedpaarden worden gekocht voor den smokkelhandel naar Duitsch- land. Verder worden door verlotings- commissiën preferente en stamboekmer- riën warmbloed gekocht voor prij zen, die ioopen tot 1050 per stuk. Voor één exemplaar werd in het Wes- terkwartier tevergeefs 1400 geboren, de vraagprijs was maar even 1700. ARUM, 28 Aug. Het dochtertje van den heer Y. de J. alhier viel hedenmiddag van de trap. Met een gebroken arm werd het kind opgenomen. Gelukkig kon het armpje spoedig door den dokter gezet worden. Geheimzinnige kinderziekte. Te Boekarest woedt sedert eenige we ken een geheimzinnige epidemie onder de kinderen; de ziekte leidt tot gedeeltelijke of geheele verlamming. Volgens de doktoren tast men omtrent de oorzaak van de ziekte in het duister. Slachtoffers zijn in de hoofdzaak kinde ren tot tien jaar. De sterfteverhouding bedraagt ongeveer 10 percent. KIMSWERD, 28 Aug. Heden werd hier nogmaals een ledenkaatspartij ge houden. Bijzonder spannende partijen vielen te bewonderen en meer dan eens eindigde een partij bij den stand 5 /eersten en 6 gelijk. De eerste prijs werd behaald door D. F. de Vries, J. K. Westra en S. de Haas. 1ste premie: I. van der Meer, M. D. van Straten en E. Brunla. 2de premie: Sj. Politiek, Joh. van der Meer en G. Golnga. De prijzen waren fraaie voorwerpen. Inlichtingen Zaterdags Plechtig afscheid. Toen de koningin het besluit had ge nomen een aanzienlijke gift beschikbaar te stellen, teneinde de bewoners van Hoog-Soeren, die reeds jaren lang be hoefte hebben gehad aan zuiver drink water, van een waterleidinginstallatie te voorzien, werd krachtig gewerkt om die watervoorziening zooveel mogelijk te be spoedigen. Nu te het bestuur der buurtvereniging Hoog-Soeren op het denkbeeld gekomen, om afscheid te nemen van de oude wa tervoorziening. Naar het „Hbl.” meedeelt, wil men op één der eerste dagen van de volgende maand de alleroudste wijze, om het wa ter in de woning te brengen, $og eens la ten opleven en men zal dan met een ton op een kruiwagen naar „Pomphui” en andere waterbronnen gaan, om de ton te vullen. De tonnen zullen bij die gelegen heid versierd moeten zijn en voor de mooiste versieringen worden prijzen toe gekend. In September van het vorig jaar onstond door onbekende oorzaak brand in een boerderij te Dalen, tengevolge waarvan twee huizen in de asch werden gelegd. Dezer dagen werd wegens diefstal van een koe uit de weide gearresteerd een 20-jarig persoon uit Dalen, die thans be kend heeft den brand te hebben gesticht, ten einde een door hem gepleegde^ dief stal van ƒ425 te verbergen. Tevens heeft hij erkend schuldig te zijn aan het ont vreemden van een koe uit de weide te Erm en te Dalerveen, terwijl hij ook den diefstal van een zilveren horloge en een portemonnaie op zijn geweten heeft. 22^£ Jaargang Woensdag 31 Augustus 1927 No. Si Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOL4SWARD A Telefoon No. 12 POSTDUIVENNIEUWS. Wedvlucht Arnhem 124 KM. (Oude en jonge duiven). Snelheid 87 K.M. per uur. Ook deze vlucht is weer in alle opzich ten schitterend geslaagd. Van de 44 dui ven kwamen er 35 op tijd binnen, waar van de eerste 7 reeds voor negen uur geconstateerd werden. De duiven zijn los gelaten om 7 uur 30 min. met Z.-W. wind en heldere lucht. Over het algemeen vliegen de vogels veel beter als vorig jaar, wel een bewijs, dat de postduivensport hier ter stede met rassche schreden vooruitgaat. Ook deze wedvlucht heeft al de overigen weer overtroffen, was vorige week de snelheid 60 K.M., dezen Zondag was het zelfs 87 K.M. per uur. De uitslag is als volgt: 1ste prijs D. Ruyter, 8 uur, 55 min., 58 sec. 2de prijs D. Ruyter, 8 uur, 57 min., 55 sec. 3de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 8 uur, 58 min., 25 sec. 4de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 8 uur, 58 min., 39 sec. 5de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 8 uur, 59 min., 29 sec. 6de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 8 uur, 59 min., 29 sec. 7de prijs H. Hermanides, aankomst duif 8 uur, 59 min., 35 sec. 8e prijs H. Hermanides, aankomst duif 8 uur, 59 min., 35 sec. 9de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 9 uur, 50 sec. 10de prijs W. Hoekstra, aankomst duif 9 uur, 50 sec. Nos. 11 tot en met 35 zijn de heeren: Hoeben, Falkena, Postuma, Boersma, Gerritsen, Van Dijk, Lammertsma, Pie- tersma en Veldman. Een nieuwe Noordpoolvlucht De Italiaansche generaal Nobile, die met Amundsen en Ellsworth over den Noordpool vloog, zal opnieuw een po ging doen om met een Italiaansch lucht schip den Noordpool te bereiken. De expeditie wordt gefinancierd door de stad Milaan. In vijftien dagen de wereld rand. De Amerikanen William Brock en Edward Slee zijn met hun vliegtuig „Pride of Detroit” een wereldvlucht be- gonnen, welke ze in 15 dagen hopen te volbrengen. De vlugste wereldreis duur de tot nog toe 28 dagen. De beide vlie gers zijn al een aardig eindje op weg, want Zondagmorgen om lOu. 40 min. (Greenwich tijd) daalden ze op het vliegveld Croydon bij Londen. De Oce aan werd in 24 uur overgevlogen. De reis was echter de laatste 6 uren verre van voorspoedig, want de machine ge raakte in een dichte mistbank. Toen de piloten eindelijk land zagen, wisten ze niet waar ze waren, doch door het laten vallen van briefjes werd hun aangeduid waar ze zich bevonden. Met het zoeken naar de juiste richting zpn ongeveer 3 uren verloren gegaan. Den volgenden dag steeg de „Pride of Detroit” weer op met bestemming naar München, waar des middags om 4 uur geland werd. De derde etappe is Dinsdagmorgen halfzeven aangegevan- gen. De vliegers hoopten Constantino- pel te bereiken. f Begunstigd door mooi zomerweer hield Zondag de Kaatsv.ereen. „Bols-v ward” haar jaarlijksche ledenwedstrijd om luxe voorwerpen. Werd er vroeger steeds in twee klassen gespeeld, thans was alles in één groep gecombineerd, de senioren en junioren bij elkaar, totaal een en twintig parturen. Het-<Vas dan ook reeds half zes toen er om de prijzen gekaatst moest worden, tusschen de nos. 5, 21 en 16. Tusschen nos. 5 en 21 beloofde een mooie partij te worden, doch had toen de stand een spel en drie eersten was, een onaangenaam verloop, door een kwestie of de bal al dan niet over de kwaadlijn was geslagen. Het einde was, dat no. 21 niet verder wenschte te spe len. De kamp tusschen de nos. 5 en 16 was voor velen een teleurstelling. De algemeene verwachting was, dat De Way c.s. met den eersten prijs zou den strijken. De Way, die den geheelen middag in goede conditie was, sloeg thans vele bal len buiten. Er was dan ook niet veel spanning in dezen eindstrijd en met drie om twee spel werd door Van der Heide c.s. ge wonnen. 1ste prijs: W. Brandenburg, K. van der Heide en A. R. Nieuwenhuis. 2de prijs: R. Meijer, C. de Way en T. de Jong van Burgwerd. 3de prijs: F. van Spanning, W. Hoit- sma en K. de Jong. De Kermis. De eerste dag van de kermis mocht zich in een vrij groote belangstelling ver heugen. In het bioscoop-theater van den heer Schouten werd de film „Oorlog en Vrouwen, die verwoesten” opgevoerd voor een talrijk publiek, dat zich over dit sterk aangrijpende drama van oorlog en menschenleed zeer tevreden betoonde. De Schouwburgloge van Veltman trok eveneens veel bezoek. Het drama in vijf bedrijven „Paljas” werd door de too- neelisten uitstekend gespeeld en oogstte een uitbundig succes. In café „Het Park” wist de soubrette Frientje Etienne de toehoorders uitste kend te amuseeren met haar liedjes, ter wijl Herman Diederichs, een humorist bleek te zijn, die aan de hooggespannen verwachtingen zeer zeker voldeed. In de creatie van „de man met den lossen kop” was hij beslist voortreffelijk. In „De Doele” trad de bekende Pierre Leenhoüts op, die hier, evenals tijdens Binnen den Noordpier te IJmuiden is Zondag een geheel naakt lijk van een manspersoon aangespoeld, vermoedelijk van een verongelukten bader. Zaterdagmorgen is het Suitsche stoomschip „Strauss” bij Texel in den grond geloopen. De sleepboot „Assistent” is er heen gevaren om hulp te verleenen. De a.s. Kaatswedstrijd. Voor de op Woensdag a.s. te houden kaatspartij, uitgeschreven door de kaatsvereeniging „Bolsward” hebben zich de volgende 9 parturen (niet in volgorde) opgegeven: J. Koopal, A. Ferwerda en B. v. d. Laan, Sneek. A. Rienstra o.e.a., J. de Vries en Pas ma, Sneek. W. Hoitsma, J. Hoitsma en D. Hoit- sma, Bolsward. C. de Waij, K. v. d. Heide en P. Oord o.e.a., Bolsward. P. Helfrich, Joh. Bosma en K. de Ja ger, Harlingen. A. Smidts en R. Werkhoven, Frane- ker en S. Zijlstra, Beetgum. T. Zijlstra, A. Zijlstra en P. Zijlstra, Witmarsum. Dj. v. d. Eems, T. Gosliga en Sj. Roukema, Witmarsum. Er zal in één perk worden gekaatst, zoodat het publiek het spel uitstekend zal kunnen volgen. RijkszuivelschooL Toegelaten tot de 1ste klasse: J. K. de Boer te Stompetoren, J. Boersma te Oost- hem, IJ. Donker te Wolvega, D. Dijkstra te Oppenhuizen, F. Ferwerda te Sneek, P. Groenhof te Sloten (Fr.), J. Halbertsma te Britswerd, G. van der Hulst te Rogat, H. de Jong te Ruinerwold, J. D. C. Krot te Wolvega, A. Lipschütz te Schevenin- gen, J. Nauta te Oudega (W.), D. Oeg- ma te Witmarsum, C. van der Ploeg te Koudum, M. J. Popma te Bolsward, D. A. Schaap te Nunspeet, A. Stada te Midsland (Tersch.), T. Struikmans te Hommerts, G. de Vries te De Wilp (Gr.), Afgewezen 2. Bevtorderd van de le naar de 2de klasse: N. J. W. Hofsté, P. Hofstra, H. Jager, K. Jélsma, E. de Jong, H. J. van der Meer, H. W. van der Veer, P. E. J. de Vries. Voorwaardelijk bevorderd 1 leerling. Niet bevorderd 3. ARUM, 28 Aug. Heden werd door de kaatsvereeniging „Willem Westra” al hier een ledenkaatswedstrijd gehouden. Hieraan namen 18 parturen deel. De prijswinnende parturen waren: 1ste prijs: W. Rienks, D. Lukkes en D. D. Tolsma. 2de prijs: S. Huizinga, H. Visser en H. Broersma. 3de prijs: Tj. Kamstra, P. P. Huizinga en A. Boomsma. Dr prijsuitdeeling had ’s avonds plaats op de bovenzaal van den heer D. Lukkes. Jonge duiven: 1ste duif J. R. de Jong, 1 uur, 55 min. en 10 sec. 2de duif J. Rlemersma, 1 uur, 56 min. en 30 sec. 3de duif J. Rlemersma, 2 uur, 8 min. en 50 sec. Oude duiven A. 1ste duif J. Rlemersma, 1 uur 54 mln. en 40 sec. 2de duif J. R. de Jong, 2 uur, 17 min. en 20 sec. 3de duif J. Bijlsma, 2 nur, 37 mln. en 30 sec. V Parfumerie Joyrelly, Haarlem. Leesgeld fr. p. p. per halt jaar 11.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenonaen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1