De Bolswardsche Courant en Westergoo G.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER Extra moois in: P. O. v. d. KLEI D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18 - SNEEK PEPERMUNT DANKBAARHEID. Stadsnieuws. BUITENLAND. qi Woensdag 16 November 1927 No. 73 22^ Jaargang A IDRAIS^AyanVALKEHBURG'S' >^EEUWARDgV MEDICINALE Parfumerie Joyzelly, Haarlem. daarover onderhandelingen gaande. Opwekkend en verfriescbead Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 2 ct. Buitenland 4 ct. gebod, zonder zich om de uitkomst te bekommeren. Eigenlijk is dit laatste, het wAre. Dan laat men zich óók door de teleurstellin gen niet ontmoedigen. Dan wordt men óók niet gekrenkt, door miskenning, of verwaarloozing, of veronachtzaming, ot bij passeering. Dan kunnen wij met een glimlach, zwijgend zien, dat de hand die moest zegenen, gaat wonden, en dat de mond, die moest prijzen, gaat vloeken, en wij zullen als de gelegene tijd dóér is, zelf kolen vuurs op de hoofden on er vijanden kunnen hopen. O, neen, zwijg maar stil, dat is niet gemakkelijk. Maar voor wie dit leerde te doen, omdat hij zoo diep weet dat ook hem persoonlijk barmhartigheid moest geschieden, is het wel heerlijk en geeft het een wonderlijken vrede, ’t Is de zoet ste wraak voor een onverdiende daad, die in het eind wellicht nog heerlijke vruchten afwerpt. En zeker niet is tevergeefs gedaan, omdat er is eene vergeldende gerechtig heid. sche bladen de volgende bijzonderhes den: De eerste ophaalbak was boven aan gekomen met 24 mijnwerkers, toen de man, die den dienst van den ophaalbak had, bemerkte dat de remmen niet werk ten. Op hetzelfde oogenblik ging de kooi de klampen voorbij, welke haar moeten tegenhouden en sloeg om, de ongelukkige mijnwerkers tegen de wan den van den schacht werpend. Vier mijnwerkers waren onmiddellijk dood, negentien anderen kregen min of meer ernstige verwondingen, terjvijl er twee vermist worden. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer '0 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontrêle. t Zondag j.l. speelden alhier, onder begunstiging van ideaal voetbalweer, L. S. C. Ill van Sneek en C. A. B. I alhier, een voetbalwedstrijd, waarin C. A. B. zich van zijn goede zijde heeft laten zien, door met niet minder dan 92 te win nen. Over den wedstrijd het volgende: C. A. B. trapt af en gaat mooi combi- neerend ten aanval en oefent steeds druk uit op het L. S. C.-doel, waarbij Hulsman Daar is niets wat ons misschien smar telijker aandoet dan de ervaring, dat onze goede bedoelingen of daden zoo spoedig vergeten zijn of zoo weinig op prijs Worden gesteld; 't Spreekwoord „Ondank is ’s werelds loon”, wordt voor en na door elk wel eens als waarheid er varen en willicht is er niet één van die gezegden, welke zóó menigmaal vóór in den mond ligt als dit. Natuurlijk wordt met dat woord „wereld” dan bedoelt, de menschenmassa rondom ons, waartoe wij zelf óók behooren, doch waarbij wij in elk geval op dat oogenblik ons uit schakelen. De zaak was namelijk deze. Wij hadden ons belangeloos voor iets of voor iemand ingespannen en daaraan onze krachten gewijd, of daarvoor onze offers gebracht, ’t Was wellicht niet ge- makkelijk gevallen. We hadden er heel wat om moeten hooren, en neel wat voor moeten doen, misschien wel heel wat voor moeten laten en ontberen dat ons zelf ook heel goed te pas kon komen, maar uit liefde gaven wij dat alles en deden wij dit alles, voor de zaak die wij vóór stonden, voor den persoon dien wij daarmede dienden, ’t Kan zijn dat dit alles te zamen uit reine motieven ging, zonder eenige nevenbedoeling, louter als uiting van hartelijke toegenegenheid of voortvloeiend uif het idieële beginsel dat men een ander moet liefhebben als zich zelven en omdat het zaliger te geven is dan te ontvangen. Omdat het geven en het „zich zelve geven” zoo wonderlijk gelukkig maakt, en het hart van een mensch zulk een diepen vrede geeft. Daar kwam nog bij dat er van alle kanten zooveel gelegenheid was om zijn zelf verloochenende en zelfopofferende liefde kwijt te worden. In een wereld vol leed en kommer, te midden van een geslacht, zóó arm en hulpbehoevend, waar zoo tal loos velen telkens kennismaken met den harden, ruwen kant van het leven, en het niet aan de noodige stooten en schop pen en slagen, ontbreekt. Wat zijn daar een tranen te drogen en een wonden te balsemen, en een moedeloozen op te rich ten, en een verdwaalden terecht te bren gen, en in één woord een ellendigen te helpen. Neen, neen, deze hulpverleening bepaald zich niet enkel tot het lenigen van armoede, het geven van brood aan den hongerige, of een kleed aan den verkleumde. Daar is een oneindig breeder arbeidsveld voor wie met innerlijke barm hartigheid bewogen, uit wil gaan om te trachten iets van ’s levens bitterheden waarin opgenotnen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Maar nu is de mogelijkheid niet uitge sloten dat juist in dezen weg vele teleur stellingen worden opgedaan. Wie meenen mocht voor dezen arbeid hier te zullen worden gelauwerd, en niets dan blijde gezichten en dankbare harten en woor den van lof te zullen ontvangen, die komt bedrogen uit. Nergens meer dan hier worden smartelijke ervaringen opgedaan, die te smartelijker en dieper zullen zijn, naarmate zulk een loon verwacht wordt, ’t Kan zijn dat de toegestoken hand ruw wordt afgewezen. De mogelijkheid bestaat dat achter de meest belangelooze hulpverleening, lage bedoelingen worden gezocht. En dat een bewezen weldaad, spoedig vergeten wordt, en met ondank beloond. Wat? Ge zoudt denken dat uw naam op aller lippen komt te zweven vanwege uwe zelfopoffering en zelfver loochening? Dat uwe eer daardoor zal worden verhoogd en de loftrompet ge stoken over uwe daden? We zeggen niet dat dit nimmer gebeurt. We zeggen óók niet dat alle beweldadigden hunne on dankbaarheid openbaren. We zeggen dus óók niet dat nimmer een blijk van waardeering geschonken en ontvangen werd, hetwelk als bemoediging in dezen weg voort doet gaan. Daar kunnen soms lustrums gevierd worden, waarbij de lof met kwistige hand wordt rondgestrooid, en allerwege bloemengeur tegenwaait en dergelijke ervaringen kunnen goed doen, alléén men zette er het hart niet op. Soms zijn zij zóó verraderlijk, die buitengewo ne uitingen van vreugdebetoon en per- soonsvereering of werkwaardeering. Zoo lichtelijk is onder al dat groen een slang verborgen en zij weten wel wat zij doen die na langen arbeid of trouwen dienst tijd liefst stil en ongemerkt de herden king daarvan voorbij doen gaan, omdat de nasmaak van zoo menig jubeljaar, wrang en bitter was. Daarom is het goed hierbij twee din gen in herinnering te houden. Het eerste is dit, dat wij zonder het misschien zelf te weten, in anderer oog eveneens tot die ondankbaren behooren. Omdat óók wij Teleurgesteld hebben in de hoog gespan nen verwachtingen die men van ons koes terde, en niet gaven wat men had ver wacht Omdat wij vergeten hebben; of om dat wij kortzichtig zijn; of omdat wij niet waardeerden; of omdat wij in ons zullen te kort schoten; of omdat iets anders ons beletten ging, uiting te geven aan wat wij ons hadden voorgenomen. Daar om, als wij de staf gaan breken, over anderer ondankbaarheid, hebben wij toe te zien, daarmede ons zelf niet te verpor- deelen. ’t Kan zijn dat óók wij wel eens onnoodig hebben gekwetst, en pijn ge daan en teleurgesteld. En dan het tweede, hetwelk hierbij in herinnering dient gebracht, het is, dat wij nimmer om loon het werk der liefde moeten verrichten. Wie dat doet, heeft reeds zijn loon weg. Wie het dóór om te doen is, kan zich vast voorbereiden op fiasco. Zijn niet de besten en de edelsten en de voortreffelijksten van ons geslacht, die zich geheel gaven, in deze wereld bespot, en verguist en tenslotte uitgestoo- ten? Heeft niet elk land, en elke tijd zijn martelaren, door tijdgenooten niet ge waardeerd, vaak eerst door het nage slacht verstaan en begrepen? Is de weg van zelfverloochening niet tevens de weg van zelfverliezing en voert deze laatste niet in den dood? Maar wie hiermede rekening houdt, wordt niet te zeer ontmoedigd, wanneer geen dankbaarheid wordt ondervonden voor bewezen diensten. Daar is óók een wéldoen, zonder om te zien. Daar is ook een mogelijkheid om alleen te rekenen met de plicht, zonder te vragen naar den uitslag. Daar kan ook zijn een zien in het de leiding wist te nemen. Dan maakt L. S. C. gelijk. Uit een scrimmage voor het doel van L. S. C. weet Wiersma de leiding te heroveren voor C. A. B., welke niet weer wordt afgestaan. L. S. C. speelt ook een goed open spel, maar de voorhoede weet de kansen niet te benutten. Vervolgens weet v. d. Hauw met een mooi doelpunt de score te ver- hoogen, wat Doesburg herhaalt. L. S. C. verkleint dan nog de achterstand, waarna de rust intrad. Na de thee is de voorhoede van C. A. B. nog productiever en weet de score op te voeren tot 92, resp. door Huisman 2, Doesburg 2 en 1 uit een scrimmage voor het doel. De L. S. C.-voorhoede bracht er na de rust niet veel meer van terecht, de enkele aanvallen werden door de verde diging gemakkelijk afgeslagen. Als de scheidsrechter inrukken fluit, heeft C. A. B. verdiend gewonnen. Een groot aantal belangstellenden woonde dezen aardig gespeelden wed strijd bij. i Kussens Kussen Overtrekken Kussen Kleedjes 1 Thee Mutsen Thee Kleeden j 1 Japansch en Hongaarsch BORDUURWERK APPELMARKT. Q Verschijnt Di'sdags- Vrijdagsavonds. Speciaal Adres voor Breukbanden, Buikgordels en Kunstledematen. Sint Maarten. Ter viering van den Sint Maartensdag bewoog zich Vrijdagavond een groote schare kleine kleuters, de meesten onder geleide der ouders, met hunne gekleurde lampions, waarin een brandend kaarsje, langs de Groote Markt en Appelmarkt, onder het zingen van het bekende versje: „Suntene Marten keugeltsje.” Deze rondegang is voor de kleintjes telken jare een waar genoegen, terwijl het een alleraardigst schouwspel is al die gekleurde lichtjes te zien weerspie gelen in het water. De „groote” kinderen, die het door allerlei vuurtjes te stoken het de politie vaak moeilijk maken, raden wij in hun eigen belang aan, zich in het vervolg te bepalen tot rustig toezien naar het genot der kleintjes en dezen niet langer hinder lijk te zijn of lastig te vallen. te verzoeten, en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat dit veld gevonden wordt op eene plaats waar de buitenwereld het niet vermoedt. Omdat in de stilte en in Üe diepte en in het verborgene het meest geleden wordt. Lichamelijk leed, maar óók geestelijke smart waar men menig maal zoo moeilijk bij kan ktmen, omdat zij zoo diep zit ’t Kan zijn dat daar gekrenkte liefde of geschonden recht, of vertrapte eer, of onverdiende miskenning dient te hulp ge komen of hersteld, ’t Kan zijn dat onbe- schermden, vereenzaamden, onbegre penen moeten opgebeurd en gesteund, ’t Kan zijn dat men door één enkel woord, één enkele handdruk, ééne vriendelijke daad, in iemands leven zonneschijn brengt waardoor weer nieuwen levens moed verkregenwordt, en gelukkig de mensch, die in zich de begeerte heeft om tot deze allen uit te gaan en naar ver mogen te doen wat de hand vindt om te doen. Met wijsheid en verstand en over leg. Naar den eisch van het oogenblik en den drang der omstandigheden. Overeen komstig plicht en geweten. Frankrijk. Een delegatie van bewoners uit de Vendée heeft te Parijs haar opwachting gemaakt bij Clemenceau om hem met zijn 86sten verjaardag geluk te wen- schen. De datum van den verjaardag was feitelijk reeds verleden week, doch de Vendeeërs hadden hun bezoek met op zet op den wapenstilst.ndsdag gezet om dan den „Père de la Victoire” te kunnen huldigen. Clemenceau was zeer geroerd door de huldebetuiging, doch zeide geen woord van eenige politieke beteekenis. Ook het verzoek zijn meening te zeggen over het congres der oorlogsslachtoffers te Versailles wees hij van de hand. Cle menceau zeide slechts: „Ik heb mijzelf in een toren van stilzwijgen opgesloten en den sleutel verstopt zoodat niemand hem vinden kan. Ik wil niet in het poli tieke leven terugkeeren. Misschien komt rtog eens het oogenblik, waarop ik iets te zeggen zal hebben, maar dat oogen blik zal ik zelf kiezen.” Tevens heeft ter gelegenheid van den Wapenstilstandsdag de officieele inwij ding, in het bosch van Compiègne, plaats gehad van het salonrijtuig, waar in maarschalk Foch en Erzberger in November 1918 over de wapenstil standsvoorwaarden hebben onderhan deld. Men herinnert zich dat de wagen geruimen tijd op de binnenplaats van de Invalides te Parijs heeft gestaan, doch daar zoo zeer aan weer en wind was blootgesteld, dat hij in verval ge raakte. Hij is toen weer naar Réthondes, in het bosch van Compiègnes terugge bracht, waar een speciale loods is ge bouwd als onderdak. Duitschland. De uitsluiting in de tabak- en siga- ren-industrie die Maandag begonnen is, omvat in het geheel circa 130.000 man. In de geheele West-Duitsche kanaal- scheepvaart is Maandagmorgen de al- gemeene werkstaking geproclameerd. In ale kanaalhavens als Dortmund, Rheine, Hannover, Munster, Osnabrück, Emden enz. liggen alle schepen stil. De oorzaak van de staking is het afwijzen van een looneisch. Uit Bochum wordt gemeld, dat de Deutsche Verkehrbund heeft besloten, teneinde het omleiden van het goederen transport uit Rotterdam naar Duitsch land te verhinderen, alle Rijnschepen, welke dergelijke vrachten vervoeren, in de staking te betrekken. Met de Nederlandsche organisatie van Rijnschippers, den Centralen Bond, zijn België. Volgens de laatste berichten is het ongeluk, dat de vorige week in de ko lenmijn Ougrée Marikaye te Renary bij Luik plaats greep, ernstiger dan de eer- ste berichten deden vermoeden. Het aantal dooden is thans zes, ter wijl men vreest dat de zwaar gewonden niet allen in leven zullen blijven. Omtrent het ongeluk geven de Belgi- Vereenigde Staten. Te New-York hebben naar we in het „Hbl.” lezen, vijf boeven een streek uit gehaald, die sterk aan een avontuur van Tijl Uilenspiegel herinnert. Zij zijn Woensdagnacht het heiligdom van een Italiaansche club binnengedrongen, waar zij twintig leden, die aanwezig waren, in totaal een achthonderd dollars afhandig maakten, en hen daarna dwongen, hun kousen uit te trekken. De slachtoffers deden een beroep op het medelijden van de boeven door er op te wijzen, dat het buiten zoo koud was, doch zij bleven zoo hard als staal, zoo dat de club-leden netjes hun schoenen moesten ontveteren en uittrekken en ver volgens hun kousen uittrekken. De ban dieten plaatsten de kousen stuk voor stuk op een hoop in het midden van den vloer en draaiden het heele zaakje ten slotte tot een machtigen Gordiaanschen knoop. De oolijke boeven poetsten daarr op de plaat, met de vriendelijke waar schuwing: „Past maar op, dat jelui geen kou vat”. Toen een poosje later de ge waarschuwde politie ten tooneele ver scheen, vond zij'twintig nijdige club leden, pogend hun kousen uit den Gor diaanschen knoop te ontwarren. Zooals men zich herinnert, heeft Tijl Uilenspiegel een soortgelijke aardigheid uitgehaald met de schoenen van een aantal goedgeloovige lieden, die hem wilde zien ronddansen, maar hun schoe nen in een onontwarbaren kluwen terug kregen. Te Chicago werden bij een brand in een deftig pension acht vrouwen en kin deren gedood. De vlammen drongen door den liftkoker naar boven en sloten de gasten op de derde verdieping als in een val op. LEKKER De Bazar van de Kaatsvereeniging „Bolsward" We namen heden nog even een kijkje in de Doelezaal, waar de commissie, bijgestaan door een schare welwillende dames, druk bezig was de laatste hand te leggen aan de voorbereidende werk zaamheden verbonden aan de totstand koming van alles wat met den te houden Bazar van de kaatsvereeniging „Bols ward” in verband staat en waar de ver schillende standhouders hun exposities in gereedheid brachten. Door het aanbrengen van groen en vlaggen heeft de zaal een feestelijk aan zien verkregen. Het tooneel is herscha pen in een theesalon, waar thee en kof fie wordt geschonken, welke de com missie gratis is verstrekt door de Firma Van der Plaats, alhier. Met de vele geschenken, die voor de zen Bazar zijn ingekomen en waarvan in ons blad al eenige weken aaneen mel ding werd gemaakt, is de commissie bijzonder ingenomen. Ook de hier ter stede gevestigde muziekvereenigingen verleenen hunne medewerking. De volgende firma’s exposeeren in dezen Bazar: KI. Oosterbaan, chocola dewerken; De Nieuwe Bazar, lampen, zeepen, enz.; D. Bangma, v.h. Firma Mulder, speelgoederen; F. Vogelzang, rietwerk; R. F. de Boer, Workum, aar- dewerk; H. Bosma, visch en fruit. Ook de Bazarcommissie zelf expo seert met eenige stands. In een dezer zijn de vele prachtige prijzen voor de verloting tentoongesteld. Zij, die log een lot wenschen, dienen zich te haas ten, daar de voorraad loten bijna is uit verkocht. De overige stands der com missie zullen worden benut voor den verkoop van schilderstukken, sigaren, kruidenierswaren, handwerken en huis houdelijke artikelen. Verder ontbreekt het bij dezen Bazar niet aan de noodige attracties. Hiervoor zijn aanwezig: schiettent, blikgooierij, touwtrekkerij; twee sjoelbakken en ke gelspel. Voor het bekende „stap op en laat je wegen” is een flinke bascule ge plaatst. De origineele „grabbelton” ont breekt natuurlijk ook niet op het appèl, terwijl als iets geheel nieuws het „kaarsaansteken” genoemd dient te I worden. Ieder bezoeker van den Bazar zal te gen een kleine vergoeding mogen raden naar den naam van een meisjes- en dien van een jongenspop en heeft daardoor kans een der prachtige poppen te win- nen. Vermoedelijk ontvangt ieder 100e bezoeker een cadeau en zal aan ieder 500e bezoeker een extra-cadeau worden uitgereikt. Door de Firma J. B. v. d. Oever en Zonen, alhier, is een fraaie schilderij’ 1 aangeboden, dat wordt geschonken aan diegene, welke zoo gelukkig is de 1000e 1 bezoeker van dezen Bazar te zijn. De officieele opening is bepaald op heden (Dinsdag)middag 4 uur en zal geschieden door den eere-voorzitter der 1 Kaatsvereeniging „Bolsward”, den Ed. Achtb. heer S. J. Praamsma, burge- 1 meester onzer stad. Dien avond zal van 47 uur door het muziekkorps „Hollandia” en van 811 uur door het Stedelijk Muziek korps een concert worden gegeven. Woensdagmiddag piano- en vioolmu- ziek en ’s avonds van 811 uur concert door het muziekkorps „Hollandia”. Donderdamiddag van 27 uur piano en vioolmuziek en ’s avonds concert door het strijkorkest „Andante”. Wij hopen van harte, dat de te hou den Bazar voor de kaatsvereeniging „Bolsward” een mooi financieel resul- i taat moge opleveren. in doozenvan 25 KG GOEDKOOP n BESTI „lóenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA DE JONG s NIEUWSBLAD en Leesjjeld fr. p p. per half jaar f 1.50 Buiten ''e provincie f 2 riinfcf 15 ct. Voor het Buitenland 17.- per jaa Leesgeld per looper 4ti ct. n. kwartaal. SPECIAAL BEREID UIT DE FIJNSTE INGREDIËNTEN DAAROM VERFR1SSCHEND OPWEKKEND (OOK IN ROLLEN) VAN 3, 5 OF 10 CT.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1