si.nicoiaas cadeau» P. 0. v. d. KLEI LG. iren Si. mcoiaascadeaux koopt U het voordeeligst in het Goud- en Zilvermagazijn van C.V.S. YEEKOEKJES MET SUIKER De Bolswardsche Courant en Westergoo iee IA D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18 - SNEEK VREDE* ga, BUITENLAND. Stadsnieuws. No. 75 PUROL NG W. GORTER 22= Jaargang Woensdag 23 November 1927 en A •LEEUWARDEN >ond. sr ons, JS i i In eiken prijs iets moois, bij Gesprongen Handen [DRAISIflAvAN-W.KEriBURG'S EVERTRAATI Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 2 ct. Buitenland 4 ct. Het Briteche Rijk. Het opzienbarend bericht, dat de ge zondheidstoestand van Ramsay MacDo nald zoozeer verminderd was, dat hem aangeraden werd voor langen tijd naar het buitenland te gaan, hetgeen groote opschudding onder zijn aanhangers heeft verwekt, blijkt zeer overdreven te zijn. MacDonald is na zijn in Amerika opge dane ongesteldheid weliswaar nog niet ten volle hersteld, maar hij doet al het mogelijke om zich niet te overwerken of zijn gezondheid te schaden. De president der gasmaatschappij te Pittsburg, welke de eigenares was van den gashouder, die den 14en November 1.1. is ontploft, heeft medegedeeld, dat de maatschappij alle eischen tot schadever goeding zal inwilligen wegens-de geleden schade, die voorloopig op een millioen pd. str. wordt geschat. Adverte n tien per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. -f Een 21-jarig jongmeisje uit het dorpje Ottergem, had, zoo vertelt „De Schelde”, haar boerendorp verlaten om zich te Pa rijs te vestigen, waar ze goede sier maak te en in groote hotels haar intrek nam. Ze liet zich gravin Van der Marq noemen en wist zich bonten mantels, kleederen, linnengoed te verschaffen, zonder te be talen. Zoo had ze talrijke handelaars voor 150.000 fr. opgelicht. De valsche gravin was toen naar Brussel gekomen en af gestapt in een hotel der rue Royale. Ook hier speelde de boerenmeid de groote dame en had reeds eenige slacht offers gemaakt, toen de bom barstte. De politie hgeft haar ingerekend. 5e- iuitje te- echt; ar- ijden eel echt. MacDonald heeft zelf verklaard dat hij er niet aan kon denken bij den huidigen politieken toestand het land te verlaten. Hij zal het Lagerhuis blijven bezoeken, maar hij zal zich in acht nemen. Mocht hij werkelijk zijn ontslag als lei der moeten nemen, dan zou het leider schap van de Arbeiderspartij automatisch overgaan op den tegenwoordigen onder voorzitter der partij, Clynes, die reeds gedurende de afwezigheid van MacDo nald in Amerika de leiding overnam. Bin nen enkele weken worden de bestuurs verkiezingen in de arbeiderspartij gehou den en tenzij MacDonald formeel be dankt, zal hij stellig worden herkozen. In het onwaarschijnlijke geval dat hij bedankt, zijn naast Clynes nog candidaat voor het leiderschap: Thomas, Snowden en Arthur Henderson. Thans kan definitief worden gemeld, dat de regeering het bouwen van twee der drie kruisers, die op het program voor het volgend jaar stonden, heeft op gegeven en dus niet heeft uitgesteld. Dit beteekent een besparing van vier milli oen pond over drie jaar verdeeld en een belangrijk bedrag voor het onderhoud van deze kruisers. Medegedeeld wordt dat achter dit be sluit de bedoeling zit, geen kruisers meer van tienduizend ton op stapel te zetten, zoolang wereldinvloeden aan het werk zijn in de richting van beperking van de vlootbewapeningen. De twee mannen, die de vorige week te Londen onder beschuldiging van spion- nage zijn gearresteerd en thans verhoord, zijn de vier-en-twintig-jarige Duitscher, Georg Hansen, en de negen-en-twintig- jarige Engelschman Wilfred Macartney, die eerst een lersch-Amerikaan werd ge noemd. De eenige formaliteit, welke tot he den verricht werd, was het uitbrengen van rapport door de detectives over de arrestatie der beschuldigden. Op beiden werden documenten gevonden, en ook in hun woningen werden papieren in be slag genomen. Op de vraag van de verdediging of er eenig geschrift gevonden was, dat van dienst zou kunnen zijn voor een vijande lijk land, antwoordden de detectives, dat dit ónmogelijk reeds thans kon worden gezegd. Er waren onder meer adressen van personen in Duitschland en Neder land bij. België. De bladen bevatten berichten over een te verwachten ministercrisis naar aanlei ding van het voorstel om den diensttijd op zes maanden te brengen, dat waar schijnlijk spoedig in het parlement zal worden behandeld. Van socialistische zijde verneemt men, dat niet de sociaal-democraten een crisis zullen uitlokken. De socialistische minis ters wenschen de kat uit den boom te kijken. ERTS tot fa- APPELMARKT. r uit, mt kan; de 3 op lik pan. TARSAVON .sward ize peren j r. ard Duitschland. Gedurende de laatste dagen der vorige week is het den autoriteiten te Frankfort am Main gelukt twaalf kisten met ver- valschte bolsjewistische tsjernowetzen te ontdekken, die door een kleine drukkerij in opdracht van een Georgiër waren ver vaardigd. Bij deze vervalschingen ging het om stukken van één, twee, vijf en tien tsjerno-wetzen, door de Sovjets uit gegeven. De Georgiër, die in het leger van kolonel Awalow had gediend, was na de ontbinding daarvan naar Londen, Madrid en Parijs gekomen, waar zich een groep van Georgiërs bevindt, die zich „Nationale Georgiërs Regeering” noemt. De Georgische vrijheidsbeweging zou met de vervalschingen, die niet slechts in Duitschland, maar ook in Hongarije en Frankrijk werden verricht, worden ge financierd. Te München werd een in juridische kringen aldaar bekende dr. Weber gear resteerd, die den Georgiër bij de Frank- forter drukkerij Boehle aanbeval voor het uitgeven van anti-bolsjewistische brochures. Boehle beweert zich er niet van bewust te zijn dat zich in de kisten vervalschte Russische bankbiljetten be vonden. Behalve deze drie personen werden tot dusver nog zeven anderen in hechtenis genomen. De autoriteiten te Parijs, Lon den en Boedapest werden van een en an der op de hoogte gesteld. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. P- p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het’Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Vereenigde Staten. Uit New-York wordt gemeld, dat een storm uit het Westen, die op sommige plaatsen de kracht van een cycloon be reikte, op zijn weg minstens dertien doo- den en een spoor van vernielde steden en dorpen achterliet, van Washington af tot aan de Canadeesche grens en van Chicago tot New York. Hevige rukwinden en de neerstroomen- de regen veroorzaakten een schade, die op een millioen dollars wordt geschat, doodde een persoon te Washington en bracht de bedreiging van nieuwe over- stroomingen voor de Nieuw-Engeland staten. Later werden de staat New York en sommige gedeelten van Penn- sylvanië met ongekende hevigheid geteis terd. De stad New York kwam er met be- trekkelijk weinig schade af, niettegen staande toch de hevige regen herhaalde lijk onderbrekingen van het verkeer bracht. Italië. De vorige week hebben te Rome op nieuw anti-Zuid-Slavische demonstraties plaats gehad. Ongeveer tweeduizend stu denten demonstreerden te Rome als pro test tegen de anti-ltaliaansche demon straties, welke in Zuid-Slavië hebben plaats gehad. Met de Dalmatische vlag trokken de studenten naar het graf van den Onbekenden Soldaat, waar, na een minuut stilte, de leider, van de groep vroeg: „Zweert gij altijd dén wil van den Duce te zullen volgen?”, waarop de stu denten als uit één mond antwoordden: „Ja”. Voordat de studenten naar de univer- siteit terugkeerden, marcheerden zij naar het hoofdkantoor van de fascistische par tij, waar zij een saluut brachten aan den secretaris-generaal. Dergelijk* demonstraties hebben plaats p. om Slijpinrichting voor Scharen, Messen, Scheermessen en Haarmachines. Alle menschen. De kleinen en de grooten de armen en de rijken, de vergetenen zon der naam en de machtigen, omdat allen dit noodig hebben te weten. En men or ganiseert kinderoptochten met vredes- lampjes. En men belegt meetings en sa menkomsten, waar in woord en lied de vredesgedachte gelauwerd en de oorlog gevloekt wordt. En men richt Vredes- bonden op, en houdt vredesconferenties en spreekt nergens meer over dan over vréde. De schoone slaapster is ontwaakt! En wij zeggen: Gelukkig! Spreek d.~ar maar van, en zing daar maar van en maak daar maar propaganda voor, in allerlei kringen, onder beider geslacht, alléénVergeet alleen maar niet, dat alle wa^rachtige, blijvende vrede, gefun deerd moet zijn in het verloochenen van zich zelven, en het weten brengen van offers. Wie dit niet verstaat, heeft zóó maar oorlog. In zijn eigen leven, in zijn huis, in zijn zaak, in zijn naaste omgeving, in de wereld waarin hij zich beweegt... Omdat voorloopig allen hier nog niet van doordrongen zullen zijn, zal de ge droomde wereldvrede ook niet aanstonds komen. Omdat elk mensch in den diepen grond een liefhebber van zich zelven is, heeft hier op aarde niet één het eeuwig vrederijk te verwachten. En omdat er zoovele onzalige machten werken, zal het oorlog blijven. Maar wat noodig is? Dat altijd al weer aan, onverdroten en onvermoeid gepredikt wordt, dat de oor log maar niet is een plotseling opko mend verschijnsel, zooals bijv, een don derbui of een typhoon ongedacht en on verwacht over een landschap komt om te verdelgen en te verwoesten, maar veel eer een zich langzaam ontwikkelend pro ces, waarvan de oorlog de uitbarsting, de openbaring, de uitbreking is. Niet enkel veroorzaakt door dezen of dien, maar veeleer eind-resultaat van een samen loop van allerlei omstandigheden. En alléén te voorkomen wanneer in massa verstaan wordt, dat het geheim van ei ken, waarachtigen vrede, gelegen Is in de overgave van har4 en leven. Wie hier van iets heeft verstaan, bij dien is het innerlijk vrede, waar de stor men van het leven niet kunnen bij ko men. En déér is het altijd goed. weldadigen invloed voor hoofd en hart, voor huis en hof, klinkt allerwege de krijgsklaroen en het wapengekletter. Hier staan wij schijnbaar voor een zielkundig raadsel. Het tweede tiental jaren der 20e eeuw is met bloedige letters in de historie der Europeesche volken geboekstaafd. Heel de wereld heeft gesidderd van het dreunen der kanonnen en het kreunen der gewonden, en het gekrijt der rouwdra- genden wier uitgesnikte smart als een wanhoopskreet opklonk ten hemel, ’t Is een tijd geweest om nooit te vergeten. Bloed, en vuur en rookdamp van alle kanten. Duizenden lijken als afval op een hoop gebracht om met brandbare stof fen te vernietigen, teneinde infectie te voorkomen, of in één massaal graf be graven, het groote, wijde graf van den onbekenden soldaat. Millioenen voor al tijd aan de hunnen ontro.ofd en andere millioenen voor hun geheeie leven als oorlogswrakken getuigend tegen den gru wel der verwoesting. Al de gruwelen en misdaden die uit dierlijke hartstochten kunnen voortkomen in den mensch ont ketend en heel de samenleving tot in lengte van jaren daardoor verpest. Ge vangenissen en gestichten voor geestes- kranken, en kolonies voor bedelaars en landloopers en tehuizen voor dakloozen of gevallenen boordevol, en daarentegen moe|zamen arbeid om te brengen op hooger trap van beschaving en ontwik keling en veredeling voor jaren hopeloos vernield!... Wie, die dit alles wil tegenspreken? Hier is een eenheid van beschouwing en gedachte, die als een duizendstemmig koor aangeheven, den oorlog zal gaan vloeken en waarbij niet een achterblijft om mede in te stemmen. Vandaar dat het scheen alsof de wereld herademde, toen na die bange oorlogs jaren op den Hen November 1918 in een spoorwegcoupé buiten Versailles, de vrede geteekend werd, althans voorloo pig aan het bloedvergieten een einde kwam. Toch viel het ons toen op hoe weinig luidruchtig de vreugde over dit wereld- feit was, en hoe de groote massa er stil zwijgend kennis van nam. Een enkele die de vlag uitstak, opgetogen over deze eerste wijze daad der groote mogendhe den, na zooveel verdwazing, maar de menigte keek naar die vlag alsof zij zeg gen wilden: „Wat beteekent dat!” Had de oorlog de menschen down gemaakt? Had de volkerenkrijg de menigte lam ge slagen? Had de oorlogslawine de stem des vredes zóó overdonderd, dat zij niet meer gehoord werd? Had het oorlogs- beest bij de- massa alle betere gevoelens verslonden en het menschelijke gedood en verscheurd? Of was het iets anders? Was het de vrees voor een nieuwe ontketening dier helsche machten die deze wereld uit hare voegen ging lichten, en ons werelddeel tot één slagveld dreigen te maken? Kwam het, omdat als in het onderbewuste ge voeld werd dat het menschelijk vernuft zich opnieuw zou spitsen, om ook de oorlogstechniek te volmaken en door gasbommen of allerlei helsche machines in een oogenblik tijds gansche landstre ken te kunnen verwoesten, en aan alle leven een einde maken? Hoe het zij, maar een feit is het, dat niettegenstaande allen den vrede zeggen te willen, er eene dagelijksche oefening isr om door steeds nieuwe uitvindingen in het uitmoorden van gansche volken steeds meer vaardigheid te krijgen. En men vloekt den oorlog en men oefent zich in het oorlogsbedrijf, met een ijver en een toewijding alsof het om het leven ging! Maar het géat ook om het leven. En het gaat om de zelfhandhaving, en het zelfbehoud en om den eigendom van alle stoffelijk en geestelijk goed, hetwelk men van alle kanten ziet bedreigd. Door an deren die dit ook willen hebben en het nu trachten te ontnemen. En waar tegen men zich zoekt te verdedigen en te be veiligen en te wapenen. Watblief? Maar dus zit in den diepen grond de aanleiding van eiken oorlog in het liefhebben van het bezit, dat is in laatste instantie van zich zelven. En zal daarom ook alleen hij een waren vredes apostel kunnen zijn, die iets verstaan heeft van de dooding van zich zelven, om daardoor het leven als een buit uit te dragen en te bewaren, ’t Is een wonder lijk iets, en een diepe waarheid die zoo maar niet aan de oppervlakte ligt, dat dit alleen de weg is om te komen tot den waren vrede, door niemand meer te rooven. Thans doet zich een ander verschijnsel voor. Het Is alsof nu, na zóóveel jaren de vredes-idee ontwaakt en de vredes engel klapwiekend de wereld doorgaat, om den menschen te zeggen hoe lieflijk en hoe zoef eo hoe zalig de vrede Is. Daar zijn niet zooveel woorden mei zulk een wonder zoeten klank als het woord „vrede”. Wanneer men dit hoort wordt men daartoe aangetrokken, en kan het in den mensch zoo stil worden. Vre de! Wie begeert deze niet; wie haakt daar niet naar; wie voelt niet dat in dit woord tal van andere, zeer begeerlijke zaken liggen opgesloten, als blijdschap, geluk, welvaart, gemoedsrust, ja wat niet al! Waar vrede heerscht, daar is het goed, ook al zou het zijn dat veel ge mist wordt wat als voorwaarde vaak genoemd wordt om zich waarlijk geluk kig te gevoelen. En aan den anderen kant is deze vaak voor geen geld te koop. Hij kan wonen in de hut van den arme; hij kan aangetroffen worden op het ziekbed van den kranke; hij kan het deel zijn van iemand, wiens naam ternauwernood gekend wordt en daarentegen kan hij ge mist worden in het huis of in het hart van den rijke, of van den gezonde, of van hem die in de geheeie wereld geprezen wordt en die, zooals men dat dan noemt, den hemel op aarde heeft. Daar ligt in dat woord iets, hetwelk uit een andere wereld tot ons schijnt te komen en in een andere wereld brengt. Dat ons opvoert uit den gewonen gang van het leven; dat ons heen leert zien over tal van kleine verdrietelijkheden die soms onaangenaam kunnen zijn; dat ons tevreden en stil maakt onder alle om standigheden. Eigenlijk spreken wij hier over een goed waarvan de waarde niet te schatten is, en waarmede men daarom ook nooit te voorzichtig kan omgaan, ’t Is een kostbaar kleinood, waar bizon- dere zorg voor besteed dient te worden, en hetwelk men te bewaken heeft, dag en nacht. Omdat het zoovele vijanden heeft. Omdat er zoovele machten en in vloeden zijn die dezen vrede trachten te ontnemen en omdat het gemis daarvan zoo arm en ledig en ellendig maakt. Is het wellicht omdat deze kostbare schat zoo slecht wordt bewaard, dat zij zoo veel wordt gemist? Want nu doet zich hier iets zeer eigenaardigs voor. Niet een zal de beteekenis en de waarde van den vrede willen onderschatten. Dichters hebben hem bezongen en schilders heb ben hem in kleuren afgemaaid en beeld houwers gingen hem in het marmer uit beitelen en als men alles van hem ge- zegt heeft 'wat men zeggen kan, dan heeft men nog maar weinig gezegd, en toch wordt misschien niets zooveel gemist als „vrede”. Alle menschen spreken er over; alle menschen willen hem en op alle levensterrein wordt hij duizenden ma len gemist. In het persoolijk leven, in het huiselijk leven, in het maatschappelijk leven, in het kerkelijk en godsdienstig leven, in het staatkundig leven, schier overal. En inplaats van vrede, is het oorlog, en in plaats van d* stille rust met haar SNEEK OALIOASTRAAT in doózenvan 25 K. G. GOEDKOOP en BEST! „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. J0RR1TSMA. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 gehad In Venetië, Padua, Napels en Florence. Te Rome worden de Fransche en Zuid- Slavische ambassadegebouwen streng bewaakt. In de andere plaatsen staan de consulaten onder bewaking. Tot ernstige botsingen is het nergens gekomen, hoe wel de politie eenige malen moest in grijpen om demonstraties voor de am bassadegebouwen te voorkomen. Jaarvergadering. De Ijsclub „Bolsward” hield Zater dagavond haar jaarvergadering in de bovenzaal van café Hoekstra. De voorztiter, de heer P. D. van der Klei, opende de vergadering met een woord van welkom en drukt zijn spijt uit over de geringe opkomst. Het be vreemdt hem, dat er van de Ijsclub „De Friesche Jeugd” geen belangstellende aanwezig is. Van den penningmeester, den heer T. Popma, was een schrijven ontvangen, dat hij wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. De secretaris, de heer A. Andriesma, leest de notulen der vorige jaarvergade ring, welke onder dankzegging worden goedgekeurd en vastgesteld. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, voorgelezen door den secretaris, blijkt, dat over het afgeloopen jaar is ontvangen f342.06, uitgegeven f 111.31, zoodat het batig saldo thans f230.75 bedraagt, waar nog bijkomt een uitgezet bedrag van f50. Door twee leden werd deze verant woording nagezien en in orde bevonden en den penningmeester décharge verleend van zijn beheer. De heer S. van der Zee werd als be stuurslid herkozen. De voorzitter deelt mede, dat met den Bond van Lichamelijke Opvoeding en de Ijsclub „De Friesche Jeugd” is overeen gekomen dezen winter gebruik te maken van de ijsbaan naast het Sportterrein, wat de ijssport in alle opzichten ten goe de zal komen. Bij de rondvraag wordt besloten in verband met de aanschaffing van benoo- digd materiaal overleg te plegen met den Bond van Lichamelijke Opvoeding. De heer Steensma, voorzitter van „De Friesche Jeugd” komt thans ter vergade ring. Besloten wordt dezen winter, ijs en weder dienende, een ledenwedstrijd en verschillende hardrijderijen te houden en medewerking te verleenen aan de viering van het 50-jarig bestaan der Ijsclub „De Friesche Jeugd”, waarna de voorzitter met een woord van dank de vergadering sluit. 9 V s. (W8TTIG GtDtPOMEERD) HAARWASCH MIDDEL REUKLOOS TEERZEEPPREPAPAAT VERKRIJGBAAR ifiFLESSCHEN VAK VERSCHILLENDE GROOTTE AFDOEND MIDDEl TIGtN ROOS TARSAVON (OMPANY-HAARLEM a, n) DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1