De Landbouwtentoonstelling. GEBR. WOLKE D. F. J. HOFSTEDE OROOTZAND 18 SNEER steunzolen uoioens npsaioruk. De Bolswardsche Courant en Westergoo Zie onze étalage PETTEN ’T NIEUWSTE! A GROOTE KEUZE! P. O. v. d. KLEI, Gr. Dij lakker Wiegen Bébé Stadsnieuws. MODERNE TALEN (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL Dir. F. E. LAMMERS Schildwijk 10 - BOLSWARD BUITENLAND/ No. 55 22^2 Jaargang tra en A iet en A’ Ja 1 1 Parfumerie Joyzelly, Haarlem. :eit. ren. eek f 100 ran eer en en New-York. Als gevolg van de grootere productie per arbeider door invoering van arbeid- besparende middelen, neemt de werk loosheid in New-York, Detroit, Cleveland, en Los Angelos op onrustbarende wijze toe. Voor honderdduizenden wordt een moeilijke winter voorspeld. v en verfriascbend ingeschreven nominaal en afgeschreven Advertentiön per regel: Weensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontröle. de em, dt an tas. ing in Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. kn-VALKENBURCS 'iUvERTOW s 8 ais. Zal OP en 20. ish, eid en ou- ?’/2 V/2 gd- oet 54; 100 390 Het feest van „Floralia” op Vrijdag 9 Sept j.L Voor dat we iets schrijven over het avondfeest dienen we nog te vermelden, dat de tentoonstelling van de gekweekte bloemen, alsmede de ter opluistering door particulieren en uit de gem. kweekerij ingezonden bouquetten, bloemstukken, enz., zich in een druk bezoek mocht ver heugen. Eenige jonge dames waren zoo vriendelijk de aanwezigen van een kopje thee te bedienen. Het strijkorkest „An dante” zorgde voor een aangename af wisseling, Het was er dan ook erg leuk en gezellig. ko- rit- de- op rar- eit, Zooals we dat gewoon zijn, was er ook nu weer voor het avondfeest veel belang stelling. De Doelezaal, welke, door het weghalen der tentoongestelde bloemen, weer haar gewoon aanzien had herkre gen, was dicht bezet. en n- ren 25 18, 12 ,48 45 12 65 35 115 105 ali- v.z. een sste oor IL- in m- 2 :n Is 'ij U Aparte Monsterkamer! Inlichtingen Zaterdags Berlijn. Het hier verschijnende democratische dagblad „Rul” is op last van de arron dissementsrechtbank in beslag genomen, naar aanleiding van een artikel in dat blad, waarin beweerd werd, dat in het gezantschapsgebouw van de Sowjet-unie een „menschenval” bestond. In verband met het bloedige incident, dat voor eenige weken in het gezant schapsgebouw der Sowjet-unie te War schau heeft plaats gehad en waarbij, naar men zich herinnert, een Russisch emigrant door het gezantschapspersoneel werd doodgeschoten, betoogde het blad, dat het Sowjet-Russische gezantschaps gebouw er geheel op zou zijn ingericht, om tegenstanders van de Sowjetregeering onschadelijk te maken, en dat het daarom voor niet-bolsjewieken niet raadzaam is, er zich in te wagen. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat BOLSWARD A Telefoon No. 12 en onder donderend gebulder hun lichtkogels verlicht van het bêngaalsch vuur heel den je werd gezet. Toen kon ontzaggelijke menigte op Even over achten opende de voorzitter, ds. Kossen, den feestavond met ’n woord van welkom aan de talrijk aanwezigen, en spreekt er zijn voldoening over uit, dat het velen is mogen gelukken uit het zoo nietige stekje, dat in het voorjaar aan hen is verstrekt, door goede ver zorging, prachtige en krachtige bloemen te kweeken, waaruit weer blijkt, dat zij, die met pleizier hun werk verrichten, daarvan meestal goede resultaten kunnen verwachten. En als men nu straks voor zijne moeite wel of niet een prijs In ontvangst kan nemen, hij hoopt toch, dat allen hier dezen avond met blijmoedigheid zullen vertoeven. Hierna gaf het muziekkorps „Bols ward” een paar aardige nummers muziek ten beste. Door verder den geheelen avond zijn medewerking te verleenen, heeft het korps zich zeer verdienstelijk gemaakt. Door den voorzitter wordt medege deeld, dat de eerste prijs, een theeser vies, is toegekend aan L. de Bqer; de na men der overigen, die een eersten prijs hebben gewonnen worden door hem voorgelezen, waarna hij met een gepast woord en gelukwensch de prijzen uit reikt. Woensdag 14 September 1927 Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes f - 100 Londen. Door een onbekende oorzaak heeft er in een fabriek van ontplofbare stoffen voor de marine te Hultonheat bij Bour nemouth een geweldige ontploffing plaats gehad. Drie menschen werden ge dood. De vlammen sloegen hoog op. Oostenrijk. De ministerraad heeft besloten, het bij de Weensche onlusten geheel verwoeste paleis van Justitie te herbouwen. De des kundigen zijn het er nog niet over eens, of het gebouw weer van den grond af zal moeten worden opgetrokken, of dat men bij het herbouwen van de nog overeind staande stukken partij zal trekken. Berlijn. In de eerste zitting van den Rijksdag, die begin October bijeen zal komen, zul- len waarschijnlijk de eerste lezing van de Schoolwet, e en de herziening dei ambtenarensalarissen behandeld worden. Op 14 Sept, komt het Seniorenconvent bijeen. Vermoedelijk zal de Rijksdag op 3 Oct. geopend worden. zoo is het geweest. Thans waren de straten der stad nog voller dan ooit, en toen tegen tienen al wat beenen had zich repte in de richting vVillemskade, Fonteinstraat en Wes- tersingel, kon eerst een overzicht verkregen worden van de compacte menschenmenigte, die als een kluwen zich verdrong, of gelijk de bijen in de korven op de tentoonstelling, onder voortdurend stemmengeroes en wisse ling van plaats, in vroolijke spanning de dingen verbeidde die komen zouden. Precies op het aangekondigde uur, want heel het weekprogram werd wonderlijk secuur op de klok afgehandeld knalde de eerste lucht- bom, en boorde als een vurige slang door den aether om daarna in prachtige kleurschakee- ring uiteen te spatten. Vanaf dat oogenblik was het vuur niet van de lucht, ’t Werd een geknal en geknetter waarbij het soms was alsof tal van batterijen losgebroken waren en onder donderend gebulder hun lichtkogels uit te zenden, terwijl bij het fantastisch too- verlicht van het bêngaalsch vuur heel den omtrek in lichte laaie werd gezet. Toen kon jnen zien welk een ontzaggelijke menigte op dit uur bijeen was om ook het laatste te ge nieten, ’t welk de Friesche Mij. van Land bouw voor deze feestweek gaf. Eindelijk, daar kwam het laatste stuk, van geweldige afmeting. Een groote slotdecoratie, voorstellende een bespannen wagen met oogst, geflankeerd door een boer met de zeis, en een zaaiende boer, alles in diamantvuur gezet. Daar boven de opgaande zon, in wel ker stralen de jaarcijfers 1852—1927, samen gevormd door circa 1500 gekleurde lichten. Onder dit geheel een groote cascade van bril- lantvuur en ’t geheel geflankeerd door drie dubbele palmboomen van brillantvuur met draaiende gfekleurde zonnen en batterijen van Romeinsche kaarsen, die gekleurde lichtko gels uitwierpen, ’t Was een machtig gezicht en een waardig slot van deze grootsche on derneming. Toen het laatste licht gedoofd was, en daarmede een einde gekomen aan een feest, 't welk zeker in de Provincie zijn weerga nooit heeft gehad, kwijn er beweging in de menschenmassa. Nu was het zaak om bij trein of tram of bus te komen. Elk wilde graag naar huis. De vermoeiing was gewel dig. Sommigen toonden bijna njet meer voort te kunnen. Nog even een gerookte paling of haring of een onsje rookvleesch, of een appel of peer mee tegen het flauw worden, en toen op huis aan. Voor duizenden was reeds een nieuwe dag begonnen toen dit bereikt werd, doch bij allen was maar één roep: ,,’t Was mooi geweest.” Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 354.64 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 9. Ledenkaatspartij. Van de zijde van het publiek was wei nig belangstelling in de ledenkaatspartij, welke j.l. Zondag door de Kaatsvereeni- ging „M.e.Lo.” werd gehouden. Er werd In twee klassen gekaatst. On der de jongens schuilen goede spelers, waarvan, onder goede leiding en flink oefenen, wel wat te verwachten is. Over het algemeen werd goed gekaatst. In de klasse jongens tot en met 15 jaar werd door 6 parturen deelgenomen. De uitslag hiervan is: 1ste prijs: F. Boermans, K. Falkena en W. Bosma. 2de prijs: KI. Brandenburg, L. Gooien- ga en O. Buikstra. 3de prijs: A. Nota, C. Lemstra en A. Andriesma. Het aantal parturen, dat in de oudste klasse speelde, bedroeg 11 en had tot uitslag dat de prijzen werden gewonnen als volgt: 1ste prijs: P. Nota, Tj. van der Houw en J. Hoitsma. 2de prijs: J. Posthuma, W. Nijdam en C. de Waij. 3de prijs: B. Falkena, H. Brouwer en J. Huisman. De prijzen bestonden uit luxe voorwer pen. Rljkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand Aug. 1927. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes terugbetaald f4223.06 en ingelegd - 3868.42 Derhalve meer in- dan afge schreven j I 5<S j-* 'fc De laatste dag. Voor de rapporters en pers-mannen die vanaf Maandagmorgen tot soms diep in den nacht onafgebroken in het getouw waren, en van de eene vergadering naar de andere hadden te draven om de ver schillende redevoeringen te beluisteren, of op het tentoonstellingsterrein de „stands” had den te beoordeelen, en de wedstrijden te volgen, o mnog van de keuringen maar niet te spreken, eene verlichting dat het eindelijk zóó ver is. Echter niet omdat we zijn uitge keken, of het op ’t terrein vervelend wordt. Wat het eerste betreft, telkens wordt het oog weer geboeid door iets nieuws, 't welk de vo rige maal aan de aandacht ontging, en wat het laatste aangaat, daar is afwisseling ge noeg, waardoor we nog heel lang stof voor onze courant zouden hebben. Alleen het be luisteren van de verschillende bemerkingen of kwinkslagen van het enorme publiek uit alle rang en stand, en van allerlei leeftijd was de moeite waard om er eene bloemlezing van te geven, niet het minst omdat zij zoo typeerend zijn en zoo juist ons volksleven weergeven. Wat opvallend was, en daarom de moeite waard om eens extra te worden vermeld, dat geen enkele wanklank werd gehoord, en de stemming onder de duizenden buitengewoon vroolijk en opgewekt was, zonder ook maar even aanleiding te geven tot iets onbehoorlijks. Daar is een week lang voorbeeldig feestgevierd. Niet minder duidelijk is aan het licht getre den, wat door iemand van buiten de Provin cie gezegd is, dat niet alleen de „Friesche Mij. van Landbouw”, maar „heel Friesland’,’ feest vierde. We zouden haast zeggen: Daar bleef geen oude vrouw bij het spinnewiel.” Ze waren er, de ouden, de gebrekkigen, ’t zilveren oorijzertje met de folddermuts, een streng dikke kralen om den zwaren nek, de voeten geschoeid met trypen pantoffels, en de platte pet met het zwarte halfhempje, en dito klompen, even zoo goed als het fijne costuum naar de laatste snit, met de bijpas sende sieradieën van groote waarde, en de hooge dop, met de geweldige hoornen bril. En bij allen maar één roep over het wonder, 't welk hier te aanschouwen viel. „Jonge, jonge, wat is 't een mirakel!” werd ons gezegd, terwijl een glans van vergenoe ging op het gelaat lag en de oogen straalden bij T aanschouwen van wat wij de boeren- weelde, en meteen „Friesland’s glorie” zou den willen noemen. Natuurlijk was er nogal verschil in smaak. Zoo hoorden we een bejaarde boerin zeggen, toen zij stond voor de afbeeldingen van het karnpad en de melkkelder, en het „mulhüs” uit „Pake’s en Beppe’s tiid”: „Dit is noch it allermoaiste”, en 't gezicht glunderde bij het zien van zóóveel, 't welk tal van herinnerin gen uit het verleden te voorschijn riep. Maar de „jongerein”, die dat alles óók wel aardig vond, maar omdat het zoo „leuk” of zoo „ouderwetsch”, of zoo „primitief” was, ver toefde oneindig veel liever bij de stands der B. v. V. L. waar jonge dames kookten en bakten, of naaiden en borduurden, of vlochten en weefden, of streken en schuurden, en waar de tafel zoo fijn gedekt stond, of zulke fijne handwerken lagen, of met zulk een vaardige hand nieuw uit oud werd gemaakt. En de boeren toefden bij de vee-afdeeling, of vroe gen inlichtingen over de nieuwste landbouw werktuigen, of zagen naar de kunstige be werking van den zuivel, of het verkrijgen van hooi zonder zon, terwijl de dames meer oog hadden voor iets, ’t welk meer in de lijn van hun leven lag. Och, elk kon te kust en te keur gaan, zoodat geen mensch onbevredigd behoefde te vertrekken. En nu is het de laatste dag. En zoo gingen wij voor de laatste maal naar het Tentoonstellingsterrein, voor het verzamelen van eind-indrukken. 't Was te zien dat het de dag voor de groote menigte was tegen verminderde prijs. Tal van scholen brachten hier hunne leerlingen om ook te ge nieten van het vele schoone, hier bijeenge bracht. Volgens de mannen van de contróle overtrof het bezoek thans dat van alle an dere dagen, zij zullen wel gelijk hebben ge had. Overal was het verbazend vol. Naar het ons voorkwam was de arbeidersstand sterk vertegenwoordigd, terwijl de verschillende muziekcorpsen natuurlijk het aantal jongeren groot deed zijn. Eerst zagen we nog de Landbouwbioscoop, ineengezet door Dr. Kuperus, en bestemd om straks naar het buitenland te gaan. Nu, die mag gezien wordena Héél het boerenbedrijf, zoowel in de greidhoek als van de bouw ging op de rolprent aan ons oog voorbij en zeker zal zij overal waar zij vertoond wordt niet nalaten een goeden indruk te maken. Jammer dat de reeds lang dreigende luch ten, plotseling hun voorraad uitgoten. Elk zocht zooveel mogelijk een onderdak in de tenten, doch deze waren lang niet bij mach te, de stroom van feestgangers een schuil plaats te bieden. Bij heele „kloften” werd daarop naar de stad gewandeld, sommigen de hoed beschermend onder den mantel ver borgen, om in melksalon of café een plaatsje te veroveren. Doch ook hier was de ruimte spoedig gevuld. Dat er door deze in de af- geloopen week „zaken” gedaan zijn, lijdt geen twijfel, en zij hebben niet het minst van de drukte geprofiteerd. Tegen den avond evenwel helderde het weer op. De bijna volle maan wist het diepe blauw door het dreigend wolkenfloers te ha len, en bij het ondergaan der zon scheen de Westelijke hemel in purper geverfd. Een prachtavond voor 't laatste feestnummer, 't welk een schitterend vuurwerk beloofde. En Slachtoffers der Oceaanvhichten. Een lange, droeve doodenlijst vormen de jonge luchthelden, die, niet afgeschrikt door de ervaringen hunner voorgangers, voortgegaan waren met hun koene, on verschrokken tochten over den Oceaan, doch hun doel, helaas, niet bereikten. Aan de lijst van 21 vliegers, die binnen de vier laatste maanden hun graf in den Oceaan vonden, kunnen we nog zeven vliegers of leden van de bemanning van een Oceaanvliegtuig toevoegen, die den dood vonden bij de start of bij een der proefvluchten voor een Oceaanvlucht. Geen wonder dan ook, dat het verzet tegen deze vluchten «teer en meer toe neemt. Thans heeft ook de commissie tot het organiseeren van den vliegtocht Windsor (Ontario)Windsor (Engeland) den vliegers, die thans te Harbor Grace (New Foundland) op beter weer wach ten voor hun voorgenomen tocht, telegra fisch verzocht hun plan op te geven en naar huis terug te keeren. De commissie laat de eindbeslissing aan de aviateurs over, maar spreekt zich eenstemmig uit vóór het opgeven van den tocht. Een lid van de wetgevende vergadering van Ontario, Wilson, heeft den Cana- deeschen premier, Mackenzie King, tele grafisch verzocht, dat de regeering van Canada de vlucht verhindert. Eerste prijs. L. de Boer, theeservies. Piet Mooij, mat voor kapstok. Sietze Hofstra, theeservies. Jacob Schaper, melkkan. Joh. van der Schaaf, kaststel. Wed. Teinsma, kaststel. L. Mol, zes kop en schotels. De aanwezigen werden daarna aan genaam verrast door mej. Radelaar-Van Gosliga, die een paar aardige voordrach ten, n.l. „De Friesche Poëet” en „De Sterren” ten beste gaf, waarvoor zij een warm applaus oogstte. De heer H. R; Kingma leest hierop de namen voor van hen, die een tweeden prijs hebben gewonnen. Echt-leuk is de toespraak waarmee hij de prijzen uit reikt. Hen, die geen prijs hebben ge wonnen raadt hij aan „den moed er maar in te houden.” Tweede prijs. Hans de Haan, beeld. Bouke Algera, beeld. Johannes Knol, kan met beker. Dirk Schram, vaas. Hendrik Bloemendal, trommel cacao. Wed. S. Piso, vaas. M. Douma, vaas. Slippens, vaas. Auke de Jong, bonbondoos. Jan Snijder, schilderij. Sjoerd Visser, schilderij. Het voordragen door den heer J. Steensma van „Ontdekking van den zoen” en „Kindje’s laatste wensch”, viel bijzonder in den smaak en verwierf een luid applaus. Door den heer Bruins werden de derde prijzen uitgereikt, de winnaars geluk- wenschende met het door hen behaalde succes. Hij vindt het jammer, dat er eenige stekjes mislukten en beveelt het kweeken van vaste planten, zooals Lu pinen en verschillende andere soorten, met warmte aan, omdat daarmee veelal goede reusltaten worden verkregen. Derde prijs. A. C. de Jong, melkkan. Wed. van der Woude, busje thee. Sjoerd Molenaar, 3 koppen en schotels. Sipke Oppedijk, busje cacao. Bouke Brouwer, busje thee. Wed. Bekema, busje thee. Hendrik Bloemhof, bus cacao. Vogeltje Roedema, jampotje. J. Draaisma, beeld. Willem Adema, busje thee. Foeke Wijnla, kaststel. T. Stormer, 6 Hmonadeglaasjes. A. van der Zee, bloembakje. Met het voordragen van ,,’t Liedje van den Beiaardier” en „Kermislied”, beide van Hullebroeck, had Mej. Radelaar-Van Gosliga veel sueces. De voorzitter gaat daarna over tot uit reiking van de vierde prijzen. Hij hoopt van harte, dat zij, die thans een vierden prijs hebben gewonnen een volgend jaar voor een eersten prijs in aanmerking kunnen komen. Vierde prija. Sijbrandus Pietersma, koekjesschaal. Douwe de Jong, koekjesschaal. Johs. Bijlsma, melkkannetje. Thijs Visser, koeiekop. Jelle Adema, roomkom. Doede van Gosliga, roomkom. Gez. Scheepstra, bonbonschaaltje. Jacob Knol, roomkom. Nico Ebbendorf, glazen aschbak. Bernard de Jong, aschbak. Johannes de Vries, suikerpot. Tjeerd Groenewold, schilderij. A. van Kalsbeek, schilderij. Sjoerd Flameling, schilderij. Wieger Kooiker, bloempotje. Jan Nota, kop en schotek Jan Teerenstra, kop en schotel. Ype de Bruin, roomkom. S. de Bruin, vaasje. W. de Wit, vaas. Sjoerdtje van Houten, vaas. Klaas Ferwerda, aschbak. Willem Brandenburg, aschbak. Pieter Wiersma, kleedje met vaas. Hein Anema, kleedje met vaas. „Verliefd, verloofd, getrouwd” en ,,’t Licht van den Vuurtoren”, beide voorge dragen door den heer J. Steensma, ver wierven eveneens luiden bijval. De publieksprijs, bij testament van wij len Mevr, de Wed. Lycklama Nijeholt telken jare beschikbaar gesteld, is ge wonnen door Sietze Hofstra. Na een aardige speech van den heer H. R. Kingma wordt deze prijs, een fraaie koperen bloempot, onder luid applaus den winnaar ter hand gesteld. Voor hetgeen ter opluistering was in gezonden, waren twee prijzen uitgeloofd. De 1ste prijs, twee wandborden, vie len ten deel aan Mej. Görtz, terwijl de 2de prijs, een groene bloempot, aan Piebe de Vries ten deel viel. Met een kort woord werden deze z.g. bouquet-prijzen door den heer Bruins uitgereikt. Tot slot nog een voordracht door den heer J. Steensma, getiteld „Desillusies”, die, getuige het dankbaar applaus, wel in den smaak viel. Met een hartelijk woord van dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen van de tentoonstelling en het avondfeest, wordt daarna door den voor zitter gesloten. Groote sorteering en a :n ff Q~ e- 1 DE JONG s NIEUWSBLAD 1" 17)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1