Dr. Van der BRUG GEBR. WOLKE Kousen en Handschoenen P. 0. van der KLEI De Bolswardsche Courant en Westergoo D. F. J. HOFSTEDE OROOTZAND 18 - SNEEK Verbandstoffen Utermóhlen. Zenuwarts, Sneek SUUPMARKT 6 is weder dagelijks te spreken van 11—1 uur. I 22^2 Jaargang Woensdag 21 September 1927 No. 57 Uit den Omtrek. MODERNE TALEN Gemengd Nieuws. prijzen vanaf 8.75 Ledikant Dekentjes DAMES! Koopt Uw BUITENLAND. Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Grootste sorteering WIT LAKÉ PITCH PINE en MODERNE KLEUREN Keuring van fokvee. De catalogus van de morgen op de Veemarkt alhier, te houden veekeuring, vanwege de afd. Bolsward van de Fr. Mij. van Landbouw, bevat 168 nos. van ter keuring aangeboden vee, verdeeld in 25 rubrieken. PINGJUM. Als gevolg van het heer- schen der mazelen, vooral onder de jon- gerer kinderen, is de bewaarschool alhier tijdelijk gesloten. f Onze vroegere stadgenoot H. Yn- tema, thans werkzaam te Heerenveen, is benoemd tot agent van politie te ’s-Gra- venhage. Benoemde is in ’t bezit van het politiediploma met aanteekening. Advertentiön per regel: Weensdagsnunamer 10 cent. Zat^rdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontröle. België. Twaalfhonderd Amerikaansche legion- nairs hebben een kort bezoek gebracht aan Brussel. Aan het station was geen enkele autoriteit ter verwelkoming aan wezig. Wel waren er veel gendarmes en po- litie-agenten gemobiliseerd om eventu- eele incidenten te voorkomen. Op het graf van den Onbekenden Sol daat hebben de Amerikanen bloemen neergelegd. Daarna zijn zij per trein naar Parijs vertrokken. De afwezigheid der Belgische autori teiten bij de ontvangst werd zeer opge merkt AvanVALKEKBURG'S- EVERTRAATI Dir. F. E. LAMMERS Schildwijk 10 -• BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags 1189.— - 1145.— H-M. de Koningin-Moeder zal te gen het einde dezer maand voor eenige weken naar het buitenland vertrekken en in hoofdzaak verblijf houden te Parten- kirchen in Ober-Bayern. TARSAVON tHAARLCH Uit Zuid-Afrika wordt gemeld, dat, terwijl het jaar 1926 reeds een recordjaar was, de opbrengst der goudmijnen dit jaar die van 1926 nog zal overtreffen. Eenige iets beschadigde witte KINDER LEDIKANTJES, zeer voordeelig 1 t Het echtpaar C. Castelein te Sua- woude is benoemd als Vader en Moeder in ’t „Tehuis voor ouden van dagen”, uitgaande van de Geref. Kerk alhier. Er waren 80 sollicitanten. om de KWALITEIT de PRIJS en de SORTEERING bü Appelmarkt - BOLSWARD f Zondagmorgen 5 uur vertrok de Vischclub „Ons Genoegen”, om achter Burgwerd haar 5de vischwedstrijd te houden. Precies 0 uur gaf de voorzitter het sein tot visschen. Een paar leden hadden al spoedig eenige flinke baarzen bemach tigd. Toen 2 uur was gevischt, werd een half uur gepauzeerd om den inwendigen mensch te versterken, door het gebruik van koffie met koek bij den heer J. Wie ling, wat zich den leden wel liet sma ken. Na deze verkwikking werd nog 2 uur gevischt. De prijzen vielen ten deel aan: 1ste prijs: R. van der Schaaf, met de dikste baars, 26'/2 c.M. 2de prijs: Sj. Koopmans, met 3 baar zen, 21-21-22 c.M. 3de prijs: R. Nieuwenhuis, met 3 baar zen, 18-20-23 c.M. 4de prijs: O. Tigchelaar, met 2 baar zen, 22’/2-22>/2 c.M. 5de prijs: K. de Jong, met 2 baar zen, 18-251/2 c.M. 6de prijs: Rein van der Schaaf, met 2 baarzen, 18^-21 c.M. 7de prijs: J. Tuinstra, met 2 baarzen, 21-18 c.M., na loting met J. Adema. 8ste prijs: aangeboden door een visch- liefhebber, J. Adema, met 2 baarzen, 20i/2-18i/2 c.M. De prijzen bestonden uit huishoudelijke artikelen. Elf uur keerde men welvoldaan over ’t behaalde succes huiswaarts. gezet moest worden om daardoor het voortbestaan onzer kaatsvereeniging mo gelijk te maken en een beroep dient ge daan op alle winkeliers om schenkingen voor dezen bazar, en de burgerij op te wekken tot een druk bezoek. Bij monde van den voorzitter zegt het bestuur der vereeniging toe, dat door hem, in medewerking met andere com missies, alles gedaan zal worden tot wel slagen van den bazar en dat het aan de noodige reclame niet ontbreken zal. Op een desbetreffende vraag van den voorzitter, wordt nog medewerking toe gezegd van de zangver. „De Harmonie” en het muziekkorps „Hollandia”. Het be stuur van ons stedelijk korps dient hier over nog te vergaderen, terwijl het strijk orkest „Andante” bericht van medewer king had gezonden. De voorzitter zegt dank voor deze toe zeggingen en deelt mede, dat het bestuur van eenige personen toezegging heeft ontvangen, dat zij bereid waren als com missieleden toe te treden. Op een vraag van den voorzitter of er ook onder de aanwezigen bereid waren deel uit te maken van een te vormen com missie om met het bestuur der vereeni ging de zaken nader te regelen, bleek, dat vele personen daartoe direct gene gen waren, zoodat ook dit punt flink van stapel liep. Nadat nog een paar onderwerpen van minder belang waren besproken, sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de beteonde belangstel ling en toegezegde medewerking en met den wensch, dat de te houden bazar goed moge slagen en een flink financieel resul taat mag opleveren. Duitschland. Meer dan 100.000 personen waren Zondag aanwezig bij de plechtige ont hulling van het nationaal gedenkteeken nabij Hohenstein opgericht, ter hrinne- ring aan den slag bij Tannenberg in 1914. Bij Hohenstein woedde toen de slag het felst. Meer dan 60.000 soldaten sneu velden in de omgeving der plaats. Het nog niet geheel voltooide gedenk teeken heeft den vorm van een burcht met acht hooge torens, waarvan één aan president Hindenburg en één aan de ove rige generaals, die tijdens den slag het bevel voerden, is gewijd. In het gebouw zelf zijn woningen voor oorlogsinvali den aangebracht, die voor het onderhoud zullen zeggen. De voorbereiding der plechtigheid was geheel in handen der nationalisten, die er in geslaagd zijn alle republikeinsche en Joodsche organisaties buiten de plechtig heid te houden. Aanwezig waren alle generaals, die in den oorlog een rol hebben gespeeld, be nevens de rijkskanselier Marx, de minis ters Gessler en Von Keudell en een groot aantal militaire vereenigingen. President Hindenburg hield een toe spraak waarin hij betoogde, dat heel het Duitsche volk de beschuldiging als zou Duitschland de schuld dragen van den grooten oorlog, eenparig van de hand wijst. Geen afgunst, geen haat, geen zucht naar veroveringen, alleen om ons te handhaven tegenover een wereld van vijanden, heeft ons naar de wapens doen grijpen. Waar in de talrijke graven van Oost-Pruisen mannen van alle partijen rusten, die eendrachtig waren in de liefde en trouw voor hun vaderland, hoopt hij, Als gevolg van de aanhoudende regens hebben in Engeland op verschillende plaatsen overstroomingen plaats gehad. De Theems steeg in vijf dagen vijf voet. De laatste vijf dagen is daar meer regen gevallen dan anders in de geheele maand September. In het dal van de Avon trad de rivier buiten haar oevers, en moesten de lagere verdiepingen der huizen worden ont ruimd. Uitgestrekte weilanden werden in meren veranderd; de graanoogst en de boomgaarden leden groote schade, tal rijk vee verdronk. Het Britsche rijk. De cijfers van de verkiezingen in Ier land luiden thans: Regeeringspartij 48, Republikeinen 42, Arbeiderspartij 11, On- afhankelijken 10, Boerenpartij 4, Natio nale Bond 2, Irish Workers 1 zetel. Ofschoon dus het eindresultaat der verkiezingen nog niet is te vóórspellen, schijnen de resultaten er op het oogen- blik op te wijzen dat Cosgrave een coa- litie-regeering zal vormen met medewer king van de Onafhankelijken en de Boe ren. De bladen zeggen dat Cosgrave voor nemens zou zijn om zijn taak aan de Va lera over te dragen indien zijn meerder heid onvoldoende zou zijn. En zij voegen er aan toe, dat Engeland in dit geval ge lijk zou hebben indien het vreesde, dat de lersche kwestie dan opnieuw zorgen zou baren. Bazar kaatsvereeniging „Bolsward.” Teneinde te trachten de tekorten van de kaatswedstrijden der laatste jaren te dekken, heeft het bestuur van de kaats vereeniging „Bolsward” het plan opge vat om zoo spoedig mogelijk een Bazar te houden. Met het oog op de vele werkzaamhe den, die daaraan verbonden zijn, waren door het bestuur verschillende personen en besturen van onderscheidene vereeni gingen hier ter stede uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering, welke gis teravond in-„De Doele” heeft plaats ge had. De heer D. Banning, voorzitter van de kaatsvereeniging, opent dé vergadering met een woord van welkom, ’t Verheugt hem, dat een flink aantal personen aan wezig is, deelt mede dat van eenige per sonen bericht van verhindering is ontvan gen, doch dat ook zij bereid zijn hunne medewerking te verleenen, waaruit kan blijken, dat allen onze kaatsvereeniging wel sympathiek zijn. De voorzitter brengt al dadelijk den fi- nancieelen toestand der vereeniging ter sprake. Door verschillende omstandig heden, die door hem nader uiteengezet worden, zijn de in de laatste drie jaren gehouden wedstrijden steeds een misluk king geweest. Er is dan ook nu weer een belangrijk tekort in kas. Toch moeten wij de toe komst niet al te donker inzien. Door in het vervolg de partij op Hemelvaartsdag uit te schakelen en in overweging te ne men bij de kermispartij de tribune te la ten vervallen, waardoor nogal een be langrijk bedrag bezuinigd wordt, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de wedstrijden in het vervolg geen tekort meer opleveren. Ook zal ’t wel gewenscht zijn, de vrije samenstelling van parturen niet langer te handhaven. Waar een vorig tekort door ’t aanbie den van lijsten is gedekt geworden, is nu door het bestuur ’t plan opgevat thans een bazar tg houden, waarvoor reeds de toezegging van medewerking is verkre gen van eenige leiders van vorige ba zars. De voorzitter deelt nog mede, dat de bazar zoo mogelijk in de derde week van November zal worden gehouden, hoopt op de medewerking van eenige commis sies en zou thans graag eens het oordeel vernemen van de aanwezigen. Hierop volgde een zeer geanimeerde bespreking. Door verschillende personen werd het woord gevoerd. Alles hier weer te geven zou te veel plaats innemen, wij meenen dan ook te kunnen volstaan met de mededeeling, dat door de verschillen de spreker het voor en tegen van een te houden bazar wel ter dege werd overwo gen, dat de tijd van voorbereiding kort was en er dus hard gewerkt diende te worden, dat, om succes te hebben, het niet mag ontbreken aan de noodige hu mor en attractie bij, dezen bazar, en dat allen doordrongen waren van de nood zakelijkheid, dat er iets flinks op touw MAKKUM. Het hötel „De Prins” werd Maandagmiddag ten overstaan van Notaris S. van der Burg beschre- ven door den her P. Borfnema te Wor- kum met 9250.terwijl de bij het ho tel behoorende autogarage door den heer S. W. Visser alhier werd beschre ven op f 2332. WORKUM, 19 Sept. 1927. Vrijdag j.l. werd het 4-jarig meisje van den heer W. van Brug alhier vêrmist. Na lang vergeefsch zoeken vond een der buren het kind drijvende in de „Droge Dolte.” De levensgeesten bleken echter reeds geweken. Hoewel nog langen tijd kunst matige ademhaling werd toegepast en ook het zuurstof-apparaat in werking werd gesteld mocht het niet gelukken deze weer op te wekken. De deernis met de arme ouders is algemeen. MAKKUM, 19 Sept. Op de bovenzaal van den heer Andringa hield de vereen. „Plaatselijk Belang’ hedenavond hare ledenvergadering, welke door 26 leden bezocht was. De voorz., de heer J. P. Tichelaar opende de vergadering; de notulen, hierna voorgelezen, werden on veranderd vastgesteld. Medegedeeld werd, dat van den Inspecteur ten ge rieve van de aangeslotenen bij den te lefoondienst een vraag was ingekomen, welk uur, als het postkantoor per dag één uur langer opengesteld werd, het meest geschikt was. Plaatselijk Belang heeft in verband hiermede geadviseerd het postkantoor ’s middags tweemaal een half uur vroeger open te stellen. Wegens vertrek van den heer E. P. Kingma werd in de entstane vacature voorzien door benoeming van den heer R. M. de Boer als lid van het bestuur. De commissie voor de Ambachtstee- kenschool bracht vervolgens verslag uit en deed rekening en verantwoording over ’t jaar 1926. Het verslag werd voor kennisgeving aangenomen; de re kening, welke reeds tevoren door de daartoe benoemde commissie was nage zien en accoord bevonden, werd goed gekeurd. Het aftredend commissie-lid, de heer A. L. de Vries werd met bijna algemeene stemmen herkozen. De com missie tot ’t nazien der rekening, bestaan de uit de heeren R. P. de Boer en L. S. v. d. Burg, werd eveneens z. h. s. herbe noemd. Namens de Dames-Commissie voor de Naai- en Breischool las de voorz. hel verslag over 1926/1927 voor. Door te geringe deelname was het afgeloopen boekjaar geen cursus gehouden. Het af tredend commissie-lid mejuffr. W. Berg-Heijming werd bij acclamatie herbenoemd. Besloten werd voorts uit de kas van Plaatselijk Belang voor de te houden keuring van tuigpaarden een maximum bedrag van f 50.beschikbaar te stel len. Bij de rondvraag werd o.m. geïnfor meerd naar de reclame voor het bezoe ken der Zuiderzeewerken vanuit Mak- kum en voorts verbetering van het voet pad bij de helling van Gebr. Amels, welk laatste onderwerp ook in een vo rige vergadering in bespreking was ge weest. Hierna sluiting der vergadering. Frankrijk. Een ontroerende plechtigheid heeft Zondagmiddag plaats gehad op het slag veld van Verdun, toen het groote „Doo- denhuis”, ongericht als gedenkteeken aan den slag b^Verdun, in gebruik is geno men. Het „Doodenhuis” bestaat uit een kloostergang en is gebouwd op het hoog ste punt van een der heuvels aan de Maas. Dit nieuwe bouwwerk wordt de graf tombe van de 300.000 bij Verdun geval len soldaten wier identiteit niet kon wor den vastgesteld. In het midden is een groote wachtto ren, op welks top steeds een vlam bran dende zal worden gehouden. Hier zal ook de „Bourdon de la Victoire” worden ge plaatst, de klok, die veertien dagen ge leden voor het eerst werd geluid bij den „Are de Triomphe” te Parijs en welke sindsdien met plechtig ceremonieel naar Verdun is gebracht. De klok werd ook Zondagmiddag weer geluid. Het „Doodenhuis” is nog slechts ge deeltelijk gereed; van de 52 crypten zijn er pas twaalf voltooid. De toren evenwel is geheel gereed en maarschalk Pétain ontstak ’s avonds de vlam, die nooit meer zal worden gedoofd. Op plechtige wijze werden de over blijfselen der bij Verdun gevallen onbe kende soldaten overgebracht naar hun laatste rustplaats, met al het militair eer betoon van het Fransche leger. De vaandels der vijftig regimenten werden voor den stoet uitgedragen; maarschalk Pétain en meer dan honderd generaals volgden. Ten aanschouwe van vele duizenden oud-soldaten en van bloedverwanten der gevallenen, alsmede van den bisschop van Verdun en minister Marin, werden de kisten naar de nissen gebracht, die gesloten zullen worden met porfieren platen, geschonken door de ste den van Frankrijk. Bij de plechtigheid werden enkele rede voeringen uitgesproken. Maarschalk Pé tain verklaarde, dat de geest van Verdun het fundament moet blijven van Frankrijks maatschappelijk leven en moet aanvuren bij het vervullen van den mili tairen plicht. KIMSWERD. Bij de gehouden aanbe steding van het van binnen verven en behangen van het Zeekantoor te Har lingen, werd ingeschreven door G. S. van der Meer, alhier, voor ƒ643.—. Mede-inschrijvers waren: W. E. Nauta Jac Antonisse J. F. Langenhorst A. en W. Wielinga P. Anéma allen te Harlingen. dat voor dit gedenkteeken de binnen- landsche twisten mogen zwijgen, en allen elkaar de hand reiken, voor wie het Duitsche vaderland en Duitschlands eer vóór alles gaan. De plechtigheid werd besloten met godsdienstoefeningen en gezang. Uit het rapport van de rijksdagcom- missie, omtrent het onderzoek naar de uitbetaling van 600.000.000 Mark scha deloosstelling aan de Ruhrindustrie, blijkt dat deze schadeloosstelling zonder me dewerking van den rijksdag is uitbetaald. Dubbele uitkeeringen aan mijnbouwbe drijven hebben niet plaats gehad, wel echter hebben eenige dergelijke bedrij ven veel meer ontvangen dan waarop ze recht hadden. De aanv/agen van de Ruhrindustrie zijn oneindig veel gunstiger behandeld dan die van den middenstand en de ar beiders, die eveneens bij de Ruhrbezet- ting zeer ernstige schade hebben gele den. Tal van kleine middenstanders heb ben tot op dit oogenblik nog geen cent schadeloosstelling ontvangen en de com missie dringt er op aan, dat aan dezen misstand zoo spoedig mogelijk een einde zal worden gemaakt. Nu de werkgevers in het mijnbouwbe drijf geweigerd hebben de eischen tot loonsverhooging in te willigen, dreigt in het Midden-Duitsche bruinkolengebied een algemeene staking, die 80.000 mijn werkers zal omvatten. Men meent dat bij referendum een overgroote meerder heid van arbeiders zich vóór staking zal uitspreken en verwacht, dat einde dezer maand het geheele Midden-Duitsche bruinkolenbedrijf zal worden stopgezet. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL - 1188.— - 1042.— - 988.— (WETTM QECCPOKKXRO) HAARWASCHM1DDEL eoKLoce teirzeeppruww *■- «a yHrnii nii jw «aw >oaau DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1