poen IA in e ibh C.V.8. VEEKOEKJES MET SUIKER 1 Tandarts NUK De Bolswardsche Courant en Westergoo D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18 - SNEEK Uit den Omtrek. BUITENLAND. Stadsnieuws. 10 MODERNE TALEN »0 Woensdag 5 October 1927 Jaargang No. 61 volen 4 Eau 1 I Dir. F. E. LAMMERS Schildwijk 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags in doozen van 25 K. G. GOEDKOOP en BEST „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker”. Verkrijgbaar aan onze fabriekte Sneek. Te Bolsward bij G. J0RR1TSMA. PRAISWAvanVALKEMBURC/S- i Ie 4T ••iLEVERTRAMI I Speciaal Adres voor Breukbanden, Buikgordels en Kunstledematen. BOLSWARD is wegens ongesteldheid tot nadere aankondiging niet te consulteeren. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en 0 5 0 0 PlEEUWARDEri- 5 5 3 M 3 I I I i I Parfumerie Joyzelly, Haarlem. N.” en Opwekkend en vérfrisschend Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 2 ct. Buitenland 4 ct. H t De buurtvereeniging Nieuwmarkt- Rijkstraat-Wipstraat zal Donderdag a.s. ’s avonds 8>/2 uur, een feestelijke verga dering houden in het café van den heer H. Bakker. t De Onderlinge Spiegelglasverzekering, al hier, zal hare jaarlijksche algemeene verga dering houden op Donderdag 6 Oct. a.s., ’s avonds &A uur, in café „De Nieuwe Aanleg” van Mej. de Wed. J. M. Görtz, aan de Nieuw- markt. Behalve de gewone werkzaamheden komt op de agenda voor het bedanken van het be stuurslid, den heer K. Falkena Bz. Voor het vervullen van die vacature worden door het bestuur aanbevolen de heeren: D. Banning, J. de Haan en H. R. Kingma Het bestuur dringt aan op trouwe opkomst der leden. f Naar wij vernemen heeft Ds. Prins met ingang van 1 Januari emeritaat aan gevraagd. staande Gez. 86. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. 48 (^ransch - Duitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL ns, Vereenigde Staten. Omtrent den tornado, die de vorige week St. Louis heeft geteisterd, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Het aantal dooden bedraagt thans reeds bijna honderd, terwijl er eenige honderden gewond werden. De tornado ging vergezeld van een gerommel dat volgde op een onheilspel lende stilte. De lucht was gevuld met stukken van weggevaagde schoorsteenen en afgerukte daken. Er volgde een stort regen. Ontstelde ooggetuigen verklaar den dat er volledige duisternis heerschte; de aarde scheen heen en weer te worden geschud. Het reddingswerk moest met behulp van lantaarns geschieden. Alle verkeer staat stil. De politie staat mach teloos tegenover den toestand.. De gou verneur heeft een beroep gedaan op de militaire macht van den staat om de ei gendommen te beschermen. In het westen den stad werden 2500 huizen vernield of ernstig beschadigd. Onder de dooden zijn 2 politie-beambten, die door het instorten van muren gedood werden. Straten, parken en boulevards zijn versperd door boomen, telefoon- en trampalen. De bladen schatten dat er in het geheel 5000 huizen ingestort of beschadigd zijn. De schade aan de huizen wordt op 75 millioen dollars geraamd. Volgens de laatste berichten is het aantal gevallen van kinderverlamming in de omge ving van Leipzig met vier toegenomen. Ook in andere plaatsen heeft men verschil lende gevallen geconstateerd, o.a. vier te Kempten in Beieren en eveneens vier te Dant- zig. Sterfgevallen zijn tot heden niet meer vóór gekomen. Groot-Brittanië. Over geheel Brittanië heeft Zondag een hevigen storm gewoed, die vooral in Schot land groote schade heeft aangericht. Boven Greenock ging de storm vergezeld van een wolkbreuk. Tachtig huizen over stroomden. De sneltrein Glasgow-Londen is ternauwernood aan een ernstige ramp ont snapt. Een boom werd door den storm over de rails geslingerd even voor de trein pas seerde. Gelukkig werd het feit opgemerkt en kon de boom nog juist op tijd verwijderd worden. Op enkele plaatsen zijn menschen- levens te betreuren. Het peil van de Theems is enorm gestegen. Op tal van plaatsen is de oogst, die reeds deerlijk beschadigd was, geheel vernield. Dui zenden stuks pluimvee zijn verdronken. Tal van wegen staan onder water, zoodat o.a. een aantal autobusdiensten moesten worden gestaakt. Bij Carlisle was het spoorwegver keer tijdelijk gestremd door een kleine ver zakking tengevolge van den regen. In het En gelsch Kanaal veroorzaakte de storm vertra ging voor verschillende booten; tal van sche pen moesten de havens binnenvluchten. Zware zeeën sloegen over de pieren van de badplaatsen aan de Zuidkust. Rusland. In November vieren de Russische com munisten het 10-jarig bestaan der sovjet republiek. Tien jaar lang hebben de re geerders te Moskou zich thans weten te handhaven, tien jaar lang hebben zij het reusachtige rijk met krasse en wreede middelen weten te beheerschen. De ge schiedenis van dit regiem, zou, indien zij was geboekstaafd, velen met ontzetting en tegelijk ook met verbazing en verwon dering vervullen, want alle beroeringen België. Te Brussel ziet men met spanning de a.s. blijde gebeurtenis in het paleis van het Kroonprinselijk echtpaar tegemoet. In het be gin dezer maand verwacht prinses Astrid, de hertogin van Brabant, haar eerste kind, een feit dat bijzondere beteekenis heeft omdat, indien het een jongen is, deze ééns, over vele jaren, den Belgischen troon zal bestijgen. De zoon van Kroonprins Leopold en men hoopt dat het een zoon zal zijn zal den titel van Prins van België, hertog van Henegouwen dragen. Als zou een precedent in de geschiedenis van België zich hernieu wen, daar er reeds eenmaal een hertog van Henegouwen is geweest: de zoon van Leo pold II. Toen Leopold I regeerde, was de latere Leopold II nog Kroonprins en Hertog van Brabant, en hij had een zoon, de Hertog van Henegouwen, die eens LeopoldIII had moeten worden, doch in 1869 op zeer jeug digen leeftijd (tien jaren) overleed. Het te verwachten prinsje zal Albert hee- ten, naar zijn grootvader Koning Albert Is de nieuwgeborene een meisje, dan zal zij Elisa beth, paar de Koningin, worden genoemd. Ofschoon prinses Astrid niet Katholiek is, zal de doop volgens de Katholieke ritus ge schieden in de St. Jacobskerk, naast het Ko ninklijk paleis. Kardinaal Van Roey, aarts bisschop van Mechelen, zal de plechtigheid verrichten. Burgemeester Max zal de acte van den burgerlijken stand opstellen, terwijl Paul Hymans, de minister van justitie, de speciale akte zal opstellen, waarbij de koninklijke hoedanigheid van prins of prinses wordt vastgesteld. Frankrijk. Poincaré heeft in de financieele commissie van de Kamer verklaard, dat de onderhande- lingen zijn hervat over de Fransche schulden aan Amerika en dat het parlement op de hoogte zal worden gehouden van de beslis singen die genomen worden, voordat de En- gelsche overeenkomst in Maart 1928 en de Amerikaansche overeenkomst in Juni 1928 hernieuwd zullen worden. In de wandelgangen van de Kamer wordt gezegd, dat Poincaré bereid zou zijn de schulden in een kleiner aantal jaren af te be talen, door grootere annuïteiten aan te bie den, op voorwaarde evenwel, dat de hoofd som der schulden verlaagd wordt. j- Aan de Maandagavond gehouden schut jaspartij in het café „Het Park”, vain den heer S. J. Oosterbaan, namen 50 personen deel. De eerste prijs werd gewonnen door A. Westbroek en D. v. d. Zee; de tweede prijs door P. de Jong en D. Adema. De eerste troostprijs door Jac. de Jong en P. Draaisma, de tweede troostprijs door Bern, de Jong en G. de Jong. Als eereprijs werd aan J. de Haas een moc- cataart overhandigd. De schutjasclub „Ons genoegen” kan met voldoening op deze partij terug zien. Het was voor deelnemers en bezoekers een recht ge- zelligen avond. Velen hebben zich dan ook als lid van de club laten inschrijven. f In een der schoollokalen in de Kerkstraat alhier geeft de Bakkerijleeraar, de heer Bak ker van Leeuwarden geregeld wekelijks vak onderwijs aan bakkersjongens uit Bolsward eh omliggende plaatsen, welk onderwijs met klimmende belangstelling door de vele deel nemers gevolgd wordt. Daartoe uitgenoodigd door het Bestuur der plaatselijke Bakkersvereeniging werden de lessen voor dit vakonderwijs gistermiddag bijgewoond door onzen Burgemeester, den Ed-Achtb. heer S. J. Praamsma, die in de pauze te kennen gaf dat hij er zich over ver heugde, dat door de Bakkersvereeniging het initiatief genomen was voor het houden van dezen belangrijken vakcursus. Z. Ed. Achtb. verklaarde met heel veel ge noegen de lessen te hebben gevolgd en sprak als zijne overtuiging uit, dat het vakonderwijs zooals dit door den heer Bakker gegeven wordt, rijke vruchten zal moeten afwerpen. Spr. gaf aan de leerlingen den raad om voor al hun uiterste best te doen en wenschte hun leermeester bij voortduring liefde en ambitie voor het vakonderwijs toe. De heer Landskroon, voorzitter van de Bakkersvereeniging, betuigde den Burge meester dank voor diens blijk van belang stelling en sprak de wensch uit, dat Z.Ed. Achtb. steeds voldoening moge hebben van zijn loffelijk pogen om de bakkers ter wille, te zijn bij hun streven naar meer vakkennis. Ook de heer Bakker dankte den Burge meester voor zijne belangstelling en betoon de welwillendheid. De oorzaak, van het spoorwegongeluk bij Mechelen, waarbij 74 personen gekwetst wer den, van wie zes heel ernstig, zou gezocht moeten worden in wissels en remmen. Tóen de boemeltrein uit Mechelen een wis sel, die ongeveer 200 M. verder ligt, bijna gepasseerd was, sloeg deze terug. Daardoor liepen de laatste twee rijtuigen in een ver keerde richting, de koppeling ging stuk en de wagons versperden den weg voor den trein die juist uit Brussel aankwam. De ma chinist van den trein zag ’t gevaar, remde, maar de remmen werkten niet snel genoeg. De ramp was niet te vermijden en de twee wagons werden zwaar beschadigd. conflicten, tegenstand en vijandelijke ac tie van het buitenland ten spijt, weten de sovjet-machthebbers het hoofd boven water te houden. Ondanks de financieele ontreddering, het in stand houden van ’n streng gedisciplineerd rood leger, schijnt Moskou toch nog altijd zijn regeerings- lichamen te kunnen laten functionneeren. In Moskou worden reuachtige voorbe reidselen getroffen voor het te vieren 10- jarig bestaan. Bij die plechtigheid wor den ongeveer 1500 buitenlandsche gasten verwacht. De meeste hunner zijn uitge noodigd door het algemeen bestuur van het verbond van communistische vak verenigingen. Er komen 60 gasten uit Duitschland, 60 uit Engeland, 50 uit Ame rika, 30 uit Frankrijk, 30 uit Zuid-Ame- rika, 10 uit Britsch-Indië, 10 uit Zuid- Afrika, enz. De vereeniging voor de cul turele betrekkingen tusschen de sovjet unie en het 'buitenland heeft 60 vertegen woordigers van kunsten en wetenschap pen uitgenoodigd, voorts worden 80 ver tegenwoordigers van de liga der ver drukte volken verwacht; zij komen uit Arabië, Egypte, Nederlandsch-Indië en andere staten. Voorts verwacht men nog vertegen woordigers van de esperantistenorgani saties, van de communistische sportver- eenigingen, de oud-gedienden en de vrijdenkers. In enkele buitenlandsche ste den zooals Berlijn, Parijs, Angora en NewLYork zullen herinneringstentoon- stellingen worden georgansieerd. Klasse C n M SNEEK. Donderdagavond .had de in wijding plaats van het nieuwe gebouw van de Vereeniging tot bevordering van Chr. belangen aan den Westersingel al hier. De inwijdingsrede werd uitgesproken door ds. W. A. te Winkel, voorzitter der vereeniging. Spr. gaf een beknopt histo risch overzicht, waarin hij dank bracht aan den arbeid van dr. G. A. Wumkes, den heer .Huisman en architect de Jong. Namens het bestuur der vereeniging richtte spr. woorden van dank tot het college van B. en W., de kerkeraden uit de omgeving, de ring-predikanten, de kerkvoogdijen, den aannemer, den ge- meente-architect, de afgevaardigden van de plaatselijke Christelijke vereenigingen, de organist, den heer Van Manen, den concierge en ten slotte aan ds. Honders, zijn a.s. collega voor diehs aanwezig heid. Daarna voerden tal van personen het woord en brachten hunne gelukwenschen over. Wethouder Blok sprak namens het da- gelijksch bestuur der gemeente; ds. Hon ders in zijn hoedanigheid als a.s. herder en leeraar; ds. Oskam, namens de kerke raden van Goinga, Gauw en Offingawier; ds. Karres namens den kerkeraad van Oosthem c.a.; ds. Lovink namens den kerkeraad van Scharnegoutum; de heer Klaibeda als voorzitter van de vereeni ging van Rechtz. Hervormden; de heer Halie namens tal van Chr. vereenigin gen. De heer Plat bood den voorzitter een hamer aan. De heer Halie het bestuur een 8-tal zetels, met een groen tafelkleed en een klok voor de bestuurskamer. Voorts een 4-tal loopers en een klok voor de groote zaal. Ds. te Winkel richtte zich in een kort slotwoord inzonderheid nog tot burge meester De Hoop, die inmiddels ter ver gadering was gekomen, den commissa ris van politie, de sprekers, de collega’s en ds. Honders. Nadat het kerkkoor nog eenige liede ren ten gehoore had gebracht, ging ds. te Winkel voor in dankgebed, waarna gezamenlijk gezongen werd Uitslag verkooping. Bij de ten overstaan van notaris F. J. Bruinsma te Bolsward gehouden finale toewijzing van eene Sate en Landen op Hinkeschar onder Ferwoude, groot 352/10 X 36% are, in huur bij den heer Cornelis M. Bruinsma, werd kooper de heer Gerlof Lycklama A Nijeholt, veehou der onder Allingawier, voor de som van f 22565.95. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor liet Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. P. kwartaal. Duitschland. Zonda gis in Duitschland, en vooral na tuurlijk in Berlijn, Hindenburgs 80sten ver jaardag gevierd. Van bijzondere demonstraties leest men in de berichten niet; wel hebben de communis ten getracht hier en daar relletjes te ver oorzaken, hetgeen hun ech'er niet is gelukt. Toch zijn er dien dag in het geheel nog 300 communisten ingerekend. Ook de pogingen, die men van communis tische zijde gedaan had om stakingen uit te lokken, mislukten. Het trampersoneel, dat men sterk bewerkt had, was voltallig opge komen en den geheelen dag reden de ver sierde trams door de stad. Ook de staking van het personeel der café’s en restaurants, die men had willen laten uitbreken, werd af- gewimpeld. Slechts de werklieden van de bierbrouwerijen staakten, maar van gebrek aan bier was niets te bespeuren. De Berl. verslaggever van „De Crt.” seint: „In het algemeen kan men zeggen, dat de tachtigste verjaardag van president Hinden burg het eerste groote nationale feest is, dat sedert oorlog en revolutie door geheel Duitschland, zonder onderscheid van partij, gevierd is. Duidelijk trad aan den dag, welk een door en door populaire figuur de presi dent der republiek is. De geheele stad droeg het stempel der feestelijkheden. Nog nooit is er in de laatste zeven jaar in Berlijn zoo druk gevlagd als heden. Ieder eerde den president op zijn manier. De oude rijksvlag was over- heerschend, maar ook het zwart-rood-goud was flink vertegenwoordigd. Daarnaast zag men de vlaggen van alle Duitsche landen en in het bijzonder hadden de vele Beiersche brouwerijen voor reusachtige blauw-witte vlaggen gezorgd. „Zoo hingen zij alle kris en kras door el kaar en het was een uitzondering, als een huis geen verschillende vlaggen vertoonde. Overal, oSk in de volksbuurten, waren por tretten van den president, met bloemen ver sierd, ten toon gehangen.” Dezelfde corr. deelt mede, dat onder de of- ficiëele persoonlijkheden die Hindenburg kwa men gelukwenschen, de heer Loebe, presi dent van den Rijksdag, de eenige was, die het woord „republiek” gebruikte. Indien dat juist is, moeten er toch velen, daaronder in de eerste plaats de leden der rijksregeering, wel een erg zwakke houding aangenomen hebben. Men zal zich nog wel herinneren, dat de werkgevers in de Midden-Duitsche bruinko- len-industrie geweigerd hebben de loonen der mijnwerkers te verhoogen. Bij een proef-referendum over de vraag of het werk onder deze omstandigheden al dan niet zou worden voortgezet, heeft tach tig procent van de mijnwerkers zich vóór staking verklaard. Het bestuur van de mijn- werkersorganisatie heeft daaruit zijn conse quenties getrokken en financieele maatrege len voor een groote staking genomen. t In „de Doele” zullen eerstdaags de bekende films Ben Hur en De Groote Parade worden vertoond, welke maan den lang in de groote steden steeds over- volle zalen trokken. Men zie de advertentie In dit blad. Naar de „Voss. Ztg.” meldt, is een bedrag van 2/2 millioen Mark voor het stakingsfonds liquide gemaakt. Als de staking inderdaad geproclameerd wordt, zal zij waarschijnlijk van zeer langen duur zijn. Een schitterend bewijs voor het nut van vakorganisatie. Dezer dagen is te Utrecht een Bakkers- vakwedstrijd gehouden, zoo groot als er tot nog toe nimmer in ons land werd uitgeschreven. De wereldbekende Beschuit Geldfa briek „De Zeelandia” te Zierikzee, welke steeds meer afnemers vindt voor hare su perieure pcpducten niet alleen in ons land, maar ook zelfs in het buitenland dankt dit succes mede aan de vakwed- strijden, die in den loop der jaren door haar uitgeschreven werden. Meestal droe gen deze wedstrijden een plaatselijk of provinciaal karakter, slechts een heel en kele keer werd een landelijke wedstrijd uitgeschreven, omdat hierbij zich steeds moeilijkheden voordeden, die bijna niet, in elk geval zeer moeilijk te overwinnen waren. Het groote verschil dat er be staat tusschen wittebrood zooals dit in de groote steden van ons land gevraagd wordt, met dat wat in de provinciën ge wild is, maakte voor de meest bekwame juryleden ’n juiste uitspraak haast niet mogelijk. Men moest wel rekening houden met welke eischen er in de respectieve lijke streken van ons land aan „goed brood” gesteld worden. Evenzoo was dit het geval met het artikel „Beschuit”, voor welker bereiding de bakker zich den tijd moet gunnen, omdat hiervoor veel geduld gevraagd wordt. Dit is waarschijnlijk dan ook de reden, dat de bakker uit het grootbedrijf bij eventueele wedstrijden het vast moet af leggen tegen de collega’s uit het klein bedrijf en de speciale beschuitbakkers. De Friesche bakkers, meest allemaal beoefenaars van het z.g. kleinbedrijf, wisten in de laatste jaren bij wedstrijden altijd weer de prijzen in te palmen, waar door de aardigheid voor de Hollandsche bakkers van vakwedstrijden begon af te nemen en de comité’s voor tentoonstel lingen en vakwedstrijden zich wel ge noodzaakt zagen bij wedstrijden als maatregel in te voeren, dat er meegedon gen kon worden in twee afdeelingen, t.w. voor Friesche en Hollandsche beschuit. In den regel werd daarbij aan Holland sche bakkers wel toegestaan mede te dingen in de afdeeling Friesche beschuit, terwijl voor de afdeeling Hollandsche be schuit de Friesche bakkers wegens meer dere bekwaamheid buitengesloten wer den. Zoo gebeurde het ook dezer dagen te Utrecht waarbij bovendien nog voor de inzenders in de afdeeling Friesche be schuit de bepaling gemaakt werd, dat vroegere prijswinnaars in eene afzonder lijke klasse ingedeeld zouden worden. Ook eenige Bolswarder bakkers gaven zich op voor deze vakwedstrijden, waar aan door duizenden bakkers uit ons land en uit het buitenland deelgenomen is, met het succes, dat ze allemaal met hun ne producten eene bekroning behaalden. Waaraan dit schitterend succes moet worden toegeschreven? Zeker in de allereerste plaats aan de goede collegiale verstandhouding, welke er bestaat tusschen de bakkers hier ter stede, waardoor het hen mogelijk was, reeds tweemaal achtereenvolgens eene vakcursus te kunnen volgen. Zelfs is on langs op initiatief van het wakkere Af- deelingsbestuur, met medewerking van Burgemeester, Gemeentebestuur en het Bestuur van den Prov. Frieschen Bak- kersbond eene Bakkersvakschool ge opend voor jongelieden, waarvoor de belangstelling steeds toeneemt. De emi nente Bakkerij-leeraar, de heer Bakker van Leeuwarden, heeft te Bolsward alle eer van zijn werk, maar ongetwijfeld zal het succes, door de Bolswardsche bak kers te Utrecht behaald ’n succes,,'dat zetker zonder prettige samenwerking en onderlinge wedijver niet verkregen zou zijn de liefde voor het vakonderwijs ten goede komen. Bovendien is daarmede zeker wel het meest schitterende bewijs geleverd van het nut eener goed georganiseerde vak- vereeniging. Hierbij volgen de namen der prijs winnaars: Klasse D (beschuit) P. U. J. Landskroon (reeds eerder bekroond). (beschuit), D. Harkema. C. Ruiter. I. de Vries. S. I. Faber. E. Laagland. W. Yntema. Klasse E (wittebrood), E. F. de Jong. D. Harkema. Afdeeling „Ter opluistering” Tarwe brood (Bruinbrood volgens voorschrift van ds. Allingson) E. Laagland. BURGWERD, 28 Sept. Heden werd alhier de Floralia-dag gehouden ten huize van den kastelein C. Bijlsma. Hoewel deze bloemententoonstelling al wat laat in den herfst plaats vond was er toch nog een mooie collectie bloemen en planten aanwezig. Da prijzen werden toegekend aan: DE JONGNIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1