D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18 - SNEEK Solied Adres voor Brillen De Bolswardsche Courant en Westergoo C.V.S VEEKOEKJES MET SUIKER BUITENLAND. ONZE ARBEID. Stadsnieuws. MODERNE TALEN Woensdag 19 October 1927 22^ Jaargang No. 65 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 en N ar be. Blink ur Ds. uur dj. s. Van pijker- Spij- Is. Van Parfumerie Joyzelly, Haarlem. AvanVALKEHBURG'S- in der ur ds. LEEUWARDEFf- J. van A. W. nam. stig op Kos- igens Eel- n der nam. nam. lam. nam. het ard Opwekkend en rerfrisschend 5. De z. en )1 )3 )5 )7 van it. Eike- md. 8 ur ds. deer!” Nam, Tjerk- ■oene- ur ds. erling. r ds. r ds. 9.30 5.15 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 2 ct. Buitenland 4 ct. Tevens moet gebleken zijn, dat de weezen maar al te vaak geranseld wer den. De „R. Z.” eischt, dat de verantwoor delijke directeur van het weeshuis on middellijk zal worden ontslagen. Advertentiën per regel: Weensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcentröle. ;o’g es week Smit ;r van Ver- ierk- Vm. J. G. S. J. pred. Vm, ds. J. (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaanscb) TALENSCHOOL Dir. F. E. LAMMERS Schildw^k 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags r. C. J. ezen. szen. Is. Te TA.), er Tj. TA.), s. De Smit >7 v.n, >8 hier in het gedrang zijn, maar bovenal omdat daardoor de onderlinge verhou dingen hunne juiste afmeting kunnen krijgen en elk moet leeren tevreden en getrouw te zijn op de plaats die hij in neemt. De heer zoowel als de knecht, en de knecht zoowel als zijn heer; de vrouw zoowel als haar dienstmaagd, en deze aan haar gelijk. O, wat zou het voor heel het wereld leven op alle terrein een zegen zijn, als de arbeid, als alle arbeid van hoofd en hand, van lichaam en geest in dit licht werd bezien en uit dit oogpunt werd on dernomen. Hiertoe mede te werken is de taak van elk die niet vruchteloos wil leven. Arbeiden is een zegen. Maar als wij dat zoo uitspreken, dan willen wij niet vergeten dat er misschien zijn, die daar zoo maar niet aanstonds mede instemmen. Daar zijn menschen die den arbeid heelemaal niet als een zegen beschouwen, doch veeleer als een vloek. Zij stemmen in met wat wel eens als een grap gezegd wordt, dat werken voor de dommen is. Volgens sommigen hunner behoort het arbeiden bij ons niet thuis. De paradijstoestand waarvan zij droo- men, zou deze zijn, dat niemand een hand behoefde uit te steken; dat alle dingen van zelf kwamen, zooals in tooversprook- jes wel eens wordt voorgesteld, bijv, door het drukken op eene knop, of indien deze inspanning ook nog te groot mocht zijn, dan enkel door een wensch of be geerte kenbaar te maken, en waarop het dan was: „Tafeltje, dek je”, ’t Land van de gebraden varkens en ganzen, en de heerlijke rijstenbrij-berg met suiker en pijpkaneel. Deze levensbeschouwing of dit levens- verlangen hoe moeten we het zeggen is niet nieuw, ’t Is een kenmerk van schier alle heidensche volkeren en het meest bjj die, welke op een lage trap van ontwikkeling staan, dat zij deze mee- ning zijn toegedaan, ’t Werken wordt een schande geacht en waar er toch arbeid verricht moet worden om in de nood zakelijkste levensbehoeften te voorzien, al is dat leven dan ook verder zoo primi tief mogelijk ingericht, daar lAAt men dezen doen door de vrouw die immers bij de natuurvolken altijd een zeer onder geschikte plaats innam. Zij moest het land maar bewerken en voor het koren zorgen en de kleeding voorzien. De man nen gingen visschen eri jagen en dobbe len en gerstebier drinken, terwijl de vrou wen het huis hadden te verzorgen, door inspannenden arbeid te verrichten, niet zelden met de kleine kinderen in eenen bundel samengebonden op den rug. Zij was slavin van haren heer, die beefde voor zijn stem, die had te gehoorzamen zijn bevel, die van het vroege morgen lof het late avonduur had te doen wat hij beval en bij de minste overtreding of on willigheid kon worden wegggezonden om door elk te worden geminacht. De man nen waren tirannen en leefden ten koste hunner vrouwen, die zij gebruikten, ge lijk een boer zijn os of zijn paard voor zijn ploeg. ’t Christendom heeft hierin voor heel de wereld verandering gebracht, ’t Heeft den arbeid geadeld en daarmede deze verheven, al wordt ook hier nog wel eene eenzijdige beschouwing aangetroffen, volgens welke het werken uit den booze zou zijn. We denken bijzonder aan de middeleeuwen en aan het kluizenaars en kloosterleven. Ook in onzen tijd worden er nog wel ge vonden die er voor den mensch iets ver nederends inzien, dat hij de handen uit den mouw steekt en deze misschien vuil Duitschland. Het Duitsche spoorwegpersoneel is zeer ontevreden over het feit, dat de on- derhandelingen over de geëische loons- verhooging niet den minsten voortgang maken. Uit alle deelen des rijks komen be richten over vergaderingen, waar het opgewonden is toegegaan en waarin het beleid van de vakvereenigingen scherp is gecritiseerd. In ettelijke districten is reeds met sta king gedreigd. Slechts met de grootste moeite is men er in geslaagd het spoor wegpersoneel te Koningsbergen, dat het werk onmiddellijk wilde neerleggen, van dit voornemen af te brengen. Het bestuur van den algemeenen bond van* spoorwegpersoneel heeft met het oog op de opgewonden stemming, die onder het spoorwegpersoneel heerscht, een petitie aan de rijksregee- ring gezonden om bespoediging van de onderhandelingen. De staking in de bruinkolenmijnen fc begonnen. Volgens een telegram van het W. B. is het tot dusver in het betrokken district Merseburg nergens tot inciden ten gekomen. Het heet, dat alles rustig is. De verzorging van de Leunawerke is verzekerd, daar de betrokken mijnwer kers de gewenschte verhooging is toe gezegd. In verschillende andere mijnen staakt ongeveer 90 pCt van de mijn werkers, ook daar waar de z.g. econtf- misch vredelievende vakvereenigingen sterk vertegenwoordigd zijn. De stakingsleiders beweren, dat he den het werk in het geheels Midden- Duitsch bruinkölengebied totaal zal stil liggen. Men rekent in het algemee» op een totaal aantal stakers van 50 tot 60.000. Bazar. Voor den bazar der kaatsvereeniging „Bolsward” is npg in ontvangst geno men: Gebr. Wolke een beeld. Fa. J. C. Boldoot, Amsterdam, Eau de Cologne. Fa. S. H. Taconis, Heerenveen, tabak. Miss Blanche sigaretten en reclame- artikelen, door bemiddeling van de Fa. K. Falkena. Fa. Kareis, Groningen, thee. Zeepfabriek „Het Klaverblad” te Haar lem, reclame-artikelen, vertegenwoor digd door de Fa. Y. J. van Hettema alhier. Nog een beperkt aantal loten ver krijgbaar. Degenen die van plan zijn goederen of handwerk in te leveren ontvangen nog een circulaire omtrent den inleverings- dag. Zooals wel te verwachten vras, is de staking van het brouwerijpersoneel bij gelegd. Maandag is het werk in alle Berlijnsche brouwerijen weer hervat. Ook de staking der 20.000 Berlijn sche houtbewerkers is beëindigd. Zoo wel de werkgevers als de werknemers hebben verklaard, de arbitrale beslissing te willen aanvaarden. Door- de communistische raadsfractie te Keulen werd eenigen tijd geleden ernstige klachten geuit over bestaande opvoedings-methoden in het weeshuis te Keulen-Sülz. Ofschoon men algemeen dacht aan communistische overdrijving, werd toch een commissie van onderzoek ingesteld. Het onderzoek is thans afgeloopen en volgens de „Rheinische Z.” is gebleken, dat de beweringen van de communisten in hoofdzaak juist waren (de man van de „Krankf. Z.” voegt hieraan toe, dat deze mededeeling van de „R. Z.” ter be- voegder plaatse bij navraag niet is te gengesproken). Zoo moet o.m. zijn vastgesteld, dat de kerker in het wees huis nog niet eens voldoet aan de eischen, welke aan dergelijke inrichtin gen in Pruisische gevangenissen worden gesteld. De vensters zijn sterk getra lied; zij ontvangen licht door een smal- len koker, die bovendien nog met een klep is voorzien. In deze duistere ruimte bevindt, zich niets anders dan een krib, een stoel en een closetemmer. Gestrafte kinderen moesten soms een week in dit hol door brengen; het eten werd hun evenals in een gevangeniscel door een kleine ope ning in de deur toegereikt. Het Britsche Rijk. Ofschoon het Briteche Vakvereeni- gingscongres besloot de gemengde B ritsch-Russische vakvereenigingscom- missie te ontbinden, en ofschoon het congres der Arbeiderspartij het voorstel verwierp om ter gelegenheid van den tienden jaardag der bolsjewistische re volutie een delegatie naar Rusland te zenden, zijn verschillende vooraan staande leden der „minderheidsgroep” zoowel van het Vakvereenigingscongres als van de Arbeiderspartij, bezig steun te verleenen aan de uitzending van een uitgebreide delegatie der Briteche arbei ders naar het rijk der Sovjets wanneer dit de volgende maand de revolutie van 1917 herdenkt. In tal van deelen des lands zijn bij eenkomsten belegd, waar de gedele geerden, die van de groep deel zullen uitmaken, zullen worden aangewezen. Londen en Manchester zullen er o.a. elk zeven benoemen, Zuid-Wales en Glas gow zes, enz. Zoo hoopt men een dele gatie te kunnen samenstellen, waarin alle bedrijven, alsmede de kunst en de wetenschap, vertegenwoordigd zijn. De delegatie zal vijftig leden tellen en een maand wegblijven. Zaterdag werd op den oever van de Clyde te Glasgow een vreeselijk ver minkt vrouwenlijk gevonden. Het lijkt was in een beddelaken ge pakt, dat aan de zijkanten was toege naaid. Bij onderzoek bleek, dat enkele deelen van het lichaam ontbraken en dat aan de linkerhand de ringvinger ont brak. De vrouw had reeds grijzend haar en wordt op 56 jaar geschat. Er bevond zich een diepe wonde aan het hoofd en slagen over neus, mond en kaken. Er zijn aanwijzingen, dat de moordenaar getracht heeft het lijk te verbranden. De oever, waar het lijk gevonden werd, had de laatste dagen onder water ge- Een aantal geleerden van naam en vooraanstaande deskundigen op velerlei gebied hebben een vereeniging opge- rich ter bevordering van den socialisti- schen opbouw der Sovjet-Unie. De nieuwe organisatie publiceert een manifest, waarin zij verklaart, dat zij de beginselen der Sovjet steunt en dat zij de cultureele en economische ontwik keling des lands wenscht te bevorderen. waarin opgenomen 7 staan, doch Zaterdag daalde de rivier en is de bundel zichtbaar geworden. Het kan naar schatting twee dagen geleden in de rivier zijn geworpen. De identiteit van het slachtoffer is nog niet vastge steld. Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat Zater dag in het Taurische paleis te Leningrad de jubileumsvergadering van het cen traal pitvoerend comité is geopend. Daarmee zijn de feestelijkheden ter ge legenheid van het tienjarig bestaan der Sovjet-republiek, die de geheele maand zullen duren, ingeluid. Alle ochtendbladen wijzen er in hun hoofdartikelen op dat, al is ook het so cialistisch ideaal nog niet verwezenlijkt, er toch geen mensch ter we.reld aan zal durven twijfelen,dat de Russische ar beidersklasse haar eigen heer en mees ter is en dat het geraamte van de socia listische maatschappij gereed is. Alleen Trotzky en zijn aanhangers wagen het van een kapitalistische ontaarding van de Russische revolutie te spreken. Daar om is er ook voor'hen geen plaats meer in de Sovjetwereld. Ter gelegenheid van het jubileum zijn aan talrijke geleerden, onder wie prof. Feodorow, de vroegere lijfarts van de tsarewitsj, titels verleend. Trotzki Zinwjew en Ewdokimow zijn aan het October-station te Leningrad aangekomen. Toen de drie oppositiele den den wagen verlieten, brachten hun aanhangers een driewerf hoera op hen uit. De arbeiders echter, die ter verwel koming van de leden van het uitvoerend comité waren verschenen, bewaarden een ijzig stilzwijgen. Ewdokimow pro beerde nog in de auto staande het volk toe te spreken, maar er werd zoo geflo ten en gejoeld, dat hij zijn poging moest opgeven. Frankrijk. Verwacht werdt dat de Fransche re- geering geen bezwaar maken zal tegen de aanwijzing van Dovgalewesky als Sovjet-gezant te Parijs, al is de beslis sing nog aangehouden wegens afwe zigheid van Briand. Wel vertelt de „Echo de Paris” dat zijn gezantschap te Stockholm samenviel met een sterke uitbreiding van de bolsjewistische pro paganda aldaar en dat hij de ergste mannen van de Tsjeka tot medewerkers had, maar bepaalde feiten tegen hem worden niet genoemd, Dovgalewesky is ingenieur, die als student in 1905 naar Siberië verbannen, ontsnapte en zijn studies voltpoide in België en Frankrijk. Hier werd hij als ingenieur aan een fabriek verbonden, waar hij uitmuntend voldeed. Lenin be noemde hem tot commissaris van post en telegrafie, waar zijn reorganisatie- arbeid ook zeer goed moet zijn geweest. Op het postcongres te Parijs in 1925, vertegenwoordigde hij Rusland en maakte een gunstigen indruk. Daarom verheugen zich de niet per se antibolsje- wistische bladen over de keus van dezen schranderen technicus, die niet van dichtbij in de propaganda van de derde internationale of in de terreur gemei/gd zou zijn geweest. Rechts oordeelt men, dat alle Mos- kou-gezanten een pot nat zijn en waar schuwt men den nieuwen gezant, dat hij zich koest heeft te houden, wil hij niet op zijn beurt de laan uitgaan. Met vrij korte tusschenpoozen luidde acht maal de brandklok in het dorpje Le Bugue in Dordogne. De eerste zeven keer hadden de vlammen het begrepen op de boerderijen van de familie Emery, eerst toen kozen zij een ander slacht offer. Waaraan dankte de familie Eme ry deze bezoeking? Anonyme brieven zinspeelden op een zekeren Maris, die tenslotte gearresteerd werd. Een voortgezet onderzoek leidde er echter toe Maris weer te laten loopen, en daarvoor in de plaats de hand te leg gen op de lieftallige 17-jarige dochter der familie Emery, Elina geheeten en haar even jongen „verloofde” André Lostes. Elina toch bleek de anonieme brieven geschreven en André voor de brandjes gezorgd te hebben. Waarom? Wel Maris dong eveneens naar de hand der jonge dochter. Dus „Wij laten Maris achter slot en grendel zetten, en dan trouwen wij samen I” zoo overwogen zijn in de „boosheid” hunner jonge harten. in donzen van 25 K.G GOEDKOOP en BEST1 .Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” x Verkrijgbaar aan onie fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. gaat maken. Zelfs meenen sommigen dat het de vroomheid bevordert, wan neer men aan dat ijdel wereldgedoe niet deelneemt en in stille medidatie, in de afzondering zich verdiept in de onoplos bare levensproblemen. Natuurlijk ten koste van de werkkracht van anderen, die voor hunnen disch hebben te zorgen en hunne kleeding moeten bereiden. Tegenover deze ziekelijke uitwassen meenen wij met vrijmoedigheid de stel ling té mogen handhaven en te kunnen verdedigen, dat arbeiden een zegen is. Voor het persoonlijk leven; het huiselijk leven; het gemeenschapsleven. Voor het persoonlijk leven. Door den arbeid worden de gaven en krachten van lichaam en geest geoefend en komen zij tot ontwikkeling. Rust, roest, maar arbeid staalt. Onze zenuwen en spieren, ons hart en onze longen, onze hersens en onze spijsvertering,, kortom héél onze consti tutie komt in de beste conditie, door ge stagen arbeid. ’t Zou gelukkig zijn wanneer heel veel menschen met vrij wat ingebeelde kwa len, waar de doktoren weinig anders aan kunnen doen dan een onschuldig drankje voorschrijven, dét begrepen. Dat zij maar eens begonnen te werken. Desnoods eerst piano aan, maar toch werken. Mede daardoor is onze tijd zoo onrustbarend rijk aan geesteskranken, omdat er niet geregeld gewerkt wordt. „Geregeld” ge werkt. D.i. „rustig”, met overleg, zonder overdrijving en overspanning, doch te vens, zonder verlies van onnut besteede kracht. Zulk arbeiden werkt gunstig'op het denken, ’t Verdrijft allerlei nare, be nauwende, booze, slechte overdenkingen en geeft voldoening aan hoofd, en hart, ’t Bekende woord: Ledigheid is des dui vels oorkussen”, zal wel door niemand worden tegen gesproken, en menigeen zou voor heel veel kwaad, hetwelk hem misschien voor altijd in het ongeluk ge bracht heeft, bewaard gebleven zijn, ak met eerlijken arbeid in de levensbehoef ten was voorzien. Wie schouwt niet me nigmaal met ontzetting hoe allerlei jonge, flinke krachten, door de werkeloosheid daartoe gedreven, langs ’s heeren stra ten slenteren, zonder te weten wat te moeten uitvoeren en daardoor komen tot het spreken van een taal of het doen van daden waar een fatsoenlijk mensch zich voor schaamt, ’t Zou bewezen kunnen worden dat onder degenen die een hoo- gen leeftijd bereiken het percentage groot is van hen, die veel werk hebben gedaan hetzij met hun handen of met hun hoofd en daarmede is tevens gezegd, dat wer ken gezond is. Bovendien werkt de arbeid ook gun-' het humeur en het karakter, vooral wanneer men door zijn arbeid in eene passende omgeving komt Terwijl de rust van den avond aan den huiselij- ken haard en de slaap van het nachtelijk uur, nooit heerlijker en dierbaarder en verkwikkender is, dan na voleinde dag taak, en om als toerusting te dienen voor den dag van morgen. Daarom is de arbeid ook een zegen voor het huiselijk leven. Niet alleen om dat daardoor verdiend wordt, wat voor het levensonderhoud noodig is en dus het huis wordt gebouwd, maar niet minder omdat daardoor de onderlinge band tus schen de leden van het gezin ’t meest en het nauwst wordt bewaard. Als elk is op zijn plaats waar hij hoort, om daar te woekeren met de gaven en krachten die hij ontving en daardoor het beste te le veren wat hij kan. Dat geeft voldoening en brengt na voleinden arbeid in blij moedige stemming thuis. Natuurlijk doen zich hierbij vaak allerlei moeilijkheden voor, ’t Werk gelukt altijd niet even goed; de stof laat zich niet altijd even gemakkelijk behandelen; we stuiten op tegenstand, op onwil, op onmacht; we moeten omgaan met menschen van an dere levensbeschouwing, misschien wel met een onaangenaam humeur; onze arbeid, met alle inspanning geleverd, wordt niet steeds gewaardeerd; we krij gen misschien wel eens een uitbrandei als we meenden een pluimpje verdiend te hebben, enz. enz. Want de wereld waarin wij leven en waartoe wij zelf - behooren is nu eenmaal niet volmaakt, en als een levend organisme brengt zij ons met allerlei toestanden' in aanraking waar hij het meeste profijt van trekt, die zich het beste daarbij weet aan te pas sen. ’t Zal een huisgezin moeten goed gaan waar iets van dit alles gevonden wordt en hoe meer in getrouwheid ge werkt wordt, hoe grooter de zegen’ is die men thuis brengt en uitdeelt. Uitdeelt, ook voor de gemeenschap. Waarom de arbeid ook een zegen is voor het gemeenschapsleven. Al weer, niet omdat daardoor de welvaart van het maatschappelijk leven wordt bevorderd al kan dat ook niet ontkend en evenmin gemist worden en dus stoffelijke waarden België. Een staking van dokwerkers in de ha ven van Brugge, welke een paar dagen geleden uitbrak, is thans algemeen. Uit solidariteit hebben de dokwerkers te Zeebrugge, Oostende, Gent en Antwer pen, die niet staken, geweigerd de thans te Brugge liggende schepen te lossen. Gendarmerie en politie is op de been. De stakers behooren tot de socialistische en christen-democratische syndicaten, Naar aanleiding van den oproep van koning Albert, ter gelegenheid van de feestelijkheden bij den hondersten ver jaardag van de stichting der Cockerill- fabrieken tot de bevolking om de weten- schappelijke laboratoria financieel te steunen, hebben de Luiksche industrieelen reeds nagenoeg twintig mlllioen franc bijeengebracht. De voorzitter van den hotelhoudersbond, de heer Maquet, zegde bereids een millioen toe. Verwacht wordt, dat de geldinzameling over het gansche land honderd millioen zal opbrengen. Het Vlaamsch Economisch Verbond houdt Zaterdag 22 en Zondag 23 dezer te Antwerpen zijn jaarlijksch congres. Als sprekers zullen op de verschillende ver gaderingen optreden dr. Fr. Van Cauwe- laert, burgemeester van Antwerpen, het Kamerlid H. Vos, dr. M. Poelmans en de heer Pira. A. W. ir ds. ir ds. i ir ds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaa.r. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. geen DE JONG s NIEUWSBLAD n N i wijzi- aange-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1