rkt ms idee SN C.V.8. VEEKOEKJES MET SUIKER IA D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18 - SNEEK Soiled Adres voor Brillen GEBR. WOLKE De Bolswardsche Courant en Westergoo it, Uit den Omtrek. Stadsnieuws. ARD MODERNE TALEN prijzen vanaf 8.75 Ledikant Dekentjes BUITENLAND. del RD Woensdag 28 September 1927 22= Jaargang No. 59 •agon lrd Óozz 3c* Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 s hooft en A pen Parfumerie Joyzelly, Haarlem. tans fl iM£ALi Opwekkend en verfrisschend aan isch versclft i gen vft tezoncfe ie-afdtt ider bl|, d Paa» lie.- nze lijst nde Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-j inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Frankrijk. In een rede, ter gelegenheid van het bezoek van het Amerikaansche Legioen aan Parijs, zette Poincaré uiteen, dat Frankrijk zich bepaalde tot antwoorden toen men het tot driemaal toe binnen zestig jaar aanviel en dat het nog geen Door het Amerikaansche Legioen is besloten om te Parijs een „Memorial Building” op te richten. Reeds is daar voor een bedrag van 300.000 dollar bij een. Ernstige overstroomingen in Zwitserland. Noodweer in Tirol. Zwitserland zijn als gevolg van hevige regens de rivieren op vele plaatsen buiten hun oevers getreden. Tal rijke spoorweg- en telefoonverbindingen zijn verbroken. Te Lichtenstein is de ri vierdijk doorgebroken. Het gebied van 't Engadin is overstroomd. Verscheidene plaatsen worden ernstig bedreigd. Er zijn reeds een tiental slachtoffers. In Noord-Tirol heeft een hevig on weer gewoed, gepaard gaande met wolk breuken. Op vele plaatsen zijn de rivie ren buiten hun oevers getreden. De ma- terieele schade is zeer groot. Verschei dene bruggen zijn weggeslagen. In Ins- bruck is ’t laagstgelegen stadsgedeelte overstroomd. In het dal van Sill hebben ook overstroomingen plaats gehad. Het spoorwegverkeer is op vele plaatsen ge stoord. weergaf van het te Utrecht plaats ge vonden congres. Tot slot werden nog enkele huishou delijke zaken afgedaan. Na afloop werd gezamenlijk nog be zichtigd de Groote Kerk en ons mooie Stadhuis. Sobriëtas-bloempje. De Zondag j.l. gehouden bloempjesver- koop ten bate van het Dr. Ariëns-fonds (R.K. Drankbestrijding) is goed geslaagd, dank zij de staf jonge dames, die zich buitengewoon ijverig weerde. Verkocht zijn 650 bloempjes, die op brachten de som van f 65.56. KIMSWERD. Op de te Wommels ge houden pluimveetentoonstelling behaalde de heer H. L. van Straten alhier de vol gende prijzen: Een Isten prijs met „Blac en Tan” konijn (voedster), een 2den prijs met een Ram van dezelfde soort en een Isten prijs met een „Papillon” (Ram). De heer Tj. K. Westra behaalde met een nest jonge Vlaamsche reuzen een 2den prijs. MAKKUM. Van den veehouder J. Yke- ma te Gaast, werden Zaterdagavond tij dens eert kort, maar hevig onweer vier kalveren, die nabij onze plaats in het land liepen, door den bliksem gedood. KOUDUM. De heer H. Ymker Rz. al hier, is aangewezen om ingevolge de nieuwe motor- en rijwielwet als adviseur op to treden voor het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid in kring no. 110, omvat tende de gemeenten Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde, Workum, Hinde- loopen en Stavoren. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureaü voor oplaagcontróle. Ontwikkelingscursus. Voor den door de afd. Bolsward van Volksonderwijs te houden ontwikkelings cursus gedurende de aanstaande winter maanden, hebben zich aangegeven 22 jongens en 2 meisjes, voorheen leerlin gen van verschillende inrichtingen van onderwijs. Aan de leerlingen van dezen cursus, verdeeld over 2 klassen, wordt gratis on derwijs gegeven in de vakken: Ned. Taal, Aardrijkskunde, Rekenen (met boekhou den), Lezen en Schrijven. ’t Is te hopen, dat géén der leerlingen één der lessen zal verzuimen, daar het geleerde zoo goed te pas zal komen in de praktijk van het leven. Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Na afgelegd examen zijn tot de eerste klasse der Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden toegelatep: M. Algera te Jorwerd, A. de Boer te War- ga, P. Bouma té Stiens, Tj. Boomsma te Holwerd, IJ. Dankert te Stiens, J. Gro ninger te Sneek, J. N. Hottinga te Wir- dum, P. Hoogland te St. Anna Parochie, W. de Jong te Sexbierum, J. Koopmans te IJsbrechtum, A. Nammensma te Sex bierum, A. Okkinga te Roordahuizum, W. Oostenbrug te Rijperkerk, Tj. S. Post- ma te Kimswerd, J. Rienks te Finkum, A. Rienks te Boer, P. Santema te Tietjerk J. van der Schaaf te Franeker, D. Schou- stra te Oosterwierum, KI. Stienstra te Britsum en W. Wallinga te Peins. Op grond van de in hun bezit zijnde diploma’s zijn zonder examens toegela ten: Fr. Doting te IJsbrechtum, D. Hilarides te Pingjum, D. Hiddema te Holwerd, J. de Jong te Wirdum, J. Kooistra te Wit- marsum, P. E. Pieterzen te Weidum en S. Reitsma te Oudega (W.). Grootste sorteering WIT LAKÉ PITCH PINE en MODERNE KLEUREN ’IER [EI •OTE UIT- fALI- ■IJKE (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL Dir. F. E. LAMMERS Schildwijk 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags In doozen van 25 K.G. GOEDKOOP en BEST „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker”. Verkrijgbaar aan onze fabriekte Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. In vele deelen van het land worden door de nog steeds aanhoudende stort regens ernstige overstroomingen veroor zaakt. De rivieren treden buiten haar oevers het water overstroomt de akkers en brengt groote schade toe aan den oogst. Twee spoordijken zijn reeds bezweken. ts eneet een i> sport rookerj n etc. waaraai 1 welki genoemt 5.— 5.- In de halve eeuw later moest strijden tegen een buitenlandschen inval. Gelukkig Amerika, dat dergelijke ge varen niet heeft te duchten. Frankrijk, dat hartstochtelijk aan den vrede gehecht is, en levendig belang stelt in de handhaving er van, is er nooit volledig zeker van dat het in vrede blijft, daar .de vrede in Euro- po veel meer afhangt van de anderen dan van Frankrijk zelf.,Al is het wantrou wen de moeder van de veiligheid, zoo weten wij toch ook wel, dat een over maat van wederzijdsch wantrouwen.een oorlog kan uitlokken in plaats van dien te vermijden. Om dit te voorkomen reke nen wij er op, hoewel betreurende dat de Vereenigde Staten geen deel uitmaken van den Volkenbond, dat de Volkenbond de volken langzamerhand nader tót el kaar zal brengen, de wederzijdsche voor ingenomenheid zal doen verdwijnen en zoo noodig de regëeringen verstandiger zal maken. Voor het oogenblik kunnen die zoo noodzakelijke pogingen ons nog geen volledige veiligheid brengen en daarom moeten wij als waarschijnlijk, zoo niet mogelijk, gebeurlijkheden onder het oog zien, die ons in de noodzakelijkheid zou den brengen ons en onze vrienden te be schermen. Dientengevolge kunnen wij het niet stellen zonder middelen van verde diging, hetgeen in het geheel niet on- vereenigbaar is met ons vurig vredes- ideaal. Eenige iets beschadigde witte KINDER LEDIKANTJES, zeer voordeelig 1 Duitschland. Op de luchtlijn Berlijn-München heeft de vorige week ’n ernstig ongeluk plaats gehad. Het passagiersvliegtuig D 585 van de Deutsche Lufthansa is nabij Schleiz door tot nog toe onbekende oorzaak naar be neden gestort en geheel vernield. De vlie ger en de vier passagiers werden ge dood. De monteur werd zwaar gewond. Onder de verongelukten bevondt zich ook Freiherr von Maltzhan, de Duitsche ambassadeur in Amerika, die gedurende den oorlog aan het Duitsche gezantschap in Den Haag was verbonden. De heer Von Maltzhan was sedert 12 Maart 1925 ambassadeur in Amerika. Hij bracht thans zijn vacantie in Duitschland door. Rijksptesident von Hindenburg heeft aan Freifrau von Maltzhan een telegram gestuurd om zijn leedwezen met het ver lies van haar echtgenoot te betuigen. „Het Duitsche Rijk verliest in uw echt genoot een van zijn knapste diplomaten en beste vertegenwoordigers”, zoo luidde het telegram. Mevrouw von Maltzhan, die een kuur in Parterkirchep deed, was met haar dochtertje Von Maltzhart naar München tegemoet gereisd. Omtrent de oorzaak van de catastrofe waarbij behalve baron von Maltzhan nog vijf andere personen om het leven kwa men, ook de monteur is thans overleden, tast men volkomen in het duister. De piloot van het vliegtuig was een der beste vliegers van de Lufthansa, een .man, die vijftien jaar lang en als ver keersvlieger reeds meer dan 250.000 K.M. had gevlogen, zonder dat hem ook maar het minste ongeval was overko men. De eenige getuige van dit ongeval was een boschwachter, die beweert te hebben gezien, dat een der vleugels van het toe stel is afgebroken, waarna het toestel met een razende snelheid naar beneden tuimelde. Men acht echter een dergelijke vleugelbreuk zoo goed als onmogelijk. Vóór de start was het sinds Mei in ge bruik zijnde toestel grondig nagezien en volkomen in orde bevonden. Van verschillende zijden is ’t vermoe den uitgesproken, dat sabotage in het spel is geweest, maar niets wijst daarop. Het Duitsche spoorwegpersoneel be reidt een groote loonactie voor en zal voor geen middel, zelfs niet dat van een algertieene spoorwegstaking, terugschrik ken om zijn doel te bereiken. In een in den nacht gehouden vergadering heeft men besloten, een beroep op alle catego rieën van arbeiders te doen om steun en solidariteit in den te verwachten strijd. „Sint Lebuïnis." Vorige week vergaderde in „Den Hof van Holland” de afd. Sneek, w.o. ooki Bolsward ressorteert, van R.K. onderwij zend personeel, vereenigd in bovenge noemden Bond. De heer A. Ridder van Workum her dacht eerstens het 25-jarig lidmaatschap van den praesesr den heer M. Flapper van Franeker. Namens de afd. vereerde hij hem een vulpen en potlood in étui. De heer F. dankte voor deze erkentelijk heid, waarna hij den heer Brinkman van Sneek, eveneens een kwart-eeuw lid, een actetasch offreerde. Ook deze bracht hiervoor woorden van dank. Dan werd de agenda afgewerkt. Bericht van verhindering was binnen gekomen van den Z. Eerw. Heer Knuvel- der van Bakhuizen, geestelijk adviseur der vereeniging. Tot bestuurslid werd gekozen de heer M. Dinissen van Bakhuizen. De heer Ridder van Workum bracht een zakelijk verslag uit van de Algemee- ne en Federatieve vergadering, waarna de heer A. v. d. Ven van Bolsward op de hem eigene wijze het verhandelde WOMMELS. De heer F. de Jong, on derwijzer aan de school vQor Chr. Natio naal lag^r en uitgebreid lager onderwijs, alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan een bijzondere M.u.l.o.-school te Barneveld (Gelderland). Naar wij vernemen zal de vacature, die door het vertek van den heer De Jong ontstaat, niet worden aangevuld. k’S WORKUM. Het Departement Wor kum van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen hield Donderdagavond een al- gemeene ledenvergadering. Als commis sarissen van de Nutsspaarbank werden herbenoemd de heeren J. Boonstra en Y. Oosten. Tot leden van de controlecom missie de heeren S. Gaastra en I. Huls- hoff. De heer T. Gaastra Bz. werd her benoemd als bestuurslid van de Volks bibliotheek. De rekening over ’t afgeloopen dienst jaar werd goedgekeurd. Het totaal der ontvangsten bedroeg f419.50, dat der uitgaven f397.29. ’n Voorloopige begrooting van f341.81 in ontvang en uitgaaf werd goedgekeurd. ARUM, 23 Sept. Nadat gistermiddag de tentoonstelling der planten van „Flo- ralia” druk bezocht was door belangstel lenden en belanghebbenden, kwam gister avond weer een talrijke schare bijeen op\ de bovenzaal van D. Lukkes, waar de feestelijke prijsuitdeeling werd gehouden. De jury moest oordeelen over ruim 80 groepen van drie planten. Gemakk^lijk zal het niet zijn geweest, om daar de mooiste uit te zoeken, maar toen zij met haar yerk gereed was, kende zij de vol gende prijzen toe: 1ste groepsprijs J. van Wieren, 2de prijs A. Wierda, 3de prijs H. Visser, 4de prijs P. O. Andela. Begonia’s: 1ste prijs W. L. Venekamp, 2de prijs Tj. Kamminga, 3de prijs A. Dijkstra, 4de prijs Wed. R. Hiemstra. Geraniums: 1ste prijs A. Elgersma, 2de prijs H. Jansma, 3de prijs K. Huizin ga, 4de prijs P. Faber. Calceolaria’s: 1ste prijs J. Lukkes, 2de prijs J. Postma, 3de prijs R. Faber, 4de prijs J. Terpstra. Tevens werd aan W. van der Weerdt een extra-prijs toegekend voor de blad- begonia, die hij ter opluistering had in gezonden. De aanwezigen genoten zeer van de voordrachten van het duo B. en M. van der Veen uit Huizum. Het slot was een gezellig bal, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. WOMMELS, 24 Sept. Den laatsten Saterdag in de maand September is voor de bóeren in onze-gemeente eik jaar een hoogtijdag. Dan toch wordt er op de „terp” in de hoofdplaats der gemeente een vreedzame wapenschouwing gehou den, waar in natura „Hennaarderadeel’s roem” den volke wordt vertoond, zoo- als dit op de landbouwtentoonstelling te Leeuwarden onlangs o.a. op de film ge beurde met „Friesland’s roem”. Wij be doelen de jaarlijksche veekouring van de afd. Hennaarderadeel derFriesche Maatschappij van Landbouw. Bovendien is het laatste tiental jaren aan deze keu ring verbonden een pluimveetentoon stelling, uitgaande van de plaatselijke afdeeling van de V. P. N. Eén met het ander trekt gewoonlijk groote belang stelling bij veekenners en dierenvrienden. Hoewel dit jaar, zoowel wat groot- als wat pluimvee aangaat, vele en mooie inzendingen waren te bezichtigen, kan deze boerenfeestd^ig niet als geslaagd worden beschouwd. Hij is n.l. in den let terlijken zin van het woord in het water gevallen. Den geheelen dag was het nat, guur en onstuimig weer. De terp was al spoedig in een „yester” herschapen, waar het natuurlijk onaangenaam vertoe ven was. Zooals vanzelf spreekt kwamen ook de dieren met zulk weer niet op hun voordeeftgst uit; die stonden koud en „skrousk” aan de palen wezenloos voor zich uit te staren. Wie niet beslist bij de keuring moest zijn, kwam er niet; er was dan ook heel weinig publiek op de been. De pluimveetent trok nog wel aardig belangstelling (hier had men het voor deel onder dak te zijn); deze tent was ook gisteren reeds geopend. Wij zullen hopen, dat deze gemeentelijke veeteelt- dag het volgende jaar een beetje beter weer mag treffen. WOMMELS. Toen de leerlingen van de openbare lagere school op het school plein aan het stoeien en ravotten waren, kreeg een der jongens, Hielke van Dijk, plotseling zoo’n duw, dat hij tegen een hek vloog. Daarbij geraakte zijn eene hand zoodanig bekneld tusschen het hek en z’n eigen lichaam, dat hij daarna de hand niet meer kon bewegen. De jongen, klaarblijkelijk niet kleinzeerig uitgevallen, trachtte de" schijnbare ontwrichting eerst zelf te verhelpen, door de hand tusschen de knieën te klemmen en haar zoodoende weer „in 't fatsoen” te trekken. Het hoofd der school, dat zich met het geval bemoeide, zag wel, dat het niet in orde en dat medische hulp noodig was. Te dien éin^e vervoegde de jongen zich bij dokter Nammensma, die consta teerde, dat de pols gebroken -was. De medicus „zette” deze en legde een steun- verband aan en de dappere jongen, die bij dit alles kik noch traan gelaten had, ging onverstoord zijns weegs. i I RBfl [j IAyanVALKETIBURG'S-' L dLEV£RTRA41 HARLINGEN. Zaterdagmorgen om streeks half drie werd een begin van brand ontdekt in het graanpakhuis van de firma Molenaar en Co., alhier. Aangewakkerd door den feilen wind sloegen de vlammen weldra hoog boven het gebouw uit. De drie motorspuiten van Harlingen waren spoedig op het ter rein van den brand aanwezig. Een motor- spuit van Franeker, welke ter assistentie was gevraagd, behoefde geen water te geven. Het gelukte den brandweer het vuur, dat ook de belendende perceelen be dreigde, tot het groote gebouw te be perken, dat echter geheel is uitgebrand. De in het gebouw aanwezige nieuwe machines werden totaal vernield. Ook de belangrijke voorraden gingen verlo ren. Een groot aantal gezinnen, die voor dit bedrijf werken, ook met erwtenlezen, ver liezen door dezen brand hun inkomsten. Alles was verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Rusland. Het O. M. te Leningrad heeft den doodstraf geëischt tegen vijf Russische monarchisten. Zij bekenden bij het ver hoor zich aan spionnage en het voorbe reiden van terroristische daden te heb ben schuldig gemaakt, niet buitenland- sche spionnage-organisaties in verbin ding te hebben gestaan en derzelver op drachten te hebben uitgevoerd. België. Het bekende paleis Egmond, te Brus sel, de oude residentie van den hertog van Arenaberg, is gedeeltelijk door brand verwoest. De brand, die uitbrak op de zolders van het middengedeelte van het gebouw, breidde zich zoo snel uit, dat weldra het geheele dak van dat gedeelte in lichte laaie stond. Het vuur vond gretig voedsel in een grooten voorraad hout, die op de zolders was opgeslagen. De brandweer bracht vijf spuiten in werking en was den brand na anderhalf uur meester. Hoewel de materieele schade aanzien lijk is, heeft de schoonheid van het pa leis weinig geleden, daar de linker- en rechtervleugel intact zij,n gebleven. Het paleis was na den wapenstilstand eigendom der gemeente Brussel en werd gebruikt voor tentoonstellingen en con gressen. Engeland. Door de „Evering Standard” te Lon den is een campagne begonnen voor een openbaar onderzoek betreffende het op treden van de politie, nadat in twee op zienbare gevallen in hooger beroep de politie in het ongelijk werd gesteld. Het blad heeft den minister van Bin- nenlandsche Zaken gevraagd of hij door zijn departement een bnderzoek dacht in te stellen. Joynson Hicks antwoordde dat hij rapport had gevraagd over de beide gevallen en dus niets kon ondernemen, alvorens hij deze rapporten had ontvan gen en onderzocht. De vorige week weigerde de ma gistraat van Guild Hall een tweetal vrou wen te vonnissen wegens beschuldiging van diefstal, alleen op getuigenis van de politie. -- i s DEJONG® NIEUWSBLAD waarin opjjenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1