Tandarts NUK D. F. J. HOFSTEDE OROOTZAND 18 - SNEEK steuhzoleu uoioens BinsaiüruK. SfaiW Fa. KROYEHOA FERUIERDfi De Bolswardsche Courant en Westergoo BUITENLAND. ONS BEZIT. Stadsnieuws. MODERNE TALEN (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaansch) TALENSCHOOL Dir. F. E. LAMMERS Schlldwijk 10 - BOLSWARD Woensdag 12 October 1927 No. 63 e /TARSAVON (WarriQ «eoepokecrd) Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 22^ Jaargang z.m, en A 2. f. I W. W. 1.30 H. uur Ds. bevolking Ds. t a ifl 15 80 st, irt d, |ker- Iker- Daar zijn menschen die zijn tegen het bezit, althans in theorie! Zij zeggen: Bezit is eigendom, en eigendom is dief stal. Omdat alles wat er is, aan de ge meenschap hoort, en Alles toekomt. De bodem behoort aan allen; de productie middelen hooren aan allen; de productie zelf hoort aan allen, en het geld als be taalmiddel of ruilmiddel is een vloek. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ÏAyanVALKEHBUKG'S k ••iLEVÈRTRAMI Een gerechte straf noemt het „Berl. Tag.” het vonnis van het „Schöffenge- richt” te Halberstadt, waarbij een „voor beeldige straf” werd opgelegd aan een koopman in zaden te Asscherleben, om dat hij door zijn praktijken den goeden naam van den Duitschen handel in het buitenland bedierf. De man had n.l. aan een Nederlandsche firma voor 23.500 Mark een groote hoe veelheid zaden verkocht, met de verze kering, dat er 85 pCt. van zeker tot ont wikkeling zou komen. In werkslijkheid was het percentage slechts 40 pCt. De f Door de belastingambtenaren al hier zijn in de vorige week wederom eenige bekeuringen wegens overtreding der rijwielbelastingwet opgemaakt. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. zelf te komen en vergenoegd te leeren zijn in hetgeen men, heeft, met de begeer te naar het onvergankelijke goed, waar de dieven niet bij kunnen komen en het welk de mot niet verteren kan. Echter is dit niet de levenseisch voor allen. Maar wèl, dat Allen hébben, als nlet-bezittenden. Dat zij zich rentmees ters weten van toevertrouwde goederen waarvan rekenschap zal moeten worden afgelegd; eigenaars van panden, doch die met winst zullen worden opgevraagd. In dit licht bezien, krijgt juist het bezit waarde voor de gemeenschap, en heeft het in zich de kracht der vermenigvuldi ging voor het welzijn van anderen. Dat is ’t geheim en tevens de zegen van het bezit. TARSAVON COMBWY-HAARLEM Het te Blackpool nieuw gekozen be stuur der Arbeiderspartij heeft op zijn beurt het Lagerhuislid George Lansbury tot voorzitter der partij gekozen. f Zondag a.s. houdt de vischclub „Ons Genoegen” haar 6en vischwed- strijd in dit seizoen. De prijzen voor de zen wedstrijd zullen Zaterdag ter be zichtiging aanwezig zijn in de etalage van „De Nieuwe Vischhandel.” en eek de irt :50 ■60 ■50 00 17 25 30 11 27 30 50 BOLSWARD is wegens ongesteldheid tot nadere aankondiging niet te consulteeren. uur U. ).3O Da Rusland. De sovjet-regeering heeft een decreet gepubliceerd, waarbij schrijvers, beeld houwers en geleerden gelijk gesteld wor den met arbeiders wat de te betalen huur en het recht hunner kinderen op onder wijs betreft. Ter verduidelijking diene het volgende: De huizen zijn in Rusland genationali seerd en de huur wordt bepaald niet door de grootte der woningen, maar door de sociale positie van den huurder: voor dezelfde ruimte betaalt een arbeider Op den laatsten dag van de conferentie der Arbeiderspartij te Blackpool werd een motie voorgesteld inzake de gedwon gen samensmelting van de nationale Ar beiderspartij, die, hoezeer zij in ledental afneemt, er toch niet op gesteld is zich in haar zustervereeniging op te lossen. De secretaris der Mijnwerkers-federatie Cook, zeide uit naam van de Federatie de motie te zullen bestrijden, waarin echter de voorzitter van de Mijnwerkers- federatie hem niet bijviel. Cook trachtte steeds het woord' te verkrijgen, doch onder het toenemend tumult en het ge hamer van den voorzitter was hij tenslot te gedwongen zijn plaats weer in te nemen. Bij stemming leed de groep van Cook de nederlaag met ongeveer twee millioen tegen een millioen 400.000 stemmen. Een nieuw strijdpunt voor de confe rentie was de quaestie of de Uitvoerende Raad stappen zou doen om een interna tionale conferentie bijeen te roepen, waar de Amsterdamsche en de roode Inter nationale beide vertegenwoordigd zouden zijn. Deze motie werd voorgesteld door de onafhankelijken en de minderheids groep en was kennelijk een poging het onlangs door de T.U.C. genomen besluit om met Rusland te breken, te niet te doen. Nadat de voorzitter Cramp ernstig te gen dit voorstel gepleit had, werd het met 1.830.000 stemmen tegen 1.070.000 stemmen verworpen. Daarna werd de conferentie op de gebruikelijke wijze ge sloten. Zelfs zijn er die nog verder gaan en ook den levenden eigendom aan de gemeen schap wenschen. De kinderen bijvoor beeld Staatskinderen, door den Staat verzorgd en opgevoed en de plaats aan gewezen welke zij later hebben in te ne men om voor die gemeenschap te wer ken. Geen huisgezin meer; geen familie band meer, omdat deze beide ook be- hooren tot het persoonlijk bezit. De Staat almachtig; de Staat allesbeheerachend; de Staat alles verzorgend, louter ten dienste van allen. En dan geen onder scheid meer, en geen armoede meer, en geen bevoorrechting meer. Dan allen in alles aan elkander gelijk. Daar is een tijd geweest, waarin velen dit den weg naar het paradijs leek. In Rusland is langs revolutionnairen weg, door een stroom van bloed en tranen dit regiem ingevoerd, waarbij allen, wat zij bezaten, hadden over te geven om dan daardoor den hemel op aarde te krijgen. In hoeverre dat gelukt is, heeft de ge schiedenis tot hiertoe bewezen. Nimmer zal de wereld wellicht te weten komen hoe duivelsch wreedaardig hierbij te werk is gegaan, maar elk die nAdenkt kan begrijpen wat er gebeurt, als het ge peupel met alle ten dienste staande mid delen have en goed, vrouwen en kinde ren, roerende en onroerende goederen onder bescherming van de Wet en op last van de 'Overheid tot zich neemt. Dai is de hel. man kreeg zes maanden gevangenisstraf; wanneer hij de Nederlandsche firma schadeloos stelt, wordt de straf als een voorwaardelijke veroordeeling be schouwd. Dat ook de Fransche misdadigers in staat zijn brutale overvallen te doen, kan blijken uit het volgende: Einde Augustus bevond de Roemeen- sche danser Dajori zich te Parijs op zijn kamer in de rue du Helder, toen hij op zijn deur hoorde kloppen en tevens het woord „Policel” op bevelenden toon hoorde uitspreken. Hij opende en stond voor een jonge man, die verklaarde in specteur van de Sureté te zijn en hem ge lastte zijn geld en kostbaarheden bijeen te pakken en hem te volgen naar het bureau. Hier overhandigde hij ’t pak aan den inspecteur, die hem in een vertrek liet en hem beval te wachten. Na een half uur wachten vroeg Dajori aan een klerk, waar de inspecteur bleef. Alras bleek nu, dat de Inspecteur geen inspecteur was geweest, maar een brutale oplichter. De man werd later gearresteerd en is thans met enkele collega’s veroordeeld tot eenige maanden gevangenisstraf. slechts een roebel en een bourgeois hon derd roebel en soms nog meer; de scho len moeten vóór alles de kinderen van arbeiders en sovjet-ambtenaren opnemen en daarna de kinderen van de aadere groepen van de bevolking; daar er nu in Rusland te weinig scholen zijn, blijven de kinderen van de niet geprivilegieerde klassen buiten de school; nu zullen de intellectueelen er dus zeker van zijn, dat hun kinderen geen analphabeten blijven. Het Britsche Rijk. In een rede aan het door de regeering aangeboden feestmaal ter eere der ver tegenwoordigers van het Amerikaansche legioen, die Londen bezoeken, heeft Bald win o.a. omtrent de maritieme ontwape ningsconferentie gezegd: Onze volken zijn groot genoeg en hun betrekkingen zijn vriendschappelijk genoeg, dat wij over een dergelijk onderwerp van ge dachten kunnen wisselen, en, indien zij het niet eens kunnen worden, met elkaar van meening te verschillen als vrienden en gentlemen. Een oorlog tusschen onze beide volken Is ondenkbaar, niet alleen uit gevoelsoverwegingen, maar omdat 'n Engelsch-Amerikaansche oorlog onze te genwoordige beschaving volkomen zou vernietigen. Duitschlanid. In Duitschland begint men zich meer en meer te verontrusten over het toene mend optreden van verlamming onder kinderen. In verschillende deelen van het land begint de ziekte een epidemisch ka rakter aan te nemen, zoodat het niet te verwonderen is, dat in breede kringen van de bevolking groote ^bezorgdheid heerscht. Meestal zijn kinderen tusschen het eerste en het vierde levensjaar het slacht offer van de ziekte, waartegen nog geen afdoend serum bestaat. De bladen bevatten thans inlichtingen voor ouders, waarin gewezen wordt op het groote belang voor de bestrijding van de ziekte van samenwerking tusschen dokter, autoriteiten en publiek. Met den grootsten nadruk wordt gewaarschuwd aangeven van gevallen en de minste dokter te Toch is de waande van het bezit om meer dan één reden zeer betrekkelijk. Vooreerst omdat, wat voor de één een kapitaal zou zijn, door den ander een bagatel wordt geacht, en wat de één met Alles wat hij heeft wel zou willen wor den betaald om het te krijgen, door den ander misschien roekeloos wordt geacht, of te grabbel gegooid. We denken bijv.' aan de gezondheid. Duizendmaal zeggen wij dat zij is de grootste schat en het is wéér. Als wij haar missen, kunnen wij ze met al de schatten der wereld niet koopen en toch, hoe lichtzinnig wordt dikwijls met die gezondheid gespeeld. Hetzelfde zou gezegd kunnen worden van andere „zedelijke” waarden. We denken aan de liefde, de schoonste van alle bloe men in onzen levenstuin, doch voor geen bankpapier te verkrijgen. Natuurlijk wèl haar surrogaat, haar namaak, maar niet de ware, echte, diepe liefde, die haar ze tel heeft in eigen leven. Toch kan het zijn, dat, wie deze liefde ontvangt haar niet op prijs stelt en moedwillig en dwaas versmaad, om haar niet eerder te missen, maar dén ook geweldig, wanneer zij niet meer bewezen kan wordén. En dan is er nog iets. Wij spreken van „óns bezit”, doch hoe menigmaal heeft niet het omgekeerde plaats. Dat niet wij het bezit, maar dat het „bezit” „ons” heeft. Als bijv, de kinderen heer schappij hebben óver de ouders, of ons geld of goed, ons land en vee, onze zaak of bedrijf, onze positie of onze stand, ons zóó in beslag nemen, dat wij er geheel in opgaan I dat wij daar de slaaf van wor den; dat wij ons zelf daaraan ten offer brengen, hoewel eigen leven méér waard is, dan al het genoemde, omdat wanneei het leven geofferd wordt, daarmede het hoogste wat wij hebben wordt prijsge geven. Dat- kan de vloek van het bezit zijn. Gelijk bij den vrek die al maar peinst om zijn schatten te vermeerderen, zonder daarvan iets te kunnen missen. Ach, men behoeft geen kapitalist te we zen om tot deze rubriek te behooren, ’t kan zijn dat een enkel voorwerp van luttele waarde ons hart heeft, en wij het dienen als onze god. Zeker, daar is een schaduwzijde aan het bezit. Aan alle bé zit. Wij zetten er zoo gemakkelijk het hart op. Wij gaan ons zoo licht verhoo- vaardigen. Wij raken er onze vrijheid, oi onze fierheid, of onzen zielenadel zoo spoedig bij kwijt, door er voor te buigen en het te dienen. Wat kan het bezit een ballast worden, die ons in den we'g ligt, die ons hinderlijk is, die het voortgaan bemoeilijkt en bovenal het opstijgen en het uitleven boven het stoffelijke, en dus het vergankelijke belet. Zooals kameelen, met kostbare vrachten beladen, moei zaam voortwaden' door de eindelooze zandwoestijn, zóó kan het wezen dat wij niet kunnen komen, uit de zwarigheid der heimelijke benauwing veroorzaakt door al dien levensballast, welke toe neemt naarmate dat wij ons bewust wor den eerlang dat alles te moeten verlaten, en dat het ons innerlijk niet bevredigt. Of dan in vrijwillige verlating en ver zaking van het bezit, het waarachtige levensgeluk ligt? Daar zijn door alle tij den geweest, die het in die richting ge zocht en misschien óók wel gevonden hebben, ’t Kan zelfs zijn dat het de eenige weg voor dezen of genen is, op te geven, over te geven, Alles wat hij heeft, om daardoor zich zelf te worden, tot zich Oostenrijk. Te Weenen werd Zaterdagavond om streeks half negen een krachtige aardbe ving waargenomen, welke van 20 tot 34 seconden duurde. De stoot was van een hevigheid, als men hier sedert jaren niet had gevoeld. Tegelijkertijd hoorde men een sterk onderaardsch gerommel. Het telefoonbedrijf werd hier en daar gestoord. In de huizen stonden de meu bels te schudden, de lampen schommel den, de deuren sloegen open of dicht. Alle toestellen van het seismografisch Instituut werden volukomen vernield. De aardstooten waren ook in de schouwburgen waarneembaar. In het Duitsche volkstheater brak ’n paniek uit. De tooneelspelers zetten echter het spel voort, hetgeen kalmeerend op het publiek werkte. Talrijke schoorsteenen stortten in. In enkele stadswijken liep de bevolking in paniek de straat op. Op vele punten moest de brandweer optreden In verband met de door de aardbeving veroorzaakte schade. Ook uit Graz en Brünn komen berich ten omtrent hevige aardstooten. Te Praag en In de omgeving werd een lichte aardbeving waargenomen, welke geen schade veroorzaakte. Stremming scheepvaart. In verbinding met de nieuwe leiding naai1 den grooten gashouder, alhier, zullen drie gaszinkers in de Nauwe Gracht wordén gelegd. Tengevolge daarvan zal het scheepvaartverkeer tus schen de St. Jansbrug en de Blauw poort gestremd zijn van Donderdag morgen 6 uur tot Vrijdagmorgen 6 uur. Frankrijk. Te Neuve Chapelle is in tegenwoprdig- heid van Lord Birkenhead, maarschalk Foch, Perrier, Fransch minister van Kolo niën, een monument onthuld ter nage dachtenis van de Brltsch-Indlsche solda ten, die In den wereldoorlog gesneuveld zijn. u 2 Inlichtingen Zaterdags Voor den Handel alleen te WORKUM. Daar is ons niets zoo dierbaar dan ons bezit. Juist omdat het ’t onze is, hetwelk persoonlijk toebehoort, waarin wij ons geluk, of onze blijdschap, of onze liefde, of onzen vrede zoeken, en misschien ook vinden. Dat bezit hebben wij lief als ons leven. Wij waken er over, wij strijden er voor; wij houden het vast; wij trachten het te vermeerderen, liefst tot in het on eindige, en ^zelden zeggen wij: „Het is genoeg.” Dat bezit is ons leven. In dat bezit gaan wij op. Voor dat bezit offeren wij, als het moet titles op, tot het liefste wat wij hebben, d.i. ons leven. En hoe inniger ons hart verpand is aan het voor werp zijner liefde, hoe grooter het offer, hetwelk men daarvoor brengen wil. De moeder, gaat voor haar kind door het water of het vuur. De vader werkt met inspanning van al zijn lichamelijke en geestelijke kracht, zonder maat en zon der perk in het belang dergenen die met hem het huisgezin vormen, om deze met eere te onderhouden. De gierigaard schraapt bijeen zooveel hij kan, en zint al maar op middelen om zijn geld ver meerderd te krijgen, omdat de klank van het edel metaal, of ’t gezicht op een stapel bankpapier of een aantal eigen domsbewijzen hem het dierbaarst is. Eigenlijk concentreeren onze gedachten zich altijd rondom hetgeen wij „hebben”, en is het de levensdrang, dit bezit steeds te zien „vermeerderen”. Deze drang ligt in Alle leven. Ook bij het redeloos di.er, hetwelk altijd uitgaat naar het „zijne” en, als het dit gekregen heeft, dit niet meer wil missen, ’t Is al leen de overmacht van den sterkere, waarvoor het moet zwichten, en inzon derheid de vrees voor den mensch, waar door het moet afstaan wat het lief is, maar ónders kreeg niemand hetgeen het heeft, 't Kleinste insect, wil houden wat het heeft, en ijvert om het te bergen voor vreemden. Bij onze kinderen is het niet .anders. Hoe blij zijn zij met hun bezit. Een boek, een lei, een griffel, een zak met knikkers, eerf pop, een bikkelspel; en wat tranen, als hiervan iets verloren gaat. Het te bewaren en te verzorgen, en te vermeer deren ligt ook in hun denken en begeeren, omdat nu eenmaal de levensdrang zich uitstrekt naar datgene wat buiten den levenscirkel ligt om het daar in te be trekken en daarin bevrediging te vinden. Alleen de dood heeft geen begeerte meer. In hem wordt het verlangen naar bezit tot zwijgen gebracht, omdat hij niets meer noodig heeft, en ook, omdat in hem het hart niet meer spreekt. De dood hééft geen hart. Daarom is hij ook zoo hard, en gevoelloos en koud. Hij néémt alles en gééft niets, en wat hij heeft verderft hij om het te doen weer- keeren tot het niet, waaruit het eenmaal kwam. Lemmer Is al spoedig in het-offensief, waarbij de linksbuiten goed werk ver richt. C. A. B. weet echter het eerst door v. d. Klei de leiding te nemen, waarna Lemmer al spoedig gelijk maakt. Als C. A. B. echter hierna we derom aftrapt, weet v. d. Hauw de lei ding voor C. A. B. te hernemen. Van beide kanten volgen, dan nog eenige aanvallen, dan is het rusten. Na de rust is Lemmer overwegend sterker en brengt de partijen al spoedig op gelijken voet 2-2 en weet zelfs de score nog met 3 punten te verhoogen. stand 5-2 voor Lemmer, v. d. Hauw ver kleint met een mooi schot dezen achter stand. Lemmer blijft echter in de meer derheid en doelpunt ten zesde male. Een penalty, aan C. A. B. toegekend, wordt niet benut, zoodat het einde komt met 6-3 voor Lemmer. Een flink aantal toeschouwers was getuige van dezen wedstrijd. Zondag j.l. had, onder begunstiging van mooi weder een der z.g. nederlaag- wedstrijden op het Sportterrein plaats. De voetbalvereeniging C. A. B. heeft n.l. een Beker beschikbaar gesteld voor die club, welke haar de grootste neder laag toebrengst. De eerste club welke met dit doel den strijd aanbond met C. A. B. was Lem mer I, welke er in slaagde met niet min der dan 6-3 te winnen. Onder leiding van scheidsrechter Sandstra, stelden beide elftallen om 2 uur zich op. C. A. B. trapt af, maar waarin opgenomen tegen niet wordt erop aangedrongen bij verdachte verschijnselen den ontbieden. In vlugschriften wordt de verder op populaire wijze een en ander verteld van de ziekte evenals over te ne men preventieve maatregelen. Dpar de bacillen zich in de lichaamsafscheidin gen bevinden, wordt gewaarschuwd te gen hoesten zonder den mond te bedek ken met hand of zakdoek; tegen veel vuldig kussen en andere aanraking; wordt aanbevolen vaak de handen te wasschen enz. De opvolging van de ge geten voorschriften moet ook door ge zonde personen in acht worden geno- rqen, daar zij bacillendragers kunnen zijn. Als hoopgevende troost wordt tenslotte opgemerkt, dat volstrekt niet elk geval van verlamming onvermijdelijk leiden moet tot blijvende invaliditeit, doch dat vaak een behoorlijke behandeling na .maanden de genezing brengt. In het Westen van Berlijn heeft zich Vrijdag een verschrikkelijke tragedie af gespeeld. De bekende Duitsch-Amerikaansche auteur Georg Hermann Scheffauer heeft in zijn woning zijn 28-jarige secretaressse mejuffrouw von Meyer, met een mes doodgestoken, zich vervolgens de hals slagader doorgesneden én is daarna uit de derde verdieping op straat gespron gen. Hij overleed terwijl hij naar het zie kenhuis werd getransporteerd. De oorzaak van deze verschrikkelijke gebeurtenis is onbekend. Scheffauer liet geen brieven na. De echtgenoote van Scheffauer woonde sinds ongeveer een half jaar op een klein landgoed in Beieren. Het schijnt dat hun huwelijks leven den laatsten tijd niet al te gelukkig is geweest. Mevrouw Scheffauer is onder haar meisjesnaam Ethel Talbot bekend gewor den als dichteres. Van Scheffauer’s hand verschenen: „Das geistige Amerika von heute”; „Wenn ich ein Deutscher wdre” en „Gods Own Country”. 5.30 hou- Slink Van fam. Van van Ds. van ene- iarn. 1.30 Ds» CL D. iel IltL uu. ■en w ieer- Dr. 4am. rber. Van Bed. ema ing” ïijer De van Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaa>. Leesgeld per looper 40 ct. o. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 2 ct. Buitenland 4 ct. uur rber. a. van ■E& 310, A. HAARWASCHMIDDEL ttUKlOOS fEERZEEPPRERARAAT VEmuGBMRmFLESSCIIEN VAM VCRSCMlLLZNDEÖROarrE. ATDCKMO HXÜÖCL YUUi RQC*. EEN OER MEEST GEWILDE MERKEN WET.GEDJN44909 FA ÜLUySTEEB iV*N BREUÜEL KAMPEN Be jong s nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1