I overwerkte zenuwen Tandarts NIJK geen spreekuur C.V.S VEEKOEKJES MET SUIKER in doozen van 25 K.G GOEDKOOP en BEST! De Bolswardsche Courant en Westergoo D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18 - SNEEK Adres voor fijne Staalwaren. LAND. MODERNE TALEN BUITEN 222^ Jaargang Woensdag 26 October 1927 No. 67 L Nü. Uit den Omtrek. Woensdag 26 October Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Vereenlgde Staten. Uit California en Oregon komen be richten van kinderverlamming op groote schaal. Het departement van gezond heid gaf Woensdag last tot het sluiten van alle lagere scholen te Eureka en Arcadia, in Californië. In dit gebied zijn den laatsten tijd negen kinderen ten ge volge van de ziekte overleden. In Ore gon heerscht de kinderverlamming in bijna alle deelen van den staat. In New York, New Yersey en andere staten van het Oosten van de Vereenig- de Staten, waar de ziekte een paar we ken gfeleden een epidemisch karakter begon aan te nemen, is de laatste veer tien dagen een opmerkelijke verminde ring van de ziekte ingetreden. Advertentiön per regel: Weensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. Het Britsche Ri/k. In verband met de opschudding, ge wekt door het boek „Mother India”, van Katharine Mayo, verdient vermelding het feit, dat het lid van den wetgeven- den raad van Bombay B. V. Jadhav een wetsvoorstel heeft ingediend, dat in houdt de kinderhuwelijken, die in de samenleving der Hindoes gewoonte zijn, te verbieden. Ter ondersteuning van dit voorstel heeft hij een statistiek overge legd, waaruit volgens Jadhav blijkt, dat er in het presidentschap Bombay op het oogenblik 74000 gehuwde kinderen on der de vijf jaar wonen en dat 3500 van deze kinderen weduwen zijn. Van deze kinderen werden er 2000 uitgehuwelijkt nog voordat zij een jaar oud waren. Hij geeft het totaal gehuwde kinderen tus schen de 5 en 10 jaar als bijna 350.000 en zegt verder, dat tusschen de 6 en 10 jaar veertien meisjes van elke honderd gehuwd zijn. Het wetsontwerp beoogt een einde te maken aan alle huwelijken van meisjes onder de 12 jaar en van jongens onder de 16 jaar. De correspondent van de „Daily Te legraph” te Bombay meldt dat boven staande cijfers sensatie hebben verwekt. BOLSWARD Dir. F. E. LAMMERS Schildwijk 10 - BOLSWARD Inlichtingen Zaterdags TARSAVON 1AvanVALKEHBURG> k ‘-.LEVERTRAAN R.-K. Drankbestrijding. De Besturen van Mariavereeniging en Kruisverbond hebben dezer dagen een belangrijke propaganda gevoerd. Ze werd op initiatief van den geestelijken adviseur pastoor Duinisveld ingezet met een zoogenaamd Triduum, dat is een België. In Belgische industriëele kringen heerscht groote onrust en verontwaardi ging over de verhooging van verschillen de invoerrechten door Frankrijk, welke verhooging mede het gevolg zou zijn van de Fransch-Duitsche handelsovereen- komst. Op verzoeken om hierin ten op zichte van België verandering te bren gen, werd van Fransche zijde geantwoord dat dit niet mogelijk zou zijn zonder het zelfde ten opzichte van Duitschland te doen. De heer Mettewle, voorzitter van „La ligue des intéréts beiges”, publiceert een manifest, waarin o.a. de vraag, of tegen over den Franschen tarlefmuur België zijne grenzen maar open moet laten, ge steld en met een energisch „neen” beant woord wordt Volgens Fransche berichten zouden thans zekere groepen Fransche en Belgi sche industriëelen bijeenkomen om over een oplossing dezer brandende quaestie te beraadslagen. SCHRAARD. Het zoontje van Ds. Van Dorssen, Herv. pred. alhier ge raakte in een onbewaakt oogenblik te water. Gelukkig werd de kleine baas door het kloeke optreden en aanpakken van een onzer huismoeders nog juist bijtijds gered. Duitschland. De Kamer van Arbitrage heeft uit spraak gedaan in het conflict in den Midden-Duitschen bruinkolenmijnbouw en bepaald, dat het gemiddelde loon voor het geheele personeel van 5.20 tot 5.80 Mark wordt verhoogd. Deze rege ling kan eerst tegen 31 Augustus 1928 worden opgezegd. Deze arbitrale beslissing is door de werkgevers verwornep, doch door de mijnwerkersdelegatie (zooaïs algemeen wel verwacht was) aangenomen. Alleen de communistische vertrouwensmannen verklaarden er zich tegen. De rijksminister van arbeid, dr. Braun, heeft de beslissing verbindend verklaard. Öe vakvereenigingen mogen düs nu de staking niet langer ondersteunen. Maandagmorgen is dan ook op alle mijnen de arbeid hervat en hebben de werkzaamheden een normaal verloop. Blijkens tot heden ontvangen berich ten is het personeel overal in volle sterkte aanwezig en is het de communis ten in geen enkel district gelukt den loonstrijd in den vorm van een wilde staking voort te zetten. Sinds eenige dagen staken te Leipzig 6000 sigarenmakers, die, ofschoon het looncontract tot einde Maart 1928 loopt, reeds thans nieuwe eischen hadden ge steld, en toen deze niet werden inge willigd het werk hadden neergelegd. De bond van Duitsche sigarenfabrikanten heeft thans besloten tegen 12 Nov. het geheele personeel uit te sluiten. Deze uitsluiting zal ca. 12.000 man omvatten. vruchteloos rondgekeken te hebben, te zeggen: „Maar Franklin vertel nu eens precies wat dat boek kost.” - „Twee dol lar”, was het antwoord. Hierop keek de kooper hem verontwaardigd aan, en zei- de: „Wat? En straks hebt ge het mij voor één dollar gelaten?” „En als ge nog even talmt, kost het u drie dollar” klonk het onverstoord. „Of meent gij dat mijn tijd geen waarde heeft?’” In dit woord ligt een ernstige les voor elk, ten opzichte van het heden. Wat is het een kort woord, dat ééne woordje „Nu”. Het kan niet korter. Maar wat ligt er in die twee letters een oneindig diepe beteekenis, en welk een zegen, déze te mogen verstaan. Want wie het „nu” in zijp waarde ge grepen heeft, die gaat het óók gebruiken, en, hier spreken we misschien een ver borgenheid, maar wie zóó het „nu” heeft, die heeft óók het morgen, en óók de toekomst dus, en óók de eeuwigheid, omdat hij deze in het ondeelbare oogen blik van het „heden” heeft leeren kennen, en met het oog daarop den levenstijd heeft benut. De geschikte tijd is „nu”. Daar is hier beneden niets wat zooveel waarde voor ons heeft, dan het oogenblik van héden. Wat geweest is, ging voorbij, onherroepelijk voorbij, en komt nooit weer. Noch men kracht, noch met geweld, noch met geld, noch met tranen of gebe den is het terug te roepen. Het is voorbij, om weg te zinken in den oceaan der tij den, en nooit terug te keeren. En van wat kómen zal weten wij niets af. Hoewel wij altijd met onze gedachten en overleggingen eri plannen in de toe komst, soms in de vérre toekomst leven, zoodat wij schier nooit aan het tegen woordige denken, is ons zelfs van de eerstvolgende seconde niets bekend. Daar hangt een ondoordringbare sluier 'tus schen het oogenblik van heden, en het moment dat daar onmiddellijk op volgt, zoodat niemand, óók de wijze en ver nuftige, en rijke, en machtige dezer we reld niet, wéét wat dAArin gebeuren zal. Dat is voor ons eene verborgenheid. Wél zijn wij er steeds op uit om te trach ten dien sluier op te lichten, en de ge heimenissen die daar achter liggen te ontdekken; wel is het ons voortdurend pogen altijd al weer gewaar te worden wat de dag van morgen brengen zal, en we kunnen soms spreken en doen alsof wij met wiskunstige zekerheid dienaan gaande onze plannen kunnen maken, zoo- als die man die eens zeggen ging dat hij heden, en morgen zou reizen, en koop manschap drijven, en over een jaar zou wederkomen, maar als het er aan toe komt weten wij niets, ’t Moge ons vreemd in de ooren klinken, en onze eer of onze hoogheid of onze voornaamheid, of onze wijsheid onaangenaam zijn, doch het is waar en zal voor Alle tijden en Alle per sonen waarheid blijven, dat wij, die slechts van gisteren zijn, in verhouding tot hetgeen voor ons verborgen bleef, niets weten, hoe groot dan ook onze ver meende hoogheid wezen mag. Wie heeft dat nog nooit van zeer nabij in zijn leven ondervonden? Soms als een verrassende uitkomst, als een blijde erva ring, die een jubeltoon uit het hart perste, en een loflied Op de lippen legde, en de misschien wankele hoop opnieuw deed op vlammen, en de krachten deed vermenig vuldigen, óók wel eens als een bittere teleurstelling, waardoor plotseling het luchtkasteel in duigen viel, en de levens weg zoo eenzaam werd en ruw! En wij zeggen: „Wat is het een zegen voor ons, dat de toekomst voor ons verborgen bleef; dat zelfs de gebeurtenissen van het volgend oogenblik ons onbekend zijn, en wat is die mensch een dwaas, die er Al maar naar hunkert, soms met smachtend verlangen, om ontijdig in te grijpen, en gewaar te worden wat komen zal. Daar is dus feitelijk maar één oogen blik waarover wij te beschikken hebben, en dat is het oogenblik van nü. Dat is het héden. Want hei verleden is ons onher roepelijk ontgleden, en het toekomende ligt in het duister, en buiten ons bereik. Daarom heeft dit oogenblik van het héden zulk eene onschatbare waarde. DAarin moet worden gedaan, dat ons op de handen gezet werd, zonder uitstel op eene zeer riskante gelegenheid. Evenwel doet zich nu hier een eigenaardig ver schijnsel voor, ’t Is dit, dat niemand, dit alles wat wij noemden, zal willen tegen spreken, en wij er tóch telkens op uit zijn om er niet de minste rekening mede te houden. Hoe menigmaal gebeurt het niet in ons leven, dat wij uitstellen, wat wij héden dien konden. Wie herinnert zich niet tal van voornemens om dit, of dat ten uitvoer te brengen, maarlater, als er gele gener tijd zal gekomen zijn, en wie ziet, bij de herinnering hieraan, niet terug op een berg van onuitgevoerde plannen. Men zou; men wilde, men beloofde; men dacht stellig te doen, maarnog éven wach ten. Morgen, overmorgen kwam het beter uit. Ach, de tijd kwam nooit weer, waar in men zijn voornemen kon ten uitvoer brengen. ’t Gecompliseerde leven met zijn veler lei drukte en afleiding en zorg en beslom mering en eischen nam alles zóó in be slag, dat wat men misschien ook nog wél zpu willen, niet eens meer gebeuren kón. Men wordt geleefd. Men is zich zelf niet meer, en de plannen bleven onuitgewerkt. Daar zijn vele menschen die altijd „zul len”. ’t Ontbreekt hen niet aan de voor nemens, alléén, niet nü, maar stréks! O, dat uitstel tot later! Wat heeft dat al velen in het ongeluk gebracht! Niet nü, maar straks het leven benutten, waar voor het geschonken werd, Niet nü, maar straks gaan denken over wat roeping en taak is. Niet nü, maar straks terug keeren van het hellende vlak waarop men zich misschien bevindt. Niet nü, maar straks de reddende of helpende hand uitste ken naar wie daarom roept. Niet nü, maar straks met inspanning van alle krachten gaan werken om zijn huis te bouwen, en toe te zien dat dit óók voor de toekomst, waarnaar het hart immers zoo uitgaat, een fundament heeft. Niet nü, maar straks! Maak het die rustige, gemakkelijke, menschen toch niet te las tig, door hen op te doen schrikken uit hun dommel, en hen te zéggen dat het nü de wel aangename tijd is waarin gehan deld en beslist moet worden! Jaag hen toch geen vrees aan met de herinnering aan het vluchtige en brooze en onzekere van den tijd! Maak hen niet wakker uit den roes waarin zij zoo behagelijk voort leven alsof er nooit een einde kwam, en er altijd nog wel gelegenheid van werken overblijftl Zij zijn zoo gerust in hunne sluimering, ’t Leven is nog zoo jong en zoo teer, en zoo onbezorgd, en nü al ge roepen voor eene taak, en den ernst van het tegenwoordig oogenblik, omdat het vólgende ons niet hoort? *5 Toch is het voor\élk mensch v^n groo te beteekenis dat hij den tijd leert uit te koopen door te woekeren met het „Nu”. Niet uitstellen, want uitstel wordt zoo ge makkelijk afstel. Niet gelegener tijd af wachten, want de kans is zoo groot dat deze nooit komt. Niet meenen dat het oogenblik van lAter geschikter zal zijn, want vooreerst weet men niet of,het wel ooit komen zal, en dAn, de omstandighe den worden wellicht altijd meerder die beletten uitvoering te geven aan hetgeen men wilde. Wat vandaag nog kAn, is morgen misschien niet meer mogelijk. O, de waarde van het héden! Zij is niet in cijfers uit te drukken. De menschen zeg gen: „Tijd is geld”, ’t Is niet waar, tijd -is oneindig méér dan geld, omdat zelfs een oogenblik van den tijd over een gan- sche eeuwigheid kan beslissen. Hebben we ook niet een spreekwoord dat zegt: Een uur van onbedachtzaamheid Kan maken dat men jaren schreit? En het kan nóg Anders, nog vlugger, nog vreeselijker. Zóó, dat niet in een uur maar in eene minuut, neen, in een ondeel baar oogenblik iets kan worden gedaan of ook gelaten waar een gansch leven en nog meer van afhangt. Ten zegen, maar óók ten vloek. Tot een bron van blijd schap en geluk, maar óók van het omge keerde. Van Benjamin Franklin, een boekver- kooper, wordt verhaald, dat iemand in zijn winkel kwam, en na langen tijd de groote voorraad boeken in oogenschouw te hebben genomen, één ex. uitkoos, en vroeg naar den prijs. „Eén dollar”, was het antwoord. Toen begon de klant an dermaal te zoeken, om na een kwartier De rijkszuivelschooL In de algemeene vergadering der Ver- eeniging van oud-leerlingen der Rijks- zuivelschool te Bolsward, welke 26 Oct. a.s. te Leeuwarden zal worden gehouden, komt aan de orde een in te dienen ver zoek tot verplaatsing der Rijkszuivel- schoool en tot uitbreiding van het onder wijs, dat aan deze inrichting gegeveri wordt. Het bestuur geeft hieromtrent, blijkens het officieel orgaan van den F. N. Z., de volgende toelichting: 1. Bolsward is thans zeker niet meer de geschikte plaats voor de Rijkszuivel- school; aangedrongen moet worden op spoedige verplaatsing der school naar el ders. 2. Hat onderwijs aan de R. Z. S. be hoeft noodig reorganisatie en uitbreiding. Wat het laatstgenoemde betreft, ver dient volgens het bestuur der vereeniging o.m. het volgende overweging: De cursus dure in het vervolg pl.m. drie jaar, waarvan het eerste en tweede studiejaar uitsluitend gewijd zijn aan theoretisch onderwijs en practische oefe ningen op het laboratorium, terwijl in deze jaren gewone vacanties worden ge geven. In het laatste gedeelte van het tweede studiejaar gaan de leerlingen pas in de practijk der zuivelbereiding. In het derde studiejaar is er geen zomervacan- tie. Het eindexamen worde afgenomen in de laatste weken vóór de vacantie. De eischen voor het toelatingsexamen dienen aangevuld te worden met een ver plicht examen in de drie moderne talen, waarvan de resultaten zoodanig moeten pijn, dat verwacht kan worden, dat de a.s. leerling de lessen in de Fransche, Duitsche en Engelsche handelscorrespon- dentie kan volgen. Voor het verkrijgen van het diploma worde het behalen van de aanteekening voor één dezer talen verplicht gesteld. Het onderwijs in de zuivelbereiding worde uitgebreid door het uitvoeriger be handelen van de bereiding etc. van aller lei melkproducten, de melkinrichting en melkvoorziening ,en de bedrijfscontröle. i Bij de laatste komen tevens bedrijfs-ren- tabiliteitsrekeningen en calculaties in be handeling. De melkhygiëne worde uitvoeriger be sproken en het vak uitgebreid met prac tische oefeningen. Vooral in het 2e en 3e leerjaar is practisch microscopisch en eenvoudig bacteriologisch werken nood zakelijk. De inrichting van een fabrieks- laboratorium kome in behandeling. In verband met de geheele studie en voorbereiding voor het practische zuivel- bedrijfs- en organisatieleven, acht het be stuur meer contact van de leerlingen met de geheele Nederlandsche zuivelberei ding, tijdens hun studie aan de R. Z. S noodig. Bazar kaatsvereeniging. Ontvangen van den heer G. Jensma, Leeuwarden 2 mooie schilderijen, 10 Sterioscoops, 6 busjes oranje randjes; den heer G. Metz, Dokkum, 1 dub bele- en 2 enkele borstelhangers mat borstels de firma D. Boersma, Vruchtensap fabriek, Leeuwarden, 10/2 flesschen bessensap met reclame; Mej. S. Ferwerda, Bolsward, 2 mooie kleedjes; Gebr. Comello, Heerenveen, vertegen woordigd door den heer K. L. Ooster-, baan, 1 kist sigaren; den heer A. Zuidema, sierklompjes; Dames P. D. van der Klei, bewerkt kussen en kleedjes. Fa. J. Zijlstra Hzn., chocolade; Drogisterij „De Gaper” Eau de Co logne, tandenborstels met kokers. Turmac Comp A’dam, vertegenwoor digd door den heer M. B. Eerdmans, doozen turmac sigaretten. driedaagsche kerkelijke oefening; in de parochiekerk Sint Martinus. Verleden Vrijdagavond had de opening en Zondagavond de plechtige sluiting er van plaats. Een bijzonder voor dat doel overgekomen monnik pater Nathanael, heeft in een vijftal predikaties den hoor ders voorgehouden het ethische in de Roomsche drankbestrijding: de charitas Christi. Niet allereerst zij onze beweegre den tot toetreden het stoffelijk, maar veel eer het geestelijk element dat onze drank- weer in zich sluit. Al is het lidmaatschap eener drankbestrijdersvereeniging voor iedereen niet direct noodzakelijk nut tig is het zeker. En als dan dat nuttige wordt bestraald door het licht van den godsdienst, dan wordt het een offer, ge bracht voor den zwakken broeder. Sint Paulus’ woord dient begrepen: „De liefde tot Christus dringt ons”. De kerk was telkens flink bezet. En gisteravond werd in het gebouw der Werklledenvereeniglng nog een pro- paganda-bijeenkomst gehouden, waar bovengenoemde priester wederom een rede hield, en een zangspel met tableaux, onder leiding van de heeren J. Postma (piano) en D. Gerritsma (regie), werd gegeven. Verschillende liedjes uit de „Leeuwerk” werden tijdens het zingen door een jon- gedameskoor, ver-beeld. Het publiek ge- - noot er vanl Dan uit de met gloed der overtuiging uitgesproken rede ’n enkelen greep: Spre ker noemde het alcoholisme een ontzet tende, internationale stormramp, waarbij de cyclonen die we hier te lande hebben beleefd, nog maar kinderspel is. Ook en vooral, omdat ontelbaren zedelijk ten on dergaan. De jeugd grootendeels schijnt beroofd van hare idealen. Men dient de wereld met haar zingenot. Spreker voer de meerdere feiten aan, waaruit bleek, hoe men er met name in de groote steden op uit is den mensch het „drinken te lee ren”. Spreker stond geruimen tijd stil bij het alcoholisme dat is het gebruik van alcoholische dranken door alle rangen en standen en zooveel wee brengt. Spr. wekt op om lid te worden van de een of an dere drankbestrijdersvereeniging. Daar gaat kracht van uit. Immers, een ge geven woord bindt een eerlijk man. Na een peroratie op het schoone en monumentale bouwwerk der drankbe strijding, eindigde Spr. met den wensch: God zegene onzen tijd! Een spontaan applaus barstte los van de zeer talrijk opgekomenen. De avond, geopend door den praeses van het Kruisverbond, den heer J. Post ma, werd gesloten door den ZeerEerw. adviseur, die zulks deed met een kern achtig woord. Het Bestuur verzocht ons nog te ver melden, dat er zich- in totaal 33 nieuwe leden hebben opgegeven. „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. waarin opgenomen repen DE JONG s NIEUWSBLAD i verk- :laste chen. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 2 ct. Buitenland 4 ct. (Fransch - Duitsch - Engelsch - Spaanscb) TALENSCHOOL (wtTTLG 8EDEPONZERD) HAARWASCMM1DDEL RWKLD03 TKRZUPPREPAPAAT VERFRUGBAAR inFLE5SCHEN V/ N VERSCHILLENDE GROOTTE- ATTOT.ND MIDDEL TEGEN «DCMk TARSAVON COMPANY-HAARLEM Het door n H. in de e ge- et de 1 van in de or de u het 3yaal jaren enda ester moe- be- ge- ;ï$5Bs^l<almeerei ct worden gesterkt door Buisje 75d Bij Apoth en Drogi<fen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1