w PEPERMUNT D. F. J. HOFSTEDE OROOTZAND 18 SNEEK Soiled Adres voor Brillen De Bolswardsche Courant en Westergoo C.V.8 VEEKOEKJES MET SUIKER WINTERZORGEN. BUITENLAND. 22~ Jaargang Woensdag 9 November 1927 No. 71 LEVERTRAAN* Kleine Goud- en Zilverwinkel van W. GORTER TARSAVON ASTHMA Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 ABDU5IR00P en 4 slag van den secretaris, waaruit blijkt, Ingezonden Mededeelingen iW.KEMBURG'S*’ e H. MEDICINALE Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. R. K. Vacantiekolonies. De afd. Bolsward van bovengenoemde vereeniging jaarvergaderde in het Vin- centiusgebouw. Na opening en notulen volgde jaarver- ;evolg moest zijn, heeft •vereenkomstig het plan Postdulvennieuws. De heer Hoekstra behaalde ook te Lochum met 2 postduiven, 1 eerste- en 2 eereprijzen. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. DENK ER OM U betaalt in de Galigastr. Sn eek ook KLEINE PRIJZEN Emeritaat De classis Bolsward der Oeref. Kerken heeft aan ds. T. D. Prins, alhier, eervol emeritaat verleend met ingang van 1 Januari a.s. LEKKER Zelf* W1TMARSUM, 7 Nov. Door het slip pen van de wielen geraakte de chauffeur- ster mej. Ypma van Achlum met haar auto Zondagmiddag bij de Boschplaats alhier te water. Met hare beide kinderen wist zij zich zonder persoonlijke onge lukken te redden. De auto werd nogal eenigszins beschadigd. Door bemiddeling van gebr. Werkhoven alhier werd een en ander spoedig op de wal gehaald. ARUM, 6 Nov. Het woonhuis met 2/2 pondemaat bouwland van den heer W. Bijlsma o.d. Arum is uit de hand ge kocht door den! heer H. Westra van Kimswerd. Deze zal het land voor groen teteelt inrichten en zal daartoe eenige kassen laten bouwen. worden opgezien bij die mannen en vrou wen, die niettegenstaande den levens- druk en soms zoo weinig perspectieven, toch nog door den levensdrang de kracht hebben, in te worstelen tegen den stroom, en goeden moed te houden. Dat is een groote gave. Dat is iets waarvoor men respect mag hebben. Dat is óók iets wat het middel kan worden, door taaie vol harding en gekroonden arbeid uit te wor stelen, boven de tijdelijke zorgen om zóó te komen in beter doen. Niettemin geven deze dingen twee za ken in ernstige overweging. In de eerste plaats is het noodzakelijk, dat getracht wordt door werkverruiming gelegenheden te scheppen om zijn brood te verdienen. Dat hieraan dringende behoefte, en dit een eisch des tijds is, wordt gelukkig steeds meer allerwege beseft. We hebben den tijd óók nog wel gekend, dat het eene van zelfheid werd geacht, dat ge durende ’n deel des jaar alle arbeid stop stond, zonder dat iemand er naar vroeg, vanwaar nu de noodige voeding en dek king en zooveel andere dingen moesten komen die voor het levensonderhoud noo- dig zijn. Het sprak van zelf, dat er geen werk was. Men zei: „Het werk is op”, en daarmede was het uit. Gelukkig komt hierin verandering. Meer en meer dringt tot allen de gedachte door, dat het voor elk mensch noodzakelijk is, dat hij een plaats in het leven krijgt waar hem eene téék is aangewezen, en die niet eerder eindigt dan wanneer de levenskracht is vergaan. Als daar geen arbeid is, óf om dat te veel handen of te veel hoofden bijeen zijn om deze te verrichten, dan één van beide, óf er moet distributie van krachten komen, m.a.w. men heeft zich te verdeelen en te verspreiden om ’t elders te zoeken, óf er moeten nieuwe bronnen aangeboord, die eene bestaanszekerheid scheppen. Dat dit meer en meer doordringt tot allen, ook in de hoogste Regeeringscolle- ges, bewijst de belangstelling voor alles wat tracht de arbeidsverruiming te be werkstelligen. We behoeven slechts te herinneren aan de subsidies die van over heidswege hiervoor worden gegeven; aan de reizen van onzen Minister van Binnenlandsche Zaken en ook die van Arbeid, die overal waar in deze richting iets gedaan wordt zich voortdurend daar van op de hoogte stellen; aan tal van Provinciale of gemeentelijke of particu liere ondernemingen, die door land-ont- ginning of inpoldering of op andere wij ze het groote spook van de werkloosheid gaan bestrijden. Doch ook niet minder noodig is hierbij toe te zien dat de aan wezige krachten, zooveel mogelijk wor den verdeeld. Daar is in de laatste jaren steeds meer eene neiging geweest om in de centra’s samen te gaan wonen waar, dat kan niet ontkend, het leven zooveel meer comfort heeft dan op het platte land, en voor velen óók werkgelegen heden gevonden werden die elders niet bestonden, we denken aan de vele kan toren, aan de toenemende industrie, aan de talrijke inrichtingen van onderwijs, óók aan de kansen voor de meisjes in allerlei dienstbetrekking. Evenwel heeft alles zijn grenzen, en daartoe behoort ook het op-elkaar, en rondom-elkaar gaan wonen. Dit is zoo duidelijk dat het feitelijk geen toelichting noodig heeft. Wie meenen mocht dat in de groote ste den met hun prachtige gebouwen en groote winkels en verlichte straten en vroolijke wandelaars en velerlei gelegen heden van allerlei soort genot, geen ar moede geleden wordt, vergist zich. Daar wordt in de achterbuurten, in sloppen en stegen, op zolderkamertjes en in kelders, maar óók wel in fatsoenlijke straten en net gemeubileerde woningen, waar alles spiegelt en glimt en in deze laatste mis schien niet het minste nog, zóó van nabij met de harde kant van het leven kennis gemaakt, dat het leed aldaar met get. pen te beschrijven is. Toch is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat men zich daar zóó gebonden voelt, dat men nim mer uit de benauwenis weg komt. Men voelt zich daar thuis of ook, men ziet geen anderen uitweg. Niettegenstaande de donkere vooruitzichten. Met blijdschap mag worden opgemerkt, dat in den laat- sten tijd proeven zijn genomen om uit de steden de werkkrachten naar het platte land te doen verhuizen en daar arbeid te geven, met gunstige resultaten. En b:' de beroepskeuze, én bij de plaats der woning welke men verkiest, dient du wel terdege rekening gehouden te wor den met de bestaande arbeidsgelegenhe den. Door alle standen, en onverschillig of de arbeid door de handen of het hoofd geschiedt. Waar echter bij de behandeling van dit onderwerp ook aan gedacht mag worden, het is, dat bij het verdienen van het loon rekening dient te worden ge houden met den tijd waarin niet meer KIMSWERD. Het 8-jarig zoontje van £4. P. v. S. alhier, geraakte onder het spelen met zijn makkers bij de wal neer in de vaart. Door het flinke optreden van U. F. die de knaap nog net in tijds met een put haak naar de wal wist te halen, kwam deze met een nat pak en de schrik vrij. Vereenigde Staten. Een hevige regenval, waardoor dijken en dammen zijn doorgebroken, heeft in de drie staten Vermont, Massachusetts en Cunnecticutt groote overstroomingen veroorzaakt. Vele menschenlevens gingen verforen, terwijl de materieele schade zeer belangrijk is. Volgens de laaste berichten zijn in Ver mont en Massachusetts nog 17 dammen doorgebroken en vreest men, dat de groote dam bij Holyoke aan de Connec- ticut-rivier eveneens zal bezwijken. Te Springfield, ’n belangrijke fabrieks stad aan dezelfde rivier, hebben, naar telegrammen aan de Crt. meiden, reeds 10.000 menschen hun huizen moeten ver laten. De verdere was van het water ver vult de bevolking met groote vrees. Bij de overstroomingen zijn in totaal reeds 123 menschen verdronken, terwijl de schade op 50.000.000 dollar wordt geraamd, waarvan in Massachusetts alleen 35.000.000 dollar. Hier zijn echter nog vele steden en dorpen van de wereld af gesneden, zoodat de volle omvang van de ramp nog niet vaststaat. Bruggen en we gen, spoorwegen, telefoon- en telegraaf lijnen, alsmede de eleotrische centrales zijn vernield of staan diep onder water. De Connecticut-rivier en alle zijrivie ren in Noordoost Vermont tot aan Zuid- Massachusetts hebben het omliggende land vele voeten diep onder water ge- MAKKUM, 3 Nov. Hedenavond hield de afd. „Makkum” van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders een openbare vergadering in de Teeken- school, waar als spreker optrad de heer H. H. Spoelstra van Leeuwarden, met het onderwerp „Een drievoudige strijd.” In 't eerste gedeelte zijner rede tracht te de spreker zijn standpunt (de noodza kelijke eisch van Chr. organisatie) er bij de aanwezigen in te werken, door de an ders georganiseerden, maar in te deelen bij de positief niet christelijken, en hen allen in het algemeen maar te achten, te staan aan de zijde der Sociaal Democra ten, waarmede een christelijk georgani seerde eigenlijk geen gemeenschap mocht hebben. Ten bewijze zijner bewe ring haalde spr. aan een uitspraak van den heer R. Stenhuis, voorzitter van het N.V.V., waarin deze gezegd (of geschre ven) had: Beter on- dan christelijk ge organiseerd, en ook aan de geschriften van Brautigam c.a. merkte spr. de on christelijkheid op van de anders-georga- nlseerden. Het tweede gedeelte van de rede der dat dit jaar voor de tiende maal kinderen waren uitgezonden. In 1917 werd een vijftal, in 1927 een vijftiental „bleekneus jes” uitgestuurd. Globaal genomen, waren de resultaten steeds bevredigend. Uit1 des penningmeesters beheer bleek, dat de inkomsten (met inbegrip batig saldo vorig jaar) bedroegen f 1204.85; de uitgaven f882.82; alzoo een voordeelig saldo van f322.03. Twee bestuursleden, de heeren Dr. S. Andela en D. Jorna, moesten periodiek aftreden. Zij werden herkozen. Aan ’t slot der vergadering die ma tig bezocht was sprak pastoor Du- dock elen opwekkend woord, met als doel: méér sympathie en medeleven voor de mooie vereeniging. Elke tijd heeft zijn eigen geneugten, doch ook zijn eigen zorgen. Dit geldt van heel den levenstijd. We spreken van de moeilijke kinderjaren, van den gevaarlij ken leeftijd der opgroeiende jeugd; van de bezwaren aan het gezinsleven verbon den; van de gebreken des ouderdoms. En hetzelfde wat gezegd wordt van het men- schelijk leven in zijn verschillende perio den, kan ook worden getuigd van de ver schillende tijden in het seizoen-leven. Als de Lente lacht met haar koesterende zon newarmte en hare streeling van geur en kleur, waarbij het leven van alle kanten uitbreekt, en opbruischt, heeft dat on- willekeuring invloed op den mensch, en gaat hij ook met nieuwen lust en kracht en levensenergie zich toeleggen op de taak die hem in het volle, rijke leven wacht. Als de zomer komt met haar rij pende vrucht waarin de vlijtige hand de bekroning van den arbeid mag zien, geeft dat aan het hart de streeling van vol daanheid en vergenoeging. Als de Herfst in aantocht is, en in de natuur de aftake ling plaats heeft, kan over eigen leven eveneens het gevoel van eenzaamheid en verlatenheid komen, omdat het merk des doods op al het vergankelijke staat inge drukt, en als de winter nadert met zijne verkilling en zijn duisternis, dan bestaat de mogelijkheid dat vooral door hen, wier eigen levensgang hiermede in over eenstemming is, het besef levendig wordt met al de gevolgen daaraan verbonden, dat ook de eigen levensnacht komt waar in niemand meer werken zal. Daar komt nog bij dat door de intrede van den rusttijd voor het natuurleven, vooral ten plattelande, voor velen de ge legenheid om te arbeiden minder wordt, terwijl de levenseischen en de levensnood terzelfder tijd klimt. De bezorgde vraag: „Wat zullen wij eten en drinken en waar mede ons kleeden”, klemt het meest in den barren wintertijd. Dan is het inkomen voor velen zoo schraal; dan zijn de ver diensten, Indien nog maar, zoo klein, en dan, er moet toch zoo veel wezen. Vooral in een gezin en vooral als de koude nijpt, en de donkerheid zoo vroeg intreedt. Ei genlijk moet men er zich over verbazen hoé me er nog komt en hoe de moge lijkheid nog bestaat voor velen om tel kens weer nieuwen levensmoed te grij pen. Met eerbiedige bewondering mag Duitschland. Naar de Dem. Ztg. dienst te Berlijn van welingelichte zijde verneemt, heeft de vermindering van het aantal bezettings troepen zijn beslag gekregen. De daarvoor aangewezen troepen zijn afgetrokken en de hergroepeering, die daarvan het g< plaats gehad. O’ hebben rond 10.000 man vreemde troe pen het Rijnland verlaten. gewerkt zal kunnen worden, ’t Is bekend dat er zelfs onder het redeloos gedierte een neiging bestaan kan om op te spa ren voor later. We denken aan de mieren die in den zomer hunne spijzen verga deren voor den winter en elk herinnert zich uit den oorlogstad nog de oorsprong van het woord „hamsteren”. Ook hier zou voor velen het woord gelden: „®a naar de mieren en wordt wijs.” Wat kan daar, vooral door de jonkheid roekeloos met het geld worden omgeworpen. Wat zou in menig gezin meer gespaard ku~- nen zijn. Hoe velen moeten zich niet be klagen dat zij in oneindig beteren doen zouden zijn geweest, wanneer voorheen niet zoo ondoordacht met het geld of de kracht of het vermogen was gespeeld. Wat wordt er menigmaal veel verspild aan allerlei onnutte, waardelooze dingen om maar niet te spreken van het vele, dat schade brengt aan lichaam en geest. Daar wordt geen overleg gepleegd. Daar wordt niet met de toekomst gerekend. Daar wordt niet weggelegd voor den dag des kwaads. Men leeft van de hand in den tand, en wie dan later leeft, die later zorgt. Of ook, men meent toch nooit ver der te kunnen komen. In doffe moede loosheid schikt men zich ia de omstan digheden en beseft de waarde en de macht niet van het kleine, waardoor voor elk de weg tot hooger en meer openstaat. We denken hier aan hetgeen wij onlangs lazen van de halve cent. Daar moet vol gens de raming aan ’s Rijks munt een ka pitaal van f468.000 In omloop zijn, en kel aan halve centen. D.w.z. dat drie eri negentig millioen zes honderd duizend halfjes in de circulatie zijn, doch waar zijn ze? Heel dat genoemde kapitaal wordt dus door de kleine, waardeloo ze halve centen gevormd, dofii wie heeft ze? Elk Nederlander zou zoo onge veer 20 halfjes in zijn bezit moeten heb ben, uitgezonderd dan de zuigelingen, maar nog eens: wie heeft ze? Ja, dat is juist het eigenaardigste; ze zijn er, en ze zijn er niet. Misschien dat een enkele uit aardigheid eenige opspaart, om ze later aan een liefdadig doel uit te geven, maar over het algemeen genomen kan gezegd, dat niemand daar acht op geeft. Toch heeft dat kleine zoo’n beteekenis, en zóó gaat het met Alles. Men probeere het maar eens om verrassende uitkomsten te krijgen. En nu nadert de wintertijd weer, en voor zeer velen beteekent dit misschien vermenigvuldigde kommer. Moge de le venslast niet te zwaar worden, en onder alle omstandigheden de hoop levendig op verademing. Straks wordt het, als de winterslaap voorbij is, weer Lente, en daarmede komt nieuw leven. En voor wie het weten mag en gelooven, staat boven het wisselen der tijden en de werkingen der natuur de leiding van den Almachtige, die de werelden schiep, en de sterren hun nen loop geeft, maar ook de bloemen des velds verzorgt, en de haren van ons hoofd heeft geteld. En wie zich aan deze Almacht toevertrouwt, komt nooit bedro gen uit. Frankrijk. Een nieuwe militaire organisatie is in Frankrijk in werking getreden. Zij heet de „Garde Républicaine Mobile”. Zij be staat uit twee legioenen, wier leden ge- recruteerd worden uit de gendarmerie. Haar taak is om de orde te bewaren en de rust te herstellen overal in het land, waar stakingen of demonstraties worden gehouden. De hoofdkwartieren zijn te Parijs en Tours; de legioenen zijn in 23 compagnieën verdeeld, die in 23 steden in Frankrijk gelegerd zijn. De beide kolo nels, die de legioenen commandeeren, zijn aan den minister van oorlog verantwoor ding schuldig, wat betreft de algemeene organisatie van het corps, maar zij staan onder het commando van de comman danten der legercorpsen in de districten waar zij gelegerd zijn. zet. In de dalen dezer rivieren liggen vele fabriekssteden, welke voor haar elecdri- schen stroom afhankelijk zijn van de wa terwerken langs de rivier. Als gevolg hiervan zijn bijna alle fabrieken en open bare middelen van verkeer in deze steden tot stilstand gebracht. De Passumpsie, een zijrivier van de Connecticut, heeft gisteren St. Johasbury overstroomd, waardoor meer dan 10.000.000 dollar schade is aangericht. Drie bruggen werden vernield en de spoorlijnen van de Canadian Pacific en andere maatschappijen zijnover grooten afstand vernield. De White River steeg in 12 uur tijds tien meter. In het dal van de Winoosty-rivier zijn 61 menschen verdronken. De( stad Waterbury werd door het plotseling bezwijken van een reservoir, dat boven de stad was gelegen, volko men vernietigd, terwijl Bolton eveneens zware schade heeft geledej. Het aantal dooden in deze twee steden tezamen be draagt, voor zoover thans bekend, reeds 52. De levensmiddelen zijn zeer schaarsch zoodat alle voorraden opgevorderd zijn en de bevolking op rantsoen is gesteld. De stad Lowel, waar een groote tex- tiel-industrie is gevestigd, staat meer dan 3 meter onder water. Tienduizend arbei ders zijn buiten bedrijf gesteld. Gelukkig dat thans het water dalende is. Rusland. Het executief Comité der Communis tische Internationale heeft ter gelegen heid van den tienden verjaardag der bolsjewistische revolutie een manifest uit gegeven, dat den „vooruitgang” van Sowjet-Rusland in de afgeloopen tien jaar boekstaaft en zegt dat het wereld- proletariaat de Unie van Sowjets en de Chineesche revolutie moet verdedigen in het onheilspellend uur van den naderen den oorlog. t Zondag speelden de Black-Boys van Sneek en C. A. B. I alhier, den return- wedstrijd op het Sportterrein. Black-Boys profiteert het eerst van het windvoordeel, zit al spoedig voor het C. A. B.-doel en weet met een schot in de rechterbenedenhoek de leiding te ne men. De C. A. B.-ers ondernemen ook eenige pittige aanvallen, waarbij v. d. Hauw verschillende Black-Boys spelers pas seert en met een hard schot, wat den kee per te machtig bleek, gelijk maakt. 11. Dan is het spoedig rusten. Na de rust, nu C. A. B. den wind mee heeft, moet Black-Boys alle zeilen bij zetten om doelpunten te voorkomen, daar C. A. B. menige aanval onderneemt. Ook doen de Black-Boys eenige vlugge aan vallen, maar de verdediging geeft ook hier niet feuis. Dan krijgt Black-Boys ’n corner te nemen, welke ook niets ople vert. Bij een aanval van C. A. B. ontstaat een scrimmage voor het Black-Boys-doel, waarbij de keeper de situatie weet te red den door de bal het veld in te trappen. De druk op het doel houdt echter aan, zoodat een paar corners het gevolg zijn, welke door Huisman en Rooda achter worden geschoten. Dan kondigt scheidsrechter Zandstra, welke den wedstrijd leidde, die in ver trouwde handen was, spoedig het einde aan en zijn de puntjes broederlijk ge deeld. Het terrein was te glad, wat zijn in vloed op het spel niet miste. Er was een flink aantal toeschouwers aanwezig. ARUM, 6 Nov. Bij de verkiezing voor verschillende functies in de beheers- colleges der Ned. Herv. gemeente te Arum werden herkozen als kerkvoogd de heer P. Y. Faber, als notabelen de heeren J. Yntema, A. Heslinga en A. Kamstra en als lid der bewaarschool-commissie Mevr. H. Gros-Havinga. Als stabel wer den gekoftn in de vacature A. Rauwerda de heer Faber en in de vacature H. H. Baudet, de heer R. Bruinsma, terwijl Mevr. D: Faber-Bakker werd benoemd als lid der Bewaarschool-commissie in de vacature Mevr. L. Baudet-Mellema. waarin opgenomen AKKER'* Voorde Borst In doozen van 25 K.G GOEDKOOP en BEST! „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. DE JONG s NIEUWSBLAD i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. SPECIAAL BEREID (J1T DE FIJNSTE INGREDIËNTEN DAAROM VERFRISSCHEND OPWEKKEND (OOK IN ROLLEN) VAN 3, 5 OF 10 CT. (wrmo CECEPOHFJOÏD) HAARWASCHM1DDEL VEUKLD09 TEERZEEPPREPARAAT VERKRIJGBAAR inFLESSCHEN VAN VERSCHILLENDE GROOTTE» ATOOEND HiDDCX* 11008» TARSAVON COMPANY-HAARLEM F Als andere middelen ge faald hebben Uw Asth- ma-aanvallen minder benauwd en niet zoo veelvuldig te maken, wend U dan In ver trouwen tot het middel, waarop nog zelden te vergeefs een beroep is gedaan bil ziekten der luchtwegen i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1